Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2014., 22:04   #3961
Quote:
Psihodelik kaže: Pogledaj post
Bojler je VUW SOE 202-5, imam problem sa toplom vodom, donedavno svakih par dana a sad sve češće (skoro svaki dan) kad pustim toplu vodu ne upali sa plamenik...zelena lampica blica ali žuta se ne pali niti se čuje iskra, u toj fazi kad stisnem "i" piše status s.53...kad ga resetiram upali se normalno.
Koji su mogući uzroci te smetnje?

Ispričavam se ako je već bilo takvo pitanje, nisam stigao sve postove pregledat.
Najvjerojatnije pregrijavanje bojlera, ali ovako na čoravo teško je nešto konkretnije reći
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 10:06   #3962
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Najvjerojatnije pregrijavanje bojlera, ali ovako na čoravo teško je nešto konkretnije reći
Hvala na odgovoru ...ako je pregrijavanje, koji može biti uzrok ako je čišćen zadnji put prije 2 god. (i primarni i sekundarni izmjenjivač), a troje nas je u domaćinstvu?
Psihodelik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 23:49   #3963
Bio serviser (kućni prijatelj) u srijedu te napravio kompletni servis, nakon toga primijetio problem s visokim tlakom.
Bojler (star cca 7 godina) Otprilike 2-3 puta dnevno naraste tlak na 2.5, spustim ga ispuštanjem vode na 1.5, ali s vremenom opet naraste.
Nije u mogućnosti mi doći serviser provjeriti što je bilo, ali telefonski mi rekao da možda ventil nije dobro zategnut.
Tako ja skinuo ovaj dio sa slike te probao otegnuti malo (čuje se kako voda ide) pa nakon toga zategnuti ventil do kraja, ali i dalje nakon toga s vremenom raste tlak.
Zanima me da li ima još koji dio koji zeza i kojeg bi trebalo pritegnuti?

Slika:
http://tinypic.com/r/5o9s77/8
krunchieSpecial is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 20:01   #3964
Ako ti je kućni prijatelj čistio sekundarni pločasti izmjenjivač kiselinom vjerojatno je došlo do oštećenja - male rupice na jednoj od unutarnjih lamela izmjenjivača koja dijeli sanitarnu od vode u krugu grijanja. Kroz tu rupicu sanitarna voda (na tlaku iz vodovoda) pomalo ali stalno "nadopunjava" krug grijanja. Morati ćeš mijenjati sekundarni izmjenjivač.
imeiprezime is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 23:05   #3965
Moje skromno/laicko misljenje je da je mozda "otislo" direktno punjenje i da ce to (mozda) morati mijenjati.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 23:06   #3966
Quote:
krunchieSpecial kaže: Pogledaj post
Bio serviser (kućni prijatelj) u srijedu te napravio kompletni servis, nakon toga primijetio problem s visokim tlakom.
Bojler (star cca 7 godina) Otprilike 2-3 puta dnevno naraste tlak na 2.5, spustim ga ispuštanjem vode na 1.5, ali s vremenom opet naraste.
Nije u mogućnosti mi doći serviser provjeriti što je bilo, ali telefonski mi rekao da možda ventil nije dobro zategnut.
Tako ja skinuo ovaj dio sa slike te probao otegnuti malo (čuje se kako voda ide) pa nakon toga zategnuti ventil do kraja, ali i dalje nakon toga s vremenom raste tlak.
Zanima me da li ima još koji dio koji zeza i kojeg bi trebalo pritegnuti?

Slika:
http://tinypic.com/r/5o9s77/8
Prije svega prekontrolirati propusnost ventila za nadopunu (to će ipak morati serviser)

Ako je ventil ispravan onda je vjerojatno kućni prijatelj oprao i uništio sekundarni izmjenjivač solnom kiselinom
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 23:11   #3967
Quote:
Psihodelik kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru ...ako je pregrijavanje, koji može biti uzrok ako je čišćen zadnji put prije 2 god. (i primarni i sekundarni izmjenjivač), a troje nas je u domaćinstvu?
Pitanje je dali je čišćenje izvršeno temeljito na stroju ili onako samo isprano

Uzrok pregrijavanja može biti u nepodešenom opterećenju plamenika kao i ako slabo vrti pumpa, ali opet kažem sve je to na čoravo i točnu defektažu je teško ovako napraviti
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 20:28   #3968
Bok forumaši.
Molim pomoć. Bojler je fasadni kombinirani voda i grijanje. Zanima me da li grijanje radi istom efikasnošću (mislim na davanje topline i potrošnju plina) ako je pumpa koja je ugrađena u bojler stavljena na manju snagu (brzinu).
Hvala
zaboravni is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:12   #3969
Quote:
zaboravni kaže: Pogledaj post
Bok forumaši.
Molim pomoć. Bojler je fasadni kombinirani voda i grijanje. Zanima me da li grijanje radi istom efikasnošću (mislim na davanje topline i potrošnju plina) ako je pumpa koja je ugrađena u bojler stavljena na manju snagu (brzinu).
Hvala
Ako se pumpa stavi na manju snagu bojler se pregrijava usljed slabijeg optoka radiatora - efikasnost grijanja je manja

