Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2011., 06:58   #2181
[QUOTE=amstel;33650155]Sutra London, preksutra Edmonton...ima još nekih sa foruma koji će tam pa ću napisat dojmove nakon par dana.



obavezno javi kako je prošlo, nas to očekuje sljedeći tjedan, možda se i sretnemo u Edmontonu.
silica is offline  
Old 16.05.2011., 17:02   #2182
Molim pomoć: uskoro dolazim na godinu dana u Kanadu i naravno moram uzeti novac sa sobom. Imam eure i američke dolare. Trebam kanadske dolare. Da li mi je bolje da ih mijenjam tu u Hr ili kad dođem u Kanadu?
tn1 is offline  
Old 16.05.2011., 21:08   #2183
@tn1
google is your friend ....i kanada ima banke kao i hrvatska gdje mozes promijeniti razne valute, pa stoga samo ukucas u google banks in canada i dobijes glavne banke u kanadi...na cijim stranicama mozes provjeriti "rates"...
p.s. preporucam da odes kod kineza mijenjat pare...imaju najbolji tecaj...
bata barata is offline  
Old 17.05.2011., 03:41   #2184
Quote:
tn1 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć: uskoro dolazim na godinu dana u Kanadu i naravno moram uzeti novac sa sobom. Imam eure i američke dolare. Trebam kanadske dolare. Da li mi je bolje da ih mijenjam tu u Hr ili kad dođem u Kanadu?
u hr prvo mijenjas u kune, pa sa tim kunama kupujes CAD, banka dvaput zaradjuje na "spread" u tecaju....ovdje direktno kupujes CAD
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 17.05.2011., 12:49   #2185
Quote:
bata barata kaže: Pogledaj post
@tn1
google is your friend ....i kanada ima banke kao i hrvatska gdje mozes promijeniti razne valute, pa stoga samo ukucas u google banks in canada i dobijes glavne banke u kanadi...
Hvala ti na odgovoru... ma, koristim ja google i znam da mi je friend , ali takva pitanja smatram da je bolje pitati nekog tko je već u Kanadi i ima iskustva jer je npr. nedavno to radio, jer ovo je situacija kao da netko iz Kanade treba doći u Hr i treba promijeniti novac, i onda mu google izbaci 10 banaka koje su njemu sve iste (a ipak nisu) i kad dođe do tečajne liste pa ne zna koji tečaj treba uzeti (Kupovni za efektivu, Kupovni za devize, Srednji tečaj, Prodajni za devize, Prodajni za efektivu, Srednji tečaj HNB-a). E, pa tako je meni. A plus što nisam neki genijalac za financije (bankarstvo), tako da bih lako mogao doći do krivih zaključaka. I zato pitam vas, ne google ;-)

No, otvorio sam web od Scotiabank, tamo piše "The rates on this page are against Canadian dollars, apply to non-cash transactions up to $999 and are provided for information purposes only.". Da li to znači da moram otvoriti račun i onda mijenjati, tj. da ne mogu doći na šalter s kešom i zamijeniti u CAD (pretpostavljam da znači baš to). Dalje, stupac "Client Buys (Pays Canadian)" bi bio ekvivalentan našem prodajnom tečaju?

No, cool je kad se malo odlučiš maknuti od kuće, svašta naučiš

Hvala svima na pomoći :-)
tn1 is offline  
Old 17.05.2011., 18:54   #2186
@tn1
no problem...ali napisao sam ti gdje da promijenis kad dodes u kanadu....ako ides u toronto, promijeni u kineskoj mjenjacnici u chinatown....222 Spadina Avenue, Toronto...
bata barata is offline  
Old 18.05.2011., 11:15   #2187
Quote:
Grujo man kaže: Pogledaj post
9-Mar-2011
<cut>
Ja sam isto kao ti tako mislio, ali kad smo se jednom okupili mi iz BHV-a svi smo zazalili sto nismo uzeli taj job placemnt jel dok ti nades prvi posao prode vrijeme,a za to vrijeme si na svojoj lovi!!!!!!!!! Prosjek je mjesec do mjesec ipo dana, ja dobio za dva tjedna prvi posao ali ja imao srece. 1000kn ti je ovdje nista, to je 176$ i to mozes zaradit za 3 dana. I sad je poskupilo....
<cut>
Quote:
Grujo man kaže: Pogledaj post
10-May-2011
Oni ti ubiti ne osiguravaju posao, nego interview pa ako te oni pozovu na razgovor, ako ne osiguravaju ti drugi interview i tako u krug, firme su koliko ja znam Metro (raznosenje novina), Tim Hortons (rad sa kavom i posluzivanje),i zaboravio sam trecu. Uglavnom je sad dosta poskupilo, a sad se dosta stvari otvara toplije je i sam sad trazim dalje posao.
<cut>
Pozdrav svima

