Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2018., 13:17   #121
mda zaboravih kako se stavljaju fotke po forumima jesam li uspjela:
https://imgur.com/a/OUz7N
https://imgur.com/a/uhC0S
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 13:37   #122
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Odvedite ga veterinaru.
Nekako mi se čini da bi baš na silu htjeli da ima nekakve veze sa šećerom, možda i bude, ne znam
Dali su vam dobar savjet na poslani mail, na pregled pa ćemo vidjeti, ne tim rječima, al eto
A ukoliko i je hipoglikemija, a ne pucate inzulin, onda imamo drugi problem koji diabetes mellitus nije
Ako je hipoglikemija a životinja nije na inzulinu....koji drugi problem može biti?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 13:54   #123
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Ako je hipoglikemija a životinja nije na inzulinu....koji drugi problem može biti?
Sinoc je veterinar, ovaj drugi, rekao da u najgorem slucaju moze bit nekakav tumor na gusteraci al da je to vise za pse dijagnoza, da nije vidio bas u macaka (ne sjecam se vise sto sam pisala na prosloj stranici ili je to bilo u drugoj temi). Prvi vet kod kojeg smo radili nalaze nije rekao nista. Samo da pokusamo sa cescim obrocima, sto nije moguce jer me nema 8-18 i ne, ne moze automatska hranilica jer imam drugu macku koja bi sve pojela i ne, ne moze pet sitter jer ne pustam ni poznate ni nepoznate u stan kad me nema. Nit je opcija vracanje na stalno dostupni dehidrat jer, ne. Sad vidim da sam sve to napisala prije 2 stranice, ponavljam se Sorry. Nizak kolesterol cu popraviti uvodjenjem vise masti, malo su izbirljivi pa nisu htjeli jesti salo te sam ga odvajala. Sad cu uvesti patku/pacju mast i takve stvari.
Druga macka bez problema podnosi rezim 2 obroka dnevno i ima normalan secer, ocito je da muzjak ne zapada u borderline hipoglikemiju zbog toga nego je vjerovatno pod svim tim neki drugi problem koji jos moramo iskopati. On nikad ni nije zapao u pravu hipoglikemiju u smislu da je padao s nogu ili nesto, jedino je letargican al takav je odmalena i imao je ta drhtanja dok miruje zadnjih par mjeseci. Srce mu je pregledano (sumnja na HCM) i tu je isto zasad OK.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 17:38   #124
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Ako je hipoglikemija a životinja nije na inzulinu....koji drugi problem može biti?
Ne znam za životinje, ali znam za ljude. Hipoglikemija je uvijek pokazatelj, a ne bolest i može biti povezana i s drugim poremećajima, ne samo s DM-om. Jedna moja frendica, mislim da sam to negdje već pisala, ali valjda u vezi sa psima, kaže da "boluje od hipoglikemije", a zapravo je u pitanju hormonalni poremećaj koji vuče još od najranije mladosti i koji je doveo do toga da njezina gušterača ne proizvodi dovoljno glukagona - alfa stanice neće slušati. Tako da svaka dva sata jede manje obroke i ako fula vrijeme, dolazi do hipoglikemije.

@Joshira
Pretpostavljam da je i kod mačaka isto kao i kod ljudi. Ne znam u kojim su uvjetima rađene pretrage - za ljude se preporučuje da dođu ujutro natašte. GUK je u okviru referentnih vrijednosti, li teži prema donjoj granici - ako je pretraga rađena natašte, to je okej, ali ako nije, postoji mogućnost da nakon nekog vremena šećer padne. Je li ti veterinar objasnio što je alfa amilaza? To je enzim koji služi razgradnji polisaharida u jednostavnije. Sniženi nalaz dovodi se u vezu s tumorom, zato ti je vet to vjerojatno i spomenuo, no tumor treba ili dokazati ili isključiti. Što ti je predložio?

