Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2013., 12:58   #21
Quote:
manipe kaže: Pogledaj post
molim pomoć moje dijete će izgleda imati 3 iz likovnog na kraju 2.razreda,dijete koje ima rješenje o individualiziranom pristupu jer nema pažnje,dijete koje je svaki rad napravilo bez ikakve diskusije da mu se ne da ili neće i koje je cijelu godinu imalo pribor...problem likovni nije znao riješiti je odgovor učiteljice je bio zašto je 3 kada ima 3 iz slikanja a 5 iz oblikovanja,a te su kao petice bile jer uglavnom se radilo o grupnim radovima
kome da idem što da radim???
a sto kaze strucna sluzba u skoli, defektolog, psiholog, pedagog?
kako je islo pracenje primjene individualiziranog pristupa kroz godinu?
u cemu je dijete napredovalo, kako je ocijenjen iz ostalih predmeta?
(i sorry, al moram pitati, imate li samo papirnato rijesenje o individualiziranom pristupu ili si je uciteljica dala truda i za dijete zaista individualizirala pristup?)


vidim da su se ljudi dotakli da je trojka najnormalnija ocijena i kako bi trebala biti "poticajna da dijete malo vise nauci", al kod djece koja se skoluju po individualiziranom programu treba prvenstveno staviti naglasak na razultate u skladu sa djetetovim sposobnostima (dakle, ne usporedjivati sa razredom nego sa samim sobom). trebalo bi vrednovati napredak od pocetka skolske godine, trud koji dijete, usprkos poteskocama ulaze i sl.
ako dijete ima poteskoca sa paznjom, a uspije cijeli sat odraditi u skladu sa uputom, onda to treba nagraditi.

pogtovo iz ovih predmata koji nisu od zivotne vaznosti (postedite me rasprave oko toga kako je likovni jednako vrijedan predmet ko matematika i kako gradivo iz likovnog koje ne savlada u 2.osnovne ce ga ometati u savladavanju gradiva tijekom skolovanja, ko sto bi ga ometalo ne usvajanje tablice mnozenja iz matematike)
uz to, satovi likovnog, tjelesnog, glazbenog, zapravo mogu biti jedna poticajna okolina, za odrzavanje paznje na razne nacine (sama promijena aktivnosti je djetetu koje tesko odrzava paznju zapravo plus) i sudjelovanje na takvim predmetima treba poticati i nagraditi,a ne omrznuti djetetu likovni jer 95% razreda ima 5, a on/a ima 3.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 16:18   #22
Čini mi se da se miješa pojam individualiziranog pristupa i prilagođenog pristupa (članak 4 i članak 7).

Učeniku koji se školuje po individualiziranom pristupu se modificiraju metode rada, ali mora svladati kompletan program kao i svi drugi. Trud se ne ocjenjuje, već je li zadatak ostvaren i u kojoj mjeri.

Kod poremećaja pažnje, metode rada se mogu modificirati tako da se učeniku više puta tijekom sata pažnja skreće na zadatak, može se i ponoviti, dati mu više vremena da ga završi i to je uglavnom to. Rezultat mora biti ostvaren likovni zadatak, npr. tonovi boja. Ako toga nema, zadatak nije ostvaren i ocjena ne može biti odlična.

Trebali ste ranije osvrnuti se na problem, jer se ocjene nisu stvorile u 6.mj. A i svi radovi ostaju u školi do kraja šk. godine i možete tražiti vidjeti ih, kao i svaki ispit pa ćete i znati zašto koja ocjena. Ne vidim razlog za preskakanje reda: razgovor s učiteljem, stručnom službom i ravnateljem pa će vam se sve objasniti.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 22:27   #23
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Čini mi se da se miješa pojam individualiziranog pristupa i prilagođenog pristupa (članak 4 i članak 7).

Učeniku koji se školuje po individualiziranom pristupu se modificiraju metode rada, ali mora svladati kompletan program kao i svi drugi. Trud se ne ocjenjuje, već je li zadatak ostvaren i u kojoj mjeri.

