Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2009., 16:34   #1421
Quote:
hawk eye kaže: Pogledaj post
samo kratki update mog stanja...
dakle, operiran sam LASIK-om prije godinu dana u Svjetlosti, imao dioptriju -7 na oba oka, operacija i sve ostalo proslo sasvim u redu!
Vec sam zaboravio sve "uzitke" nosenja leca i naocala.


Ipak, savjetujem svima, radi vlastite sigurnosti i smanjivanja rizika, operaciju jednog po jednog oka (ne oba odjednom) s razmakom od barem 3 mjeseca.
Osobno, to nisam napravio i na svu srecu nemam posljedica, ali ipak, trebao sam.
Jesi li imao astigmatizam? I da nakon svih saznanja ovdje i dodatnog informiranja oko rizika, kada bi sad išao na operaciju da li bi birao tu putem mehanickog noža ili novu intralasik ili pak prk?
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 15:49   #1422
Quote:
MarioX2 kaže: Pogledaj post
Jesi li imao astigmatizam? I da nakon svih saznanja ovdje i dodatnog informiranja oko rizika, kada bi sad išao na operaciju da li bi birao tu putem mehanickog noža ili novu intralasik ili pak prk?

Imao sam astigmatizam -1,5 na oba oka (uz dioptriju -7).

Kad bi ponovno isao, ovako bih postavio kriterije:
1. da je klinika u Hrvatskoj! Svjetlost ima najbolju opremu i kvalitetne liječnike, prema tome opet Svjetlost (zanemario bih odnos prema pacijentima tipa "serijska traka"... ne znam, mozda su se tu poboljsali otkako su na novoj lokaciji - ko je bio u zadnje vrijeme nek napise iskustva)
2. metoda Lasik (zbog moje visoke dioptrije i astigmatizma, ali relativno povoljnog bioloskog materijala), a ako ima i neki jos "noviji" Lasik (intralasik?) u navedenoj klinici, svakako bih isao na to. PRK ne bih, bolnija je metoda i s duljim oporavkom
3. Operirao bih, kako sam vec naveo, "oko po oko" s razmakom od barem 3 mjeseca. Ponavljam, to nisam napravio - trebao sam - ali sve mi je na srecu OK.

To je moje OSOBNO misljenje, poznavajuci svoj slucaj i MOJE OCI.
Ovo neka nitko ne uzima kao preporuku! Svatko je slucaj za sebe.

Seciranje i preanaliziranje mogucih rizika dovodi do paralize odlucivanja. Zivot ide, ja sam preuzeo te rizike i sad sam zadovoljan - zivim slobodnije i lakse, s vise samopouzdanja... Mogu npr. slobodno plivat, ronit, igrat nogomet.... Ovo je gotovo estetska operacija i svakome je na izbor zeli li preuzeti dio rizika koji s time ide. Informirati se treba, naravno, to nikako ne skodi.

Pozdrav i sretno svima!

Zadnje uređivanje hawk eye : 13.04.2009. at 16:07.
hawk eye is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 11:35   #1423
Pozdrav svima, dugo čitam ovu temu i bit ću iskren krenuo sam od polovice ipak je puno toga!

e sad koliko vas je bilo u svjetlosti na operaciji? Vidim da se od svih ovdje navedenih njih najviše hvali. I koja metoda je najmanje rizična PRK ili Lasik?
BrokeMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 11:39   #1424
Quote:
BrokeMan kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, dugo čitam ovu temu i bit ću iskren krenuo sam od polovice ipak je puno toga!

e sad koliko vas je bilo u svjetlosti na operaciji? Vidim da se od svih ovdje navedenih njih najviše hvali. I koja metoda je najmanje rizična PRK ili Lasik?
nisam vidila da se baš njih najviše hvali...
prk je manje rizičan, al je bolji lasek jer je brži oporavak...
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 11:42   #1425
Quote:
BrokeMan kaže: Pogledaj post
a jel cjena ista
piše na webu da, al nisam još nikog čula da je bio na njoj....
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 11:44   #1426
a jesi bila...ili planiraš ići?
BrokeMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 12:45   #1427
Evo, osim Visumeda i Svjetlost je uvela femtosekundni laser tj. laserski "mikrokeratom":

http://www.svjetlost.hr/default.aspx?id=276

"Intraoperativne kirurške komplikacije zajedno s mikrokeratomom odlaze u prošlost."

Zanimljivo je kako su naše klinike šutjele o alternativnoj mogućnosti laserskog kreiranja LASIK poklopaca dok su se zadnjih godina agresivno reklamirale i mikrokeratomskim noževima rezbarile po očima naivnih pacijenata.

Tada su govorili kako je mikrokeratom savršeno precizan instrument, ali, vidi vraga, sada se priča promijenila...

Osobno, na jednom oku sam izgubio par linija čitanja (uz naočale) i imam dvosliku i jake aberacije, kao uspomenu na "siguran i precizan" mehanički mikrokeratom...

I zato, neka nam živi etičnost i moral domaćih doktora, zašto bi bili drugačiji od domaćih političara?

