Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2012., 19:46   #41
Poslat će vam pedijatrica poziv kad vidi da vas nema na redovitim pregledima i cjepivima.

Meni je moja rekla da joj krajem godine, u prosincu dolazi provjera kartona, i da mi do tada može prolongirati cjepivo, a kasnije da nas mora prijaviti
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 09:51   #42
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post
Poslat će vam pedijatrica poziv kad vidi da vas nema na redovitim pregledima i cjepivima.

Meni je moja rekla da joj krajem godine, u prosincu dolazi provjera kartona, i da mi do tada može prolongirati cjepivo, a kasnije da nas mora prijaviti
mene nije prijavila, dijete je u 11mj imalo 2 godine, a jos nije primilo 4.dozu 5u1 koja se daje u drugoj godini zivota, najcesce sa 18mj

a kome priavljuje?
ak se ne varam, roditelj fakat moze potpisati da ne zeli dijete necime cijepiti.

inace, te serije 5u1 smo odgadjali kolko smo mogli, svaku dozu (prvu je dobila sa 4mj, 2. sa 7, 3. sa 10), a sa 4. smo fakat odgodili
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 10:19   #43
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
mene nije prijavila, dijete je u 11mj imalo 2 godine, a jos nije primilo 4.dozu 5u1 koja se daje u drugoj godini zivota, najcesce sa 18mj

a kome priavljuje?
ak se ne varam, roditelj fakat moze potpisati da ne zeli dijete necime cijepiti.

inace, te serije 5u1 smo odgadjali kolko smo mogli, svaku dozu (prvu je dobila sa 4mj, 2. sa 7, 3. sa 10), a sa 4. smo fakat odgodili
Nemam pojma kome, rekla mi je da imaju oko cijepljenja stroge kontrole i ja sam to shvatila ozbiljno jer bez obzira koliko sam ja htjela nešto odgoditi i Priorix čak i izbjeći, nisam htjela još i probleme sa zakonom.


A i za vrtić traže kopiju knjižice cjepljenja, ne znam da li to utječe na upis,

Nama je zdravstvena voditeljica rekla da ne moramo s nikakvim dodatnim cjepivima cijepiti, da nam samo izbijaju novce iz džepa, ali da se cjepiva iz kalendara svakako preporučuju
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 10:11   #44
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
mene zanima što nakon što platiš te dvije milje kuna? jel s time gotova priča ili nije?
jer, ako je to to- dam ih odmah 2000 , pa nek mepuste na miru..

al mi se čini da to nije gotovo s tim plaćanjem
Ja mislim da nije zbog vrtića i škole!
Da li prilikom upisa u školu traže knjižicu na uvid?

Možda za svako daljnje cijepivo opet šalju kaznu, nemam pojma, ali bilo bi to previše

glacova, zasto ne pitaš pedijatricu za to, ona će ti najbolje znati koje su joj zakonske obaveze. Najbolje je da to riješite na početku, da ona zna koji ti je stav po tom pitanju, jer ćete se inače svaki put natezati oko toga, a nećeš ju moći izbjegavati.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 10:29   #45
citiram s jednog drugog sajta:
Temeljem Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/298921.html postoji obveza roditelja cijepiti dijete prema Programu cijepljenja kojeg svake godine donosi Ministarstvo zdravstva. Ukoliko roditelj odbije cijepiti dijete liječnik koji je zadužen za provedbu cijepljenja ga može prijaviti sanitarnoj inspekciji koja podnosi optužni prijedlog o pokretanju prekršajnog postupka, a čl.77 istog zakona kazna iznosi 2000 Kn. Druge zakonske prisile nema. Takav postupak roditelja ili skrbnika liječnik ocjenjuje kao element zanemarivanja djeteta, ponavljam samo element, na temelju kojeg može zatražiti konzultaciju multidisciplinarnog tima (psiholog, defektolog, socijalni radnik) koji donosi sveobuhvatnu procjenu o mogućem zanemarivanju djeteta. Međutim, intencija i zakona i stručnih osoba nije kažnjavanje i optuživanje roditelja već dobrobit djeteta i društva u cjelini.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 14:00   #46
Jedno brzo pitanjce, jel sa 18 mj ide docjepljivanje onoga 5u1? Hvala!
ashley is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 14:16   #47
Quote:
ashley kaže: Pogledaj post
Jedno brzo pitanjce, jel sa 18 mj ide docjepljivanje onoga 5u1? Hvala!
da, odnosno 6 mj od priorixa, ovisno kad je primila priorix beba
mladenka:)) is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 09:29   #48
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
al mene zanima, iz prakse- šta kad platiš te dvije milje kn, jel te onda ostave na miru ili te i dalje *ebu da moraš cijepiti dijete?
jer, ako me puste na miru, odoh mi ja sutra platiti te novce, samo da samo mirna
mislim da te nece pustit na miru, ali sve ovisi o tome koliko su brzi i azurni, sto bas i nisu (mislim czss i ostali). na jednom drugom forum sam nasla ovo, to je necija slobodna procjena, nije slovo zakona.

