Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2018., 07:05   #61
Najstariji predak Britanaca imao je tamnu kožu i plave oči

Objavio sam ovo jučer na topicu Novosti o povjesničarskim događanjima (skupovi, diskusije, novi nalazi i ideje…). Tek nakon toga sjetio sam se ovog topica. Prenosim sad ovdje, jer se uklapa u taj period. Sadržajno, to je vrijeme od prve pojave poljoprivrede u Europi do trenutka kad su poljodjelci i stočari prisutni u svim dijelovima Europe, te također, koliko sam to shvatio prateći povremeno tu tematiku, vrijeme kad započinju migracije ratnički nastrojenih naroda vozača bornih kola (kurganska kultura, narod ratne sjekire…), koji su vjerojatno proto-indoeuropljani (tj. proširili su te dijalekte, iz kojih potječu jezici kojima govore gotovo svi današnji Europljani). Naseljenici, koji su došli u Britaniju prije oko 6.000 godina, su oni koji su donijeli poljoprivredu.

New Research Reveals Britain’s Oldest Ancestor Had Dark Skin and Blue Eyes



Full facial reconstruction model of a head based on the skull of Britain's oldest complete skeleton on display during a screening event of The First Brit: Secrets Of The 10,000 Year Old Man at The Natural History Museum, in London. (Credit: Jonathan Brady/PA Images via Getty Images)


The 10,000-year-old skeleton of “Cheddar Man,” the oldest complete skeleton found in Britain, recently became a bit less mysterious. It was just revealed through DNA analysis that the man recognized as the first modern Brit had a “dark to black” skin tone.

“Cheddar Man” was discovered in 1903 in Gogh’s Cave within the village of Cheddar, Somerset. For years, little was known about this European ancestor, outside of his 5’ 5” height and assumed death in his early 20s. (…)

People with pale skin likely arrived in Britain about 6,000 years ago, according to the BBC, via migration from the Middle East. Europeans and Britons of the Mesolithic Era, to which “Cheddar Man” belongs, would have had a similar genetic make-up to him. (…)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 10:47   #62
Quote:
Zoran Oštrić
Quote:
koliko sam to shvatio prateći povremeno tu tematiku, vrijeme kad započinju migracije ratnički nastrojenih naroda vozača bornih kola (kurganska kultura, narod ratne sjekire…), koji su vjerojatno proto-indoeuropljani (tj. proširili su te dijalekte, iz kojih potječu jezici kojima govore gotovo svi današnji Europljani). Naseljenici, koji su došli u Britaniju prije oko 6.000 godina, su oni koji su donijeli poljoprivredu.
to sigurno nisu bili indoeuropljani jer indoeuropski R1b kojeg ima većina britanaca dolazi tamo 2100 godina prije krista..

https://www.eupedia.com/europe/neoli...#R1b_migration

Quote:
Naseljenici, koji su došli u Britaniju prije oko 6.000 godina, su oni koji su donijeli poljoprivredu.
Quote:
People with pale skin likely arrived in Britain about 6,000 years ago, according to the BBC, via migration from the Middle East.
koji bi to haplotipovi sa bliskog istoka blijede kože(bijelci) došli u britaniju po tvom mišljenju jer R1b očito nisu..?


Quote:
The 10,000-year-old skeleton of “Cheddar Man,” the oldest complete skeleton found in Britain, recently became a bit less mysterious.
Only two belonged to that haplogroup: one E-M78 from the Sopot culture in Hungary (5000-4800 BCE) and another E-M78 (c. 5000 BCE), possibly E-V13, from north-east Spain.

