Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2016., 17:24   #1
Otvaranje vezanog obrta

Pozdrav svima, prijatelj i ja razgovarali smo o tome kako bi voljeli otvoriti vlastiti posao koji bi se svodio na to da imamo ovlašteni servis i uz servis prodaju dodatne opreme i drugih stvari vezano za struku.

Pošto je za otvaranje vezanog obrta potrebna određena struka, diploma itd to sve imamo.

Pitanje je da li se obrt/firma može otvoriti tako da smo oboje vlasnici 50/50 ili mora biti jedna osoba samo vlasnik.

Da li je bolje otvoriti jdoo ili doo.

Čitali smo da se može uplatit temeljni kapital od 10-20.000kn.

Što je sa tim kapitalom? Da li ga mi možemo koristiti u svrhu firme/obrta/servisa, za nabavu opreme za posao, dijelova i opreme za prodaju itd?

Da li je potrebno imati knjigovođu ili taj dio možemo voditi i sami?

Koliko je okvirno potrebno za plaće (mjesečno isplata za dvije osobe) recimo da krenemo oboje sa minimalnim plaćama, također da li se može prijaviti na adresu stanovanja i recimo za početak tamo imati pošto bi najam prostora negdje u gradu bio skuplji.

Koliko bi mjesečno trebala biti zarada odnosno priljev novca da bi se uredno isplatila mjesečna plaća za dvije osobe, uplatila pristojba za mirovinsko, pokrio najam i sva dugovanja sa pravne strane prema državi?

Da li bi kao novi mali obrnici bili oslobođeni poreza prvu godinu ili tako nešto? Bili van sustava PDV-a do neke cifre itd?

Ako ima netko sa povećim iskustvom da pruži neke kvalitetne odgovore jer većinom ljudi pišu i što treba i što ne treba.

Unaprijed hvala.
marijo90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 21:59   #2
Ima dosta tema o pokretanju firme ili obrta, ali evo na brzinu...

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Pitanje je da li se obrt/firma može otvoriti tako da smo oboje vlasnici 50/50 ili mora biti jedna osoba samo vlasnik.
Može.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Da li je bolje otvoriti jdoo ili doo.

Čitali smo da se može uplatit temeljni kapital od 10-20.000kn.

Što je sa tim kapitalom? Da li ga mi možemo koristiti u svrhu firme/obrta/servisa, za nabavu opreme za posao, dijelova i opreme za prodaju itd?
Za jdoo je minimalni osnivački kapital 10 kn, za doo 20.000 kn. Kapital se uplati na žiro račun firme i smije se koristiti za navedeno, ne treba se čuvati na računu.

Što je bolje, trebate sami procijeniti, jdoo je nešto jeftiniji u startu, ali obveze će vam biti vrlo slične, čak iste.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Da li je potrebno imati knjigovođu ili taj dio možemo voditi i sami?
Nitko vas ne prisiljava, ali ako nijedan ne zna ništa o tome, svakako knjigovođu. Puno ljudi s ovog podforuma svako toliko popravlja sam-svoj-majstor-knjigovodstvo

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Koliko je okvirno potrebno za plaće (mjesečno isplata za dvije osobe) recimo da krenemo oboje sa minimalnim plaćama, također da li se može prijaviti na adresu stanovanja i recimo za početak tamo imati pošto bi najam prostora negdje u gradu bio skuplji.

Koliko bi mjesečno trebala biti zarada odnosno priljev novca da bi se uredno isplatila mjesečna plaća za dvije osobe, uplatila pristojba za mirovinsko, pokrio najam i sva dugovanja sa pravne strane prema državi?
Minimalna neto plaća 2016: 2.496,00 kuna, ali je ukupan trošak firme s doprinosima 3.656,64 kn, znači za vas dvojicu 7.313,28 kn.

Ako se radi o firmi, može jedan od vas dvojice iznajmiti firmi prostor, ali mora to prijaviti poreznoj i plaćati porez na najam sukladno rješenju porezne uprave. Budući da si spomenuo djelatnosti servisa i prodaje, tj. trgovine, proguglaj tzv minimalne tehničke uvjete za tu vašu djelatnost (MTU).

Teško će ti ovdje netko reći koliko mjesečno trebate uprihoditi, tj. naplatiti! Ako se radi o servisu i trgovini, ima tu još troškova.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Da li bi kao novi mali obrnici bili oslobođeni poreza prvu godinu ili tako nešto? Bili van sustava PDV-a do neke cifre itd?
Izvan pdv-a ste do 230.000 kn isporuka godišnje.

