Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2009., 08:15   #41
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Koliko je tih ljudi uopće bilo , branitelja Lipika ?

Znam da ih je u Pakracu i Lipiku svezajedno bilo jako malo , nešto oko 350.

No za Lipik sam čuo da ih je bilo baš malo... jako malo... par desetaka.

Ne znam da li je to istina , no svaka im čast koliko god da ih je bilo.
Jezgro merčepovaca se sastojalo od stotinjak ljudi po slobodnoj procjeni,spremnih vazda za akciju(bilo i Vukovaraca),ne znam zašto su nas prozvali specijalcima i raznoraznim epitetima,ali je činjenica da smo napravili veliki posao i još jedna vrlo bitna stvar, ekipa je bila sastavljena od dragovoljaca.(ja nisam nit obuku kao ni drugi,niti JNA služio,sve na terenu usvajao).U biti služili smo za čiščenja i držanje osvojenih položaja,sve dok nam ne pristigne pojačanje.
Još su na Lipik i Pakrac obitavali domaći naši teritorijalci,ugl sa relativno malo ljudi smo ovoj žgadiji tjerali strah u kosti...He, čak smo tada i jedan PAM-trocijevac več imali.
hej,Keva pa nakon Lipika i Pakraca smo ih još žešče stisli,ganjali i na sam badnjak oslobodili tri sela Dereza.(treči dan)
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 09:08   #42
Quote:
promatrac kaže: Pogledaj post
U najtezim trenutcima za Lipik bilo ih je oko 30.
tako je!
Sistematski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 09:11   #43
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Prema izjavi generala Crnjca nema kuće u Lipiku i Pakracu za koje nisu vođene borbe.
ponavljam opet. ZA Pakrac nisu vođene nikakve borbe u smislu borbi po gradu. Grad je granatiran konstantno s njihobih uporišta u okolici, Šeovica, GAvrinica, Omanovac.
Nikad nisu ušli u grad, ako gradom ne smatra netko prigradsko naselje Gavrinicu koja se stapa s gradom. Ako ste ikad bili u Pakracu onda znate o čemu pričam.
Sistematski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 12:57   #44
Domovinski rat

Keva,daj malo podrobnije ako imaš podatke ,12.12. na 13.12. 1991
mislim da je to prva akcija HV na području banovine koja je imala cilj ovladavanje cestom
Glina -Dvor na Uni........još se danas dobro sjećam tog hladnog,maglovitog jutra kad smo ozareni i relativno slabo naoružani krenuli u nepoznato( kao zagrepčanin nisam poznavao banovinu do tada,no dobro sam ju upoznao do Oluje)
ozirus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 13:27   #45
Quote:
Sistematski kaže: Pogledaj post
ponavljam opet. ZA Pakrac nisu vođene nikakve borbe u smislu borbi po gradu. Grad je granatiran konstantno s njihobih uporišta u okolici, Šeovica, GAvrinica, Omanovac.
Nikad nisu ušli u grad, ako gradom ne smatra netko prigradsko naselje Gavrinicu koja se stapa s gradom. Ako ste ikad bili u Pakracu onda znate o čemu pričam.
tako nekako,jedan dio gradića perifernog su recimo,držali.,zato sam i rekao da je teže bilo sa Lipikom (3 dana bliskih borbi,i to po kučama)tamo su doživjeli katastrofalni poraz,iako su se jedno početno vrijeme dobrano držali,mogu slobodno reći da ih je na stotine bilo izbačeno iz stroja...,a oružje su pred sam kraj bacali,ostavljali kak bi lakše bježali,pa par svojih kamiona smo napunili od njihova preostalog oružja.oružje zaplijenjeno se vozilo za ZG,na velesajam i pretpostavljam da se raspoređivalo po sili prioriteta bojišnice.
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 13:32   #46
Joj,kako bih želio da naleti još koji suborac iz p.poljane na topic,jer kada bih pričao neke stvari,te koliko se bizarnih sinhrociteta,slučajnosti izdešavalo,teško da bi mi povjerovali.,kada bih detaljno pričao
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 18:46   #47
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Joj,kako bih želio da naleti još koji suborac iz p.poljane na topic,jer kada bih pričao neke stvari,te koliko se bizarnih sinhrociteta,slučajnosti izdešavalo,teško da bi mi povjerovali.,kada bih detaljno pričao
Treba nesto pustiti u zaborav,nisu svi detalji za javnost.
promatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 21:41   #48
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Joj,kako bih želio da naleti još koji suborac iz p.poljane na topic,jer kada bih pričao neke stvari,te koliko se bizarnih sinhrociteta,slučajnosti izdešavalo,teško da bi mi povjerovali.,kada bih detaljno pričao
pa pricaj covjece,zato je tema tu
palam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2009., 23:16   #49
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Tema ima vrlo jasan naziv , i svaki pokušaj prelaska na ustaše i partizane bit će sasiječen u korijenu.
Jedna sitnica @Keva, koja nepristranom čitatelju upada u oči. Protiviš se upotrebi naziva "ustaše" i "partizani", a prvi si, koji govori o "četnicima", "četničkoj gamadi" i sličnom (istine radi, ponekad upotrebiš i naziv "neprijatelj"), šta tvom trudu prikaza borbi na pojedinim bojišnjicama oduzima djeo stručnosti.
Probaj u nastavku upotrebljavati neutralne nazive kao "hrvatske postrojbe" i "neprijateljske postrojbe" i vidjet češ, da če to znatno doprinjeti kvaliteti započete rasprave.
Nedvojbeno se zna tko je iz tog rata izašao kao pobjednik, a tko kao pobjeđeni zbog čega mislim, da si Hrvati mogu dozvoliti plemenitu dobročud, da pobjeđene i osramočene protivnike još dodatno ne vrjeđaju raznim pogrdnim nazivima.
Ja u samoj raspravi neću sudjelovati, jer o toj temi nemam šta kazati, ali ču rado čitati vaše doprinose.


