Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2017., 19:03   #801
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Ja bih rekao da manje viskozno ulje bolje podmazuje ali sve ima svoje prednosti i mane.. pa iako tanje ulje zbog svoje fluidnosti bolje podmazuje, kod njega je veća opasnost da će puknuti uljni film kod nekog preopterećenja, kad se ulje zagrije na preko 120C..
Jel ti znaš kako izgleda recimo ležaj radilice kad pukne uljni sloj? Meni je na Alfi na autoputu pri 6000 okretaja puknuo štift zupčanika koji pokreče uljnu pumpu, znači trenutno je ostao bez podmazivanja. Vozio sam još dvadesetak sekundi dok se auto zaustavio sa velike brzine. Kad smo rastavili motor samo su dva leteča ležaja počeli dobivati crtice uslijed ljuštenja. To ti je primjer pucanja uljnog sloja kada se dva metala počinju dodirivati. Sad ti meni reci koliko ima takvih slučajeva pucanja uljnog sloja kod normalnog podmazivanja motora?
Otiđi u neki ovlašteni servis pa ih pitaj koliko često rade generalke na motorima koji koriste recimo 5w-30 ili tanja ulja radi pucanja uljnog sloja.
Neka budala blene neku glupost i onda ga svi ko ovce slijede u toj gluposti.
Kod auta za svakodnevnu upotrebu to spada u statističku pogrešku, nema veze što će tanje ulje bolje odraditi podmazivanje i smanjiti trošenje u 99.99% slučajeva, vas više brine statistička pogreška
Bhakti is offline  
Old 22.10.2017., 19:23   #802
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Kad gledamo trošenje onda se uvijek tu radi o kvaliteti podmazivanja. Stijenke cilindra se podmazuju preko uljnih karika i sitnih rupica u klipu, veči je protok ulja na večoj temperaturi, znači još jedna prednost tanjih ulja. Drugi razlog su zazori koji su optimizirani za radnu temperaturu. Treči razlog je što sustav ubrizgavanja goriva šiba bogatiju smjesu dok se ne postigne radna temperatura i više ispire stijenke cilindra od ulja.
Ne znam šta na mene toliko bacaš agresiju, ja vozim na 5w30 iako C3 ulja ima sad već hrpa na 5W40

Nego da pitam za ispiranje benzinom, to je valjda kod karburatorskih motora posebno izraženo, nego mene zanima više za dizel, on je već sam mastan i podmazuje, ali me zanim dal se i za njega može reći da "ispire" ulje?

I da još kažem za pucanje filma, koliko sam ja skužio ne mora to odmah katastrofalno završiti.. može se recimo dogoditi da pri vrhu uspona s gasom do daske i 40C se ulje toliko zagrije da par sekunda stijenke budu zaštićene samo aditivima za suho trenje.. tad već opterećenje nestane i ulje se krene hladiti, auto poslije toga može prijeći još 100 tkm.. jedan primjer kako ja to vidim iako možda nisam u pravu
Nikomah is offline  
Old 22.10.2017., 19:38   #803
Da li uopce znate sto znaci viskozitet i da li shvacate pojam istoga?
Markkonen is offline  
Old 22.10.2017., 20:01   #804
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
Nego da pitam za ispiranje benzinom, to je valjda kod karburatorskih motora posebno izraženo, nego mene zanima više za dizel, on je već sam mastan i podmazuje, ali me zanim dal se i za njega može reći da "ispire" ulje?

