Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2022., 19:59   #1
Ravna Zemlja

Zanima me, što ljudi na ovom forumu misle o teoriji da je Zemlja ravna ploča. Meni se čini da bi to moglo biti istina.

Argumenti koje je Aristotel naveo za to da je Zemlja okrugla jesu: brodovi izgledaju kao da tonu kad idu preko horizonta, zviježđa se pomiču kako se mi pomičemo kao da je Zemlja okrugla, te to da je Zemljina sjena na Mjesecu pri pomrčini Mjeseca uvijek okrugla (a ne nekad eliptična a nekad okrugla, kao što bi bilo da je Zemlja u obliku diska).

Brodovi se čine da tonu kako idu preko horizonta. Ali, je li okrugla Zemlja stvarno najbolje objašnjenje za to? Okrugla Zemlja ima još dvije implikacije: horizont bi se činio kao da pada kako se mi penjemo, i brodovi bi se činili kao da se naginju kako prelaze preko horizonta. Te dvije implikacije ne opserviramo: horizont je uvijek na razini očiju ili iznad nje, a brodovi izgledaju kao da ostaju uspravni kako idu preko horizonta. Stoga, zar nije bolje objašnjenje za tu iluziju da brodovi tonu kako idu preko horizonta nekakvo zakrivljenje svjetlosti prema gore, a ne to da je Zemlja okrugla?

Što se tiče pomičućih zviježđa, s obzirom na to da smo već dokazali da postoji zakrivljenje svjetla prema gore, zar nije barem podjednako dobro objašnjenje to da su zvijezde relativno blizu Zemlji i da postoji nekakvo zakrivljenje svjetlosti prema gore, a ne to da je Zemlja okrugla?

Što se tiče pomrčine Mjeseca, to je očito najslabiji argument od ta tri argumenta, jer po čemu znamo da je to na Mjesecu Zemljina sjena, a ne sjena nekog drugog nebeskog tijela.

Čine li vam se ovi (protu-)argumenti uvjerljivima?
karizmavjere is offline  
Old 21.09.2022., 21:56   #2
Dosad se ravna zemlja na ovom forumu raspravljala na .pdf “Alternativa” tako da ti tu, ovisno o agilnosti moderature, neće dugo opstati pa najbolje da je odmah sam otvoriš tamo…
leonardo10 is offline  
Old 21.09.2022., 22:20   #3
I tamo je dvaput zaključana. Ali pokušaj, možda prođe.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Old 21.09.2022., 22:29   #4
Na Alternativu.
Ključ.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:19.