Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2012., 12:06   #21
Nisam to znao za Galbrighta.

Zna li tko ako se iz RSK moglo prelaziti u Mađarsku? Jesu li postojali granični prijelazi ili nisu jer Mađarska ih nije priznavala?
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 09:15   #22
Quote:
momak_20 kaže: Pogledaj post
Nisam to znao za Galbrighta.

Zna li tko ako se iz RSK moglo prelaziti u Mađarsku? Jesu li postojali granični prijelazi ili nisu jer Mađarska ih nije priznavala?
1992. HV se iz Madžarske krenuo u oslobađanje Braanje, i mnog je mina ostalo prema Madžarskoj granici, tako mislim da su bili skeptični prema njima, ali nisma siguran za sam prelazak
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:09   #23
Ja priznajem da sam nostalgican, no valjda mi nitko to nece zameriti, ja sam tada ziveo u Vukovaru i iako je grad bio porusen, slabo obnavljan, moram priznati da mi je bilo lepo, tada se zivelo mnogo mirnije nego sada, nije bilo toliko tehnologije pa su se ljudi vise druzili. Danas zivim na relaciji Novi Sad - Borovo selo.

Evo ako ne smeta, napisat cu malo o tome kako se zivelo tada u Vukovaru.
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:12   #24
Mnogo se slušao rock i dance. Slušalo se domaće i strano. Koliko se sećam domaća muzika je bila popularnija, iz jednostavnog razloga što mnogi nisu znali engleski. Od stranih grupa pamtim dobro Pearl Jam i Gunse (sećam se grafita po zidovima). Bilo je svakakvih koncerata i sećam se Zabranjenog pušenja (2 puta), Riblje čorbe ,Električnog orgazma, Van Gogha...Bila je i Dara bubamara (to je vreme Košave sa Dunava). Naravno slušala se i narodna muzika, ali ipak mnogo manje.
Bilo je to dobro vreme,ljudi su se družili mnogo više nego danas, izlazilo se iako nije bilo velikog izbora...Nije bilo kompjutera,pa je možda i to jedan od razloga što su mladi bili po ceo dan napolju. U to vreme su se pojavile konzole sa igricama (sega,nintendo) pa su se otvarali razni klubovi u kojima si mogao da zatekneš i klince, a i ljude već oženjene koji imaju decu (kao Politikin zabavnik od 7-77 godina ). Mortal kombat je bio verovatno najpopularniji!

Mnogi su se bavili nekim sportom i trenirali...Bio je fudbal,košarka, odbojka (koliko se sećam samo ženska), kasnije se pojavila i atletika. Bilo je stvarno velikih talenata koji nisu uradili mnogo, jer da bi otišao u neki veći klub (Zvezda,Vojvodina,Patizan) morao si da platiš da bi igrao (tako je i danas), a para nije bilo.
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:18   #25
Grad je bio sablastan, naročito noću. Naselje Mitnica je bilo u najmanju ruku čudno, jer je u toku borbi za Vukovar 1991. bilo vrlo razrušeno, a u Krajini slabo naseljeno. Da li se lepo živelo? Ne znam, generalno smatram da su ljudi bili druželjubljiviji i prijazniji nego danas. Možda grešim, ali to je moja lična procena. Danas je sve to nešto zatvoreno i povučeno u sebe. Sigurno je da je u to vreme falilo mnogo toga, ali se improvizovalo i ljudi su bili nekako čvršći nego danas (glupo zvuči,ako se ima u vidu da je od tada prošlo nekih 15-20 godina,ali mislim da je to istina). Treba reći da je bilo mnogo budala kojima nije trebalo mnogo da potegnu obarač, ali ja sa takvima nisam dolazio u kontakt (padaju mi na pamet braća Zorić). Mislim da je takvima i vlast išla na ruku usled svog slabog delovanja.

