Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 16:56   #3721
Quote:
luna777 kaže: Pogledaj post
Pa i ne bas.

Aussprache:
IPA: [ˈbaːnˌhoːf]
Pa ali cujem ich jer su mi U glavi, znam rijec, znam da ima h i tako ga za mene ima.
Ah je duzi od samog a. Znaci Bahn i Ban nemogu biti isto.

Ali ja Imam disleksiju pa sigurno nisam strucna! ;-)
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.10.2017., 17:31   #3722
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Pa ali cujem ich jer su mi U glavi, znam rijec, znam da ima h i tako ga za mene ima.
Ah je duzi od samog a. Znaci Bahn i Ban nemogu biti isto.

Ali ja Imam disleksiju pa sigurno nisam strucna! ;-)
Da nisi dislekticna, sad bi se nacula nekih stvari od mene.

Svejedno si kraljica ovog PDF-a.
luna777 is offline  
Old 11.10.2017., 17:54   #3723
Quote:
luna777 kaže: Pogledaj post
Da nisi dislekticna, sad bi se nacula nekih stvari od mene.

Svejedno si kraljica ovog PDF-a.
The Queens speech! Hahaha ba-ba-baš
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.10.2017., 18:10   #3724
njemački je potpuno jednostavan jezik
kad je u riječi kao "bahnhof" ili "gehen" "h" iza samoglasnika (vokala) onde se ne izgovara nego produžuje vokal, ako ima "c" ispred "=ch" onda se "h" kratko izgovara.
DrSigmundFreud is offline  
Old 11.10.2017., 18:39   #3725
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ako nisu "Beamte" znači u državnom sektoru primljeni dozivotno sa posebnim ugovorima, a to kao stranac ili ne član EU nemozes postati. Tada bi njemac ne djeli unapređenja.
Zašto bi Ante i Katarina (zovi mi njih tako) dobili unaprijeđene ako nisu tražili ga uopće?
Neće ga dobiti ni Hans i Marianne, ako ga ne traže. Znači tražiti veću plaću i veću odgovornost, tražiti svoje ocjene i s time dati do znanja da misliš ići ca, dati ti treba ocjene da bi pisao molbe za drugi posao. I ako te se želi držati ćeš dobiti razgovor i neki realni budući plan. "Ide ti u penziju u 03/18 taj i taj i tada ćemo dati tome i tome njegovu poziciju a tebi njegovu sadašnju" ako nema tog razgovor moraš ići tražiti zbilja posao, jer ili te ne žele unaprijediti ili mislu da blefiras. Pa kada se procuje da tražiš, većina struka je dobro umrežena će možda doći razgovor, ako ne neće te tamo uskoro ni čekati unapređenje. Hrvati su poznati kao dobri i lojalni radnici. Valjda prelojalni.
naperdovanje nema veze sa nacionalnosti nego o sebi osbno, hoćeš-nećeš i koliko si voljan uložiti u kariijeru. ja sam 80ih s 25 postao šef produkicije. prerausda prema meni je bilo i za izvoz ...premlad, balavac, yugo, nema prakse itd... izdržao i previše u firmi, sa 30 je stigla i (einzel-)prokura.

govorim sada o austriji. žena mi je austrijanka i beamtin. narvno da je napredovala po šabloni kako je to uobičajno. svake 2 godine ide dupla povišica plaće (bieniensprung) i mjesec dana unaprijed lova sjedne na konto. i uvijek i neka unaprijeđenja kad su joj sobu renovirali je dobila i novu tablu sa titulom "amtsrat" i tad je saznala da tu titulu ima već preko 4 godine
DrSigmundFreud is offline  
Old 11.10.2017., 18:45   #3726
Gdje bi bilo povoljno prenoćiti u Frankfurtu?Za dvoje.
peachwoman is offline  
Old 11.10.2017., 18:58   #3727
Da?Jesam..imam neke favorite...ali uvijek pitam i tuđa mišljenja, jer najbolje preporuke dobijem od ljudi koji tamo žive duže, usmenom predajom.....
Tražim nešto oko Fraport Arene.
peachwoman is offline  
Old 11.10.2017., 20:09   #3728
Ja ne znam s kakvim Nijemcima vi komunicirate, ali oni sa kojima ja komuniciram ne izgovaraju nijedno slovo h u rijeci bahnhof (ili ga ja ne cujem) a komuniciram sa Nijemcima u krugu od 100 km od Frankfurta.

A ima tu poprilicno razlicitih dijalekata, odite malo do Mannheima ili do Aschaffenburga, ili jos malo dalje, razlike su poprilicne.

