Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2017., 09:22   #1
Psihologija pojedinca: korupcija - veliko zlo

Papa Franjo govori o korupciji:http://narod.hr/kultura/papa-franjo-...tavanje-patnju

Ali on nije mislio na korupciju u političkom smislu koja je raširena u društvima.
On je mislio na jednu mnogo goru stvar: psihologija pojedinaca koji radi loše stvari a sam sebe je uvjerio da to nije nešto naročito loše, nego da je to samo lukavstvo.

U današnjem Angelusu Papa Franjo tumači Lukino evanđelje i prispodobu o nepoštenom upravitelju, razmatrajući dva načina života: svjetovni i evanđeoski život. Upravitelj je u Evanđelju optužen da loše vodi poslove, te prije no što će ga gospodar otpustiti, lukavo pokušava pridobiti za sebe sve dužnike, opraštajući im dio duga, kako bi si osigurao budućnost. Papa poručuje kako ne treba slijediti njegove postupke, već promisliti o njegovoj lukavosti i snalažljivosti, prenosi


Kako korupcija izgleda u praksi ??
Evo primjera iz firme gdje radim, a naš vlasnik je ovaj tip:
http://www.jutarnji.hr/biznis/financ...-kuna/4491455/
BIZNISMEN IZ OFFSHORE ZONE
Tko je misteriozni Trogiranin koji je od države kupio vilu u Voloskom za 20 milijuna kuna


Mi zaposlenici firme nemamo ništa protiv da bogati gazda kupuje još jednu vilu u domovini. Ali imamo jako puno protiv njega što mu se firma gdje je on vlasnik raspada. Firmu je dobio za bagatelu, a nakon 16 godina radnici imaju samo stare strojeve, pogon koji se ne grije , restoran koji više ne radi , plaća jad i bijeda. A posla ima jako puno ali ga nema tko napraviti jer mladi ne dolaze u firmu koja se raspada.

Pitanje glasi: što svećenik mora reći na ispovjedi našem gazdi (ako bi ovaj došao na ispovjed) , i što mora gazda napraviti da bi se iskupio ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 09:33   #2
Gazda prije svega mora biti siromašan jer kršćanstvo naučava da bogati ljudi teško da mogu ući u raj
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 09:43   #3
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Gazda prije svega mora biti siromašan jer kršćanstvo naučava da bogati ljudi teško da mogu ući u raj
Naš gazda jeste siromašan ! On je moralna sirotinja.

A to je moj pok. otac ovako rekao: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=1263

Njegova riva ima jednu posebnu poučnu štoriju:
Nju je otac radio isto mukte, samo je dobivao iz restorana ostatke hrane.
Naime, angažirala ga je vlasnica restorana da joj napravi rivu ispred.
Dogovor je bio, on će napraviti mukte rivu ispred restorana i naplaćivati 5 kuna po osobi, jer su tu dolazili gosti kojima su jahte bile usidrene ispred restorana.
Ali kad je riva bila gotova, nakon nekoliko dana naplaćivanja, gazdarica ga je potjerala, jer je skužila da gosti negoduju.
Normalno cijelo se selo njemu smijalo da ga je gazdarica zajebala.
Ali otac bi na to: ja sam uvijek volio pomagati sirotinji !
Onda mu je netko rekao do priča gluposti jer je vlasnica restorana jedna od najbogatijih obitelji ( imaju imovine preko 2 miliona eura )
Ali je moj otac na to: nisam ja rekao da su oni sirotinja u džepu. Oni su MORALNA SIROTINjA !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 22:41   #4
Evo malo detalja: http://www.jutarnji.hr/kultura/knjiz...emena/1156346/
“U temelju svakoga koruptivnog ponašanja postoji zamor transcendencije: pred Bogom koji se ne umara opraštati korumpiran se čovjek uzdiže kao samodostatan u izražavanju svojega spasenja: umara se od traženja oprosta”, napisao je papa Franjo i nastavio:

“Ne treba brkati grijeh s korupcijom. Grijeh, napose ako se ponavlja, vodi ka korupciji, ali ne kvantitativno (toliki grijesi uzrokuju korumpirana čovjeka), već kvalitativno zbog stvaranja navika koje pogoršavaju i ograničavaju sposobnost za ljubav, povlačeći sve više smjeranje srca prema obzorima bliskijim njegovoj imanenciji, njegovu egoizmu”.

Kultura pigmejizacije

“Krađa novčanika neke gospođe grijeh je pa će džepara uhititi i provesti u policijsku postaju; gospođa će ispričati svojim prijateljicama što joj se dogodilo i sve će se složiti da ima toliko zla na svijetu i da bi vlasti trebale poduzeti neke mjere... a dotična gospođa, koju je napao džepar, i ne pomišlja na to kako njezin suprug - u poslovanju - vara državu ne plaćajući poreze i otpušta radnike svaka tri mjeseca kako bi izbjegao da ih mora zaposliti na neodređeno vrijeme itd. I njezin suprug, pa možda i ona, na sastancima se hvale tim poduzetničkim i trgovačkim umješnostima; to nazivam stidljivom besramnošću”, pojasnio je papa Franjo.

