Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2014., 13:33   #1
Alomnezije

Kako se internet program zadnjih godina jako razvio , sve češće imam prilike(a i volje pošto sam veliki fan osamdesetih ) potražiti te ponovno pogledati neke serije, filmove, utakmice , reklame, spotove koje sam u djetinjstvu i ranoj mladosti vidio samo jednom ili najviše par puta i nikad više

Znači ne radi se o uradcima koji se provlače po medijima konstantno do danas (tipa spotovi od sabrine, smogovci , filmovi tipa goonies itd) nego nešto što stvarno nisam pogleda nijednom više od 20+ godina

I redovito mi se događa da nakon odgledanog ustanovim kako imam neka - ne toliko bitna i ključna ali ipak iskrivljena sjećanja
Dakle naletim na nešto što bi volio opet pogledat , prije gledanja još jednom prepričam u sebi svoja sjećanja pustim video i vidim razlike
Napominjem da se radi o stvarima koja su na mene ostavile jak dojam i scenama koja su stvarno jako puna puta kroz dvadesetogodišnje razdoblje padala na pamet - a nisu se ni dogodile - bar ne na način kako sam ih ja upamtio

primjer, sinoć pogledano

Najbolja epizoda serijala neočekivanih priča iz cca 1988 u sklopu programa plus - veliku većinu sam ih pogledao ali mi se samo epizoda toliko oduševila - bio sam toliko ushićen da sam ju te 1988 odma iša prepričavat ukućanima pa frendovima po selu i kome god da podijelim veselje

ugl

radnja od početka do kraja bit priče ok bez grešaka ali

1.glavni lik cijelo vrijeme nosi šarenu odjeću a ja bi se prije gledanja kladio da nosi crno odijelo

2. relativno je visok i mlad - ja ga se sjećam kao sitnog osušenog starčića

3. negativca ubija tako da mu je došao iza stola, ja se sjećam da ga je ubio preko stola

onaj najbitniji

4. prosute tragove otkriva dječak iz pristojne daljine na njegovom odlasku vlakom - u mojim sjećanjima čovjek srednjih godina stoji uz sam vagom na ulaznim vratima

i jedno potpuno lažno - vidim ga kako zamišljeno stoji na obali mora - ta scena uopće- ni blizu- ne postoji

I sad dan , par dana nakon te 1988 nema teorije da mi se nešto izobličilo , a još sam ju i dosta puta prepričavao, ponavljao u sebi - prisjećao se i onda već negdje do 1993 kad mi je sjećanje stabiliziralo formirao toliko grešaka

Ajmo reći da mogu postojat neka objašnjenja , tako staromodno su se oblačili i izgledali ljudi koji su imali isključivo crna odjela pa sam ga zamijenio za ono što se najčešće imalo za vidjet , lik mi je meni malom izgledao puno stariji itd ali kad se dogodio taj klik u kojem je najednom nastala zamjena - što probudim se 11.05.1992 i sjećanja više nisu prava

takvih primjera ima dosta, čak su mi golovi s utakmica iz osamdesetih padali na drugi način da ne nabrajam

Napomena da mi se ovakve promjene događaju samo sa stvarima pogledanima do 1991 kasnije od 1992 pa nadalje nisam primjetio - ono čega se sjećam interpretiram bez pogrešaka
babunovich is offline  
Old 07.04.2014., 14:42   #2
pa ja imam neka sjećanja za koja više nisam sigurna jesam sanjala ili se stvarno dogodilo.
glava nam se svaki dan puni tolkim informacijama, da je normalno nekad čak i nešto što baš volimo i mislimo kako ćemo zapamtit, na kraju totalno pobrkamo u glavi.
isto neki događaj koji se desio možda prije 2,3 mjeseca..ako pitaš 2 različite osobe, svaka će ti malo drukčije ispričat. iako se svakom čini da zna citirat čak točno riječi koje je neko reko! jebiga.
seronjaa is offline  
Old 07.04.2014., 16:37   #3
To su ti sjećanja iz djetinjstva. Nemam pojma zašto ali imam nekoliko "značajnijih" sjećanja iz djetinjstva kojih se sjećam kao da sam tamo nedavno bio, ali to su izmišljotine jer jednostavno nemaju nikakvog smisla, te stvari znam iz ostalih sjećanja da se nisu dogodile. Što se polu-krivih sjećanja tiče, ja sam nedavno naletio na Smogovce na youtubeu. Bila mi je luda ona početna scena kad ljudi iz Naselka idu u školu i na posao, jer sam ja uredno zapamtio Naselak kao sasvim fin kvart, s čistim asfaltiranim ulicama Nema ni smisla, zašto bi tako prikazali najgori kvart u Zagrebu
JakeGreen is offline  
Old 07.04.2014., 22:02   #4
Bio neki serijal ''Blejkova sedmorka'' ako se ne varam, svojevremeno prije M.Terezije u ''Nedeljnom popodnevu'', Saša Zalepugin bio faca tada..
Mislio sam da je taj svemirski brod iz te serije zadnje čudo tehnike i ljudske kreativnosti, naknadno sam skužio da je to škart i šrot a ja tuntlo.
Ali ipak sam skužio...
Bluzara stari is offline  
Old 07.04.2014., 22:38   #5
to s iskrivljenom percepcijom je riješeno, razbojnika npr svi vide desetak centi više , jeli "u strahu su velike oči"

