Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2012., 22:32   #21
Quote:
torrio1 kaže: Pogledaj post
Zašto uz računala plijenite i monitore,miševe,tipkovnice i zvučnike?
nisam sigurna, ali mislim da je zbog toga sto zapljenjeno racunalo mora biti u "orginalnoj postavi" kad je zapljenjeno.
__________________
That's one of the most upsetting things I have ever imagined.
scripta elegans fe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:33   #22
Zato što je postojala takva uputa (da bi se kod nas računalo moglo sastaviti u konfiguraciji kakva je bila i tako gdje je oduzeto). Uputa je zastarjela i promijenjena.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:33   #23
Quote:
torrio1 kaže: Pogledaj post
Možeš li pojasniti ovih 80%?
Znači li to da smiješ pustit da od tebe skinu 80 % podataka nekog programa,igre,filma,pjesme a od nekog drugoga ostalih 20%?
Mene bi, ako netko zna, zanimalo koji Zakon to regulira - naime pri skidanju torrenta neizbježno je dio torrenta "distribuirati", budući da se uploadanje obavlja paralelno sa downlodanjem.

Ako ima negdje gdje piše da je granica 80% torrenta to bi dakle potpuno razrješilo svaku dvojbu i svi bi bili mirni.

Ako netko zna ime Zakona, bio bih zahvalan.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:36   #24
Ako sam dobro skužio ovi nesretnici su nastradali samo zbog softvera, ali ne i filmova kako pišu novinari?
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:41   #25
pa mislim da i jedno i drugo. ali može se ovo gledati i kao jedan tip unošenja straha, dobro ljudi koji inače skidaju neće sad prestati , ali mislim da velika većina danas nije skinula ništa zbog straha da bi oni mogli biti slijedeći

kako se i da u novinama pročitati ovo se i ranije događalo, citiram s 24 sata
˝Business Software Alliance (BSA) koja se brine za legalno korištenje softvera u svom izvješću o aktivnostima od svibnja prošle godine do ožujka ove, navode i tri pravomoćne presude. Sud u Sisku osudio je M.G. na godinu dana zatvora uvjetno s rokom kušnje od 3 godine zbog kopiranja i korištenja nelicenciranih programa članova BSA na svom kućnom računalu te su mu oduzeli računalo. U Ivanić Gradu je J.Š. osuđen na godinu dana zatvora uvjetno s rokom kušnje od 2 godine zbog istog razloga, a morao je platiti i 1.476 kuna kazne. U Sisku je S.I. dobio tri mjeseca uvjetno s rokom kušnje od 1 godine.˝

dakle, kroz sve priče se provlači ˝korištenja nelicenciranih programa članova BSA˝
melps is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:41   #26
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post

A i slažem se da je vrlo moguće da ne bi bilo ništa od prijave da nije u pitanju bio i MS softver već samo filmovi i glazba. Original DVD je 100 kuna, original Office 1500.
Mi smo u školi koristili program AutoCad koji košta 4000 dolara nekako sumnjam da je država to platila za svako računalo a i sam sam ga skinuo doma.
torrio1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:45   #27
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Mene bi, ako netko zna, zanimalo koji Zakon to regulira - naime pri skidanju torrenta neizbježno je dio torrenta "distribuirati", budući da se uploadanje obavlja paralelno sa downlodanjem.

Ako ima negdje gdje piše da je granica 80% torrenta to bi dakle potpuno razrješilo svaku dvojbu i svi bi bili mirni.

Ako netko zna ime Zakona, bio bih zahvalan.
Ne postoji zakon koje određuje 80% torrenta. Zakon samo kaže da je zabranjeno distribuirati drugima.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:56   #28
Quote:
torrio1 kaže: Pogledaj post
Zašto uz računala plijenite i monitore,miševe,tipkovnice i zvučnike?
Dokazi se moraju izvesti u što izvornijem obliku, barem je tako bilo...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:57   #29
Quote:
torrio1 kaže: Pogledaj post
Mi smo u školi koristili program AutoCad koji košta 4000 dolara nekako sumnjam da je država to platila za svako računalo a i sam sam ga skinuo doma.
Moguće da je platila, akademske licence znaju biti dosta povoljnije. Inače - kazneno djelo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 22:58   #30
Quote:
torrio1 kaže: Pogledaj post
Možeš li pojasniti ovih 80%?
Znači li to da smiješ pustit da od tebe skinu 80 % podataka nekog programa,igre,filma,pjesme a od nekog drugoga ostalih 20%?
Iskreno, ne znam gdje to točno piše, iako bih volio znati.
Iz nekog razloga je postavljeno tako. Torrenti rade na principu dijeljenja, tako da se file-ovi konstantno dijele, ali ne smiješ dopustiti da vratiš više od 80 %.
Kod svakog torrenta naveden ti je omjer U/D, odnosno upload/download, ako ti se tamo pojavi više od 0,8 znači da si vratio 80 % onoga što si skinuo, u prekršaju si, manje je legalno jer ti kao ne djeliš.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:20   #31
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Upravo to. Skidati i kopirati za sebe filmove i glazbu (ne programe) za privatno korištenje je dozvoljeno - zato se i plaća naknada za prazne medije. Ali, nije dozvoljeno distribuirati.
A kompjuterske igre?
torrio1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:20   #32
Da riješimo nedoumice, kažnjivo je:

"Tko bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava, odnosno osobe koja je ovlaštena dati odobrenje, kada je odobrenje prema odredbama zakona potrebno, ili protivno njihovoj zabrani, utvrdi na materijalnu podlogu, reproducira, umnoži, stavi u promet, iznajmi, uveze, prenese preko granične crte, prikaže, izvede, odašilje, prenese, učini dostupnim javnosti, prevede, prilagodi, obradi, preradi ili na drugi način uporabi autorsko djelo..."

