Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2018., 13:54   #581
Quote:
AKG kaže: Pogledaj post
Woobie, bit ću vrlo kratak.
Prije si u potpisu imao:
"nema većih mitomana od audiofila"

Nakon toga si dobio po prstima od moderatora da podjebavaš sa potpisom pa si potpis promjenio u:
"Prema mom misljenju nema većih mitomana od audiofila"

I nakon toga druge opominješ da moraju ispred svega izrečenog reć da je to njihovo mišljenje
A jado jadni...
Jos jedna razlika izmedju vas i mene. Ja priznajem svoje greske i da krivo sam formulirao svoju prvu izjavu.

Uci AKG kako se normalni ljudi ponasaju.
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 25.02.2018., 14:13   #582
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Ok ak ideš samo utvrđivat ima li ili nema razlike između dva kabela (no bez toga kakve razlike), onda naravno da test bez originala ima smisla...
Sto je i orginalna premisa blind testa.

Quote:
Moja logika je da nekakve razlike ziher ima, samo da je upitno kakve i kolike...
Na cemu temeljis logiku da razlike ziher ima, ako blind testovi dokazuju upravo suprotno?
A da razlike izmedju kabela postoje vec smo ustanovili - cak i dva kabela iz 'iste kutije' nisu zapravo ista, no za slusaoca je to potpuno nevazno.

Quote:
Te da bi trebalo odredit što je bolje, a što lošije...
Bolje kome, losije kome?
Netko slusa cajke, netko Pink Floyda, netko klasiku. Netko voli da ga basovi drmaju (pogotovo u autu ), netko soprane i kontratenore, netko baroknu glazbu (koja meni 'ispili' mozak recimo). Sto je tu objektivno bolje, a sto losije i kome?

Quote:
Pa mi samim tim zvuči jako čudno da postoji blind test dal neka komponenta daje kvalitetan ili loš zvuk i to iako uopće ne postoji usporedba sa originalom...
Osim sto ne postoji takav blind test i nikad nije postojao.
Ali znas tko radi takve testove (osim sto nisu cak niti blind)? Audiofili koji tvrde da razlike postoje. Jedan kabel je mutan, drugi dinamican, jedan ima pravilne timbare, drugi je ugladjen.
Naravno, uvijek ostaje taj problem originala - kako i zasto odrediti sto je original, nije mi jos jasno.
Tako da, i opet ponavljam, ti si na nasoj strani sad jos samo moras to bolje uobliciti. TBF1D, welcome to the dark side!

Quote:
Dakle kužiš, ja uopće ne sumnjam u to da postoji razlika...
To je tvoje pravo, kao sto je i nase da sumnjamo da postoji ikakva razlika. Pitanje je samo na cemu baziramo svoja misljenja.

Quote:
Ali istovremeno sumnjam da je ta skuplja varijanta baš uvijek pomak u pravom smijeru tj. pomak prema kvalitetnijoj reprodukciji, nego da je tek razlika koja čak može bit i u lošijem smijeru...
Kad bi te razlike slucajno i postojale, i opet ti ostaje problem kako odrediti sto je losije, a sto bolje tj. vjernije originalu.

Jel mi mozes (ili bilo tko drugi) objasniti sto je to original, ta pramjera s kojom usporedjujes sve ostalo?

Quote:
Unutar istog objekta (isti vlasnik prostora cijelom trasom) ta priča ne igra ni najmanje...kao što i ne igra ako se radi o nekom klasičnom spajanju na internet...
Da si ikad imao sličnu situaciju savršeno dobro bi znao o čemu pričam
Spajanje unutar istog objekta? Da, imao sam nekoliko takvih situacija, nisam nikad dosao u problem sa 100m a mislim da nikad nitko niti nije.

