Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2015., 12:48   #21
Quote:
flyingappletree kaže: Pogledaj post
Moja mala je bila na injekcijama extencillina jer se ta bakterija u prosjeku jednom mjesečno ili bar jednom u 2mj ipak aktivirala i izazivala upale krajnika. Pratili smo i titar. Ukratko, spasili smo se kad smo je se riješili.
Kako ste je se riješili?
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 18:19   #22
i mi smo se od siječnja borili sa streptokokom (sin će u 9mj.napuniti 5.god.), i to baš iz grupe A (oko Božića je pokupio šarlah, znači streptokok grupe B , potvrdili brisevi grla i nosa) konstantno antibiotici, (ATB, vađenje krvi, brisevi nosa i grla) praćenje AST0 titra od 2mj. o.g. Sumnja je bila na mandulama, bio je na vađenju 23.7, prekjučer vadili krv, AST0 je na 137 (mora biti ispod 150).

Tako da, možda su mandule bile žarište (imao je i problema i sa vratnim limfnim čvorovima zbog toga). Sad čekamo da prođe bar nekih 6 mjeseci, pa ćemo opet vadit krv, da vidimo kako stoji taj mračni titar, ja se nadam da će biti niski, i da je problem bio u mandulama. Antibiotici mu nisu pomagali, spustili bi titar na neku vrijednost, al nikad ispod 150. Na Extecilinima nije bio, naša pedica to nije spominjala.

Koliko sam čitala tu na forumu i iz toga shvatila oko tog glupog streptokoka, treba naći žarište od kuda se streptokok širi (kod djece su to najčešće mandule) i riješit se toga, pa onda dalje.
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 14:27   #23
Kako se ovdje piše o streptokoku, htjela bih vam samo reći da djecu uvijek kada se nađe ova bakterija treba liječiti antibiotikom i to penicilinskim! Ima već tema o PANDASu ali nažalost svijest o ovome je kod nas još uvijek izrazito niska te i doktori jako malo o tome znaju. Vani se već podiže svijest o ovoj "autoimunoj bolesti" koju uzrokuje streptokok grupe A no još uvijek je upitna dijagnostika te se svrstava u "kontroverzne bolesti"
Iz vlastitog iskustva, nakon dugog lutanja i raznih krivih dijagnoza mogu vam reći da PANDAS u Hrvatskoj postoji i to u puno većem broju nego što se to misli.
Ukoliko dijete koje je imalo streptokok u relativno kratkom vremenu od kada je bila infekcija, pa i do šest mjeseci nakon, razvije neka čudna ponašanja, hiperaktivnost, tikove, strahove..... uzmite u obzir PANDAS.
Hello_Kitty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 23:14   #24
Pozdrav! Može li mi netko reći, može li zamjenski pedijatar (dok je naš na godišnjem) dati uputnicu? Trebamo napraviti kontolni bris za Streptokok. Čini mi se da se nismo izliječili, a pedijatrica je idući tjedan na godišnjem.

Znam da se može napraviti brzi bris, ali ja bih rado napravila bris s antibiogramom jer smo već popili 3 antibiotika u 3 mjeseca zbog Streptokoka i važno mi je da znam na koji će antb reagirati, a ne da dobije neki napamet.

Ispravite me ako sam u krivu
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 23:21   #25
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Može li mi netko reći, može li zamjenski pedijatar (dok je naš na godišnjem) dati uputnicu? Trebamo napraviti kontolni bris za Streptokok. Čini mi se da se nismo izliječili, a pedijatrica je idući tjedan na godišnjem.

Znam da se može napraviti brzi bris, ali ja bih rado napravila bris s antibiogramom jer smo već popili 3 antibiotika u 3 mjeseca zbog Streptokoka i važno mi je da znam na koji će antb reagirati, a ne da dobije neki napamet.

Ispravite me ako sam u krivu
Dajte malo više detalja!

Te tri streptokokne angine, zbog kojih je dijete popilo tri antibiotika, bile su sva tri puta dokazane pozitivnim nalazom brisa?

Zašto imate osjećaj da se dijete nije izliječilo? Nije uobičajeno ponavljati bris nakon provedene terapije antibiotikom.