Puno je bilo pitanja oko efikasnosti bojlera i manje potrošnje plina - evo sada odgovor za sve forumaše:

Potrebno je očistiti primarni izmjenjivač mehanički i kemijski i to 100%
Potrebno je očistiti sekundarni izmjenjivač kemijski na stroju sa novom kiselinom
Potrebno je skinuti ventilator i očistiti ga 100%
Toplinsko opterećenje plamenika podesiti na 8-9 milibara
Potrebno i najvažnije napraviti analizu sastava dimnih plinova i prema tome napraviti fine tuning

Ako se sve to napravi kako treba efikasnost bojlera može dostiči i preko 90% uz emisiju Co2 od 9%

Opet mnogo ovisi o dimnjaku ali i starosti aparata ali najviše o kvaliteti plina, ali ipak na ovaj način se može izvući maxmimalno na aparatu i izvuči značajne uštede u energentu
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 14:19   #3970
Pozdrav!

Trebao bih pomoć oko instalacije bežićnog termostata. Imam plinski bojler kao na ovim slikama. E sad, htio bih staviti bežićni termostat, pa ne znam koliko je to komplicirano, tj. da li mogu sam, ili treba zvati servisera. Kako sam vidio, bojler ima one male utore za plug-in receivera od termostata (kao na drugoj slici), ali po tutorijalima koje sam gledao, čini mi se da ovi vaillantovi termostati calorMATIC imaju te "pipke" malo dalje odnosno malo bliže lijevom rubu, odnosno da ne odgovara mjesto utora. To je možda zato je je bojler stariji (cca 10-ak godina). ili se meni to samo čini?

E sad, ako kupim neki drugi no-name brand thermostat, kaka da ga spojim na bojler? Svaka pomoć je dobrodošla...



Zdravac_Vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 20:44   #3971
Quote:
Zdravac_Vz kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Trebao bih pomoć oko instalacije bežićnog termostata. Imam plinski bojler kao na ovim slikama. E sad, htio bih staviti bežićni termostat, pa ne znam koliko je to komplicirano, tj. da li mogu sam, ili treba zvati servisera. Kako sam vidio, bojler ima one male utore za plug-in receivera od termostata (kao na drugoj slici), ali po tutorijalima koje sam gledao, čini mi se da ovi vaillantovi termostati calorMATIC imaju te "pipke" malo dalje odnosno malo bliže lijevom rubu, odnosno da ne odgovara mjesto utora. To je možda zato je je bojler stariji (cca 10-ak godina). ili se meni to samo čini?

E sad, ako kupim neki drugi no-name brand thermostat, kaka da ga spojim na bojler? Svaka pomoć je dobrodošla...



To je posao za servisera jer ako sam stavljaš nemaš garancije na termostat koji i nije baš jeftin

Spajanje bilo kakvog termostata no name nije moguće
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 21:20   #3972
Hvala na odgovoru.

Koji onda termometar preporučate? Bojler je u podrumu, tako da mora biti bežićni.

Ali da ne prelazi cca 500 kn. I bitno je da se može štelati temperatura za 2 ili 3 režima dnevno. Znači, npr. od 7:00 do 16:00 h bude temp. 10 'C, nakon toga npr 23 'C, po noći 19 'C, vikendom opet drugačije...

Nadam se da ne mora biti baš Vaillantov, jer ti su od 800 kn na više...

Što je bitno napomenuti prilikom kupovine termostata? da li ono "VOW" sučelje, ili serviser mora direktno na žice spajati?
Zdravac_Vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 23:09   #3973
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Spajanje bilo kakvog termostata no name nije moguće
Zasto ne bi bilo?
Drugi je problem to sto Vaillantov majstor onda nece rjesavati problem s termostatom, a ako ga musterija zove, duzna je platiti dolazak.

Quote:
Zdravac_Vz kaže: Pogledaj post
Koji onda termometar preporučate? Bojler je u podrumu, tako da mora biti bežićni
.
Ne moze se povuci zica do DB?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 23:41   #3974
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Zasto ne bi bilo?
Drugi je problem to sto Vaillantov majstor onda nece rjesavati problem s termostatom, a ako ga musterija zove, duzna je platiti dolazak.

.
Ne moze se povuci zica do DB?

Ipak ne, jer to zahtjeva bušenje zidova, estetski nije prihvatljivo, a i planiram ga navečer ponijeti u spavaću sobu, a ujutro vratiti u dnevnu...

