Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2011., 14:46   #81
Cak i kao ponosni gradjanin Zagreba,mogu apsolutno shvatiti ogorcenje Brodjana zbog medijske usmjerenosti na dogadjanja u Zagrebu ,nakon izdavanja zapovijedi brkatog serifa..

medjutim,tome je tako zbog retardiranih medija..Inace,subjektivnog sam dojma da je Slavonski Brod jedan od najzapostavljenijih gradova koji stradao u domovinskom ratu..Jako malo se o otme zna i jako malo se pisalo..

Doista je tesko shvatiti zasto je tako..


Kobrin sin-moze malo detaljnije o napadima tog 3.svibnja..

zasto napali artiljerijom Zbjeg i Dubocac..?
__________________
Gdje je najteže,gdje je najgore,tu treća bojna ratuje..Na našim leđima,stotine bitaka..Slava nam ne treba,neka ide drugima..Dok oni pjevaju,mi lijemo krv..3 bojna-neprobojna
patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 14:55   #82
ajme, sva sam se naježila čitajući ovu temu, brdo toga sam i zaboravila što se događalo

velik dio sam provela u bolničkom podrumu jer je to bilo najsigurnije mjesto,a mama mi je tamo radila... sjećam se kako se po noći jasno vidjela ona vatra iz oružja dok se puca (zgrade uz savu)..

u zgradi nam je bilo-tako su to "stariji" zvali- "četničko gnijezdo" iz kojeg su se dojavljivale informacije, a jednom prilikom nam je na zgradi bio snajperist-pa je bila opća frka-panika jer zgrada nije imala krov i mogao se bez problema spustiti u naš stan preko balkona...

i tako- bila sam dijete, a kasnije u povremenim odlascima iz broda u druge gradove /države- dugo sam imala poriv sakriti se kad čujem let aviona ili bilo kakvu sirenu

ljudima je to bilo smješno (sj. primorje)-al kad oni nisu imali pojma što je rat i kakve je to ožiljke ostavilo.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 15:02   #83
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
..

u zgradi nam je bilo-tako su to "stariji" zvali- "četničko gnijezdo" iz kojeg su se dojavljivale informacije, a jednom prilikom nam je na zgradi bio snajperist-pa je bila opća frka-panika jer zgrada nije imala krov i mogao se bez problema spustiti u naš stan preko balkona...

i
.
Ne tvrdim da tako i nije bilo,ali svaka zgrada u Hrvatsko je imala svoje cetnicko gnijezdo i snajper na vrhu..

to su vecinom bile rekla-kazala price i sirenje panike
__________________
Gdje je najteže,gdje je najgore,tu treća bojna ratuje..Na našim leđima,stotine bitaka..Slava nam ne treba,neka ide drugima..Dok oni pjevaju,mi lijemo krv..3 bojna-neprobojna
patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 19:54   #84
Quote:
patriot kaže: Pogledaj post
Cak i kao ponosni gradjanin Zagreba,mogu apsolutno shvatiti ogorcenje Brodjana zbog medijske usmjerenosti na dogadjanja u Zagrebu ,nakon izdavanja zapovijedi brkatog serifa..

medjutim,tome je tako zbog retardiranih medija..Inace,subjektivnog sam dojma da je Slavonski Brod jedan od najzapostavljenijih gradova koji stradao u domovinskom ratu..Jako malo se o otme zna i jako malo se pisalo..

Doista je tesko shvatiti zasto je tako..


Kobrin sin-moze malo detaljnije o napadima tog 3.svibnja..

zasto napali artiljerijom Zbjeg i Dubocac..?
To je vjerojatno tako jer nije bilo pjesackih borbi (ne racunam preko Save), kao i u Zupanji ili Gunji i drugim mjestima.

