Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2015., 11:41   #21
[QUOTE=batik;53388062]
Quote:
egej kaže: Pogledaj post


Ne, Orao je u pitanju (J-22), https://www.youtube.com/watch?v=6VotouIB5wI

Navodno je Noviću došla vijest da mu je netko od bliže rodbine poginuo u borbi na BiH ratištu i da se on išao kao svetiti.
Imaš li ti saznanja o drugim djelovanjima u bihačkom džepu od strane neprijateljske avijacije?
Mislio sam da je galeb posto su nas citavo vrijeme tukli samo njima.
Inace podrucje Cazina je vise tuceno od okoline Bihaca. Zatekao sam se ljeta 1992, tacnoga datuma se vise ne sjecam kada su tri ili cetiri galeba dugo kruzila u zaista niskom letu iznad grada i onda tukli raketama isti onaj Incel koji je presudio Bori dvije godine kasnije i bacili nekoliko tzv. krmaca na TPM Energoinvest (tvornicu za preradu metala) gdje je uspostavljen remontni zavod i pokusano od zatecenoga materijala da se pokrene namjenska industrija (minobacaci itd.). Iako nije bilo nikakvoga PVO djelovanja promasili su TPM. E sada ko poznaje Cazin, ja sam bio u blizini policijske stanice a TPM je kod autobusne, dakle ogromna daljina, ali opet se je zemlja tresla od siline detonacije. Isao sam gledati te rupe, nisu to rupe to su bile rupetine! U Bihacu sam sa balkona gledao u daljini djelovanje po Skocaju i podpljesevickim polozajem. A o onoj velikoj akciji novembra kao sto sam rekao tuceni su vecinom polozaji PVO na liniji Bosanska Krupa-Dvor na Uni.
Gadjano je i navodno skladiste u Racicu pored Ripca ali vjeruj mi neke silne detonacije ja nisam cuo. Ipak je to malo dalje od grada.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 13:03   #22
[QUOTE=egej;53397773]
Quote:
batik kaže: Pogledaj post

Mislio sam da je galeb posto su nas citavo vrijeme tukli samo njima.
Inace podrucje Cazina je vise tuceno od okoline Bihaca. Zatekao sam se ljeta 1992, tacnoga datuma se vise ne sjecam kada su tri ili cetiri galeba dugo kruzila u zaista niskom letu iznad grada i onda tukli raketama isti onaj Incel koji je presudio Bori dvije godine kasnije i bacili nekoliko tzv. krmaca na TPM Energoinvest (tvornicu za preradu metala) gdje je uspostavljen remontni zavod i pokusano od zatecenoga materijala da se pokrene namjenska industrija (minobacaci itd.). Iako nije bilo nikakvoga PVO djelovanja promasili su TPM. E sada ko poznaje Cazin, ja sam bio u blizini policijske stanice a TPM je kod autobusne, dakle ogromna daljina, ali opet se je zemlja tresla od siline detonacije. Isao sam gledati te rupe, nisu to rupe to su bile rupetine! U Bihacu sam sa balkona gledao u daljini djelovanje po Skocaju i podpljesevickim polozajem. A o onoj velikoj akciji novembra kao sto sam rekao tuceni su vecinom polozaji PVO na liniji Bosanska Krupa-Dvor na Uni.
Gadjano je i navodno skladiste u Racicu pored Ripca ali vjeruj mi neke silne detonacije ja nisam cuo. Ipak je to malo dalje od grada.

Pozdrav i hvala na ovim zanimljivim informacijama. Ipak mislim da su se u napadima koristili Jastrebovima, jer je Galeb jako malo djelovao općenito u svim ratovima na tlu ex. države, ali sad to čak i nije toliko bitno. Galeb je nešto manje agilan, ima jedna mitraljez više i jednog člana više od jednosjedog Jastreba. Skoro 60 % napada u RH izvedeni su upravo Jastrebom.
Sjećaš li se mjeseca tog napada i doba dana?
Također, da li su helikopteri napadali i da li si svjedočio preletu i snadbjevanju suprotne strane helićima?


