Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2017., 11:51   #61
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post

Ništa idemo se razvijat po ritmu i standardu učenika lošijeg imovinskog stanja. Ukinimo ekskurzije, izlete, maturalne večeri...

Svi učenici bez obzira na imovinsko stanje trebaju biti u jednakom položaju s obzirom na zahtjeve koje pred njih postavlja škola/profesor. Za djecu slabijeg materijalnog stanja najčešće je omogućeno da se maturalac/izlet sufinancira iz sredstava škole. To nikako nije isto kao i kad profesor postavi zahtjev da se prezentacija izradi u pp-u i ako učenik to ne odradi na taj način, dobije nižu ocjenu. Zaista misliš da je to ok? Uvijek ima i biti će učenika koji će to odraditi pomoću pp-a, ali ne smiješ to zadati kao uvjet, jer nemaju sva djeca mogućnost to odraditi na taj način.

I zašto bi neko dijete koje nema komp/ne zna jer ga nisu naučili/nema roditelje koji su informatički pismeni moralo iz prezentacije na biologiji dobiti nižu ocjenu jer je urađena na plakatu??

Tek kad će sve škole biti u mogućnosti osigurati učenicima kompove na kojima mogu raditi, printati, slagati prezentacije i informatički ih opismeniti da to mogu sami odraditi , tada će to se moći postaviti kao uvjet za prezentaciju.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 12:43   #62
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Skroz promašeno....al eto neka si olakšala dušu.

Mogu i ja nabrajati primjere i komentirat da djeca Splita nemaju besplatne udžbenike i za cijenu školskog kompleta koji djeca u drugim izdašnijim gradovima dobivaju besplatno može se kupiti lijepi laptop ili računalo. Mislim se šta sad...tako je kako je...

Ništa idemo se razvijat po ritmu i standardu učenika lošijeg imovinskog stanja. Ukinimo ekskurzije, izlete, maturalne večeri...

Plakati su kreativna igrarija al u današnje doba preokupiranog osnovnoškolca spor su "medij".
Njihova izrada zahtjeva više vremena, a ionako se koriste internetski izvori...slike, članci.. učenici su skloniji izradi PP prezentacija...bar oni viših razreda.

Ako ćemo secirat troškove i isticat neimaštinu...ni plakat nije jeftin...hamer, kolaž, flomić tanki, debeli....

Inače se slažem da bi škole trebale imati tehnički opremljene učionice u kojim se mogu odraditi takve zadaće....i plakati i PP prezentacije.
Jel ti sebe čitaš šta pišeš?

Po kome bi se trebali ravnati, po onih 10-tak posto bogatunčića? I tebi je u redu da netko dobije lošiju ocijenu ili dobije jedinicu jer nije imao gdje napraviti pp? Ili jer nije imalo di isprintati neke stvari? (printere ima još manji broj djece)

Ne znam koliko kod tebe dođu hameri, kolaž, flomići, kod mene je to sve skupa kad se zbroji još uvijek jeftinije nego jedna mjesečna rata za internet, ako ćemo o uspoređivati troškove. Gdje ima laptopa za kupiti za 50 kn? Molim te mi javi, rado bi si uzela koji komad.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 13:18   #63
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Jel ti sebe čitaš šta pišeš?

Po kome bi se trebali ravnati, po onih 10-tak posto bogatunčića? I tebi je u redu da netko dobije lošiju ocijenu ili dobije jedinicu jer nije imao gdje napraviti pp? Ili jer nije imalo di isprintati neke stvari? (printere ima još manji broj djece)

Ne znam koliko kod tebe dođu hameri, kolaž, flomići, kod mene je to sve skupa kad se zbroji još uvijek jeftinije nego jedna mjesečna rata za internet, ako ćemo o uspoređivati troškove. Gdje ima laptopa za kupiti za 50 kn? Molim te mi javi, rado bi si uzela koji komad.
ti si baš neka krajnost sad se ni interneta nema.