I zbog toga “korupcija nije čin, već stanje, osobno i društveno stanje u kojem se čovjek navikne živjeti”:

“Vrijednosti (ili antivrijednosti) korupcije integrirane su u pravu kulturu, s doktrinarnim kapacitetom, vlastitim jezikom, specifičnim načinom postupanja. To je kultura pigmejizacije budući da saziva sljedbenike kako bi ih unizila do razine prihvaćenoga suučesništva.”
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 10:35   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

U današnjem Angelusu Papa Franjo tumači Lukino evanđelje i prispodobu o nepoštenom upravitelju, razmatrajući dva načina života: svjetovni i evanđeoski život. Upravitelj je u Evanđelju optužen da loše vodi poslove, te prije no što će ga gospodar otpustiti, lukavo pokušava pridobiti za sebe sve dužnike, opraštajući im dio duga, kako bi si osigurao budućnost. Papa poručuje kako ne treba slijediti njegove postupke, već promisliti o njegovoj lukavosti i snalažljivosti, prenosi


Pitanje glasi: što svećenik mora reći na ispovjedi našem gazdi (ako bi ovaj došao na ispovjed) , i što mora gazda napraviti da bi se iskupio ??
Izgleda je papa lukaviji nego što misle. Zaboviste, upravitelja na ispovjed, ne gazdu, al ne čudi kad vatikan izokreče biblijske citate.

Dakle,

što bi svećenik trebao savjetovati: upravitelju, gazda ti ukazao povjerenje a ti zamalo upropastio gazdino imanje, sad moraš trostruko delati al zabadava, budi sretan što te gazda nije zatvorio u doživotni zatvor
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 10:47   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Gazda prije svega mora biti siromašan jer kršćanstvo naučava da bogati ljudi teško da mogu ući u raj
U principu, govora je o paraboli. Zamisli kakav je to siromašni gazda koji ima novce zaposliti upravitelja i tamo još kolko ono slugu da paze dok je gazda na putovanju a kad se vrati doma ovi mu sve upropaštiše.

NZ je htjelo reči nekima srca korumpirana a nekima 'obrezana' (ovi drugi neće krasti pa makar bili na šnjiti kruha i čaši vode jer se drže čast je čast).



p.s.
e sad, i "parabolu" moremo spretočit u "pare bole"
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 23:34   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Papa Franjo govori o korupciji:http://narod.hr/kultura/papa-franjo-...tavanje-patnju

Ali on nije mislio na korupciju u političkom smislu koja je raširena u društvima.
On je mislio na jednu mnogo goru stvar: psihologija pojedinaca koji radi loše stvari a sam sebe je uvjerio da to nije nešto naročito loše, nego da je to samo lukavstvo.

U današnjem Angelusu Papa Franjo tumači Lukino evanđelje i prispodobu o nepoštenom upravitelju, razmatrajući dva načina života: svjetovni i evanđeoski život. Upravitelj je u Evanđelju optužen da loše vodi poslove, te prije no što će ga gospodar otpustiti, lukavo pokušava pridobiti za sebe sve dužnike, opraštajući im dio duga, kako bi si osigurao budućnost. Papa poručuje kako ne treba slijediti njegove postupke, već promisliti o njegovoj lukavosti i snalažljivosti, prenosi


Kako korupcija izgleda u praksi ??
Evo primjera iz firme gdje radim, a naš vlasnik je ovaj tip:
http://www.jutarnji.hr/biznis/financ...-kuna/4491455/
BIZNISMEN IZ OFFSHORE ZONE
Tko je misteriozni Trogiranin koji je od države kupio vilu u Voloskom za 20 milijuna kuna


Mi zaposlenici firme nemamo ništa protiv da bogati gazda kupuje još jednu vilu u domovini. Ali imamo jako puno protiv njega što mu se firma gdje je on vlasnik raspada. Firmu je dobio za bagatelu, a nakon 16 godina radnici imaju samo stare strojeve, pogon koji se ne grije , restoran koji više ne radi , plaća jad i bijeda. A posla ima jako puno ali ga nema tko napraviti jer mladi ne dolaze u firmu koja se raspada.

