Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2016., 10:38   #61
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Kakva partija, tko je to spominjao? Kad sam uopće rekao da kolektivizacija neće biti prisilna? Najradije bih da ne bude
Ali ako neću predati vlasništvo nad tvornicom, kako ćemo to kolektivizirati bez državne prisile? To je pitanje. Ja ne vidim druge osim silom kao i svi komunisti do sada, dakle mora biti partija i mora biti pljačka te prisilno otimanje imovine. Nema druge, ili želiš objasniti na koji ćeš način nagovoriti ljude da predaju plodove svoga rada tebi i tvojim drugovima? I ako ovo uspiješ objasniti, onda mi objasni kako ćemo stići do bezdržavnog društva kroz totalitarizam države?

Oprostit ćeš mi ako primjetim da je više nego ironično da se dičite humanizmom i tepate si kako marite za ljudske živote, dok im gazite temeljne slobode i otimate što je njihovo. Ljevičarski doublethink u akciji.
Quote:
jebiga, kad ti je protivnik sustav čiji apologeti ne mare za ljudske živote niti kvalitetu istog, kao ni za općenitu opstojnost čovječanstva, ne preostaje ti baš drugo razumiješ, jelda
Ali onaj koji želi da radnik zadrži plodove svoga rada i troši prema njegovin preferencijama ne prema preferencijama tvoje partije, da se društvo temelji na dobrovoljnim odnosima bez prisile i tiranije, da su neka ljudska prava sveta i da se trebamo boriti da svaki čovjek bude jednak pred zakonom i slobodan stvarati i surađivati - taj je nehuman i ne mari za opstojnost čovječanstva. Ali vi koji bi mu postavili pravila, otimali imovinu, otimali plodove njegova rada i prisilili ga u aranžman po vašoj volji - vi ste humani i marite za čovjeka! U kojem bizarro svijetu živite majko mila.
Quote:
> implying da su libertarijanci bitni u modernoj ekonomiji -> lol
Čak i socijalističke partije i zadrti komunistički ideolozi u istima su bili prisiljeni pojesti govno i priznati da im je društveni eksperiment propao, da naprosto nema prosperiteta niti kvalitete života bez liberalnih reformi, decentralizacije i privatnog vlasništva. Svijet je neizmjerivo bolji za robove bivših socijalističkih diktatura i žrtve prisilnog kolektivizma. Zahvaljujući upravo liberalnim reformama.

Za razliku od tebe koji valjda nisi u životu čuo za Hayeka, Misesa, Nozicka ili Friedmana, čitao sam i Marxa i Engelsa i Eageltona i Shawa i baš zato se protivim njihovim idejama, jer iza svih stoji prisila, bez prisile nema niti socijalizma. Ti ustvari nemaš pojma o osnovama niti svoje a kamoli moje filozofije koliko vidim.

Zadnje uređivanje satnik : 25.10.2016. at 10:55.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 11:57   #62
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Oprostit ćeš mi ako primjetim da je više nego ironično da se dičite humanizmom i tepate si kako marite za ljudske živote, dok im gazite temeljne slobode i otimate što je njihovo. Ljevičarski doublethink u akciji.
Kakve temeljne slobode? Slobodu da nikad ne postanu kapitalisti i cijeli život rade monotone poslove ili slobodu da ostanu bez krova nad glavom ili slobodu raditi neplaćene prekovremene ili slobodu umirati u ratovima za tuđe interese? Imaš pravo, te slobode ne planiramo dati.

Quote:
Za razliku od tebe koji valjda nisi u životu čuo za Hayeka, Misesa, Nozicka ili Friedmana
One iste Hayeka, Misesa i ostale čije ideje i liberali smatraju budalaštinama? Ili onog istog Friedmana koji je u ime o tako ti drage slobode podržavao jebenog Pinocheta i njegovu diktaturu koja je rezultirala ne samo smrću tisuća, nego i siromaštvom širokih slojeva Čileanaca? Ajde odjebi, tko o čemu, apologet diktatora o slobodi.

nego šta ćemo s tim Singapurom, ha
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 12:06   #63
Bordiger, što misliš o radničkom dioničarstvu, primjer ITAS Prvomajska iz Ivanca, remontno brodogradilište Radež sa Korčule, možda još neki...
Znam da je to u Hrvatskoj egzotika, koja je eventualnu priliku propustila, čini mi se... ali barem kao koncept, da li se to uklapa u tvoje viđenje ?

