Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2012., 19:55   #221
pogledaj malo na youtubeu,imaš isječke autora Petar Malbaša.
Ima dijelova kako objašnjava šta je njegova zadaća kao ratnog snimatelja bila,propaganda i tako to.
nar.kO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 22:33   #222
Vrlo vjerojatno će ti pomoći knjige admirala Domazeta-Loše. Sigurno.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 23:30   #223
Quote:
xpictianoc kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

obraćam se vama s jednom velikom molbom, naime, pišem sad diplomski rad na Varšavskom sveučilištu o propagandi u Domovinskom ratu, uglavnom me zanimaju srpske operacije poput labradora i opere, ali također i načini na koji hrvatske službe su pokušavale prikazati ratna zbivanja.

Znam da na forum se baš puno o tome pisalo ali budući da pišem ipak znanstveni rad, moram koristiti tiskane publikacije (knjige, članki itp). Do veljače sam u Rijeci, tako da, ukoliko ćete mi napisati neke naslove imam još vremena da se malo potrudim naći ono što mi treba.

Za svaku vašu pomoć unaprijed se zahavljujem
prije svega, pazi, moraš napraviti malu razliku između operacija specijalnog rata (što su labrador i Opera) i legitimne ratne propagande, što vjerujem znaš. To su dvije različite stvari.


vezano za labrador i operu:

ovdje imaš izjave Radenka Radojčića, jedan od ključnih likova
http://www.slobodanpraljak.com/LABRADOR_F.html
za potrebe znanstvenog rada, prikladniji je ovaj sljedeći link (časopis National security and future),ista ta izjava:
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=...k_jezik=119825

ako imaš vremena vidi i dokumente sa ICTY, izjave sa suđenja Miloševiću, njega se dovodilo u vezu s tim operacijama, ako se dobro sjećam.

od literature, što se tiče spec.rata i psihološko-propagandnih operacija vidi sljedeće autore:
- Miroslav Tuđman, obavještajac i znanstvenik, on se nešto i bavio tim operacijama, čini mi se da se spominje u knjizi "Informacijska znanost i informacijsko ratište"
- vjerojatno ima nešto i kod Domazeta Loše, u vrijeme tih operacija jedan od glavnih vojnih obavještajaca.
prođi kroz sadržaj časopisa objavljenih na portalu hrcak: Polemos, Časopis za suvremenu povijest i dr., možda nešto pronađeš što ti može koristiti.
hrcak.srce.hr

što se tiče teorije specijalnog rata u obrani Jugoslavije, kako ga je doživljavala jugoslavenska strana, kao uvod u to ima jedna stara knjižica Đure Takalića, Specijalni rat. Tu je ukratko opisano što je specijalni rat (po tadašnjem shvaćanju jugoslavenske vlasti), koje su vrste i oblici, kako se on odvija, kako se obraniti od njega, tko su nositelji specijalnog rata i koje organizacije vode spec.rat protiv jugoslavije 70ih i 80ih. Uglavnom, ideološki pamflet, ali OK je za uvid u inkvizicijski i psihotični "mozak" kontraobavještajnih struktura KOSa koje su se bavile tim problemom.


za ratnu propagandu s hrvatske strane, a kažeš da ti treba tiskani materijal (mada je televizija i radio tu zakon i daleko su utjecajniji i reprezentativniji), najbolje bi bilo da skočiš do NSK u Zagreb i prolistaš brojeve dnevnih ili tjednih novina iz 1991., kao Večernji list, Slobodna dalmacija, Glas Slavonije itd., makar brojeve povodom važnijih ratnih i političkih događaja, obljetnica, spomendana.
Da je ovdje kod nas baš bilo kritičkih analiza propagande hrvatske strane, mislim da i nije previše. To je još uvijek neistraženo područje. O srpskoj imaš dosta više materijala, a i zanimljivija je i živopisnija (više je "black propaganda")

Zadnje uređivanje žalac_1 : 03.12.2012. at 23:37.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 11:26   #224
u medijima se hrvate nazivalo ustašama a srbe četnicima . To je temelj propagande . Dalje je sve dolivanje ulja na vatru
plejer_as is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 16:54   #225
Srbi su majstori propagande(jasenovac 700 000) bio sam u tzv jna 91 i zvao kući pitati jeli stvarno u mup-u sve sami albanci,kurdi i narkomani
dell12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 20:48   #226
HRT u ratovima 90-ih