Znači, zabranjeno je skidati, ali i upotrebljavati programe, filmove, igre, glazbu... koji su zaštićeni autorskim pravom, a nismo dobili odobrenje autora da ih skidamo/upotrebljavamo (nismo platili...). Nije nužno da imamo materijalnu korist od toga. Ovih 80 % koje spominje JohnDoe-25 nije nigdje definirano kao određeni postotak, nego proizlazi iz svojevrsne rupe da je ovom odredbom zaštićeno "autorsko djelo" kao cjelina, ali ne i njegov dio. Znači, onaj tko originalno djelo razbije npr. u 3 dijela čini kazneno djelo (prerađuje), ali onaj tko distribuira i skida svaki od tih dijelova ne čini kazneno djelo, jer taj dio sam za sebe nije zaštićen autorskim pravom. Naravno, ako skinemo sva 3 dijela, spojimo ih u cjelinu i koristimo, opet smo u kaznenom djelu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:21   #33
Quote:
torrio1 kaže: Pogledaj post
A kompjuterske igre?
Isto. Pa oko njih je i najveća lova.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:27   #34
Quote:
scripta elegans fe kaže: Pogledaj post
Vi koji skidate film da bi ga samo pogledali ne morate se nista brinuti
ili
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
zabranjeno je skidati, ali i upotrebljavati programe, filmove, igre, glazbu...
?
tko je u pravu?
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:28   #35
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Znači, zabranjeno je skidati, ali i upotrebljavati programe, filmove, glazbu... koji su zaštićeni autorskim pravom, a nismo dobili odobrenje autora da ih skidamo/upotrebljavamo (nismo platili...).
Nadopuna - Zakon o autorskom pravu i drugim pravima:

REPRODUCIRANJE AUTORSKOG DJELA ZA PRIVATNO I DRUGO VLASTITO KORIŠTENJE

Članak 82.

Fizička osoba može reproducirati autorsko djelo na bilo koju podlogu ako to čini za privatno korištenje, kao i reproducirati autorsko djelo u obliku fotokopije i za drugo vlastito korištenje, koje nema izravno ili neizravno komercijalnu svrhu i nije namijenjeno ili pristupačno javnosti. Nije dopušteno reproduciranje cijele knjige osim ako su primjerci te knjige rasprodani najmanje dvije godine, grafičkih izdanja glazbenih djela (u daljnjem tekstu: notni materijal), elektroničkih baza podataka, kartografskih djela kao ni izgradnja arhitektonskog objekta, ako ovim Zakonom ili ugovorom nije drukčije određeno.


Tu je ono što se tiče glazbe i filmova.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:29   #36
Quote:
šmokljanica kaže: Pogledaj post
ili

?
tko je u pravu?
Oboje. Zakon o autorskom pravu ima posebnu odredbu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:32   #37
Moj bed.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:34   #38
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Oboje. Zakon o autorskom pravu ima posebnu odredbu.
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
nije namijenjeno ili pristupačno javnosti
možeš, molim te, pojasniti ovaj dio?
(a) pod pojasniti mislim na: znači li ovo da se ti smiješ igrati samo sa svojim originalima ili onime kaj si posudil u knjižnici, ili se smiješ spajati na bogtepitaj kakve servere i odtamo skidati kaj te volja? (naime, NIJE pristupačno javnosti se nekak ne slaže sa skidanjem s bilo kakvih stranica itd.)...
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:34   #39
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zato što je postojala takva uputa (da bi se kod nas računalo moglo sastaviti u konfiguraciji kakva je bila i tako gdje je oduzeto). Uputa je zastarjela i promijenjena.
Sada mi pada na pamet - prije 20 godina to uopće nije bilo blesavo, bilo je više standarda za grafiku, par vrsta priključaka za tipkovnice, nisu ni sva računala još bila PC...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 23:36   #40
Quote:
šmokljanica kaže: Pogledaj post
možeš, molim te, pojasniti ovaj dio?
(a) pod pojasniti mislim na: znači li ovo da se ti smiješ igrati samo sa svojim originalima ili onime kaj si posudil u knjižnici, ili se smiješ spajati na bogtepitaj kakve servere i odtamo skidati kaj te volja? (naime, NIJE pristupačno javnosti se nekak ne slaže sa skidanjem s bilo kakvih stranica itd.)...
Zarezi si ti bitni u pravu. Ovo se odnosi na korištenje. Ne smiješ npr. skinuti sadržaj i onda ga, ne znam, dijeliti preko Internet-radija.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:11.