Naravno, ni intralasik nije siguran u onoj mjeri u kojoj bi ga se htjelo prikazati, ostaju i dalje (nepredvidljivi) problemi mogućih floatera (i dalje se koristi vakuumski prsten za fiksiranje oka), potencijalne kronične suhe oči, ostaje doživotni poklopac i doživotno oslabljena rožnica.

Postoje i samo ovoj metodi svojstvene aberacije, a to su aberacije "duginih boja". Laserski kreirani mjehurići koji odvajaju rožnični poklopac od podloge su pravilnog rasporeda, i ta struktura ostaje u rožnici i može djelovati kao difrakcijska rešetka te uzrokovati rasap svjetlosti - bijelu svjetlost može razlagati u dugine boje, tzv. "rainbow glare".

Više o tome pročitajte na:

http://www.osnsupersite.com/view.aspx?rid=27428

"Rainbow glare is caused from the perfectly regular grading pattern of the IntraLASIK pulses in the interface that sets up the constructive interference that splits white light into its component colors and into a number of different bands," Ronald R. Krueger, MD, explained in an interview with Ocular Surgery News after his presentation at the American Society of Cataract and Refractive Surgery meeting.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 12:56   #1428
Quote:
BrokeMan kaže: Pogledaj post
a jesi bila...ili planiraš ići?
nisam bila, al ću ići.
Dvoumim se između Lasek u Svjetlosti, ili odlaska vani, možda Rusija
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 14:08   #1429
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Evo, osim Visumeda i Svjetlost je uvela femtosekundni laser tj. laserski "mikrokeratom":

http://www.svjetlost.hr/default.aspx?id=276

"Intraoperativne kirurške komplikacije zajedno s mikrokeratomom odlaze u prošlost."

Zanimljivo je kako su naše klinike šutjele o alternativnoj mogućnosti laserskog kreiranja LASIK poklopaca dok su se zadnjih godina agresivno reklamirale i mikrokeratomskim noževima rezbarile po očima naivnih pacijenata.

Tada su govorili kako je mikrokeratom savršeno precizan instrument, ali, vidi vraga, sada se priča promijenila...

Osobno, na jednom oku sam izgubio par linija čitanja (uz naočale) i imam dvosliku i jake aberacije, kao uspomenu na "siguran i precizan" mehanički mikrokeratom...

I zato, neka nam živi etičnost i moral domaćih doktora, zašto bi bili drugačiji od domaćih političara?

Naravno, ni intralasik nije siguran u onoj mjeri u kojoj bi ga se htjelo prikazati, ostaju i dalje (nepredvidljivi) problemi mogućih floatera (i dalje se koristi vakuumski prsten za fiksiranje oka), potencijalne kronične suhe oči, ostaje doživotni poklopac i doživotno oslabljena rožnica.

Postoje i samo ovoj metodi svojstvene aberacije, a to su aberacije "duginih boja". Laserski kreirani mjehurići koji odvajaju rožnični poklopac od podloge su pravilnog rasporeda, i ta struktura ostaje u rožnici i može djelovati kao difrakcijska rešetka te uzrokovati rasap svjetlosti - bijelu svjetlost može razlagati u dugine boje, tzv. "rainbow glare".

Više o tome pročitajte na:

http://www.osnsupersite.com/view.aspx?rid=27428

"Rainbow glare is caused from the perfectly regular grading pattern of the IntraLASIK pulses in the interface that sets up the constructive interference that splits white light into its component colors and into a number of different bands," Ronald R. Krueger, MD, explained in an interview with Ocular Surgery News after his presentation at the American Society of Cataract and Refractive Surgery meeting.

Sretno!

ali u Svjetlosti nema CustomVue metode jer koliko ja znam Alegretto nema tu mogućnost.
simple_14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 15:13   #1430
Quote:
simple_14 kaže: Pogledaj post
ali u Svjetlosti nema CustomVue metode jer koliko ja znam Alegretto nema tu mogućnost.
CustomVue je tek jedno od trgovačkih imena (trademark) za wavefront-guided intra-lasik metodu. Ime je u vlasništvu bivše Advanced Medical Optics korporacije (današnje Abbott Medical Optics). Njihov portfolio se može vidjeti ovdje: http://www.amo-inc.com/products

Radi se o customiziranom wavefront LASIK-u uz upotrebu hardware (lasera, aberometra, laserskog mikrokeratoma) i softwarea u vlasništvu američke tvrtke AMO. Npr. excimer laser koji se koristi je VISX STAR S4.

Ostali proizvođači na tržištu nude iste usluge pod nekim drugim trgovačkim imenima i sa svojom opremom i svojim software-om.

Allegretto laser je proizvod njemačke tvrtke WaveLight Laser Technologie AG (njihovi proizvodi se mogu vidjeti na http://www.wavelight.com/admin.tool/...na/3202,0.html) i također može raditi u wavefront guided načinu rada, a mislim da ima još širu optičku zonu od VISX lasera, što može biti značajna prednost.

Moguće je da u Svjetlosti koriste samo wavefront-optimized metodu jer nisu kupili dodatne module za customizaciju, i ne znam imaju li aberometar, no kad se uzme u obzir široka optička zona lasera i kvalitetni wavefront-optimizirani ablacijski profili možda i nemaju toliku potrebu za time, ali mislim da će ih konkurencija prisiliti i na to. Evo, na Visumedov femtosekundni laser za LASIK poklopce su već promptno reagirali...

