Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2011., 19:31   #1
Inventurni manjak-višak zbunjoza

Dakle pitanjce za iskusne i koji znaju!!!

Recimo da radite u trgovini i da imate artikal x. X-a ima na skladištu 2 komada a vi ste greškom prodali kupcu 3.
Tada nakon knjiženja računa na blagajni knjigovodstveno stanje prelazi od 2 kom u -1 kom. Kupac uzima 2 kom a jedan komad mu trgovac ostaje dužan.



Hoće li na nakon inventure "X" biti u manjku ili višku od jednog komada ako brojanjem utvrdimo skladišno stanje nula?

Zadnje uređivanje BrokenSword : 28.01.2011. at 19:37.
BrokenSword is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 19:46   #2
Pa taj artikl X je morao ući u trgovinu nekakvom primkom robe?
Ako je stanje sada po papirima -1, očito je da se prekucao jedan artikl više nego što ga ima na stanju i inventurom će pisati to isto.
Najbolje, jer tako mislim, da kažeš šefu ili poslovođi o situaciji ili ako možeš storniraj račun i ukucaj ta 2 komada koja su se i prodala. Iskreno, ne znam kako vam funkcionira program, ali jasno je da je netko napravio račun (ti) sa artiklom koji nemate na zalihi..

Nemaj brige, svakome se to može dogoditi
sundaykiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 20:01   #3
ma problem je što sam jedan komad x-a naveo samo kao primjer. U stvarnosti se radi o 30-tak artikala u minusu. Nepažnjom kolega su prodavane stvari kojih nema na stanju. Nije problem roba će doći kad se naruči, nazvati će se kupca i on će ju pokupiti.
Ali što je sa inventurom. Tvrde mi da će to sve biti manjkovi što meni nema nikakve logike. Totalni nonsens

I smije li se to zakonski raditi? Mislim na prodavanje robe koje nema na lageru i odlazak u knjgovodstveni minus takvom praksom??
BrokenSword is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 20:09   #4
čuj, ne znam u kojoj trgovini radiš...ja sam u našoj naftnoj kompaniji i svaka roba što nam uđe, za to postoji i papir te je sve uredno knjiženo.
ako je on prodavao robu koju ni nemate, i sve je sada recimo -30 artikala, tada kada vam ti artikli dođu i uvedu se u knjige biti će recimo ( ako dođe 30 artikala) stanje 0. No fizički će biti u trgovini 30 artikala više koje vi dugujete kupcu.
Kažem, kod nas bi knjigovodstvo to odmah vidjelo jer nam je sustav takav, ne znam kako je kod vas..
Iako iskreno..smrdi mi to na muljanje sa računima..
sundaykiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 20:15   #5
to se ne smije raditi. neke pos aplikacije ne dozvoljavaju odlazak stanja lagera ispod 0.
prodaješ robu koju nemaš ili ne postoji - pranje novca, doduše plača se pdv pa možda ne bi tako strogo gledali na to.

na inventuri će takva roba biti prikazana kao višak a ne kao manjak.
jerbo npr, imaš 5 na lageru, naplatiš 3, daš 2. stanje kaže 2 no ti u biti imaš 3. što ispada 1 viška.
nixa1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 20:21   #6
no..oni su pravili račune za artikle kojima je zaliha 0 i to ne 1 ili 2 kom zabunom, već 30 komada
Kod nas aplikacija ne dopušta ulazak u - RŠP (robe široke potrošnje)
sundaykiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 20:38   #7
Ova aplikacija nažalost dopušta, što stvara strašne probleme
Ja mogu prodati npr 1000 kom nečega čega trenutno nema i imam stanje -1000 kom.
Na inventuri je to valjda 1000 kom viška jer software vjerovatno računa 0 - (-1000) = 1000 što postaje i novo stanje nakom obrade i unosa inventurne liste.
Tada dolazi recimo 1000 kom te robe i radi se primka po otpremnici pa novo stanje knjigovodstveno postaje 2000 (1000 viška + 1000 pristigle robe)
Kupac preuzima svojih tisuću komada i ja tada na lageru imam 0 kom a u kompu 1000. Totalni zajeb.
BrokenSword is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 22:48   #8
Kako možeš prodati nešto ako nemaš? Da li je MP ili VP. Zar kupac ne provjeri račun sa robom?

Dobro, ja sad pitam malo glupost, jer se može desiti krivo ukucan artikal. Ok. Greška se desila. Ali onda negdje moraš imati neki drugi artikal u papirima, kompjuteru, a nemaš ga na polici. Ili?