Evo imam malu dilemu oko famoznog Job Placement Service opcije... Sjećam se posta od Gruje, kojeg sam gore citirao, gdje on piše kako su zažalili što nisu uplatili tu opciju. No onda je sve to poskupilo sa tih 176 na 685 CAD. Gledam u njihovom priručniku i tamo piše na drugoj stranici "Posao koji vam bude ponuđen ne može se odbiti". Prvo, to mi sad djeluje kao da se oni obvezuju naći posao, a to je onda ipak nešto drugo, više od ugovaranja intervjua. Drugo, ovo da se posao ne može odbiti, pretpostavljam da su htjeli reći da ako se odbije posao nemaš pravo preko njih tražiti novi. Znam da bi na ovo dvoje trebao dobiti odgovore u samom BHV-u, ali možda ima netko tko bi mogao podijeliti iskustva. Čisto da se bolje naoružam informacijama prije nego odem do BHV-a. I na kraju, učinilo mi se u ovom drugom postu od Gruje kako je malo promijenio mišljenje, što zbog cijene (sad je skuplje), što zbog vremena (ljetno vrijeme i više posla), pa me zanima kako sad gledate na tu opciju sada. Znam da je teško dati preporuku i znam da ne možete odlučiti za mene, ali čisto me zanima kako vi koji ste tamo sad gledate na ovu opciju, žalite li što ju niste ili jeste uzeli.

And last but not least: hvala SVIMA koji ovdje dajete informacije, i starim i novim Kanađanima
__________________
Si parva licet componere magnis
_ivor_ is offline  
Old 18.05.2011., 14:24   #2188
Quote:
_ivor_ kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Evo imam malu dilemu oko famoznog Job Placement Service opcije... Sjećam se posta od Gruje, kojeg sam gore citirao, gdje on piše kako su zažalili što nisu uplatili tu opciju. No onda je sve to poskupilo sa tih 176 na 685 CAD. Gledam u njihovom priručniku i tamo piše na drugoj stranici "Posao koji vam bude ponuđen ne može se odbiti". Prvo, to mi sad djeluje kao da se oni obvezuju naći posao, a to je onda ipak nešto drugo, više od ugovaranja intervjua. Drugo, ovo da se posao ne može odbiti, pretpostavljam da su htjeli reći da ako se odbije posao nemaš pravo preko njih tražiti novi. Znam da bi na ovo dvoje trebao dobiti odgovore u samom BHV-u, ali možda ima netko tko bi mogao podijeliti iskustva. Čisto da se bolje naoružam informacijama prije nego odem do BHV-a. I na kraju, učinilo mi se u ovom drugom postu od Gruje kako je malo promijenio mišljenje, što zbog cijene (sad je skuplje), što zbog vremena (ljetno vrijeme i više posla), pa me zanima kako sad gledate na tu opciju sada. Znam da je teško dati preporuku i znam da ne možete odlučiti za mene, ali čisto me zanima kako vi koji ste tamo sad gledate na ovu opciju, žalite li što ju niste ili jeste uzeli.