Moguće je da je netko u obitelji kliconoša ili da je dijete kliconoša, a tada će biti veliki problem iskorijeniti streptokok samo lijekovima.

A možda to uopće nisu bile streptokokne angine?

Inače, može i zamjenski pedijatar dati uputnicu za bris.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 23:41   #26
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Dajte malo više detalja!

Te tri streptokokne angine, zbog kojih je dijete popilo tri antibiotika, bile su sva tri puta dokazane pozitivnim nalazom brisa?

Zašto imate osjećaj da se dijete nije izliječilo? Nije uobičajeno ponavljati bris nakon provedene terapije antibiotikom.

Moguće je da je netko u obitelji kliconoša ili da je dijete kliconoša, a tada će biti veliki problem iskorijeniti streptokok samo lijekovima.

A možda to uopće nisu bile streptokokne angine?

Inače, može i zamjenski pedijatar dati uputnicu za bris.
Hvala Vam na odgovoru!

Prvi put je brzim brisom ustanovljen šarlah (+osip). Dobila je injekciju penicilina i ostalo 9 dana Silapen.

Nakon popijenog antb. za par dana grlo je opet crveno, čujem da teško guta i odlazimo dežurnoj pedijatrici koja klinički utvrđuje da je to ponovno šarlah. Terapija je Klavocin (bez brisa).
Nakon terapije kontrolni bris (ovaj redovni, ne brzi) je negativan.

Curica opet odlazi u vrtić (gdje mislim da svaki put i pokupi). Kako joj zbog svega svakodnevno gledam grlo, primijetila sam da joj dulje vrijeme ne prolazi crvenilo - 2-3 tjedna i zaključila sam da viroza ne može tako dugo trajati pa je vodim pedijatrici koja klinički utvrđuje da je opet posrijedi Streptokok i radi brzi bris koji to dokazuje. Terapija Cefixim 10 dana.

Pedjatrica nam je predložila da opet napravimo kontrolni bris. Kako sam rekla, gledam joj grlo svaki dan i čini mi se da ponovno ima malo crvenila i točkica po jeziku.

Nema drugih simptoma.

Iskreno, ja bih joj najradije dala izvaditi mandule. Ne mogu joj stalno davati antibiotik. Srećom, preko ljeta je neću voditi u vrtić, ali što ćemo najesen?
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 00:12   #27
Evo što ja mislim da je bio slijed događaja u ovom slučaju.
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Prvi put je brzim brisom ustanovljen šarlah (+osip). Dobila je injekciju penicilina i ostalo 9 dana Silapen.
Pedijatrica je stvarno postupila školski prema svim Smjernicama.

Međutim, čini se da Silapen koji je u optjecaju više nije onaj kakav je nekoć bio te se ima dojam da je učinkovitost liječenja slabija.
Quote:
Nakon popijenog antb. za par dana grlo je opet crveno, čujem da teško guta i odlazimo dežurnoj pedijatrici koja klinički utvrđuje da je to ponovno šarlah. Terapija je Klavocin (bez brisa).
Trebalo je ponovno uzeti obrisak, ali moguće je da je i to bila streptokokna infekcija, a mogući je razlog taj nesretni Silapen koji jest prvi izbor po svim Smjernicama, ali čini se da se nešto u proizvodnji tog lijeka promijenilo i ove priče se sve više čuju. Klavocin je bio dobar izbor, no šteta da bris nije uzet.