Quote:
No vrlo vjerojatno niti jesi, niti budeš...meni se u preko dvadeset godina rada na tim pizdarijama desilo samo jednom.
to je nekaj tak rijetkog da su puno veće šanse da kod nekog vidiš audio kabel od 2m i cijene 100.000 eura, nego da imaš prilike delat tak nekaj
Vidio sto? Spajali smo sujedne zgrade, imali daljine od preko 100m i nikad, ali bas nikad to nismo rjesavali 'dobrim' kabelom koji radi na 112m.
Cak stovise, da imam 'problem' spajanja na preko 100m sigurno ne bih problem rjesavao na stotom metru nego dosta prije, sto bi ovisilo o duzini koju je potrebno pokriti, konfiguraciji zgrade, tla, zraka i ostalog. Sasvim sigurno ne bih gledao da li imam 'dobar' kabel koji ce izdrzati 112m. Uostalom do koliko ide taj kabel? 115? 120? Koja kategorija? Jel taj kabel brzi na 50tom metru od obicnog kabela iste kategorije?

Ok, meni to nije bas primarni posao, ali me cudi da se s tim nisam jos susreo.

Quote:
da ti bum objašnjaval nebum, ne pada mi ni na kraj pameti da ti idem pisat o čemu konkretno se radi...
Tvoje pravo. Ali bilo bi zanimljivo za procitati.
Ged Earthsea is offline  
Old 25.02.2018., 14:40   #583
Uuuuuuu sto sam nasao.

Prvi hint kad sam gulgao la scala i taj orkestar posto je angel tvrdio da je la scala nadmasila orkestar i da je blind test za kujac. Ajmo zanemarit cinjenicu da ne zna interpretirati rezultate necega sto je onako ovlas negdje nacuo i da krivo zakljucuje na temelju toga.

https://community.klipsch.com/index....2431-la-scala/

Quote:
I read or heard a story a while back about Paul Klipsch one uping the AR live vs recorded demos of jazz quartets back in the 60s by using Klipschorns driven by a 5 watt amp in a live vs recorded demo of a symphony orchestra in a symphony hall
Rekoh, mozda nisu La Scala u igri, posto je test mozda i prije nego su se pojavili ti zvucnici, mozda je nepogrijesivi, iskusni i mudri angel krivo prenio info. Ajmo probati Klipsch vs orchestra kao pojam. Voila, nasao sam nesto i to nigdje drugdje nego na klipschovoj stranici.

http://www.klipsch.com/live-vs-recorded

"The Hartford demonstration experienced technical difficulties with the FM transmissions that were to be an integral part of the show. It appears that PWK was left to do a “song and dance” while the difficulties unfolded. This comes from the only review of the event so far known to us. More documentation would be most appreciated. "

https://2d73e25b29782b6d6766-9c8af5c...10_Hartfordpdf[1]_635101834970420000.jpg

I zanimljivo je sto pise tamo.

The reproduction was good but I still thought the crispness and the zing was on the side of orchestra.


Ahahahahaha )))

E sad, posto angel, iz tko zna kojih razloga, ne zeli tocno precizirati o cem on prica, mozda je bio jos koji test, eto ja ne znam.

Ne znam, ali meni se cini da tu nesto jako jako smrdi u svemu tome
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Old 25.02.2018., 15:07   #584
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
I na hrvatskom ima recenzija kabela. Evo jedne stare 12 godina: http://www.audiopuls.hr/testovi/testkabela.html
Procitao sam ovaj test dva puta i jos par puta preletio po pojedinim paragrafima.
Prije nego krenem s komentarima, zelio bi reci ovo:
Dragi Tiki, nisam niti rijec rekao kad sam dobio karton - moja namjera je bila nasmijati, ali i malo podj... zezati i svjesno sam riskirao karton. Nakon ovog testa, molim da mi se karton brise, stavi na minus 300 bodova, javno pohvali zbog truda kojeg sam ulozio, te trazim i ispriku na dnevno.hr! Ako se to ne ispostuje, odlazim s foruma zauvijek. Bas kao i olif.

