Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2012., 08:59   #21
Quote:
black_man kaže: Pogledaj post
)
Evo danas našao par consulting firmi,.
Ovo me zanima. Kako si ih našao? Da li je to išlo po nekim preporukama, ili onako surfaj po internetu....?
Lucius Artorius is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 14:16   #22
Predlažem da čitate i tražite podatke samo po službenim stranicama: http://www.mps.hr/ipard/default.aspx i http://www.apprrr.hr/, obavezno (ukoliko vam ove upute nisu prepoznatljive kao što meni nisu) se obratite nekome od slijedećih konzulatanata da vas vodi http://www.mps.hr/ipard/default.aspx?id=11 - imate i njihovo iskustvo! Bojim se da je malo prekasno sada početi raditi dokumentaciju za ovaj natječaj u osmom mjesecu! Ukoliko radite neki građevinski objekat tu prije svega treba napraviti građevinsku dozvolu kao i za privatnu kuću, a sami znate koliko samo za to treba vremena, a gdje su ostali dokumenti... Da se vratim ponovno na onaj dio gdje se treba obratiti stručnoj osobi jer ovako dok tražiš prvi korak, prolazi vrijeme...
Nastasya is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 11:35   #23
najava natječaja iz IPARD-a http://project.pictor.hr/najava-novo...ralni-turizam/ koga zanima mogu krenuti pripreme
SharenaR is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 13:15   #24
POVLAČENJE SREDSTAVA IZ IPARDA

Quote:
black_man kaže: Pogledaj post
Vidim da će biti natječaj 20.8-24.9 za mjeru 302, što uključuje ruralni turizam.
Kakva ulaganja u ruralni turizam podržava ovaj program?
Naime imam neko vece zemljiste cca n 40ak tisuca m2, u planinsko-sumskom dijelu, namjeravao sam namaknut para od prodaje drugog zemljišta kako bih ulozio u ovo,ali bilo bi zgodno kada bi se mogla povuc sredstva iz EU fondova.
Idejno sam zamislio dvije-tri manje kucice s bazenom,stajom za konje i poljoprivrednom proizvodnjom za potrebe gostiju.

Neka iskustva sa sličnim projektima?
Kao što je rekao čovjek-DIABOLICA, koji je upućen u IPARD programe! Na stranici ministarstva poljoprivrede ima sve o IPARDU- i za mjeru 302-ruralni turizam! Ja radim navedene prijave za EU projekte-IPARD i ostalo za gospodarstvo-Mininist. poduzetništva! Možete mi poslati privatnu poruku.
Za IPARD se treba dobro pripremiti, imati sve dozvole i urednu dokumentaciju! Financira se ulaganje do 50 %! IPARD je vezan obično kredit+investicija! Za Vaš projekt razvoja turizma bio je i Natječaj Minis. turizma koji je jednostavniji, a moglo se dobiti po projektu do 150.000 kn! Pročitajte na stranicama Min. turizma-" Razvoj turizma na turist. nerazvijenim destinacijama!". Često i županije daju bespovartne potpore za razvoj turizma- ima otvoren natječaj Zag. županije!
BITNO: Vi IPARD projekt morate isfinancirati pa da dobijete do 50 % ulaganja kao povrat!
Pozdrav!
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 17:00   #25
I, jel nekome prošao IPARD?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:46   #26
podižem temu...
ima li netko tko se prijavio na 4. natječaj za mjeru 302 koji je trajao do kraja godine?
sklad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 12:54   #27
Ja sam se raspitivao kod kolega koji su razmišljali o ruralnom turizmu jer sam i sam nešto oko toga kemija, ali smo svi odustali na kraju.
Toliko truda, odvojenog vremena, nerviranja... nema smisla.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 23:29   #28
vidim svi masovno odustaju jer je komplicirano do bola i, kažu, skupo. zaista su rijetki koji su uspjeli -o njima samo čujem,ne znam nikog iz prve ruke da bih mogla pitati.

nego, postoje ovi velite konzultanti koji bi za vas napravili svu projektnu dokumentaciju i ishodili svu drugu potrebnu dokumentaciju za tražiti sredstva, ali nemam nit' otprilike ideju koliko njihova usluga košta, pa me zanima neki primjer iz prakse.