Ako je potrebna improvizacija sa prespajanjem žica na bojleru, to bih naravno, prepustio serviseru. Ali ako je moguće kupiti termostat, uštekati receiver u bojler i isprogramirati jedinicu u sobi - to mogu i sam. Zato i pitam neki konkretni savjet. Bojim se kupiti termostat, pa čak i vaillantov, jer navodno ima 2 vrste sučelja - noviji eBus i stariji VOW (?!)

Da li se termostat od nekih drugih proizvođaća može samo uštekati u one rupice, ili?
Zdravac_Vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 00:18   #3975
Quote:
Zdravac_Vz kaže: Pogledaj post
Ipak ne, jer to zahtjeva bušenje zidova, estetski nije prihvatljivo, a i planiram ga navečer ponijeti u spavaću sobu, a ujutro vratiti u dnevnu...
Da, ako je bojler daleko od DB nije bas zgodno.
A zasto ga zelis nositi u spavacu? Ne mozes u spavacoj dobiti zeljenu temperaturu i bez bezicnog.
Bezicni je zasigurno dosta skup.
Quote:
Ako je potrebna improvizacija sa prespajanjem žica na bojleru, to bih naravno, prepustio serviseru. Ali ako je moguće kupiti termostat, uštekati receiver u bojler i isprogramirati jedinicu u sobi - to mogu i sam. Zato i pitam neki konkretni savjet. Bojim se kupiti termostat, pa čak i vaillantov, jer navodno ima 2 vrste sučelja - noviji eBus i stariji VOW (?!)
Nemam pojma o spajanju, mozda ti neki majstor da neki konkretan odgovor.

Quote:
Da li se termostat od nekih drugih proizvođaća može samo uštekati u one rupice, ili?
Kakve rupice? Sorry na pitanju, jer stvarno nisam strucnjak...nego uglavnom citam... A citam da treba zice spojiti, a ne da se termostat samo tako ugura u neke rupice.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 00:26   #3976
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Da, ako je bojler daleko od DB nije bas zgodno.
A zasto ga zelis nositi u spavacu? Ne mozes u spavacoj dobiti zeljenu temperaturu i bez bezicnog.
Bezicni je zasigurno dosta skup.

Nemam pojma o spajanju, mozda ti neki majstor da neki konkretan odgovor.


Kakve rupice? Sorry na pitanju, jer stvarno nisam strucnjak...nego uglavnom citam... A citam da treba zice spojiti, a ne da se termostat samo tako ugura u neke rupice.

Ako pogledaš na slici koju sam priložio, vidi se utor s rupicama. Tu bi trebao ići receiver.

Na radijatorima imam regulatore, i njima otvaram i zatvaram radijatore. Npr. preko dana su otvoreni u dnevnoj sobi, kupaona, a navečer spavaća, ... Zato bi termometar koristio kao automatsko uključivanje / isključivanje... Ako ga stalno ostavim u dnevnoj sobi, on će se prema toj temperaturi i ravnati, i neće biti moguće onda u dnevnoj smanjiti, a u spavaćoj povećati temp. Zato ga treba preneti u spavaću...

Alternativa, umjesto termostata je staviti samo digitalni tajmer na strujnu sklopku prije bojlera, koja će paliti / gasiti struju prema bojleru kad ja želim...
Zdravac_Vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 00:35   #3977
Quote:
Zdravac_Vz kaže: Pogledaj post
Ako pogledaš na slici koju sam priložio, vidi se utor s rupicama. Tu bi trebao ići receiver.
Shvacam. Tu ide jedan dio, a onaj drugi bi htio imati u spavacoj.
Da, znala sam da je prijemnih na bojleru, samo nisam znala gdje tocno i ..za te rupice.
Gdje ti je sada smjesten termostat? Ocito nije u DB, kad spominjes problem sa zicama.
Quote:
Na radijatorima imam regulatore, i njima otvaram i zatvaram radijatore. Npr. preko dana su otvoreni u dnevnoj sobi, kupaona, a navečer spavaća, ... Zato bi termometar koristio kao automatsko uključivanje / isključivanje... Ako ga stalno ostavim u dnevnoj sobi, on će se prema toj temperaturi i ravnati, i neće biti moguće onda u dnevnoj smanjiti, a u spavaćoj povećati temp. Zato ga treba preneti u spavaću...
Zelis po noci u spavacoj vecu temperaturu nego u dnevnoj?
Iako ...nije dobro spavati u toplom, da, za tu situaciju ti je bezicni najbolja opcija.