I da još kažem za pucanje filma, koliko sam ja skužio ne mora to odmah katastrofalno završiti.. može se recimo dogoditi da pri vrhu uspona s gasom do daske i 40C se ulje toliko zagrije da par sekunda stijenke budu zaštićene samo aditivima za suho trenje.. tad već opterećenje nestane i ulje se krene hladiti, auto poslije toga može prijeći još 100 tkm.. jedan primjer kako ja to vidim iako možda nisam u pravu
Ispire i dizel i benzin, naravno da dizel manje. Ovo što pišeš o suhom trenju kod uspona nema veze sa stvarnošću, sustav podmazivanje je tako projektiran da se to nikada ne desi u takvim svakodnevnim prilikama. Motori se u tvornici testiraju u takvim uvjetima i opterečenjima kakve ni ti ni ja nikada nećemo priuštiti svojem limenom ljubimcu. Sustav podmazivanja kao jedan od najbitnijih sklopova na motoru je dizajniran sa debelom zalihom da izdrži recimo 0d 130-150% opterečenja. Samom elektronikom je ograničeno da nikada ne možeš opteretiti motor više od 100%, prosječno je kroz životni vijek na 20-30% opterečenja i mi sad tu pričamo o otkazivanju sustava podmazivanja na nekom brdu...ja stvarno ne kužim tko vam je mogao uvaliti ovakve gluposti da ste se svi upecali. Ove postotke sam naveo samo kao primjer kako se dizajniraju sklopovi, uvijek se tu ide sa debelom zalihom.
Bhakti is offline  
Old 22.10.2017., 23:29   #805
Quote:
vitoligno kaže: Pogledaj post
Ulje je na 98C na nizem viskozitetu nego na 68C,znaci ulje ima tanji film,a ovdje je puno njih napisalo da tanji film losije podmazuje.Znaci to ne moze bit uzrok povecanog trosenja..
ajd uzmi tavu nalij ulja (jestivog ne motornog) i ubaci pomfri i vrti ga po tavi dok je ulje hladno i javi kaj se događa kak se ulje jače grije...jel taj krumpir ide po tavi brže il sporije...?
Kad je viskozitet veći/manji?
Isto tak kad se taj uljni film smanji tj. krumpir pritisne na tavu kaj se dogodi?



Quote:
vitoligno kaže: Pogledaj post
Dali je mozda caka u tome sta prsten na 68C ima veci razmak ,pa vise plinova bjezi kroz prstene i time remeti uljni film na stjenci cilindra?
https://courses.washington.edu/engr1...on%20Rings.htm


Na potrošenom motoru karike neće postrugati ulje i to završi u cilindru...al na dobrom motoru to ulje ide natrag u karter i opet kreće u cirkulaciju...
__________________
ako je dobro i brzo nije jeftino ako je dobro i jeftino nije brzo ako je jeftino i brzo nije dobro
werdas is online now  
Old 23.10.2017., 23:37   #806
Piston slap

Niko od vas nije spomenuo trosenje koje se javlja radi piston slap effekta osobito pri nizim radnim temperaturama..

Na nizim radnim tem. zazor između klipa i cilindra je prevelik ,piston slap efekt je jos izrazeniji i zato dolazi do jaceg trosenja.

Meni se to cini kao glavni razlog zasto se motor vise trosi dok nije na radnoj temperaturi.

laicko objasnjenje:
https://www.youtube.com/watch?v=cH0kch12nlE

Uz to bi dodao problem kompresijskog prstena koji nije dovoljno rasiren pri nizoj tem. zbog cega propusta previse plinova izgaranja koji zatim ispiru uljni film na cilindru.

Odgovori tipa "motor nije na radnoj tem. pa se vise trosi", "zazori nisu optimalni na nizim tem." "ulje je prehladno" itd nisu pravi odgovori jer ti ubiti ne objasnjavaju na koji nacin dolazi do tog povecanog trosenja.

Koroziju i CHOKE (ispiranje cilindra prebogatom smjesom) ne spominjem jer se oni odvijaju samo u prvih par minuta,i odnose se na hladni start a ja pitam o trosenju pri razlicitim radnim temperaturama.
vitoligno is offline  
Old 24.10.2017., 10:34   #807
Ulje za Mazda 6, 2007, 2.0 diesel s DPF

Obzirom da tražilici iz nekog razloga ne mogu pristupiti,
odlučio sam otvoriti temu.
Molim savjet, koje "aftermarket" ulje staviti u motor Mazde 6 GG, 2007, 2.0 diesel, 89kw, sa DPF, budući su me odgovorili od kupnje "originalnog" mazdinog ulja sa kipor stroja po (pre)jeftinoj cijeni..
Trenutno gledam Elf Solaris FE 5W-30, no želim neku potvrdu da ne napravim njesra.
Hvala!
TomyCroSound is offline  
Old 24.10.2017., 11:14   #808
Liqui Moly TopTec 4500 5w30 , ja ga koristim u svojoj mazdi i nemam problema , a nije ni skup

https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000...30-20.0-en.pdf




Amarino is offline  
Old 24.10.2017., 11:34   #809
Ni slucajno taj Solaris , jer je specifikacija za renault motore
Amarino is offline  
Old 24.10.2017., 11:41   #810


gdje pronać, krešo, tokić? Krešo ima 50%..
TomyCroSound is offline  
Old 24.10.2017., 11:55   #811
https://www.liqui-moly.hr/o-nama/