evo čitam
"Memorija je selektivna i rekonstruktivna , uzimamo komadiće sjećanja iz različitih izvora i sklapamo ih u nama smislenu cijelinu, kako rezultat procesa , dio memorije nije u svezi sa stvarnim događajima i konstantno se preoblikuje vezana uz naše osjećaje, znanja i vjerovanja.Točnost nije primarni cilj pohrane sjećanja"

I kaj se tiče iskrivljenih sjećanja neke stvari su mi jasne - zaboravljamo pa umećemo vlastito kreirane najvjerojatnije djelove mozaika - ako zaboravim odijelo glavnog glumca mozgu sigurnu neće pasti prvo na pamet šareno nego crno - jasno
i nije patologija naravno - svi smo joj skloni

Prije par tjedana sam sretno naletio i na jednu epizodu britanskog showa "electric blue" mog prvog doticaja sa sadržajem za odrasle iz 1989

Sad da ne idem u detalje -jako sam emotivno vezan za jedan petominutni klip- znao sam se proteklih godina pitati kako ću ponovno doživjeti susret s tom ženom - te 1990 pogledo sam ga snimljenog na VHS cca 200- 300 puta

I opet sjećanje se iskrivilo - žena je 7-8 godina starija od one koje se sjećam ,dosta grubljih crta lica- ne ni odveć zgodna , video je ispresjecan zvizdarijama kojih se uopće ne sjećam , sjedalo na početku je okrenuto na drugu stranu sobe- bez promjena i grešaka u sjećanju mi je ostala odjeća i glazbena podloga

Ajmo reći da ju idealiziram jer mi je u datom momentu bila nešto perfektno - pa ju i ja preoblikujem kako mi se i mijenja pojam perfekcije

Ostatak emisije za koji nisam toliko vezan i koji sam deset puta manje puta odgledao bez iznenađenja - sve ostalo jasno u glavi kako i u stvarnosti

Sad tražim još , postoji li stvarno prag od tih nekih 16 godina do kojih smo skloni mjenjanju sjećanja , jesu li vezani isključivo uz događaje koji imaju neku posebnu važnost
babunovich is offline  
Old 07.04.2014., 22:50   #6
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Bio neki serijal ''Blejkova sedmorka'' ako se ne varam, svojevremeno prije M.Terezije u ''Nedeljnom popodnevu'', Saša Zalepugin bio faca tada..
Mislio sam da je taj svemirski brod iz te serije zadnje čudo tehnike i ljudske kreativnosti, naknadno sam skužio da je to škart i šrot a ja tuntlo.
Ali ipak sam skužio...
ja sam prije misla kako strani pjevači kopiraju naše pjesme tipa, "ja sam cura za ples" i tako neke iz ranih 90ih. al dobro, to sad nije tema
seronjaa is offline  
Old 10.04.2014., 00:19   #7
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
Sad tražim još , postoji li stvarno prag od tih nekih 16 godina do kojih smo skloni mjenjanju sjećanja , jesu li vezani isključivo uz događaje koji imaju neku posebnu važnost
čini mi se da je prag tu negdje, razmišljao sam o tome zadnjih dan-dva i fakat nakon 15-16. godine mi se to ne događa više. dogodi se tu i tamo da sam gledao neki film pa ga opet pogledao nedavno i bio je nešto drugačiji, ali nije ni približno kao prije 15-16. godine
JakeGreen is offline  
Old 10.04.2014., 13:16   #8
Quote:
JakeGreen kaže: Pogledaj post
čini mi se da je prag tu negdje, razmišljao sam o tome zadnjih dan-dva i fakat nakon 15-16. godine mi se to ne događa više. dogodi se tu i tamo da sam gledao neki film pa ga opet pogledao nedavno i bio je nešto drugačiji, ali nije ni približno kao prije 15-16. godine
meni je prvi veliki prag nakon prvog osnovne i tu je ogroman jaz u sjećanjima između 6. i 8, godine života -ko da sam se rodio tad maltene