Koliko kuniša ti u startu treba da uopće pokušaš dobiti neka sredstva?
Onda drugo: kad imaš cijeli projektni plan sa dobro razrađenim troškovnikom, definiranom vrijednosti projekta i to sve napravljeno od strane nekog iskusnog, da li je stavka "sredstva koja pokušavaš dobiti" već definirana (najvjerojatnije u nekom postotku u odnosu na ukupnu vrijednost projekta) pa ti se ona ili odobri ili ne odobri?
Ili je ta stavka "otvorena" pa ekipa iz eu odredi da će Anti dati 10. Peri 50. A Šimi pupak od puža.
Nadalje, čujem često se naglašava "bespovratna". Okej, a jel postoje i povratna sredstva? Ilitiga obični neki kredit. Ili možda bespovratno može postati povratno ako ne zadovoljiš neke (koje točno?!) uvjete?

ne znam kako vi, ali ja oko sveg imam jedno milijun pitanja a bojim se da nema tog tko zna sve odgovore...
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 18:06   #29
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

ne znam kako vi, ali ja oko sveg imam jedno milijun pitanja a bojim se da nema tog tko zna sve odgovore...
Također sam i sam imao tisuće pitanja, i gdje god pitaš svi govore drugačije.

Bio sam u HGK na predavanju o IPARD-u nedavno.
Jedna teta koja se zove Sandra Kožić nam je svima rekla svoj email i da joj se slobodno obratimo ako imamo nekakvih pitanja.
Evo email-a: [email protected]

A ako ona ne zna odgovor, kaže da će proslijediti nekome tko je kompetentniji za to pitanje.
Probaj, pitaj pa javi jesi dobio kakav odgovor.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 18:52   #30
Evo kako čujem, natječaji su odgođeni do daljnjeg.

Neki kažu da bi mogli krenuti ponovno u kolovozu ili rujnu, u što čisto sumnjam.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 19:09   #31
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Evo kako čujem, natječaji su odgođeni do daljnjeg.

Neki kažu da bi mogli krenuti ponovno u kolovozu ili rujnu, u što čisto sumnjam.
Nije jednastavno, ali ako se ide na dugi rok, može biti jako korisno i isplativo! Projekti imaju detaljne upute, postoje šprance, sve je transparentno! Moraš zadovoljiti određene preduvjete- više ima na Agenciji za plaćanja u poljoprivredi !

trenutno ne stignem više pisati o IPARDU, jer sam na drugim temama!

sretno
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 02:42   #32
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Evo kako čujem, natječaji su odgođeni do daljnjeg.