Za početak, vidjeti da li bi otvarali obrt ili firmu. U obrtu ste obrtnici, a ne radnici i gornji izračun plaće ne vrijedi! U firmi možete biti radnici na minimalcu ili kak god.

Da se vratim na pitanje knjigovođe, prije otvaranja bi bilo dobro posjetiti kojeg i pročitati ove teme:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=822306
https://www.forum.hr/showthread.php?t=790004
https://www.forum.hr/showthread.php?t=271492

Za pokretanje vlastitog biznisa nema nažalost točne i jedinstvene kuharice
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2016., 20:47   #3
Zanima me još EU vat ili ti porez, odnosno recimo da želim otvoriti samo online trgovinu, recimo neka je to online prodaja sa lego kockicama, znači dali ja mogu zatražiti od porezne uprave da mi oni dadu onda taj broj? Čemu mi taj broj služi? Recimo želim naručit 100 kutija lego kockica iz Njemačke i oni me traže taj porezni broj za EU, kada im ga ja pružim oni mene oslobađaju poreza e mene sada zanima sljedeće ja onda od distributora robe recimo dobijem kutiju kockica za 10€ umjesto za 20€ ako se odbije porez, dali ja onda plaćam porez tu u RH kada mi roba stigne? Mislim logično bi bilo da ne jer smo u EU pa onda ne bi smjelo biti ni te carine ali ne znam kako ide za PDV? Isto tako ako ja registiram online stranicu sa svojim poreznim brojem gore navedenim dali ja onda recimo kod svake online prodaje moram raditi prijavu što sam prodao ili se po njemu odma može vidjeti što sam prodao pa uredno na kraju mjeseca ili godine ili kako već platim državi porez? Znači da bude sve čisto i dali ja uopće i moram platiti porez tj ako da do kojeg godišnjeg iznosa prodaje?
marijo90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 11:23   #4
Evo i tu odgovora, ali daj pliz stišći enter ubuduće, malo je nepregledno ovako.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Zanima me još EU vat ili ti porez, odnosno recimo da želim otvoriti samo online trgovinu, recimo neka je to online prodaja sa lego kockicama, znači dali ja mogu zatražiti od porezne uprave da mi oni dadu onda taj broj? Čemu mi taj broj služi? Recimo želim naručit 100 kutija lego kockica iz Njemačke i oni me traže taj porezni broj za EU, kada im ga ja pružim oni mene oslobađaju poreza
Da bi poslovao s EU, trebaš PDV ID tj VAT ID broj. Popuniti ovaj obrazac i predati poreznoj.

Ne oslobađa tebe strani dobavljač pdv-a, nego on prenosi svoju poreznu obvezu na tebe!

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
kada im ga ja pružim oni mene oslobađaju poreza e mene sada zanima sljedeće ja onda od distributora robe recimo dobijem kutiju kockica za 10€ umjesto za 20€ ako se odbije porez, dali ja onda plaćam porez tu u RH kada mi roba stigne? Mislim logično bi bilo da ne jer smo u EU pa onda ne bi smjelo biti ni te carine ali ne znam kako ide za PDV?
Nakon što imaš PDV ID broj, EU dobavljač prabaci svoju poreznu obvezu na tebe.
Ako si u sustavu pdv-a, tada imaš istovremeno obvezu za pdv (25% na osnovicu), ali i priznati pretporez u istom iznosu pa zapravo ništa ne platiš.
Ako nisi u sustavu pdv-a, tada imaš obvezu za pdv (25% na osnovicu) koju trebaš platiti.
U oba slučaja to se prijavljuje poreznoj mjesečno preko odgovarajućih obrazaca.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Isto tako ako ja registiram online stranicu sa svojim poreznim brojem gore navedenim dali ja onda recimo kod svake online prodaje moram raditi prijavu što sam prodao ili se po njemu odma može vidjeti što sam prodao pa uredno na kraju mjeseca ili godine ili kako već platim državi porez? Znači da bude sve čisto i dali ja uopće i moram platiti porez tj ako da do kojeg godišnjeg iznosa prodaje?
Mjesečno se predaju pdv i pdv-s obrasci poreznoj upravi. Nitko ne prati prema tvojoj web stranici tvoje poslovanje

Nađi knjigovođu za konzultacije prije nego što kreneš u nešto od ovog!

I prouči temu poslovanje s EU na ovom podforumu.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 11:36   #5
Hvala.

