Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2016., 12:44   #1
Podizanje deviza sa računa firme

Pozdrav svima,

Klijenti mi plaćaju u eurima koje ja onda moram mijenjati u HRK kako bi podmirivao troškove poslovanja. S obzirom da se radi o većoj količini eura, uvijek tražim povlašteni tečaj od banke prilikom konverzije. Imam par mjenjačnica koje bi mi dale i bolji tečaj pa me zanima legalan način podizanja eura sa deviznog računa i povrata na račun u kunama. Koji je ispravan način za napraviti ovo gledano sa stajališta računovodstva i financija i uzimajući u obzir da banke naplaćuju naknade za podizanje i stavljanje novca na račun?

Kako vi to radite?

Hvala.
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2016., 17:55   #2
Iskreno, nemam pojma da li je to uopće dozvoljeno.
Mi poslujemo sa zemljama EU, imamo pravo na povlašteni tečaj kod svih banaka s kojima poslujemo i to pravo koristimo. ( što više love mijenjamo, to je bolji tečaj) Nikad nam nije palo na pamet komplicirat stvari s privatnim mjenjačnicama.

Mislim da to ne trebaš gledat samo iz perspektive računovodstva i financija, nego iz perspektive zakona o deviznom poslovanju, odgovarajućih pravilnika i zakona o sprečavanju pranja novca. A tek onda gledat kako to proknjižiti. Ako je dozvojeno onda postoji način da se to knjiži, al ako nije...

Al to sam samo ja... možda netko zna više.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 00:03   #3
@Darsey - kako dobite bolji tečaj? Ja koliko god love da mijenjam, kada nazovem u Erste, oni kažu da im mašina izbaci taj broj i da oni dalje ne mogu ništa, ne mogu taj broj mijenjati, koliko ispadne ispadne. Meni se čini da bi ipak mogli, pa me zato zaintrigiralo ovo "što više love mijenjamo, to je bolji tečaj". Dosta mi dolara sad leži na računu i voljela bih isposlovati neki bolji tečaj od onog koji 'izbaci mašina'.
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 08:06   #4
Da bi imala pravo na taj tečaj to moraš najprije s bankom dogovoriti.
Ne sjećam se kako je to išlo , al mi ostvarujemo 70 % priliva iz zemalja EU i banka to naravno vidi pa tu mogućnos s bankom dogovaraš. Davno je to bilo pa sam sad detalje zaboravila, al referent bi ti trebao reći.

U tom slučaju ne prodaješ valutu sama preko e bankarstva, već zoveš devizno tržište banke , dogovaraš tečaj, a oni ti (to bude odmah vidljivo na ekranu) puste nalog , ti potvrdiš i potpišeš i to je to. Al velim, to ide preko deviznog tržišta (ili kako se već ta služba zove u pojedinoj banci).

Ako se ne varam minimum za pravo na povoljniji tečaj je 10.000,00 eura. (al to sad možda i od banke do banke ovisi).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 11:50   #5
u PBZ-u i Raiffeisenu je minimum 5.000,00 eura
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 12:22   #6
I u Erste je minimum 5000€. Možda je u nekoj drugoj valuti drugačiji minimum. Uglavnom, procedura je da nazoveš 072/372277 i tražiš povlašteni tečaj. Oni će te pitati jesi u sustavu ili ne, ako nisi, unijet će te i dobit ćeš povlašteni.
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 13:06   #7
Ja i zovem riznicu i dobijem 'povlašteni tečaj'. U Ersteu je taj proces iznimno jednostavan (nikakava potpisivanja etc), ali bez obzira na (dosta veliki) iznos, njima sustav izbaci neki broj (taj povoljniji tečaj) i to je to - nema daljnjeg pregovaranja, pa me taj dio zanimao.
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 16:10   #8
Mislim da to ovisi o tome kakav kao klijent firma ima status unutar banke.
Nemaju isti status oni koji godišnje prodaju 100.000 eura i oni koji mjesečno toliko prodaju.
Vjerovatno, politika banke.
Al u svakom slučaju, mi sve preko riznica radimo, nije nam ni palo na pamet dizat toliku gotovinu u stranoj valuti pa nosat naokolo
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.