Neki kažu da bi mogli krenuti ponovno u kolovozu ili rujnu, u što čisto sumnjam.
evo da govorim u ovoj temi na vlastitom primjeru. Predao sam dokumentaciju za mjeru 302 razvoj rualnog turizma prošle godine u kolovozu, naknadno su natječaj produžili di 31.12 2012. U veljači su me zvali za nadopunu dokumentacije koju sam poslao i od tada ništa. Trebali bi još izaći na teren ,ali čekaju da obrade sve prijave ,a dobili su ih oko 230. Da li sam pogodio ili ne vrijeme će pokazati. Vjerovatno većinu zanimaju troškovi pa evo mojih. Prva stvar trebate imati gotovu i važeću građevinsku dozvolu. To zavisi od općine mene je konkretno za kuću od 120 m2 komunalna i vodna naknada, arhitekt i geometar ukupno oko 10.000 eura. Evo sada krećete u skupljanje dokumentacije za natječaj. Teško da ćete sami moći pribaviti dokumentaciju pa morate uzeti agenciju koja se time bavi ( ima ih pun kufer ). Prva stvar koju će vam u agenciji reći su bespovratna sredstva od 75.000 eura i tu vas napusti razum i razmišljate samo o tome.Naknadno ću vam reći jako važnu stvar o bespovratnim sredstvima. Trošak agencije, odmah 15.000 kn za pripremu dokumentacije ( bez obzira da li ćete dobiti novac za gradnju) i morate napraviti " studiju utjecaja na okoliš" glupa stvar ali treba cijena 15.000 kn. I onda razno razne potvrde porezne uprave, otvaranje OPG, procjene zemljišta, pismo namjere banke , ovjereni troškovnik ukupno oko 6.000 kn. Ukupno oko 36.000 kn. Nakon toga treba po troškovniku skupiti ponude za gradnju i to od temelja do uređenja okoliša ( namještaj, bazen zid oko parcele, sve). Novac dobijete po troškovniku naknadno nije moguće pitati više love. To sam prepustio agenciji da nađe izvođače, previše je zaj.. oko toga a ako ponuda prelazi 10.000 eura morate naći 3 izvođača. I evo i to je riješeno i dolazite na razgovor sa bankom.I tu doznate neke stvari koje vam nisu bile rečene na početku. Prvo bilo bi dobro da imate neku nekretninu za dati pod hipoteku kao garanciju ( kad se kuća izgradi možete na nju prebaciti tu hipoteku ), i druga zanimljiva stvar: u teoriji može se desiti da ne dobite ni 1 euro bespovratnih sredstva.Znači ja dobijem kredit od 150.000 eura,sa time napravim kuću i kada je sve gotovo komisija izlazi i kontrolira da li je sve rađeno po troškovniku ,ako se desi neka greška za taj dio nema bespovratnih sredstva.Ako štima uplate vam bespovratna sredstva i vi smanjite glavnicu kredita. Naravno banka se ograđuje i traži da budete kreditno sposobni i ako ne dobijete ništa bespovratnih sredstva a tu je prvu godinu za vratiti oko 17.000 eura ( kuća ne stigne to zaraditi). Agencija koja vam radi dokumentaciju osim onih 15.000 kn uzet će još 4% od vrijednosti kredita ( to vam ide u troškovnik) ,ali ima još nekih troškova kad vam odobre kredit ( javni bilježnik i razno razne naknade) oko 30.000 kn a to ne ide u troškovnik morate iz svoga džepa. I naravno kom. naknada iz početka priče isto ne ide u troškovnik. Još jedna informacija: morate ući u sustav PDV-a, ovih 150.000 eura troška je bez PDV-a, trebate i imati načina kako ćete to riješiti, uzeti dodatni kredit za pdv pa pitati povrat ili cesije ili samofinanciranje pdv-a. Evo malo je dugo, iskreno da sam znao da je toliko zajeb... sa tim ne znam da li bi bio počeo ,ali sada sam unutra i neda mi se odustati
porecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 19:17   #33
Quote:
porecan kaže: Pogledaj post