The testing of ancient DNA from the Natufian culture (Mesolithic Levant) and Pre-Pottery Neolithic Levant confirmed a high incidence of haplogroup E1b1b in that region

https://www.eupedia.com/europe/Haplo...-DNA.shtml#V13

moguće da je Cheddar Man ustvari neki tip E1b
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 11:43   #63
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
to sigurno nisu bili indoeuropljani jer indoeuropski R1b kojeg ima većina britanaca dolazi tamo 2100 godina prije krista..
Na stranu detalji o haplogrupama, napisao sam slijedeće:
Sadržajno, to [tj: vremenski okvir iz naslova, dakle do 3000 pne - naknadno pojašnjenje!] je vrijeme od prve pojave poljoprivrede u Europi do trenutka kad su poljodjelci i stočari prisutni u svim dijelovima Europe, te također, koliko sam to shvatio prateći povremeno tu tematiku, vrijeme kad započinju migracije ratnički nastrojenih naroda vozača bornih kola (kurganska kultura, narod ratne sjekire…), koji su vjerojatno proto-indoeuropljani
Dakle, krajem tog perioda, 3000 BC, počinju te migracije, na istoku Europe. Proteklo je vremena dok su stigli do Britanije. U članku se spominju naseljenici koji su stigli ranije, oko 4000 BC.

Quote:
koji bi to haplotipovi sa bliskog istoka blijede kože(bijelci) došli u britaniju po tvom mišljenju jer R1b očito nisu..?
Tražiš moje mišljenje? Pa ja sam samo za informaciju prenio članak, objavljen na sajtu history.com. Osobno nemam nikakvo mišljenje o tome.

Haplogrupe, koliko ja to razumijem, nisu bitne ovdje. Taj čovjek je mogao imati tamnu kožu i plave oči, a njegov neposredni nasljednik po muškoj liniji 5 ili 10 tisuća godina kasnije svjetlu kožu i tamne oči, a da ima istu haplogrupu, jer su se njegovi muški nasljednici mješali sa ženama koje su nosile te karakteristike, ili su se čak na njihovim genima dogodile promjene, a geni koji određuju Y-haplogrupu u tome ne sudjeluju.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 12:24   #64
Quote:
Zoran Oštrić
Quote:
mislim da će trebati još puno istraživanja da bi se počeli donositi sigurniji sudovi.
zna se i sada dosta...da se ne zna onda ne bi u članku govorili da netko dolazi sa bliskog istoka...vjerojatno i to znaju na osnovu par ili desetak starih haplotipova...ista stvar je i sa migracijom iz bijele hrvatske..ne treba mi 1000 haplotipova da nešto saznam...tu je i primjer migracije indoeuropljana sa R1a i R1b tipovima..(ruske stepe)



Quote:
Tražiš moje mišljenje? Pa ja sam samo za informaciju prenio članak, objavljen na sajtu history.com. Osobno nemam nikakvo mišljenje o tome.


pa provjeri na temelju čega oni to tvrde(migracija bliski istok)...koliko ja znam vjerojatno na temelju par starih haplotipova na bliskom istoku...iako za to vjerojatno postoji znanstveni rad i dalje je to zaključak na malom uzorku...što na ovom forumu bar pod tvojom ingerencijom ne bi prošlo..

Quote:
vrijeme kad započinju migracije ratnički nastrojenih naroda vozača bornih kola
na osnovu koliko haplotipova si to zaključio? tj. koliko haplotipova je unešeno kao dokaz u taj znanstveni rad...?

ja migraciju bijelih hrvata u hrvatsku dokazujem na osnovu dva starija haplotipa u južnoj poljskoj i desetine mlađih... to neće proći kod tebe i ja to poštujem zato ti meni reci sa koliko haplotipova ti dokazuješ indoeuropsku migraciju u europu ili migraciju sa bliskog istoka i pokaži te mutacije na javnim bazama podataka...ako su starije mutacije mogu i znanstveni radovi...

Quote:
Tražiš moje mišljenje? Pa ja sam samo za informaciju prenio članak
sve 5, ali koliko ja znam mali je broj uzoraka za utvrđenje tih migracija, ako se ravnamo tvojim kriterijem...zato provjeri neki znanstveni rad koji utvrđuje indoeuropsku migraciju u europu i pogledaj na temelju koliko uzoraka su ti znanstveni radovi napisani..

što se tiče I2a koliko ja znam na bliskom istoku postoji jedna ili par osoba tamo sa nekom najstarijom granom navedenog i po tome se zna da I2a dolazi sa bliskog istoka u europu dali prije 25, 20 tisuća godina..kako je moguće da to znaju samo na osnovu par grana I2a?. to kod tebe ne prolazi...