Zatim, zadrugarstvo, socijalno poduzetništvo, etičko bankarstvo (Goran Jeras je dobio dozvolu, mislim...).

Jedan Mondragon iz Baskije je prava radnička korporacija. Naravno da prema 'vanjskom svijetu' nastupaju prema tržišnim načelima... no svejedno, koncept je zanimljiv.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 12:16   #64
Mene, kao suvlasnika privatne firme zanima samo odgovor na jedno pitanje. Bez okolišanja, strawmana i sličnih pizdarija. Ako ja ne želim dati svoju firmu koja je stvorena od nule, i za koju radim 50-60 sati tjedno u društvene ruke, na koji bi me način vi prislili da to napravim?
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 13:12   #65
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Mene, kao suvlasnika privatne firme zanima samo odgovor na jedno pitanje. Bez okolišanja, strawmana i sličnih pizdarija. Ako ja ne želim dati svoju firmu koja je stvorena od nule, i za koju radim 50-60 sati tjedno u društvene ruke, na koji bi me način vi prislili da to napravim?
Točno ovo pitanje postavljam već peti put dotičnom komunistu...živo me zanima.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 13:22   #66
I mene bi zanimao odgovor na to pitanje.


Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Bordiger, što misliš o radničkom dioničarstvu, primjer ITAS Prvomajska iz Ivanca, remontno brodogradilište Radež sa Korčule, možda još neki...
Znam da je to u Hrvatskoj egzotika, koja je eventualnu priliku propustila, čini mi se... ali barem kao koncept, da li se to uklapa u tvoje viđenje ?

Zatim, zadrugarstvo, socijalno poduzetništvo, etičko bankarstvo (Goran Jeras je dobio dozvolu, mislim...).

Jedan Mondragon iz Baskije je prava radnička korporacija. Naravno da prema 'vanjskom svijetu' nastupaju prema tržišnim načelima... no svejedno, koncept je zanimljiv.
Također i na ovo.

S obzirom da u kapitalizmu ne postoji nikakva prepreka za navedeni način udruživanja i rada ne znam zašto je to većini koji zagovaraju radničko upravljanje neprihvatljivo.
Vuče mi na razlog izbjegavanja odgovornosti. Pa ako nije problem da objasne ako nije tako.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 13:25   #67
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Kakve temeljne slobode?
Za početak, slobodu da raspolažemo plodovima vlastitoga rada, a ne da nam ti otimaš iz usta i daješ svojim partijaškim drugovima?
Quote:
Slobodu da nikad ne postanu kapitalisti i cijeli život rade monotone poslove
Ma da, u komunizmu neće niko morat radit monotone poslove, čarobni jednorozi će smartphone aplikacije i pečena janca kenjati po ljudima?
Quote:
ili slobodu da ostanu bez krova nad glavom
Pa da, zato se bježalo iz socijalizma u kapitalizam, da bi tamo bili bez krova nad glavom. Kako samo nisu oni deseci milijuna imali tebe da im kažeš da im je ustvari super u socijalističkim prćijama, da je gore u neimaštini Australije, Amerike, Švicarske, Novog Zelanda, Kanade...i nastavi niz kapitalističkih propalih društava.
Quote:
ili slobodu raditi neplaćene prekovremene
Pa da, čuo sam da su istočni Nijemci napravili zid da bi sve te izbjeglice iz kapitalističkog zapada zaustavili, svi su se htjeli dočepati prosperiteta socijalizma.
Quote:
ili slobodu umirati u ratovima za tuđe interese?
Kaže etatist koji bi predao još veće ovlasti političarima i državi.
Quote:
One iste Hayeka, Misesa i ostale čije ideje i liberali smatraju budalaštinama? Ili onog istog Friedmana koji je u ime o tako ti drage slobode podržavao jebenog Pinocheta i njegovu diktaturu koja je rezultirala ne samo smrću tisuća, nego i siromaštvom širokih slojeva Čileanaca? Ajde odjebi, tko o čemu, apologet diktatora o slobodi.
Pa druže, tvoji su istomišljenici pobili više prije doručka nego li je taj Pinochet u svojoj vojnoj karijeri.
Ali ekonomska liberalizacija je napravila od Čilea najprosperitetniju južnoameričku državu, dok u naftom bogatoj Venezueli čekaju u redovima na šaku brašna, nemaju WC papira, hrane za novorođenčad.
Quote:
nego šta ćemo s tim Singapurom, ha
Šta s njim? Šta s Venezuelom, Kubom, Sjevernom Korejom, SSSRom, SFRJ i svim ostalim propalim socijalističkim eksperimentima (čitaj, svaki u povijesti svijeta)? Aha da, nisu bili "pravi" komunisti, ti znaš bolje od njihovih velikih vođa i komunističke vrhuške njihovih partija. Eh da su samo tebe i tvoje facebook drugove imali ne bi svi redom propali jelda?

