Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2017., 17:00   #5261
Quote:
CardiffCity kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je ovo dobra tema.



Osoba A se nalazi na dugotrajnom bolovanju i ima ugovor na neodredeno vrijeme. Osoba B radi kao zamjena nenazocne osobe A, ali osoba A umire. Zanima me sto se desava s radnim odnosom osobe B - da li ona ostaje na radnom mjestu (ugovor sklopljen do 60 dana ili do povratka osobe A) ili joj ugovor prestaje danom smrti osobe A?



Nadam se da sam bio jasan.

Hvala.


Quote:
queen n kaže: Pogledaj post
Forumaši, trebam pomoć i savjet ako netko zna i može pomoći....Zaposlen sam u sustavu odgoja i obrazovanja na određeno vrijeme (zamjena za osobu na bolovanju) koja traje od kolovoza 2015. s jednim prekidom kraćim od 2 mjeseca. U prosincu 2016. osoba koju mijenjam je preminula. Osoba je imala ugovor na neodređeno. Imam informacije da bi se moj sadašnji ugovor mogao "pretvoriti" u ugovor na neodređeno sukladno članku 12 Zakona o radu, a o tome bi odluku trebao donijeti Školski odbor. S druge strane, ravnatelj ustanove inzistira na natječaju, "jer je tako reklo Ministarstvo". Zašto želim izbjeći natječaj? Ne muče me vlastite kompetencije već to da neću proći budući da određeni kandidati imaju pravo prednosti pri zapošljavanju. Načelno nemam ništa protiv njih, ali u ovom slučaju nisam sretan činjenicom što ću moguće izvisiti upravo iz tog razloga. Od 2009. radim na zamjenama i svatko kome je tako zna što to znači...Također nisam "vezist" niti politički aktivan...


evo ispravak mog ranijeg odgovora - odsustvom osobe A, ugovor na odredjeno vrijeme prestaje i osobi B koja je zamjena za osobu A. nastavi li B raditi kod poslodavca, po zakonu se smatra da je "sklopljen" ugovor na neodredjeno vrijeme. https://burza.com.hr/portal/pretvara...o-vrijeme/9186
evo na brzinu izvor:
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 18:14   #5262
I sto sad da radim...tuzba prosao rok od 15 dana...
queen n is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 18:23   #5263
pa ako natjecaj nije izasao nego je sve "u zraku" kao rekla-kazala onda nije prosao rok
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 11:59   #5264
Treba mi pomoc kod obracuna placa!
Tek sam izasao sa fakulteta, i paralelno obavljam pregovore o prvom zaposlenju kod dva poslodavaca.

Koliko je vjerodostojan ovaj online kalkulator (http://www.isplate.info/kalkulator-place-2017.aspx , )
Da li je istina ako bi se radilo o prvom zaposljevanju da je poslodavac na godinu dana oslobodjen placanja doprinosa na placu, tj. ukupni troskovi poslodavca jednaki su bruto iznosu place? Za primjer ako mi je neto placa 4500kn, nemam nikakvih poreznih olaksica, prirez je 18%, dakle bruto je 5970 kn, sto je i konacni trosak poslodavca! (prema isplate.info). Da li je primjenjivo u praksi?

Ako bi sa tvrtkom napravio ugovor o radu prema tom zakonu o poticanju zaposljavanja, da li moram cekati neko odobrenje od HZZ-a, tj, da li je to neka mjera za zaposljavanje izdana od HZZ-a?

http://www.zakon.hr/z/528/Zakon-o-po...%C5%A1ljavanja
http://imgur.com/a/R9W0b
gargamel2310 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 12:11   #5265
Kada se potpisuje ugovor o radu, i kad kreće prijava? Danas sam se sa poslodavcem usmeno sve dogovorio sve uvjete, ali o potpisivanju ugovora nije bilo riječi. Poslodavac bi da krenem već u ponedjeljak ili utorak.