Dakle:
Quote:
Tijekom testiranja slušači nisu znali koji kabel svira kako se time ne bi utjecalo na dojmove o zvuku (tzv. "blind test").
Dvojica audiofila koji ne znaju sto je blind test. Oni su spojili kabele, opisali ih svojim istancanim uho i jezikom, te izrekli svoja zapazanja. Blind test - nula bodova.
Isto tako, clanak je pisan 2006, koliko se sjecam Randi je tada jos uvijek nudi milju baksa za nekog tko moze cuti razlike izmedju kabela. Zna li netko jesu li gospodin Baricic i Pecotic miljunasi danas?

Quote:
Klavir razočarao – ima loš attack, nema bodya, slabo razlučivanje tonova, nema rezolucije.
Klavir je razocarao. Ima los attack. Koliki mu je defense? Zasto uopce igra RPG, pa duznost mu je da svira!
Nema bodija. Ili se misli na tijelo? Sto je i opet na dijeti? Mozda je bulimican?
Zasto nista ne pise o tome kakva je separacija tipki? Mjereno uhom.

Quote:
Donji middle (grlo vokala) je plosnat (flat), ima slabe dinamičke odnose. Lošiji balans u middleu. Bas je prekrasan, voluminozan i vrlo dubok. Činela puna zraka.
Tiki, citas li ovo?!? I ti vubi mladicu, a rekao si da je moj osvrt beskoristan! Cinela je puna zraka!!!
Trazim jos i cevape u restoranu po mom cejfu. Inace...

Quote:
Vrlo dobra rekreacija prostora.
Vrlo dobra rekreacija prostora. Treba napisati jos jednom: vrlo dobra (ne odlicna, ne dobra, vec vrlo dobra) rekreacija prostora. Sad zasto se prostor rekreira nije poznato, no mens sana in corpore sano i to treba pohvaliti.

Quote:
Ukupan dojam: jedan zdrav, informativan, čist, extended, ali i pomalo sirov, sterilan i nemuzikalan kabel.
Naravno da je zdrav kad mu se prostor rekreira! Lako tako!

Quote:
Suho srednjetonsko područje.
Mrzim kad je srednjetonsko podrucje mokro.

Quote:
Još da mu je barem srednjetonsko područje tako kvalitetno kao bas i visoki, tada bi to bio najbolji kabel na testu. Ukupan dojam: ODLIČAN kabel!
Cek, sta nije sirov, sterilan i nemuzikalan?

Quote:
Klavir je ispravan.
Ajd, sva sreca. Zamislite da sviraju na neispravnom klaviru.

Quote:
Tonski balans prema LAT-u ispravniji.
Jel netko zna koliko je pala prodaja mjernih instrumenata u zadnjih 12 godina?

Quote:
Fini puni tonovi.
Ma to je bečka škola, naravno da su fini.

Quote:
LAT je matematičar, Alpha je muzičar.
Jesmo jos na kabelima ili sam vec u nekom drugom clanku?!?

Quote:
Činela nema toliko zraka kao kod LAT-a
A jadna, davi se.

Quote:
Ukupan dojam: ODLIČAN kabel.
Hebe se njemu za činelu izgleda.

Quote:
Niti jedan kabel na testu nije sve glazbene predloške odsvirao bez greške, no ovaj kabel ostavlja najbolji ukupni dojam.
S takvim uhom i znanjem o muzici cudi me da recenzira kabele. Ako on nije materijal za dirigenta, onda ne znam tko je. Konacno smo dobili pravog nasljednika Karajana. Cekanje se isplatilo.

Quote:
Top kabel s audiofilskih kriterija u middleu.
Cek, što?! Koji je to jezik?

Quote:
Najveći zrak oko klavira i vokala.
Nije onda cudo da se cinela gusi.

Quote:
Činele su fine, malo u prezensu, imaju dosta zraka.
My bad! Činele imaju zraka.
Steta sto su malo u prezensu, sto god to znacilo.

Quote:
Odličan dah
Odlican!