Socijalistima je um toliko otvoren da im je mozak ispao.

Zadnje uređivanje satnik : 25.10.2016. at 13:50.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 13:32   #68
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Bordiger, što misliš o radničkom dioničarstvu, primjer ITAS Prvomajska iz Ivanca, remontno brodogradilište Radež sa Korčule, možda još neki...
Znam da je to u Hrvatskoj egzotika, koja je eventualnu priliku propustila, čini mi se... ali barem kao koncept, da li se to uklapa u tvoje viđenje ?

Zatim, zadrugarstvo, socijalno poduzetništvo, etičko bankarstvo (Goran Jeras je dobio dozvolu, mislim...).

Jedan Mondragon iz Baskije je prava radnička korporacija. Naravno da prema 'vanjskom svijetu' nastupaju prema tržišnim načelima... no svejedno, koncept je zanimljiv.
Slobodno tržište je sasvim kompatibilno s ovim modelima upravljanja, ništa ne sprečava ljude da ovako posluju. Komunisti poput bodrigera su slobodni osnovati društvo ili poduzeće po komunističkim principima, dijeliti dobit, uvesti radničko samoupravljanje, poslovati po socijalističkim načelima i dokazati nama ostalima da je takvo upravljanje bolje, produktivnije i da su radnici sretniji. Da to dokažu. dobrovoljno bi pristupili takvim tvrtkama. Ali ne žele.

Izgleda da njega i njegove drugove iz ovog pokreta ne zanima dobrovoljna udruga istomišljenika niti socijalističko upravljanje nekakvim pogonom, njih isključivo zanima marksistička dogma i prisilno upravljanje drugim ljudima i njihovim preferencijama na državnom nivou.

Jer su im ideje valjda toliko dobre da se moraju silom nametnuti ostalim ljudima.

Zadnje uređivanje satnik : 25.10.2016. at 13:49.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 17:21   #69
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Mene, kao suvlasnika privatne firme zanima samo odgovor na jedno pitanje. Bez okolišanja, strawmana i sličnih pizdarija. Ako ja ne želim dati svoju firmu koja je stvorena od nule, i za koju radim 50-60 sati tjedno u društvene ruke, na koji bi me način vi prislili da to napravim?
To je zapravo početak i kraj ove utopije , koja može postojati samo na papiru i ne može izdžati niti super-površnu analizu.
U praksi je poznato kako to završi...u rijekama krvi koju proizvede partijska elita jer je eto krivo, ali "dobrohotno" primjenila inače "savršeni" recept.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 19:55   #70
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Bordiger, što misliš o radničkom dioničarstvu, primjer ITAS Prvomajska iz Ivanca, remontno brodogradilište Radež sa Korčule, možda još neki...
Znam da je to u Hrvatskoj egzotika, koja je eventualnu priliku propustila, čini mi se... ali barem kao koncept, da li se to uklapa u tvoje viđenje?
Unutar kapitalizma, nije nužno ni dobro ni loše. ITAS-ovci su recimo spasili svoja radna mjesta s tim, negdje drugdje to nije uspjelo. Hoću reći, radničko dioničarstvo ima veću mogućnost održati neki standard radničkih prava, ali isto je moguće i u firmama u čisto privatnom vlasništvu.

Ako pričamo o komunizmu, idealu, onda sva sredstva za proizvodnju prelaze u društveno vlasništvo.

Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Mene, kao suvlasnika privatne firme zanima samo odgovor na jedno pitanje. Bez okolišanja, strawmana i sličnih pizdarija. Ako ja ne želim dati svoju firmu koja je stvorena od nule, i za koju radim 50-60 sati tjedno u društvene ruke, na koji bi me način vi prislili da to napravim?
Radnici s puškama te pričekaju pred vratima i pristojno kažu da odjebeš. ("Pljačka! Otimanje! Teror!") To ako je neka velika firma. Ako je neka sitna firmica, ionako je nebitna pa ne vjerujem da ikoga boli kurac.

Nije da su komunisti ikad to krili, lmao

Samo ugh, ovo nema smisla. Kad komunist i sitni buržuji - libertarijanci pričaju, to nikad neće doći na zelenu granu. DA, tebi komunizam nije u direktnom interesu. Meni jest, prosječnom radniku ili siromahu jest. C'est la vie, c'est la lutte des classes.

Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Ali ekonomska liberalizacija je napravila od Čilea najprosperitetniju južnoameričku državu, dok u naftom bogatoj Venezueli čekaju u redovima na šaku brašna, nemaju WC papira, hrane za novorođenčad.
Ti druže očito ne shvaćaš da BDP (čak ni per capita) nije pokazatelj stanja u društvu. Od 1969. do 1985. stopa siromaštva u Čileu je porasla sa 17 na 45%, a počela je padati tek kad je nova demokratska vlada (dakle nakon dragog ti Pinocheta!) ponovno počela trošiti masne pare na socijalu.

Kakve veze Venezuela ima s ičim jebote, jesam ju ijednom spomenuo ili branio u ovom threadu?

Prestani se brukati

Quote:
Šta s njim?
Pa eto, ima stopu siromaštva na razini Hrvatske, ako ne i goru, a ti si ga predstavljao kao neki eptiom pravednog društva?
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 20:40   #71
Nikad mi nije bilo jasno to oko potrebe radnickog samoupravljanja u kapitalizmu od strane komunista.

Imas formu znanu kao "dionicko drustvo", skupi se 100 radnika, svaki da 50.000 svojih kuna i imate tvornicu u kojoj svaki radnik ima 1%, i zajdnicki se odlucuje o profitu ili naknadi gubitka, pravima, radnom vremenu itd.

Tko vam je ikad branio to? Ili je problem u 50.000 kuna uloga, preveliki rizik, pa bolje uzeti izgradjenu tvornicu onome tko se usudio riskirati i ulozio sam?
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:01   #72
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Nikad mi nije bilo jasno to oko potrebe radnickog samoupravljanja u kapitalizmu od strane komunista.

Imas formu znanu kao "dionicko drustvo", skupi se 100 radnika, svaki da 50.000 svojih kuna i imate tvornicu u kojoj svaki radnik ima 1%, i zajdnicki se odlucuje o profitu ili naknadi gubitka, pravima, radnom vremenu itd.

Tko vam je ikad branio to? Ili je problem u 50.000 kuna uloga, preveliki rizik, pa bolje uzeti izgradjenu tvornicu onome tko se usudio riskirati i ulozio sam?
Problem je u tome što takva kooperativa i dalje mora funkcionirati po tržišnim principima i (samo-)izrabljivanju radnika u svrhu stvaranja viška vrijednosti. Komunisti to žele ukinuti kako bi se moglo uvesti društveno ekonomsko planiranje usmjereno ka zadovoljavanju potreba svakog pojedinca i društva u cjelini. Bez ukidanja tržišta i zakona vrijednosti (law of value) tako nešto naprosto nije moguće.

Ovako sad, nemam ništa protiv toga da radnici formiraju kooperativu ako im to nešto znači. Štoviše.
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:07   #73
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Problem je u tome što takva kooperativa i dalje mora funkcionirati po tržišnim principima i (samo-)izrabljivanju radnika u svrhu stvaranja viška vrijednosti. Komunisti to žele ukinuti kako bi se moglo uvesti društveno ekonomsko planiranje usmjereno ka zadovoljavanju potreba svakog pojedinca i društva u cjelini. Bez ukidanja tržišta i zakona vrijednosti (law of value) tako nešto naprosto nije moguće.