Kod poremećaja pažnje, metode rada se mogu modificirati tako da se učeniku više puta tijekom sata pažnja skreće na zadatak, može se i ponoviti, dati mu više vremena da ga završi i to je uglavnom to. Rezultat mora biti ostvaren likovni zadatak, npr. tonovi boja. Ako toga nema, zadatak nije ostvaren i ocjena ne može biti odlična.

Trebali ste ranije osvrnuti se na problem, jer se ocjene nisu stvorile u 6.mj. A i svi radovi ostaju u školi do kraja šk. godine i možete tražiti vidjeti ih, kao i svaki ispit pa ćete i znati zašto koja ocjena. Ne vidim razlog za preskakanje reda: razgovor s učiteljem, stručnom službom i ravnateljem pa će vam se sve objasniti.
Za likovni NEMA individualiziranog pristupa. Zar to nitko ne zna?
Ne postoji prilagođeni pristup, nego prilagođeni program.

Slažem se da je bilo potrebno prije razgovarati o napredovanju djeteta, pa i ocjeni, no o napredovanju djeteta ovdje, koliko sam shvatila, nije bilo riječi. Koje je vještine i sposobnosti dijete razvilo i do koje mjere? Mislim da to treba biti ključno pitanje. Ocjena je, ako se učitelj pridržava Pravilnika o ocjenjivanju i Kriterija vrednovanja (vrlo jasnih i konkretnih, koje mora imati detaljno razrađene), samo brojčani izraz postignuća.

Neka digne ruku tko je pomislio: "Koje je vještine i sposobnosti moje dijete razvilo ove godine?" A sad, neka digne ruku tko je pomislio: "Računam da odlične ocjene iz odgojnih predmeta tako da prođe s odličnim uspjehom."

Dakle tzv. odgojni predmeti služe za podizanje prosjeka. Opet moram reći, ukinula bih ocjene iz tih predmeta - neka ostanu prolazi i ne prolazi. Sve ostalo, kako je sada, ili frustrira ili daje djetetu (i roditelju) lažnu sliku o djetetovim postignućima.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 22:39   #24
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Dakle tzv. odgojni predmeti služe za podizanje prosjeka.
Govorimo o drugom razredu osnovne škole. Mo'š si mislit' kako bi maloj četvorka utjecala na prosjek.

Glupa, glupa poruka djetetu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 22:50   #25
Potpuno nevezano uz konkretno dijete i ocjenu iz prvog posta, ne čini se vama da bi random motiviranje višim ocjenama iz tih predmeta moglo prilično demotivirati djecu koja su u njima izuzetno dobra, da ne kažem odlična ?
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 23:13   #26
Quote:
manipe kaže: Pogledaj post
molim pomoć moje dijete će izgleda imati 3 iz likovnog na kraju 2.razreda,dijete koje ima rješenje o individualiziranom pristupu jer nema pažnje,dijete koje je svaki rad napravilo bez ikakve diskusije da mu se ne da ili neće i koje je cijelu godinu imalo pribor...problem likovni nije znao riješiti je odgovor učiteljice je bio zašto je 3 kada ima 3 iz slikanja a 5 iz oblikovanja,a te su kao petice bile jer uglavnom se radilo o grupnim radovima
kome da idem što da radim???
Ravnatelju.

U pitanju je 2.razred osnovne i predmet likovno-dakle predmet u kojem se traze trud,zalaganje i redovno nosenje pribora,a ne likovni talent.

Likovno je u nizim razredima osnovne predmet koji bi trebao poticati djeciju kreativnost,a trojka nije poticajna ocjena za dijete koje uredno izvrsava svoje radne obaveze.

Uciteljica je fulala pedagogiju i treba se potuziti ravnatelju na ocjenu.

Nadam se da ce to biti dovoljno,da se nece morati ici dalje,jer bude jako,jako mucno...
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 23:20   #27
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Govorimo o drugom razredu osnovne škole. Mo'š si mislit' kako bi maloj četvorka utjecala na prosjek.

