Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2017., 16:48   #2681
Ljudi, bok, zna netko koja je ovo gljiva, ima više slika, zadnja je s prerezom 5 min nakon što smo prerezali?

Šuma je pretežno grabova bukova, kad smo nailazili na njih, bilo bi ih po više u blizini.

https://imgur.com/a/TS8QG
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 18:04   #2682
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post

Joooj, joooj...
Sutra ujutro idem u Liku.
Veli frend da su tamo mladi tek počeli izlazit, a i da ima blagvi
Bude li kao i lani, stavit ću par slika
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 20:06   #2683
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Ljudi, bok, zna netko koja je ovo gljiva, ima više slika, zadnja je s prerezom 5 min nakon što smo prerezali?

Šuma je pretežno grabova bukova, kad smo nailazili na njih, bilo bi ih po više u blizini.

https://imgur.com/a/TS8QG
Grabov djed, jestivo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 21:30   #2684
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Grabov djed, jestivo.
bok ljudi,

već dvije godine pokušavam pronaći mentora za gljive ali bezuspješno. Lijepo je videjti kako ljudi poput tebe prepoznaju gljive. Da li ti ili netko drugi na forumu ima preporuku za mene ili sve nas koji nemamo pojma kako naučiti. Da li se itko nudi da me uputi ili povede u berbu,


judiiiii pomagajte
condy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 22:03   #2685
Quote:
condy kaže: Pogledaj post
bok ljudi,

već dvije godine pokušavam pronaći mentora za gljive ali bezuspješno. Lijepo je videjti kako ljudi poput tebe prepoznaju gljive. Da li ti ili netko drugi na forumu ima preporuku za mene ili sve nas koji nemamo pojma kako naučiti. Da li se itko nudi da me uputi ili povede u berbu,


judiiiii pomagajte
Tu je već netko napisao da se gljive ne nauče preko noći.
Za početak si nabavi neku knjigu ili proučavaj gljive na netu. Ubrane gljive pažljivo determiniraj. I obavezno se učlani u neko gljivarsko društvo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 23:00   #2687
Je, čak dvije vrste sunčanica, obična i kuštrava.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 23:32   #2688
Ne vidim svrhu prokuhavanja.

Zato što ih ne peremo kada ih spremamo.
Poslije prokuhavanja voda bude dosta prljava i tamna.
Ovako ih se onda može kraće pržiti u tavici.
Ubiju se mirisi od frižidera.
Mi tako radimo godinama i djeca su već navikla.
Ford eleanor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 23:53   #2689
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Sutra ujutro idem u Liku.
Veli frend da su tamo mladi tek počeli izlazit, a i da ima blagvi
Bude li kao i lani, stavit ću par slika
Ajde, sretno ti bilo!

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Grabov djed, jestivo.
Ali samo klobuk, a bolji je kad je skroz mlad, odnosno kad su mu cjevčice bijele.

Danas žena ispekla gljivburgere od sunčanica.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 12:13   #2690
Uvijek kad vidim da na forumu ima gljiva, onda znam da ima, to već godinama funkcionira i zahvalna sam na tome!
Inače jako volim gljive, a za one koji bi naučili moraju imati zbilja nekog bliskog i vrlo iskusnog. Ja otkad znam za sebe idem s tatom u gljive. Još kad sam bila jako mala i imala 4-5 godina, nikakav problem mi nije bio ustati rano ujutro dok je kišica propadivala, žutu kabanicu, gumene čizmice i s tatom u šumu. A čini mi se i sjećam se da je nekoć bilo puno više gljiva. Ova jesen je savršena i baš uživamo, idemo svaka dva tri dana u šumu i uvijek nešto nađemo, ovo je ulov od jučer:


Uglavnom, mislim da se za vlastite potrebe dosta razumijem i uvijek se fino najedemo. Od jestivih koje ja volim beremo (napisat ću nazive koje sam naučila od tate, mada su tu negdje i ofišl nazivi):
sunčarke,
vrganje,
Jako volim mednjare- odnosno puze (njih stvarno posebno obožavam, prvo se moraju prokuhati, onda ih izdinstamo, mogu čak reći da su mi one najdraže od svega),
zatim mrke trubače ( njih isto beš volim jer smo ih mi prije uvijek ostavljali, ali naučila sam prije par godina od dragog i njegove mame da su to odlične gljive tako da i njih sad uvijek beremo, njih i posušim u dehidratoru i spremam za zimu jer im ne treba puno da se osuše gotove su začas).
Jako volim i brašnjare (brašnjače), savršene kad se posole i ispeku na tepsiji u rolu, najbolji čips na svijetu.
Beremo i šumske bukovače,
i naravno poljske pečurke.
Nadam se da će ovo idealno vrijeme za gljive potrajati i da ću moći poslikati još svojih omiljenih vrsta.
Hellcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 15:06   #2691
Bok ljudi, pitanjce...


nedavno sam nabrao nešto "klasičnih" vrganja, par lisičarki i mislim da je bilo par Kovara.Inače berem samo par vrsta koje sam naučio od malena uz obitelj.
Sve sam gljive očistio, narezao i zamrznuo.