Izlasci...Bilo ih je, recimo išlo se u hotel Dunav, bio je "Omladinski" (ali ne mogu se setiti jel to bilo za vreme Krajine ili nakon Erdutskog sporazuma), bilo je još nekih lokala, ali tu se i dosta improvizovalo...Naprimer uzmeš neku napuštenu kuću, središ je koliko možeš (očistiš kuću,udariš neke improvizovane prozore od najlona... 8) ) i onda praviš žurke i kojekakve zajebancije. Šta će ti razne diskoteke,ovo je bolje. Generalno, mislim da mladi u to vreme nisu držali do novca kao danas, jer ga je retko ko imao u velikim količinama. Jednostavno, to je bilo iskreno druženje,a ne kupovina lažnih prijatelja!

Kada upoređujem grad kakv je bio u Krajini, i kakav je danas,čini mi se da si na ulicama i po naseljima mogao zateći više ljudi u ona vremena nego danas.
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:30   #26
1998. kada dolazi hrvatska vlast. Tada se dobar dio ljudi seli u Srbiju, a početkom novog milenijuma i u Englesku. S tim da je te 1998. počelo iseljavanje u Norvešku, odakle su se mnogi vraćali natrag.

Recimo da je bilo čestih nestanaka struje koja je 1992. došla ponovo u Vukovarski kraj. Bilo je po zonama 1. i 2. Svaka po 12 sati. Odnosno od ponoći do podne i obrnuto. Voda se točila u početku na cisternu, nekih 1.5 godinu po Vukovaru i Borovu Naselju. A posle je bila proključena gradska. Škola također u Borovu Naselju nije postojala, iako je prije rata bilo 3, i 4. je trebala da se pusti u rad te jeseni 1991. Uglavnom klinci su tada išli 1 godinu u Borovo Selo. Išlo se u 2 smene. I često je dolazilo do problema s klincima iz Sela. Koliko se sećam, mali Šoškoćanin je tada glumio veličinu neko vrijeme.

Kombinat Borovo, nekadašnji gigant se polako počeo oporavljati, isto kao i Vuteks, ali ni izbliza kao pre rata, što je razumljivo.
Daaa, onda se sjećam da komaraca je bilo za izvoz, jer se nije špricalo. Tako da su samo entuzijasti ljeti išli do Dunava.

Što se tiče braće Zorić, oni su posebna vukovarska priča. Bili su teški narkomani, i skloni započnu kavgu uvek i svuda. Sjećam se da je neke 1994. godine došlo do razmene policije iz Knina i Vukovara, naši ošli dolje, a njihovi nama došli nekih 3-4 mjeseca je tako bilo. Ti kninski policajci nisu imali "poznanike i prijatelje" u Vukovaru, već su im svi bili isti. Tako da su i braća Zorić dooobro nagrabusila, prvo s batinama, a onda i sa zatvorom. Ja sam imao "čast" neke 1995, ili 1996. da upoznam jednog od te braće. Već ga je droga pojela i nije bio jači od deteta od 12 godina. Kako su sijali, tako su i požnjali.

S obzirom da je u Borovu i Vukovaru bilo puno toga srušeno, onda su ljudi većinom izlazili po selima u okolici. Čuvena diskoteka "Marakana" u Borovu Selu. Zatim se izlazilo u Bobotu, Trpinja, itd.. S tim da je u Borovu naselju, tamo na Trpinjskoj cesti bila neka diskoteka, gde je stvarno dolazilo puno ljudi. Držao ju je "biznismen" Čančarević alias canci, likcina slična braći Zorić. Na njega je par puta pucano iz blizine ali je preživeo. Još je neka kafana bila pored te Cancini diskoteke, jer je tu bilo jeftino piće, pa su dolazili i na roštilj, biljar.

Dolaskom hrvatske vlasti, krajem 1998. većina tih diskoteka, lokala se gasi jer Hrvatima nije odgovaralo da se Srbi negde okupljaju, pa su počeli sa traženjem papirologije, i velikih poreza. Mnogi su stavili lokot.