Ako uzmemo u Americi FDA odobrene procedure kao neku referencu, onda možemo naći (http://www.usaeyes.org/lasik/library...ont-guided.htm) slijedeće odobrene wavefront-guided sustave:

Allegretto Wave, Alcon LADARVision CustomCornea, AMO Visx S4 CustomVue i Bausch & Lomb Technolas 217z Zyoptix.

Nadam se da sam ovako unio malo reda u zbrku trgovačkih naziva i tehnologija koje stoje iza njih. Klinike će naravno isticati trgovačke nazive i onu tehnologiju koju su kupile (makar polovnu), a na potencijalnim kandidatima je da istraže koja bi za njih bila bolja, manje rizična itd. Npr. femtosekundni laseri koje imaju Visumed i Svjetlost sigurno nisu od istih proizvođača, bilo bi dobro provjeriti tko ima laserski mikrokeratom novije generacije, zar ne?

Zato svim kandidatima poručujem - oprez! Ovim doktorima nije na prvom mjestu interes pacijenta već vlastiti financijski interes i nitko od njih neće uputiti pacijenta u konkurentnu kliniku, makar znali da tamo kandidat ima manje rizike za loš rezultat nego kod njih. Jednostavno - morate se informirati da ne prođete kao ja ili još gore.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 15:31   #1431
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
CustomVue je tek jedno od trgovačkih imena (trademark) za wavefront-guided intra-lasik metodu. Ime je u vlasništvu bivše Advanced Medical Optics korporacije (današnje Abbott Medical Optics). Njihov portfolio se može vidjeti ovdje: http://www.amo-inc.com/products

Radi se o customiziranom wavefront LASIK-u uz upotrebu hardware (lasera, aberometra, laserskog mikrokeratoma) i softwarea u vlasništvu američke tvrtke AMO. Npr. excimer laser koji se koristi je VISX STAR S4.

Ostali proizvođači na tržištu nude iste usluge pod nekim drugim trgovačkim imenima i sa svojom opremom i svojim software-om.

Allegretto laser je proizvod njemačke tvrtke WaveLight Laser Technologie AG (njihovi proizvodi se mogu vidjeti na http://www.wavelight.com/admin.tool/...na/3202,0.html) i također može raditi u wavefront guided načinu rada, a mislim da ima još širu optičku zonu od VISX lasera, što može biti značajna prednost.

Moguće je da u Svjetlosti koriste samo wavefront-optimized metodu jer nisu kupili dodatne module za customizaciju, i ne znam imaju li aberometar, no kad se uzme u obzir široka optička zona lasera i kvalitetni wavefront-optimizirani ablacijski profili možda i nemaju toliku potrebu za time, ali mislim da će ih konkurencija prisiliti i na to. Evo, na Visumedov femtosekundni laser za LASIK poklopce su već promptno reagirali...

Ako uzmemo u Americi FDA odobrene procedure kao neku referencu, onda možemo naći (http://www.usaeyes.org/lasik/library...ont-guided.htm) slijedeće odobrene wavefront-guided sustave:

Allegretto Wave, Alcon LADARVision CustomCornea, AMO Visx S4 CustomVue i Bausch & Lomb Technolas 217z Zyoptix.

Nadam se da sam ovako unio malo reda u zbrku trgovačkih naziva i tehnologija koje stoje iza njih. Klinike će naravno isticati trgovačke nazive i onu tehnologiju koju su kupile (makar polovnu), a na potencijalnim kandidatima je da istraže koja bi za njih bila bolja, manje rizična itd. Npr. femtosekundni laseri koje imaju Visumed i Svjetlost sigurno nisu od istih proizvođača, bilo bi dobro provjeriti tko ima laserski mikrokeratom novije generacije, zar ne?

Zato svim kandidatima poručujem - oprez! Ovim doktorima nije na prvom mjestu interes pacijenta već vlastiti financijski interes i nitko od njih neće uputiti pacijenta u konkurentnu kliniku, makar znali da tamo kandidat ima manje rizike za loš rezultat nego kod njih. Jednostavno - morate se informirati da ne prođete kao ja ili još gore.

Sretno!
Ne sumnjam da svi žele zaradit lovu, i da ih boli đon za naše oči.
Jel se može na novom laseru raditi i Lasek operacije?
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 16:03   #1432
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
nisam bila, al ću ići.
Dvoumim se između Lasek u Svjetlosti, ili odlaska vani, možda Rusija
cijena ti je jako slična rusija i tu
bio jemoj stric pa mu oni predložili nek ide u svjetlost jer je metoda ista ,a i jeftinije je ...
__________________
!?
tindlbel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 17:40   #1433
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Ne sumnjam da svi žele zaradit lovu, i da ih boli đon za naše oči.
Jel se može na novom laseru raditi i Lasek operacije?
Femtosekundni laseri su zapravo laserski mikrokeratomi. Koriste se za stvaranje LASIK poklopaca bez upotrebe noža. Formiraju gustu mrežu mjehurića na određenoj dubini ispod površine rožnice te se tu može jednostavno odvojiti rožnični poklopac. Ne koriste se za površinske metode laserske korekcije vida poput PRK i LASEK-a.