E sad, nisam nikad o tome prije vodio brigu ali sam pročitao da kovara baš ne ide sa alkoholom iako je dosta cijenjena koliko čitam.

Dali se prokuhavanjem iste šta dobije ili?
Nixon86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 15:46   #2692
Quote:
Nixon86 kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, pitanjce...


nedavno sam nabrao nešto "klasičnih" vrganja, par lisičarki i mislim da je bilo par Kovara.Inače berem samo par vrsta koje sam naučio od malena uz obitelj.
Sve sam gljive očistio, narezao i zamrznuo.

E sad, nisam nikad o tome prije vodio brigu ali sam pročitao da kovara baš ne ide sa alkoholom iako je dosta cijenjena koliko čitam.

Dali se prokuhavanjem iste šta dobije ili?
Jesi siguran da si nabrao lisičarke?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 18:59   #2693
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da si nabrao lisičarke?
Jesam, više me ta Kovara brine sad kad sam pročitao na netu.Ioako moji tu gljivu beru i jedu desetljećima.
Nixon86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 19:41   #2694
Quote:
Nixon86 kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, pitanjce...


nedavno sam nabrao nešto "klasičnih" vrganja, par lisičarki i mislim da je bilo par Kovara.Inače berem samo par vrsta koje sam naučio od malena uz obitelj.
Sve sam gljive očistio, narezao i zamrznuo.

E sad, nisam nikad o tome prije vodio brigu ali sam pročitao da kovara baš ne ide sa alkoholom iako je dosta cijenjena koliko čitam.

Dali se prokuhavanjem iste šta dobije ili?
Kovara je sve samo ne cijenjena gljiva!
Nedovoljno istražena, hranidbeno upitna, izaziva koprinski sindrom...prije i poslje konzumacije preporučuje se ne piti alkohol.
Kod pripreme potrebno ju je predhodno prokuhati i odliti vodu.
Previše petljanja jer su šume pune kvalitetnijih gljiva.
rosa canina is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:02   #2695
Jutros sam šetajući sa psom naletila na ovu ekipu. Jesu li to možda rujanke?

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
black leather is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:48   #2696
@black leather: nisu, rujnice su narančaste i imaju narančasto mlijeko, ovo bi mogle biti lažne rujnice ali s obzirom da se radi o fotografijama koje ne pokazuju uvijek realnu sliku (možda i jesu narančaste ali se ne vidi dobro zbog npr. sunca, sjene, lošeg fotića...), bilo bi bolje da malo proučiš ovdje
riumanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 14:26   #2697
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Grabov djed, jestivo.
Hvala! Našli smo mladih i "srednjih", pretpostavljali da je dedek u pitanju, ali smo očekivali da će pocrniti klobuk kada prerežemo, a i zbunilo nas je ovo da je "spužvica" ispod bijela jer smo naletavali na žute, ali smo skužili da je to pitanje starosti.

Jako su fine zapravo

Ova godina je stvarno dolična za gljive, ali ljute me ljudi koji ih gaze i šutaju, pa čak rade to i s jestivima, ne kužim???
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 09:23   #2698
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post

Ova godina je stvarno dolična za gljive, ali ljute me ljudi koji ih gaze i šutaju, pa čak rade to i s jestivima, ne kužim???
Imam ja jednu knjigu doma u kojoj piše da će se takvim bezobraznicima koji gaze i šutaju, gljive kad - tad osvetiti
Hellcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 12:17   #2699
Quote:
TeenHunter kaže: Pogledaj post
Jel pogrešno vrganje obrisati od prljavštine,narezati i direktno tako smrznuti? Znači bez ikakve obrade
nije pogresno,ja otkad znam za gljive samo sastruzem suho lisce i na brzinu ih operem da se ne napiju vode i narezem i u vrecicu i u hladnjak,samo onda kad ih se odmrzava bude nered za peci,ja ih zovem puzevi jer se omlitave i budu ljigavi...al hajd,gljiva je gljiva,ove godine kod mene nista
Daenys is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 13:32   #2700
Gljive se ne peru! Sastrugati ili očetkati.
Prije smrzavanja blanširati.
Sve gljive mogu se sušiti.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.