Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2008., 12:34   #81
Mali update...prijava ispita moze se prihvatiti bez da imate 2 godine rada u struci. Moj poslodavac me je prijavio nakon 9 mj i prihvatili su mi prijavu.

Sto se strucnog rada tice, on se pise iskljucivo prema radnom mjestu. Dakle ako radite u gradjevinskoj firmi i dobijete temu Armiracki poslovi, opisujete specificno radno mjesto armiraca u vasoj firmi (prema dobivenoj shemi kako rad mora izgledati).

Usmeni dio ispita sam cuo da je zaje... ali i to se valjda da poloziti. Isto su mi i za ZOP govorili pa sam ga rijesio iz prve. Ako tko ima koji savjet za polaganje ZNR bio bih zahvalan, moze i na pm. Thx
-T- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2008., 19:07   #82
ispit znr

ja sam položio prije 2-3 godine
opći i posebni dio
opći dio je zakonodavstvo,propisi,pravilnici a posebni dio elektrotehnika,fizika,dizalice,strojarstvo sve zavisi koje si struke tu te bolje ispituju
a taj seminarski rad nije nešto posebno(uzmeš litraturu ,procjenu opasnosti iz firme i sve to sklopiš u 20-30 stranica),to ionako nitko nije čitao
a najvažnije treba učiti za ispit !!!
kawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 01:56   #83
Ma znam to za strucni rad, to je pro forme radi i prakticki sam gotov s njime. Muce me pripreme ispita, radim u sektoru gradjevine ali tek od nedavno a nisam gradjevinske struke pa si nekako mislim da bi moglo biti svega. Imas kakav savjet ili primjere pitanja s ispita?

off: neznam dali je tko polagao zastitu od pozara strucni, dali je ovo nesto slicno tome ili (mislim po formi ispitivanja i tezini)?
-T- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 11:22   #84
Nitko nista??
-T- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2009., 19:16   #85
Bok. Znači opći dio je zakonodavstvo, propisi, pravilnici? Ima nešto određeno ili? Hvala.
ny4cGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 17:09   #86
Pozdrav svim kolegama! Eto ja baš poslala pisani rad u ministarstvo i čekam da mi odrede rok kada polažem usmeni dio ispita. Na usmenom nema nepoznanica jer kada vam pošalju određeni rok za ispit pošalju i popis zakona i pravilnika koje je treba naučiti. Čak napomenu koje djelove navedenih zakon odn pravilnika treba posebno naučiti. Od dana primitka roka pa do tog datuma imate cca 30 dana što je sasvim dovoljno da usvojite traženo gradivo. Ako radite na poslovima ZNR-a biti će vam puuuno lakše
Pravilnik o polaganju stručnog ispita stručnjaka zaštite na radu, "Narodne novine", br: 114/02 i 126/03 Svi detalji se nalaze u ovom pravilniku.
atinnam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 13:49   #87
Pozdrav.

Bio sam prošli tjedan na ispitu (opći dio), i moram priznati da su pitanja gadna. Naime, izvlačiš pitanja pa koja te zakače...zatim te ispituju tri ispitivača... itd.
Sretno na ispitu.
ny4cGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 21:02   #88
Jao

Ja bi trebao polagati 5.03 učio sam do sad ali me zanima kako to da nisam dobio popis članaka?? i dali tko ima neka pitanja ili što god iz toga.
Pjero is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 06:28   #89
Bok.
Kako to da nisi dobio popis članaka?? Neznam.

Predlažem ti da dobro naučiš slijedeće: procjenu opasnosti (po sadržaju), općenito ZNR, te prava i obveze radnika. Budući da te jedan profesor ispituje samo procjenu opasnosti, drugi pravo, treći općenito ZNR.
Sretno.
ny4cGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 20:12   #90
Bok svima, eto ja se spremam za 03.03. utorak i učim već neka dva tjedna. Polažem i opći i posebni dio. Nadam se da bu dobro prošlo. Što se popisa pravilnika tiče ne šalju ga više. Ja imam neka standardna pitanja koja se vrte na tom ispitu i pitanja od kolega koji su polagali nedavno pa....ako kome treba...
atinnam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2009., 21:30   #91
Quote:
ny4cGs kaže: Pogledaj post
Bok.
Kako to da nisi dobio popis članaka?? Neznam.

Predlažem ti da dobro naučiš slijedeće: procjenu opasnosti (po sadržaju), općenito ZNR, te prava i obveze radnika. Budući da te jedan profesor ispituje samo procjenu opasnosti, drugi pravo, treći općenito ZNR.
Sretno.
Hvala na savjetima!
Pjero is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 08:11   #92
Question Strucnjak zastite na radu ???

