Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2015., 10:45   #21
Većina ljudi teško podnosi kritike općenito, bez obzira na "dobronamjernost" istih. Roditeljstvo je većini normalnih ljudi vrlo važan zadatak/aspekt života/"posao" i tu su još slabiji u podnošenju (pogotovo direktnih) kritika.

Normalni roditelji se trude najbolje što znaju i mogu, ali eto, svima u svemu uvijek neki dio promakne, pa tako i njima.

Nismo svi isti, niti svi živimo u istim uvjetima, pa nam tako svima ni ne smetaju isti obrasci ponašanja, odnosno ne obraćamo pažnju na iste stvari.

Što se tiče konkretnog problema (vrištanja) većina roditelja oko mene koji žive u kućama tome ne pridaju nikakvu pažnju. Čak ponosno gledaju svoje sunce koje urla od veselja/dosade/uzbuđenosti/nastavi niz i kad ima XY mjeseci, pa su to oni prvi vriskovi kojima se dive, a i kad ima 3/4/5 godina i to svima okolo izgleda sve manje i manje simpatično.

Ali ne vidim nikakav problem da to iskomunicira s nećakom koji je pretpostavljam već dovoljno razuman da će prihvatiti nova pravila u novom prostoru.

Moj nećak ima 3 godine, a baka i djed ga i dalje nose gdje god idu s njim. Čak i po kući ga nosikaju kao 6-mjesečnu bebu i on u tome uživa i to maksimalno koristi. S roditeljima i ostalim normalnim ljudima najnormalnije hoda gdje god i koliko god, još od prije drugog rođendana. A nonićima (ukoliko ga sami pri izlasku iz kuće već nisu digli na ruke) nakon 10 metara prodaje priču da je umoran i da ga bole noge i oni ga, naravno, nose.

Pametni su oni i znaju gdje i kod koga što prolazi. Odgajaju i oni svoju okolinu, a ne samo vice versa.

Zadnje uređivanje zo-ey : 22.06.2015. at 11:03.
zo-ey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 10:50   #22
kaj ne znaš koliko ti nećak stvarno ima godina?
nije mi isto da li ima 3 ili 4.
meni je iskreno malo čudno da djeca od 4 godine sama od sebe zvriskavaju i da im to bude fora, obično sam do sad vidjela puno manju djecu od godine dana pa do nekih 3. ovi manji dok još ne pričaju pa im bude fora izvoditi razne zvukove.
mislim da su sa 4 godine dovoljno razumni da kuže ako im kažeš da to ne rade, da nije lijepo i da te to smeta.

i da, možda njegovoj mami to ne smeta, možda je oguglala. to ne znaći da tebe neće poslušati ako mu kažeš da tebi smeta. djeca se različito ponašaju pred roditeljima i pred drugim članovima obitelji.
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 10:53   #23
Vjerojatno ima 3 i pol (ili nešto drugo između 3 i 4), pa se autor tako izrazio.
zo-ey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 10:55   #24
Quote:
zo-ey kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ima 3 i pol (ili nešto drugo između 3 i 4), pa se autor tako izrazio.
a dobro, ako je prije par mjeseci navršio 3 možda ga još uvijek drži tt faza.
__________________
26111984.27032003.23102004.22092012.29092013.22082016.
M.B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 11:55   #25
kako kaze stara africka poslovica? "za odgoj djeteta je potrebno citavo selo..."

dakle, sto ne bi i ti kao ujak utjecao na tog klinca i njegov odgoj? mozda tvoja sestra to tolerira kod malog, ali u principu nema problem sa time ako bas ti to malom "izbijes" iz ponasanja... ocito ste jako bliski i ne bi ti sigurno zamjerila...

npr. moj klinjo je ocito vrsnjak tvom necaku... i moja sestra i ja smo isto jako jako bliske...
dakle, ona dodje u posjetu kod nas... kad se mali pocne ponasat neprimjereno, sta ja znam... npr. kopa joj po stvarima ili skrece glasno na sebe paznju dok ona telefonira... ona ga bez beda izbaci iz sobe. u mom stanu. jednom, dvaput, triput. dok mali skuzi koje su tetine granice. i kuzi i zna. i dalje je obozava. i u skladu sa time se i ubuduce ponasa. i ne samo kod nje.

ja se u takvim trenutcima drzim one africke.. jer nije mu nitko zlo ucinio, niti se ja osjecam kritizirana za svoj nacin odgoja.
__________________
psihodelicna ;o)
biljcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 14:20   #26
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
kako?

ja bih 4godišnjaku rekla da mi ide na živce njegovo vriskanje. rekla bih aaaajme šta si glasan, probit ćeš mi uši tim vrištanjem! i rekla bih to tonom koji bi jasno rekao da mi to uopće nije zabavno nego da mi je baš grozno. brijem da bi me shvatio :
Svatko ima svoj način.
Netko bi uspio na finiji, netko na grublji način (ne mislim na fiz.kaznu) sa svojim stavom.
Ja mu ne bi previše objašnjavala vec lipo dala do znanja da je to neprihvatljivo u mojoj blizini. Na svoj način.
A ako mami to ne smeta, ne znači da i drugi imaju toliki prag tolerancije.
Netko ditetu mora dat do znanja da ne može kad hoce i kako hoce.

A što se tiče "savršenih" roditelja čijoj se dječici ne smije zucnit, ja takve ne jebem ni 2%.
Rodica ima dva mala divljaka, i užasno je nedosljedna u odgoju jer im nekad za istu stvar pušta a nekad ih viče. Kad su kod mene, moraju postivat moja pravila. Briga me ko ce se ljutit na to.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 14:58   #27
Nije stvar u tome da dijete ne zna gdje su granice nego su razlicitim ljudima oko njega granice na razlicitim mjestima. Koliko odraslih ljudi znas koji ne mare za okolinu nego provode svoju volju pod svaku cijenu?