evo da govorim u ovoj temi na vlastitom primjeru. Predao sam dokumentaciju za mjeru 302 razvoj rualnog turizma prošle godine u kolovozu, naknadno su natječaj produžili di 31.12 2012. U veljači su me zvali za nadopunu dokumentacije koju sam poslao i od tada ništa. Trebali bi još izaći na teren ,ali čekaju da obrade sve prijave ,a dobili su ih oko 230. Da li sam pogodio ili ne vrijeme će pokazati. Vjerovatno većinu zanimaju troškovi pa evo mojih. Prva stvar trebate imati gotovu i važeću građevinsku dozvolu. To zavisi od općine mene je konkretno za kuću od 120 m2 komunalna i vodna naknada, arhitekt i geometar ukupno oko 10.000 eura. Evo sada krećete u skupljanje dokumentacije za natječaj. Teško da ćete sami moći pribaviti dokumentaciju pa morate uzeti agenciju koja se time bavi ( ima ih pun kufer ). Prva stvar koju će vam u agenciji reći su bespovratna sredstva od 75.000 eura i tu vas napusti razum i razmišljate samo o tome.Naknadno ću vam reći jako važnu stvar o bespovratnim sredstvima. Trošak agencije, odmah 15.000 kn za pripremu dokumentacije ( bez obzira da li ćete dobiti novac za gradnju) i morate napraviti " studiju utjecaja na okoliš" glupa stvar ali treba cijena 15.000 kn. I onda razno razne potvrde porezne uprave, otvaranje OPG, procjene zemljišta, pismo namjere banke , ovjereni troškovnik ukupno oko 6.000 kn. Ukupno oko 36.000 kn. Nakon toga treba po troškovniku skupiti ponude za gradnju i to od temelja do uređenja okoliša ( namještaj, bazen zid oko parcele, sve). Novac dobijete po troškovniku naknadno nije moguće pitati više love. To sam prepustio agenciji da nađe izvođače, previše je zaj.. oko toga a ako ponuda prelazi 10.000 eura morate naći 3 izvođača. I evo i to je riješeno i dolazite na razgovor sa bankom.I tu doznate neke stvari koje vam nisu bile rečene na početku. Prvo bilo bi dobro da imate neku nekretninu za dati pod hipoteku kao garanciju ( kad se kuća izgradi možete na nju prebaciti tu hipoteku ), i druga zanimljiva stvar: u teoriji može se desiti da ne dobite ni 1 euro bespovratnih sredstva.Znači ja dobijem kredit od 150.000 eura,sa time napravim kuću i kada je sve gotovo komisija izlazi i kontrolira da li je sve rađeno po troškovniku ,ako se desi neka greška za taj dio nema bespovratnih sredstva.Ako štima uplate vam bespovratna sredstva i vi smanjite glavnicu kredita. Naravno banka se ograđuje i traži da budete kreditno sposobni i ako ne dobijete ništa bespovratnih sredstva a tu je prvu godinu za vratiti oko 17.000 eura ( kuća ne stigne to zaraditi). Agencija koja vam radi dokumentaciju osim onih 15.000 kn uzet će još 4% od vrijednosti kredita ( to vam ide u troškovnik) ,ali ima još nekih troškova kad vam odobre kredit ( javni bilježnik i razno razne naknade) oko 30.000 kn a to ne ide u troškovnik morate iz svoga džepa. I naravno kom. naknada iz početka priče isto ne ide u troškovnik. Još jedna informacija: morate ući u sustav PDV-a, ovih 150.000 eura troška je bez PDV-a, trebate i imati načina kako ćete to riješiti, uzeti dodatni kredit za pdv pa pitati povrat ili cesije ili samofinanciranje pdv-a. Evo malo je dugo, iskreno da sam znao da je toliko zajeb... sa tim ne znam da li bi bio počeo ,ali sada sam unutra i neda mi se odustati
Odlican post.....
Zelim da projekt uspije!!!!!!
Mislio sam upravo sa time i ja krenuti ove godine,ali zbog nekih fin.okolnosti odgodio sam za sljedecu godinu.....
Ja nisam namjeravao ici u izgradnju kuce,nego u obnovu,te bih time bio oslobodjen gradjevinske dozvole....ali troskove agencije,arhitekta,elaborata zastite okolisa i svihvostalih sitnih bi se trebalo u startu podmiriti,te se tek onda moze prijaviti projekt i nadati se odobrenju.....ono sto su meni u agenciji rekli je,da su troskovi arhitekta,elaborta iznosi koji se u cijelosti vracaju nazad ukoliko se projekt odobri,te naravno i povrat od maximalno 50% iznosa natrag od investicije koja je isla na obnovu.