Najprije da se ispricam ako slicna tema vec postoji ja je nisam nasao ali htio bi konkretne odgovore na neka moja pitanja i vase osobno misljenje na ovu moju temu...

Student sam VSS-a (visoke skole za sigurnost), 2. sam godina te s 3. zavrsenom godinom i polozenim strucnim ispitom, postajem strucnjak zastite na radu. Skolovanje se po Bologni odvija 3+1+1 tako da postoji mogucnost daljnjeg skolovanja...

Cuo sam razlicite price od razlicitih ljudi... Neki mi kazu da je zaposlenje odmah po zavrsetku 3. godine jer je premalo ljudi i puno se trazi. Kazu da je placa cca 8000 kn vise-manje ovisno o tvrtci u kojoj je zaposlen. Kazu da je radno vrijeme 8h od pon do pet i da je posao odgovoran ali cijenjen i dobro placen..

Neki su mi rekli da je posao koma, imaju placu cca 4500 kn i nemaju pravo glasa dok snose sve odgovornosti sto je vrlo nezgodna situacija... Npr vidite neki opasan stroj u nekom pogonu, predlozite poslodavcu rjesenje kako nebi doslo do ozljede ili sl ali on odbija poslusati i dogodi se nekom radniku nesto. Strucnjak zastite na radu snosi odgovornost, iako je predlozio rjesenje... itd

Vidim ima ih koji traze posao ,pa me zanima dal je zato sto ga nemogu naci ili zbog nekih drugih razloga.

Moram napomenuti da je faks jako skup , oko 2000 eura na godinu i sad me vec pomalo strah da mi se to nece vratiti ako je vjerovati ovoj drugoj prici...

Zanima me dal vi nesto znate o tome, i svaka informacija bi mi dobro dosla jer ocito nije sve kako sam mislio ...