Quote:
Haplogrupe, koliko ja to razumijem, nisu bitne ovdje. Taj čovjek je mogao imati tamnu kožu i plave oči, a njegov neposredni nasljednik po muškoj liniji 5 ili 10 tisuća godina kasnije svjetlu kožu i tamne oči,

sigurno da nije bitno ali je znakovito...zato sam pretpostavio da je možda ta osoba neki stariji E1b tip s obzirom da R1a, R1b ne mogu biti ali moguće je da je i I2a ali s obzirom da imamo uzoraka I2a1b po europi vrlo lako ili moguće je provjeriti da li je ta osoba ili jesu li te osobe izvorno crne boje kože...ili tamnije..sve će se doznati..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 13:30   #65
Po ovome imamo sljedeće;

1. Aboridžine s plavim očima (vjerojatno srodnike Berbera s Atlasa, iako je tu tamnija put )
2. Poljoprivrednike s bliskog istoka (prve "bijelce"), iako bi isti trebali biti slični ljudima s kavkaza i Baskima (iako mi se čini da bi isti mogli biti srodni i semitima)
3. Indoeuropljane

Aboridžini su "istrijebili" neandertalce, Poljoprivrednici su istrijebili njih, a IEovi su došli na kraju (prije koje 3+ tisuće godina, od Mikenjana pa nadalje).

Aboridžini imaju smisla.
Imaš negritose po enklavama južne Azije, kao i stanovnike Papue-Nove Gvineje, te melanezije...
To su prvi ljudi, koji su se najviše prošili.

Poljoprivrednici su nosioci raznih kultura, od megalitske na krajnjem zapadu, pa do...
To bi bili ljudi srodni Pelazgima/Minojcima...

IE-ovci ne ulaze u ovaj time spam.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 16:01   #66
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
na osnovu koliko haplotipova si to zaključio? tj. koliko haplotipova je unešeno kao dokaz u taj znanstveni rad...?
Zaboginje, ti si stvarno opsjednut haplotiovima… Priča o indoeuropljanima je iz 19 stoljeća, a također i arheologija o ljudima koji koriste borna kola, koji grade kurgane itd.. Nije sad sve to postalo nevažno. Niti su sva genetika haplogrupe. Ovo istraživanje DNA, na osnovu kojeg zaključuju o boji kose, kože i očiju, nema veze s Y-haplogrupama.

Širi prikaz:

http://www.ucl.ac.uk/news/news-artic...r-man-revealed

First Brit: Secrets of the 10,000 Year Old Man will air on Channel 4 on Sunday 18th February.
Quote:
rofessor Mark Thomas and Dr Yoan Diekmann (both UCL Genetics, Evolution & Environment) then analysed Cheddar Man’s DNA sequences to establish aspects of his appearance.

“Cheddar Man’s genetic profile places him with several other Mesolithic-era Europeans from Spain, Hungary and Luxembourg whose DNA has already been analysed. These ‘Western Hunter-Gatherer’s’ migrated into Europe at the end of the last ice age and the group included Cheddar Man’s ancestors,” explained Professor Thomas.

Today, around 10% of indigenous British ancestry can be linked to that population.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 17:26   #67
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Zaboginje, ti si stvarno opsjednut haplotiovima… Priča o indoeuropljanima je iz 19 stoljeća, a također i arheologija o ljudima koji koriste borna kola, koji grade kurgane itd.. Nije sad sve to postalo nevažno. Niti su sva genetika haplogrupe. Ovo istraživanje DNA, na osnovu kojeg zaključuju o boji kose, kože i očiju, nema veze s Y-haplogrupama.

Širi prikaz:

http://www.ucl.ac.uk/news/news-artic...r-man-revealed

First Brit: Secrets of the 10,000 Year Old Man will air on Channel 4 on Sunday 18th February.
ovo o čemu ti govoriš(indoeuropljani 19st) su zaključci na temelju arheologije...zašto sam opsjednut haplotipovima? zato što jedino oni mogu osporiti ili potvrditi arheologiju, povijesni zapis itd...što znači da je to prvi dokaz u dokazivanju migracije neke populacije, plemena ili skupine...e sada to što se meni ne da ili sam manje zainteresiran za tumačenje migracija pomoću nekih povijesnih zapisa je iz razloga što se prvo ravnam haplotipovima tek onda povijesnim zapisima..kao što se ti ravnaš knjigama iz bivše juge...dali ja za tvoje dokaze govorim da si opsjednut njima..?