Ne bih volio zvučat kao da vjerujem u teorije zavjere, ali najsigurniji sam kad sve te dogovore vidim crno na bijelo... iako se radi o ozbiljnom poslu i poslodavcu, uvijek sam oprezan!

Dakle, zanima me kakva je procedura oko potpisivanja ugovora o radu?

Zadnje uređivanje mmkk : 10.03.2017. at 12:21.
mmkk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 18:05   #5266
Quote:
mmkk kaže: Pogledaj post
Kada se potpisuje ugovor o radu, i kad kreće prijava? Danas sam se sa poslodavcem usmeno sve dogovorio sve uvjete, ali o potpisivanju ugovora nije bilo riječi. Poslodavac bi da krenem već u ponedjeljak ili utorak.

Ne bih volio zvučat kao da vjerujem u teorije zavjere, ali najsigurniji sam kad sve te dogovore vidim crno na bijelo... iako se radi o ozbiljnom poslu i poslodavcu, uvijek sam oprezan!

Dakle, zanima me kakva je procedura oko potpisivanja ugovora o radu?
vjerojano će te ugovor dočekat prvi dan na poslu, ako se to ne dogodi pitaj za to odma drugi dan. bar ja to tak radim.
prijavit te mora u roku 24h od potpisa ugovora, odnosno do sutradan najkasnije već moras bit prijavljen. ako imaš e-građane možeš provjerit jel te prijavio, ako nemaš onda u mirovinskom.

- vidi jel ti u ugovoru stoji probni rad
__________________
mag.soc.rada
purgerka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 18:18   #5267
Quote:
mmkk kaže: Pogledaj post
Kada se potpisuje ugovor o radu, i kad kreće prijava? Danas sam se sa poslodavcem usmeno sve dogovorio sve uvjete, ali o potpisivanju ugovora nije bilo riječi. Poslodavac bi da krenem već u ponedjeljak ili utorak.

Ne bih volio zvučat kao da vjerujem u teorije zavjere, ali najsigurniji sam kad sve te dogovore vidim crno na bijelo... iako se radi o ozbiljnom poslu i poslodavcu, uvijek sam oprezan!

Dakle, zanima me kakva je procedura oko potpisivanja ugovora o radu?
Zašto nisi pitao?

Kod nas je praksa da se ugovor potpiše odmah ak se s radnikom dogovorimo.
Npr. danas si bio na razgovoru, prihvatio posao, dajemo ti na uvid (da pročitaš) pravilnik o radu, ako ti je to ok, potpisuješ ugovor (koji se dijelom poziva na pravilnik, tak da moraš najprije pravilnik pročitati ) i počinješ radit od ponedjeljka . Prijavljujemo te već u petak, s datumom od ponedjeljka.
Nitko ne počinje raditi bez potpisanog ugovora (i pročitanog pravilnika o radu).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 18:24   #5268
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Zašto nisi pitao?

Kod nas je praksa da se ugovor potpiše odmah ak se s radnikom dogovorimo.
Npr. danas si bio na razgovoru, prihvatio posao, dajemo ti na uvid (da pročitaš) pravilnik o radu, ako ti je to ok, potpisuješ ugovor (koji se dijelom poziva na pravilnik, tak da moraš najprije pravilnik pročitati ) i počinješ radit od ponedjeljka . Prijavljujemo te već u petak, s datumom od ponedjeljka.
Nitko ne počinje raditi bez potpisanog ugovora (i pročitanog pravilnika o radu).
svaka čast firmi, nema takvih puno
__________________
mag.soc.rada
purgerka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 19:47   #5269
Ima, samo negdje to tehnički malo drugačije izgleda.
Mi imamo kadrovsku službu. Mnogi nemaju, nego knjig. servise koji su na drugoj lokaciji.
Pa treba papire nosat vamo -tamo.