Za LASEK i PRK se koristi samo excimer laser (npr. Allegretto u Svjetlosti), pa novi hardware vezan uz lasersko kreiranje LASIK poklopaca ništa ne mijenja kod LASEK-a ili PRK-a.

Nadam se da sam malo razjasnio stvari.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 21:21   #1434
Pozdrav svima,
ja sam skoro slijepa :-) ...kratkovidna sam od kad pamtim! Dioptrija mi je na desnom oku -12 a na lijevom -8! Nosim leće od svoje 12.-e godine i jednostavno više ne mogu!!! U zadnje vrijeme stalno razmišljam o lasiku a čak me ni cijene ne sikiraju koliko sam vid, tj NEEE VID!!!! Raspitivala sam se u Svjetlosti i trenutno u VisuMedu, preporučivali su mi dr. Gabrića i ekipu, ali mene muči sto mi je dioptrija -12. no koliko ja znam oni svi operiraju do -10!???? Što napraviti????? Ja bi bila over happy da mi je samo i smanje na desnom oku barem na -6!!!! Kod koga se operirati??? Kome dati okice u ruke? Poznate su mi i nuspojave, ali i ovako nije lako, o glavobolji da ne pričam!
miki0907 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 08:59   #1435
Quote:
miki0907 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
ja sam skoro slijepa :-) ...kratkovidna sam od kad pamtim! Dioptrija mi je na desnom oku -12 a na lijevom -8! Nosim leće od svoje 12.-e godine i jednostavno više ne mogu!!! U zadnje vrijeme stalno razmišljam o lasiku a čak me ni cijene ne sikiraju koliko sam vid, tj NEEE VID!!!! Raspitivala sam se u Svjetlosti i trenutno u VisuMedu, preporučivali su mi dr. Gabrića i ekipu, ali mene muči sto mi je dioptrija -12. no koliko ja znam oni svi operiraju do -10!???? Što napraviti????? Ja bi bila over happy da mi je samo i smanje na desnom oku barem na -6!!!! Kod koga se operirati??? Kome dati okice u ruke? Poznate su mi i nuspojave, ali i ovako nije lako, o glavobolji da ne pričam!
za visoke dioptrije se može ugraditi nekakva prsten, mislim da je to sigurnija metoda jer je reverzibilna?
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 14:51   #1436
Quote:
miki0907 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
ja sam skoro slijepa :-) ...kratkovidna sam od kad pamtim! Dioptrija mi je na desnom oku -12 a na lijevom -8! Nosim leće od svoje 12.-e godine i jednostavno više ne mogu!!! U zadnje vrijeme stalno razmišljam o lasiku a čak me ni cijene ne sikiraju koliko sam vid, tj NEEE VID!!!! Raspitivala sam se u Svjetlosti i trenutno u VisuMedu, preporučivali su mi dr. Gabrića i ekipu, ali mene muči sto mi je dioptrija -12. no koliko ja znam oni svi operiraju do -10!???? Što napraviti????? Ja bi bila over happy da mi je samo i smanje na desnom oku barem na -6!!!! Kod koga se operirati??? Kome dati okice u ruke? Poznate su mi i nuspojave, ali i ovako nije lako, o glavobolji da ne pričam!
Pozdrav,

na stranim forumima sam našao ljude koji su LASIK-om skidali vrlo velike dioptrije, i na kraju priče žale za vremenima prije LASIK-a i za svojim naočalama s debelim staklima koje su im davale oštar vid, dok ono što im je LASIK dao ni sami ne znaju kako bi nazvali, svakako ne "oštar" vid. A naočale više ne pomažu... Ovo pišem kao upozorenje, naravno ima ljudi koji su zadovoljni operacijom i nadam se da su u većini.

Kod tebe je očito problem u razlici od 4 dioptrije između očiju, pa nošenje naočala vjerojatno izaziva naprezanje i glavobolju zbog različite veličine slike u oba oka. No čudi me da ti i nošenje kontaktnih leća izaziva glavobolju - imaš li još neki astigmatizam u igri kojeg leće ne korigiraju?

Iz tuđih, pa i svojih iskustava znam da često liječnici ne znaju prepisati odgovarajuće kontaktne leće, a bogme i kod izrade recepta za naočale znaju zeznuti stvar. Pacijent tada često misli kako je problem u njegovim "kompliciranim" očima i počinje razmišljati o drastičnim kirurškim metodama, a zapravo tek treba zamijeniti okulista i sukladno tome stakla i kontaktne leće. Nekompetentni doktori su i inače često majstori izazivanja osjećaja krivnje kod pacijenta, jer strategijom "napad je najbolja obrana" sebe uspješno brane od nezadovoljnih pacijenata. Tako se često može čuti - vi izuzetno sporo zacjeljujete!, jeste li sigurno redovito kapali kapi?, vi ste bili vrlo komplicirani slučaj, tako nešto još nisam u svojoj praksi doživio itd.