ovo oko 15. možda ima veze s odlaskom u srednju, velika je razlika između smješne osnovne i prvog razreda mioca , mislio sam možda ima veze i s ratom ali ako su i druge generacije u pitanju ništa

ima još jedan fenomen , dogodio mi se jutros ne prvi puta
pustio sam si jučer jednu epizodu neočekivanih priča nasumce, gledo samo ju 99 % - ništa iz programa plus nisam propušta
i sad jučer gledam ju ko prvi puta baš mi ništa ne dolazi iz sjećanja

ali jutros, e jutros se baš vidim u toj 1988 i kako gledam istu epizodu , sve jasno ili su se vratila sjećanja ili sam umetnuo lažno(mada nije pravo lažno jer se 99/100 uistinu i dogodilo)

to mi je taj jutros poslje efekat kad mi se "vrate" davna sjećanja ?
babunovich is offline  
Old 10.04.2014., 21:42   #9
Nemam pojma da li ja imam taj prag oko početka osnovne škole, za hrpu sjećanja oko tog razdoblja ne mogu reći je li su prije ili poslije toga. Al baš mi je oko početka srednje jedan veliki prag. Od otprilike tog vremena mogu većinu stvari smjestiti po godinama, dosta se "ispravno" sjećam događaja itd. Ono ranije je bilo jedino u periodima, npr. znam da se nešto dogodilo u nižim razredima osnovne ali pojma nemam je li bio 1. ili 4. u većini slučajeva. Makar ne vjerujem da to baš ima veze sa početkom srednje, počelo je to možda više krajem 8. raz.

Kaj se tiče naknadnih sjećanja, nemam zapravo pojma, tu i tamo mi se to znalo desiti ali ne možeš baš provjeriti da li je to zbilja to ili ne. Definitivno mi se događalo da vidim neku sliku iz djetinjstva naprimjer, i "izmislim" si priču oko toga. S druge strane, možda imamo neki čudan način za provjeriti da li je sjećanje pravo. Često mi se zna dogoditi da zaboravim neku stvar i kasnije se pokušavam prisjetiti, pa se sjetim raznih sličnih i povezanih stvari, ali nikad mi baš ne "klikne" u mozgu osim kad se sjetim baš te prave stvari
JakeGreen is offline  
Old 10.04.2014., 22:59   #10
gle,ja imam poprilicno uvjerljivo "sjecanje" da sam lebdila par centimetara nad zemljom kad sam bila mala.
tko zna kakva se greska desila pri prijenosu informacija.
impresije su cudne stvari.poprilicno kul,ali jako cudne.
beastfall is offline  
Old 11.04.2014., 00:41   #11
Quote:
JakeGreen kaže: Pogledaj post
. Al baš mi je oko početka srednje jedan veliki prag.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK3885/

Events that occurred between the ages of 15 and 25 are recalled at a higher rate — what is referred to as the reminiscence bump — a finding that has usually been attributed to the greater salience or emotionality of the memories during this time period.
babunovich is offline  
Old 11.04.2014., 06:47   #12
i kaj se tiče emocija i zaborava testira sam si prije nekog vremena sjećanja na svjetsko prvenstvo u italiji 90, bez gledanja napisa rezultate svih utakmica osim jedne- nikako se sjetit koga je engleska izbacila u osmini finala - mora sam odustat da bi pogleda - (op.p engleska - belgija 1:0 )
pa se pitam zašto ?
tekma se igrala odmah tu večer nakon naše (jugoslavija- španjolska 2:1) i gleda sam ju naravno ali sam bio potpuno emotivno prazan nakon popodnevnih uzbuđenja ) ispala sjećanja zakopana negdje dublje jer nije bilo dovoljno potrebne kemije
babunovich is offline  
Old 01.05.2014., 00:19   #13
mislim da sjecanja ne mogu biti ista bez obzira na godine ili druge cimbenike jer nase trenutno stanje utjece na sama sjecanja. nas mozak pohrani svaku informaciju koju smo primili osjetilima tako da stvarno nije neobicno da dolazi do zabune.