Glupa, glupa poruka djetetu.
Ne da je glupa;ona je tragicna.

Moze joj stvoriti takvu blokadu da u ovim njeznim godinicama mala uopce ne pozeli uzeti kist u ruke,olovku,bojicu,da se srami crtati pred drugom djecom.

Strasno je kakvu stetu djeci mogu napraviti losi ucitelji i nastavnici,a sve sa pozicija autoriteta koji ocjenjuje sto je dobro,a sto nije.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 23:30   #28
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Potpuno nevezano uz konkretno dijete i ocjenu iz prvog posta, ne čini se vama da bi random motiviranje višim ocjenama iz tih predmeta moglo prilično demotivirati djecu koja su u njima izuzetno dobra, da ne kažem odlična ?
Da. Meni se cini.
Neka djeca procitaju 10 knjiga tokom godine, napisu lektiru, potrude se (vise-manje) i imaju 5 iz lektire. Neka druga ne procitaju nista, nemaju lektiru, imju 4 i ...budu oni procitali preko ljeta.
Pa sto da kazes ovome koji cita i pise?
Bez obzira na prilagodjeno ili neprilagodjeno i poremecaj ovaj-onaj...nije bit svima dati petice. Ako uciteljica smatra da moze i bolje i da se moze bolje/jace/vise potruditi/skoncentrirati i bolje naslikati....onda je imo ok da dobije 3 i da se za vecu ocjenu vise potrudi. Zasto bi dobio 5 samo zato sto nosi pribor i crcka nesto...a ona vjeruje u njega i misli da moze i bolje?

Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Ravnatelju.
U pitanju je 2.razred osnovne i predmet likovno-dakle predmet u kojem se traze trud,zalaganje i redovno nosenje pribora,a ne likovni talent.

Likovno je u nizim razredima osnovne predmet koji bi trebao poticati djeciju kreativnost,a trojka nije poticajna ocjena za dijete koje uredno izvrsava svoje radne obaveze.
Moze biti, ako to roditelj ne dozivi tragicno i odmah se ode buniti u skolu kako njegovo dijete ima trojku.
Moze biti, ako od toga u drugom razredu OS ne nastane problem (sto ce tek biti u visim razredima, kad se ovako skace na ocjene u nizim), nego se to iskoristi za napredak.
Quote:
Uciteljica je fulala pedagogiju i treba se potuziti ravnatelju na ocjenu.
Mda..svi neka se tuze ravnatelju i traze petice za svoje dijete...nedajboze da se pokusa dijete motivirati da se vise potrudi za bolju ocjenu. Pa makar to bilo i za likovni.

Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Ne da je glupa;ona je tragicna.

Moze joj stvoriti takvu blokadu da u ovim njeznim godinicama mala uopce ne pozeli uzeti kist u ruke,olovku,bojicu,da se srami crtati pred drugom djecom.

Strasno je kakvu stetu djeci mogu napraviti losi ucitelji i nastavnici,a sve sa pozicija autoriteta koji ocjenjuje sto je dobro,a sto nije.
Ne slazem se. Veca je tragedija dijete filati s peticima pa da onda ili u petom ili u prvom srednje lupi glavom u zid, nego dati mu ocjenu koju zasluzuje i traziti da se za visu potrudi do kraja osnovnjaka.
Ne, dijete od 7-8 godina nece (imo) shvatiti ocjenu tragicno, osim ako mu okolina (mama/tata/dida/baka) to tako ne dozive i na napune mu glavu o uzasu i sramoti trojke. Ako crteze/slike pohvale i na primjeren nacin pokusaju ukazati kako bi mozda moglo i bolje...nema straha da ce dijete razviti neki strah od bavljanja crtanjem/slikanjem.

