Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2009., 21:03   #21
da,sad sam se sjetila preporuke za apsorpciju željeza - bebanima se treba davati nakon mesnog obroka koja žličica ili svježe iscijeđenog soka ili par žlica kašice od voća koje sadrži dosta vitamina C da se to Fe iz mesa apsorbira
__________________
Prodajni album
pikacu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 00:11   #22
Quote:
šiljo kaže: Pogledaj post
Manch,sad si mene skroz zbunila....
moja ped nije tila čut za vadit krv putem prsta jer stanje hemoglobina
nije mjerodavno...krv za vidit fe morala sam vadit iz ruke???
E kad ste se o tom željezu tako raspisali, da malo bacim svjetla na 'situaciju'. Pretraga iz prsta je kompletna krvna slika i pokazuje da li je osoba anemična i o kakvoj se anemiji radi. Ako je anemiji razlog nedostatak željeza to se vidi iz krvne slike. Zalihe željeza mogu biti potrošene prije no što se pojavi anemija te zbog toga treba gledati kakve su rezeve željeza i to se radi iz venske krvi.

Donošene bebe uredne porođajne težine imaju zalihe željeza do 6 mjeseci starosti te od tuda potreba da dohrana najkasnije tada počne. Kako bebe bolje ili lošije prihvaćaju dohranu, moguće je da se neki pedijatar odluči na nadoknadu Fe bez kontrole KKS, a pogotovo bez vađenja krvi iz vene. Majčino mlijeko je siromašno željezom, no i to malo željeza što u mlijeku ima je izvrsno iskoristivo.
Kada osobi nedostaje željeza ono se bolje resorbira iz probavnog trakta, nego ako ga ima dovoljno. Najbolji izvor ( iz kojeg se Fe može dobro resorbirati) je meso.
Kod uzimanja preparata željeza nije nužno uzimati C vitamin istovremeno sa Fe, važno je da dijete uzima adekvatne količine C vitamina općenito, a što se tiče uzimanja Fe odvojeno od mliječnih proizvoda, moguće da ima veze.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 00:57   #23
Quote:
Manch kaže: Pogledaj post
Vidi, Šiljo, nije mi struka, ali sam većinu života anemična
U trudnoći sam imala baš superanemiju, i dr mi je dao Ferum lek. Kada sam nakon mjesec dana izvadila nalaze, stanje željeza je bilo dobro, ali sam morala nastaviti uzimati željezo. Na moje pitanje zašto, dr mi je pokazao hemoglobin i stvarno je bio jadan. Meni je taj moj dr rekao da stanje željeza nije mjerodavno. I tako sam ja bila sa željezom 27 i hemoglobinom ispod crte. Pitala sam i magistru farmacije koja radi za Lek, a ona mi je rekla da treba najmanje 3-4 mjeseca da se obnove zalihe željeza u organizmu, tj. da se deponuje.
27?E,pa ja 8,kaj sad kazete?Cijeli zivot takoder sam anemicna,a u trudnocama da ne govorim.Medutim,hematolog mi je objasnio,da u trudnoci ne uzimam zdravo za gotovo,fe nisam podnosila,pa me bilo strah za bebu,ali beba uzme koliko treba.Ponavljam,rekao je samo meso,meso....(a bas ga ne volim).Svaki mjesec vadenje krvi-iz vene!
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 10:15   #24
E to 27 je došlo nekoliko mjeseci nakon 2,7
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 10:49   #25
Mala mi ima 9 mjeseci i drugi tjedan idemo na redovni pregled.
Jel trebam tražiti doktoricu da napravimo kks?
Lavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 12:03   #26
Quote:
Lavica kaže: Pogledaj post
Mala mi ima 9 mjeseci i drugi tjedan idemo na redovni pregled.
Jel trebam tražiti doktoricu da napravimo kks?
Ako jede dohranu i daješ joj meso, ako je dijete veselo, zadovoljno mislim da nema potrebe tražiti. Da mi je takva situacija (bila) nikad ne bih radila kks maloj.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 13:24   #27
Pa od dohrane je meso jedino i prihvatila dok voće baš i ne.
Lavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 18:05   #28
Kako vi svojim bebama ugurate željezo? Evo mi danas probali na kapaljku, jer na žlicu nije išlo. I sad tih 5 ml treba u nekoliko puta ušpricat, mali fraze dobio. Na kraju se nikak smirit nije ni jest htio, zatvorio usta pa sam mu dala cicu, pa me izgrizo, a ni zube nema. Uglavnom užas. I to bi sad trebalo 2 put dnevno. strah me da će mu zgadit papanje, a voli papat
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 18:57   #29
Evo ovako kažu na službenoj stranici.



Ferrum® Lek 50 mg/5 ml sirup

DOZIRANJE I PRIMJENA

Ferrum Lek uvijek uzimajte točno onako kako vam je propisao liječnik. Liječnik će se također odlučiti koliko dugo morate uzimati Ferrum Lek. Doziranje i trajanje liječenja ovise o tome koliki je manjak željeza.


Manifestno pomanjkanje željeza

Vrijednost hemoglobina normalizira se nakon tri do pet mjeseci liječenja. Daljnje liječenje za popunjavanje zalihe željeza traje još nekoliko tjedana.

Dojenčad do prve godine života: Početna je doza 2,5 ml (½ odmjerne žličice) sirupa Ferrum Lek. Doza se postupno povećava do 5 ml (1 odmjerna žličica) sirupa na dan.

Djeca od 1 do 12 godina uzimaju od 5 do 10 ml (1 do 2 odmjerne žličice) sirupa Ferrum Lek na dan.