Fudbal se također igrao, prvo onaj mali, pa onda i veliki. Znam da je i Siniša Mihajlović, naše gore list, pomagao dosta naš kraj što se sporta i opreme tiče. Što se tiče muzike, uglavnom se kasnije slušao turbo folk, odnosno Ceca, Džej, Brena, Dragana Mirković, Sinan Sakić ... krajiška u Borovu i Vukovaru slabo, više po selima. Pop rock, sve slabije.
Škola je isto bila laganica, često su đaci gubili časove, nije bilo grejanja. Dešavalo se da diplomu osnovne škole, ili pak srednje dobiju neki diletanti koji ne znaju koliko je 3x12, ili da sastave 2 prosto proširene rečenice.

Te privatne žurke su poslije zaživele, negdje krajem 1993. godine.

Onda se nije išlo na more u Grčku, ili Crnu Goru, jer ljudi nisu imali para. Išlo se na Dunav, ili bazen, a netko čak i na Bobotski kanal.

Zbog nevolje u koju smo svi bili zapali, svi su bili okrenuti jedni prema drugima, i više su pomagali i družili. Danas većina ima sve, pa nitko nikome ne treba, to je možda razlika s ondašnjim vremenom.

Daaa ... onda još kada dođu praznici, pogotovo pravoslavni, pucalo se iz svih oružja ... recimo za Božić, Vaskrs, Novu Godinu, ili velike svece. Isti ti praznici su uveliko proslavljali, znam da je bilo velikih žurki u Radničkom domu, u Borovu naselju, koje su bili osposobili, i moglo je dosta ljudi da stane tam
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:36   #27
Od braće Zorića jednog više nema,navodno se udavio.Da li je u pitanju mlađi ili stariji,ne znam,moram se raspitati.Imao sam ja dobar pregled situacije kada ih je policija hvatala...Izašao ja na balkon svoje zgrade kad na se na cesti odjednom pojavljuje policijski transporter.Izleće policija i upada u zgradu (malo dalje od moje) gde su živeli Zorići.Ja čitavo vreme na balkonu posmatram i ne shvatam šta se događa...Odjednom iz zgrade izleće jedan od Zorića u trku i za njim policajac.Pošto je Zorić bio od njega malo udaljen,on na kratko zastane i dobaci policajcu "Šta će ti koji k...c gas maska?" (ovo rečenicu pamtim kao da je bilo juče).
Imao sam i ja jedan susret sa njima i relativno dobro sam prošao...Stojim ja ispred zgrade,i prolazi mlađi Zorić pored mene.Uglavnom,odjednom je prišao i udario mi glavu o prednji deo nekog auta na parkiralištu.Ja tu sav izgubljen,ne znam šta se događa,boli glava : i čujem Zorića "Glupane,kad te nešto pitam onda mi odgovori!".Eto ti kakve su to bile budale,ja ga nisam ni čuo šta me je pitao,a ostao sam zamalo razbijene glave.

Postojao je još jedan iz plejade likova.Prezivao se (ili mu je to bio nadimak) Tap (odužiš na a).Taj je momak bio malo "udaren".Dok su leti bila kupanja na vukovarskoj adi on je tamo dolazio i onda ove mlađe od sebe bacao u vodu.I za njega sam čuo da je ubijen.

Scene koje dobro pamtim tiču se vukovarske pijace (i parkirališta ispred nje).Tamo kad se dolazilo,onda samo čuješ "Devize,devize,marke,marke"