Al, još nešto.... vrlo malo radnika, al doslovo mali broj pročita pravilnik o radu.
Čim vide da tu ima nešto više stranica za čitat (cca 20-tak) ... samo se prave da čitaju. Potpišu ugovor, a nemaju blage veze kaj su potpisali.
Pa se poslije čudom čude.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 21:30   #5270
Hvala na odgovorima, pripazit cu na to. Poslodavac mi je u medjuvremenu javio da se ugovor potpisuje prvog radnog dana.
ZOR cu preko vikenda prouciti, samo mi je bitni da u ugovoru stoji onako kako smo se usmeno dogovorili.
Da li mogu potpisat ugovor, ako im dostavim sve potrebne dokumente osim porezne kartice? PK bi im dostavio dan kasnije.
mmkk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 14:34   #5271
Možeš. Bitno je samo da doneseš PK prije prve plaće.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 10:17   #5272
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Al, još nešto.... vrlo malo radnika, al doslovo mali broj pročita pravilnik o radu.
Čim vide da tu ima nešto više stranica za čitat (cca 20-tak) ... samo se prave da čitaju. Potpišu ugovor, a nemaju blage veze kaj su potpisali.
Pa se poslije čudom čude.
Pa potpisuju ugovor a ne pravilnik. Pravilnik poslodavac mijenja kako ga volja, i on je tu da se preciziraju uvjeti rada...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 11:29   #5273
Naravno da potpisuje ugovor, al ak se ugovor dijelom poziva na pravilnik , valjda će pročitat što tamo piše.

Ne znam kako je kod onih koji pravilnik mjenjaju kako ih volja. Kod nas se uvijek mjenja u dogovoru sa sindikatom.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 11:34   #5274
Neznam na koju temu pa ću ovdje, situacija je sljedeća:

Prijavljen sam na burzu, još nisam bio zaposlen, kao neprijavljen sam kod jednog privatnika 2 mjeseca, posao je ok, u struci, a poznamo se van posla pa mu ne želim radit probleme, ali

Mene zanima što njega košta ako bi imao npr. 13, a ne 12 zaposlenih?
__________________
#ShiffrinGOAT
weasley is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 22:50   #5275
Ne razumijem pitanje
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 08:20   #5276
Kakvi su troškovi/obaveze poslodavca prema državi ili kome već, ako zaposli još jednu osobu?
__________________
#ShiffrinGOAT
weasley is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 12:34   #5277
Ovisi koliku plaću mu isplaćuje.
Ubaci iznos plaće u kalkulator pa vidi:

http://www.rrif.hr/rrifovi_kalkulatori.html
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 19:00   #5278
Pozdrav kolege, treba mi hitno pomoć oko novog ugovora kod poslodavca.
Pred 3 godine sam primljen na probni rad od 3 mjeseca na kojem sam zadovoljio i dobio ugovor na neodređeno. U međuvremenu je poslodavac imao problema s nekim poslovnicama u drugim gradovima i danas su nam poslali novi ugovor s datumom 1.4.2017. u kojem su definirane neke nove obveze djelatnika u kojem stoji da od navedenog datuma potpisujemo ugovor na NEODREĐENO uz (opet) PROBNI ROK 6 mjeseci !

Jel to legalno? Kako opet probni rok kad već toliko dugo imamo ugovore na neodređeno? Pretpostavljam da se žele riješiti nekih ljudi što će moći praktički bez objašnjenja napraviti dok su opet na "probnom radu" ali čini mi se da to baš nije lagalno.

Također, u ugovoru nema definiranog iznosa putnih troškova i iako mi kažu usmeno da ćemo putne troškove dobiti zanima me da li putni troškovi moraju biti navedeni u ugovoru?
Tejacques is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 22:43   #5279
Poslodavac ti mora minimum 8 dana ranije dati na uvid novi ugovor.
Ja na tvojem mjestu ne bi potpisivala ništa.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2017., 19:51   #5280
Gle putnih troškova. poslodavac moguće ima definiranu isplatu putnih troškova u Pravilniku, dakle ne, ne treba ti to pisati u ugovoru o radu.
Batiste is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.