Quote:
patriot kaže: Pogledaj post
Ne tvrdim da tako i nije bilo,ali svaka zgrada u Hrvatsko je imala svoje cetnicko gnijezdo i snajper na vrhu..

to su vecinom bile rekla-kazala price i sirenje panike
Ja sam jednom, nije mi na cast, i sam namjerno se ponasao kao da sam pod snajperskom vatrom, onako iz objesti. Za segu.
Ljudima i nije bilo to smijesno u jesen '91.
Znam i ja to vec neko vrijeme.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 20:31   #85
Quote:
patriot kaže: Pogledaj post
Ne tvrdim da tako i nije bilo,ali svaka zgrada u Hrvatsko je imala svoje cetnicko gnijezdo i snajper na vrhu..

to su vecinom bile rekla-kazala price i sirenje panike
čuj, moj stan je bio taj na koji je snajperist mogao skočiti i mi smo se (mama i braća) morali skrivati u kupaonici (jedina kompletno zatvorena prostorija) dok su ga moj staai i jedan policajac ganjali..

i isto tako mi klinci smo čuli čudno otkucavanje u stanu na prvom katu i svjedočili provaljivanju u stan (za nas klince ful uzbudljivo iskustvo )..

sad, ti jedino možeš misliti da JA lažem, jer ovo se sve odigralo na moje oči, znači-pričam iz prve ruke.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 21:24   #86
U prvom postu se spominje da je bolnica bila označena po ženevskoj konvenciji, pa me zanima, što ona nalaže za označavanje bolnica?
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 23:42   #87
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
čuj, moj stan je bio taj na koji je snajperist mogao skočiti i mi smo se (mama i braća) morali skrivati u kupaonici (jedina kompletno zatvorena prostorija) dok su ga moj staai i jedan policajac ganjali..

i isto tako mi klinci smo čuli čudno otkucavanje u stanu na prvom katu i svjedočili provaljivanju u stan (za nas klince ful uzbudljivo iskustvo )..

sad, ti jedino možeš misliti da JA lažem, jer ovo se sve odigralo na moje oči, znači-pričam iz prve ruke.
jok,nisam to rekao..jer nikad nemos znati jel se to stvarno i odigralo..zato i kazao da moze biti..

medjutim u hrvatskoj je tih mjeseci vladala apsolutna histerija u vezi snajperista...svaka zgrada jeimala po jednog..

sto bi znacilo da je bivsa juga imala jako puno vrhunskih snajperista i diverzanata..malo previse po broju prica..
__________________
Gdje je najteže,gdje je najgore,tu treća bojna ratuje..Na našim leđima,stotine bitaka..Slava nam ne treba,neka ide drugima..Dok oni pjevaju,mi lijemo krv..3 bojna-neprobojna
patriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 10:11   #88
Quote:
SB u srcu kaže: Pogledaj post
Prijatelju nemoj se odmah hvatati uvrijeđen. Niko ne upire prst u Zagreb kao grad a pogotovo građane Zagreba. Pa pobogu primili ste cijelu izbjeglu Hrvatsku u svoje krilo i Zagreb je bio velika logistička podrška ratnim dijelovima domovine a pogotovo dečki koji su se borili i to srčano.

Sjećam se da je u jeku najvećih bombardiranja Broda se renovirao Trg Bana Jelačića i svi su pizdili u Brodu. iako sam imao 15-ak godina bio sam dovoljno zrela da shvatim da ako mi gorimo nemora ostatak države vršit samozapaljenje..nastavit se živjet mora i Trg pravio se ili ne nam ne može pomoći u našem sranju.

Što se tiče sjećanja na žrtve ipak se ne slažem da je razlog "maćehinskog" odnosa prema nekim žrtvama isključivo u medijima. Pogotovo kad uzmemo u obzir da se vrhuška političkog establišmenta jednim žrtvama klanja i poklanja sa svijećama, vijencima i suzama u licu a na druge niti da pomisle.

I za kraj. Rat je za sjećanje da se poklonimo žrtvama, postanemo pametniji a ne treba služiti za vršenje hipnoze naroda 20 godina poslije. U cijeloj priči rata žrtva je bila Hrvatska i njezin narod i najmanje nam trebaju podjele oko toga
Trebalo bi opet pokazivati na TV "Hrvatski spomenar", 5 minuta dnevno u koje bi se strpala većina događaja s ratišta tog dana. Kad je spomenar išao na HRT, snimao sam ga i nakupilo se oko 10 video kazeta, al nažalost sve su mi se uništile, zagubile, nisu mi ljudi vratili....žao mi ko psu!