http://www.ted.com/talks/elizabeth_l...tion_of_memory

koliko se sjecam, ovo je dobar video na tu temu
Sheila Franklin is offline  
Old 01.05.2014., 06:41   #14
Quote:
Sheila Franklin kaže: Pogledaj post
mislim da sjecanja ne mogu biti ista bez obzira na godine ili druge cimbenike jer nase trenutno stanje utjece na sama sjecanja. nas mozak pohrani svaku informaciju koju smo primili osjetilima tako da stvarno nije neobicno da dolazi do zabune.

http://www.ted.com/talks/elizabeth_l...tion_of_memory

koliko se sjecam, ovo je dobar video na tu temu
sutra poslušam video

ali ovo da naš mozak pohrani svaku informaciju koju smo dobili osjetilima ne znam , memorira se selektivno , to bi se informatički reklo komprimiranje informacija tako da baš kasnije u dekomprimaciji dolazi do grešaka

imao sam u međuvremenu još jedno alomnezijsko iskustvo ali ga nisam imao snage analizirati

gledao sam jugo film iz 1974 "Protiv kinga" bio siguran da su djeca zatukla negativca ispod jednog drveta , na kraju se ispostavilo da ne samo da nije bilo drveta nego da ni scena cipelarenja nije prikazana eksplicitno

pogledao

prvo to silovanje, prometne nesreće ,ispitivanja u vojsci nemaju baš veze ni s alomnezijama ni sa lažnim sjećanjima- neke stvari jednostavno nadilaze naše sposobnosti - da bi se lice upamtilo očito treba više filma , vjerojatno ga je optužila samo da iskali bijes na nekome(zla i neodgovorna osoba)

kaj se tiče usađivanja sjećanja mislim/siguran sam da to pali eventualno u slučajevima da se djeci (okvirno do desete godine puni glava s izmišljanjima koja se odnose do recimo četvrte ) starijima od 16 nema šanse da se nešto usadi


i usput onako jedna zanimljivost za kraj

jako dugo sam se teško prisjeća imena Buda Spencera, mislim toliko filmova lik ti je pred nosom ali ga se nemreš sjetit pa gotovo
-sad kužim i zašto - jednostavno- znam da je talijan i prebiram po talijanskim izričajima a ime nije talijansko već - britansko

Zadnje uređivanje babunovich : 01.05.2014. at 08:01.
babunovich is offline  
Old 18.05.2014., 13:32   #15
evo jedne prave alomnezije

Zagreb - Kakav je bio nekada (SLIKE, VIDEO)

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater


Sjećanja su mi se pomiješala, bila sam sigurna da je Importanne napravljen prije 1990. I upravo zato mislim da ne bi trebalo brisati fotke iz kasnijih razdoblja, ne bi trebalo brisati nijednu fotku. I razdoblje unutar proteklih 25 godina spada u povijest grada.

------------------------------------------

gradnja importane vremenski se gotovo podudara sa početkom hrvatske , tako da se stari oblik "importanea" automatski prebacije u jugoslaviju
babunovich is offline  
Old 20.05.2014., 19:39   #16
hmm ...

https://www.youtube.com/watch?v=hKEjM9gF4UQ

.. a sta ovi ljudi vide? .. mislim .. ne zelim vise
F.A.Q is offline  
Old 27.08.2014., 08:13   #17
Večeras sam konačno odlučio potražiti i uspio naći seriju koja se kod nas prikazivala pod nazivom "erotske priče " i išla u ljeto 1989 u sklopu programa plus
bio je to moj prvi susret sa "sadržaj za odrasle " kad me isti već počeo zanimati
ugl od 26 recimo da sam okvirno pogledao polovicu epizoda a sjećam se samo jedne jedine scene koja me se tada najviše dojmila (i uzstimulirala)
koliko puta mi je kroz glavu prošla do sad

strašno me zanimalo koliko je ostala iskrivljena u sjećanju

mrak, grmljavina, dečko leži na krevetu prislonjenom svojom duljinom uza zid a iz slike na suprotnom zidu polako izlazi zgodna gola plavuša sa valovitom kosom prilazi mu onako zbunjenom i fasciniranom te imaju odnos - ona je gore i nametnula je jaki tempo

radi se o epizodi
SERIE ROSE 10 - HERCULE AUX PIEDS D OMPHALE

tražeći istu ubrzano sam prošao gotovo sve epizode i usput naletio na scenu za koju sam bio siguran da je moja tražena ,epizoda
SERIE ROSE 17- ALMANACH DES ADRESSES DES DEMOISELLES DE PARIS
ali se nije uklapala u priču sa izlaskom iz zida pa sam tražio dalje