Ne znam,nisam jos usao u to skroz do svakog detalja,ali mislim da se isplati......isplati se naravno samo u slucaju ako cete biti u mogucnosti servisirati dignuti kredit,jer se nikad ne zna gdje moze zapeti.....pa da imate financiske snage vracati kredit u cijelosti ukoliko ne odobre bespovratna sredstva

Meni su rekli u agenciji da je dovoljna nekretnina za hipoteku,ne traze nikakvu drugu nekretninu,ali to moze ovisiti o vrijednosti nekretnine i visini investicije,njihovom omjeru
braveheart79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 22:59   #34
pozz.
i meni su rekli da ne treba nikakva nekretnina za hipoteku ,ali kada sam došao ne razgovor sa bankom druga priča oni se moraju osigurati jer meni je troškovnik 147.000 eura a procijenjena vrijednost zemljišta na kojoj bi trebao graditi je 70.000 eura. Za osiguranje kredita ide 120% vrijednosti znači oko 180.000 eura tako da moram sa nečim garantirati tih 110.000 eura razlike. Ja sam im rekao pa imate kuću koju ću graditi. Da imate ali u teoriji vi možete dobiti novac od kredita i nestati i kako ćemo onda mi to naplatiti
porecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 18:48   #35
Quote:
porecan kaže: Pogledaj post
pozz.
i meni su rekli da ne treba nikakva nekretnina za hipoteku ,ali kada sam došao ne razgovor sa bankom druga priča oni se moraju osigurati jer meni je troškovnik 147.000 eura a procijenjena vrijednost zemljišta na kojoj bi trebao graditi je 70.000 eura. Za osiguranje kredita ide 120% vrijednosti znači oko 180.000 eura tako da moram sa nečim garantirati tih 110.000 eura razlike. Ja sam im rekao pa imate kuću koju ću graditi. Da imate ali u teoriji vi možete dobiti novac od kredita i nestati i kako ćemo onda mi to naplatiti
evo danas je 14.11 i još nema nikakvih novosti iz agencije tako da mislim da je to
meni bio zajeb. Zvao sam i salo mailove apprrr ali ne odgovaraju. Znači prošlo je 15 mjeseci od kada sam predao dokumentaciju i ništa. Sada je i upitno da li će izvođači htjeti raditi po ponudama koje su stare 1,5 god.
porecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 08:40   #36
Financiranje ruralnog turizma u 2014

Što se tiče izgradnje turističkog objekta malih privatnih iznajmljivača, ona će i dalje biti moguća u sklopu Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj. To je svojevrsni nastavak IPARD-a.



Prvi natječaji će biti raspisani u ožujku 2014. godine, a dokumentacija će biti otprilike jednaka kao i u Mjeri 302. Potpora po projektu će biti između 3.500 i 5 milijuna eura, a biti će moguće dobiti i predfinanciranje projekta.


Svakako trebate obratiti pozornost na kojem području je planirano ulaganje kako se ne bi dogodilo da se nalazi u turističkom razredu A, jer na tim područjima nije moguće dobiti poticaje za ovakvu vrstu projekta iz navedenog programa
mba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 17:34   #37
Quote:
mba kaže: Pogledaj post
Financiranje ruralnog turizma u 2014

Što se tiče izgradnje turističkog objekta malih privatnih iznajmljivača, ona će i dalje biti moguća u sklopu Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj. To je svojevrsni nastavak IPARD-a.



Prvi natječaji će biti raspisani u ožujku 2014. godine, a dokumentacija će biti otprilike jednaka kao i u Mjeri 302. Potpora po projektu će biti između 3.500 i 5 milijuna eura, a biti će moguće dobiti i predfinanciranje projekta.


Svakako trebate obratiti pozornost na kojem području je planirano ulaganje kako se ne bi dogodilo da se nalazi u turističkom razredu A, jer na tim područjima nije moguće dobiti poticaje za ovakvu vrstu projekta iz navedenog programa
Nešto će ići i u 2014.godini. Još sve nije definirano. Nadajmo se da će procedura biti jednostavnija i jeftinija u startu za investitore. Mnogi ljudi nisu mogli udovoljiti svim traženim uvjetima, ući u rizik plaćanja I dijela projekata pa odustali.