Uostalom za izradu plakata često se koriste isprintani materijali...ili tvoje dijete odrađuje sve to "pješke".

Realista sam i stojim pri tome da djeca bez interneta i tehničkih pomagala teško mogu pratiti zahtjeve današnje nastave, a to šta ga neki nemaju je zadaća države.
Kurikularnom reformom bi se trebalo pozabaviti i tim problemom hrvatske stvarnosti.

U svezi nedovoljne ocjene jer dijete nema logistiku za rješavanje zadaće valjda se ima pravo otići kod razrednika, neke šk.službe i objasni se situacija.
Ne odrađuju se prezentacije svakodnevno, uvijek postoji dobro opremljeni kolega iz razreda.

Znanje i osposobljenost za rad koje će dijete dobiti je nemjerljivo cijenom internetske rate.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 13:25   #64
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post

Znanje i osposobljenost za rad koje će dijete dobiti je nemjerljivo cijenom internetske rate.
Ok, idući put ću pitati mogu li račun za internet platiti zalogom budućeg obrazovanja mog djeteta.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 13:55   #65
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ok, idući put ću pitati mogu li račun za internet platiti zalogom budućeg obrazovanja mog djeteta.
Kako tko gleda. Za kvalitetnu edukaciju svoga djeteta spremna sam na sve "žrtve".
Dati mu kruh u ruke najvažnija je roditeljska zadaća.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:02   #66
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
ti si baš neka krajnost sad se ni interneta nema.

Uostalom za izradu plakata često se koriste isprintani materijali...ili tvoje dijete odrađuje sve to "pješke".

Realista sam i stojim pri tome da djeca bez interneta i tehničkih pomagala teško mogu pratiti zahtjeve današnje nastave, a to šta ga neki nemaju je zadaća države.
Kurikularnom reformom bi se trebalo pozabaviti i tim problemom hrvatske stvarnosti.

U svezi nedovoljne ocjene jer dijete nema logistiku za rješavanje zadaće valjda se ima pravo otići kod razrednika, neke šk.službe i objasni se situacija.
Ne odrađuju se prezentacije svakodnevno, uvijek postoji dobro opremljeni kolega iz razreda.

Znanje i osposobljenost za rad koje će dijete dobiti je nemjerljivo cijenom internetske rate.
Našla si s čime ćeš se isprdavati. Da, neki nemaju internet, nemaju ni za kruh, internet im je luksuz o kojem mogu sanjati. Šta ti nije jasno, da postoje siromašni ljudi i da nije tako mala brojka siromašnih u RH?

Da ti vadim članke od prošle godine gdje se pričalo koliko djece u školi pojede taj jedan obrok i da im je to jedini normalan obrok? Da im je jesti meso luksuz, o mobitelima, laptopima, internetu mogu samo sanjati.

Ona tu baljezga o laptopima, printanju i ne znam čemu, trećina Hrvata nema maltene šta za jesti. Pusti ti internet i forum, nisu ogledalo ničega. Pogledaj malo po susjedstvu. Ili još bolje, dođi ovdje kod mene u Slavoniju pa te budem ja malo prošetala pa popričaj sa ljudima i vidi gdje i kako žive i šta im znači 100 kn mjesečno koliko iznosi rata interneta.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:31   #67
Quote:
BBC drama kaže: Pogledaj post
Kako tko gleda. Za kvalitetnu edukaciju svoga djeteta spremna sam na sve "žrtve".
Dati mu kruh u ruke najvažnija je roditeljska zadaća.
Žrtvovati možeš samo ono što imaš. Ako nešto nemaš, onda ne znam kako bi to žrtvovala.