OK, ovo je moguće bio relaps zbog neuspjeha provedene terapije.
Quote:
Nakon terapije kontrolni bris (ovaj redovni, ne brzi) je negativan.
Nepotrebno, no dobro, idemo dalje.
Quote:
Kako joj zbog svega svakodnevno gledam grlo, primijetila sam da joj dulje vrijeme ne prolazi crvenilo - 2-3 tjedna i zaključila sam da viroza ne može tako dugo trajati pa je vodim pedijatrici koja klinički utvrđuje da je opet posrijedi Streptokok i radi brzi bris koji to dokazuje. Terapija Cefixim 10 dana.
Greška za greškom! Prvo, zašto gledate djetetu u usta ako se dijete ne žali na grlobolju, nema povišenu temperaturu ili povećane limfne čvorove na vratu? Drugo, baš suprotno, viroze mogu trajati mnogo dulje od streptokokne bolesti koja je vrlo često i samoizlječiva, tj. prođe i bez antibiotika no dajemo ih zbog sprečavanja određenih komplikacija. Treće, ne bih ovdje rekao sa sigurnošću da je posrijedi nova infekcija. Ovdje je vrlo lako moguće da se radi o kliconoštvu i o virusnoj infekciji kliconoše BHS-A! Četvrto, čemu terapija ako se dijete nije žalilo ni na što i nije imalo povišenu temperaturu?
Quote:
Pedjatrica nam je predložila da opet napravimo kontrolni bris. Kako sam rekla, gledam joj grlo svaki dan i čini mi se da ponovno ima malo crvenila i točkica po jeziku.

Nema drugih simptoma.
Tu je nešto drugo posrijedi. Ako pedijatrica nije sigurna, neka pošalje dijete na ORL pregled da se vidi o čemu se radi.
Quote:
Iskreno, ja bih joj najradije dala izvaditi mandule. Ne mogu joj stalno davati antibiotik. Srećom, preko ljeta je neću voditi u vrtić, ali što ćemo najesen?
Zasad nema indikacije za tonzilektomijom, trebala bi ipak imati nešto više dokazanih infekcija.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 08:30   #28
Pedijatrica je rekla da nismo smjeli čekati 2-3 tjedna s takvim grlom. Čim primijetimo nešto sumnjivo (upalu grla) da odmah dođemo.

Znači Vi niste za to da se kliconoštvo liječi? Doktorica me oprala da Streptokok uništava srce, bubrege, kosti i da ne smijemo toliko čekati.
Ona ni u jednom slučaju nije imala povišenu temperaturu, samo sam čula kako teško guta i govori.

Ako mislite da je to viroza + Streptokok. Može li se to utvrditi krvnim nalazom?
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 15:18   #29
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Pedijatrica je rekla da nismo smjeli čekati 2-3 tjedna s takvim grlom. Čim primijetimo nešto sumnjivo (upalu grla) da odmah dođemo.

Znači Vi niste za to da se kliconoštvo liječi? Doktorica me oprala da Streptokok uništava srce, bubrege, kosti i da ne smijemo toliko čekati.
Ona ni u jednom slučaju nije imala povišenu temperaturu, samo sam čula kako teško guta i govori.

Ako mislite da je to viroza + Streptokok. Može li se to utvrditi krvnim nalazom?

i mi smo se sa sinom natezali sa tim streptokokom, par postova gore je naše iskustvo, izvadite titar, pa prema tome onda terapija i što i kako dalje. Da smo znali za mogućnost streptokokne angine da se dokazuje brisom i AST-0- om, tražla bi to puno prije svih tih antibiotika. Njemu je grlo bilou paljeno, mandule povećane, u jednom periodu su se i dodirivale, limfni čvorovi jako uvećani, no nikad nije imao jako povišenu temperaturu. Različiti Antibiotici skoro 5 mjeseci konstantno. On možda je (bio) kliconoša.
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 21:15   #30
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Znači Vi niste za to da se kliconoštvo liječi?
Ne da ja nisam za to da se kliconoštvo liječi, nego je prvo kliconoštvo jako teško iskorijeniti a kao drugo kliconoše nisu pod povećanim rizikom od gnojnih ili negnojnih komplikacija streptokokne infekcije. Zato su strogo definirani slučajevi kada se liječi kliconoštvo streptokoka.
Quote:
Doktorica me oprala da Streptokok uništava srce, bubrege, kosti i da ne smijemo toliko čekati.
To su moguće komplikacije streptokone infekcije, ali ne i kliconoštva! Potrebno je razlikovati kliconoštvo od aktivne infekcije, kao što sam već ranije pisao.
Quote:
Ona ni u jednom slučaju nije imala povišenu temperaturu, samo sam čula kako teško guta i govori.
Streptokokne infekcije moguće su i bez povišene temperature te to ne može biti jedini kriterij za razlučivanje infekcije od kliconoštva. Kao što sam i ranije pisao, mislim da se u prvom slučaju (kada je dijete dobilo penicilin) i u drugom slučaju (kada je dobila Klavocin) i radilo o infekciji.