Ako ta dva artikla imaju istu cijenu (ovaj koji ti fali na polici i ovaj koji si prodal, a da ga nemaš), nemaš beda, napravi se preknjiženje. Problemi nastaju ako im je različita cijena.
__________________
Molim lijepo, sve one koji tvrde da je Varaždin Zagorje, nek mi to potkrijepe nekim linkom ili daju ime knjige gdje to piše. Hvala.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 00:05   #9
Quote:
BrokenSword kaže: Pogledaj post
Ova aplikacija nažalost dopušta, što stvara strašne probleme
Ja mogu prodati npr 1000 kom nečega čega trenutno nema i imam stanje -1000 kom.
Na inventuri je to valjda 1000 kom viška jer software vjerovatno računa 0 - (-1000) = 1000 što postaje i novo stanje nakom obrade i unosa inventurne liste.
Tada dolazi recimo 1000 kom te robe i radi se primka po otpremnici pa novo stanje knjigovodstveno postaje 2000 (1000 viška + 1000 pristigle robe)
Kupac preuzima svojih tisuću komada i ja tada na lageru imam 0 kom a u kompu 1000. Totalni zajeb.
a čuj, taj netko tko je radio takve malverzacije mora imati i taj novac od prodanog artikla, jel?
Pošto se kupcu ukucavala nepostojeća roba, morao je i račun biti veći.. sve u svemu..kako god inventura pokazala, radi se nešto što se ne bi trebalo i taj prodavač treba snositi posljedice jer nije to jednom zabuna..već oh ho ho
sundaykiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 02:07   #10
Quote:
BrokenSword kaže: Pogledaj post
Dakle pitanjce za iskusne i koji znaju!!!

Recimo da radite u trgovini i da imate artikal x. X-a ima na skladištu 2 komada a vi ste greškom prodali kupcu 3.
Tada nakon knjiženja računa na blagajni knjigovodstveno stanje prelazi od 2 kom u -1 kom. Kupac uzima 2 kom a jedan komad mu trgovac ostaje dužan.



Hoće li na nakon inventure "X" biti u manjku ili višku od jednog komada ako brojanjem utvrdimo skladišno stanje nula?

a zna li kupac da je platio 3 možda je u tome caka, platiš 3 dobiš 2
stvar je u tome da - mora ić u + ili na 0 ako imaš -30 fakturiraš 30 i ide na nulu, ako je već zabilježio 30 ono -- + kako kažeš onda naručiš koliko si dužan bez otpremnice pa si riješio stvar, jer ako storniraš račune povećat će ti se zaliha
a zašto si stavio 0- (-1000), mogao si stavit 0 + (-1000) ili 0-1000, ali šta je učinjeno je učinjeno jbg...

Zadnje uređivanje mile007 : 29.01.2011. at 02:19.
mile007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 10:51   #11
Tebi ubiti ništa ne fali niti imaš ništa viška...

Samo treba vidjeti s tvojim knjigovodstvom kako paprinato riješiti stanje skladišta zbog prijelaza godine i inventure... i to ti je to...

Ako ništa drugo sada na inventuri imaj višak pa odi u plus, kada ti roba stigne stavi ju na revers (skini sa stanja) i na idućoj inventuri će ti to biti minisu ali ubiti ti si na nuli niti imaš viška niti manjka!
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 13:02   #12
nisam ni iskusan nit znam, al čuj, to i nije neki problem ako kupac plati za 3 kom a na skladištu je 2 kom. valjda je veći problem ako na skladištu fali robe u odnosu na knjige i inventuru...
big_konj85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 13:07   #13
Quote:
nixa1 kaže: Pogledaj post
to se ne smije raditi. neke pos aplikacije ne dozvoljavaju odlazak stanja lagera ispod 0.
prodaješ robu koju nemaš ili ne postoji - pranje novca, doduše plača se pdv pa možda ne bi tako strogo gledali na to.

na inventuri će takva roba biti prikazana kao višak a ne kao manjak.
jerbo npr, imaš 5 na lageru, naplatiš 3, daš 2. stanje kaže 2 no ti u biti imaš 3. što ispada 1 viška.
pa šta da onda, po tebi, da čovjek napravi, prijavi USKOK-u sve?
big_konj85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 13:16   #14
ako se želi prodati roba koje nema na stanju, napravi se plaćanje po predračunu - bez otpremnice i bez skidanja sa stanja.

tek kad se roba isporuči (dakle kad dođe i primkom se zaduži) radi se račun i skidanje sa stanja. ostale varijante su manjak na inventuri. u ovom