A na trećem forumu nađoh i ova tri podatka:

"Boro Novic je poginuo na Maloj Lisi,prigradje Grada Cazin.Vrsio je bombardovanje Cazina i Prilikom leta je zakacio za dimnjak od jedne tvornice tu u blizini a potom se srusio na obliznje zgrade,a za dalje neznam sta je uradjeno sa tijelom i neznam uopsta da li je pronadjeno."

i

pilot Boro Novic je bio moj komsija,(ja sam tad bio jos mali)
tacnije zivio je u Osinji,selu blizu Dervente,
zivio je pedesetak metera od moje kuce...


i ovo:

Martic finally understood where all of this was leading and on November 19 he called the UN to deploy observers at the airport. That same day, at 3:50 PM, two aircraft hit civilian targets in Cazin with at least four bombs. One Orao was shot down and its pilot, Boro Novic (30), was killed. The final outcome stood at nine dead and three unexploded bombs


Inače Borov Orao nosio je registarski broj "25201".
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 13:12   #23
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Preživjeli iz spomenutog okršaja, zatečen u VRO Oluja.
http://img.photobucket.com/albums/v2...ps46e8d4eb.jpg
Evo više podatka o avionima i pilotima iz te akcije:

94-01 28.2.94. IJ-21 24??? Novi Travnik kIk Ranko Vukmirović + 32 oboren od NATO F-16
94-02 28.2.94. IJ-21 24??? Novi Travnik kIk Goran Zarić + 35 oboren od NATO F-16
94-03 28.2.94. J-21 24??? s.Bravsko kIk Zvezdan Pešić + 35 oboren od NATO F-16
94-04 28.2.94. J-21 24??? Mrkonjic maj. Uros Studen oboren od NATO F-16 - iskocio
94-05 28.2.94. J-21 24??? Novi Travnik kIk. Zlatko Mikerevic oboren od NATO F-16 - iskocio
94-06 28.2.94. J-21 24275 Novi Travnik kIk. Zlatan Crnalic 35 pogodjen od NATO F-16 sleteo a.Udbina
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 15:10   #24
[QUOTE=batik;53398684]
Quote:
egej kaže: Pogledaj post


Pozdrav i hvala na ovim zanimljivim informacijama. Ipak mislim da su se u napadima koristili Jastrebovima, jer je Galeb jako malo djelovao općenito u svim ratovima na tlu ex. države, ali sad to čak i nije toliko bitno. Galeb je nešto manje agilan, ima jedna mitraljez više i jednog člana više od jednosjedog Jastreba. Skoro 60 % napada u RH izvedeni su upravo Jastrebom.
Sjećaš li se mjeseca tog napada i doba dana?
Također, da li su helikopteri napadali i da li si svjedočio preletu i snadbjevanju suprotne strane helićima?
Ne mogu se stvarno tacnoga datuma sjetiti, znam da je bilo negdje ljeto ili kasno ljeto 1992, zaboravio sam spomenuti da su tada tukli i poljoprivredni aerodrom Coralice. Sto se tice helikoptera o tome ne znam. Bilo je djelovanja na liniji fronte ili u pozadini, ali to su bile vojnicke price koje su dosle do moga uha.
Poslije su nebo preko dana nadlijetali ameri svojima F-15. Znali su veoma nisko letjeti i o tome mogu posvjedociti. U Bihacu je dosta kerozina ostalo u podzemnim skladistima u Pokoju tako da su neki vozili golfice na to, a i zateceno je nesto malo municije u magacinima u Vedrom Polju. Ostalo je sve osim radara na vrhu Pljesevice dignuto u zrak prilikom povlacenja JNA.
Mi smo dosta koristeni za medijski prostor, koliko znam sa Ponikva je redovno dejstovala avijacija po enklavama u Podrinju i helikopterski saobracaj je bio dosta gusci zbog teske konfiguracije terena, ali to je druga tema. Meni je licno iskreno da ti kazem zao Zeljeve, i veliko je pitanje zasto je unistena.