P. S. Dugo nisam vidjela vrijednosti GUK-a izražene u mg/l, a nadam se da ćeš, radi mačkova dobra, ipak razmisliti i naći rješenje da mu druga mačka ne pojede hranu, a da on uvijek ima nešto dostupno.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 20:57   #125
@Didi,
prva pretraga (nalaz koji sam uploadala) je radjen 2 h iza jela u Vet.Bolnici gdje je vetica rekla samo da "to nije normalno i da mu pokusam dati jos koji obrok". Druga pretraga, kod veta u petak je radjena sat vremena iza jela i bila je 3 i nesto sto je jos nenormalnije. Jucer u 15:30 i danas u 17:15 sam mu izmjerila doma 4.0 i 4.2 sto je OK s obzirom da je jeo u 7 ujutro, zato sam i dalje pri tome da mu ne treba stalno dostupna hrana jer ako uvedem dehidrat, mogu cijelu pricu o sirovom bacit u vodu, kuzis. Smisao sirove prehrane je skinut se s dehidrata i uvesti obroke a ne stalno dostupnu hranu al znam da to znas jer i ti svoje peseke hranis mesom zar ne.. ne mijesas im sa suhim..
Vidimo iz ovih vrijednosti jucer i danas, sto su oko 4 da je to nize no jos uvijek unutar ref.vrijednosti , zar ne? Vet je rekao da je za pse/macke i ljude jednaka skala dakle da se ispod 3 racuna kao opasno i kao hipoglikemija. Sto mi je predlozio? Ja sam njemu predlozila da uradimo hormone stitnjace i UZV abdomena i slozio se
Eto..a vetova u ZG isto ima puno i tesko mi se odluciti kod koga bih, sad smo se opet vratili kod prvoga, nije bed reci cu tko je, jer ga je par stranica iza clan foruma pohvalio vezano za hipoglikemiju, radi se o Segoti pa sam mu odlucila ponovo dati sansu. Ciric mi nije ni odgovorio na mail pa mi se nije dalo tamo trpati i traziti termin.
Nisu mi objasnili sto je alfa amilaza ali Google mi je donekle razjasnio Da li postoji mogucnost da je to kod mog macka nize zato sto se ne hrani ugljikohidratima? (bubam) Ja bih svakako slijedeci mjesec odmah napravila UZV abdomena da iskljucimo moguci tumor te hormone stitnjace - muzjak mi opcenito ima brzi metabolizam od zenke pa ne znam, jel moguc neki hiper kod njih?
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:16   #126
Evo uspjela sam i sad izmjeriti (izbost cu ga jadnog cijelog ) 3.9 je a jeo je u 18h.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:17   #127
Napravi te dodatne nalaze, možda ćeš znati nešto više. Za razliku od pasa, ne znam puno, ali mislim da je tako, mačke su baš mesožderi, a ne svežderi pa ne mislim da u prehrani imaju ili da bi trebali imati puno ugljikohidrata. Čini mi se da treba utvrditi uzrok te niske alfa amilaze pa onda to rješavati. Bar bih ja na tome inzistirala.

Ne znam u kakvim uvjetima živiš, ali bi li bilo moguće njega i nju odvojiti dok vas nema doma pa da on ima pristup svojoj hrani?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 21:27   #128
Da, slazem se. Napravit cu dodatne pretrage. Macke uopce ne bi trebale imati ugljikohidrate u prehrani...e sad, kako je vecina pretraga i parametara radjena za zivotinje na industrijskoj hrani tako, brijem da su mozda neke "poremecene" stvari za sirovojedce normalne al eto...to treba jos prokuziti.
Zivim u najgorim mogucim uvjetima, also known as, garsonijera. Sve ti je jasno I decka mi je nekad dosta a nemam gdje, ne moze onda ni macak dobit svoju hranu, nazalost.
Joshira is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2018., 22:35   #129
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Ako je hipoglikemija a životinja nije na inzulinu....koji drugi problem može biti?
Sječaš li se priče o fratrima?




Nakon silnog teoretiziranja i razmišljanja mladi fratar je predložio da pogledaju konju u usta, vide i prebroje zube. Na što su ga ovi istukli i izbacili iz samostana i Crkve zbog hereze
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2018., 23:15   #130
Ekipa trebam preporuke za hranu za jednu njemačku ovčarku dijabetičarku, naručujem dostavu curi koja se brine za tuđu psicu blabla komplicirana priča, uglavnom jedina opcija mi je preko PC-a naručit i poslat joj dostavom, a ne nudi mi bogzna šta. Psici je dijagnosticiran dijabetes, kreće na inzulin i mora se prebacit na specijaliziranu hranu a PC mi nudi Hills, Eukanubu i RC, što su marke kojima u startu nisam preoduševljena al šta je tu je.


Štaa bi preporučili od to troje?

ili nešto drugo imate za preporučit, a da odgovara sasatavom, samo nema etiketu "za dijabeticčare"....pomagajte pliz jer bi trebala čim prije obavit narudžbu, postavljam prvo ovdje pa idem čitati unazad ako štogod nađem.