Hvala svima na odgovorima koji ce mi nadam se pomoci odgonetnuti ono sto me zanima ....
Apatrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 11:01   #93
Koliko je meni poznato,EU je tražila da se lijepa naša prilagodi njihovim postojećim zakonima i da u svakoj firmi mora biti zaposlen po jedan stručnjak ZNR . Plaća ovisi o tome kako se dogovoriš sa poslodavcem.Naravno što je veća plaća proporcionalno tome ti je i veća odgovornost.
Međutim postoji niz profesionalaca koji u suradnji sa tobom rade izradu procjene opasnosti i ostale elaborate za svaku firmu posebno i za svako radno mjesto posebno( a to ti je prvenstveno ispit savjesti ,a manje stručnosti )!
Isto tako ,firme sve više angažiraju specijalizirane druge firme koje za njih obavljaju tu nezahvalnu zadaću pa si tako smanjuju trošak i broj zaposlenika,a ZNR najčešće obavljaju priučeni domari i za to od radnika izabrani sindikalni povjerenici za zaštitu na radu.
dado1a is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 16:35   #94
Ja sam inženjer sigurnosti i ne radim u struci ma koliko se trudim da nađem posao. Mislim da je osnovni problem što nismo još u EU pa se ni ne provodi zakonska odredba da svako poduzeće sa preko 50 djelatnika mora zaposliti inženjera. Iskustvo jednog poznanika koji se zaposlio u struci je bilo nelagodno. Morao je radit svakakve poslove koji nisu ni imali veze sa strukom, a morao je potpisati za odgovornost. Na kraju je otišao vozit kamion. Sistem je dobro poznat i provjeren u lijepoj našoj, ako imaš vezu nać ćeš posao u dobroj firmi. Najčešće na natječajima u boljim tvrtkama dobiju poslove inženjeri strojarstva, elektrotehnike, građevine sa VSS, koji imaju položene ispite iz zaštite na radu, a ne ing. sigurnosti koji su osposobljeni za tu vrstu poslova i čija je osposobljenost dostatna za traženi posao. Znam i za slučaj kada je jednu djevojku čekao posao inženjera sigurnosti u jednoj dobroj firmi i prije nego je krenula na školovanje. Kad je diplomirala odma je išla radit na taj posao i kao pripravnik ima plaću 8000 kn. Karijera je pred njom.
Dancho13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 23:17   #95
Smatram da je tvoje buduće zanimanje ipak jako plemenito i humano ,te da ćeš znati cijeniti povjerenje budućih radnika u firmi u kojoj ćeš raditi!Uvijek imaj na umu da su ti radnici nečiji otac ili majka,sestra ili brat.Probaj sebe ili svoju obitelj zamisliti u njihovoj poziciji.
To ti spominjem zbog toga što u poduzeću u kojem radim je (sada već bivši )stručnjak ZNR u dogovoru sa poslodavcem ocijenio kako radna mjesta nemaju otežane uvjete rada( ekstremno niska temp.okoline , nagle promjene temp.,rad u prisilnim položajima tijela, buka ,umjetno svjetlo...)i nisu radna mjesta sa posebnim uvjetima rada(rad sa radnim strojevima i alatima...).Pokušali smo pobiti taj elaborat ,ali ništa od toga.Nismo bili dovoljno stručni.Neki dijelovi zakona o ZNR su se u međuvremenu promijenili ,"stručnjak" je otišao iz firme,a ono što je ostalo to je samo jedna gorka i velika knedla u grlu svakog od radnika jer su shvatili koliko je "stručnjak"stručno sebi spremio u džep,od svega onoga što je njima "stručno procijenio".
dado1a is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 23:30   #96
Nadalje,kada stručnjak ZNR svojim autoritetom poslodavcu napiše i kaže( ne predloži)da nešto mijenja i on to odbije učiniti,a dođe inspekcija i odredi rok od 30 dana za korekciju , pa se poslodavac opet ogluši -naravno da firma plaća kaznu .Međutim stručnjak ima napismeno da je postupio ispravno i da je na vrijeme htio otkloniti nedostatak.A sad ko je kriv -to je za mene viša matematika
Ma ,vjerujem da kad ti završiš školovanje- više neće biti takvih idiota od poslodavaca...
dado1a is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 10:08   #97
Apatrit istina je što pišeš.
Postoje slučajevi di si cjenjen i slučajevi di si dežurno krivac.
Razlika je samo u tome di si zaposlen.
Ako si zaposlen u firmi koja ima certifikat, i osnovna djelatnost je zaštita na radu, te pokrivaš više manjih firmi, koje po zakonu ne trebaju imati svog stručnjaka zaštite na radu, onda ti je plaća 8 kila kuna, i cjenjen si. recimo Ziris d.o.o
Ako si pak zaposlen u firmi koja je proizvodna, a tebe ima za pokrivanje zakonskih uvjeta, onda si sorry najebao.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 10:09   #98
no i ponešto moram dodati.
Kad završiš faks, i zaposliš se u proizvodnoj firmi, nisi baš koristan.
Barataš činjenicama, teoretskim znanjem, ali nemreš od prve kad pogledaš neki stroj, znati di se kriju opasnosti.
Za to treba određeno životno iskustvo.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 08:02   #99
Sto se tice radnog iskustva njega imam, iako sam relativno mlad (20 god) zaposlio sam se odmah po zavrsetku srednje (tehnicar za racunalstvo) ne u struci ali radim posao koji mi omogucava da pohadjam taj faks koji sam upisao istodobno kad sam se i zaposlio...
Prije toga sam pricao sa desetak ljudi koji su mi nahvalili taj smjer i najavili mi da ce to biti dobar i trazen posao sto se vise priblizavamo eu.
Inace sam osoba koja svjesno obavlja svoj posao i mislim da bi se dobro nasao u tom poslu jer iako sam mladje dobi dobro poznajem zivot bez novca kao i vecina danas... Meni cak nije tako lose, nista mi ne fali, ali covjek kad radi za 2000 kn itekako mu fali i da je sam, a ne kad jos ima i obitelj, divim se tim ljudima kako uopce uspjevaju prezivjeti...
Iskreno, kao sto dado1a kaze, nadam se da tad nece biti takvih nesvjesnih poslodavaca, ali uzdam se i u ono kad strucnjak nesto zahtjeva a poslodavac potpise tad je on prakticki ogradjen od svoje odgovornosti jer nemoze natjerati poslodavca da to izvrsi...
Radije bi radio za 5000 kn i da mi bude lijepo, nego za 9000 kn i da budem neciji visak i popuna neznam cega ...

Hvala vam na odgovoru i koliko toliko dobrim informacijama i savjetu da vec sad krenem traziti neku dobru vezu pa da bude karijera i predamnom ...
Apatrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 11:56   #100
Quote:
atinnam kaže: Pogledaj post
Bok svima, eto ja se spremam za 03.03. utorak i učim već neka dva tjedna. Polažem i opći i posebni dio. Nadam se da bu dobro prošlo. Što se popisa pravilnika tiče ne šalju ga više. Ja imam neka standardna pitanja koja se vrte na tom ispitu i pitanja od kolega koji su polagali nedavno pa....ako kome treba...
Bok! idem na ispit 1.6. Polažem i opći posebni dio.
Molim te, ako možeš da mi ta pitanja pošalješ na [email protected]

Unaprijed hvala!!!
pozdrav
amm1129 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.