Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2015., 18:43   #661
Quote:
eustahije kaže: Pogledaj post
poštovani,

pišem u ime moje sestre. naime, kronološki događaji idu ovako:

1. moja sestra napravi preljub i prizna ga. pokaje se, on joj oprosti i dogovore se da nastavljaju dalje.
2. naknadno se saznaje da je u vrijeme kad je moja sestra napravila preljub i on počinio preljub sa njenom (i mojom) sestričnom. on se pokaje, ona mu oprašta i nastavljaju život dalje.
3. neko vrijeme se čini da stvari funkcioniraju ok i on prepisuje na nju pola obiteljske kuće koju je naslijedio od svojih roditelja i u kojoj zajednički žive sa svojom djecom od njihovog vjenčanja. za vrijeme njihovog zajedničkog života ona u uređenje kuće ulaže svojih cca 20.000€ naslijeđenih od majke.
4. saznaje se za novi preljub koji je on napravio. sada on tvrdi da voli tu drugu ženu i da je ona žena njegovih snova. moja sestra ga pita za razvod i da li želi da se rastanu, ali on unaprijed govori da ne želi potpisati razvod i da ju on ne tjera iz kuće. otvoreno izjavljuje da ne misli prekinuti sa svojom ljubavnicom, ali istovremeno očekuje i čistu kuću, skuhano jelo i oprane gaće.

pretpostavljam da se svi ovdje slažu da je ovakav način života ponižavajući za ženu i nema nikakve šanse za normalizaciju odnosa zbog njegovog stava i odluke spram ljubavnice. napominjem da se on ne želi odseliti iz kuće (tko i bi, ima sve uredno doma) dok moja sestra ne vidi drugi način za pronaći osobni mir nego da se odseli odande.

jasno mi je da su brakorazvodna parnica i podjela imovine dvije odvojene stvari, ali imam mnogo pitanja:

1) što učiniti ako bračni drug ne želi potpisati zahtjev za razvodom braka?
2) kako dokazati da su bračni odnosi nepovratno narušeni (recimo u situacijama gdje jedan bračni drug kaže da spolnih odnosa nema već godinama, a drugi tvrdi suprotno ili npr. jedan tvrdi da onaj drugi ima ljubavnicu i da je počinio preljub, a ovaj to opovrgava)?
3) nakon samog razvoda braka, kakva bi okvirno bila podjela imovine s obzirom na gore navedene činjenice?

unaprijed hvala svima
Da, treba ga tužiti, ili predati prijedlog u kojem je on protustranka.

Ako nemate nikoga od iskustva po pravnim pitanjima dobro (čitaj nužno) bi bilo uzeti odvjetnika.

Pretpostavljam da su djeca maloljetna, a samim time, razvodom bi si natovario parnicu oko imovine, i oko djece te njihove alimentacije. Koja ne bi koštala ispod 2.000,00 kuna. I sve to dok se pred Centrom za socijalnu skrb odvija psihološko ispitivanje djece.

U prijedlogu bi bilo suludo navoditi da je jedna strana počinila preljub, pa druga, i nakon mirnog rješenja situacije opet druga strana. No već kad on otvoreno priznaje da je sa ljubavnicom, da se vole i slično, razvidno je da iskorištava ženu.

Dokazuje se svjedocima, tako da već ti koji se toliko raspituješ i ne odobravaš situaciju možeš svjedočiti u njenu korist.

Na papir se stavi sve koliko je potrošila, treba pozvati i nekog susjeda koji će svjedočiti u njenu korist, ili pak samog majstora koji je obavljao određene poslove na zajedničkoj imovini.

Taj postupak bi samim time što uključuje to da on ne želi dati razvod, i samim time što će pokušati (najvjerovatnije) izvući se da ima nedovoljna primanja i nema gdje živjeti, spram toga da treba čekati mišljenje CZSS, trajao najmanje godinu dana.

Iz situacije je razvidno da bi sudac trebao dati djecu majci (osim ako djeca nemaju ništa protiv nje same), prepustiti majci kuću, te dati razvod i mužu naložiti da plati sve sudske troškove.
bičvaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 19:11   #662
Molim premještanje ako je potrebno.
Prijatelj sa svojom ženom živi u njezinom stanu. Ona je stan dobila nakon smrti bake, al su vec bili u braku. Na svoje uši sam doživio više puta da mu govori da je to njezin stan, da se iseli, da on nema nikakva prava, bla bla...
Meni je to tužno, al to sad nije bitno. Da li on ima kakva prava na taj stan?
Hvala
android-Split is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 21:54   #663
Nema, stan je njezin.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 22:44   #664
Nakon 14 godina braka, moj muž je rekao da više nije sretan u braku i da smo došli do kraja. Prije vjenčanja smo podigli kat kuće iznad njegove majke. Ona je platila građevinske radove. Cijela kuća, zemljišta i ostalo je na njegovo ime. Kuću smo uredili zajedničkim sredstvima. Ja sam od prije vjenčanja zaposlena. On je bolesno vezan za majku. Cijelo vrijeme braka smo više boravili kod nje (jer je on tako htio) nego u našem stanu. Kad sam ja napokon počela više boraviti u našem stanu, on se promijenio, bio stalno dolje i tako učio i djecu.