II bitna stvar s kojom se svi mi koji se susrećemo s problematikom je ODRŽIVOST PROJEKTA I POSLOVANJA! Kada i ako se dobiju sredstva za npr. ruralni turizam, gdje nam je kritična masa "gostiju-klijenata-turista", koji će doći na baš Vaš OPG da imate iskorištenje kapaciteta bar 50 % godišnje i ostvarite pokriće troškova. Ljudi imaju volju, želju da ulažu, naprave lijepa izletišta, ali nam je kupovna moć mala, nema sklonosti da se ide na vikend na selo kao vani. Od poneke fešte, krstitki, rođendana se ne pokrivaju troškovi haldnog pogona. I Ministarstvo turizma je imalo dobro zamišljene natječaje za potpore, ali u njima se traži i zapošljavanje određenog broja ljudi, registraciju smještaja idr. U RH prema mojem iskustvu iskorak na kontinentu je napravila samo Baranja (prirodna bogatstva-netaknuta priroda), te okolica Zagreba gdje je kupovna moć veća.
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2013., 15:08   #38
Europski parlament izglasao je u utorak na plenarnoj sjednici u Strasbourgu sedmogodišnji proračun za razdoblje 2014.-2020., koji je prvi put manji od prethodnog proračuna.


Za proračun težak 960 milijardi eura, koji je za 3,5 posto manji od proračuna za razdoblje 2007.-2013. glasovalo je 537 zastupnika, 126 ih je bilo protiv, a 19 suzdržanih.



"Ovo je iznimno važno glasovanje. Zahvaljujući današnjem pristanku Europskog parlamenta novac za europske fondove osiguran je na vrijeme od 1. siječnja 2014. godine. To znači da se prijeko potrebna europska sredstva mogu ulagati u razne programe počevši od onoga za borbu protiv nezaposlenosti mladih, za potporu manje razvijenim regijama kroz strukturne fondove, do iznimno potrebnog financiranja istraživanja i razvoja te potpore poljoprivredi", rekao je predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz.

Schulz je istaknuo da Parlament nije zadovoljan visinom odobrenih sredstava, da je tražio ambiciozniji iznos kako bi se snažnije potaknuo gospodarski rast, koji bi stvarao nova radna mjesta.

Politički dogovor o višegodišnjem proračunu (MFF) bio je postignut još u lipnju, ali parlament nije htio glasovati o njemu dok se ne ispune uvjeti koje je postavio - da zemlje članice pristanu na zatvaranje rupa u ovogodišnjem proračunu.

U sljedećem sedmogodišnjem proračunskom razdoblju Hrvatska će imati na raspolaganju 11,7 milijardi eura. Kada se od toga iznosa odbije ono što će Hrvatska uplaćivati u europski proračun, proizlazi da će godišnje imati na raspolaganju oko milijardu eura. Međutim, najveći dio toga iznosa nije zajamčen novac i on će se moći povući na temelju kvalitetnih projekata koji će morati zadovoljiti stroge kriterije.
mba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 18:49   #39
evo još da se malo nadovežem na moje prijašnje postove, Danas je 27.01 i nema još nikakvih novosti na vidiku u vezi natječaja na koji sam predao dokumentaciju. Sve su to lijepe priće o EU fondovima ali stvarnost je drugačija. Do sada su me 4 puta tražili dopunu dokumentacije i traže vam bilo kakavu sitnicu da bi vas odj... i ne odobre kredit. Na ovaj natječaj javilo se 234 osobe i do sada 130 ih nije prošlo. A svi su oni imali troškove vjerovatno koliko i ja oko 35.000,00 kn i to su bacili u vjetar, naravno mogu se prijaviti na slijedeći natječaj ali tko će opet čekati 1,5 god. Ja vidim da naša država nema volje dati tu lovu jer je nemaju ipak i oni moraju nešto financirati tako da šta više ljudi otkantaju njima bolje. Evo za zadnju dopunu trebalo im je 15 dana od kada su me nazvali da nešto treba nadopuniti do kad su mi poslali. Ako vas nešto interesira slobodno pitajte.
porecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 13:12   #40
Porecan ima li pomaka?
mba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:55.