A iskreno, meni nikako ne zvuci kad kazem "banhof" (ono h iza samoglasnika se NIKAD ne izgovara), dok mi "banof" sasvim lijepo zvuci.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 11.10.2017., 20:25   #3729
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Da?Jesam..imam neke favorite...ali uvijek pitam i tuđa mišljenja, jer najbolje preporuke dobijem od ljudi koji tamo žive duže, usmenom predajom.....
Tražim nešto oko Fraport Arene.
Utorkom i srijedom nigdje Kao ni za vrijeme sajma. Ako ides na hrvatsku noc to je subota i mislim da nije sajam.
Ja bi trazila bilo Sto blizu i tamo ostavila Auto ako dolazis da njim.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.10.2017., 20:58   #3730
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post

Ima i tu više mogućnosti, pogotovo izvan naših granica gdje se tu profesiju

Guglah.
Iako su u većini Nijemci, koliko vidim po prezimenima (nije mi se dalo guglat sve životopise), ima i stranaca. U Daimler AG su jedan Šveđanin i Španjolac. Volkswagen AG ima iz Španjolske, Katara, Švedske i Belgije. Svi rođeni u tim zemljama. Meni za sad dovoljno.

Iz već navedenih podataka ipak ima šanse da i stranci zarađuju velike svote novaca. Naravno, nije to samo tako, treba tu i školovanja i truda.
No, s obzirom da ovdje pričamo o prosjeku kojemu nije u cilju da zarađuje milijunske svote već da svojim radom pristojno živi, vjerujem da je postojanje mogućnosti napredovanja poput svakoga drugoga jednako marljivoga "domoroca" isto sasvim dovoljno da zna za što se muči i radi. Pa već ako mu nije do iskorištavanja prilike njegov problem, ali ako već seliš van za boljim životom onda seliš i za boljim prilikama.
http://annualreport2016.volkswagenag...anagement.html

Namjerno sam rekao uprava, a u upravi Volkswagen ima samo Španjolca Sanza i svi drugi su Germani (eventualno je netko Austrijanac, nebitno). U nadzornom odboru (potpuno drugo tijelo od uprave) ima čak i dosta stranaca:
http://annualreport2016.volkswagenag...ory-board.html

Ali nadzorni odbor vjerojatno ima dosta stranaca i zbog nekih dubljih razloga poput toga da tu imaju ljude koji nadziru Katar, Švedsku ili slično i tu im je onda logično imat nekog od tamo. Uglavnom nisam bezveze napisao uprava

Ali nebitno, čak da u upravi imaju bitno više stranaca (iskreno i ovaj jedan je puno), vidiš i to da su svi ti stranci iz bogatih zemlji. Nijedan da bi bio iz bivše Juge, Češke, Slovačke, Poljske, Mađarske, pa čak ni Turčin neki.

Naprosto ljudi iz nekih dijelova svijeta nikad neće biti namijenjeni megalomanskim parama i to je naprosto tako. I od Njemačke je lijepo što svaki stranac čak i sa bitno slabijim obrazovanjem ima teoretske mogućnosti da dosegne pristojne, izuzetno pristojne ili čak velike pare, ali za megalomanske pare će ljudi s ovih istočnih prostora uvijek biti u nedostatku.
Ali eto, neću demantirati da mi ovaj Španjolac u Volkswagenu nije došo ko šok jer jeste, ali mislim da je glupo živit u iluzijama da će Hrvat ikad biti 100000000% jednak Nijemcu u njegovoj zemlji jer neće. I po 10. puta-to je normalno, a svijet nije pravedan, ali Njemačka je sigurno primjer jedne od najpravednijih zemlji usprkos tome.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 11.10.2017., 21:14   #3731
Koliko njemaca ima U upravi hrvatski firmi ili nadzornom odboru?
I Sto to kaze o hrvatima?

Mislim da mukte nabijas neke komplekse... Koliko hrvata ima uopce U njemackoj?

Deutsche Bank je imala U zadnje vrime svasta U upravi Pa sto...

Imas eno onog juratovica (obicni Nas covjek) U njemackom saboru.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 11.10.2017., 21:57   #3732
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Koliko njemaca ima U upravi hrvatski firmi ili nadzornom odboru?
I Sto to kaze o hrvatima?

Mislim da mukte nabijas neke komplekse... Koliko hrvata ima uopce U njemackoj?

Deutsche Bank je imala U zadnje vrime svasta U upravi Pa sto...