Odgoj djeteta po sistemu "mi imamo, tko jebe one koji nemaju" nema puno šanse da rezultira stvaranjem kvalitetne, odgovorne i empatične osobe, samo napuhanog, razmaženog derišta. Što misliš, zašto i mi koji imamo i znamo svejedno želimo ravnopravne mogućnosti za svu djecu? Upravo zbog naše vlastite...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:58   #68
Moram stvarno napomenuti da interneta i racunala ima u knjiznicama i skolama besplatno.
Mobilnog interneta ima u skoro svakom selu ili gradu za 40kn/500MB mjesecno (a nadje se i za manje) sto je sasvim dovoljno za skinuti podatke za neki projekt.
Printanje kosta max 1kn po A4 a cesto je i puno jeftinije (ja placam 20-ak lipa) - posjedovanje printera nije nikakav preduvjet za isprintati nesto

Ak je to financijski dostizno samo "za bogatune" onda mozda pricamo o standardu u Bangladesu?
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:44   #69
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Neki ljudi stvarno žive u svom ružičastom balončiću.

Mislim da je rečeno da 1/3 hrvata živi na rubu siromaštva. Znam, teško je za povjerovati da ima okolo onih kojima je hrana maltene luksuz kad si okružen sa ekipom koja ima najnovije mobitele, furaju bijesne automobile i ostalo, ali ima i siromašnih koji krpaju kraj sa krajem i jedva da imaju šta za jesti i čijoj djeci je onaj školski obrok znao biti jedini normalan obrok u dan.

Znam, lakše je okrenuti glavu i pravit se da takvi problemi ne postoje. Ja isto ne volim razmišljati da ima ljudi i djece koji nemaju doslovce šta jesti jer me to rastužuje, al eto postoje ti ljudi. Nisu Jeti.
al ga pretjerujete
manite se demagogije i krajnosti.
radim u saaaasvim prosjecnoj srednjoj skoli sto se imovinskog stanja ucenika tice - niti je elitna privatna niti je na pustom otoku bez signala - i dogodi se tu i tamo da jedan u razredu nema kod kuce racunalo.
JEDAN, ne JEDNA TRECINA.
taj jedan moze se uclaniti u knjiznicu. moze koristiti racunalo u skolskoj knjiznici. moze koristiti racunalo u kabinetu informatike. moze otici kod kolege iz razreda.
mogucnosti ima, ali lakse je kukati.
inace u razredima za koje znam da ima ucenika losijeg imovinskog stanja u pravilu organiziram grupe kad se rade prezentacije, tako da nije ni nuzno da svi imaju laptope.
uz to, sami se mogu javljati ako su zainteresirani za extra zadatke, prezentacije nisu uvijek obavezne, pa tko zeli i moze...

Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Moram stvarno napomenuti da interneta i racunala ima u knjiznicama i skolama besplatno.
Mobilnog interneta ima u skoro svakom selu ili gradu za 40kn/500MB mjesecno (a nadje se i za manje) sto je sasvim dovoljno za skinuti podatke za neki projekt.
Printanje kosta max 1kn po A4 a cesto je i puno jeftinije (ja placam 20-ak lipa) - posjedovanje printera nije nikakav preduvjet za isprintati nesto

Ak je to financijski dostizno samo "za bogatune" onda mozda pricamo o standardu u Bangladesu?
potpis.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:54   #70
O jebemu, pričamo o cijeloj RH. I kod mene u gradu za cijenu godišnje članarine možeš u gradskoj i sveučilišnoj knjižnici podizati knjige, surfati kod njih na kompu, vjerojatno se u čitaonici mogu i iskopirati neke stvari (nisam nikada knjižnicu koristila za išta osim dizanja knjiga a vjerujem da se može).