Zadnje uređivanje kajpa : 16.06.2013. at 23:36.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 23:38   #29
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Matematika se može naučiti za vrlo dobar. Uvijek.
Zašto misliš da ne bi moglo i za odličan, kad već može za vrlo dobar?
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2013., 23:57   #30
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sto ako ga tom ocjenom zeli motivirati na vise zalaganja
ama kako mos covjeka motivirat na ista ako mu das tri? kak? ja ne kuzim
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 00:16   #31
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Mda..svi neka se tuze ravnatelju i traze petice za svoje dijete...nedajboze da se pokusa dijete motivirati da se vise potrudi za bolju ocjenu. Pa makar to bilo i za likovni.

ti to stvarno
drugi osnovne, likovni, dijete kojem treba individualizirani pristup jer ima poteskoce paznje?



Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako crteze/slike pohvale i na primjeren nacin pokusaju ukazati kako bi mozda moglo i bolje...nema straha da ce dijete razviti neki strah od bavljanja crtanjem/slikanjem.
uopce se ne radi o strahu od bavljenja crtanjem
radi se o tome da vecina djece taj predmet dozivljava kroz ciejlo skolovanje kao predmet za podizanje prosjeka.
ja ga, kao i buditedobro, uopce ne bih ocjenjivala
a usporedjivat likovni sa 10 procitanih lektira, samo mogu reci

i u moje doba, nas se je poticalo pokojom poklonjenom ocjenom, postojala je neka vrsta zahvalnosti i osjecaja, da druge godine/drugo polugodiste moram biti jos bolji i opravdat tu ocijenu (i ono ako nismo, fino nam se to reklo na satu, pred razredom, pa jos koji put na roditeljskom)

nemam pojma, vjerojatno se to negdje po putu izgubilo
al ja i dalje zelim vjerovati da bi cetvorka (ako ne i petica) iz likovnog u drugom razredu, kod djeteta koji ima poteskoce paznje i jako se trudi, prije djelovala motivirajuce nego bi ga ulijenila
a bojim se da, trojka, i to bez obzira na stav roditelja, u ocima djeteta moze biti itekako demotivirajuca, sto zbog truda i dozivljaja svojih sposobnosti, a pogotovo pred vrsnjacima, jer ga lako moze svrstati u onu skupinu djece koja niti iz likovnog ne mogu imat bolju ocjenu.

(ovo pisem napamet jer ne znam kako su ostala djeca ocijenjena, niti koje su ostale ocjene ovog ucenika)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 00:20   #32
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
ne čini se vama da bi random motiviranje višim ocjenama iz tih predmeta moglo prilično demotivirati djecu koja su u njima izuzetno dobra, da ne kažem odlična ?
Govorim o četvorki.

Ne, ne mislim da bi činjenica da je nekom djetetu dana motivirajuća četvorka, demotivirala dijete koje je svojom izvrsnošću dobilo peticu.

Ali, ponavljam: u ovoj se priči radi o djetetu u drugom osnovne.
Quote:
-SOMEBODY- kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da ne bi moglo i za odličan, kad već može za vrlo dobar?
Zbog djece koja su odličan zavrijedila svojom izvrsnošću.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 00:21   #33
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Neka djeca procitaju 10 knjiga tokom godine, napisu lektiru, potrude se (vise-manje) i imaju 5 iz lektire. Neka druga ne procitaju nista, nemaju lektiru, imju 4 i ...budu oni procitali preko ljeta.
Pa sto da kazes ovome koji cita i pise?
Kakve veze ima ovaj primjer s djetetom koje je uredno, i na maksimumu svojih mogućnosti, izvršilo sve zadane zadatke?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 05:20   #34
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Govorim o četvorki.

Ne, ne mislim da bi činjenica da je nekom djetetu dana motivirajuća četvorka, demotivirala dijete koje je svojom izvrsnošću dobilo peticu
I iz ovog razloga djeca misle da je jedino petica pokazatelj znanja, a da ostale ocjene znače da nisi dobar... Za vrlo dobar treba jako puno raditi, čak i u 2. razredu.

Motivirajućih ocjena ima jako puno tijekom godine. Svaka ocjena češće ode naviše zbog tog "motiviranja" tako da se tu nema što motivirati prilikom zaključivanja.