Što se tiče razmene policije,dolazila je policija iz SJB Korenica,a naši išli u Liku...Iz toga je jasno koliki je bio šverc.Na Kordunu,Baniji,Lici,Dalmaciji sigurno je šverc bio veliki,ali mislim da su Slavonija i Baranja prednjačile.Tu je bio Arkan (nedodirljiv) sa svojima sekao šumu,tu je nafta u Đeletovcima,kojekave specijalne grupe navodno iz 11. korpusa,i ko zna odakle.Interesantno je međutim da Arkan nije operisao po Vukovaru,moguće je da je razlog bila upravo velika koncentracija ljudi lakih na obaraču!
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:38   #28
Pozivni za Beli Manastrir je bio 0251 , centrala je bila u Somboru pa je kvalitet telefona bio blagi uzas ! Secam se kao danas kada su se u jednoj diskoteci pobili indiski i pakistanski vojnici...koja budala u ujedinjenim nacijama ih je spojila ja to ne znam ... Secam se kako smo krali na pocetku pune kante benzina holanskom kontigentu , one metalne kanistere iza sto su stajale na onim smesnim dzipovima...secam se kako smo krali od pijanih belgijanaca iz dzipova radio stanice i antene...mislim da jedan jos dan danas ima tu antenu u Somboru... Secam se kad sam s jednim rusom iz 1 ruskog bataljona specnazovcem popio votku s biberom...ju i sad mi je muka kad pomislim i od tad to nisam probao ! Secam se i nase brace iz mislim keniskog bataljona crne koji su nam se obracali s pomoz bog brate srbine likovi su bili, voleli su i pare da dele s nama...nemam njihova imena a bas bi voleo da ih kontaktiram...secam se i one sece suma sto je Arkan organizovao...se kad sam s jednim rusom iz 1 ruskog bataljona specnazovcem popio votku s biberom...ju i sad mi je muka kad pomislim i od tad to nisam probao !..Secam se i one sece suma sto je Arkan organizovao...
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:49   #29
Pijaca je bila izvor snabdevanja ! Trazena roba je uvek bila konzerva iz humanitarne pomoci ... Tad sam se osecao kao u Evropskoj uniji , konzerve s zastavom EU Dosta se pusilo makedonske cigarete HB,LORD,filter Jugoslavija,mali bora a bilo je u ponudi i Niskih cigatera VEK , crnogorski Point,Zeta ... Ove Niske se prodavale na metar bilo je i patika jedno vreme onih sto je bilo s zaliha Borova...odeca je vukla iz Turske cuvene Diadore perjane jakne,farmerki iz makedonije...a sva neka tehnika vokmeni,tranzistori,mikseri su bili sverc iz Austrije od poznate marke FIRST AUSTRIA ... Nije bilo MILKI cokolada vec se jeo slatkis EVROPA mislim da je to Tutunski Kombinat Prilep , naravno Pionir Subotica ... Trazena roba je bila i kasete s muzikom, sto patriotske muzike sto Ceca i Dragana Mirkovic , Baja Mali... zastave su bile IN samo sto je bilo milion varijanti ...

Zaboravih spomenuti reli ! Ne secam se kako se tacno zvao , mislim da je to bio Batinski reli, povodom godisnjice Batinske bitke ! U to je bilo extra , misim da je slicno i u Vukovaru toga bilo ... Tu su se frajeri dokazivali sta umeju s volanom, a meni je u secanju ostao jedan plavi fica ... Za menjanje gume oni su lepo prevrnuli automobil i zamenili gumu ...

Stavit cu sutra neke slike ako zelite
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:54   #30
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Hvala na ničemu...


Kolko je Srba , iz Borova sela , poginulo tokom borbi za Vukovar ?
Pa mozda nekoga i zanima...

Tacan broj ne znam, ali bilo ih je..iako skrivaju danas taj podatak kao zmija noge i umanjuju ga...
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 05:52   #31
Quote:
Krajišnici kaže: Pogledaj post
Pa mozda nekoga i zanima...

Tacan broj ne znam, ali bilo ih je..iako skrivaju danas taj podatak kao zmija noge i umanjuju ga...

Daj stavi neke slike od 92.-98. ako imas. Bas me zanima na sta je to licilo.. Kazes da je dosta ljudi otislo nakon dolaska hrvatskih vlasti, koliko po tvojoj procjeni i zasto? Jel se tokom rata moglo prelazit granicu sa Madjarskom, Hrvatskom? Jel je bilo uopce sa Srbijom i kakve ste dokumente imali? Jel vladala ratna psihoza, pogotovo pri kraju ratova u BiH? Jeste se bojali napada HV-a i kakav je bio moral? Sta mislis iskreno koliko bi izdrzali i ma sta bi to licilo? I sta vam znaci taj naziv krajisnik? Jel ima taj termin neko uporiste?

