Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2015., 13:29   #1
Nošenje lampiona donešenih na sprovod kući

Dragi moji, već se dugo spremam napisati ovo pitanje, ne znam jesam li na pravom mjestu, ako nisam premjestite temu..

Muči me ovo već neko vrijeme.
Moja mama uvijek govori, ne nositi vaze, košarice sa groblja doma...ne nositi ništa sa groblja doma..ja se toga pridržavam...nekako se uvijek toga sjetim.
A šta je onda sa lampionima koje su ljudi donijeli na sprovod, poslagali po mrtvačnici, ima ih previše da se sve odmah pomeće i popali na grob??
Kuda s njima?
Smije li se to nositi kući?
Možda je pitanje glupo, al ja se toga pridržavam, mada nisam previše praznovjerna.
Nedugo sam bila kod jedne prijateljice, imala je smrtni slučaj, puna joj je kuća lampiona, naravno iz mrtvačnice.
Dok jedna druga moja kolegica, nije uopće željela uzeti te lampione iz mrtvačnice, ostali su tamo.
Šta vi mislite o tome?
volimljeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2015., 00:00   #2
To ti je obično praznovjerje, nema nikakvih problema čak i ako to sve uzmeš i baciš. Zadnja stvar koja je mrtvima na pameti je tko im odnosi lampione s groblja.
ArcanumLibrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 15:27   #3
mama ti želi dobro i zato ti je i to rekla, makni takve stvari od sebe jer imaju lošu energiju.
rerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 15:38   #4
Quote:
rerry kaže: Pogledaj post
mama ti želi dobro i zato ti je i to rekla, makni takve stvari od sebe jer imaju lošu energiju.
Mada mi nije bitno nikakvo praznovjerje,ja nikada više nebih donijela s groblja kući ni jednu vlat trave,a kamo li što bilo drugo.
Jednom sam napravila tu grešku i ne bih je ponovila.
Srećom nisam to unjela u kuću u kojoj živimo već u gospodarsku zgradu.
Imam i svjedoka onog što se tada zbilo,jer to se nije ničim moglo objasniti..
sigurna sam u tu lošu energiju.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 15:39   #5
Mama ti je dobro rekla.
tongaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 09:01   #6
Quote:
volimljeto kaže: Pogledaj post
....
Nedugo sam bila kod jedne prijateljice, imala je smrtni slučaj, puna joj je kuća lampiona, naravno iz mrtvačnice.
Dok jedna druga moja kolegica, nije uopće željela uzeti te lampione iz mrtvačnice, ostali su tamo.
Šta vi mislite o tome?
ti lampioni su zapravo zadnje što ljudi koje dolaze daju pokojniku za oproštaj, posljednji pozdrav...ostavljanje istih na groblju (nezapaljenih) je nepoštivanje pokojnog...

nakon sprovoda odnijeti ih doma da bi ih opet vratio (tom) pokojniku i zapalio nije ništa loše niti ce ti se nešto loše desiti...
dapace, poželjno je jer time odaješ pocast i dokazuješ svoje poštovanje prema njemu.