Temeljem najvjerojatnije prijave izabranog doktora provest će se postupak od strane Centra za socijalnu skrb, koji će pretpostavljam izgledati ovako:

1) usmeno upozorenje

2) pa ukoliko se ni tada ne izvrši ono što je roditelj/skrbnik dužan sukladno Zakonom propisanom porotokolu izvršiti - provedba nadzora nad izvršavanjem roditeljske skrbi

3) pa ukoliko ni onda ne izvrši ono što je dužan izvršiti postupak koji ni ne želim ovdje spominjati
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 11:11   #49
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ja bih da što prije uvedemo zakon da je cijepljenje izborno.
Cijepljenje je najučinkovitija javnozdravstvena metoda preventivne zaštite.

Postoji npr i obaveno osiguranje od autoodgovornosti. Jel bi i da to bude izborno?

Kako se uopce dopusta ovakvo propagiranje nepostivanja Zakona i sijanja straha od cjepiva?
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 11:56   #50
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
... msilim da je adekvatna i utemeljena edukacija pravi nacin kako rjesiti dilemu cijepiti ili ne.
To je točno...
ali
ljudi su zbunjeni poluinformacijama i raznim kampanjama potaknutim teorijama zavjera...zbog slobodnog protoka dezinformacija, čemu je posebno pogodovao internet, mnogi će se usuditi reći kako je upravo cijepljenje razlog mnogim bolestima
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:09   #51
da slazem se. bilo bi super da se svaki roditelj dodatno informira, da zna gdje potrazit informaciju, ne uzimat odmah sve zdravo za gotovo, ali eto nisu ni svi pedijatri dobro informirani. cuj ja sam za cjepljenje, i nekako imam feeling da vecina tako misli. ima onih koji su protiv iz ovog ili onog razloga, ali ne mislim da oni vrbuju "neodlucne" (ko jehovini svjedoci recimo). jos neko vrijeme ce omjer bit u korist cjepljenja, i mislim da je dobro tako. isto tako dobro je sve proptitivat, pa tako i cjepljenje. stay allert!
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:15   #52
U hrvatskoj se smatra ima manje od 5% ljudi koji nisu cijepljeni obaveznim cjepivima
Obvezno cijepljenje protiv difterije i tuberkuloze započeto je 1948.god., protiv tetanusa 1955.god., protiv polimijelitisa 1961.god., protiv ospica 1968.god., a protiv rubeole i parotitisa 1980.god. Postignuta je eradikacija variole, potpuna eliminacija, vjerojatno i eradikacija difterije (posljedni slučaj 1974.god.), eliminacija (uskoro i potpuna eradikacija) dječje paralize (posljedni slučaj 1989.god.), redukcija pobola od tuberkuloze za 84%, rubeole 97%, zaušnjaka 93%, tetanusa 93%, pertusisa 94%.
Hvala ti Bože na cjepivima
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:21   #53
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
U hrvatskoj se smatra ima manje od 5% ljudi koji nisu cijepljeni obaveznim cjepivima
Obvezno cijepljenje protiv difterije i tuberkuloze započeto je 1948.god., protiv tetanusa 1955.god., protiv polimijelitisa 1961.god., protiv ospica 1968.god., a protiv rubeole i parotitisa 1980.god. Postignuta je eradikacija variole, potpuna eliminacija, vjerojatno i eradikacija difterije (posljedni slučaj 1974.god.), eliminacija (uskoro i potpuna eradikacija) dječje paralize (posljedni slučaj 1989.god.), redukcija pobola od tuberkuloze za 84%, rubeole 97%, zaušnjaka 93%, tetanusa 93%, pertusisa 94%.
Hvala ti Bože na cjepivima
slicno je i u njemackoj, ne znam tocne brojke, ali sam nedavno citala na stranicama instituta r. koch. ne vidim zasto bi netko sporio dobrobit cjepiva, sama ideja iza svega je hvalevrijedna, ali da je ljude strah, to isto razumijem. upravo to sto kazes, svasta se cita, iz raznih izvora, u novinama katakd mozes procitat svakave poluistine, ima na netu svakakvih "izvora", zato mislim da je dobro sve uzet sa zrnom soli. ni ja ne cijepim djecu svim i svacim, citam sastav onoga sto mojoj djeci daju, pitam, trazim, razmisljam, okrenem broj i opet pitam, nije mi svejedno, niti da mi dijete oboli od ospica, niti da ga upiknu s xyz.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:23   #54
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
uklonjen citat
evo ja sam procitala cijeli clanak, cak sam otovrila i stranicu gates fundacije, i koliko kuzim, oni rade na polio cjepljenju s jedne strane, ali nigdje se ne govori o tome da bas to cjepivo smanjuje populaciju (kako bi to uopce trebalo funkcionirat?). da to tako pojednostavnim. bill gates ocito kao privatna jedinka (s puno love) misli da treba smanjit populaciju na zemlji, a kako bi on to radio je cini se i tako da "cijepi". valjda bi radio na stvaranju cjepiva i onda bi cjepio da izazove sta ja znam neplodnost. dakle tu kao da je autor pomijesao pricu o ideji da se podigne postotak cjepljenja protiv polia, i razmisljanja billa gatesa da jednog dana pronadju cjepivo kojim bi smanjili broj stanovnika na svijetu, indiji...
__________________
And I'm floating in a most peculiar way