And last but not least: hvala SVIMA koji ovdje dajete informacije, i starim i novim Kanađanima
zakaj ides prek BHV-a kad sad mozes direktno prek ambasade? zasparal bus njihov fee
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 18.05.2011., 15:43   #2189
Pa razloga je više: zato jer nisam u Hrvatskoj (i treba mi netko u HR tko će mi sređivati papire), ne želim ići u nepoznato gdje ne znam nikoga (oni ipak imaju SWAP ured), izgleda mi i da nude konkretan posao, što bi bilo super, mislim da preko ambasade stvari idu puno sporije (subjektivni dojam )... Iskreno, nisam prekrižio opciju preko ambasade, još uvijek skupljam informacije.
__________________
Si parva licet componere magnis
_ivor_ is offline  
Old 18.05.2011., 16:12   #2190
Bok
Namjeravam sa ženom i djecom imigrirat u Kanadu, sad da vas ne mučim dalje s pitanjim na koji je način najlakše i najbrže do vize, znam da je sigurno odgovoreno u prijašnjim postovima(al fakat ih ima), zamolio bih nekog ko je nedugo dobio vizu ili je u bilo kojoj fazi apliciranja da mi se javi
Unaprjed hvala
dudokc is offline  
Old 18.05.2011., 18:22   #2191
Quote:
_ivor_ kaže: Pogledaj post
Pa razloga je više: zato jer nisam u Hrvatskoj (i treba mi netko u HR tko će mi sređivati papire), ne želim ići u nepoznato gdje ne znam nikoga (oni ipak imaju SWAP ured), izgleda mi i da nude konkretan posao, što bi bilo super, mislim da preko ambasade stvari idu puno sporije (subjektivni dojam )... Iskreno, nisam prekrižio opciju preko ambasade, još uvijek skupljam informacije.
ma samo dodji, tu je grujo i ekipa sa iskustvom, a molbu mozes poslat i postom....

prek ambasade je tak sad i krenulo, a rjesenje od njih bi trebal dobiti u roku od 8 tjedana nakon podosenja molbe.
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 19.05.2011., 04:07   #2192
Quote:
silica kaže: Pogledaj post

obavezno javi kako je prošlo, nas to očekuje sljedeći tjedan, možda se i sretnemo u Edmontonu.
Dakle, jučer nakon cca 30h nespavanja i cca 12h jahanja po aerodromima i avionima(radi tehničkih poteškoća). Napokon odmoran imam vremena napisati par dojmove i neke korisne info.
Jučer sam sletio u Edmonton, smještaj sam sredio preko couchsurfinga u blizini jedne od glavnih ulica, Whyte Ave iliti 82 Ave. Gdje god išli uzimate skyshuttle bus koji košta jedan smjer 18CAD, kažete vozaču gdje idete i on vas ostavlja na tom mjestu. Jeftinije nažalost od toga nemate, osim taksija koji je skuplji.
Grad je onako tipični američki, široke ulice, ogromni kamioni, na prvu ruku vrlo kompliciran, ali u biti jako jednostavan...
Avenije idu horizontalno po redu od juga do sjevera recimo 1 ave, 2 ave, 3 ave, 4 ave, 5 ave itd. , a ulice idu vertikalno također po redu od istoka prema zapadu neznam 1 street, 2 street, 3 street, 4 street itd...je komplicirano u početku i kad gledate kartu, ali je jako jednostavno kad prošećete i vidite kak je.

Inače, kad sam sletio nitko ništa ne pita, niti osiguranje, niti lova, niti povratna karta samo mjesto gdje ću odsjesti, broj telefona te koliko ću ostati u Kanadi i u tom smještaju. Uglavnom, proces od 10min.

Danas, tj. jučer po hrvatski riješio sam Social Insurance Number, kupio mobitel i karticu i adaptere za laptop i mob. Kako je jedan kolega koji je u Torontu rekao, mobitel koji je Tele2 mogu baciti u smeće, jer je blokiran, a i dosta kompanija radi na frekvencijama 700/2100...samo Rogers na našim europskim.

Social Insurance Number se radi u Canada Place-u Jasper Avenue, skoro pa glavna ulica ja mislim u Edmontonu i proces traje par minuta. Čim dobijete SIN, možete tražti posao, karticu dobijete za max. 3 tjedna...odmah pored tog imate City Centar šoping centar i tam imate sve žive kompanije pa se raspitajte ko vam najviše odgovara

Sutra tražim posao i duži smještaj. Sad je odlično vrijeme za tražiti smještaj, jer studenti odlaze zbog ljeta.