Zadnje uređivanje DoggTagg : 23.09.2012. at 06:05.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 21:20   #32
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Daj stavi neke slike od 92.-98. ako imas. Bas me zanima na sta je to licilo.. Kazes da je dosta ljudi otislo nakon dolaska hrvatskih vlasti, koliko po tvojoj procjeni i zasto? Jel se tokom rata moglo prelazit granicu sa Madjarskom, Hrvatskom? Jel je bilo uopce sa Srbijom i kakve ste dokumente imali? Jel vladala ratna psihoza, pogotovo pri kraju ratova u BiH? Jeste se bojali napada HV-a i kakav je bio moral? Sta mislis iskreno koliko bi izdrzali i ma sta bi to licilo? I sta vam znaci taj naziv krajisnik? Jel ima taj termin neko uporiste?
Nemam puno slika, ono sto imam odavno sam stavio na internet pa verovatno ste vec videli, no ako niste stavit cu.

Ne tnam tacno koliko ih je otislo ali ih je otislo dosta, kasnije su se neki vratili. Neki su otisli zbog straha od Hrvata i svega sta se desilo u "Bljesku" i "Oluji", ljudi su se bojali za svoje zivote. Neki su se bojali odmazde Hrvata jer su bili u ratu za Vukovar, moguce da su neki okrvavili ruke, zasto i to ne reci pa su pobegli. Vecinom nam je bilo jasno da se Krajina nece ocuvati, bili smo uvereni da ce doci do rata a to ti je odgovor i na pitanje jesmo se bojali napada. Ipak ljudi su bili spremni da se bore (ovi koji nisu pobegli, ali tako je to svugde, uvek imas kukavica koji ce na prvi znak opasnosti pobeci) pa smo preduzeli i neke mere kad smo stavili branu ne bi li povisili nivo vode. Pripremali smo se...a iskreno, moral nije bio najbolji.

Hteo sam da mi nik bude Krajišnik ali je zauzeto pa sam stavio Krajišnici. Ja i jesam Krajišnik i toga se ne stidim pa se nadam da to nikome nece smetati.

Licno nisam isao u Madjarsku i nije se tamo islo, kao ni u Hrvatsku, naravno bilo je izuzetaka (rodbinske veze) ali oni su morali da imaju neke posebne dozvole za izlazak iz zemlje.

Evo sada par slilka

http://i52.tinypic.com/288yuj9.jpg

http://i51.tinypic.com/alqnfm.jpg

http://i55.tinypic.com/97r0cw.jpg

http://i54.tinypic.com/244rxtx.jpg

http://i55.tinypic.com/29bngg7.jpg

http://i51.tinypic.com/5v3og5.jpg

http://i52.tinypic.com/33lh5qc.jpg

http://i56.tinypic.com/2mhhgmw.jpg
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 21:23   #33
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
1992. HV se iz Madžarske krenuo u oslobađanje Braanje, i mnog je mina ostalo prema Madžarskoj granici, tako mislim da su bili skeptični prema njima, ali nisma siguran za sam prelazak
Nikada HV nije organizirano ušla u Baranju iz Mađarske, već su u manjem diverzantskom napadu u 12. mjesecu 91. neki vojnici iz Torjanaca prešli u Mađarsku da ne bi bili uhvaćeni ili ubijeni. Tada su i stradali neki u Torjancima. Granica prema Mađi je bila minirana upravo iz straha od napada HV jer se mislilo da će Mađari to dopustiti.
Granični prijelazi prema Mađarskoj su bili zatvoreni.
Roba je dolazila iz Srbije, u Baranji nitko nije bio gladan, iako većina nije imala novaca, znalo se dogoditi da nas troje, koji smo svi radili, nismo imali za pivo.
Ali smo od 1994 imali dovoljno novaca za život u Baranji, na more nisam išao 10 godina, no grad je bio pun, družilo se, sviralo se po kafićima, slavile su se maturalne zabave i ako pitaš nekoga koji je tada imao 16 - 18 godina reći će ti da mu je bilo super. Mene uhvati hladna jeza kad se sjetim ratnog stanja i svih problema koje ono donosi, no eto, polako se sve zaboravlja, prošlo je 20 godina.
bubiša is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 21:24   #35
http://i56.tinypic.com/2872ljp.jpg