Ne pričamo o tome. Nisu sve škole jednako opremljene, nemaju sve ni knjižnice a kamoli raspoloživu informatičku opremu učenicima. Da bi se zahtjevale ovakve stvari od djece bilo bi lijepo da ta djeca onda u školu mogu doći i prosurfati, isprintati si i ostalo.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:58   #71
zar stvarno svi imaju doma komp? mozda je moja firma cudna ali velika vecina mojih kolegica nema doma komp. ne znam sto ce im, to malo sto ga koriste imaju na poslu, imaju na mobu internet.
dakle, ljudi 35-55, ovako od oka, 85% nema komp doma.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:01   #72
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
al ga pretjerujete
manite se demagogije i krajnosti.
radim u saaaasvim prosjecnoj srednjoj skoli sto se imovinskog stanja ucenika tice - niti je elitna privatna niti je na pustom otoku bez signala - i dogodi se tu i tamo da jedan u razredu nema kod kuce racunalo.
JEDAN, ne JEDNA TRECINA.
taj jedan moze se uclaniti u knjiznicu. moze koristiti racunalo u skolskoj knjiznici. moze koristiti racunalo u kabinetu informatike. moze otici kod kolege iz razreda.
mogucnosti ima, ali lakse je kukati.
inace u razredima za koje znam da ima ucenika losijeg imovinskog stanja u pravilu organiziram grupe kad se rade prezentacije, tako da nije ni nuzno da svi imaju laptope.
uz to, sami se mogu javljati ako su zainteresirani za extra zadatke, prezentacije nisu uvijek obavezne, pa tko zeli i moze...
.

Da si čitala raspravu od početka skontala bi o čemu se ovdje priča umjesto da si naskočila. Ko je uopće spominjao srednju školu?

Priča je krenula od toga da se to traži u nižim razredima osnovne škole, da to klinci još ne znaju sami raditi (što znači da im roditelji rade projekt, jel to smisao, da roditelji rade zadaće i projekte umjesto djece?) i da neki ni nemaju potrebnu opremu i nemaju na čemu napraviti pp.

Uostalom za tako male klince je bolje da režu i lijepe i uče se lijepo i ravno pisati bez linija radi razvoja fine motorike. Ionako pol te djece ne zna kako spada držati olovku u rukama, nije imna odmet dati malo škare i flomić i nek se zabavljaju.

edit: i budući da pričamo o osnovnim školama u RH, nemaju sve knjižnice i opremu di si možeš doći malo pročitati, prosurfati. Odi malo kod kolega u područnim školama i školama po selima i pogledaj u kakvim uvjetima i sa kakvom opremom oni tamo rade. Bokte kad slušam neke svoje koji po selima rade na koji način i s čime rade klanjam im se.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:06   #73
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Da si čitala raspravu od početka skontala bi o čemu se ovdje priča umjesto da si naskočila. Ko je uopće spominjao srednju školu?

Priča je krenula od toga da se to traži u nižim razredima osnovne škole, da to klinci još ne znaju sami raditi (što znači da im roditelji rade projekt, jel to smisao, da roditelji rade zadaće i projekte umjesto djece?) i da neki ni nemaju potrebnu opremu i nemaju na čemu napraviti pp.

Uostalom za tako male klince je bolje da režu i lijepe i uče se lijepo i ravno pisati bez linija radi razvoja fine motorike. Ionako pol te djece ne zna kako spada držati olovku u rukama, nije imna odmet dati malo škare i flomić i nek se zabavljaju.
citala sam raspravu od pocetka.
radi se o visim razredima osnovne skole (nisam zapazila da netko govori o prvasicima koji trebaju nauciti pravilno drzati olovku) i o djeci koja su u stanju, ako nikako drugacije, a onda u grupi sastaviti par slajdova na svom ili tudjem kompu.
ne pretjerujte.

i moja skola je katastrofalno lose opremljena, ali svejedno postoje kompovi koje ucenici smiju koristiti kad god treba.
no, zanimljivo, rijetko ih itko ikad upali.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:08   #74
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
edit: i budući da pričamo o osnovnim školama u RH, nemaju sve knjižnice i opremu di si možeš doći malo pročitati, prosurfati. Odi malo kod kolega u područnim školama i školama po selima i pogledaj u kakvim uvjetima i sa kakvom opremom oni tamo rade. Bokte kad slušam neke svoje koji po selima rade na koji način i s čime rade klanjam im se.
i vjerovala ili ne, imam frendice koje rade na otocima u kombiniranim razredima i prilagodjavaju se maksimalno te snalaze kako god znaju i umiju. najmanji su im problem prezentacije.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:26   #75
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Imaju knjižnice? I kompjutere koji su na raspolaganju djeci?