Quote:
Alternativa, umjesto termostata je staviti samo digitalni tajmer na strujnu sklopku prije bojlera, koja će paliti / gasiti struju prema bojleru kad ja želim...
Ovo opet ne razumijem? Zasto zelis paliti i gasiti bojler? Time ne bi dobio visu temperaturu po noci u spavacoj.
A ako bas zelis, pa to mozes sa programibilnim termostatom. No, ako podesis na 22° i termostat ti je u DB, ne mozes dobiti visu temperaturu u spavacoj sobi. Samo nizu, uz pomoc termostatkog ventila
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 07:24   #3978
Quote:
Zdravac_Vz kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Trebao bih pomoć oko instalacije bežićnog termostata. Imam plinski bojler kao na ovim slikama. E sad, htio bih staviti bežićni termostat, pa ne znam koliko je to komplicirano, tj. da li mogu sam, ili treba zvati servisera. Kako sam vidio, bojler ima one male utore za plug-in receivera od termostata (kao na drugoj slici), ali po tutorijalima koje sam gledao, čini mi se da ovi vaillantovi termostati calorMATIC imaju te "pipke" malo dalje odnosno malo bliže lijevom rubu, odnosno da ne odgovara mjesto utora. To je možda zato je je bojler stariji (cca 10-ak godina). ili se meni to samo čini?

E sad, ako kupim neki drugi no-name brand thermostat, kaka da ga spojim na bojler? Svaka pomoć je dobrodošla...
Ovaj model ima standarni Vailantov priključak za termost, stezaljke 3, 4 i 5 na kontrolnoj ploči.
Stezaljka 3 je FAZA, 230V kada je prekidač na bojleru uključen, stezaljka 5 je NULA. Bojler počinje s grijanjem kada se na stezaljku 4 dovede FAZA, odnosno u pravilu termostat kada ukapća međusobno spoji stezaljke 3 i 4. Na tom principu možeš na Vaillanta spojiti apsolutno bilo koji termostat namijenjen radu na 230V, bio on žični ili bežični (pazi, ima i onih za 24V instalaciju, ti će pustiti dim!)
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 07:44   #3979
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Ovaj model ima standarni Vailantov priključak za termost, stezaljke 3, 4 i 5 na kontrolnoj ploči.
Stezaljka 3 je FAZA, 230V kada je prekidač na bojleru uključen, stezaljka 5 je NULA. Bojler počinje s grijanjem kada se na stezaljku 4 dovede FAZA, odnosno u pravilu termostat kada ukapća međusobno spoji stezaljke 3 i 4. Na tom principu možeš na Vaillanta spojiti apsolutno bilo koji termostat namijenjen radu na 230V, bio on žični ili bežični (pazi, ima i onih za 24V instalaciju, ti će pustiti dim!)
E, hvala ti! Znači, ne treba prespajati žice niti improvizirati. Prema tvome odgovoru, bežićni receiver bi trebao imati izlaz za 3 žice: FAZA, NULA, i treća koja ide, kako si napisao u stezaljku 4. Jesam dobro shvatio?

Još bih te zamolio ako možeš na mojoj slici označiti koje je koja stezaljka, jer, kao što vidiš, imaju 4 rupice, a ne 3 (?!)

PS
Sorry na laičkim pitanjima.

PS2
Da li bi recimo ovaj iz linka dolje odgovarao?
http://www.podnogrijanje.com/proizvo...q7rf/35/#sidro
Zdravac_Vz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 08:09   #3980
Pozdrav svima.

Imam jedno pitanje na koje nisam našao odgovor ni na našim forumima ni na stranima. Moja konfiguracija doma: VUW 282/3-5, termostat calormatic 470, grijem 150m2, samostojeća kuća. Proučio sam većinom rad bojlera, pokušavam fine tunirat svoj sustav.

Jedino pitanje na koje nisam našao odgovor je: na temelju čega bojler odlučuje kada gasi plamenik i odlazi u "anticycle" period?

Znači da napomenem, ne mislim da termostat to radi jer kod pokretanja grijanja (hladan sustav) sumnjam da on odlučuje jer mi je tak i tak termostat postavljen da ne gasi sustav kada dostigne zadanu temperaturu već se vrti +/- 0,5 celzija oko zadane temp. To sam sa krivuljom grijanja riješio.

Ne znam je li to neka tajna ili nisam dovoljno googlao ili je možda odgovor prekompleksan. Npr, meni atmosferski termostat regulira temp polaznog voda i na temelju postavke d1, odlučuje koliko miruje (na pali se plamenik) nakon što se plamenik ugasi, to mi je kristalno jasno. IMa još tu i naknadni rad pumpe, no to nije bitno za moje pitanje. Pretpostavljam da vjerojatno ima nekakve veze u razlici temperature polaznog i povratnog voda, ali nisam nigdje našao konkretan odgovor. Možda se povrat mora približiti zadanoj temp polaznog voda? Ili je to prejednostavno?

Zna li netko?

Hvalaaa
hakimaajka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.