Edit:

kopi/pejstamsve infose koje imam o psici, ja sam se obavezala nabaviti hranu pa pliz savjetujte me. Znaci ne kuzimo se u dijabetes, naravno sacekat cemo da vidimo sta ce vet reci ali eto prokupljam infose.
Danas smo bili kod veterinara, i nije dobro.. potvrdila se dijagnoza, na zalost, pasica ima DIJABETES.
Normalna granica glukoze u krvi je 8, a ona je ima cak 30!!!
Receno nam je, da sutra moramo na veterinarski fakultet, javiti se doktoru Šimunjiju, koji je strucnjak za dijabetes kod pasa, da pregleda Laru, i pepise nam tocnu dozu inzulina koju ce morati primati u inekcijama, 2x dnevno, svaki puta prije jela, svaki dan do kraja zivota! 😥
Uz to, od sutra bi trebala poceti jesti i hranu specijaliziranu, samo za pse koji imaju dijabetes.

Edit edita: mozda cu moci i sa Zooplusa naruciti pa ako ima netko iskustva s necim otamo pliz slobodno preporucite.
__________________
"Yin needs a Yang,not another Yin.Yin Yang is harmony, Yin Yin is...a name for a panda"
sonja:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2021., 16:48   #131
Macak mi ima dijabetes.

Ako ima koga sa slicnim slucajem, da razmijenimo iskustva (koja nemam jos ).
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2021., 19:10   #132
Quote:
Eyecandy kaže: Pogledaj post
Macak mi ima dijabetes.

Ako ima koga sa slicnim slucajem, da razmijenimo iskustva (koja nemam jos ).
Nemam sličan slučaj, a nemam ni mačka, ali bi bilo dobro da najprije napišeš koliko je mačak star i što ti je rekao veterinar te koje ste sve pretrage napravili.

Dijabetes se može uspješno hendlati, ovisno o okolnostima. Puno sreće želim.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2021., 20:11   #133
Svaki dijabetičar je priča za sebe tako da ti nečija iskustva i neće puno nešto pomoći. Ono što ti treba za početak je točno dozirana diabetic hrana i odrediti dozu inzulina (i veterinar koji zna to napraviti).
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2021., 20:43   #134
Macak ima 14 godina

Odredjena mu je doza inzulina 0.014 necega, 2 puta na dan

I dva puta na dan dijabeticka hrana

Ja se toga pridrzavam, ali npr. vec drugi dan njemu je secer 19

Sad je 10. dan na inzulinu
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2021., 20:50   #135
Treba prilagoditi dozu. Kod inzulina imaš početnu dozu prema kilaži i onda se uz praćenje šećera diže po potrebi.
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 08:19   #136
Mene zbunjuje to sto mu treba davati dva puta na dan, a kao inzulin je sporodjelujuci, nocu ocito ne djeluje jer mu je ujutro secer i dalje visok (danas 15)

Takodjer, macak je morao promijeniti navike jela, on nije jeo puno, ali uvijek pomalo u vise obroka, a sada je preporuka da jede samo dva veca obroka

To izgleda tako da taj veci obrok ne pojede i onda je gladan i nervozan; budi me od 4 ujutro da mu dam jesti

Ne razumijem to: ako je inzulin sporodjelujuci zar bas ne bi bilo idealno da jede pomalo, a cesce?

I zasto mu ne mogu davati inzulin jednom na dan?
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 09:03   #137
Obično se koristi kombinacija brzog i sporog u određenom omjeru i daje se svakih 12 sati. A princip obrok pa inzulin je zato što će se dogoditi da iz nekog nevezanog razloga (npr upale grla) neće pojesti obrok pa ćeš ga ubiti ako je dobio inzulin prije toga. Inzulin djeluje i po noći, ali (po treći put) treba prilagoditi dozu. Imali smo mačka kojem je početna doza bila 3 i.j., a na kraju je dobivao 8 i.j.
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 13:24   #138
To je valjda pocetna doza, 1.5+1.5

Da, znam da visak inzulina izaziva hipoglikemiju koja je valjda gora od povisenog secera

Jedina pozitivna promjena je sto vise ne pije pretjerano

Mada trenutno ne pije uopce
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 16:24   #139
3 ujutro, 3 navečer. Ali ide prema kilaži (malo veći mačak).
amaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2021., 19:17   #140
Quote:
amaric kaže: Pogledaj post
3 ujutro, 3 navečer. Ali ide prema kilaži (malo veći mačak).
Da, i moj je veci

Valjda ce nam povecati

A cime ste ga hranili i kojim ritmom?
Eyecandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:15.