slučaju ti ne štima inventura i treba stornirati fakture i izdati nove, sa ispravnim količinama.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 15:47   #15
moim hitnu pomoć...neznam se komu obatiti...radila sam u privatnom dućanu i dala otkaz zbog neisplate plače...sada ne radim več 3,5 mj..i šef me zvao da su imali inventuru te da sam im dužna 1 000 kn ..a nisam ni bila na inventuri i još me nisu isplatili,...a zadnu inventuru smo imali 1,5 prije mog odlaska...molim pomoćć :-(((
zbunjenaaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 12:09   #16
Evo pošto nisan nasa odgovor ide par pitanja na temu:
  1. Roba se zavodi po otpremnici. Da li je to ispravan način?
  2. Što se dešava s viškom odnosno manjkom? Konkretno imamo xy viška artikla od 200 kn a manjka xy-n od 50 kn, znači financijski smo u plusu (vjerovatno kriva isporuka nekad)
  3. Nedavno san otkrio (usporedba kartica) i ulaznih primki da nam fale 2 računa, svota cca 12000 kn + PDV, mi smo robu prodali staje stima, ali definitivno financijski ne stima (otpremnica nije racun). Gazda kaze da ne trazin ulazne racune (jer je to bar gratis 24+pdv). Sta s tim?
  4. Gratis se stavlja u robno-materijalno i fakturira, ja za to nemam ulaz, to je veliki minus right?
  5. Imam i situaciju u kojoj mi fali tocan broj jeftinije robe a imam viska skuplje, 12 jedinica svake, koja je prica tu? (ovo je 99.9% krivo isporuceno jer su 99% slicne kutije)
__________________
http://www.crnaknjiga.hr/
Old is gold :)
Kurculja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:32   #17
Quote:
Kurculja kaže: Pogledaj post
Evo pošto nisan nasa odgovor ide par pitanja na temu:
  1. Roba se zavodi po otpremnici. Da li je to ispravan način?
  2. Što se dešava s viškom odnosno manjkom? Konkretno imamo xy viška artikla od 200 kn a manjka xy-n od 50 kn, znači financijski smo u plusu (vjerovatno kriva isporuka nekad)
  3. Nedavno san otkrio (usporedba kartica) i ulaznih primki da nam fale 2 računa, svota cca 12000 kn + PDV, mi smo robu prodali staje stima, ali definitivno financijski ne stima (otpremnica nije racun). Gazda kaze da ne trazin ulazne racune (jer je to bar gratis 24+pdv). Sta s tim?
  4. Gratis se stavlja u robno-materijalno i fakturira, ja za to nemam ulaz, to je veliki minus right?
  5. Imam i situaciju u kojoj mi fali tocan broj jeftinije robe a imam viska skuplje, 12 jedinica svake, koja je prica tu? (ovo je 99.9% krivo isporuceno jer su 99% slicne kutije)
1. Je, ali uz otpremnicu se treba naknadno dobiti račun. Treba voditi računa o svim otpremnicama koje su još otvorene - koje nemaju račun. Sve otpremnice moraju imati račun, ako nema tada treba zvati dobavljača da pošalju račun i nebi bilo loše što češće tražiti konto karticu kupca /dobavljača na usklađenje.

2. Treba napraviti takav način poslovanja da je što manje i manjka i viška. Manjak može biti od krađe, pogreške ili kalo, rastep, lom. Višak može biti nekakva pogreška u smislu da se otpremnica ili račun nisu uveli, te se nešto prodalo što nije evidentirano na stanju u sustavu dok je materijal fizički prošao do prodaje. Ili može biti da je prodan jedan artikl a u sustavu rasknjižen drugi. Na inventuri se treba, ukoliko se radi o sličnim artiklima (cijenovno i po vrsti, primjerice cola i fanta) napraviti ispravak pogreške, svaki sustav ima nešto kao "zamjena artikla" kojim se takve pogreške ispravljaju.
U tvom gornjem primjeru to se ispravi pa bi jedan artikl bio uredan na stanju, a drugi u višku 150 kn. To je i dalje neki problem koji se treba ispraviti jer nebi smjelo biti viška, može biti da su krivi normativi (skida se sa stanja manje nego što je fizički potrošeno).
Ukoliko se više nemože ispraviti, knjiži se stvarno stanje na zalihi i višak i manjak ostaju takvi kakvi jesu.

3. Svaka otpremnica treba imati svoj račun. Ukoliko je roba gratis, treba tražiti od dobavljača da napravi račun bez vrijednosti ili minimalne vrijednosti (primjerice 0,1 kn). Tada se ulazni račun knjiži, primjerice 100 komada nečega po vrijednosti 0,1kn ili najmanje vrijednosti koje sustav nudi, ali mora biti ispravno knjižen račun, tu nije bitna vrijednost artikla nego količina, koja se mora s vremenom razdužiti. Sve što nije u sustavu, a što se prodaje znači da je rad na crno.

4. Ista stvar, treba tražiti bilo kakav račun bez vrijednosti za gratis robu, to dobavljači već imaju iskustva kakav račun treba poslati. Jer i tvoj dobavljač mora tu gratis robu nekako rasknjižiti sa sustava, otpisom ili slično.

5. Ukoliko je isporučeno jedno a na računu je drugo, tada treba biti fer prema dobavljaču i javiti mu da se to ispravi i pošalje ispravan račun. Jednom će se desiti i pogreška s tvoje strane pa bi bilo kolegijalno i za očekivati da će ti oni isto tako javiti o pogreški kao što si ti njima...
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.