Problem s rožnicom je što kad se jednom kirurški takne u taj sustav, on više doživotno nije isti, poremećene su mnoge funkcije (ovlaživanje, čvrstoća) kao i sam oblik rožnice. Za vrlo visoku kratkovidnost rožnica je poslije laserske korekcije vida jako spljoštena, do te mjere da uobičajene kontaktne leće (u slučaju potrebe) poslije operacije neće biti primjenjive. Tu nije više problem u dioptriji samih leća (može biti i vrlo mala poslije operacije) nego o obliku tj. zakrivljenosti unutarnje površine kontaktne leće - sad treba biti strma na krajevima i skoro ravna po sredini. Takve se leće ne proizvode osim po posebnoj narudžbi (i cijeni).

A svaka kirurška metoda koja uključuje korištenje usisnog prstena za fiksiranje oka kod rezanja rožničnog poklopca (LASIK, epi-LASIK) može izazvati pravu "lavinu" floatera (tj. po naški - mušica, niti, paučine) u očima koje više nije moguće ukloniti, a sami se ne povlače već doživotno "plivaju" u očima. Takvi floateri (izazvani LASIK-om) meni konkretno izazivaju glavobolje po danu, a tek su šlag na torti prema ostalim LASIK-om izazvanim defektima u mom vidu (slova na TV-u su posebno "zanimljiva"). A imao sam vrlo umjerenu dioptriju, za koju kažu da LASIK daje skoro pa "idealne" rezultate...

Dokazano je da s dubinom korekcije (veća dioptrija) pada efektivna optička zona lasera i tzv. noćni vid, osim kod sretnika s prirođenim izuzetno uskim zjenicama, i te kako može trpiti. "Noćni vid" pri tom označava i sumrak, oblačno vrijeme, interijere - ured, kuća, kafić, kino itd. Dakle - ne samo vid "po noći" kako ga (namjerno) krivo zovu LASIK kirurzi.

S visokom dioptrijom tvoja mrežnica i staklovina su već prirodno pod većim mehaničkim naprezanjem (jako izduženo oko), i vjerojatno već imaš određeni broj floatera na koje si se i navikla, pa svakako ne savjetujem dodatnu traumu u obliku vakuumskog prstena na oku i mogućnost drastičnog povećanja broja floatera ili, još gore, oštećenja na mrežnici.

Visoku dioptriju se danas može rješavati i ugradnjom implantabilne "ispodrožnične" leće (uz očuvanje postojeće prirodne očne leće) gdje i dalje ostaje akomodacija oka. Na žalost, po nekim istraživanjima, ova metoda može ubrzati stvaranje očne mrene. Drugi pristup je vađenje prirodne očne leće (kao kod operacije staračke očne mrene) i umetanje umjetne (IOL) odgovarajuće dioptrije. Našao sam neke mlade ljude na forumima koji su zadovoljni rezultatima, makar sad za čitanje moraju nositi naočale (nemaju više akomodaciju). Vid na daleko im je korigiran, pa tu ne trebaju naočale.

Bilo kakvu odluku moraš donijeti tek kao vrlo upućen i dobro informiran pacijent, ni slučajno impulzivno (" E sada mi je dosta!" i sl.) Posljedice odluke su doživotne, a nema garancije, niti ikakvog osiguranja u slučaju neuspjeha.

Sretno!
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 12:06   #1437
željela bih i ja podijeliti s ljudima svoja iskustva. naime, prije točno tjedan dana sam operirala oči u poliklinici svjetlost - operirao me dr. gabrić. imala sam astigmatizam, -5 na desnom i -3 na lijevog oku, kao i blagi alternirajući strabizam. nisam nosila leće jer imam izrazito osjetljive oči, a naočale su me oduvijek sputavale. prvo sam se naručila za kontrolni pregled, koji je izvršila dr. Bohač, i za otprilike tjedan dana je uspijedila operacija. osoblje je ljubazno, doktorica je odgovorila na sva pitanja vezana uz operaciju, a doktora gabrića sam upoznala na sam dan operacije.

sama operacija je prošla bezbolno - jedino što mi je bilo pomalo neugodno jest onaj držač vijeđa. za otprilike 10 minuta je sve bilo gotovo, i uspjela sam sve pročitati s ploče. prvi dan su me oči dosta pekle i vid mi se mutio, no već sljedeći dan je bilo lakše. nakon tjedan dana, oči su mi dosta suhe, pogotovo po noći, ali svakim danom je sve bolje, manje sam osjetljiva na svjetlost i mogu duže čitati, gledati tv i koristiti kompjuter. prilično sam se čuvala ovih dana i odmarala oči. još uvijek nemam komplikacija, no vrijeme će pokazati.

a sad ono bitno: prije same odluke i kontrolnog pregleda, dobro sam se informirala o svemu - mogućim rizicima, posljedicama, očekivanjima, iščitala svakakva iskustva ljudi te odvagnula mogućnosti. imam sindrom suhog oka, a floatere sam primjećivala i prije operacije - ali ne u količini koja bi mi relevantno smetala u vidnom polju. dakle - poteškoće koje sam imala prije. zasad je problematično suho oko, floatera nema više nego prije. :fingers crossed:

svjesno sam se odlučila na operaciju, potpisala njihov dokument gdje prihvaćam rizike i napravila to. i ne žalim, jer je to bila moja odgovornost i odluka. smatram da bi svatko, ocijenjen pogotdnim kandidatom, trebao sam odlučiti, dobro se informirati, biti svjestan rizika i jednostavno to učiniti.

htjela bih se također osvrnuti i na ovaj forum. primjetila sam da velika većina ljudi koji dijele svoja iskustva, imaju pozitivna. zadovoljni su i optimistični, a također se čine informirani.