što se tiče boje očiju itd..to nema nikakve veze sa haplotipovima...o tome ne moramo ni govoriti..ali zanimljivo bi bilo vidjeti kojem je haplotipu ta osoba izvorno pripadala...to nisu utvrdili a postoji mogućnost da je čak i I2a kandidat..znači naš ili dijelu hrvata praprapraprapra djed..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 23:46   #68
Prvi moderni Britanac imao je tamnu kožu i plave oči, objavili su znanstvenici u srijedu nakon DNK analize ostataka čovjeka koji je živio prije 10 tisuća godina.

Poznatom "čovjeku iz Cheddara", nazvanom tako po selu na jugoistoku Engleske u čijoj se blizini nalazi pećina u kojoj je 1903. pronađen njegov kostur, udahnut je novi život putem prve potpune DNK analize njegovih ostataka.

U zajedničkom projektu Britanskog prirodoslovnog muzeja i Londonskog sveučilišta, znanstvenici su napravili dva milimetra duboku rupu u njegovoj lubanji i izvukli koštanu srž za analizu.

Rezultati su promijenili dosadašnju projekciju čovjeka iz Cheddara kojeg se oslikavalo kao svjetloputog i smeđookog.

Iznenađujuća je spoznaja da su Britanci prije 10.000 godina mogli imati vrlo plave oči i vrlo tamnu kožu, rekao je Chris Stringer iz prirodoslovnog muzeja.

Otkriće sugerira da je svjetlija pigmentacija bila sastavnica naroda sa sjevera Europe i ranije nego što se mislilo.

Pleme čovjeka iz Cheddara stiglo je u Britaniju na koncu zadnjeg Ledenog doba, a njegova DNK povezana je s pojedincima otkrivenim u današnjoj Španjolskoj, Mađarskoj i Luksemburgu.

Znanstvenik Alfons Kennis kaže da su rezultati DNK analize revolucionarni. To je priča o migracijama kroz povijest. Možda će nam to ukloniti percepciju da ljudi iz određenih područja moraju imati određeni izgled. Svi smo mi migranti, zaključio je.

http://magazin.hrt.hr/429016/prvi-mo...zu-i-plave-oci
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 00:52   #69
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Prvi moderni Britanac imao je tamnu kožu i plave oči, objavili su znanstvenici u srijedu nakon DNK analize ostataka čovjeka koji je živio prije 10 tisuća godina. (…) http://magazin.hrt.hr/429016/prvi-mo...zu-i-plave-oci
HRT je prenijela vijest Hine. Forum.hr je objavio ovo prije Hine!

Quote:
Otkriće sugerira da je svjetlija pigmentacija bila sastavnica naroda sa sjevera Europe i ranije nego što se mislilo.
AAAARRRRRRGGGGGGHHHHHHH! Sad bih im zviznuo ban na tri dana!!!

KASNIJE, papčine, kasnije!!!

«The discovery suggests that the lighter pigmentation now considered to be a defining feature of northern Europe is a far more recent phenomenon.«
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:41   #70
Genetska analiza o valovima naseljavanja Skandinavije

Uz vijest od analizi "Cheddar Man" i diskusiju o migracijama ljudi otprilike od kraja ledenog doba do uvođenja poljoprivrede (#61 id.), informacija na sajtu sciencedailycom o nedavno objavljenom radu "The genetic prehistory of the Baltic Sea region" (Nature Communications, 2018; 9 (1) DOI: 10.1038/s41467-018-02825-9). (Sciencedaily.com je zanimljiv sajt, koji objavljuje brojne vijesti iz znanosti, iz raznih područja, o najnovijim objavljenim znanstvenim radovima i istraživanjima, a pisane su tako da upućeni laik, dakle netko tko nije ekspert ali ipak zna nešto više od prosječnog laika, može razumjeti o čemu se radi.)

Ovdje se radi o naseljavanju Skandinavije, koja je u ledeno doba bila pod vječnim ledom, pa su prvi naseljenici došli prije oko 11.000 godina. Poljoprivreda se pojavila u Srednjoj Europi prije oko 7.000, a u Skandinaviji prije oko 6.000 godina.