A što se tiče širenja istine o "svom" mjestu u DR-u - kao i u svemu ostalom u životu - po onoj staroj: prvo se uzdaj u se i u svoje kljuse. I po onoj "ak hoćeš nekaj napraviti kako treba - napravi to sam.
Mala digresija na tu temu koje sam se sad sjetio a gledao prije par dana na TV: općina Lovas (znamo kaj se tamo dogodilo tijekom DR-a) danas ima proračun 2000000kn. Međutoa, do sad su iz Europskih fondova izvukli 5000000 € (40000000kn). Od prve izvučene love obrazovali su ženu u gradskoj upravi (i ona je bila na TV u tom prilogu) kako bi ona znala ispunjavati sljedeće prijave, a ne da za to moraju nekog plaćati. Do sad su od toga izgradili javnu rasvjetu, asfaltirali i obnovili sve ceste u selu, napravili dječji vrtić, a sad grade poduzetničku zonu.
Al najlakše je plakat "ja HOĆU tolku cijenu pšenice il idem s traktorom na cestu!".

Nikog ne kritiziram, pa ni Brođane (a pogotovo ne oko ovako tužne obljetnice), nego samo savjetujem: kvalitetno se organizirati prvo interno (u gradskoj upravi, civilnim udrugama, udrugama branitelja, roditelja poginulih, itd.) i onda s planom i ciljem krenuti u "napad" na medije - danas bar nije problem poslati tonu emailova na na TV/radio/novine, reći "ja sam taj i taj, a tog i tog dana se dogodilo to i to, mislim da to zaslužuje prilog u vašem mediju, ako vi mislite da ne zaslužuje ja ću već naći nekoga koga će priča zanimati pa ćemo usput na kraju i spomenuti da ste vi to smatrali nebitnim". Ovo navodim samo kao 1 mogući primjer akcije.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 16:55   #89
Thumbs down

Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Trebalo bi opet pokazivati na TV "Hrvatski spomenar", 5 minuta dnevno u koje bi se strpala većina događaja s ratišta tog dana. Kad je spomenar išao na HRT, snimao sam ga i nakupilo se oko 10 video kazeta, al nažalost sve su mi se uništile, zagubile, nisu mi ljudi vratili....žao mi ko psu!

A što se tiče širenja istine o "svom" mjestu u DR-u - kao i u svemu ostalom u životu - po onoj staroj: prvo se uzdaj u se i u svoje kljuse. I po onoj "ak hoćeš nekaj napraviti kako treba - napravi to sam.
Mala digresija na tu temu koje sam se sad sjetio a gledao prije par dana na TV: općina Lovas (znamo kaj se tamo dogodilo tijekom DR-a) danas ima proračun 2000000kn. Međutoa, do sad su iz Europskih fondova izvukli 5000000 € (40000000kn). Od prve izvučene love obrazovali su ženu u gradskoj upravi (i ona je bila na TV u tom prilogu) kako bi ona znala ispunjavati sljedeće prijave, a ne da za to moraju nekog plaćati. Do sad su od toga izgradili javnu rasvjetu, asfaltirali i obnovili sve ceste u selu, napravili dječji vrtić, a sad grade poduzetničku zonu.
Al najlakše je plakat "ja HOĆU tolku cijenu pšenice il idem s traktorom na cestu!".

Nikog ne kritiziram, pa ni Brođane (a pogotovo ne oko ovako tužne obljetnice), nego samo savjetujem: kvalitetno se organizirati prvo interno (u gradskoj upravi, civilnim udrugama, udrugama branitelja, roditelja poginulih, itd.) i onda s planom i ciljem krenuti u "napad" na medije - danas bar nije problem poslati tonu emailova na na TV/radio/novine, reći "ja sam taj i taj, a tog i tog dana se dogodilo to i to, mislim da to zaslužuje prilog u vašem mediju, ako vi mislite da ne zaslužuje ja ću već naći nekoga koga će priča zanimati pa ćemo usput na kraju i spomenuti da ste vi to smatrali nebitnim". Ovo navodim samo kao 1 mogući primjer akcije.
Od ovih nemožeš dobiti ni gripu (jedino kada treba krasti onda su složni, vidimo to ovih dana u medijima). Nažalost Vukovar, Škabrnja se spomenu samo kada je obljetnica i onda 364 dana ni slova u medijima.
Za Heroje Vukovara je trebalo 20 godina da se naprave i nakon odlične 1 sezone napravljena druga koja se (nadam se da neče biti tako) kako mi se čini neće ni prikazati.
Shvačam šta želiš reći i svaka ti čast na tome ali sredina kao i svaka druga
TAZ SB is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 18:38   #90
Quote:
patriot kaže: Pogledaj post
medjutim u hrvatskoj je tih mjeseci vladala apsolutna histerija u vezi snajperista...svaka zgrada jeimala po jednog..