http://i52.tinypic.com/rqxgjp.jpg
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 21:31   #36
Ovih dana stavit cu i slike nekih dokumenata koje smo imali
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 22:57   #37
Quote:
Krajišnici kaže: Pogledaj post
Ovih dana stavit cu i slike nekih dokumenata koje smo imali
Zanimljivo, neke slike sam vidio na netu. Jesi ovo ti slikao il?? Kad sam te pitao za nick nisam mislio da se stidis nego mi nije jasno na sta se termin odnosi. Zanimalo me jel bilo kakve granice sa srbijom i gdje je bilo sjediste te oblasti? Sta je konkretno bilo u Vukovaru? Hvala.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 00:11   #38
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Zanimljivo, neke slike sam vidio na netu. Jesi ovo ti slikao il?? Kad sam te pitao za nick nisam mislio da se stidis nego mi nije jasno na sta se termin odnosi. Zanimalo me jel bilo kakve granice sa srbijom i gdje je bilo sjediste te oblasti? Sta je konkretno bilo u Vukovaru? Hvala.
Neke jesam, neke nisam, ovo je u vecina slika sto se moze naci o tome periodu a sve sto imam vec davno prije sam stavio na net.

Sediste je bilo u Belom Manastiru, opstinski sud je bio u Vukovaru kao i Vrhovni koji je bio u Kninu sa privremenim sedistem u Vukovaru.