"ne nositi ništa s groblja doma" je više vezano za uzeti i prisvojiti nešto od mrtvih, nešto što je bilo namijenjeno njemu u spomen...jer na taj nacin uznemiravaš pokojnog...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 12:10   #7
Tanita,ako tebe zadovoljava takvo objašnjenje,dobro za tebe.No ima i više od toga.
Nisam namjeravala pisati što se meni dogodilo,no nakon više upita pp-om,da ne odgovaram svakom pojedinačno,evo:
Pred 15 g u sklopu jednog nasljeđa,naslijedila sam i grobno mjesto.U tom grobu godinama nije bilo ukopa(jer osobu koju sam naslijedila dala sam ukopati u moj sređeni grob),bio je u zapuštenom stanju,samo jedan drveni križ sa urezanim i još čitljivim imenom i prezimenom zadnje ukopane osobe.
Odlučila sam taj grob urediti,te mi je sestrična došla u pomoć,jer je i njeno vozilo imalo veći prostor za utovar alata i tačke.
Nas dvije smo sve sredile,a kako sam odlučila dati napraviti spomenik,nismo znale što uraditi s tim starim križem.Kao za inat u tom danu pored groblja nije bilo ni jednog jedinog kontejnera,da tamo ubacimo,pa smo došle na ideju,jer činilo nam se ipak nedoličnom,da ga bacamo negdje pod ogradu groblja(mada je tamo već bilo kojekakvog odpada),pa sam se ja sjetila da ću ga odvesti doma,raskomadati i baciti u kantu za smeće.
Zamišljeno, učinjeno.
Kad smo na mom dvorištu istovarile,alat,tačku i ostali odpad,ja sam taj križ unjela u gospodarsku zgradu,s namjerom da ga prvom prilikom ispilim i bacim u kantu.
Tako je prošlo 2-3 dana,ja i zaboravila na križ,kad je navratila sestrična i pita me jesam li križ ispilila,pa sam odmah s njom u pratnji otišla po pilu i zajedno smo ušle u gospodarsku zgradu,gdje je križ stajao naslonjen na zid jedne prostorije.
Obzirom da je bilo ljeto,obje smo bile golih nogu,u kratkim hlačama.
U momentu kad sam se sagnula (ne zapilila pilom)da dohvatim taj križ,iz njega je sunula plava munja,opržila me po nozi.
Obje smo odskočile.Na mojoj nozi bila je vidna opekotina u duljini od cca 10 cm.
Kako suho drvo nije vodič i ne akumulira električnu energiju,a taj križ nije ni stajao u blizini bilo kakvog prostornog elektrovoda/priključka,nije objašnjivo što je to bilo.Osim da je na(ili u) njemu donesena neka sasvim drugačija energija.
Križ smo vratile na grob,maknuli su majstori kasnije pri postavljanju spomenika.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 13:46   #8
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Tanita,ako tebe zadovoljava takvo objašnjenje,dobro za tebe.No ima i više od toga.
.....
Križ smo vratile na grob,maknuli su majstori kasnije pri postavljanju spomenika.
amary , nije stvar u objašnjenju koje me zadovoljava nego također, između ostalog o osobnom iskustvu...
pošto mi je stvarno stalo da posljenje pocivalište drage mi osobe bude uvijek sređeno...minimalno jednom mjesecno nosim svijece (ne klasicne nego one na parafinsko ulje) doma a, na grob stavljam druge koje su oprane....cvijece kad prestane cvasti također nosim doma i sadim u vrt jer su kupljene za određenu osobu i mislim da je bolje da iducu sezonu docekaju u njegovom vrtu nego u smecu..., anđele mijenjam ovisno o aranžmanu, sve ostalo vrijeme držim ih u stanu, tocnije u boravku...itd...itd...
i, nikad ama baš nikad nisam imala loše iskustvo, niti mi se išta loše deselo...

ova tvoja prica, mene više asocira na uznemiravanje pokojnoga, uzela si nešto što ti ne pripada i željela uništiti....da sad ne ulazim u detalje.
i, (ništa loše ne mislim pod tim, da ne bi krivo shvatila)...zaslužila si to, križ je spomen, to ime i prezime na njemu pripadaju nekome i, niko od nas nema pravo to uništavati...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 14:02   #9
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
amary , nije stvar u objašnjenju koje me zadovoljava nego također, između ostalog o osobnom iskustvu...
pošto mi je stvarno stalo da posljenje pocivalište drage mi osobe bude uvijek sređeno...minimalno jednom mjesecno nosim svijece (ne klasicne nego one na parafinsko ulje) doma a, na grob stavljam druge koje su oprane....cvijece kad prestane cvasti također nosim doma i sadim u vrt jer su kupljene za određenu osobu i mislim da je bolje da iducu sezonu docekaju u njegovom vrtu nego u smecu..., anđele mijenjam ovisno o aranžmanu, sve ostalo vrijeme držim ih u stanu, tocnije u boravku...itd...itd...
i, nikad ama baš nikad nisam imala loše iskustvo, niti mi se išta loše deselo...

ova tvoja prica, mene više asocira na uznemiravanje pokojnoga, uzela si nešto što ti ne pripada i željela uništiti....da sad ne ulazim u detalje.
i, (ništa loše ne mislim pod tim, da ne bi krivo shvatila)...zaslužila si to, križ je spomen, to ime i prezime na njemu pripadaju nekome i, niko od nas nema pravo to uništavati...