Lahko noč vsem skupaj...
__________________
Samo su svemir i ljudska glupost bez granica, ali za ono prvo nisam baš sasvim siguran!

A.Einstein
Kajtimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 14:23   #50
Quote:
promatrac kaže: Pogledaj post
Treba nesto pustiti u zaborav,nisu svi detalji za javnost.
U pravu si.
..i ja sam znao duuugo ostajati u 91.god. dok bi na kalendaru pisala 1999g.
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2009., 14:50   #51
Quote:
promatrac kaže: Pogledaj post
Uz domace i hrabre branitelje Lipika moram spomenuti i Mercepovu postrojbu koja je odigrala znacajnu ulogu u samoj obrani Lipka. Obranom Lipika spasio se Pakrac i Daruvar koji bi bio sljedeci na udaru Banjaluckog korpusa.
...spasila se i Kutina,Banova Jaruga i sva okolokolna sela.,jer da su se spojili gdje su si zamislili,nebi se dobro pisalo a time bi se još više samo osilili.
Moram napomenuti,da je mnogo ekipe "htjelo" na frontu,ali je organizacija dragovoljnih na teren bila kaotična,barem u N. Zgb-u , tamo smo od ljeta bili u onim odredima i okruživali "Maršalku".Kada smo saznali (nakon par "obečanja" da čemo otići na liniju,koja nisu relizirana,najvjerojatnije zbog nedostatka oružja)da se jedino na velesajmu vrše pravi spiskovi te odmah dužiš uniformu i oružje, za VU su redovi dragovoljaca bili po par stotina metara,to veče smo se prijavili,a ujutro odmah krenuli,odjednom stiže zapovijed kako naš kombi ide tamo za neku Poljanu,mjesto za koje nikada čuo nisam,pretpostavljam jeli se uopče tada moglo do Vukovara,? jeli veči prioritet bio popuniti poljanu zbog Lipika I pakraca,jer je tamo žgadija već dobrano orgijala.
Imali smo mnogo zarobljenih četnika,držali ih pod stražom na više mjesta,ali kada vidim kak su se isti odnosili spram Vukovaraca, ovi su spram njih bili ko u hotelu,čistili su nam i prali samohotke,kombije idr..Izričito je Merčep,dao strogu naredbu da ih se ne dira niti im prilazi,jer su nam služili za razmjenu(onaj četnik cicvara-direktor ribnjaka je glasio kao krupna riba).Nakon njegova(T.M.) ranjavanja na mjesto zapovjednika dolazi Branko Šarić-kosa.,sa par Vukovaraca.U istom selu je i on ranjen (dum-dum metak,čitavu ruku prošarao i prste mu izbio,jbt nisam vjerovao pričama o tome metku dok nis vidio,što može napravit),zapovjedno mjesto preuzima Mika Cvitanović i ostaje.