Ovako sad, nemam ništa protiv toga da radnici formiraju kooperativu ako im to nešto znači. Štoviše.
Ok, govoris o ukidanju trzista, kao takvog.

Banalan primjer. Skuzim ja da uz kobasice super ide majoneza (karikiram), a ne senf.

Mojoj rodbini i frendovima se isto dopadne. Prenosi se to i kupuju ljudi sve vise majoneze, i nema je vise na policama.

Planer komunista vidi da nema majoneze i mora odrediti da se proizvodi vise majoneze, zaposli vise radnika, prosiri proizvodnja itd.

Pa jel to nije po zakonu trzista?
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:11   #74
u europskim okvirima (ne računajući mediteranski kulturni krug- Grčku i Španjolsku), krajnja ljevica je popušila svoje što se tiče radništva. Pobjeglo sve pod kišobran populističke desnice. U srednjoj Europi, gdje dodatni teret daje i povijesno iskustvo komunizma, nemaju nikakvih izgleda nametnuti se masama.

pa i u Hrvatskoj, radništvo bi se prije moglo identificirati s ovim: https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvats...izam_seitz.jpg , nego sa marksističkom i praksisovskom filozofijom

p.s. i sam sam radnik, i stoga iskustveno puno bliži problematici "šljakeraja za sitne pare" od teoretičara komunističke reorganzacije društva, i naravno da me nitko na radnom mjestu gdje me izrabljuju i šutaju ne drži s puškom na glavi.
Sve je, isključivo, stvar vlastitog izbora i volje pojedinca.

Puno prije fantaziranja oko proleterskih revolucija, možda bi socijalno osjetljivi mudroslovi trebali dati svoj obol na način da se fokusiraju na prave probleme društva, ispravljive i u postojećem sustavu, npr. na ublažavanju porazne statistike o socijalnoj prohodnosti kod Hrvata (zagovaranje dostupnosti obrazovanja mladima + osvješćivanje korupcije i nepotizma u javnom sektoru).
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 21:30   #75
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Ok, govoris o ukidanju trzista, kao takvog.

Banalan primjer. Skuzim ja da uz kobasice super ide majoneza (karikiram), a ne senf.

Mojoj rodbini i frendovima se isto dopadne. Prenosi se to i kupuju ljudi sve vise majoneze, i nema je vise na policama.

Planer komunista vidi da nema majoneze i mora odrediti da se proizvodi vise majoneze, zaposli vise radnika, prosiri proizvodnja itd.

Pa jel to nije po zakonu trzista?
Funkcionira po zakonu ponude i potražnje, da. Ali to samo za sebe ne predstavlja tržište jer se ne razmijenjuje vrijednost kao takva.

Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Puno prije fantaziranja oko proleterskih revolucija, možda bi socijalno osjetljivi mudroslovi trebali dati svoj obol na način da se fokusiraju na prave probleme društva, ispravljive i u postojećem sustavu, npr. na ublažavanju porazne statistike o socijalnoj prohodnosti kod Hrvata (zagovaranje dostupnosti obrazovanja mladima + osvješćivanje korupcije i nepotizma u javnom sektoru).
Definitivno. Mislim, to je i ideja ovoga, ali vidiš i sam da nikoga na threadu ne zanimaju takve stvari nego kule u zraku koje im moram detaljno nacrtati; šta da radim?
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 22:06   #76
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Definitivno. Mislim, to je i ideja ovoga
pa ne bih baš rekao da je to ideja.
vi ciljate na klasični komunizam, a u metodološkom smislu to se odnosi na uvođenje promjena silom ako ne ide milom.

al tu vas u startu hebu osnove humanističke psihologije (po Maslovljevoj teoriji hijerarhije potreba), i to što smo svi mi različiti, i imamo različita viđenja i putove ka ostvarenju osobnog samoostvarenja.
a to ne možeš propisati i urediti direktivom. Osobito ne birokratizacijom društva kakvu predviđa komunizam.

Optimum koji se po tom pitanju može učiniti je tek držati te heterogenosti ličnosti i različitosti na međusobnoj distanci da ne kolidiraju jedna s drugom putem države (i njenih represivnih organa) kao "društvenog ugovora".

