Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2023., 18:10   #1
Magnetska rezonancija abdomena i tvorba na slezeni

Ima li ovdje neki dobar dr. House da protumači nalaz MR-a abdomena koji je pronašao misterioznu tvorbu na slezeni:

Prvi MR bez kontrasta, ne znaju što je:
Slezena je uredne veličine
U području donjeg pola slezene prikaže se oštro ograničena zona/tvorba dimenzija 3.1 x 2.3 cm, hipointenzivna na
T2 sekvencama, izointenzivna na T1 sekvenci u odnosu na tkivo slezene, diskretno viših intenziteta signala na T1
"out-of-phase" sekvenci, bez restrikcije difuzije, otvorene, vjerojatno benigne etiologije - hematom?
Preostali dio tkiva slezene bez žarišnih lezija, nižih intenziteta signala na "in-phase" sekvenci - hemosideroza?
Manji splenunkul kaudalno u hilusu.

Kaže, hajdemo na kontrast pa ćemo znati što je. I dalje nakon kontrasta ne znaju što je:
Opisana tvorba C anterokaudalnom dijelu slezene, dimenzija 3.1x 2.3 cm, postkontrastno se imbibira
hipervaskularna U arterijskoj fazi, na odgođenim sekvencama tvorba imbibicijom prati tkivo slezene bez sigurnih
znakova ispiranja kontrasta u odnosu na okolno tkivo
s obzirom da je tvorba oštro ograničena i bez znakova restrikcije difuzije, vjerojatno se radi o tvorbi benigne
etiologije, ali s obzirom na imbibiciju, savjetujem praćenje
Prema MR karakteristikama, tvorba nije tipična za najčešće solidne lezije slezene

Otišao sam kod drugog privatnika po drugo mišljenje. Kažu da su mi davali kontrastne sekvence krivo i da će oni to odraditi po drugom protokolu i da će onda znati kakva je to tvorba. I kod njih se ne zna što je ni nakon kontrasta:
Slezena uredne veličine, u donjem polu ventralno promjena vel.34x23mm, dif.dg.hamartom. Bez promjene u kontrolnom intervalu
U komparaciji s MR abd 06/2022 nalaz je bez promjene
Preporučuje se daljnje praćenje promjene u slezeni (UZV-om ukoliko je dostupna)

Pa da čujem što dr. House s foruma misli?
Hvala unaprijed.
Uplaseni is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2023., 11:18   #2
House MD je izmišljeni lik koji se u tom nekom izmišljenom okruženju te neke izmišljene serije izmišljeno bavi nekim sasvim izmišljenim načinom nekoga izmišljenoga kliničkoga rada izmišljanja. Jer je takvo što u stvarnoj stvarnosti stvarno nemoguće. Tako da ti House MD stvarno uopće ne treba.

Ja osobno u ovom tvom konkretno opisanom konkretnom slučaju ne mislim ama baš ništa, već znam da su te ovi prvi oderali i da je tvoja obaveza kao oderano oderanomu pacijentu napraviti im antireklamu. Jer su bili išli raditi kvadraturu kruga. Ali doslovno.

Ovi drugi su ti već lijepo napisali što to što imaš na slezeni jest, pogotovo je za pohvalu to što su se bili osvrnuli i na nalaz iz lipnja 2022, čime su zapravo bili dali odgovor na pitanje je li to nešto zloćudno ili nije. Utoliko je biopsija dotične tvorbe uistinu nešto što se zasad slobodno može slobodno zaobići. Preporuka da se tvorba dalje prati UZVom je opravdana, ako MRT opet bude bio potreban, obavi ga opet kod njih.

Za sve upite vezane uz značenje pojma "hamartom" te upućujem tražilicama za mrežne stranice.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 09:03   #3
Hvala na odgovoru. Referirao sam se da ni na 3. MR-u ne znaju što je jer nisu eksplicitno napisali da li je zloćudno ili ne. OK, treba pratiti iako 99% da se tvorba ne vidi na UZV-u jer sam netom prije bio na UZV-u abdomena gdje ništa nisu vidjeli.
I opaska da se ne slažem da su me u prvoj poliklinici oderali jer su mi za drugi magnet s kontrastom naplatiti samo deltu, a ne opet punu cijenu magneta.

Poslano s mog Samsung S21 Ultra koristeći Tapatalk
Uplaseni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 09:49   #4
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Referirao sam se da ni na 3. MR-u ne znaju što je jer nisu eksplicitno napisali da li je zloćudno ili ne.
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
...vjerojatno benigne etiologije...
...vjerojatno se radi o tvorbi benigne...