Quote:
Kakve veze ima ovaj primjer s djetetom koje je
uredno, i na maksimumu svojih mogućnosti,
izvršilo sve zadane zadatke?
Bez uvrede ikome, ali ovo nitko ne može znati bez da je prisustvovao svakom satu LK.

I ne razumijem odakle ta silna količina petica iz grupnog rada...Jedan-dva rada iz oblikovanja mi je jasno, ali tu mora biti barem 20 samostalnih radova iz crtanja, slikanja i komb.tehnika.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 09:44   #35
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post



Moze biti, ako to roditelj ne dozivi tragicno i odmah se ode buniti u skolu kako njegovo dijete ima trojku.
Moze biti, ako od toga u drugom razredu OS ne nastane problem (sto ce tek biti u visim razredima, kad se ovako skace na ocjene u nizim), nego se to iskoristi za napredak.

Mda..svi neka se tuze ravnatelju i traze petice za svoje dijete...nedajboze da se pokusa dijete motivirati da se vise potrudi za bolju ocjenu. Pa makar to bilo i za likovni.


Ne slazem se. Veca je tragedija dijete filati s peticima pa da onda ili u petom ili u prvom srednje lupi glavom u zid, nego dati mu ocjenu koju zasluzuje i traziti da se za visu potrudi do kraja osnovnjaka.
Ne, dijete od 7-8 godina nece (imo) shvatiti ocjenu tragicno, osim ako mu okolina (mama/tata/dida/baka) to tako ne dozive i na napune mu glavu o uzasu i sramoti trojke. Ako crteze/slike pohvale i na primjeren nacin pokusaju ukazati kako bi mozda moglo i bolje...nema straha da ce dijete razviti neki strah od bavljanja crtanjem/slikanjem.
Kajperinja,gdje sam ja spomenula da se mora iz likovnog u nizim razredima osnovne imati bas petica?
I tko uopce spominje da se dijete mora filati peticama?

U nizim razredima osnovne skole djeca koja nose pribor,rade na satu i trude se koliko mogu prema svojim sposobnostima,predaju uciteljici dovrsen rad moraju iz likovnog imati cetvorke i petice.
Iz likovnog uciteljica ne smije ocjenjivati talenat.

Trojka iz likovnog sama po sebi nije sramotna ocjena,ali tako mala i fragilna djeca je u odnosu na vrsnjake tako dozivljavaju,neovisno o stavu roditelja.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 10:05   #36
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mo'š si mislit' kako bi maloj četvorka utjecala na prosjek.
kako znaš da je u pitanju mala, a ne mali?
(nebitno, ali me šokiralo jer sam ja cijelo vrijeme pretpostavljala da je mali u pitanju..)


Quote:
Kakve veze ima ovaj primjer s djetetom koje je uredno, i na maksimumu svojih mogućnosti, izvršilo sve zadane zadatke?
to je izjava majke, kojoj možemo i ne moramo vjerovati
ta ista majka kaže da cijelu godinu surađuje s učiteljicom i prati napredak djeteta, a onda tri dana prije kraja školske godine spoznaje da će dijete imati 3 i paničari zbog toga

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
radi se o tome da vecina djece taj predmet dozivljava kroz ciejlo skolovanje kao predmet za podizanje prosjeka.

šmrc, bit će da iz mene progovaraju moje vlasite traume jer su meni likovni i tjelesni bili predmeti za rušenje prosjeka!