Zadnje uređivanje žacko1 : 26.12.2009. at 15:02.
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 19:07   #52
Quote:
ozirus kaže: Pogledaj post
Keva,daj malo podrobnije ako imaš podatke ,12.12. na 13.12. 1991
mislim da je to prva akcija HV na području banovine koja je imala cilj ovladavanje cestom
Glina -Dvor na Uni........još se danas dobro sjećam tog hladnog,maglovitog jutra kad smo ozareni i relativno slabo naoružani krenuli u nepoznato( kao zagrepčanin nisam poznavao banovinu do tada,no dobro sam ju upoznao do Oluje)
Ne bih se baš upuštao u neku detaljniju analizu te operacije , jer je ona sama po sebi još uvijek enigma glede mnogih pitanja , tojest nigdje nema nikakvih detaljnih opisa onoga što se tamo dešavalo i kako.

No ipak bi trebalo naglasiti , da "Operacija Vihor" nije bila potpuni neuspjeh. Naše snage su uspješno forsirale Kupu kod predjela Stankovci i Gračanica , te u tim selima potpuno razbile neprijatelja. U Stankovcima je iz stroja izbačeno 60-tak neprijateljskih vojnika , a u Gračanici pobijeno 20-tak.
Pod nejasnim okolnostima dolazi do povlačenja hrvatskih snaga na drugu stranu Kupe. Najvjerojatnije panika izazvana protuudarom neprijateljskih snaga. Sami smo si uništili 8 tenkova , da Srbima ne padnu u ruke.

No unatoč neuspjelom dijelu operacije od 12.12. i 13.12.1991. naše snage 14.12.1991. nastavljaju s operacijom , i zauzimaju sela Sveta Katarina i Žunci , gdje je neprijatelj potpuno razbijen.
Nakon zauzimanja sela razbijaju i protuudar neprijatelja , te su ova dva oslobođena sela ostala pod našom kontrolom do Oluje.
Iza uspješnog dijela operacije stoje "Gromovi" predvođeni Predragom Matanovićem.

Još bi onda ovdje mogli spomenuti i operaciju "URAN 545" , koja je poduzeta na ovom dijelu ratišta 22.10.-23.10.1991. , te koja je također bila neuspješna najvećim dijelom. Oslobođeno je samo jedno selo - Konjska glava.

Zadnje uređivanje Keva : 28.12.2009. at 19:48.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 19:33   #53
Quote:
Sistematski kaže: Pogledaj post
ponavljam opet. ZA Pakrac nisu vođene nikakve borbe u smislu borbi po gradu. Grad je granatiran konstantno s njihobih uporišta u okolici, Šeovica, GAvrinica, Omanovac.
Nikad nisu ušli u grad, ako gradom ne smatra netko prigradsko naselje Gavrinicu koja se stapa s gradom. Ako ste ikad bili u Pakracu onda znate o čemu pričam.
Dobro prijatelju , možda je Crnjac samo htio naglasiti žestinu borbi koja je tamo vođena. Samo ti iznesi što više detalja o Pakracu koje znaš.
Iz sveg onog što sam dosad pročitao o Pakracu , redovito se spominje nekakva "Kalvarija" , iz koje su se četnici pokušavali stalno spustiti u grad.
Valjda su iz te "Kalvarije" , pokušavali probit kroz to predgrađe , koje je spojeno sa samim gradom.

Ono što mene zanima o Pakracu je broj uništenih tenkova , ako ih je uopće bilo. Prema izjavi jednog borca iz Pakraca , oni su imali za tenkove isto pravilo kao i borci u Vukovaru - "tenkovi nam smiju ući , ali pješadija ne".

No osim te izjave , nigdje se ništa ne spominje o tenkovima u Pakracu.