Sad shvacam zasto neki nisu shvatili moj osvrt kao salu.
Ged Earthsea is offline  
Old 25.02.2018., 20:10   #585
Još testova:
http://www.audiopuls.hr/testovi/testkabela2.html

I nešto o blind-testovima od tog istog Pecotića. Da ne misliš da ako je netko audiofil, da je odmah protiv blind-testa: http://www.audiopuls.hr/clanci/razno...ivizam/01.html
konjokradica is offline  
Old 25.02.2018., 22:09   #586
Mogu samo reći da lijepo izgledaju.
Htio bih ih imati zbog izgleda, ako ne uzimam u obzir cijenu.
AKG is offline  
Old 26.02.2018., 07:57   #587
U bescjenje, cak i siromasi mogu imati vrhunski kabel.

https://www.njuskalo.hr/hi-fi-ostalo...oglas-24846875





Cak i ovako, bez da ga probam siguran sam da je bolji od bilo kojeg UTP kabela!!!
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 26.02.2018., 12:12   #588
Bez ikakve namjere da ponovno razbuktavam raspravu, samo bih želio pojasniti par pojmova ili tema koje su se tijekom dosadašnje pojavili, čisto da ne ostanu otvorene i eventualno ponovno ne dovedu do rasta tenzija.

Zato neću nikoga pojedinačno citirati, nego ću samo navesti nekoliko istih, koji se mogu naći niže u ovoj ili usporednoj temi:

- koliki dio frekvencijskog raspona uopće čuje sredovječna osoba - štoviše, ona koja je zbog čestog glasnog slušanja i oštetila sluh, te otkrivanje zvučnih razlika između komponenti (kablova) putem elektroničkih analizatora, i je li to point?
- određeni pojmovi koji se koriste pri recenziji slušnih iskustava određene audio-opreme tipa attack ili body klavira, te opisne karakteristike doživljaja zvuka, i je li to možda onda point?

Vezano uz prve dvije teme, već smo se prethodno u ovim podforumima i tijekom prethodne rasprave, dotakli istih, te je čak i zaključak obje strane bio da frekvencijski raspon kojeg uopće možemo čuti nije presudan kad pokušavamo otkriti razlike u zvuku dvije komponente za reprodukciju zvuka, nego su to naučene logičke strukture koje nam omogućuju razlikovati pojedine instrumente koji izvode skladbu, te dapače - i poznati, recimo "senzualni" glas pojedine izvođačice (ili izvođača).
Sve se to naravno događa unutar čujnog spektra, i nije previše važno koliko uistinu nisko ili visoko čujemo. Čak i kad tako tehnicistički postavimo stvari vezano uz izvođače, opet dolazimo do zaključka da prednosti koje se mogu brojčano izraziti, na kraju u pravilu ne donose kompletnu prevagu u međusobnoj usporedbi - svatko tko se malo dublje upustio u jazz recimo, zna da je Dizzy svirao brže i više od Milesa (koji u pravilu nije izlazio iz srednjih registra) - ali, isto tako, bjelodano je i općeprihvaćeno da je Davis je ipak ostavio veći i značajniji legacy na glazbu općenito.

Ovdje smo popričali o tome tu na forumu:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=134
a ovdje je spomenuto znanstveno istraživanje o brzom formiranju auditivnih obrazaca (zbog čega, u konačnici, uspijevamo i razlikovati Milesa od Gillespia):
http://www.cell.com/neuron/fulltext/...273(10)00285-0

Isto tako, zanimljivo da se do sada nismo dotakli MP3 formata, koji je etalonski primjer navedenog - što i ne čudi, obzirom da je rezultat psihoakustičkih istraživanja - te se na temelju njegovog primjera mogu povući paralele između rezolutnijeg i manje rezolutnog komada audio-opreme.

Evo još jednog linka https://en.wikipedia.org/wiki/MP3 iz kojeg je važna ova rečenica:
The MP3 lossy audio data compression algorithm takes advantage of a perceptual limitation of human hearing called auditory masking. In 1894, the American physicist Alfred M. Mayer reported that a tone could be rendered inaudible by another tone of lower frequency.