Nije se htio pomiriti pa sam ja s djecom morala otići iz kuće, jer je to "njegova kuća i on se ne misli seliti". U podstanarstvu smo već 8 mjeseci. Djeci je teško jer im fali njihov dom i prijatelji. U početku je davao nadu da ćemo se vratiti, međutim ništa od toga.

Ono što je najgore je da on odbija svaki razgovor o našoj situaciji. On je taj koji želi rastavu ali ne poduzima baš ništa.Ja mislim sada krenuti u kupnju nekretnine. I pokrenuti rastavu braka. Što mi je činiti i što mogu očekivati od imovine? Imamo 2 malodobne djece koja žive sa mnom. Hvala!
nakrajuputa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 08:36   #665
Quote:
bičvaaa kaže: Pogledaj post
Iz situacije je razvidno da bi sudac trebao dati djecu majci (osim ako djeca nemaju ništa protiv nje same), prepustiti majci kuću, te dati razvod i mužu naložiti da plati sve sudske troškove.
Kako je to točno "razvidno" da bi sudac trebao dati djecu majci, i zašto bi on kuću koju je inicijalno u cijelosti naslijedio sada trebao u cijelosti prepustiti?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 18:07   #666
Quote:
nakrajuputa kaže: Pogledaj post
Što mi je činiti i što mogu očekivati od imovine? Imamo 2 malodobne djece koja žive sa mnom. Hvala!
Naći odvjetnika, s kojim ćeš dogovoriti hoćeš li ići u tužbu za podjelu imovine i sve ostalo.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2015., 18:10   #667
Daklem, rijec je o sporazumnom razvodu tj. zahtjevu za razvod. Nemamo djecu ni zajednicku imovinu.
Dobili smo danas sudski poziv za rociste, problem je taj sto se moj bivsi seli za desetak dana u drugu drzavu a rociste je 29.10.
Ono sto mene muci je to da li je on, obzirom da je rijec o sporazumnom razvodu, obavezan se tamo pojaviti?
Da li moze poslati pismo u kojem obavjestava sud da zbog zbog selidbe u drugu drzavu nece moci biti prisutan na rocistu?
Pitam jer u pozivu na dnu pise kako se rasprava moze odvijati i samo sa jednom osobom tj. tuziteljem odnosno tuzenikom (pretpostavljam da je to napisano pro forme radi jer u nasem slucaju nema ni tuzitelja ni tuzenika)..

Evo poziva;

http://i58.tinypic.com/10zdbw5.jpg
__________________
Half a bee, philosophically,Must, ipso facto, half not be.But half the bee has got to be..Vis a vis, its entity. D'you see?
dida i ja idemo istom frizeru :s :s
3nina3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 14:42   #668
Quote:
Racine Carree kaže: Pogledaj post
nadam se da ovo pišeš iz teorije i da nemaš djecu
ja se za tebe nadam da nemaš djece.

to što sam napisao je realnost.

ali ovo je tema za bračnu stečevinu. I ne vidim da ima previše konkretnih primjera.
celular is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 11:02   #669
Bok, ljudi!

Dakle ovako....razvodim se sporazumno, nemamo djece, taj dio će proći glatko. E sad....problem je zajednička imovina, tj. kredit na moje ime kojim smo uredili tavanski stan na katu kuće koja glasi na njegovu mamu. Računa nema, sve je bio fuš. Razgovarala sam s odvjetnikom i prva solucija koju sam jučer predložila mužu je da potpiše sporazum da će mi mjesečno otplaćivati ratu kredita, s tim da bi mu oprostila 5000e i ja snosila sve troškove odvjetnika i suda. Međutim, on se drži onog da ja nemam nikakva prava, da nemam dokaza da smo uredili tavan, bla...čak potražuje od mene novce koje ja sama sebi uplaćujem za životno osiguranje. Na kraju razgovora je ipak djelovalo da bi mogao razmisliti o mom prijedlogu...ali nije to 100%, pa me zanima, u slučaju tužbe, kolike su mi šanse da dobijem povrat uloženih sredstava? Ako treba, i majstore bi zvali da svjedoče, došao bi sudski vještak procijeniti tavan, ma sve kaj treba...kako kod nas prolaze takve tužbe?

I to životno osiguranje...kaj on stvarno ima pravo na pola iznosa?
blueallyssa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 12:21   #670
Majstori bi ti pristali svjedočiti da su radili na crno? Jesi sigurna? Dogovaranje s njim ti je najbolja šansa.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 22:48   #671
Quote:
Racine Carree kaže: Pogledaj post
Majstori bi ti pristali svjedočiti da su radili na crno? Jesi sigurna? Dogovaranje s njim ti je najbolja šansa.
Nisam sigurna....ali ako ih sud pozove, zar nisu obavezani odazvati se?