Imam još nekoliko pitanja pa ću krenuti redom:

Znači ja bi kao osoba prodavao "preko interneta" recimo na nekim stranicama poput amazona, ebaya i drugih stranica.. Neke stranice traže da upišeš vlastiti VAT ID. Mene sada osobno zanima ako ja recimo otvorim obrt/firmu za prodaju i registriram žiro račun firme za paypal i za druge web stranice, dali ja onda moram pravdati svaki prodani item ili moram samo platiti mjesečni porez za sav novac koji bude priljeven na moj žiro račun kada na kraju mjeseca recimo povučem legalno novac sa svih tih stranica i recimo paypala na račun firme?

Primjer ako sam u sustavu PDV-a, dali ja onda kao osoba ili vlasnik firme ujedno, naručim robu od distributera u vrijednosti 1000€ dali ja onda plaćam odma pri ulasku robe u RH 25% poreza na nju (recimo da roba dolazi iz EU) ili moram platiti još dodatne prireze itd na nju?

Ako bi kao osoba imao samo "web prodaju" znači da mogu legalno prodavati stvari, dali ja onda mogu recimo registrirati samo firmu/obrt na svoju adresu i dali mi može onda za skladištenje robe poslužiti jedna prazna soba na katu u kući? Pošto mi realno za skladište ne treba više od 5 kvadrata?

Znači nema šanse da bi ja godišnje zaradio 230.000kn to bi mi mjesečno bilo cc 20.000kn pa samim time po tome onda ne bi niti bio u sustavu PDV-a dali bi se to onda odnosilo da ne bi morao plaćati porez na uvezenu robu iz EU ili?

Isto tako isporuka robe, kada recimo šaljem stvari u inozemstvo, recimo HR-poštom, znači tražim da se račun izdaje na R1 ili račun na firmu, kako onda ide sa time? Dali mi se skidaju novci sa računa firme ili ja moram platiti recimo gotovinom na licu mjesta ili taj dio mi nije jasan?

Isto tako što je sa novcem koji meni sjedne na račun firme? Dali ga ja mogu potrošit u konzumu sebi doma za hranu ili isključivo ga moram trošiti za nabavu nove robe? Ili ga jednostavno mogu koristiti za što ja hoću? Dali se mora pravdati novac koji se diže sa računa firme?

Problem je u tome što je večina naših zaposlenih u državnom sektoru jako slabo informirano o svemu i onda mi je problem što ne mogu konkretno sjesti s nekom osobom na kavu i detaljno o svemu porazgovarati nego moram lovit informacije na 100 strana po internetu a ljudi danas stvarno svašta pišu i većinom ima previše dezinformacija..


Samim time ni sam nemam iskustva pa ni sam ne znam
marijo90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2016., 14:51   #6
Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Hvala.

Imam još nekoliko pitanja pa ću krenuti redom:

Znači ja bi kao osoba prodavao "preko interneta" recimo na nekim stranicama poput amazona, ebaya i drugih stranica.. Neke stranice traže da upišeš vlastiti VAT ID. Mene sada osobno zanima ako ja recimo otvorim obrt/firmu za prodaju i registriram žiro račun firme za paypal i za druge web stranice, dali ja onda moram pravdati svaki prodani item ili moram samo platiti mjesečni porez za sav novac koji bude priljeven na moj žiro račun kada na kraju mjeseca recimo povučem legalno novac sa svih tih stranica i recimo paypala na račun firme?

Primjer ako sam u sustavu PDV-a, dali ja onda kao osoba ili vlasnik firme ujedno, naručim robu od distributera u vrijednosti 1000€ dali ja onda plaćam odma pri ulasku robe u RH 25% poreza na nju (recimo da roba dolazi iz EU) ili moram platiti još dodatne prireze itd na nju?

Ako bi kao osoba imao samo "web prodaju" znači da mogu legalno prodavati stvari, dali ja onda mogu recimo registrirati samo firmu/obrt na svoju adresu i dali mi može onda za skladištenje robe poslužiti jedna prazna soba na katu u kući? Pošto mi realno za skladište ne treba više od 5 kvadrata?

Znači nema šanse da bi ja godišnje zaradio 230.000kn to bi mi mjesečno bilo cc 20.000kn pa samim time po tome onda ne bi niti bio u sustavu PDV-a dali bi se to onda odnosilo da ne bi morao plaćati porez na uvezenu robu iz EU ili?

Isto tako isporuka robe, kada recimo šaljem stvari u inozemstvo, recimo HR-poštom, znači tražim da se račun izdaje na R1 ili račun na firmu, kako onda ide sa time? Dali mi se skidaju novci sa računa firme ili ja moram platiti recimo gotovinom na licu mjesta ili taj dio mi nije jasan?