@ tommy - korisnik koji je postao svojevrni fenomen ovog foruma - žao mi je zbog tvojih komplikacija. nije isključeno da i ja budem dio te crne statistike. ipak, moram reći nešto što mi se vrti po glavi već duže vrijeme. čitam tvoje postove unazad dvije godine i zadivljena sam širinom znanja, upornosti i vremenu koje posveuješ ovoj temi. koristiš složen medicinski leksik, čitaš članke, knjige, literaturu, preporučuješ linkove. ipak, na forumu nas svih štiti anonimnost korisnika. ne znam dakle tko si i što radiš u životu. dvije mi se solucije nameću - ili si laik koji je lošim posljedicama razvio izrazitu opsesiju oftamologijom, ili jesi u toj branši medicine i profesionalno. kako god bilo, mislim da je neetično davati elaborirane medicinske savjete u ovakvoj anonimnosti foruma - zbog jednostavnog razloga što korisnici ne znaju tvoj pravi identitet i ti vjerojatno nemaš autoritet diskutirati o nečijem oftamološkom stanju. a stupanj tvoje informiranosti prelazi 'običnog građanina' - razlog tome ostaje nepoznat, kao i skrivanje identiteta osobe koja te operirala. jedna je stvar dati linkove i upozoriti na moguće loše posljedice ali sasvim je druga proširiti svoju dobronamjernost na uporno, opsesivno i dugotrajno elaboriranje svakom korisniku. neetično i potencijalno opasno, pošto su određeni ljudi bili dovoljno podložni sugestiji da ih anonimac odvrati od operacije ili bilo čega.

ljudi, pitajte oftamologe - koji imaju ime, prezime i specijalizirali su se za to područje. anonimnost foruma je izvrsno plodno tlo za svakakve skrivene motive, bili bezazleni ili ne. sami se informirajte kod konkretnog medicinskog osoblja i onda donesite svoju odluku - ako će vas itko pokolebati u nekim odlukama - neka to budu konkretni ljudi, čiji identitet i aspiracije znate i sami.
astarte462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 13:12   #1438
Pozdrav ljudi,

evo da Vam prenesem svoje utiske. U utorak sam uradio operaciju u ordinaciji Laser Focus u Beogradu www.laserfocus.eu
Mogu da Vam kazem da sam PRESRECAN!!!! Citao sam gomilu foruma i svuda ima i pozitivnih i negativnih stvari... Premisljao sam se da li da idem na operaciju ili ne... kod koga i gde da idem itd... Nisam bio siguran posto sam procitao gomilu postova posle kojih skoro nisam rekao sebi da nikada u zivotu necu otici na takvu operaciju... Ali kada sam malo razmislio video sam da su ustvari skoro svi negativni postovi od ljudi koji nisu uradiili operaciju. Ima onih koji jesu i vecinom su svi presrecni... Zato sam odlucio da vam napisem, iako sam ja sada zavrsio svoje probleme vida, posto znam da ce vam znaciti komentar od nekoga ko je to ustvari i uradio (posto znam koliko je meni znacilo kada sam citao forume).
Odlucio sam zbog preporuke od kolege sa posla. On je tu uradio operaciju i sve je super. Posle njega su i dva njegova druga isla i oni su prezadovoljni. Tako sam i ja odlucio da odem i operaciju sam uradio u ovaj utorak. Da krenem ispocatka. Kada sam prvi put otisao, odmah sam video da se radi o ozbiljnoj ordinaciji posto je sve sredjeno, svi su kulturni itd... To mi je dosta znacilo posto sam isao kod raznih lekara na obicne preglede i desavalo se da udjem i odmah se vidi nezainteresovanost itd.... A da dajem nekome da petlja oko mojih ociju a da je nezainteresovan, nervozan itd neka hvala.
Prvo moraju da se urade testovi da se vidi da li mozete da idete na operaciju ili ne (gleda se gomilu stvari tipa debljina roznjace...). Posle testova koji su trajali oko 1.5-2h (testovi se rade dva puta - sa normalnim okom i sa skroz prosirenim zenicama). Na testovima se videlo da mogu da uradim operaciju. Popricao sam sa doktorom koji mi je sve objasnio i odgovorio na svako pitanje. Doktor je Mirko R. Jankov.
Cela operacija je trajala 15-20 min za oba oka i nista nisam osetio (nista ne boli). Skroz si svestan. Za vreme operacije doktor mi je pricao sve sta ce da se radi (npr. laser je zelene boje i sada ce na par sekundi da postane crvene boje, da se ne brinem ...). To mi je mnogo znacilo i osecao sam se skroz opusten. Cim sam ustao odmah sam video bolje, jedino sto me je teralo da zazmurim. Prvi dan sam osetio malo peckanje, grebuckanje u ocima (to su mi vec bili nagovestili). Sutradan me je jos malo peckalo i u toku dana mi je bilo super. Evo sada Vam ovo pisem i vidim super Jedino sto moram da stavljam neke kapi jos skoro dve nedelje i mesec dana ne smem da idem na bazene, reke, jezera. Posto tu ima gomilu bakterija koje su otporne na antibiotike itd. Da napomenem da na more mogu vec sada da idem! Ali posto ceo zivot losije vidim, naredne dve nedelje mi je najmanji problem...
E nisam vam rekao da imam 23 god. Dioptrija mi je bila na oba oka oko +2 sa cilindrima -3.75.
Operacija je bila u utorak. U sredu i petak (danas su bile kontrole. U toku tih kontrola sam sreo jos njih petoro (koji su imali slocno vreme zakazivanja). Svi smo bili presrecni i pricali kako super vidimo... Cak sam danas bio toliko odusevljen da sam uzeo knjigu utisaka i napisao da je sve super. (Text je bio kratak posto imam bas ruzan rukopis Kontrole su za mesec dana i za 3 meseca. Zaboravio sam da kazem da je bio i jedan covek iz Bosne ili Hrvatske (ne znam tacno) koji je negde (ne znam gde) uradio operaciju pre 6 meseci i jedno oko su mu lose nesto uradili pa je dosao ovde na korekciju. To kazem zato sto je extra vazno gde se radi. Ne morate da radite ovde ali pre nego sto budete radili dobro se raspitajte. Ja sam u Beogradu mogao i dam idem na gomilu mesta, i na VMA gde kazu da je kao najsavremenija oprema bla, bla ali mi je preporuka pomogla da odlucim i stvarno sam zahvalan tom drugu sa posla. Ustvari se ispostavilo da je ovde najsavremenija oprema (ako sam dobro procitao na netu...).
Gore sam Vam dao link gde sam ja uradio i ako odlucite da uradite operaciju toplo vam preporucujem. Pregled sam platio 200,00 eur a operacija traje 1.000,00 eur po oku.
Na VMA je bilo nesto jeftinije ali me pare ne zanimaju kada je zdravlje u pitanju, a posebno oci.
Toliko od mene. Ako imate neka pitanja slobodno pitajte...
pozz
Stevan
stevaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 13:17   #1439
Quote:
hawk eye kaže: Pogledaj post
Imao sam astigmatizam -1,5 na oba oka (uz dioptriju -7).