Ne znam gdje se nalazis , pa vidi sa njima , trebali bi ti navesti ovlastene distrivutere
Amarino is offline  
Old 24.10.2017., 11:57   #812
Kolko vidim specifikacija mora biti B 3 ,a to je ubiti C 3 ja bi tražio takvo ulje,naravno 5 w 30
__________________
ELEKTRIKA I MEHANIKA
ŠTEVA 071 is offline  
Old 24.10.2017., 12:19   #813
Quote:
ŠTEVA 071 kaže: Pogledaj post
Kolko vidim specifikacija mora biti B 3 ,a to je ubiti C 3 ja bi tražio takvo ulje,naravno 5 w 30
Zar nije B3 specifikacija za sesticu bez DPF-a

Meni na svim stranicama izbacuje samo Acea C1
Amarino is offline  
Old 24.10.2017., 12:22   #814
...Moja Mazda IMA dpf.
Da ne bi bilo zabune..
TomyCroSound is offline  
Old 24.10.2017., 17:10   #815
Quote:
TomyCroSound kaže: Pogledaj post
...Moja Mazda IMA dpf.
Da ne bi bilo zabune..
Pa eto , onda nadji ovo koje sam postavio

Alternativno mozes:

Motul Eco Clean + 5w30
Movil1 ESP Formula 5w30
Shell Helix AF-L 5w30

Zadnje uređivanje Amarino : 24.10.2017. at 17:22.
Amarino is offline  
Old 24.10.2017., 17:18   #816
Quote:
Amarino kaže: Pogledaj post
Pa eto , onda nadji ovo koje sam postavio
koje je godište tvoja M6?

Ali krešo ima 50% na ulja
i naravno Molya nema
TomyCroSound is offline  
Old 24.10.2017., 17:40   #817
Quote:
TomyCroSound kaže: Pogledaj post
koje je godište tvoja M6?

Ali krešo ima 50% na ulja
i naravno Molya nema
Mazda 3 dizel sa dpf
Amarino is offline  
Old 24.10.2017., 20:47   #818
Quote:
vitoligno kaže: Pogledaj post
Niko od vas nije spomenuo trosenje koje se javlja radi piston slap effekta osobito pri nizim radnim temperaturama..

Na nizim radnim tem. zazor između klipa i cilindra je prevelik ,piston slap efekt je jos izrazeniji i zato dolazi do jaceg trosenja.

Meni se to cini kao glavni razlog zasto se motor vise trosi dok nije na radnoj temperaturi.

laicko objasnjenje:
https://www.youtube.com/watch?v=cH0kch12nlE

Uz to bi dodao problem kompresijskog prstena koji nije dovoljno rasiren pri nizoj tem. zbog cega propusta previse plinova izgaranja koji zatim ispiru uljni film na cilindru.

Odgovori tipa "motor nije na radnoj tem. pa se vise trosi", "zazori nisu optimalni na nizim tem." "ulje je prehladno" itd nisu pravi odgovori jer ti ubiti ne objasnjavaju na koji nacin dolazi do tog povecanog trosenja.

Koroziju i CHOKE (ispiranje cilindra prebogatom smjesom) ne spominjem jer se oni odvijaju samo u prvih par minuta,i odnose se na hladni start a ja pitam o trosenju pri razlicitim radnim temperaturama.
Ne mozes tako generalizirati, pa reci da je npr. piston slap glavni uzrocnik trosenja u vecini motora...

Uostalom ne vozimo vise Ford Model T gdje su tolerancije bile nikakve...

Proizvodjaci razvijaju i testiraju motore na kompjuterima, sa raznim softwareima, te raznim simulacijama, zatim, kada naprave motor, testiranju motore na engine benchu, te tamo naprave tisuce i tisuce sati na testiranju, nakon toga taj motor ide u automobil, gdje testni automobili sa testnim vozacima naprave milijune testnih kilometara...

Tako da mozemo doci do zakljucka:

1. Niti jedan motor ne traje vjecno...

2. Da bi se utvrdilo sto i kako je potroseno, moramo rastaviti motor...
Markkonen is offline  
Old 24.10.2017., 20:56   #819
Jel ima netko iskustva s Mannol uljima ? Serviser mi je to nasipao i primjetio sam da je auto potrosio 1.3L na 15tkm ,a prije toga nije vise od 0.3 dcl trosio .
TheCroCop is offline  
Old 24.10.2017., 21:04   #820
Kratko i jasno.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...postcount=8108
Orlov77 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.