U zadnje vrijeme sam gledao neke reportaže HRT-a iz rata u Hrvatskoj i BIH i zanima me kako vi gledate danas s odmakom na to izvještavanje HRT-a i njihov odnos prema ratu? Je li sve bilo onako kako su tvrdili i izvještavali ili ima tu prenapuhivanja i propagande?
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 19:14   #227
Zanima me kako vi gledate na reportaže Smiljka Šagolja? Prikazuju li istinu. Vidim da ga Bošnjaci mrze.
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:38   #228
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
prije svega, pazi, moraš napraviti malu razliku između operacija specijalnog rata (što su labrador i Opera) i legitimne ratne propagande, što vjerujem znaš. To su dvije različite stvari.
...
Inače postoji i expertna studija koju je izradio Renaud de la Brosse sa Sveučilišta u Reimsu za potrebe ICTY koja se zove "Political Propaganda and the Plan to Create a 'State for all Serbs': Consequences of Using the Media for Ultra-nationalist Ends" a razotkriva Miloševićevu medijsko-propagandnu mašineriju koja je bila ključna za sustavnu pripremu i provođenje ratova i zločina u ex-yu za stvaranje Velike Srbije od 1986 - 1992.

To malo treba prostudirati i onda usporediti sa RH medijskim izvještavanjem (koje je također imalo propagandnu ulogu tokom rata, razumljivo) pa će se viditi ključna razlika - RH medijska propaganda NIJE imala za cilj pripremu rata i zločina već psihološko i moralno jačanje naroda u kritičnim trenutcima...za razliku od Miloševićeve velikosrpske propagande.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.02.2014. at 12:48. Reason: citat
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 16:29   #229
https://www.youtube.com/watch?v=YEGqchpJKZo

Nije ona monstruozna propaganda, ali ipak, samodopadnosti i neutemeljene bahatosti do bola na ovom videu od 2:47 nadalje, kad u priopćenju Sotone Broveta se kaže " ako bi itko došao na suludu ideju da bombardira Beograd..."
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2017., 19:25   #230
Prof. dr. Miroslav Tudjman, profesor na Odsjeku za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta, i sin prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tudzmana, u razgovoru za Hrvatski tjednik koji je izasao 16. studenog 2017., str. 37. do 41., govorio je o posljednjim znanstvenim rezultatima o propagandnom ratu tijekom Domovinskog rata. Razgovor je obavio Ivica Marijacic.

Vukovar je za Hrvatsku, po profesorovom misljenju, bio vazan kao Alamo za Ameriku. Preneseni razgovor je pretezno u smislu Vukovara.

Izvukao sam najvaznije dezinformacije, protuobavijesti, lazi koje je plasirao agresor, a potencirali domaci izdajnici tijekom Domovinskog rata:
1. Raskrinkana je 'Optuznica' koju je procitao Sinisa Glavasevic. Nju je plasirao propagandni odsjek KOS-a 'Opera' u Beogradu. Ona je desetak dana prije pada Vukovara stigla u Hrvatski sabor i bila predmet rasprave i formiranog istraznog povjerenstva. O tome da je ona bila podvala posvjedocili su i djelatnici KOS-a. Profesor je rekao da je ona raskrinkana i sa znanstvenog i strucnog i politickog stajalista odavno.
2. Montiran je bio razgovor Tudzmana i Dedakovica, kao i Dedakovica i Tusa, kao i Dedakovica i Sarinica. O tome su svjedocili pripadnici KOS-a u Haggu.
3. Fabriciran je razgovor izmedju sluzbenih hrvatskih duznosnika i Hrvata u Vojvodini kako bi se opravdao njihov progon iz Vojvodine.
4. Srpski su mediji plasirali da je u Vukovaru 'zaklano' 42 djece.
5. Plasirano je kako je Vukovar izdan za zapadnu Hercegovinu (kada tamo nije ni bilo sukoba), da oruzije nije slano za obranu Vukovara i da su poslane specijalne jedinice u Vukovar za likvidaciju Dedakovica.
6. Podjela Bosne i Hercegovine (u smislu pripojenja Hrvatskoj jednog dijela i pripojenja Srbiji drugog dijela).
7. Ideja dr. Franje Tudzmana o 200 bogatih obitelji.
8. Dogovoreni rat s Milosevicem
9. Suradnja Hrvata i Srba u ratu protiv Bosnjaka.

Novinare poput Zorana Sprajca i Zovka prokazuje kao novinare kojima je u interesu kriminalizirati Domovinski rat i to rade u danasnje vrijeme.