inače slažem se sa buditedobro da ih ne bi trebalo ocjenjivati (bar u nižim razredima OŠ) i da bi se roditelji trebali pitati koje je vještine i sposobnosti dijete razvilo kroz godinu, a ne koju će ocjenu imati
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 10:17   #37
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
uopce se ne radi o strahu od bavljenja crtanjem
Ne znam cemu se kesis...ja sam samo prokometirala ono sto je napisala Aruena...i da slazem se...nema to veze sa strahom, niti se o tome radi.
Quote:
radi se o tome da vecina djece taj predmet dozivljava kroz ciejlo skolovanje kao predmet za podizanje prosjeka.
ja ga, kao i buditedobro, uopce ne bih ocjenjivala
I zato svi ucitelji/nastavnici trebaju svima iz likovnog dati petice, kako bi im podigli prosjek?
Quote:
nemam pojma, vjerojatno se to negdje po putu izgubilo
al ja i dalje zelim vjerovati da bi cetvorka (ako ne i petica) iz likovnog u drugom razredu, kod djeteta koji ima poteskoce paznje i jako se trudi, prije djelovala motivirajuce nego bi ga ulijenila
Mozda. Kod onog koji se jako trudi. Trudi li se jako dijete o kojem govormo...koje je dobilo trojkicu...ne mozemo znati. Zato i jesam napisala u svom prvom postuna ovu temu:
"A sto ako je uciteljica, proucavajuci njega i njegove likovne uradke misljenja da on moze i bolje od toga, da to nije njegov maksimum i da bi uz malo vise truda i zalaganja (osim sto redovno nosi pribor i radi) mogao druge godine imati cetvorku ili peticu. Pa je sada dobio trojku, kao znak da se za vecu ocjenu treba vise potruditi, pa ce dijete to i uciniti ako mu je stalo.
Ako je dijete dalo svoj maksimum, ok ...ali sto ako nije? I sto ako uciteljica misli da nije i zato mu je dala onoliko koliko misli da zasluzuje?
Sto ako ga tom ocjenom zeli motivirati na vise zalaganja ili mozda na bolju koncentraciju (obzirom da ima poremecaj paznje) ...mozda on voli crtati/slikati pa ce se jace/bolje skoncentrirati u zelji da dobije vecu ocjenu...
Quote:
a bojim se da, trojka, i to bez obzira na stav roditelja, u ocima djeteta moze biti itekako demotivirajuca, sto zbog truda i dozivljaja svojih sposobnosti, a pogotovo pred vrsnjacima, jer ga lako moze svrstati u onu skupinu djece koja niti iz likovnog ne mogu imat bolju ocjenu.
Mozda u njegovom razredu nije neobicno imati trojku iz likovnog, pa ako ih ima vise, nema razloga za to.

Quote:
(ovo pisem napamet jer ne znam kako su ostala djeca ocijenjena, niti koje su ostale ocjene ovog ucenika)
Puno toga se pise napamet i donose se neki zakljucci na nevidjeno, a onda i takvi savjeti.
Ja ne tvrdim da je tom djetetu trebalo dati bas trojku i da nije zasluzio visu ocjenu. Niti da mu mozda ne bi trebalo pokloniti visu ocjenu, ako se trudio i dao svoj maksimum.
Ali...ostavljam prostora za mogucnost da uciteljica ima razloga za takvu ocjenu, da se mozda decko nije bas jako trudio, da mozda vjeruje da moze bolje i osjeca da ce se bas radi zelje za visom ocjenom nadalje vise truditi.
Tek ako je dala takvu ocjenu ...a zna da on jednostavno ne moze bolje (ma koliko se trudio), iako je bio vrijedan...dao sve od sebe, ali nije uspio naslikati onako kako bi ona htjela...onako kako mogu oni s vise talenta (i bez problema) itd. ...tada cu i ja reci da to nije motivirajuce za dijete, da je krivo postupila, da bi trebalo razgovarati s njom....
Ustvari ovo zadnje je ionako trebalo, ako dijete konstantno dobiva lose ocjene...na informacijama se moglo vidjeti zasto...u cemu je problem, moze li se bolje...

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima ovaj primjer s djetetom koje je uredno, i na maksimumu svojih mogućnosti, izvršilo sve zadane zadatke?
S djetetom koje je izvrsilo sve zadane zadatke nema nikave veze.
Ali ja ne znam je li ovo dijete izvrsilo bas sve zadatke i je li se bas jako trudilo i dalo svoj maksimum. Mozda i nije. Mozda moze bolje. Mozda moze i za 4 ili 5, ako stvarno da maksimum.
Ne znam kako se ponasao na satu likovnog, kako je reagirao na upute uciteljice, ne znam je li se trudio....

Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Kajperinja,gdje sam ja spomenula da se mora iz likovnog u nizim razredima osnovne imati bas petica?
A gdje sam ja rekla da si ti to spomenula?
Quote:
I tko uopce spominje da se dijete mora filati peticama?
Nitko. Ne ovdje. Ali sam ja napisala da mislim da se ne mora filati s peticama.
Quote:
U nizim razredima osnovne skole djeca koja nose pribor,rade na satu i trude se koliko mogu prema svojim sposobnostima,predaju uciteljici dovrsen rad moraju iz likovnog imati cetvorke i petice.
Iz likovnog uciteljica ne smije ocjenjivati talenat.
Naravno da ne treba ocjenjivati talenat.
Slazem se da one koji se trude koliko mogu treba nagraditi dobrom ocjenom. Samo ja ne mogu znati da li ovaj decko koji je dobio trojku stvarno maksimalno trudio.
Moguce je da je uciteljica krivo postupila. Ne tvrdim da nije.
Quote:
Trojka iz likovnog sama po sebi nije sramotna ocjena,ali tako mala i fragilna djeca je u odnosu na vrsnjake tako dozivljavaju,neovisno o stavu roditelja.
Mozda. Ako svi imaju cetvorke i petice, a jedno dijete ima lose ocjene vjerujem da bi se moglo osjetiti posramljeno/tuzno/nekako...ali ako sistem ocjenjivanja nije takav vec svaki ucenik (tj. vecina njih) ima i dobrih i losijih ocjena...ako je ocjenjivanje realnije, onda imo nema straha od toga da ce se netko osjetiti manje vrijedan.

Kad iz nizih razreda dodju u peti, a svi puni petica...onda odjednom nastanu problemi. I dijete i roditelji u soku. Pa do sada je bio odlican...u cemu je stvar?
Imo, bolje je da vec u nizim razredima djeca imaju i trojke, da ne budu svi lazno odlicni i lazno jednako pametni/sposobni/vrijedni, kad nisu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 13:07   #38
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

šmrc, bit će da iz mene progovaraju moje vlasite traume jer su meni likovni i tjelesni bili predmeti za rušenje prosjeka!
imala bih i ja traume, da nisam imala likovno nadarene drugare, pa sam ja njima rjesavala test iz matematike (za trojku, da ne bi bilo presumljivo ), a oni su meni crtali; vise za tehnicki, al ponekad i za likovni
u visim razredima
u nizim nije bilo ocjena iz nicega.



Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
inače slažem se sa buditedobro da ih ne bi trebalo ocjenjivati (bar u nižim razredima OŠ) i da bi se roditelji trebali pitati koje je vještine i sposobnosti dijete razvilo kroz godinu, a ne koju će ocjenu imati
i ja se slazem
ne zato jer im 3 lijeve ruke, nego fakat mislim da treba poticati kreativno izrazavanje, a to se ne moze ako se uradak procjenjuje i ocjenjuje.

i znam masu odraslih koji danas ne zele (a niti ne znaju) maknut guzicu sa stolice, nisu nikada upisivali neke sportove ili rekreacije, jer im je tjelesni bio nocna mora...i jer im je kvario prosjek.

tak da prica da je trojka u moru petica motivirajuca ocjena, ne stoji...nikako i nikome
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 14:19   #39
Dobiti 3 iz likovnog je sasvim normalno.

Osobno, u cijelom svom osnovnom školovanju jedan jedini put sam dobio ocjenu 4 iz likovnog. Jednostavno, cijepljen sam od bilo kakvih umjetničko-kreativnih izražaja. No, to je bilo u neka daaaaavna vremena.

Danas, u doba kompeticije, gdje ti svaka ocjena odlučuje o budućem upisu a time i životu, takav stav (a ničim nije neprirodan) postaje veliki problem. Zapravo, pokazuje se koliko je trenutna ideja o školstvu klimava.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2013., 14:53   #40
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
tak da prica da je trojka u moru petica motivirajuca ocjena, ne stoji...nikako i nikome
O kakvom moru je rijec?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.