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 02.09.2012. at 12:44. Reason: uklanjanje citata obrisanog posta
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:24   #55
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
uklonjen citat
Daj odi na alternativna lijecenja.
Oralna polio cjepiva se ne koriste još od Franje Tahija.
Toga jos samo ima u Pakistanu i slicnim zemljama a gdje cijepljenje ionako nije obavezno.
Sad ste ti i Bill Gates izmislili toplu vodu.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 02.09.2012. at 12:46. Reason: uklanjanje citata obrisanog posta
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 23:59   #56
khm, khm....

Moram sad malo sam sebe ukoriti jer eto nisam nešto zalazio ovdje da vidim prije ovo, no eto nikad nije kasno....Na ove topice o cijepljenju inače naročito sam osjetljiv jer sam u nekoliko navrata ovih godina s kolegama morao malo "pročistiti" gomile budalaština koje "intelektualci", kvazialternativvci i skloni filozofiranju i glumljenju većih papa od samog Benedikta na ovim topicima učas slože sve pod krinkom "sloboda izbora", "najbolje za djecu" i naravno "urote madrfaking farmceutske industrije da im nanu naninu"....Nekako sad već dugo nije bilo sličnih stvari i malo sam zaboravio navratiti....oprostit ćete mi zbog toga

Dakle, par kartona koje su neki ovdje pobrali bit će samo vrh ledenog brijega ukoliko ovaj topic nadalje imalo bude skretao u tom duboko blentavom smjeru o "opasnostima cijepljenja" i sličnim stvarima! DA prostite, fućka mi se hoće li ovdje neko mene ili kolege uobičajeno nazivati "slugama bigpharme koji eto ne daju da se čuje istina...bla, bla..." i sličnim uobičajenim bezvezarijama....ali ovdje neće nitko dovoditi u pitanje i bacati sumnje u dobrobit koje cijepljenje donosi zdravlju pojedinaca i društvu u konačnici.