Northern European population history revealed by ancient human genomes

Analysis of ancient DNA found that Scandinavia was settled by hunter-gatherers via a southern and a northern route, and reveals that agriculture was likely introduced by migrating agriculturalists.

Date:
January 30, 2018
Source:
Max Planck Institute for the Science of Human History
Summary:
Scientists analyzed ancient human genomes from 38 northern Europeans dating from approximately 7,500 to 500 BCE. The study found that Scandinavia was initially settled via a southern and a northern route and that the arrival of agriculture in northern Europe was facilitated by movements of farmers and pastoralists into the region. (…)

The earliest farmers in Sweden are not descended from Mesolithic Scandinavians, but show a genetic profile similar to that of Central European agriculturalists. Thus it appears that Central Europeans migrated to Scandinavia and brought farming technology with them. These early Scandinavian farmers, like the Central European agriculturalists, inherited a substantial portion of their genes from Anatolian farmers, who first spread into Europe around 8,200 years ago and set in motion the cultural transition to agriculture known as the Neolithic Revolution.

Similarly, a near-total genetic turnover is seen in the Eastern Baltic with the advent of large-scale agro-pastoralism. While they did not mix genetically with Central European or Scandinavian farmers, beginning around 2,900 BCE the individuals in the Eastern Baltic derive large parts of their ancestry from nomadic pastoralists of the Pontic-Caspian steppe.

"Interestingly, we find an increase of local Eastern Baltic hunter-gatherer ancestry in this population at the onset of the Bronze Age," states Alissa Mittnik of the Max Planck Institute for the Science of Human History, lead author of the study. "The local population was not completely replaced but coexisted and eventually mixed with the newcomers." (…)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 16:18   #71
"Oriđiđi" Skandinavci su haplogrupa I.
Pogledaj ovo;
https://www.eupedia.com/genetics/phy...logroups.shtml

Dakle, ydna ti je izravna muška linija, nasljeđuje se s oca na sina i dobra je za migracije.
Jbg. muški su povijesno više migrirali nego žene.

Haplogrupa I je srodna s hapogrupom J, a ona je protosemitska.
Zapravo J1 je protosemitska, a J2 je "pelaška", odnosno pripada "kultu bika" i sličnim minojskim i "minoidnim" kulturama.

Indoeuropljani su R(1) haplogrupe, s time da su oni srodni s Q haplogrupama (Turci, Mongoli, pa i Indijanci https://en.wikipedia.org/wiki/File:H..._Q_(Y-DNA).PNG)
Pogledaj si kartu;
https://upload.wikimedia.org/wikiped...plogroups1.png

Ovdje ti je dijagram, da se bolje snađeš.
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_...DNA_haplogroup

S time da haplogrupa ne znači i "rasu"/boju kože. Npr. imaš oko Čada crnce koji imaju R1a, a što znači zapadnoeuropsko porijeklo.
Ljudi se miješaju, izravna muška linija je "zapadnoeuropska" ( i to ne ona iz doba kolonizacije Afrike), ali sve ostale nisu.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 17:15   #72
Da se ne prepirete, "Cheddar Man" pripada Y-DNA haplogrupi C.
Andelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 18:59   #73
nemamo faktični podatak koje je haplogrupe Cheddar Man, u španjolskoj postoji nalaz (kostur) sa istom MtDNA i haplogrupom C iz tog razloga se pretpostavlja da je i Cheddar Man haplogrupa C
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:20   #74
Quote:
Andelko kaže: Pogledaj post
Da se ne prepirete, "Cheddar Man" pripada Y-DNA haplogrupi C.
Interesantno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_C
https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_C-M130

To je sasvim drugi odjeljak od IJ i R haplogroupa.
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
nemamo faktični podatak koje je haplogrupe Cheddar Man, u španjolskoj postoji nalaz (kostur) sa istom MtDNA i haplogrupom C iz tog razloga se pretpostavlja da je i Cheddar Man haplogrupa C
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:22   #75
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
nemamo faktični podatak koje je haplogrupe Cheddar Man, u španjolskoj postoji nalaz (kostur) sa istom MtDNA i haplogrupom C iz tog razloga se pretpostavlja da je i Cheddar Man haplogrupa C
Cheddar Man is Y-chromosome haplogroup C
Andelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:48   #76
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Interesantno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_C
https://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_C-M130