Dvojim oko trećeg slučaja odnosno sada, nakon provedene terapije cefiksimom.
Quote:
Ako mislite da je to viroza + Streptokok. Može li se to utvrditi krvnim nalazom?
Trebalo je učiniti barem KKS, ako ne i CRP pa bi možda sve skupa bilo još jasnije.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 21:25   #31
Quote:
Noise kaže: Pogledaj post
i mi smo se sa sinom natezali sa tim streptokokom, par postova gore je naše iskustvo, izvadite titar, pa prema tome onda terapija i što i kako dalje.
Ne znam tko Vas je informirao da se ovisno o visini AST-O procjenjuje potreba za terapijom, no tko god Vas je tako informirao, nije Vas točno informirao.

AST-O titar, naime, ne služi za dijagnozu trenutne (akutne) infekcije nego prošle infekcije odnosno kontakta sa streptokokom. Naime, da bi taj titar uopće porastao, potrebno je barem tjedan od početka infekcije, a maksimum on postiže tek negdje 3 do 6 tjedana nakon infekcije, dakle, kada je sve već gotovo i kada je za liječenje prekasno. Povišen titar znači da je netko imao streptokoknu infekciju odnosno kontakt sa streptokokom unazad nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, a ne i da je "streptokok u organizmu sada", kako to neki vole interpretirati. Također je bitna i dinamika titra, tj. raste li on s vremenom, stagnira ili se smanjuje. Ako titar raste, to može ukazivati na to da osoba ulazi u nove i nove infekcije te da je moguće da ima i supkliničke recidivirajuće infekcije. No, još jednom, samo na osnovi vrijednosti titra nitko ne može reći je li u trenutku izdavanja tog nalaza streptokok prisutan u tijelu ili nije! To se može utvrditi jedino iz mikrobioloških uzoraka.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 22:44   #32
Puno hvala, sad mi je jasnije.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 01:24   #33
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ne znam tko Vas je informirao da se ovisno o visini AST-O procjenjuje potreba za terapijom, no tko god Vas je tako informirao, nije Vas točno informirao.

AST-O titar, naime, ne služi za dijagnozu trenutne (akutne) infekcije nego prošle infekcije odnosno kontakta sa streptokokom. Naime, da bi taj titar uopće porastao, potrebno je barem tjedan od početka infekcije, a maksimum on postiže tek negdje 3 do 6 tjedana nakon infekcije, dakle, kada je sve već gotovo i kada je za liječenje prekasno. Povišen titar znači da je netko imao streptokoknu infekciju odnosno kontakt sa streptokokom unazad nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, a ne i da je "streptokok u organizmu sada", kako to neki vole interpretirati. Također je bitna i dinamika titra, tj. raste li on s vremenom, stagnira ili se smanjuje. Ako titar raste, to može ukazivati na to da osoba ulazi u nove i nove infekcije te da je moguće da ima i supkliničke recidivirajuće infekcije. No, još jednom, samo na osnovi vrijednosti titra nitko ne može reći je li u trenutku izdavanja tog nalaza streptokok prisutan u tijelu ili nije! To se može utvrditi jedino iz mikrobioloških uzoraka.

Krivo sam se izrazila. On je 5 mjeseci (od kad smo krenuli sa tim pretragama) konstanto bio na antibioiticima, što bi reklo da je konstantno bio "u infektu" jer mu se niti jednom titar nije bio spustio ispod 200 (što je granica). Tek nakon vađenja mandula mu je bio nekih 150. Da li to znači da je on kliconoša? Kako se liječe kliconoše, što ako antibiotici ne pomažu, da li se onda ta osoba "ostavlja na miru" i prati neko opće stanje i simptomi bolesti? Kakav utjecaj kliconoša ima na kolektiv (vrtić)?