Probaj iz svojih "pakračkih" izvora saznati nešto o tome , pa podijeli s nama.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 19:42   #54
Koliko se sjecam tenkovi su usli u Lipik ,ali mislim da u sam Pakrac nikad nisu zasli.
promatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 19:52   #55
Quote:
promatrac kaže: Pogledaj post
Koliko se sjecam tenkovi su usli u Lipik ,ali mislim da u sam Pakrac nikad nisu zasli.
Da , pa govorimo o istoj stvari kao i Sistematski , samo što su te borbe za Pakrac vođene u predgrađima Pakraca koja se spajaju sa samim gradom.
Gavrinica ili kako se već zove...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2009., 22:31   #56
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
27.11.1991. napadnuti Brest , Vurot , Mošćenica , Sisak i Sunja.
Vidim da se često spominju Brest i Mala Gorica, jel mi može netko pojasnit iz kojeg su smjera išli ti napadi pošto sam jedno kratko vrijeme živio u Maloj Gorici pa poznajem teren. Ako sam dobro shvatio, Petrinja je u tom periodu već bila pala, a iz Petrinje do Bresta i Male Gorice treba preć most preko Kupe. Petrinja je "preko puta" Bresta i MG-e.

Sori za gnjavažu. Btw samo nastavite, šteta šta se ovo ne uči u osnovnim i srednjim školama.
Penicilin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 01:09   #57
Moze li neko malo vise napisai nesto o Karlovcu u DR, zanimaju me detalji, jesu cetnici ikada pokusali uci u grad, ili su se zadovoljavali desnom obalom "granicne reke"

Zadnje uređivanje posmatrač : 03.01.2010. at 01:51. Reason: Brisanje ranije izbrisanog citata
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 10:52   #58
Keva@za tenkove je netko pitao? nisu nam njihovi tenkovi radili toliko problema jer-
se radilo o šumovitom području,
Mi bi obično njih napadali sa dvije strane,ako ne i tri najčešće noću,tako da su imali utisak da nas je bar desetak puta više (bilo je par dečki i iz legije ).Ovisno o taktici,vremenu,zapovijedi...
Pitanje Lipika smo pod obvezno morali vratiti,jer je bilo nedvojbeno hoće li za dva,pet, ili sedam dana borbi biti vračen...i što će on sa tenkom u borbama kuću po kuću kada im iza tenka nema mrava-pješadije?
Znalo se čak,dešavati da smo se našli u istome dvorištu sa čejenima pod paljbom,ali mrkli mrak,zamračenje,hebeno da ne propucaš svojega,otkriješ si položaj jer se vidi bljesak iz automata,zato se išlo u formaciji 1 u kuću +2 na dovratku.
U centar Pakraca nismo ulazili,ionako su bili u okruženju sa tri strane.
Pozdrav!

Zadnje uređivanje posmatrač : 03.01.2010. at 01:53.
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 17:22   #59
Quote:
Penicilin kaže: Pogledaj post
Vidim da se često spominju Brest i Mala Gorica, jel mi može netko pojasnit iz kojeg su smjera išli ti napadi pošto sam jedno kratko vrijeme živio u Maloj Gorici pa poznajem teren. Ako sam dobro shvatio, Petrinja je u tom periodu već bila pala, a iz Petrinje do Bresta i Male Gorice treba preć most preko Kupe. Petrinja je "preko puta" Bresta i MG-e.

Sori za gnjavažu. Btw samo nastavite, šteta šta se ovo ne uči u osnovnim i srednjim školama.
E to su ti sad već detaljna pitanja , na koja bi i ja volio dobit odgovor , od nekoga tko se tamo borio.

No postojala je JNA raketna baza ŽAŽINA koje se vjerojatno nalazila u istoimenom selu , a to selo se nalazi s "naše" strane Kupe. Ta baza je zadnja napuštena negdje krajem 11. mjeseca - to sam napisao.
Ako su se Srbi nalazili u tom selu s naše strane , onda su oni iz tog sela mogli direktno napadati barem 4 sela s naše strane Kupe.
No ovo što sam napisao stavi pod navodnike , jer za to stvarno nisam 100% siguran.

No često su znali forsirati Kupu , vrlo često. Kao što su i naši znali forsirati na njihovu stranu. Pa to i nije neki problem s obzirom da Kupa baš i nije jako široka rijeka. Zapravo , vrlo je uska , pogotovo na nekim predjelima.
Ako uzmeš za primjer da su Srbi bez nekih većih problema prešli preko Save kod Stare Gradiške , a isto tako su prešli kanal "Nova Sava" u zapadnoj Slavoniji , onda ti je sve jasno.
Srbi su bez problema prešli i Kupu na zagrebačkom području , te zauzeli selo Jamnica i opljačkali tvornicu jamnička kiselica. Tamo su ih onda blokirali Tigrovi , i protjerali na drugu stranu Kupe.