Jer priča se na ovoj temi kako postoje knjižnice, kompjuteri, internet, kopiraone pa baš me zanima kako je to kod njih na otocima i po selima dostupno. Ovdje tu kod nas po nekim školama si sretan ako imaš po zimi grijanje, pribor i opremu počesto sami učitelji i profesori sami donose al to je za neku drugu temu.
da, imaju knjiznice. i, tragikomicno, bolje su informaticki opremljeni od nekih zagrebackih skola (ako gledas odnos broj ucenika - broj kompova).
a pribor i opremu si ja osiguravam od prvog dana radnog staza, to uopce vise ne dozivljavam. dobivam udzbenike kao i ucenici. i kredu
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:43   #76
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Moram stvarno napomenuti da interneta i racunala ima u knjiznicama i skolama besplatno.
Mobilnog interneta ima u skoro svakom selu ili gradu za 40kn/500MB mjesecno (a nadje se i za manje) sto je sasvim dovoljno za skinuti podatke za neki projekt.
Printanje kosta max 1kn po A4 a cesto je i puno jeftinije (ja placam 20-ak lipa) - posjedovanje printera nije nikakav preduvjet za isprintati nesto

Ak je to financijski dostizno samo "za bogatune" onda mozda pricamo o standardu u Bangladesu?
500 MB je drek od internetskog prometa. Znači, tebi je OK platiti 500 MB, reći djetetu da to smije potrošiti samo za školu, a ako poželi igricu ili muziku, piši kući propalo.

Evo, naša škola ima zaštićeni wi-fi. Ali nije ni u tome toliki problem. Sigurna sam da skoro pola roditelja ne zna napisati dopis u Wordu, a kamoli nešto kompliciranije.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:44   #77
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
citala sam raspravu od pocetka.
radi se o visim razredima osnovne skole (nisam zapazila da netko govori o prvasicima koji trebaju nauciti pravilno drzati olovku) i o djeci koja su u stanju, ako nikako drugacije, a onda u grupi sastaviti par slajdova na svom ili tudjem kompu.
ne pretjerujte.

i moja skola je katastrofalno lose opremljena, ali svejedno postoje kompovi koje ucenici smiju koristiti kad god treba.
no, zanimljivo, rijetko ih itko ikad upali.
Prve prezentacije u pp-u su se za ocjenu iz zalaganja očekivale u 3.razredu.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 16:46   #78
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post

i moja skola je katastrofalno lose opremljena, ali svejedno postoje kompovi koje ucenici smiju koristiti kad god treba.
no, zanimljivo, rijetko ih itko ikad upali.
Evo, naša nema. Tj. ima, ali nitko ih ne smije koristiti van nastave. Ili je tvoja škola neko mjerilo za sve?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:12   #79
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
500 MB je drek od internetskog prometa. Znači, tebi je OK platiti 500 MB, reći djetetu da to smije potrošiti samo za školu, a ako poželi igricu ili muziku, piši kući propalo.

Evo, naša škola ima zaštićeni wi-fi. Ali nije ni u tome toliki problem. Sigurna sam da skoro pola roditelja ne zna napisati dopis u Wordu, a kamoli nešto kompliciranije.
Ne razumijem šta hoćeš....besplatni internet za igranje igrica.

Vjerovatno roditeljima Kemija teže ide nego pisanje u Wordu pa djeca isto uče taj predmet bez da se diže buka.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 17:42   #80
uce u skoli. poanta rasprave je da se od djece trazi nesto sto NISU ucili u skoli.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:38.