Nekada bilo: malo kafica u Bihacu pa na posao.
https://www.youtube.com/watch?v=AbYfQTyU4AY
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 16:07   #25
[QUOTE=egej;53400148]
Quote:
batik kaže: Pogledaj post

Ne mogu se stvarno tacnoga datuma sjetiti, znam da je bilo negdje ljeto ili kasno ljeto 1992, zaboravio sam spomenuti da su tada tukli i poljoprivredni aerodrom Coralice. Sto se tice helikoptera o tome ne znam. Bilo je djelovanja na liniji fronte ili u pozadini, ali to su bile vojnicke price koje su dosle do moga uha.
Poslije su nebo preko dana nadlijetali ameri svojima F-15. Znali su veoma nisko letjeti i o tome mogu posvjedociti. U Bihacu je dosta kerozina ostalo u podzemnim skladistima u Pokoju tako da su neki vozili golfice na to, a i zateceno je nesto malo municije u magacinima u Vedrom Polju. Ostalo je sve osim radara na vrhu Pljesevice dignuto u zrak prilikom povlacenja JNA.
Mi smo dosta koristeni za medijski prostor, koliko znam sa Ponikva je redovno dejstovala avijacija po enklavama u Podrinju i helikopterski saobracaj je bio dosta gusci zbog teske konfiguracije terena, ali to je druga tema. Meni je licno iskreno da ti kazem zao Zeljeve, i veliko je pitanje zasto je unistena.

Nekada bilo: malo kafica u Bihacu pa na posao.
https://www.youtube.com/watch?v=AbYfQTyU4AY

G. Rajtar u knjizi "Nebeski ratnici" opisuje prelete za Bihać. Napisao je da je do Bihaća prevozio pješačko oružje i strjeljivo, a da je na povratku bio nakrcan sa po dvije avio bombe (250 kg) iz sladišta oko Bihaća koje su pak kasnije rabljene na MiG-ovima HRZ-a.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 08:39   #26
[QUOTE=egej;53400148]
Quote:
batik kaže: Pogledaj post

Ne mogu se stvarno tacnoga datuma sjetiti, znam da je bilo negdje ljeto ili kasno ljeto 1992, zaboravio sam spomenuti da su tada tukli i poljoprivredni aerodrom Coralice. Sto se tice helikoptera o tome ne znam. Bilo je djelovanja na liniji fronte ili u pozadini, ali to su bile vojnicke price koje su dosle do moga uha.

https://www.youtube.com/watch?v=AbYfQTyU4AY
Znaš li što o obaranju helikoptera 28.05.1995 negdi na potezu Cetingrad-Slunj u kojem je poginu MVP Irfan Ljubjankić i još 6 ljudi?
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 13:05   #27
Evo i liste zarobljenih neprijateljskih aviona na Udbini:

95-03 5.8.95. Utva-75 53255 Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-05 5.8.95. Utva-66 51109 Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-06 5.8.95. Utva-66 51??? Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-07 5.8.95. Kraguj 301?? Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-08 5.8.95. Kraguj 30150 Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-09 5.8.95. N-60 23??? Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-10 5.8.95. N-60 23??? Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-11 5.8.95. J-21 24??? Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-12 5.8.95. J-21 24235 Udbina zarobljen u 'Oluji'
95-13 5.8.95. J-21 24407 Udbina zarobljen u 'Oluji'
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 14:30   #28
[QUOTE=batik;53400721]
Quote:
egej kaže: Pogledaj post


G. Rajtar u knjizi "Nebeski ratnici" opisuje prelete za Bihać. Napisao je da je do Bihaća prevozio pješačko oružje i strjeljivo, a da je na povratku bio nakrcan sa po dvije avio bombe (250 kg) iz sladišta oko Bihaća koje su pak kasnije rabljene na MiG-ovima HRZ-a.
na slobodanpraljak.com ( ili .org ) sam vidio jedan dokument da su jednim letom iz bihaća za zagreb prebacili i par komada granata 203mm....
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 14:47   #29
[QUOTE=dk1;53428096]
Quote:
batik kaže: Pogledaj post

na slobodanpraljak.com ( ili .org ) sam vidio jedan dokument da su jednim letom iz bihaća za zagreb prebacili i par komada granata 203mm....