Ako autor uspjesno iskomunicira ovu granicu sa svojim necakom to ce biti velika stvar u izgradnji njihovog medjusobnog odnosa. Trenutno ta izgradnja ovisi samo o autoru jer je on (ili bi trebao biti) emocionalno i socijalno zreliji.
Nacin na koji ce se autor sad ponijeti prema svom necaku postat ce i dio necakove osobnosti. Ljudi koji nemaju djecu cesto zaborave da smo svi bili mali drecavci i da ce necak jednog dana biti odrasla osoba.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 15:47   #28
Pa ok je to šta kažeš.
Dobro je da dijete pomalo uviđa različitost u odnosima.

A što se tiče drečanja, poznam nekolicinu djece koja nemaju takve hirove, osobito u dobi od 4 godine,pa se ne bi složila da smo svi nužno mali drečavci.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 15:58   #29
pod "mali drečavci" sam mislila "djeca".

većina djece u dobi od 4 godine ne vrišti. ne onako kako je autor opisao u prvom postu pa predmnijevam (a i netko već prije mene) da nećaka nije vidio godinu i pol, možda čak i dvije
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 17:52   #30
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
dok mi stavljanje slušalice u uši i zatvaranje u sobu djeluje ko linija manjeg otpora
Nisam to mislila kao liniju manjeg otpora, staviš slušalice i ne čuješ vrištanje, nego kao način pokušavanja postavljanja granica koji ne uključuje ikakavo izravno postupanje prema djetetu (jer je autor rekao da to neće raditi) i pretpostavljam da ima manji potencijal izazivanja sukoba sa sestrom jer joj netko pred njom disciplinira dijete.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 18:04   #31
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
pod "mali drečavci" sam mislila "djeca".

većina djece u dobi od 4 godine ne vrišti. ne onako kako je autor opisao u prvom postu pa predmnijevam (a i netko već prije mene) da nećaka nije vidio godinu i pol, možda čak i dvije
A to. Sorkac,krivo skontala.
Nadajmo se da vam je pretpostavka točna i da će autor sačuvat sluh. I živce
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 06:56   #32
https://www.youtube.com/watch?v=5ZCgbGgA-_8
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 10:00   #33
Brutalis, verbaliziraj se
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 11:03   #34
Pricaj sa djetetom i objasni mu da nije lijepo tako vriskati. Da ga moze netko cuti i preplasiti se. Da moze neku malu bebu prestrasiti. Da te boli glava nakon vriska. Samo nemoj da misli da te on zivcira. I zato jako pazi ako stavis cepice za usi pred njim. Dijete se moze osjecati nepozeljnim.
Slazem se sa onom africkom poslovicom, a ti si puno blizi djetetu nego selo.
Ulozi truda jer moze biti da zbog tog vriskanja da ga ljudi izbjegavaju (recimo roditelji potencijalnih prijatelja)
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 14:24   #35
Quote:
Samo nemoj da misli da te on zivcira.
Zašto, zaboga? Ako dijete radi nešto od čeg ti dođe da se baciš kroz prozor, šta fali tome da mu kažeš da te neopisivo živcira?

Kod mene doma si, jako mi smeta kad vrištiš, tebi bi jako smetalo da ja dođem tebi doma i počnem ti bacati autiće, pa ja kod tebe neću bacati autiće, ti kod mene nećeš vrištati. Točka. Titova, ako ti se objašnjava tko je Tito.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 15:37   #36
Quote:
tomorrow2 kaže: Pogledaj post
Samo nemoj da misli da te on zivcira.
zato se djetetu veli da te živcira/ljuti/rastužuje ili kaj već njegovo ponašanje. ne kritizira se dijete nego ponašanje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 08:20   #37
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
kako?

ja bih 4godišnjaku rekla da mi ide na živce njegovo vriskanje. rekla bih aaaajme šta si glasan, probit ćeš mi uši tim vrištanjem! i rekla bih to tonom koji bi jasno rekao da mi to uopće nije zabavno nego da mi je baš grozno. brijem da bi me shvatio

a ovo kaj zo-ey veli - da je seka mislila da je to vriskanje nešto što treba izbaciti iz djetetovog ponašanja, već bi ona to riješila. očito joj ne smeta. i, istini za volju, ima žena pravo da joj ne smeta - nit je opasno po život, nit koga na koji način ugrožava, samo eto nekim ljudima ide na živce
A jesi li pročitala bilo čiji upis,na ovoj temi,s prijedlogom da se s vrištećim djetetom postupi grubo?
Ti iz svog mišljenja da djeca vrište i točka,pa to svatko živ u dometu tog "očaravajućeg" iznenadnog vrištanja mora uživati u tome,ideš u krajnju netoleranciju,za koju optužuješ druge.
To što majci ne smeta,je jedan par rukavica,a smatranje da ne smije smetati ama nikome drugome drugi par rukavica.
I te kako može ugrožavati druge ljude,osobito ako se živi u stambenoj zgradi tankih zidova i nikakve zvučne izolacije.Osobito iznenadno cičanje/vrištanje.
Napr :Iza 10 cm zida koji dijeli susjeda koji je možda i srčani bolesnik,koji se oporavlja od infarkta etc to će sigurno dovesti u ekstazu oduševljenja.
Ali jao ako majčica bude zamoljena da stiša dijete.
Nek susjed dobije i drugi infarkt,tko ga šmirgla...
I moje je dijete vrištalo i cičalo,ali vani na igralištu,dvorištu i slično.
Ali već sa 3 g je znalo da se to ne čini uvijek,svugdje i kod svakoga..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:30.