Kad bi ponovno isao, ovako bih postavio kriterije:
1. da je klinika u Hrvatskoj! Svjetlost ima najbolju opremu i kvalitetne liječnike, prema tome opet Svjetlost (zanemario bih odnos prema pacijentima tipa "serijska traka"... ne znam, mozda su se tu poboljsali otkako su na novoj lokaciji - ko je bio u zadnje vrijeme nek napise iskustva)
2. metoda Lasik (zbog moje visoke dioptrije i astigmatizma, ali relativno povoljnog bioloskog materijala), a ako ima i neki jos "noviji" Lasik (intralasik?) u navedenoj klinici, svakako bih isao na to. PRK ne bih, bolnija je metoda i s duljim oporavkom
3. Operirao bih, kako sam vec naveo, "oko po oko" s razmakom od barem 3 mjeseca. Ponavljam, to nisam napravio - trebao sam - ali sve mi je na srecu OK.
znaci mnogi odustaju od prk jer je bolnija metoda, naravnom prilikom ozdravljenja. Kako sam c/p sa foruma gdje pacijenti pitaju bash doktore jedan je doktor rekao da je površinska metoda još najsigurnija jer ne ostavlja flap.
To što je nešta novo brzo i instant bez imalo boli ne znaci da je i najbolje za pacijenta, ponekad starije metode su puno bolje.
Pitanje je vrijedi li pretrpiti nešto boli a poslije imati manje posljedice ili zdravije oči bez flapa.
Kako su ljudi prije u rusiji itd bili operirani kad nije bilo stvaranja flapa pa dan danas neki su jako zadovoljni.
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 13:23   #1440
Quote:
stevaw kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,