Može biti. Sve haubice tog kalibra, osim jedne u BG-u, su ostale kod nas pa je i logično da su granate prebačene kod nas, a opet ih naši momci isporučili kroz cijevi na drugu stranu.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 19:37   #30
[QUOTE=dk1;53428096]
Quote:
batik kaže: Pogledaj post

na slobodanpraljak.com ( ili .org ) sam vidio jedan dokument da su jednim letom iz bihaća za zagreb prebacili i par komada granata 203mm....
To je ta municija iz magacina u Vedrome Polju. Ostala po povlacenju JNA.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 19:42   #31
[QUOTE=žerac76;53406996]
Quote:
egej kaže: Pogledaj post

Znaš li što o obaranju helikoptera 28.05.1995 negdi na potezu Cetingrad-Slunj u kojem je poginu MVP Irfan Ljubjankić i još 6 ljudi?
Sta da kazem kruze razne price. Jedini helikopter koji je oboren citavoga rata. I bas u njemu da se nadje Ljubijankic i par vaznijih Biscana. Biscani od tada nikada nisu bili jaki u regionalnom SDA. To je bila jedna urbana, skolovana linija SDA. USK je poslije preuzela ova druga buzimsko-cazinska linija oko Mirsada Veladjica.
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 21:49   #32
[QUOTE=egej;53442121]
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post

Sta da kazem kruze razne price. Jedini helikopter koji je oboren citavoga rata. I bas u njemu da se nadje Ljubijankic i par vaznijih Biscana. Biscani od tada nikada nisu bili jaki u regionalnom SDA. To je bila jedna urbana, skolovana linija SDA. USK je poslije preuzela ova druga buzimsko-cazinska linija oko Mirsada Veladjica.

Kako mislis "jedini helikopter"? Pa dva Helica Armije BiH su uništena na Lučkom, jedan kod Žepe.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 21:59   #33
[QUOTE=batik;53444025]
Quote:
egej kaže: Pogledaj post


Kako mislis "jedini helikopter"? Pa dva Helica Armije BiH su uništena na Lučkom, jedan kod Žepe.
Mi pricamo o letovima za Coralice!
egej is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 15:55   #34
Ok, ako samo o Ćoralićima pričamo, mislio sam da si spomenuo se za BiH uopće.

Da li ti je poznato što o djelovanju Utve-75 i Pipera ABIH s Ćoralića tijekom rata? Da li su u pitanju samo bili izvidnički letovi ili je i djelovano s njima?
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:59   #35
Ovo krajiško zrakoplovstvo je bilo od totalnog kurca. Nikakve borbene rezultate nisu postigli, jedino vrijedno spomena u cijelom ratu je to da su ostavili avione u Oluji, da je dio preletio i da se ovaj zakačio o dimnjak i smandrljao u zgradu.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 09:57   #36
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Ovo krajiško zrakoplovstvo je bilo od totalnog kurca. Nikakve borbene rezultate nisu postigli, jedino vrijedno spomena u cijelom ratu je to da su ostavili avione u Oluji, da je dio preletio i da se ovaj zakačio o dimnjak i smandrljao u zgradu.

Paušalne ocjene ne priznajem. Zato sam i otvorio ovaj topik da, koliko je to moguće, objektivno progovorimo o postojanju te oružane zračne sile pobunjenika u RH.
Sad se sjetih i loma 2.11.93. Gazelle na "Aeromitingu" nedaleko sela Bruška. Mislim da je tada poginuo pilot.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 03:56   #37
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Ovo krajiško zrakoplovstvo je bilo od totalnog kurca. Nikakve borbene rezultate nisu postigli, jedino vrijedno spomena u cijelom ratu je to da su ostavili avione u Oluji, da je dio preletio i da se ovaj zakačio o dimnjak i smandrljao u zgradu.
19.11.1994. god. pilot borbenog aviona J-22 Boro Novic iz Kraljeva, zapeo za dimnjak tvornice papira i ambalaze u Cazinu, a zatim se srusio i udario u stambenu zgradu u naselju Mala Lisa

https://www.youtube.com/watch?v=rciUR85xHQ8
https://www.youtube.com/watch?v=6VotouIB5wI
https://www.youtube.com/watch?v=MixCNM4UIdU
nelle_tz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.