To je sasvim drugi odjeljak od IJ i R haplogroupa.

koliko sam čitao neke komentare par ljudi je pretpostavljalo da je Cheddar Man haplogrupa I, I2 i E1b

ja sam isto to pretpostavljao ali vjerojatno je haplogrupa C jer se i ona nalazi sa I2a među prvima u europi
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 20:52   #77
mislim da bi taj podatak rekli u sadašnjem članku da ga imaju, ako si ti u pravu onda ćemo pričekati budući članak da izađe i sve ćemo znati
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 21:19   #78
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Jbg. muški su povijesno više migrirali nego žene.
Koliko povremeno pročitam o ovim temama, uglavnom kažu obrnuto.

Genetic evidence for a higher female migration rate in humans (Rad u časopisu Nature Genetics, 1998)
A higher female than male migration rate (via patrilocality, the tendency for a wife to move into her husband's natal household) explains most of this discrepancy, because diverse Y chromosomes would enter a population at a lower rate than mtDNA or the autosomes. Polygyny may also contribute, but the reduction of variation within populations that we measure for the Y chromosome, relative to the autosomes and mitochondrial DNA, is of such magnitude that differences in the effective population sizes of the sexes alone are insufficient to produce the observation.
To je prije 20 godina, ali evo prikaza jednog novijeg rada, u kojem se daju isti zaključci:

New analysis of human genetic history reveals female dominance

The analysis showed that female populations were larger before the out-of-Africa migration and remained so throughout almost all subsequent migrations. The main drivers of this trend are likely to be processes such as polygyny, where one male mates with many females, and the fact that in most societies, women tend to move to live with their husbands. This has resulted in females making a greater genetic contribution to the global population than males.
Ove dve nove analize, koje sam linkao, nisu o Y-haplogrupama.

Quote:
S time da haplogrupa ne znači i "rasu"/boju kože.
Naravno. Zapravo, koliko sam shvatio, ne znači baš ništa, što se tiče fenotipa; taj genetski materijal na Y-kromozomu čini genetski otpad, ni na što ne utječe. Naš fenotip više ovisi o našim pretkinjama, među inim i zato jer one više, a ne manje migriraju.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 22:12   #79
? to je samo komentar?
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Koliko povremeno pročitam o ovim temama, uglavnom kažu obrnuto.
Genetic evidence for a higher female migration rate in humans (Rad u časopisu Nature Genetics, 1998)
A higher female than male migration rate (via patrilocality, the tendency for a wife to move into her husband's natal household) explains most of this discrepancy, because diverse Y chromosomes would enter a population at a lower rate than mtDNA or the autosomes. Polygyny may also contribute, but the reduction of variation within populations that we measure for the Y chromosome, relative to the autosomes and mitochondrial DNA, is of such magnitude that differences in the effective population sizes of the sexes alone are insufficient to produce the observation.
To je prije 20 godina, ali evo prikaza jednog novijeg rada, u kojem se daju isti zaključci:
New analysis of human genetic history reveals female dominance

The analysis showed that female populations were larger before the out-of-Africa migration and remained so throughout almost all subsequent migrations. The main drivers of this trend are likely to be processes such as polygyny, where one male mates with many females, and the fact that in most societies, women tend to move to live with their husbands. This has resulted in females making a greater genetic contribution to the global population than males.
Ove dve nove analize, koje sam linkao, nisu o Y-haplogrupama.
Naravno. Zapravo, koliko sam shvatio, ne znači baš ništa, što se tiče fenotipa; taj genetski materijal na Y-kromozomu čini genetski otpad, ni na što ne utječe. Naš fenotip više ovisi o našim pretkinjama, među inim i zato jer one više, a ne manje migriraju.
Zanimljivi zaključci.

Vidiš, mDNA (izravna ženska linija) je izrazito miješana.
YDNA (izravna muška linija) je izrazito lokalizirana, odnosno pokazuje pravce migracija.