evo da Vam prenesem svoje utiske. U utorak sam uradio operaciju u ordinaciji Laser Focus u Beogradu www.laserfocus.eu
Mogu da Vam kazem da sam PRESRECAN!!!! Citao sam gomilu foruma i svuda ima i pozitivnih i negativnih stvari... Premisljao sam se da li da idem na operaciju ili ne... kod koga i gde da idem itd... Nisam bio siguran posto sam procitao gomilu postova posle kojih skoro nisam rekao sebi da nikada u zivotu necu otici na takvu operaciju... Ali kada sam malo razmislio video sam da su ustvari skoro svi negativni postovi od ljudi koji nisu uradiili operaciju. Ima onih koji jesu i vecinom su svi presrecni... Zato sam odlucio da vam napisem, iako sam ja sada zavrsio svoje probleme vida, posto znam da ce vam znaciti komentar od nekoga ko je to ustvari i uradio (posto znam koliko je meni znacilo kada sam citao forume).
Odlucio sam zbog preporuke od kolege sa posla. On je tu uradio operaciju i sve je super. Posle njega su i dva njegova druga isla i oni su prezadovoljni. Tako sam i ja odlucio da odem i operaciju sam uradio u ovaj utorak. Da krenem ispocatka. Kada sam prvi put otisao, odmah sam video da se radi o ozbiljnoj ordinaciji posto je sve sredjeno, svi su kulturni itd... To mi je dosta znacilo posto sam isao kod raznih lekara na obicne preglede i desavalo se da udjem i odmah se vidi nezainteresovanost itd.... A da dajem nekome da petlja oko mojih ociju a da je nezainteresovan, nervozan itd neka hvala.
Prvo moraju da se urade testovi da se vidi da li mozete da idete na operaciju ili ne (gleda se gomilu stvari tipa debljina roznjace...). Posle testova koji su trajali oko 1.5-2h (testovi se rade dva puta - sa normalnim okom i sa skroz prosirenim zenicama). Na testovima se videlo da mogu da uradim operaciju. Popricao sam sa doktorom koji mi je sve objasnio i odgovorio na svako pitanje. Doktor je Mirko R. Jankov.
Cela operacija je trajala 15-20 min za oba oka i nista nisam osetio (nista ne boli). Skroz si svestan. Za vreme operacije doktor mi je pricao sve sta ce da se radi (npr. laser je zelene boje i sada ce na par sekundi da postane crvene boje, da se ne brinem ...). To mi je mnogo znacilo i osecao sam se skroz opusten. Cim sam ustao odmah sam video bolje, jedino sto me je teralo da zazmurim. Prvi dan sam osetio malo peckanje, grebuckanje u ocima (to su mi vec bili nagovestili). Sutradan me je jos malo peckalo i u toku dana mi je bilo super. Evo sada Vam ovo pisem i vidim super Jedino sto moram da stavljam neke kapi jos skoro dve nedelje i mesec dana ne smem da idem na bazene, reke, jezera. Posto tu ima gomilu bakterija koje su otporne na antibiotike itd. Da napomenem da na more mogu vec sada da idem! Ali posto ceo zivot losije vidim, naredne dve nedelje mi je najmanji problem...
E nisam vam rekao da imam 23 god. Dioptrija mi je bila na oba oka oko +2 sa cilindrima -3.75.
Operacija je bila u utorak. U sredu i petak (danas su bile kontrole. U toku tih kontrola sam sreo jos njih petoro (koji su imali slocno vreme zakazivanja). Svi smo bili presrecni i pricali kako super vidimo... Cak sam danas bio toliko odusevljen da sam uzeo knjigu utisaka i napisao da je sve super. (Text je bio kratak posto imam bas ruzan rukopis Kontrole su za mesec dana i za 3 meseca. Zaboravio sam da kazem da je bio i jedan covek iz Bosne ili Hrvatske (ne znam tacno) koji je negde (ne znam gde) uradio operaciju pre 6 meseci i jedno oko su mu lose nesto uradili pa je dosao ovde na korekciju. To kazem zato sto je extra vazno gde se radi. Ne morate da radite ovde ali pre nego sto budete radili dobro se raspitajte. Ja sam u Beogradu mogao i dam idem na gomilu mesta, i na VMA gde kazu da je kao najsavremenija oprema bla, bla ali mi je preporuka pomogla da odlucim i stvarno sam zahvalan tom drugu sa posla. Ustvari se ispostavilo da je ovde najsavremenija oprema (ako sam dobro procitao na netu...).
Gore sam Vam dao link gde sam ja uradio i ako odlucite da uradite operaciju toplo vam preporucujem. Pregled sam platio 200,00 eur a operacija traje 1.000,00 eur po oku.
Na VMA je bilo nesto jeftinije ali me pare ne zanimaju kada je zdravlje u pitanju, a posebno oci.
Toliko od mene. Ako imate neka pitanja slobodno pitajte...
pozz
Stevan
OMG, a ti to reklamiraš neku kliniku u srbiji haha, pa daj covjece zašto to ne tipkaš na nekim srbskim forumima kud si došao na hrvatski, o svašta.
Pa imamo mi u hrvatskoj vec dvije tri klinike koje se bave laserskim operacijama, jesi ti uopce citao šta ovog foruma jesi vidio posljedice, da li znaš uopce kako proces operacije ide? Nacin na koji pises ispada da nemaš pojma, samo di došao vidio sve sredjeno i lijepo, i da su zainteresirani, pa fkors da su zainteresirani kad im placas soma eura, o svašta.
Mislim po cemu je sad ta beogradska klinika drugacija od naših, kakve oni to metode koriste, možda su napredniji od amera kažeš? Nemaš pojma ni o opremi sigurno, procitao si na njihovoj fotošop stranici imamo najsuvremeniju opremu

Ajde sad nek netko iz bosne se javi da je bio u sarajevu u klinici.
Loša reklama covjece loša, ako cemo vec ostavit pare i riskirati onda cemo to kod naših ostaviti, p akud u beograd kad u zg imamo to sve, ajde u rusiju kod rusa koji se bave ocima od pamtivijeka, ali i oni koriste svi iste metode zaboga pa nisu srbi izmislili lasik.
I tko bi uopce isao u beograd iz hrvatske, pa jos na preglede i to, kad mu je tu zg pod nosom, smiješno.
Zalutao si bre
MarioX2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:35.