sto bi znacilo da je bivsa juga imala jako puno vrhunskih snajperista i diverzanata..malo previse po broju prica..
Bivša Yuga je imala par dobrih strijelaca,na prste ruke možeš nabrojati.I to iz reda tadašnjih ili budućih sportaša..ili još bolje bivših koji su se odredili na taj način..sijati strah,češće ranjavati nego ubijati.
Inače je u nekim ratovima snajper bio sredstvo ranjavanja..jer netko mora spasiti ranjenog..znači,još žrtava.
Ja se sjećam u par navrata da je bilo snajperista po Brodu,ali daleko manje nego se to galami ovdje.
I relativno brzo riješeno.
Oni su i jedan od razloga zašto se ''čistila'' sela sa većinskim srpskim stanovništvom oko grada.
Ne možda konkretno čistila ali ulazak sa namjerom da se konačno odrediš..kome!
Ostaješ u Cro ili ideš negdje..
Ostalo nehrvatsko stanovništvo je bilo lojalno hrvatskoj ideji,čak su i sa mnom u gardi bili srbi,i to igrom slučaja saznadoh nacionalnost .
Brod je imao(a i sad ima)puno većih problema od snajperista ili ''domaćeg neprijatelja'' a to je kriminal.
Bluzara stari is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 16:49   #91
Da povučem paralelu i potvrdim da je Brod ZAPOSTAVLJEN grad a pogotovo njegove zasluge u domovinskom ratu.

Zvao me prijatelj u 6. mjesecu i pitao da mu dam nekakvih video materijala o 108. brigadi. Rekao sam mu OK nemam nešta posebno ali da ću mu dati na dvd-u.

NAime njegova ideja je bila da se obrati HRT-u i da na dan 20 godina 108. brigade se spomene postrojba u "TV Kalendaru". ..Naravno da su na HRT-u odbili takvu molbu pa je bezuspješno morao "ganjati" veze da 108. dobije svojih par sekundi.

Bez obzira što je inicijativa pala u vodu stvar je toliko dodatno žalosnija i stvarno ljuti čovjeka je ta što je na toj istoj smrdljivoj televiziji i u emisiji tv Kalendar nekoliko dana kasnije ili ranije (nisam siguran) uredno spomenuta godišnjica 112. brigade Zadar.

Ovo su činjenice i teško da me netko može razuvjeriti da maćehinski odnos prema Brodu ne postoji.
SB u srcu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2011., 09:57   #92
Na današnji dan 16.09.1991. je oslobođena Brodska vojarna.
TAZ SB is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 16:22   #93
Quote:
TAZ SB kaže: Pogledaj post
Na današnji dan 16.09.1991. je oslobođena Brodska vojarna.
Evo o brodskoj vojarni svanuo kratak vidao na netu.

http://www.youtube.com/watch?v=j7ZQ7yt8FCo
SB u srcu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 16:53   #94
A ovo je slijedilo narednih mjeseci.....tko je preživio taj užas ima obavezu da priča o tome......


http://www.youtube.com/watch?v=h7IejXswwJU&NR=1


28 djece ,čitav jedan razred i nikome ništa......................