Tako sam i ja na kraju shvatila..
ali ipak ne bih više nikad ništa s groblja donijela u stan...
a ime pokojne osobe s tog križa,sada zlatnim slovima ukrašava spomenik!
I kada dolazim paliti svijeće ili donosim cvijeće,još se i pomolim za tu osobu.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 03:26   #10
Tanita i Amary - kao da slušam dva anđela kako pričaju, simpa ste
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 08:11   #11
Ima nešto zbilja u tome, mada nisam nešto previše praznovjerna, prije par godina bih rekla "ah glupost", a sada, s godinama, sve više vjerujem da postoji "nešto" i da bi se toga trebali pridržavati.
Hvala šta ste se javili sa svojim iskustvima, vidite, baš toga se nekako plašim.
Al neka intuicija me uvijek podsjeti na mamine riječi, ma nekao me jeza hvata kad slušam iskustva ljudi.
Ova kolegica koja je sve lampione ostavila u mrtvačnici kaže da ih jednostavno nije mogla uzeti doma. Ostali su u tamo. Ona vjeruje da je svemu šta je donešeno za pokojnika mjesto na groblju, i da bi nošenjem toga donijela doma negativnu energiju.... ne od tog svog pokojnika nego od svega, ko zna koga i čega na groblju.
I mogu vam reći, pošteno me je bacila u razmišljanje.
Možda bi onda bilo najbolje sve ih popaliti oko groba i to je to....zadovoljni svi.
I oni koji su ih donijeli, i pokojnik....al nekako pitanje koliko je to izvedivo napraviti odmah nakon sprovoda?..(.gužva, vijenci, puno lampiona).
A opet, reći ljudima, ne nosite lampione na sprovod, pa ostaneš ismijan.
A ostaviti ih tamo? Uvreda za ljude koji su donijeli lampione.
volimljeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 08:28   #12
Ja o ovome nisam iskreno nikada ni razmišljala, niti mi je ikad palo na pamet da bih donijela nešto s groblja doma...
Groblja su mi iznimno enigmatična, posebna ernergija i dozas misticizma svaki put kad sam na groblju...
i ono uvjerenje da im je drago da sam tu...
__________________
...čuvan te...na dnu srca šta san šakon stiska samo za tebe....
Nevka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 04:37   #13
Ja isto s groblja nisam nikad nista nosila kuci , lampione i svijece koje izgore i malo ostane prednu to bacim u smece .
Iako nisam znala da to nevlja nosit kuci,znaci dobro sam da to nisam nikad nosila kuci .
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 22:41   #14
Nema šanse da bilo šta sa groblja nosim doma. Tko zna kakve se sve beštije mogu na to nakačiti i onda se zakačiti za mjesto stanovanja. Isto tako imam averziju prema polovnoj odjeći nošenoj od nepoznatih ili mrtvih ljudi.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 23:13   #15
Od mrtvih ne treba ništa uzeti. I u tumačenjima snova po narodnim i starogrčkom tumačenju, ako netko uzme od mrtvoga nešto to je često bio predznak smrti te osobe koja je uzela od mrtvaca predmet. Tako da vjerujem da je "Loša sreća" uzeti s groba stvari i imati ih doma. To ima lošu energiju. Ja vjerujem da je to doista tako.
Bettinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 16:10   #16
kod nas na sprovode ljudi nose umjesto cvijeća te lampione. i to cijele pakete, po 20-ak u paketu.
kad je moja baka umrla bilo je takvih sigurno 30 paketa.
kako ćeš to sve zapaliti taj tren na grobu?
odnjeli doma, pun podrum je toga bilo, i kad smo mogli nosili na grob.
potrajalo nam nekih godinu dana

i ništa loše se nije desilo
ne vjerujem da bi nam baka išta loše poslala jer je bila jako dobra žena

a tako i ostali ljudi rade, bar kod nas
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 22:46   #17
Moja stara redovito uzima pelcere na groblju. Usput, kada je već tamo, a onda ih doma posadi. Mene više smeta degutantnost same krađe na groblju od nekog straha da će nešto dovući doma. Godinama ruši praznovjerja o zemlji ili icem s groblja, ništa joj nije. Naprotiv.

Prije nekoliko sam godina išla dirati čudan simbol na čudnom grobu... e, to neću više nikada u životu napraviti.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 12:28   #18
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Moja stara redovito uzima pelcere na groblju. Usput, kada je već tamo, a onda ih doma posadi. Mene više smeta degutantnost same krađe na groblju od nekog straha da će nešto dovući doma. Godinama ruši praznovjerja o zemlji ili icem s groblja, ništa joj nije. Naprotiv.

Prije nekoliko sam godina išla dirati čudan simbol na čudnom grobu... e, to neću više nikada u životu napraviti.
kaj joj se isplati da ju netko proklinje i izazivati vraga kad ju netko dohvati radi 3 ili 5 kn koliko košta cijela biljka a, ne pelcer za kojeg je uopce upitno dal ce se primiti...

btw. kakav je to simbol bio da ti je utjerao strah u kosti?
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 23:06   #19
nemam običaj donositi ništa s groblja, ali sam do prije deset godina pohodila svoje pokojne u neobično vrijeme. jednu noć je pljuštalo, a mi smo se vraćali s tuluma. Stali smo pored groblja, ja sam sama izašla van, uzela kišobran i otišla na čašicu razgovora. Sama. Odškrinula sam željezna vrata i otišla. Bez problema. Odradila sam taj razgovor, vratila se u auto i doma zaspala snom pravednika.
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 18:35   #20
Tako su me učili i toga se pridržavam, što zbog učenja, što zbog navike, što možda i zbog respekta, ne znam, ali baš nikada ništa takvog, s groblja ne nosim doma. Zna se gdje je tome mjesto, tamo i ostaje... čak i ako se baci, bolje i tako, nego da takvu energiju nosim kući.

Općenito nisam sklona više predmetima koje mi ljudi daju, nije da bacim, ali mičem ih što dalje od sebe, naročito ako ih primam od negativnih ljudi. Tako je i s ovime s groblja/sprovoda... tko voli nek izvoli.
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:30.