Navodi kako oni stariji koji su izgubili ideale svoje mladosti, svoju komunisticku partiju, ostali bez Jugoslavije i na koncu svojega zivota ne mogu s ponosom gledati na svoj zivot, te da ce i dalje vjerovati u krivotvorine, kako bi im netko drugi bio kriv za vlastite promasaje.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 17.11.2017. at 19:42.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 12:06   #231
najjaca srpska propaganda je bila u kasno proljece i ljeto 1991 godtakođer i obavjestajno djelovanje...sjecam se vrlo dobro jos za vrijeme rata u sloveniji...srpska propaganda veli da vojarna tzv.jna u brezicama je opkoljena sa oko 2000(zanimljivo srpski propagandisti su najcesce tu brojku stavljali kada je bilo rjec o hrvatskim ili slovenskim snagama 1991 godine bez ikakvih provjera vlajda su tu brojku najlakse pamtili)slovenskih teritorijalaca i ekstremista..posto sam se bas tih dana nalazio blizu slovenske granice nedaleko zapresica kum,ja i kumov prijatelj bas smo se uputili u nedaleko brezice(10 kilometara od mjesta gdje sam boravio) .Istina zbog ratnih prilika nismo isli u brezice glavnom cestom vec zaobilazno preko nekih gorica i mosta na sutli blizu utoka u savu.Kad smo dosli u Brezice na ulazu su nas zaustavili slovenski teritorijalci te smo se predstavili da idemo dragovoljno pomoci njima u obrani...slovenski teritorijalac nam je rekao da im je svaka pomoc dobrodosla u ljudstvu..jer da njih u brezicama ima svega pedesetak i nesto policajaca i da su vecina na punktovima oko vojarne i remontnog zavoda tzv.jna...pustili su nas mi smo se malo provozali dosavsi blizu bojarnje u brezicama skoro da nismo tih skoro dva kilometra zatekli ni jednog teritorijalca osim onih koji su nas na ulazu zaustavili...tek pred vojarnom vidjeli smo tri punkta sa slovenskim teritorijalcima,policajcima i nekim civilima-dragovoljcima nije ih bilo vise od tridesetak...dakle kolika je bila mitomanska srpska propaganda da su stotinjak puta povecali broj od realnog broja...slican slucaj je se desio u ljeto 1991 u zagrebu kad sam nekoliko dana pocetkom osmog mjeseca 1991 bio na kontrolnom punktu prema vojarni tzv.jna na borongaju...bilo ej nekoliko kontrolnih punktova u stvari tada jos tiha blokada vojarni tzv.jna...oko vojarne i mozda nas oko osamdesetak sudionika blokade...ode kojih pola nije imalo oruzje...vec smo predavali oruzje kad je dolazila smjena..dio su bili dragovoljci civili ili pripadnici NZ..dio gardisti i nesto policajaca...tada je mislim bila ekipa tv novi sad u vojarni(prebaceni su vojnim helikopterom iz vojne baze pleso u vojarnu borongaj) gdje su napravili razgovor sa zamjenikom zapovjednika vojarne tzv.jna na borongaju gdje je lik izvalio da se oko vojarne nalazi oko hiljadu naoruzanih tudjmanovih bojovnika i dobro utvrdjenih i da su oni u vojarni u totalnoj blokadi(sto nije bilo tocno jer su tamo skoro do kraja osmog mjeseca 1991 mogli slobodno izlaziti naravno da dozvolama iz vojarne)..mi smo bas to gledali u jednom birtiji blizu vojarne odvalili smo se od smijeha....nas par od kojih pola nenaoruzanih uplasilo jaku i dobro naoruzanu vojarnu kakva je bila na borongaju...i mislim da su oni doista bili uplaseni prvo mislim na obicne vojnike,podoficire i to bas uplaseni od njihove lazne propagande...sto je naravno nama islo u prilog..jer oni su od jednog naseg vidjeli deset..
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 21:20   #232
https://www.youtube.com/watch?v=5PGj3zMumMY

malo propagande sa tv beograda, oko 6:00 minute pričaju o nekom masakru u podravini, čini mi se da se radi o njihovom masakru u Voćinu, jer u istom dnevniku priča se o povratku zvezde sa interkont.kupa, koji je bio 8/9. prosinac, a Voćin se dogodio 3 dana kasnije.
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2018., 12:03   #233
https://www.youtube.com/watch?v=_XpP2HO-wqk