Duduše, sad već skoro godinu dana nismo bili na pretragama, pedijatrica misli da nema potrebe za tim jer nema drugih simptoma (u vidu jače povišene temperature).
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 22:09   #34
Quote:
Noise kaže: Pogledaj post
Krivo sam se izrazila. On je 5 mjeseci (od kad smo krenuli sa tim pretragama) konstanto bio na antibioiticima, što bi reklo da je konstantno bio "u infektu" jer mu se niti jednom titar nije bio spustio ispod 200 (što je granica).
Ovdje je bila bitna dinamika titra, tj. raste li titar, ostaje li približno isti ili pada. Potrebno je između 6 i 12 mjeseci nakon infekcija da titar padne na početnu vrijednost. Ako je titar bio približno isti ili imao tendenciju pada, onda je to bilo očekivano i tada, ako dijete nije imalo kliničkih znakova infekcije, toliko duga antibiotska terapija vjerojatno je bila nepotrebna. Kažem vjerojatno jer bez pregleda i detaljnog uvida u sve nalaze i dinamiku titrova, to nije moguće reći preko foruma.
Quote:
Tek nakon vađenja mandula mu je bio nekih 150. Da li to znači da je on kliconoša?
O kliconoštvu ne možemo, kao što sam već pisao, govoriti temeljem vrijednosti AST-O titra nego temeljem nalaza brisa plus uvida u stanje djeteta. Samo ako je bris pozitivan, a dijete bez znakova bolesti, tada možemo reći da je dijete kliconoša. Vrijednost AST-O je tu nebitna.
Quote:
Kako se liječe kliconoše, što ako antibiotici ne pomažu, da li se onda ta osoba "ostavlja na miru" i prati neko opće stanje i simptomi bolesti? Kakav utjecaj kliconoša ima na kolektiv (vrtić)?
Kao što sam već pisao ranije, novije smjernice i preporuke kažu kako kliconoštvo (prisutnost streptokoka bez simptoma bolesti) ne treba liječiti OSIM u nekim posebnim okolnostima.

Između ostalih, takve bi okolnosti bile: dijete je ranije imalo reumatsku vrućicu, netko od ukućana imao je reumatsku vrućicu, postoji epidemija reumatske vrućice ili postreptokoknog glomerulonefritisa, opetovana pojava streptokokne upale ždrijela među članovima obitelji, a ponegdje se navode i još neke situacije.

Istraživanja su pokazala da je u slučaju kliconoštva znatno rjeđi prijenos bakterije na druge osobe u kontaktu, a također su i rijetke eventualne komplikacije koje bi streptokok mogao izazvati, odnosno kliconoše nisu pod povećanim rizikom razvoja komplikacija.

U većini slučajeva se kroz par tjedana djeca spontano obeskliče.

Dakle, u većini slučajeva se, kao što ste i sami zaključili, djeca "ostavljaju na miru" i ne poduzimaju se nikakvi daljni postupci. Dugotrajno kliconoštvo koje se ne može iskorijeniti antibioticima, a dijete spada u jednu od kategorija koju sam ranije naveo, može se riješiti odstranjivanjem krajnika.
Quote:
Duduše, sad već skoro godinu dana nismo bili na pretragama, pedijatrica misli da nema potrebe za tim jer nema drugih simptoma (u vidu jače povišene temperature).
Pa da, nema potrebe jer a) krajnici su odstranjeni i b) dijete nema znakova infekcije. Tu bi priča trebala biti završena.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 23:39   #35
Moje dijete 5. godina je u 4. mjesecu imalo streptokoknu upalu grla. Dokazano brzim testom i simptomima (grlo bolno, naotečeno, bijele naslage, temperatura). Silapen 10 dana.
2 mjeseca kasnije radimo kontrolni bris (bez simptoma bolesti) zbog pojave streptokoka u vrtiću. bris pozitivan, dijete bez simptoma - kliconoša. pedijatar daje 10 dana amoxicilin.