Koliko god je kriv za ovo pilot aviona koji je raketirao po civilima i koliko god je kriv onaj vojnik koji je ispaljivao lune po Slavonskom Brodu po meni istu ili veču krivicu imaju i svi lokalni i državni političari od predsjednika svih do danas i svih premijera i predsjednika sabora sa svim saborskim zastupnicima što su dopustili da ovaj zločin prođe bez podizanje optužnice i njene dosljedne primjene itd.........neka jedu govna .........................nema politike pomirenja bez sagledavanja svih činjenica, a trenutno žmirimo i ne usuđujemo se pitati što je bilo
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 23:13   #95
I nažalost nikome ništa, emoj živote.


sl brod ubijena djeca
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP

Zadnje uređivanje rezon@tor : 14.11.2011. at 11:28.
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 23:39   #96
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
I nažalost nikome ništa, emoj živote.
http://imageshack.us/f/855/slbrodubijenadjeca.jpg
Upravo zato sam uporan na drugoj temi. Zašto se jednostavno iz svakog grada ne javi par ljudi i ne prenesu samo istinu, možda će se neko i zastidjeti pa učiniti nešto.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2012., 19:38   #97
Kada su obnovljeni objekti u središtu grada?Mislim da je do 1996. godine sve bilo uglavnom obnovljeno.Ali opet mi nije jasno ako je sve bilo dosta oštećeno,npr.Gupčeva ulica,sami centar,žuta zgrada na uglu kod Zrinske izrešetana od gelera,a vidi se da joj je fasada ohoho prije rata.Kako to da ta zgrada nije bila prepolovljena,ako me kužite što želim reći.
carducci85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2012., 23:09   #98
Zanimaju me događaji vezani za 108. brigadu u rujnu i listopadu 1992. u i oko Bosanskog Broda.
Navodno je tamo jedan dio brigade ostao u okruženju pa kad se to pročulo među ostalim satnijama brzo se išlo izvući ljude. Jel zna netko pobliže "iz prve ruke", ne zanima me politički dio B.Broda i ko ga je i kada prodao nego događaji vezani za branitelje 108. brigade.
Također volio bi znati dali za pripadnike te brigade postoje neki nikad spominjani i nikad odlikovani istinski branitelji, čija imena ne iskači pri svakog googlanju 108. brigade a koji nisu poput većine zapovjedali iz atomskih skloništa.
Hvala i pozz.
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 11:12   #99
Quote:
richardwagner kaže: Pogledaj post
Zanimaju me događaji vezani za 108. brigadu u rujnu i listopadu 1992. u i oko Bosanskog Broda.
Navodno je tamo jedan dio brigade ostao u okruženju pa kad se to pročulo među ostalim satnijama brzo se išlo izvući ljude. Jel zna netko pobliže "iz prve ruke", .
Dan - dva, prije pada BB jedan dio ljudstva je upao u zasjedu (uvodjen na polozaje koji su neki drugi ljudi napustili a nije se znalo da su se izvukli) te je zarobljeno pa likvidirano 17-18 ljudi (mislim Sibinj).


Quote:
richardwagner kaže: Pogledaj post
ne zanima me politički dio B.Broda i ko ga je i kada prodao nego događaji vezani za branitelje 108. brigade..
Boldanim vec se dotices politike.

Quote:
richardwagner kaže: Pogledaj post
Također volio bi znati dali za pripadnike te brigade postoje neki nikad spominjani i nikad odlikovani istinski branitelji, čija imena ne iskači pri svakog googlanju 108. brigade a koji nisu poput većine zapovjedali iz atomskih skloništa.
Hvala i pozz.
108 Brigada ZNG se inace slabo spominje i na googlu nema puno detalja o istoj, a ljudi su zaista bili istinski branitelji, a puno ih bi se moglo izdvojiti koji se ne spominju nigdje a bili su jako dobri.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2012., 17:28   #100
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post



108 Brigada ZNG se inace slabo spominje i na googlu nema puno detalja o istoj, a ljudi su zaista bili istinski branitelji, a puno ih bi se moglo izdvojiti koji se ne spominju nigdje a bili su jako dobri.
Prvo hvala na odgovorima,
e upravo me taj dio zanima, istinski branitelji. Znam da postoje ljudi koji su više puta dokazali svoju hrabrost i odlučnost ali poslje u "ratu za privilegije, spomenice, penzije i sl) neki drugi su njihova mjesta zauzeli. Upravo me priča o tim ljudima zanima, ratni put tih ljudi i tko su i što ti branitelji u očima svojih suboraca.
Ako ima još tko iz 108. bio bi jako zahvalan za svaku priču o braniteljima 108.
richardwagner is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.