No sigurno smo im dosta tih forsiranja skršili u početku akcije.

Ja te pokušaje prelaska na našu stranu Kupe ne vidim kao pretpostavku za produžetak napada na sam Zagreb , kao što se dosta puta spominje u literaturi , nego više kao prijetnju i naznaku Srba da bi oni mogli napasti i sam Zagreb , ukoliko nas ne uspiju maknuti s mostobrana , koje smo mi uspješno branili s "njihove" strane Kupe ( Mošćenica , Komarevo , Novo selo , Klobučak , Sunja , Nebojan , Novi Farkašić , te mostobrani na karlovačkom području).

Ta forsiranja su više dokaz očaja i nemoći , jer to samo pokazuje da nam nisu ništa mogli u Komarevu , Sunji i ostalim selima. U Komarevu je inače poginulo 45 ljudi u obrani , što dovoljno govori o intenzitetu borbi.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 18:05   #60
Odgovor za Vanjusku...

Karlovac je , po intenzitetu borbi , bio ipak niža klasa od Siska. barem što se tiče direktnih pokušaja prodora.

Tamo su se uglavnom vodili jaki topnički dvoboji. Napucavanja s obje strane. Karlovac je bio dobro "prirodno" zaštićen od bilo kakvog napada , jer bi Srbi svugdje morali forsirati rijeku pri ulasku u sam grad. Druga je stvar , kao što sam rekao u postu prije , kada se forsira preko praznog polja gdje kilometrima nema nigdje ničega , kao na području sisačke okolice.
No kod samog Karlovca je baš sam grad svugdje okružen rijekama , tako da bi oni , i da prijeđu rijeku u gradskom području , bili ubačeni u ulične borbe.
A to je valjda najgora moguća vrsta scenarija za napadače. Što se desilo 16.09.1991 na mostu kadfa je pobijeno 13 JNA vojnika još se istražuje , ali postoji vjerojatnost da su tada htjeli osigurati most na Korani za daljnji napad na grad.

Sisak su mogli lakše osvojiti , jer bi osvajanjem Moščenice i Komareva ušli u sam grad Sisak.

Osim toga , oni ni kod Karlovca nisu uspjeli riješiti mostobrane. prvi tenkovi uništeni su 21.09.1991. - tada su u borbama uništena 3 tenka. Najgore je bilo u Turnju , na koji je najveći napad izvršen 04.10.1991. ali su se naši uspjeli održati. Taj dan se slavi kao dan obrane Karlovca.

19.10.1991. naše postrojbe su izvršile protudar na rajonu Goljaki , te razbile četnike i zauzele taj rajon.

No najveće borbe , koje je ovo područje vidjelo , bile su prilikom proboja JNA iz vojarne Logorište , u periodu 03.11. - 05.11.1991. i ovaj okršaj se smatra najvećom pojedinačnom tenkovskom bitkom nakon Trpinjske ceste u Vukovaru.
Srbi su tada napali mnoga sela da bi rasteretili prodor svojih snaga iz vojarne.
Iz same vojarne je uništeno 8 tenkova koji su htjeli pobjeći , ali ukupan broj tenkova koji su tada uništeni je 10 tenkova , odnosno 16 tenkova.
Zavisi o tome do kada brojiš da je ovaj okršaj trajao , i do kuda se prosezao.
Tako da se u literaturi negdje spominje 10 uništenih tenkova , a negdje 16 uništenih tenkova.
Srbi su priznali da je u ovim borbama poginulo 30 vojnika , a ranjeno 120 vojnika. Ma čim oni priznaju 30 mrtvih i 120 ranjenih , onda je broj sigurno mnogo veći.
U samoj vojarni Logorište je prije ovog velikog okršaja poginulo tokom dva mjeseca borbi 14 vojnika , pa je očito zašto su morali u proboj.

No , bilo kako bilo , karlovačka brigada broji da je 1991. sveukupno uništila 20-tak neprijateljskih tenkova.

I još bi trebalo naglasiti da su 1991. na karlovačkom području postojale velike namjere i veliki planovi da se krene u jake ofenzive , što govori da smo očito tamo dobro stajali , ili smo mislili da dobro stojimo.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.