jel potreban ponovno kontrolni bris?
trebamo se naime i cjepiti. cjepivo u 6. godini života (DI-TE-PER). pedijatar ga nije htio cjepit sve dok je pozitivan. što ako ponovno bude pozitivan?!
Dolores O is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2016., 18:23   #36
Postupanje s djecom u slučaju pojave streptokokne bolesti u vrtiću u nadležnosti je epidemiologa. U slučajevima kada više djece u skupini oboli od streptokokne infekcije, nadležna osoba u vrtiću (obično glavna medicinska sestra ili zdravstveni voditelj) treba izvijestiti epidemiologa iz Zavoda za javno zdravstvo a prema mjestu gdje se vrtić nalazi. Jedino epidemiolog ima ovlasti procijeniti koje je mjere potrebno poduzeti! Masovno uzimanje obrisaka svoj djeci iz skupine i liječenje kliconoša (tzv. kemoprofilaksa) provodi se samo u iznimnim slučajevima, a po procjeni epidemiologa na osnovi dinamike kretanja pobola.

Ako je pedijatar samoinicijativno uzeo obrisak a samo na osnovi Vašeg podatka da se u vrtiću pojavila infekcija streptokokom, to nije uobičajeno postupanje, da se tako izrazim. Mislim, nitko mu to ne može osporiti, ali se to bez stroge indikacije ne bi trebalo činiti.

Međutim, i među pedijatrima nema ujednačenog stava kako postupati s djecom koja su kliconoše streptokoka a pohađaju vrtić. Neki se zalažu da se kliconoštvo liječi pozivajući se pri tome na činjenicu da takva djeca mogu prenijeti bakteriju drugoj djeci, ali, kao što sam već pisao, kliconoše znatno rjeđe prenose uzročnika na svoje kontakte nego oboljele osobe vjerojatno zato jer je broj uzročnika manji i nema stvaranja upalnog sekreta koji je vrlo infektivan. Stoga bi prave mjere trebale biti usmjerene na oboljelu djecu s gnojnim iscjetkom iz nosa i grla koja nisu liječena, a mogu širiti zarazu.

Pitanje koje ste postavili ima logičan odgovor - ako je uzet prvi bris kojim je ustanovljeno kliconoštvo i provedena terapija, logično je da se očekuje kontrolni bris za procjenu uspješnosti terapije.

Je li to sve skupa bilo i potrebno, odgovoriti bi trebao epidemiolog na temelju uvida u situaciju u vrtićkoj grupi djeteta.

Po pitanju cijepljenja, kliconoštvo streptokoka nije kontraindikacija za cijepljenje ali je razumljivo što pedijatar koji je sada započeo liječenje želi cijelu priču okončati prije početka cijepljenja.

Ako navedena terapija nije polučila uspjeh, a smatra se da je potrebno provesti eradikaciju kliconoštva, postoji mogućnost primjene lijekova iz druge skupine u nadi da će to polučiti uspjeh, no uvijek ostaje određen broj djece koja će dulje vrijeme, možda i tjednima ili mjesecima, biti kliconoše.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2016., 21:20   #37
Hvala puno na odgovoru.
Ništa, ostaje nam ponoviti bris i nadati se najboljem.
Dolores O is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2016., 23:32   #38
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
ali, kao što sam već pisao, kliconoše znatno rjeđe prenose uzročnika na svoje kontakte nego oboljele osobe vjerojatno zato jer je broj uzročnika manji i nema stvaranja upalnog sekreta koji je vrlo infektivan. Stoga bi prave mjere trebale biti usmjerene na oboljelu djecu s gnojnim iscjetkom iz nosa i grla koja nisu liječena, a mogu širiti zarazu
Ovo je meni zanimljivo jer moje mlađe dijete (ima 2 godine) nijednom nije pokupilo streptokok od starije. Rađen joj je i bris koji je bio negativan (za svaki slučaj) kad je starijoj brisom otkriven (posljednji put). Tako da je kod nas vjerojatnije ovo što kažete da je starija kliconoša.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 15:54   #39
Kontrolni bris koji smo radili sada 2 tjedna nakon antb pokazao je da nije izoliran Streptokok!
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2016., 15:10   #40
I naš kontrolni bris je negativan
Dolores O is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:27.