Otišao sam kod drugog privatnika...
dif.dg.hamartom. Bez promjene u kontrolnom intervalu
U komparaciji s MR abd 06/2022 nalaz je bez promjene
Napisala su obojica radiologa, pogotovo ovi drugi. Prvi, iako ne znaju, su ipak napisali što smatraju vjerojatnijim. A s obzirom na to da su ovi drugi, osim što su kao jedinu diferncialnu diagnozu bili naveli samo dobroćudni hamartom, uzeli u obzir i to da se tvorba do sada u veličini nije bila promijenila, je zloćudnost tvorbe praktički isključena. Ali ako ipak hoćeš ovom tvorbom hraniti svoju paranoju, samo naprijed, ja te u tome ne ću sprječavati.


Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
OK, treba pratiti iako 99% da se tvorba ne vidi na UZV-u jer sam netom prije bio na UZV-u abdomena gdje ništa nisu vidjeli.
100% da je taj koji je bio radio UZV adbomena bio previdio tu tvorbu.


Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
I opaska da se ne slažem da su me u prvoj poliklinici oderali jer su mi za drugi magnet s kontrastom naplatiti samo deltu, a ne opet punu cijenu magneta.
O, moram se uisitnu ispraviti. Nisu te samo bili oderali (i to propisno, što god da ti bio mislio), već su te još uz to bili preveli i žednog preko vode. Ekonomski gledano stvarno jako dobro rade svoj posao kada je izbijanje love iz džepa pacijenata u pitanju, to im stvarno moram priznati.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 11:13   #5
Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
100% da je taj koji je bio radio UZV adbomena bio previdio tu tvorbu.
Baš me zanima hoće li se tvorba vidjeti na kontrolnom UZV-u kada im ukažem na nju.

Quote:
Alpagueur kaže: Pogledaj post
O, moram se uisitnu ispraviti. Nisu te samo bili oderali (i to propisno, što god da ti bio mislio), već su te još uz to bili preveli i žednog preko vode. Ekonomski gledano stvarno jako dobro rade svoj posao kada je izbijanje love iz džepa pacijenata u pitanju, to im stvarno moram priznati.
Nažalost, u Hrvatskoj imaš dvije opcije: 1. naručiti se i čekati MR jedno 2-3 godine dok dođeš na red ili 2. platiti i obaviti MR odmah.
Ja se ipak odlučujem za opciju 2. jer zdravlje vrijedi tih novaca.
Uplaseni is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 18:29   #6
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Baš me zanima hoće li se tvorba vidjeti na kontrolnom UZV-u kada im ukažem na nju.
Pokazi tom nekom tko ce raditi UZV abomena nalaz MRTa na kojem se jasno da procitati gdje tvorba jest i koliko je velika. Ako kaze da ne vidi nista, evo ti malo informacija od nekoga tko zna sasvim dovoljno o MRTu, i vise nego sasvim dovoljno o UZVu.

Sve da opisana tvorba na MRTu jest izointenzivna u T1, nije takva u T2 i - najvaznije od svega - nije mala. Govorimo o tvorbi cija se velicina mjeri u centimetrima, ne jednoznamenkastim milimetrima (takve tvorbe ), dakle, dovoljno je velika i dovoljno je bliza izvoru ultrazvuka (sondi) da ju se i UZVom moze prikazati. Zbog toga sto u T2 nije posve istovjetna ostalomu tkivu slezene se dovoljno razlikuje od doticnoga da se to moze i drugom slikovnom pretragom - UZVom - ustanoviti. Jer se moze zakljuciti da joj ehogenitet ipak nije posve isti ehogenitetu ostatka slezene. To svakako moze biti jako mala razlika, no i dalje je razlika, stoga ju pazljivo i iskusno oko mora moci uociti.


Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Nažalost, u Hrvatskoj imaš dvije opcije: 1. naručiti se i čekati MR jedno 2-3 godine dok dođeš na red ili 2. platiti i obaviti MR odmah.
Ja se ipak odlučujem za opciju 2. jer zdravlje vrijedi tih novaca.
Jesi li ponovio istu pretragu negdje drugdje? Jesi. Dakle, ova prva nije bila odradjena kako treba, dakle platio si nesto (cak dvaput), a nisi bio dobio ocekivanu uslugu. Postavi to kako god hoces, ali novce si ovima u prvoj poliklinici bio dao uzalud.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.