Dakle, nije point u tome da MP3 otklanja frekvencije ionako nečujne ljudskom sluhu, nego da uklanja pojedine tonove unutar čujnog područja u korelaciji s drugim, susjednim tonovima temeljem pretpostavke da su previše slični da bi njihov nedostatak bio primjećen. Ovisno o intenzitetu kompresije te karakteru pojedine skladbe koja se kompresira, naravno da se vrlo često događa da kvalitet reprodukcije takve skladbe nije zadovoljavajuć, čak i kad su u pitanju slušači koji ne mogu razlikovati tenor od alto saxa.

S tim u vezi, možemo doći i posljednje teme koja je otvorena, a vezana je uz pojmove koji se koriste pri recenziranju. Naprimjer, da klavir uistinu može imati "body", kako na niže navedenom linku piše:
But when a pianist plays a middle C and a violinist does the same on an violin, nobody is confused between the sound of the two. That's because even though the fundamental frequency for a middle C is 261.63 vibrations per second (or hertz), there are a dizzying number of other frequencies — some appearing and disappearing during a sustain — that are present when C is played on the piano, and completely different ones are present when it's an violin.
http://www.coloradodaily.com/columni...ke-piano-sound

To je zato što se zvuk proizvodi rezoniranjem - općenito, ali i - materijala od kojih su izrađeni instrumenti, tako da oblik, ustroj i veličina istih nesumnjivo doprinose našoj percepciji njihovog zvuka.
Tko se pomalo družio sa glazbenicima, sigurno je čuo priče kako se klavir raštimao taman prije koncerta jer su vrata kroz kojeg je ulazilo tehničko osoblje konstatno bila otvorena, a razlika u temperaturi prostorije i iza njih je bila 25 stupnjeva. Ili, što možeš uraditi sa flautom ostavljenom preko noći u autu, na noćašnjim temperaturama (više-manje potpaliti vatru). Dakle, takvi instrumenti nisu bili u stanju davati poznati ili očekivani zvuk.

Isto tako, zvuk instrumenta -a vjerojatno je to najizraženije upravo kod koncertnog klavira - uistinu, između ostalog, definira i karakteristika zvana ADSR - attack, decay, sustain, release - koja se odnosi na amplitudu tona u vremenskom obrascu. Znači, nema veze sa RPG statistikom, a obzirom da se može prilično dobro egzaktno izraziti, neizostavna je stavka sintetizatora zvuka, podešavanjem koje se mogu podražavati zvukovi,po volji - gajdi, gitara ili koncertnog klavira.
http://en.wikiaudio.org/ADSR_envelope

Za kraj su nam ostale, kao kamen u cipeli, samo opisne ocjene nastale tijekom slušne recenzije. Ono, tipa - uspinje se poput balona punjena egom, strmoglavljuje se kao leteća vjeverica.
Ako su spomenuti opisi uistinu pretenciozni i pompozni, i dalje ne nude drugo nego stilsku razliku mogućim opcijama prenošenja doživljaja o uporabnoj vrijednosti predmeta na testu.
Otprilike kao što glumu Nicolasa Caga možemo ocijeniti iritantnom i pretencioznom, ali i dalje ostaje činjenica da je on glumac u filmu na kojeg se referiramo.
__________________
I'll wear a tie.....
jean luc is offline  
Old 26.02.2018., 12:26   #589
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Moram opet komentirati?

Quote:
I nešto o blind-testovima od tog istog Pecotića. Da ne misliš da ako je netko audiofil, da je odmah protiv blind-testa: http://www.audiopuls.hr/clanci/razno...ivizam/01.html
Wow.