Zaključak ti se nalazi ovdje;
https://cla.umn.edu/ihrc/news-events...women-who-wait

One of these laws concluded that women were more migratory than men overall, but the distances women traveled remained short. Long-distance migration, Ravenstein argued, was preserved primarily for men.

Zar misliš da bi gledali migracije preko ydna, kada bi mdna bio bolji?
Prosječna žena će negdje otići par sela solo (u potrazi za suprugom),
Muško će ostati u svom selu, odnosno njemu će žena doć, na njegovo.
Ili će se cjelokupno selo preseliti negdje drugdje.
Pravila patrijarhata, žene dolaze muškima.
Tako je bar bilo prije


Par zanimljivih videa;
https://www.youtube.com/watch?v=gf7qPLpzOLI
https://www.youtube.com/watch?v=OHwJHVkf4iw


Za fenotip imaš krivo, materijali su jednako bitni. YDNA baš i nije genetski otpad, samo ima manje genetskog materijala.
Imaš onu priču s očima i kosom, gdje se to dobro vidi (mislim da geni nisu na spolnim kromosomima).
Žene će (barem u prošlosti) razrijediti svoje karakteristike.
Uostalom pogledaj ovo;
https://www.eupedia.com/europe/europ...logroups.shtml
U RH ima 37% I2a, 24% R1a, 8,5 R1b, 5,5 I1, 10 E1b1 i 6 J2. Dakle 6 grupa sa po više od 5% koje čine 91% populacije.
2 grupe su s više od 10% koje čine 61% populacije (iste su slavenske haplogrupe, doseljeničke, manje-više, moguće je da neke od podgrana unutra nisu, a da neke od podgrana izva jesu).
To je yDNA.

A za žene;
https://www.eupedia.com/europe/europ...requency.shtml
41,1 H (općeeuropska), od čega je 13,5 H1+H3, 5,1HVO+V, 9,7 J, 5,8 T2, 10,3 U5, 5,1 K
Dakle, 6 kombinacija grupa koje sadrže skupa 77,1, od čega su samo 2 preko 10%, od kojih je jedna kombinacija jako puno haplogrupa (H), a druga (U5) indoeuropska.

Pogledaj si malo;
https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_H_mtDNA.shtml

A ovdje imaš i neke karte;
https://www.eupedia.com/europe/maps_...logroups.shtml
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 23:38   #80
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Rekoh već da me ta tema baš i ne zanima. Nemoj od mene očekivati da u to dublje prodirem! Također me crtanje zemljopisnih karata ne zanima osobito.

Ne pišemo ipak ovdje samo za nas par koji se javljamo! Prilično ljudi pročita a da ne sudjeluje u raspravama; za njih prenosim neke tekstove. O nekim temama naravno puno više znam i raspravljam, a ovdje prenosim uglavnom kao novinar (što sam nekad i bio), kao što je i Hina bila prenijela.

Nešto naravno i naučim, kao što valjda nauče i drugi koji s malo pažnje čitaju, evo ovo što si sad rekao, korigirajući prethodno rečeno, da se žene više sele, ali muškarci na veće udaljenosti, to je zanimljivo.

No, opet stoji, ova dva rada gore ne bave se Y-haplogrupama i ne zaključuju na osnovu njih, a imamo zanimljive podatke, da su naseljenici na području Letonije došli, izgleda, sa zapada a ne iz obližnjih ruskih stepa, dok su ovi iz Rusije djelomice išli okolo i naseljavali južnu Skandinaviju sa sjevera, gdje su se miješali s doseljenicima s juga. Naravno, ne znam koliko su ti zaključci pouzdani i konačni. Broj uzoraka je, koliko vidim, mali.

Eupediju uređuje amater, koliko sam vidio, kad sam se malo zainteresirao, razni podaci su zbrda-zdola nabacani, pouzdanost je nepoznata, nikakvi se zaključci iz bilo čega tu objavljenog ne mogu izvlačiti, bar to ne mogu korektno raditi amateri. Tako da na to ne obraćam pažnju, nego gledam isključivo objavljene znanstvene radove. (Naravno, ako vas veseli, neću vas sprečavati, nisu to ustaše i partizani! )
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.