Sve ostalo je poigravanje sa ljudskom psihologijom i socijalni eksperiment koji u konačnici, ukoliko je suočen s alterantivom, propada upravo zbog onog inicijalnog motiva koji leži u porivu koji je onovremeno čovjeka tjerap švercerskim putem u Trst po traperice, iako taj u Jugi nije hodao gologuz.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 22:21   #77
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Ovdje su lijepo predstavljene neke glavne zablude ove teorijez. Kaže da država treba biti vlasnik sredstava za proizvodnju, ali je cilj društvo bez države!? Kako kroz totalitarizam do društva bez države, ili je#anjem do nevinosti? Kako ćemo natjerati ljude da dijele profit i predaju svoje obrte i tvornice centralnim planerima bez prisile u obliku države, policije, žandara, vojske i sl.?
Aj ne laži.
Nigdje ne piše da država treba biti vlasnik sredstava za proizvodnju.
A što se tiče navedenih pitanja, tvoj gramzivi mentalni sklop ne može pojmiti da će u budućnosti možda biti više ljudi kojima će biti više stalo do društva u cjelini od šarenih pizdarija.

Quote:
Pa druga zabluda: kako ćemo razmijeniti vrjednost za vrijednost bez sredstva razmjene u obliku novca? Ako uzgajam kokoške a treba mi televizor, a proizvođač televizora ne želi koke, šta ćemo sad? Kako u razmjenu bez sredstva koje predstavlja vrijednost? Rupetine u teoriji kroz koje Boingov 747 može komotno proletit.
Kaj god. Ti proizvodi svoje, ja bum svoje. Ak ti treba - eto ti.
Novac, svašta...

Quote:
Pa treća: Kako do besklasnog društva kad su nečije vještine i radna etika vrijednija od nekog drugog? Ili ćemo doktore plaćati isto kao i čistače njihovih bazena?
A zašto bismo jednako plaćali liječnike i čistače bazena?
Pa upravo je čudesno kako možeš biti glasan tako jebeno neobrazovan.
Reći da u besklasnom društvu svi imaju jednake plaće može samo kreten ili/i neznalica.

Quote:
Dakle bolnice, medicinski aparati, medicinska oprema, škole, knjige, klupe, stolice, table, olovke i osiguravajuće kuće su valjda fiktivni objekti i u biti ne postoje u realnom svijetu?
Valjalo bi naučiti temelje prije diskusije, odličan si u ponavljanju trashmarksističkih floskula ali ovdje pokazuješ svu ignoranciju.
Kolega te uvatio u muljanju, ali ti se nimalo ne stidiš. Ništa što već nije viđeno, tko te ne zna, skupo bi te platio.
.

Quote:
Ovako se oslanjaš na idiotsko piskaranje trećerazrednog teoretičara koji je cijeli život parazitirao na grbači radnika i čije su nebulozne teorije ismijane iz svake ozbiljne ekonomske učionice i prije nego li je izdao drugo izdanje njegova Kapitala. Ali barem nešto, njegovi pamfleti, kao i oni od Keynesa, su bili odličan izgovor da bi sociopati i megalomani zgrabili poluge moći trujući narod infantilnim idejama o životu na tuđi račun da bi povlaštene partijske glavešine kroz nasilni aparat upravljali ljudima i imovinom, u ime naroda, naravno.
Po ovome bi Marx gotovo ispao gori od... Luke Popova?

Quote:
No socijalisti su u pravilu ekonomski analfabeti, da nisu, ne bi bili socijalisti. To što je svaka, ali baš svaka socijalistička zemlja u povijesti svijeta na kraju propala i povukla narod u siromaštvo, neimaštinu i rani grob, to apologetima autoritarnog društvenog upravljanja nema veze. Bitno je da je sve bilo "besplatno" i da su centralni planeri u svojoj vječitoj mudrosti radili u "korist naroda" s dobrim namjerama! Jašta su, dok je Tito guzio Liz Taylor na Brijunima, Ceaucescu žderao jastoga ili Staljin ispijao vina koja su koštala više od godišnje plaće nekog rudara, smijali su se iz njihovih kula slonovače korisnim idiotima koji još uvjek vjeruju u nebulozne socijalističke bajke i n čiji račun oni i njihovi drugovi žive kao kraljevi.

Već viđeno.
Da, očito bi to mogao reći fenomenalni - Luka Popov, to je njegov stil...
__________________
I nerođena djeca su pederi!