Nemam tu sto dodati niti oduzeti. Iskreno, po meni bi svaki pravi audiofil jednostavno morao biti za blind testove. Ne znam sto bih izdvojio - ono da 'audio tržište je sa svojim potrebama diktiralo nivo kvalitete audio proizvoda. Danas audio industrija s pretećim portalima i časopisima diktira potrebe tržišta' ili da vise ne mogu dobiti opremu na test zbog toga sto ce recenziju napraviti objektivno?
Odbacivanjem objektivnih testova audifili sami sebi rade medvjedju uslugu. Skupo placaju zrak i zablji znoj. Ne bi li bilo bolje da stvari koje se objektivno stvarno pokazu bolje budu neka mjera po kojoj ce se onda i ostali ravnati? Ili je cijena majka svega?

Btw, mala ispravka - tekst nije od Marka 'Činela' Pecotica, vec od Dalibora Kasača.
I sad, cisto informativno, me zanima - kad bi ti g. Pecotic preporucio nesto gdje cinele lakse disu ili g. Kasac nesto sto po njemu ima bolji zvuk, kome bi prije vjerovao?
Ged Earthsea is offline  
Old 26.02.2018., 12:59   #590
Nego decki, ...

Ovo s kablovima me strasno podsjeca na vino i degustriranje vina.

Pijanac naucen na kiselis i umjetno vino, gleda samo na to da ima alkota te da ce ga nakon 3 case preuzeti isti... i bas ga briga za buke, okus, miris, temperaturu, dozivljaj itd

Enolog ce staviti komadic sadrzaja case u usta, pokusati bez ispijanja osjetiti sve sta vino nudi i ispljunuti testiranu kapljicu jer on testira vino, a nema se namjere napiti... a mastovitim i ekomnomski privlacnim izrazima opisati ce iskustvo...

Prosijecni kupac?
E on je i pijanica i enolog.
Glumiti ce enologa da ispadne mudar, skolovan, profinjen... mirisati, opisivati, grijati,...no ne da ga nece pljunuti vec ce ga dolijevati i pijuckati te uzivati u njemu dok ga alkohol polako grije i preuzima.

No dobro, tu su i seljaci koji piju pivo (jeftino opijanje) koji ce u potpunosti negirati vino.

Isto kao i s kablovima... samo je pitanje u koju grupu ste svrstani.

...i tako nek i bude, svako ima svoje guste, i neka uziva u njima, a moje nece dirati jer su moji i nema pravo na to, pravila foruma mu to ne daju, zakoni Republike Hrvatske mu to ne dozvoljavaju.

...a vi me ispravite ako sam u krivu.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 26.02.2018., 13:50   #591
Quote:
Ged Earthsea kaže: Pogledaj post
Moram opet komentirati?


Wow.

Nemam tu sto dodati niti oduzeti. Iskreno, po meni bi svaki pravi audiofil jednostavno morao biti za blind testove. Ne znam sto bih izdvojio - ono da 'audio tržište je sa svojim potrebama diktiralo nivo kvalitete audio proizvoda. Danas audio industrija s pretećim portalima i časopisima diktira potrebe tržišta' ili da vise ne mogu dobiti opremu na test zbog toga sto ce recenziju napraviti objektivno?
Odbacivanjem objektivnih testova audifili sami sebi rade medvjedju uslugu. Skupo placaju zrak i zablji znoj. Ne bi li bilo bolje da stvari koje se objektivno stvarno pokazu bolje budu neka mjera po kojoj ce se onda i ostali ravnati? Ili je cijena majka svega?