stvarna scena izgleda ovako

krevet nije duljom stanom prislonjen uz zid nego uzglavljem , djevojka je plavuša ali sa kosom podvezanom u široki rep, ne izlazi polako nego se samo u drugom kadru stvori kraj njega (bez ikakvih specijalnih efekata)nije gola i nemaju eksplicitno vidljiv odnos

ispalo je kako mi je u sjećanju ostao miks dvije scene iz dviju različitih epizoda ( u onoj drugoj je scena seksa koja mi je ostala u sjećanju , krevet je duljom starom uza zid, djevojka je gore , mada ni ona nije gola plavuša sa valovitom kosom ) uz to oba dečka su relativno slična

gola plavuša iz slike sa zida mi je umetak od jedne od verzija slike eve s jabukom(imam sliku u glavi ali ju ne mogu naći sad verzija eve s jabukom ima more ugl znamenita neka slika eve - jedna od najpoznatijih verzija koju sam tada mogao vidjeti po enciklopedijama)
babunovich is offline  
Old 28.08.2014., 07:53   #18
Još jedna mala i jednostavna (možda i bolje tako da se bolje vidi kako stvar "radi")

prije mjesec dana sam si s jutuba pustio utakmicu hajduk- debrecen iz 2005

opet su mi osim rezutata u najjačem sjećanju ostali velini komentari Hoćemo počasni gol, pa zar tražimo previše ? i vrlo glasno i jasno SRAMOTA !! na samom kraju utakmice

i sad čekam velu da vikne to SRAMOTA !! ali se nije dogodilo

I prije otvaranja snimke bilo mi je potpuno i kristalno jasno da se naslov u jutarnjem listu dan nakon utakmice sastojao baš u toj jednoj riječi preko cijele stranice

SRAMOTA !

ali sam ju eto u međuvremenu prebacio i u prijenos utakmice

ovo i nije neka krupna greška ali pokazuje da se sjećanje može iskriviti i u ovim stabilnim tridesetim godinama
babunovich is offline  
Old 25.12.2014., 01:01   #19
ovo jedne "božićne" sa jednostavnim "kris krosom"

dobijem večeras fotografiju iz 1979 dok sam za božić bio kod "bake na selu"
baka okićen bor i u pozadini telefon -crvene boje
da si me jučer pitao bio bi 100% siguran da je bio crni, vidim jasno sve kako me moji zovu uzimam telefon od bake crn ko noć . imo sam 5 let

e sad kako već godinama skupljam po netu slike starih stvari jedna od najranijih koju sam postao na face bila je i slika - starog crnog telefona sa brojčanikom na okretanje - crne boje i to nije sve - ispod se nakupilo komentara sve u stilu , takav je bio i moj kod dide/babe/tete stare i slično

jednostavno sam posudio tu sliku i metnuo ju u stvarni događaj kojem su poispadali sitni detalji
babunovich is offline  
Old 27.12.2014., 05:08   #20
jedna iz novijeg doba koja nema veze sa djetinjstvom, dokaz da se i u memorijski najmoćnijem životnom razdoblju (op.p 30-40) mogu dogoditi pogreške

2002 sam mjesec dana živio u jednom podstanarskom stanu u zg za koji me vežu lijepe uspomene , često ga se stoga sjetim u zadnje desetljeće

put me rijetko vodi prema tom kvartu , tako da sam u to vrijeme svega par puta prošao kraj te zgrade i niti jednom ulazio u nju

sjećanja su mi se bez dileme činila jasna i neporeciva kako interijera i tako i eksterijera , nerjetko sam ih koristio i u svojim maštarijama

i tako sve do prošlog mjeseca kad me put naveo istom a višak vremena ponukao da nakon 12 let povirim u zgradu -
uslijedilo je iznenađenje - ulazna vrata u stan bila su na suprotnoj strani od one koja mi svo vrijeme bila u mislima

kris kros

od stotina varijanti u rasporedu hodnika, stepeništa i ulaznih vrata koje sam dosad vidio ta zgrada je najsličnija (gotovo ista ) zgradi moje tete iz djetinjstva (eto ipak malo djetinjstva) a raspored soba i veličina mi je tiha patnja o kojoj također maštam godinama - samo su ulazna vrata na suprotnoj strani hodnika od mog podstanarskog

u tetinom stanu samo ipak proveo nešto više vremena i što je važnije uz njega me ipak veže puno više emocija tako da je nadvladao potonji i prekrio figuru stvarnog stanja

Zadnje uređivanje babunovich : 27.12.2014. at 05:52.
babunovich is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:14.