Zadnje uređivanje judolino : 25.10.2016. at 22:56.
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 22:33   #78
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A zašto bismo jednako plaćali liječnike i čistače bazena?
Pa upravo je čudesno kako možeš biti glasan tako jebeno neobrazovan.
Reći da u besklasnom društvu svi imaju jednake plaće može samo kreten ili/i neznalica.
Haha, a koji je onda bit BESKLASNOG drustva, ako lijecnik ima vecu placu od cistaca bazena?

Sto lijecnik radi s vise novaca onda? Skuplja u carapu za uteg, da ne bi imao vise materijalne imovine od cistaca?!

Btw. Bordiger zastupa ukidanje trzista i novca, koliko sam ga shvatio, sve se planski proizvodi i trosi prema realnim potrebama drustva i pojedinaca
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 22:57   #79
Quote:
Bordiger kaže: Pogledaj post
Radnici s puškama te pričekaju pred vratima i pristojno kažu da odjebeš. ("Pljačka! Otimanje! Teror!") To ako je neka velika firma. Ako je neka sitna firmica, ionako je nebitna pa ne vjerujem da ikoga boli kurac.

Nije da su komunisti ikad to krili, lmao

Samo ugh, ovo nema smisla. Kad komunist i sitni buržuji - libertarijanci pričaju, to nikad neće doći na zelenu granu. DA, tebi komunizam nije u direktnom interesu. Meni jest, prosječnom radniku ili siromahu jest. C'est la vie, c'est la lutte des classes.
A što točno mene onda spriječava da tim istim radnicima sutradan sprašim metak u čelo? Ono, ja kao vlasnik znam njihove adrese, oni moju ne znaju. U čemu je onda točno razlika između komunista i običnog uličnog razbojnika? I još samo jedno pitanje za kraj, ako ti koji bi puškom meni rekli da odjebem nisu bili u stanju stvoriti i voditi firmu u kapitalizmu, kako će to isto biti sposobni u socijalizmu?
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 00:01   #80
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
pa ne bih baš rekao da je to ideja.
vi ciljate na klasični komunizam, a u metodološkom smislu to se odnosi na uvođenje promjena silom ako ne ide milom.
Da, ali mislim in the here and now aktivnost komunista je (ili bi barem trebala biti) unutar radničkog pokreta u borbi za reforme. Jedno ne isključuje drugo.

Quote:
al tu vas u startu hebu osnove humanističke psihologije (po Maslovljevoj teoriji hijerarhije potreba), i to što smo svi mi različiti, i imamo različita viđenja i putove ka ostvarenju osobnog samoostvarenja.
a to ne možeš propisati i urediti direktivom. Osobito ne birokratizacijom društva kakvu predviđa komunizam.
Komunizam ne predviđa birokratizaciju društva. Upravo mogućnost zadovoljavanja materijalnih potreba pojedinca - što je cilj komunizma - predstavlja odskočnu dasku za njegovo samoostvarenje; to se baš vidi iz spomenute hijerarhije potreba.

Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
A što točno mene onda spriječava da tim istim radnicima sutradan sprašim metak u čelo?
Ništa. Odnosno sprečava te činjenica da njih ima više, ali dobro sad. To se zove revolucija, a u revolucijama se (nažalost) žrtve događaju. Opet, potraži onaj citat iz Principa komunizma kojeg sam tu negdje spomenuo.

Quote:
I još samo jedno pitanje za kraj, ako ti koji bi puškom meni rekli da odjebem nisu bili u stanju stvoriti i voditi firmu u kapitalizmu, kako će to isto biti sposobni u socijalizmu?
Kao prvo, voluntarizam je infantilna glupost i smatrati da netko nije vlasnik firme samo zato što nije (bio) sposoban može samo dijete ili osoba odrasla s ružičastim naočalama na nosu.

Drugo, ljudi koji rade u proizvodnom procesu znaju upravljati spomenutim proizvodnim procesom. To im je ionako sad posao. Menadžment se bavi tržišnim stvarima, pa ako tržišta nema, ne vidim problem.


p.s. jel to major nešto napisao u međuvremenu? malo mi žao što mi je na ignoru
__________________
libertarian tears
Bordiger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:31.