Btw, mala ispravka - tekst nije od Marka 'Činela' Pecotica, vec od Dalibora Kasača.
I sad, cisto informativno, me zanima - kad bi ti g. Pecotic preporucio nesto gdje cinele lakse disu ili g. Kasac nesto sto po njemu ima bolji zvuk, kome bi prije vjerovao?
Pecotić ga je s razlogom stavio na svoju stranicu, zar ne?
konjokradica is offline  
Old 26.02.2018., 21:24   #592
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
U bescjenje, cak i siromasi mogu imati vrhunski kabel.

https://www.njuskalo.hr/hi-fi-ostalo...oglas-24846875





Cak i ovako, bez da ga probam siguran sam da je bolji od bilo kojeg UTP kabela!!!
o, brate, šta netko prodaje kabel koji se prodaje za somaičetristo ojra u njemačkoj (istina, prodavač je vjerojatno ovo dost napuhnuo, da ne provjeravam sad) za 1200 kn?

neš se bojim da mu je zvuk 'presrebrn', za tu cijenu...
friendship is offline  
Old 26.02.2018., 21:43   #593
Quote:
Ged Earthsea kaže: Pogledaj post
Nemam tu sto dodati niti oduzeti. Iskreno, po meni bi svaki pravi audiofil jednostavno morao biti za blind testove.
generalno, svakako, no ne kao pravilo, davež su. moraš imat asistenta za svaku jebenu promjenu. moraš imat i paravan. kom bi se to dalo
friendship is offline  
Old 27.02.2018., 05:18   #594
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Nego decki, ...

Ovo s kablovima me strasno podsjeca na vino i degustriranje vina.
kablovima... samo je pitanje u koju grupu ste svrstani.
...a vi me ispravite ako sam u krivu.
Onda si pročitaj:
http://idesh.net/lifestyle/kusaci-i-...a-evo-i-zasto/

Bilo je čak i na televiziji jednom kad su ISTO vino stavili u različite bice. Prva bez etikete a druga boca raskošno etiketirana da djeluje skupo. Jedna jedina žena je rekla da su oba vina ista a svi ostali su tvrdili da je ono "luksuznije" bolje. To se zove autosugestija, a toga i u hifiju ima prilično.
Ista stvar i sa kabelima: jeftini skromni kabel koji košta 10-20kn tako i zvuči: jeftino, loše, kao i jeftino vino. No kad kupiš kvalitetnu butelju vina za 70-100kn onda si dobio vrh koji prosječan (pa i više od prosječnog čovjeka) čovjek može razlikovati i cijeniti. Misliš da će vino od 1000kn pružiti više? Možda, a možda i neće, možda ti se čak više svidi ono od 70. Jer iznad neke granice riječ je samo o finesama, i to najčešće neprimjetnim. Isto je i sa žicama. Već za 100-200kn/m možeš kupiti dobar kabel koji ne zaostaje bitno ta onim neusporedivo skupljim. Ovih dana površno uspoređujem jedne zvučničke kabele vrijedne oko 20-30000kn sa onima od 1000kn. Prvi dojam je očekivan: nemam pojma koje su koji po zvuku. Ozbiljnije slušanje ću napraviti preko vikenda kad sam pozvao 2 hifi frenda. Jedan će donijeti i svoje pojačalo...
tekac is offline  
Old 27.02.2018., 07:49   #595
Znam podosta o vinu.
Najskuplje koje sam pio bilo je staro 50 tak godina
Cijena suluda.

Radimo doma vino....

Sve mreni jasno, ALI...dobro vino je dobro vino.
Pusti glumce i degustiranje vina. Moras imati veliko iskustvo i znanje da realno mozes procijeniti i vino i kabel.

Zato sam i povukao paralelu.

Ajde bas me zanima dojmovi s kablovima.
Javi.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 27.02.2018., 11:00   #596
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Pecotić ga je s razlogom stavio na svoju stranicu, zar ne?
I za to mu onda skidam kapu. Ali bilo bi zanimljivo sto sad, s odmakom od 10tak godina, misli o onim testovima koje je obavio 2006. godine (Kasacev clanak je iz 2013).

Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
generalno, svakako, no ne kao pravilo, davež su. moraš imat asistenta za svaku jebenu promjenu. moraš imat i paravan. kom bi se to dalo
Slazem se s tobom, krajni korisnik je tu da uziva u zvuku, nije nuzno na njemu da testira. Ali svaki portal/casopis bi to morao imati kao temeljni postupak ako iole drzi do sebe i svoje reputacije. Sto ocito necemo vidjeti tako skoro jer:
a) proizvodjaci ce im uskratiti testne primjerke
b) prisililo bi proizvodjace da stvarno rade nekog kukca, a ne samo da umecu zlato i dijamante u komponente
c) okrenulo bi jednu jako unosnu industriju naglavacke

Po meni, krivnja korisnika ne lezi toliko u tome sto oni sami ne testiraju (objektivno) vec u tome sto dopustaju da im misljenje stvaraju prodavaci magle.
Promjena paradigme ostaje na korisnicima, recenzenti/proizvodjaci previse dobro zive da bi talasali.
Ged Earthsea is offline  
Old 27.02.2018., 12:23   #597
Kod blind-testa susjedovo vino ima bolji okus nego francusko skupo, ćevapi iz lokalne pečenjare bolji okus nego ćevape iz restorana s 5 zvjezdica, a pod snijegom Aston Martin, Maserati, Lamborghini, Renault 4 i Fiat Punto izgledaju isto. :klap:
konjokradica is offline  
Old 27.02.2018., 16:09   #598
Quote:
Ged Earthsea kaže: Pogledaj post
I za to mu onda skidam kapu. Ali bilo bi zanimljivo sto sad, s odmakom od 10tak godina, misli o onim testovima koje je obavio 2006. godine (Kasacev clanak je iz 2013).


Slazem se s tobom, krajni korisnik je tu da uziva u zvuku, nije nuzno na njemu da testira. Ali svaki portal/casopis bi to morao imati kao temeljni postupak ako iole drzi do sebe i svoje reputacije. Sto ocito necemo vidjeti tako skoro jer:
a) proizvodjaci ce im uskratiti testne primjerke
b) prisililo bi proizvodjace da stvarno rade nekog kukca, a ne samo da umecu zlato i dijamante u komponente
c) okrenulo bi jednu jako unosnu industriju naglavacke

Po meni, krivnja korisnika ne lezi toliko u tome sto oni sami ne testiraju (objektivno) vec u tome sto dopustaju da im misljenje stvaraju prodavaci magle.
Promjena paradigme ostaje na korisnicima, recenzenti/proizvodjaci previse dobro zive da bi talasali.
Znas...dobre namjere su cudna stvar...
No koliko god ja gledao napisano i pokusavao gledati vase namjere u pozitivnom smislu, postavlja se pitanje, bazicno, koliko stvarno znate o ekonomiji, marketingu i opcenito o medijima?!

U velikoj vecini testvi u (boljim) revijama su na neki nacin sponzorirani (citaj kupljeni)

I sada zamisli situaciju:
Accuphase pojacalo od 10.000 eura u blind testu s Onkyem od 500 eura
I blind testni biglovi taj dan imaju los dan i proglase onkya boljim?
Revija propada isti momenat, biglovi otkaz, propada ili minimalno ide u bankrot Accuphase, Onkyu se 2% poveca promet mjesec dana i opet...trziste se stabilizira, te nitko vise nikome ne daje blind test robu da ne bankrotira.

Kraj price
Laku noc
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 27.02.2018., 16:43   #599
Teško da će itko sa imalo hifi iskustva komponentu provjerenog brenda (ne mislim na neke koji love u mutnom pa prodaju pločicu od 20-tak eura po cijeni solidnog auta, a ima takvih i pisalo se o tome) od 10000 € proglasiti lošijom od one za 500. No kod kabela koji prave puno manju i puno teže uočljivu razliku to bi se moglo dogoditi.
tekac is offline  
Old 27.02.2018., 16:49   #600
Tutek...
Je.
Tesko.
No znas ono kada se dignes, pa ti ne zvuci sistem kako treba nego sve nesto cudno...
Pa pretpostavka da se pogodi takav dan i eto propadne na blind testu Accuphase (ili neki drugi renomirani proizvodac)

...ako shvacas sta zelim reci.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:31.