Ma bilo je sve to gledano sa sadasnjeg stajalista, pusiona

Quote:
Uslovi rada
Najveći problem koji je prisutan kod svih pravosudnih organa jeste nedostatak materijalno
– fi nansijskih sredstava za rad, s tim što je to izraženo kod nekih više kod nekih manje. Kod
većine pravosudnih organa postoji problem nedostatka poslovnog prostora, tako da su neki
od njih prisiljeni da rade i u drugim mestima gde im nije sedište, ili u prostorima koje su
dobili od drugih organa i organizacija na području nekih opština. Radi se na tome da se
pronađe prostor gde bi ti organi mogli da rade, pa se takve akcije poduzimaju na području
opštine Vukovar, Beli Manastir, gde se vrši adaptacija zgrade gde će biti preseljeni pravosudni
organi. Pored prostora problem je nedostatka osnovnih sredstava za rad, kao što su pisaće
mašine sa ćiriličnim slovima, pomankanje upisnika čije štampanje je skupo, pomankanje
kancelarijskog materijala i pribora koji je potreban u radu svih organa pravosuđa. Sve je to
usko vezano sa nedostatkom fi nansijskih sredstava, pa se to odražava na rad tih organa, tako
da se ne mogu uspešno provoditi osnovne radnje, kao što su uviđaji, jer nema sredstava za
nabavku benzina, obdukcije, pregled krvi, veštačenja i slično. Bez obzira što je donešena
odluka da se pravosudni organi fi nansiraju iz budžeta RSK, ta odluka još nije saživela, jer
Republika nije donela ni svoj budžet, kako bi mogla znati koliko treba da izdvoji sredstava
za fi nansiranje pravosudnih organa. Zbog toga pravosudni organi uglavnom su prepušteni
sami sebi što se tiče fi nansiranja, pa se snalaze kako znaju i umeju i najčešće su prisiljeni da
se obraćaju svojim opštinama, onima gde je sačuvana privreda i koje su bogatije, pa im one
pomažu, ali to nije konačno rešenje. Potrebno je da se otvori žiro – račun na nivou republike,
gde bi se uplaćivali troškovi postupka, sudske takse i ostalo. Usled pomankanja fi nansijskih
sredstava radnici u pravosuđu nisu adekvatno plaćeni za svoj rad, a i ono što primaju ne
stiže redovito već sa zakašnjenjem, tako da to pojede infl acija, što izaziva nezadovoljstvo
radnika.
K a d r o v i
Suočeni smo na području cele republike RSK sa kadrovskim problemom u pravosudnim
organima. Nema dovoljan broj stručnih kadrova za obavljanje funkcija sudija, tužioca.
Jedan deo stručnog kadra koji je postojao pre rata, otišao je u Srbiju i ne želi da radi u
RSK iz njima poznatih razloga, a mora se istaći da među tim razlozima ima i takvih koje
bi se moglo rešiti na nivou Republike, a to je redovno i adekvatno plaćenje njihovog rada,
zatim rešavanja njihovog smeštaja. Nailazimo na problem kod lokalnih organa, u mesnim
zajednicama, smeštaja tih radnika, pa se Ministarstvo tu angažuje oko smeštaja radnika iz
oblasti pravosuđa. Uočena je praksa kod lokalnih vlasti da pravosudne funkcionere angažuje
u teritorijalnoj obrani, što smatramo da je nepotrebno, jer ti funkcioneri ne mogu u takvim
slučajevima redovito obavljati svoje redovne pravosudne poslove, koji su važni jer se kroz
rad pravosudnih organa može ocenjivati da li funkcioniše vlast u našoj Republici ili ne,
odnosno misli se i na pravosudni dio vlasti. Zato smatramo da bi trebalo osloboditi od
teritorijalne odbrane pravosudne funkcionere. Sve više je postupaka koji su pokrenuti pred
pravosudnim organima, pa se oni angažuju u celosti u svom radu u redovnim postupcima
i nemaju sada više slobodnog vremena da bi mogli biti angažovani
Nije bilo granice sa Srbijom, nekako deo posle Sotina se i smatrao Srbijom, dakle Ilok i okolna mesta.
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 00:24   #39
Naravno da su razumljivi ovi gore navedeni problemi, jer se od nicega pokusalo napravit nekakvu drzavu, smjesno mi je sto je vrhovni sud bio u Kninu koji veze nema sa Istocnom Slavonijom. Uglavnom cijela ta RSK je bila kao nekakav nepovezani kavez izmedju srbije i hrvatske, najveci problem je bila teritorijalna nepovezanost, iako je ta tvoja oblast za razliku od zapadnih lezala na srbiji opet je i najvise stradala u ratu tako da sve dodje na nista. Cudi me kako srbi i prije 95. , 96. to nisu shvatili, kako netko nije pomislio da ce sve to lose zavrsit po njih.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 00:38   #40
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Naravno da su razumljivi ovi gore navedeni problemi, jer se od nicega pokusalo napravit nekakvu drzavu, smjesno mi je sto je vrhovni sud bio u Kninu koji veze nema sa Istocnom Slavonijom. Uglavnom cijela ta RSK je bila kao nekakav nepovezani kavez izmedju srbije i hrvatske, najveci problem je bila teritorijalna nepovezanost, iako je ta tvoja oblast za razliku od zapadnih lezala na srbiji opet je i najvise stradala u ratu tako da sve dodje na nista. Cudi me kako srbi i prije 95. , 96. to nisu shvatili, kako netko nije pomislio da ce sve to lose zavrsit po njih.
Bili smo zavedeni, mislili smo da ce nas VJ braniti, zato je moral naglo pao nakon Oluje jer je bilo jasno da nas je Milosevic izdao a i danas kad pogledas kakvo je bilo stanje u VJ, jasno je da je to narod osetio. Ipak kako sam napisao, bilo je spremnih na borbu iako smo bili u totalnom rasulu, tako da je dignuta brana na Bobotskom kanalu ako dodje do ulaska HV iz smera Nustra. Duboko smo se ipak nadali da ce ako dodje do sukoba, VJ ipak reagovati, nismo verovali ali smo se nadali, tesko je objasniti. Kakva ironija bi to bila..iste strane, zamenjene uloge...
Krajišnici is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:59.