Imas eno onog juratovica (obicni Nas covjek) U njemackom saboru.
Pa nema nijednog, o tom i ja pričam. Zato sam u ovom i prethodnom postu 10x napisao da je to najnormalnija stvar na svijetu baš zato da me se ne napada na način da prozivam Nijemce da su nacionalisti ili tako nešto, a eto ne znam iz kojeg razloga opet je tako ispalo

Juratović je službeno prva generacija, al školovan je u Njemačkoj i ima njihovo državljanstvo. On je za mene dobar primjer da Hrvat u Njemačkoj može postić gotovo bilo što, pa eto ući i u sam sabor, ali da li je realno da takav ikada bude kancelar ili CEO, CFO neke mega firme ? Čak sam i rekao da vjerojatno neka iznimka postoji, neki ludi slučaj (vjerojatno baš ovakve prirode gdje s 14 godina ili mlađe odeš i pitanje je koja si onda uopće generacija), ali generalno to se ne događa. I Hrvatu i bilo kom iz istočnih prostora je uvijek teže nek nekome tko je tamo doma. I što je tu čudno ili nenormalno- ama baš ništa .

Mislim ja sve ovo pišem čisto jer je kolega pitao da li postoji u Njemačkoj mogućnost napretka. I tu se svi slažemo da ima, a jedino što ja iskreno mislim da svaka osoba sa istoka EU u tom svom napretku U PRAVILU ima češće puno niži limit od domaćeg. I po stoti i definitivno zadnji puta što ću i to napisati-to je sasvim normalno.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 11.10.2017., 23:09   #3733
Budi realan ali s druge,
the Sky is the Limit
Screw IT Just so it
Ili
Nije sramota ne uspjeti, sramota je ne pokusati (i ne uciti od gresaka ne uspjeha).

Sve to mi vise pase od tog misljenja "ne možes". Ne volim juranovica uopce, Ali svaka cast dokle je od trake kod forda dogurao. Nasao je Put.
I zasto netko od nas ovjde ili necija djeca nebi mozda bila CEO neke od DAX firmi. Tome sigurno nece pomocii ako muss se govori, ne možes to itd.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Old 12.10.2017., 08:19   #3734
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Ja ne znam s kakvim Nijemcima vi komunicirate, ali oni sa kojima ja komuniciram ne izgovaraju nijedno slovo h u rijeci bahnhof (ili ga ja ne cujem) a komuniciram sa Nijemcima u krugu od 100 km od Frankfurta.

A ima tu poprilicno razlicitih dijalekata, odite malo do Mannheima ili do Aschaffenburga, ili jos malo dalje, razlike su poprilicne.

A iskreno, meni nikako ne zvuci kad kazem "banhof" (ono h iza samoglasnika se NIKAD ne izgovara), dok mi "banof" sasvim lijepo zvuci.
Ljudi svakako govore, no to ne znači da je ispravno. Najlakše ti je da odeš na Leo i čuješ kako se pravilno izgovara. To je razlika kada učiš strani jezik na ulici ili formalno u školi.
osibk is offline  
Old 12.10.2017., 08:34   #3735
Quote:
DrSigmundFreud kaže: Pogledaj post
njemački je potpuno jednostavan jezik
kad je u riječi kao "bahnhof" ili "gehen" "h" iza samoglasnika (vokala) onde se ne izgovara nego produžuje vokal, ako ima "c" ispred "=ch" onda se "h" kratko izgovara.
vidiš ovo za gehen...jedna od prvih stvari koje sam skuzio da smo ocito krivo ucili u skoli (u hrv)...učio njemački 10 godina kroz školu

mi smo učili da se to čita onako dugačko ''geeen''...i pošto mi žena većinom za prijatelje ima ili čiste austrijance ili neke strance koji su već par generacija u beču skuzio sam odmah kad sam prvi put vamo došao da oni to drugacije izgovaraju...i da ne kazu ''geeen'' nego da ubace to ''h'' unutra...ali se njega niti naglašava niti ističe pa to više zvuči kao ''ge en''..kao da odvoje ta 2 sloga i kažu nekakvo nečujno ili jedva čujno ''h''...

(i da,svi oni pricaju hoch deutsch...nitko od njih ne prica nikakav austrijski dijalekt...jedino sto imaju zamjenjene neke njemačke riječi sa austrijskim)

kad smo kod toga bahnhof...pa imamo poznatog njemackog igraca...