Djeca starija od 12 godina, odrasli i dojilje: Uobičajena je dnevna doza od 1 do 3 tablete za žvakanje Ferrum Lek ili od 10 do 30 ml (2 do 6 odmjernih žličica) sirupa Ferrum Lek.

Ili detaljnije pogledajte ovdje.
http://isite10.isite.com.hr/default....00409150000029

Ili jednostavno pročitajte uputstva u kutiji.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 21:43   #30
Moj malac je na željzu već nekih mjesec dana. Za koji dan će imati 4 mjeseca. Bio je bljed, tako je doktorica zatražila kks. Inače sam i sama anemična a on se rodio anemičan, tako su mi rekli nakon tog vađenja krvi

Dajemo mu na žličicu i njemu se sviđa Inače je napredna beba, ima 65cm i 7 kg, samo doji.
__________________
:) x 3 = moj cijeli svijet
svastamorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 22:37   #31
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
Kako vi svojim bebama ugurate željezo? Evo mi danas probali na kapaljku, jer na žlicu nije išlo. I sad tih 5 ml treba u nekoliko puta ušpricat, mali fraze dobio. Na kraju se nikak smirit nije ni jest htio, zatvorio usta pa sam mu dala cicu, pa me izgrizo, a ni zube nema. Uglavnom užas. I to bi sad trebalo 2 put dnevno. strah me da će mu zgadit papanje, a voli papat

Jedno pola sata- sat nakon obroka sam davala na žličicu ili špricu. Nije jednostavno, povraćala je od toga, ali sad ga poliže kao deliciju. Počni sa malom količinom, tj. s ponekoliko kapi i vrlo polako povećavaj dozu. Pokušaj tako.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 22:39   #32
mi smo prije tjedan dana vadili krv radi zeljeza jer sam ju vodila radi toga sto uopce osim mlijeka nista nije htjela jesti ..a dobrano je navrsila 8 mjeseci ....
zeljezo nije ispod granice (4) ali je blizu (7) ....
dobila je Legofer i to dva puta dnevno po 2,5 ml.
stavljam joj ga u jelo bas radi odvratnoga okusa a njoj je tako i tako zlica mrska do boli (hranimo se prstima) a to joj bas na prste nemogu davati ...
moram reci da je nakon tjedan dana primjene terapije zeljeza dobila apetiti i cudom se cudim gdje su mi dijete zamjenili ..ona jede .....

i da ujeno vadili smo iz vene bez nekih vecih trauma (laborantice su bile divne prema njoj).....
gogiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 23:27   #33
ja joj dajem na špricu i bez problema prihvati
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 10:22   #34
Joooj, a niš znala sam da nema čarobnog recepta ali nadala sam se Valjda će mu se svidjeti, uopće nije tak gadno. One gorke D3 kapi popije bez pol frke
sunce moje is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 10:59   #35
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
Joooj, a niš znala sam da nema čarobnog recepta ali nadala sam se Valjda će mu se svidjeti, uopće nije tak gadno. One gorke D3 kapi popije bez pol frke
Naviknut će se. Sigurno mu je preslatko. Ja sam ih pokušavala razrijediti s malo vode pa dati na špricu.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 15:07   #36
catlleya nemam nalaz kod sebe...MM ga nosio pedici..(zato niš i neznam )

on jede sve i jede puno povrće, voća i mesa...nema znakova anemije (ni umor, ni da neće jest ni znojenje, nekad ej razdražljiv al svi su pogotvoo kad zubi idu ili kad su umorni, ništa strašno nit se javlja često)

mi moramo piti jednu žlicu (5ml) jedanput dnevno...Mihi se to kao i svi ostali sirupi sviđa i pije bez problema...danas kaka ko pikule..tvrdo i crno...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 15:08   #37
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Jedno pola sata- sat nakon obroka sam davala na žličicu ili špricu. Nije jednostavno, povraćala je od toga, ali sad ga poliže kao deliciju. Počni sa malom količinom, tj. s ponekoliko kapi i vrlo polako povećavaj dozu. Pokušaj tako.
za koji je to sirup?
mi moramo dat tokom jela ili odmah nakon jela (Ferumlek)?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 15:11   #38
mandy - to je problem kod ferrum leka da pravi tvrdu stolicu kod većine djece, gledaj mu davati namirnice koje otvaraju a manje npr. banane ili slično...

mi na sreću nemamo problema sa tvrdom stolicom ali na to nas je već pedijatrica bila upozorila
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 15:58   #39
Quote:
sunce moje kaže: Pogledaj post
Kako vi svojim bebama ugurate željezo? Evo mi danas probali na kapaljku, jer na žlicu nije išlo. I sad tih 5 ml treba u nekoliko puta ušpricat, mali fraze dobio. Na kraju se nikak smirit nije ni jest htio, zatvorio usta pa sam mu dala cicu, pa me izgrizo, a ni zube nema. Uglavnom užas. I to bi sad trebalo 2 put dnevno. strah me da će mu zgadit papanje, a voli papat
meni je pedica rekla natašte...tako da sam mu ja davala špricom prije ranojutarnjeg obroka-onog oko 6 ujutro kad je on bio pospan i nije bio ni svjestan...polako ispraznila špricu i onda bočica s mlijekom...
disident is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 19:15   #40
Quote:
disident kaže: Pogledaj post
meni je pedica rekla natašte...tako da sam mu ja davala špricom prije ranojutarnjeg obroka-onog oko 6 ujutro kad je on bio pospan i nije bio ni svjestan...polako ispraznila špricu i onda bočica s mlijekom...
ali željezo nije dobro davati sa mlijekom ili mliječnim proizvodima jer to sprečava apsorbiranje željeza
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.