Ako ima tko daljnih pitanja, slobodno ovdje ili na pp, kak hoćete. Pomoći ću koliko mogu...
amstel is offline  
Old 19.05.2011., 06:18   #2193
velkam tu kanada!
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 19.05.2011., 18:16   #2194
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
ma samo dodji, tu je grujo i ekipa sa iskustvom, a molbu mozes poslat i postom....

prek ambasade je tak sad i krenulo, a rjesenje od njih bi trebal dobiti u roku od 8 tjedana nakon podosenja molbe.
Hm, da... ne znam, morao bih onda malo presložiti svoje planove... Razmislit ću, definitivno. U svakom slučaju, hvala na odgovoru!
__________________
Si parva licet componere magnis
_ivor_ is offline  
Old 20.05.2011., 02:37   #2195
Quote:
tn1 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć: uskoro dolazim na godinu dana u Kanadu i naravno moram uzeti novac sa sobom. Imam eure i američke dolare. Trebam kanadske dolare. Da li mi je bolje da ih mijenjam tu u Hr ili kad dođem u Kanadu?
ja san ima isti problem, prominia san dio love u ST dio u torontu - bolje sam prosa u Splitu :-)

jbg - tu san zna di ic, koga pitat za minjat. ovdi san dosa i pita na nekoliko mista(nisan bia u kineza) - nije bilo nista povoljnije od hrvatske. mozda san samo gleda po downtownu il neman pojma. nakraju san mora prominit lovu u nedilju - i nisan ima puno izbora.
__________________
mog mora nema i neznam sta da radim....
tipST is offline  
Old 20.05.2011., 02:38   #2196
17.5 sletio...18.5. napravio SIN broj...19.5 našao posao...

Cijena hrane ovdje nije baš puno povoljnija od EU(ne Hrvatske)...preporučam što brži pronalazak smještaja sa kuhinjom, jer to je naravno puno zdravije i puno jeftinije
amstel is offline  
Old 20.05.2011., 05:54   #2197
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
17.5 sletio...18.5. napravio SIN broj...19.5 našao posao...

Cijena hrane ovdje nije baš puno povoljnija od EU(ne Hrvatske)...preporučam što brži pronalazak smještaja sa kuhinjom, jer to je naravno puno zdravije i puno jeftinije
Ja sam prvih godina postao bio pravi majstor kuhar sa 'rice steamerom' kojeg sam nasao za nekih $5 u Goodwillu i 'toaster owen'. Jedino nisam mogao rizu vidjeti godinama nakon toga.
Evil Kanevil is offline  
Old 20.05.2011., 13:20   #2198
Quote:
tipST kaže: Pogledaj post
ja san ima isti problem, prominia san dio love u ST dio u torontu - bolje sam prosa u Splitu :-)

jbg - tu san zna di ic, koga pitat za minjat. ovdi san dosa i pita na nekoliko mista(nisan bia u kineza) - nije bilo nista povoljnije od hrvatske. mozda san samo gleda po downtownu il neman pojma. nakraju san mora prominit lovu u nedilju - i nisan ima puno izbora.
tecaj se svakodnevno mijenja, a ti bas nemres predvidit jel ce biti u tvoju korist
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 20.05.2011., 13:24   #2199
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Cijena hrane ovdje nije baš puno povoljnija od EU(ne Hrvatske)...preporučam što brži pronalazak smještaja sa kuhinjom, jer to je naravno puno zdravije i puno jeftinije
kaj je tebi neko rekel da je jeftinije jesti vani nego doma?

mene cesto srce boli kad vidim koliko placam u resti nekaj kaj sam spremim bolje i jeftinije doma...al jebga, kuhinju nemrem sa sobom vleci na avijon
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Old 20.05.2011., 15:58   #2200
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
17.5 sletio...18.5. napravio SIN broj...19.5 našao posao...

Cijena hrane ovdje nije baš puno povoljnija od EU(ne Hrvatske)...preporučam što brži pronalazak smještaja sa kuhinjom, jer to je naravno puno zdravije i puno jeftinije
svaka čast
brijac is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.