Oliver Bierhoff...i uvijek su ga svi njemački komentatori čitali kao ''Biahof''

i ono sto si ti napisao kad se H nalazi iza samoglasnika onda se ne cita...da,ali kod Bahnhof se nalazi iza suglasnika,a ne iza samoglasnika
Mortiis is offline  
Old 12.10.2017., 08:38   #3736
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Ljudi svakako govore, no to ne znači da je ispravno. Najlakše ti je da odeš na Leo i čuješ kako se pravilno izgovara. To je razlika kada učiš strani jezik na ulici ili formalno u školi.
nevezano uz ovu gore temu

ovo je ogroman problem hrvata koji su dosli prije 20-30 ili vise godina vamo bez ikakvog znanja njemačkog pa su u hodu hvatali njemački većinom samo po sluhu...
to zna biti nevjerojatno koliko oni riječi totalno krivo izgovore...(vidim često i po svom puncu...)
ama bas svaku novu rijec koju naucim,ja odmah zelim vidjet kako se to pise..pa da ja vidim jesam li ja to dobro po sluhu skuzio kako se to tocno kaze...(bas iz tog razloga jer mnogo ausländera cesto neke rijeci krivo izgovara pa se lako moze dogoditi da se nauci krivo)
Mortiis is offline  
Old 12.10.2017., 09:06   #3737
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post

Oliver Bierhoff...i uvijek su ga svi njemački komentatori čitali kao ''Biahof''

i ono sto si ti napisao kad se H nalazi iza samoglasnika onda se ne cita...da,ali kod Bahnhof se nalazi iza suglasnika,a ne iza samoglasnika
bierhoff: imena nemaju veze sa prvopisom
bahnhof: sastoji se od 2 riječi, "bahn" i "hof", zato se "hof" kompletno izgovara.
DrSigmundFreud is offline  
Old 12.10.2017., 09:20   #3738
pa dobro,onda smo i dosli na isto da se cita banhof
Mortiis is offline  
Old 12.10.2017., 10:14   #3739
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
nevezano uz ovu gore temu

ovo je ogroman problem hrvata koji su dosli prije 20-30 ili vise godina vamo bez ikakvog znanja njemačkog pa su u hodu hvatali njemački većinom samo po sluhu...
to zna biti nevjerojatno koliko oni riječi totalno krivo izgovore...(vidim često i po svom puncu...)
ama bas svaku novu rijec koju naucim,ja odmah zelim vidjet kako se to pise..pa da ja vidim jesam li ja to dobro po sluhu skuzio kako se to tocno kaze...(bas iz tog razloga jer mnogo ausländera cesto neke rijeci krivo izgovara pa se lako moze dogoditi da se nauci krivo)
A još gore je ako učiš od naših.... Mulj, kibla, mide, itd...
osibk is offline  
Old 12.10.2017., 10:32   #3740
@rasprava na temu naglaska:
Vidim, puno vrhunskih foneticara ovdje
Ovo me podsjeca na pismo: "Pipl mast trast as!"
Ne moze se izgovor neke rijeci samo tako napisati obicnim slovima, vec se koriste posebni foneticki znakovi, ili barem naglase akcenti (dugouzlazni, dugosilazni, ´, `, ....itd.)

@rasprava na temu napredovanja i pozicija u upravama:
Vrlo jednostavno. Hrvatska ima nesto vise od 4 mil. stanovnika i ne preveliku industriju, te visoko obrazovanje skoro pa nepovezano s industrijom. Rijetki koji nasi strucnjaci su se naradili u ozbiljnim medjunarodnim poslovnim vodama i uz to strucno usavrsavali. Kad kazem strucno usavrsiti, mislim na pohadjanje dodatnih tecajeva, mastera poput MBA studija itd.
Tko je pripadnik prve generacije imigranata tad su mu sanse relativno male da dogura do uprave ili visoke-menadzment pozicije. Moze se probiti kroz rovove i doci blizu toga, ali taman kad ce imati dovoljno iskustva i znanja da napreduje - doci ce vrijeme za penziju.

S druge strane, Nijemaca ima znatno vise i naravno da ce se iz tog bazena lakse izvuci potencijalni kandidati. Imaju visoko obrazovanje temeljno na snaznoj povezanosti sa industrijom, mladi strucnjaci vec od studentskih dana provode mjesece po raznim praksama i odradjuju pripravnice stazeve u velikim firmama, ego ih gura da idu sto dalje i vise, da upisu dodatni master, da odu na studijsku godinu u SAD, Australiju, UK i time steknu jako puno iskustva u razvojnoj fazi.
U takvoj poziciji moze biti i stranaca, ali su najcesce druga generacija koja je od ranih godina ovdje.
Dobro, tu ima vjerojatno i nesto ukorijenjenog nacionalizma gdje oni ne vjeruju drugim narodima, ali ih ne krivim. Dobro je da su tu malo asertivni.
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.