Može dakle razgovor i izmjena iskustava oko cijepljenja tipa kad/kako/poteškoće/reakcije i sve ostalo normalno.....ali tko počne ovdje, na topicu koji je prilično čitan i gdje dolazi gomila roditelja vidjeti koji detalj o imunizaciji, pričati babaroga-priče, baljezgati o urotama i strašiti roditelje da će im dijete u najmanju ruku ostat bolesno ako ne i umrijeti nakon cijepljenja po Kalendaru....e takav će biti bez daljnjih upozorenja baniran. Smatramo naime da ovdje na relativno čitanom forumu imamo i određenu odgovornost prema ovoj tematici i nemožemo na pdf-u Zdravlje na topicu koji govori o djeci i koji je time automatski osjetljiv dopustiti takav smjer!

Isto tako, nećemo dopustiti da se oko ovakvog moderatorskog stava ovdje vode ikakve daljnje polemika! Svoje primjedbe ostavite na za to određenom mjestu na Forumu!

Ukoliko pak netko ima ipak neodoljivu potrebu i dalje izigravati baba-rogu i trubiti gore pobrojane trice....on to
naravno na ovom Forumu može...ali na Alternativnom liječenju gdje je svojedobno bio pravi "dream team" kvaziznalaca...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 22:47   #57
molim pomoc, zanima me u kojem periodu se moze pojaviti reakcija na vakcinu? moja beba (5 mj) danas je prvi put primila DTP+polio+HiB. sad spava, nije bilo reakcije, ali smijem li se sasvim opustiti ili moze biti reakcije i sutra?
pratila sam i mjesto uboda, nema crvenila. temperaturu nisam mjerila jer mi se cini da nema. trebam li temp mjeriti svakako ili samo ako mi se ucini vruca?
sorry, prva vakcina pa sam puna pitanja
prije ovog primila je samo bcg u porodilistu+hep B, i jednu revakcinaciju hep B
uma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 09:58   #58
Quote:
uma123 kaže: Pogledaj post
molim pomoc, zanima me u kojem periodu se moze pojaviti reakcija na vakcinu? moja beba (5 mj) danas je prvi put primila DTP+polio+HiB. sad spava, nije bilo reakcije, ali smijem li se sasvim opustiti ili moze biti reakcije i sutra?
pratila sam i mjesto uboda, nema crvenila. temperaturu nisam mjerila jer mi se cini da nema. trebam li temp mjeriti svakako ili samo ako mi se ucini vruca?
sorry, prva vakcina pa sam puna pitanja
prije ovog primila je samo bcg u porodilistu+hep B, i jednu revakcinaciju hep B
nas pedijatar uvijek kaze 72 sata. ako ces bit mirnija mjeri temp, ja osobno mjerim ako mi se na dodir cine vruci, tj ako se pocnu "cudno" ponasat,. budu slabe volje, slabo jedu, placu, cendraju i slicno
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 11:43   #59
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
nas pedijatar uvijek kaze 72 sata. ako ces bit mirnija mjeri temp, ja osobno mjerim ako mi se na dodir cine vruci, tj ako se pocnu "cudno" ponasat,. budu slabe volje, slabo jedu, placu, cendraju i slicno
za sada smo ok, nocas je fino spavala, ustali smo oko pola 10, bila raspolozena, evo je sad opet zaspala. nisam mjerila temperaturu jer mi se nije ni ucinila vruca, ali imam paracetamol sirup sto mi je pedijatrica dala za svaki slucaj ako bi temp bila.
vidim da na mjestu uboda ima blagog crvenila, da li da stavljam obloge ili su oblozi samo ako je jako crvenilo?
uma123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 11:50   #60
Quote:
uma123 kaže: Pogledaj post
za sada smo ok, nocas je fino spavala, ustali smo oko pola 10, bila raspolozena, evo je sad opet zaspala. nisam mjerila temperaturu jer mi se nije ni ucinila vruca, ali imam paracetamol sirup sto mi je pedijatrica dala za svaki slucaj ako bi temp bila.
vidim da na mjestu uboda ima blagog crvenila, da li da stavljam obloge ili su oblozi samo ako je jako crvenilo?
mislim da ne moras stavljat obloge. mjesto uboda zna bit crveno i nateceno, katkad i tvrdo,a li sve to prodje kroz par dana do tjedan dana. govorim iz vlastitog iskustva, tj barem je tako kod nas bilo.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
Ani O is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.