Isto tako što je sa novcem koji meni sjedne na račun firme? Dali ga ja mogu potrošit u konzumu sebi doma za hranu ili isključivo ga moram trošiti za nabavu nove robe? Ili ga jednostavno mogu koristiti za što ja hoću? Dali se mora pravdati novac koji se diže sa računa firme?

Problem je u tome što je večina naših zaposlenih u državnom sektoru jako slabo informirano o svemu i onda mi je problem što ne mogu konkretno sjesti s nekom osobom na kavu i detaljno o svemu porazgovarati nego moram lovit informacije na 100 strana po internetu a ljudi danas stvarno svašta pišu i većinom ima previše dezinformacija..


Samim time ni sam nemam iskustva pa ni sam ne znam
Edit: Zanima me dali je možda moguće još najbolje od svega dobiti samo VAT ID od porezne i na kraju mjeseca sam prijaviti porez odnosno dobit koju sam ostvario recimo prodavajući na navedenim stranicama bez da imam neki d.o.o ili jdoo?
marijo90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 11:35   #7
Prvo trebaš odlučiti bi li otvorio obrt ili trgovačko društvo ili ćeš prodavati kao fizička osoba (svoje) rabljene stvari kao što masa ljudi radi preko ebaya, etsya itd. Za ovo zadnje ne znam koji su limiti iskreno.

Obrtnici imaju jedan skup obveza, a tvrtke drugi skup. Neki jesu u pdv-u, neki nisu. Neke obveze su mjesečne, neke kvartalne, neke godišnje, ovisno o gornjim parametrima.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Primjer ako sam u sustavu PDV-a, dali ja onda kao osoba ili vlasnik firme ujedno, naručim robu od distributera u vrijednosti 1000€ dali ja onda plaćam odma pri ulasku robe u RH 25% poreza na nju (recimo da roba dolazi iz EU) ili moram platiti još dodatne prireze itd na nju?
Ako otvoriš firmu, valjda bude firma naručivala i plaćala, a ne ti kao vlasnik. Vlasnik nije jednako firma! Ako si u sustavu pdv-a, već sam ti napisala šta onda.

Osim možebitnog pdv-a firma ima naravno i masu drugih obveza, većina ne ovisi o tome posluješ li s EU.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Znači nema šanse da bi ja godišnje zaradio 230.000kn to bi mi mjesečno bilo cc 20.000kn pa samim time po tome onda ne bi niti bio u sustavu PDV-a dali bi se to onda odnosilo da ne bi morao plaćati porez na uvezenu robu iz EU ili?
Već sam ti napisala u prethodnom postu.
Imam dojam da ne proučiš prethodno napisano, nego samo čekaš da ti netko napiše kuharicu kaj da radiš. To tak ne ide.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Isto tako isporuka robe, kada recimo šaljem stvari u inozemstvo, recimo HR-poštom, znači tražim da se račun izdaje na R1 ili račun na firmu, kako onda ide sa time? Dali mi se skidaju novci sa računa firme ili ja moram platiti recimo gotovinom na licu mjesta ili taj dio mi nije jasan?
Takve stvari su ti priznati troškovi, možeš platiti u kešu ili sa žiro računa.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Isto tako što je sa novcem koji meni sjedne na račun firme? Dali ga ja mogu potrošit u konzumu sebi doma za hranu ili isključivo ga moram trošiti za nabavu nove robe? Ili ga jednostavno mogu koristiti za što ja hoću? Dali se mora pravdati novac koji se diže sa računa firme?
Pojednostavljeno - u firmi se mora opravdati sve, u obrtu malo manje.

Quote:
marijo90 kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što je večina naših zaposlenih u državnom sektoru jako slabo informirano o svemu i onda mi je problem što ne mogu konkretno sjesti s nekom osobom na kavu i detaljno o svemu porazgovarati nego moram lovit informacije na 100 strana po internetu a ljudi danas stvarno svašta pišu i većinom ima previše dezinformacija..


Samim time ni sam nemam iskustva pa ni sam ne znam
Dobrodošao u stvarni svijet.

Vidim da brkaš pdv, prirez i svašta nešto, nađi neki knjigovodstveni servis i plati konzultacije, ako si fakat zagrizao za neki biznis. Forum, internet, a pogotovo državne službe ti ne mogu dati kompletan biznis plan...

Budući da si mi napisao na pm da je riječ o preprodaji pretežno rabljenih stvari, možda je prekomplicirano i neisplativo otvarati firmu, pogotovo ako ne možeš procijeniti koliko će to biti isplativo. Doduše, u prvom postu spominješ servis i prodaju dijelova. Tako da...

Također, treba uzeti u obzir radiš li sada negdje ili studiraš ili što.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.