Evo malo hrvatske hardcore propagande protiv JNA, tip dovezao fiću pred tenk, a onda izvještaj kako luda JNA ruši sve pred sobom.
mkIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2018., 03:26   #234
Nije poznata nikakva diverzantska aktivnost u DR na obje strane.
Cak ni Srbi nisu vrsili diverzije, napade na prometnice, vitalne komunikacije, plinovode, naftovode, dalekovode i sl.
Partizani su u 2.svj. ratu prema ovima 90ih bili velemajstori diverzija i rata u pozadini.
Boni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2018., 09:40   #235
Quote:
Boni kaže: Pogledaj post
Nije poznata nikakva diverzantska aktivnost u DR na obje strane.
Cak ni Srbi nisu vrsili diverzije, napade na prometnice, vitalne komunikacije, plinovode, naftovode, dalekovode i sl.
Partizani su u 2.svj. ratu prema ovima 90ih bili velemajstori diverzija i rata u pozadini.
Bilo je diverzija u Zagrebu. Miniranje zidovskih spomenika od strane Srba.
zulualpha is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2018., 11:22   #236
I naš neuspjeli pokušaj dizanja mosta kod Sombora.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2018., 17:38   #237
Quote:
Boni kaže: Pogledaj post
Nije poznata nikakva diverzantska aktivnost u DR na obje strane.
Cak ni Srbi nisu vrsili diverzije, napade na prometnice, vitalne komunikacije, plinovode, naftovode, dalekovode i sl.
Partizani su u 2.svj. ratu prema ovima 90ih bili velemajstori diverzija i rata u pozadini.
Diverzija klasičnih baš i nije bilo puno ali su se zato redovito izvodile izviđačke akcije. Ulazilo se dosta duboko u neprijateljski teritorij, čak se i do Bihaća išlo iz Karlovca.
__________________
Karlovac nikada neće biti Кордуновац
Pancho1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2018., 11:25   #238
Quote:
Pancho1 kaže: Pogledaj post
Diverzija klasičnih baš i nije bilo puno ali su se zato redovito izvodile izviđačke akcije. Ulazilo se dosta duboko u neprijateljski teritorij, čak se i do Bihaća išlo iz Karlovca.
Bilo je i propagande i diverzij u reziji generalcina JNA ( tada vec SNA = (pro)srpske "narodne" armije ) i KOS-a.

Dva tipicna primjera prvog i drugog su : film "Spegelj" di je genral Spegelj uhvacen sa "prstima u pekmezu" oko nekih stvari glede naoruzanja Hrvatske, a onda mu je "smontirano" i ono sto je rekao i sto nije, te je sve pusteno u "pravi cas" na TV BG pred sirokim auditorijem.

Drugi je miniranje zidovskog groblja u Zg. Sa ocitim ciljem kompromitiranja tada svjeze hr vlasti pred medjunarodnim auditorijem.

Jos jedna poznata zasjeda - ili diverzija ,je ona u Borovu selu kad su pobijeni nasi policajci koji su uletjeli u zasjedu cetnika tamo.

Od nasih diverzantskih akcija, bilo ih je vise. U biti ,svako iskljucivanje vode, telefona i struje tada kasarnama odnarodjene armije mozemo smatrati malom "diverzijom". Od "filmskih" ,su pokusaji dizanja mosta u Batini - koji nije uspio, pa do raznih zasjeda : jedna takva je (neka me ispravi ko zna tocno ) ,mislim 3. GBR ili 2. GBR tj djelovi iste - a mozda se i varam pa je rijec o Spec. policiji, u tijeku akcije Gusar ili Maslenica. Ako se ne varam , tada je u gadnoj zasjedi docekan jedan konvoj srp. paravojni formacija i eliminiran.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2018., 14:40   #239
Quote:
mkIV kaže: Pogledaj post
Tenk je pregazio fiću 27.6.1991, Hrvatska je jednostrano proglasila nezavisnost 2 dana prije, ali je dobila međunarodno priznanje tek 1992.

Druga stvar, fićo je namjerno dovezen pred tenk u propagandne svrhe, reportaža je napravljena na jedan licemjeran i pokvaren način, samo što su se zajebali jer su prerano počeli snimati i sve se jasno vidi.

Ova tema je o propagandi i po meni je ovo čista propaganda protiv JNA.
A to što vi priznajete samo propagandu druge strane, to je druga priča.
gazili su srpski tenkovi i srpske traktore kada ste bježali...naravno , to nije bilo licemjerno i pokvareno... sve je to u duhu srpstva i srpskog junaštva ..naravno traktoraške tv stanice su optužile hv za to...
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2018., 16:03   #240
Ovo je tema za pisanje o specijalnom ratu, ne vođenje istog.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:22.