Svjesna sam da mi je to najbolja šansa...ali zanima me kakve su mi šanse bez dogovora.
blueallyssa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 00:15   #672
Morat ćeš onda ići na svjedoke, zajedničke frendove i to, da svjedoče.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 12:47   #673
Pozdrav, imam pitanje - roditelji su prepisali na mene kuću u kojoj živim s mužem i 2 djece. Kako smo u zadnjih 8 godina imali znatna ulaganja u i oko te kuće (nadogradnje, tlakavci, uređenje kata...), muž je izrazio želju da pola kuće prepišem na njega (sada je "samo" moja). Napominjem da imamo ok brak i nismo pred razvodom ili nešto tako, ali nikad se ne zna što će biti za 5-10-20 god...
Načelno nisam protiv te ideje jer zaista oboje u približno istoj mjeri ulažemo, bilo novčano, bilo vremenski, i kuća je danas znatno vrjednija nego što je bila, tako da razumijem njegov zahtjev. S druge strane ne bih htjela takvom odlukom eventualno zaribati sebe u nekoj eventualnoj "ne daj Bože" budućoj situaciji.

Dakle, molim pomoć oko mogućih scenarija ako
A) Kuća ostane moja, razvodimo se, kako bi se dijelili? Ja njemu moram dati pola od iznosa ulaganja?
B) Podijelimo kuću 50:50, razvodimo se - u tom slučaju plaćam polovicu trenutne vrijednosti kuće?

Kako bi bilo najbolje riješiti stvari tako da smo oboje na neki način "osigurani" i da niti jedan od nas ne bi bio zakinut?

Hvala!
__________________
The happiest people don't necessarily have the best of everything; they just make the best of everything they have.
simonsanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 16:19   #674
Ne bi htjela sebe zaribati, ali bi htjela njega? Nista te ne obvezuje prepisati pola kuće njemu ali ako ste ulaganjem puno digli vrijednost kuće bilo bi ok da on ima crno na bijelo koliko je uložio u tvoju kuću. Naravno, to je trebao prije misliti pa sad ne bi ovisio o tvojoj dobroj volji.
A) da
B) da

Sve se na kraju svodi na to misliš li da je to fer rješenje. Jer trenutno imaš prostora za zajebati ga ako dođe do razvoda (da se razumijemo, nitko mu nije stavio pištolj na glavu i rekao da mora ulagati). Ili vidi da potpisete kod javnog bilježnika koliko ste do sada uložili da je i njegovo ulaganje osigurano.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 16:35   #675
Naravno da ga ne bih htjela zaribati, zato i pitam Samo nisam bila sigurna kako se s pravne strane gleda na dodatno ulaganje iz sredstava koja su predmet bračne stečevine (npr. plaće) u nešto što ne spada u bračnu stečevinu.
__________________
The happiest people don't necessarily have the best of everything; they just make the best of everything they have.
simonsanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 16:39   #676
To ga nebi htjela zaribati sad, dok je sve u redu. A sta kad (neda bog) dođe sa curetkom od 20g?
android-Split is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2015., 16:49   #677
Quote:
Android-split kaže: Pogledaj post
To ga nebi htjela zaribati sad, dok je sve u redu. A sta kad (neda bog) dođe sa curetkom od 20g?
eh da, taj vječni ŠBBKBB

Gle, da mi to nije i samoj palo na pamet, vjerojatno ne bih dvoumila oko suvlasništva.

Ali s obzirom na dosadašnja ulaganja + planiramo još, zapravo je računica vrlo slična - pola od ulaganja je skoro ko pola tržišne vrijednosti kuće (da se razumijemo, to je kuća na selu gdje su cijene nekretnina dosta manje nego u gradu). Tako da ako bi i išli prodavati kuću, sigurna sam da ne bismo dobili onoliko koliko smo mi uložili u nju.

Ionako nam nije u planu prodaja, a sređujemo i ulažemo da bi nama bilo ljepše.
__________________
The happiest people don't necessarily have the best of everything; they just make the best of everything they have.
simonsanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 10:07   #678
Još samo nešto oko ovog B scenarija:

B) Podijelimo kuću 50:50, razvodimo se - u tom slučaju plaćam polovicu trenutne vrijednosti kuće?

Da li u slučaju suvlasništva postoji i mogućnost potraživanja polovice ukupnog ulaganja, dakle "on top" polovice trenutne trž. vrijednosti kuće?
__________________
The happiest people don't necessarily have the best of everything; they just make the best of everything they have.
simonsanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 10:12   #679
Ne, jer je ulagao u svoju kuću.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 10:12   #680
Uostalom uvijek možeš sve što želiš sročiti na papir pa kod bilježnika.
Racine Carree is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.