Pitanje glasi: što svećenik mora reći na ispovjedi našem gazdi (ako bi ovaj došao na ispovjed) , i što mora gazda napraviti da bi se iskupio ??
Problem je mentaliteta naroda, a to je jako teško preko noći promijeniti. Nepotizam se uvukao u sve pore društva, a svaka bolna točka u povijesti (tipa Drugi Svjetski, pa 45 god. komunizma, pa Domovinski rat, pa pretvorba) je još samo pogoršala stanje; u takvoj klimi kontinuiranog nereda kriminal caruje.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 11:56   #8
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Problem je mentaliteta naroda, a to je jako teško preko noći promijeniti. Nepotizam se uvukao u sve pore društva, a svaka bolna točka u povijesti (tipa Drugi Svjetski, pa 45 god. komunizma, pa Domovinski rat, pa pretvorba) je još samo pogoršala stanje; u takvoj klimi kontinuiranog nereda kriminal caruje.
Kriminal caruje ali je i uzrok takvom stanju. Oni koji su svjesni problema i žele ga riješiti na najbolji način, imaju dovoljan potencijal da ga riješe. Tu mogu iskoristiti svoj stvaralački potencijal, potencijal vlastitih misli i želja.
Dakle imati želju da situacija bude bolja, bolja na kakav to konkretan način, vizualizirati situaciju kakvu priželjkuju - podići vibraciju poželjne situacije. Poslati svoju ljubav, svoje svjetlo i dobre želje svima. Stvoritelj je u nama, i kroz njega nam je dostupna sva potrebna ljubav, energija i svjetlo preko kojih se može ostvariti situacija kakvu priželjkujemo.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 14:35   #9
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post
Kriminal caruje ali je i uzrok takvom stanju. Oni koji su svjesni problema i žele ga riješiti na najbolji način, imaju dovoljan potencijal da ga riješe. Tu mogu iskoristiti svoj stvaralački potencijal, potencijal vlastitih misli i želja.
Dakle imati želju da situacija bude bolja, bolja na kakav to konkretan način, vizualizirati situaciju kakvu priželjkuju - podići vibraciju poželjne situacije. Poslati svoju ljubav, svoje svjetlo i dobre želje svima. Stvoritelj je u nama, i kroz njega nam je dostupna sva potrebna ljubav, energija i svjetlo preko kojih se može ostvariti situacija kakvu priželjkujemo.
A što je to konkretan način?
Evo meni danas na put stao prosjak prišavši mi kulturno sa dobar dan smijem li vas nešto pitati... pa priupitao za kunu rekavši gladan je... a ja ga pogledala 'psihološki' (bedast izraz al ajmo dalje)... zapazila solidno je odjeven, umiven, očito okupan jer na ovom toplotnom udaru nema mrve zadaha a da stiže s njegove strane... zaključim nije prosjak s ulice al možda mu nedostatna mirovina il je pak na socijali... il je pak možda skrivena kamera, il ga pak neko korumpirano uveo u prosjačenje... jer glejte, more bit svašta nešto... no, da skratim, u sekundi mi štošta prošlo kroz glavu, ali ipak mu rekoh šta će ti jedna evo ti četiri kune, moje zadnje, sretno ti bilo


Kada bi Bog bio bunar želja, tada korupcija zasigurno ne bi postojala, a nit bi si ljudi slali božićne i novogodišnje čestitke sa željama razrješavanja svih tekućih problema.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 20:34   #10
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A što je to konkretan način?
Evo meni danas na put stao prosjak... ipak mu rekoh šta će ti jedna evo ti četiri kune, moje zadnje, sretno ti bilo
Kada bi Bog bio bunar želja, tada korupcija zasigurno ne bi postojala, a nit bi si ljudi slali božićne i novogodišnje čestitke sa željama razrješavanja svih tekućih problema.
Pod konkretan način mislio sam na ono što svaki pojedinac na svoj način vidi kao dobro rješenje, kao vlastitu želju da se takvo nešto ostvari, kako je on to zamislio. Čestitke su jedno od dobrih rješenja.
Jedna od poruka koju sam nedavno čuo bila je: "Vi koji siti idete spavati odvojite minutu dvije da pošaljete svoje svjetlo ljudima u Somaliji." To je to. Naša ljubav i svjetlo ne koštaju ništa i neiscrpni su, a sve što pošaljemo svijetu će nam se vratiti i obogatiti nas, i svijet će biti toliko bogatiji i toliko bolji.
U prethodnom tekstu sam na umu imao da si ljudi iz uma izbace loše misli, neugodnosti, neugodne želje i neugodne vizualizacije, i dopuste si samo dobre misli i dobre vizualizacije. Ako društvo ima neke probleme, onda promislimo kakvo bi za nas bilo idealno društvo, vizualizirajmo si rješenja koja smatramo idealnima i propuštajmo samo takve misli kroz sebe.
Pretpostavljam da želimo ljubav, harmoniju, mudrost, napredak i izobilje za sve, pa onda širimo takve misli svojim najmilijima i u cijeli svijet. Negativne misli odbacimo kao nedostojne. Ako želimo coprati, a imamo tu moć, onda neka se ostvare naše najpozitivnije misli i vizualizacije.
Još jedna prednost, kada dovoljno ljudi ima takve pozitivne misli i želje onda nam je dostupna i vrlo moćna pomoć odozgora. Oni jedva čekaju da nam pomognu u tom smjeru, ali moraju poštivati slobodnu volju ljudi, i zato dovoljan broj ljudi treba poželjeti i vizualizirati takva pozitivna rješenja za sve. Onda su moguća "čuda" u pravom smjeru.
Ako imamo idealno rješenje za ovaj slučaj onda takvim željama i vizualizaciji treba dati prednost u svojim mislima, i širiti takvu "vibraciju" oko sebe. Ako nismo sigurni, pošaljimo svijetu svoju ljubav i svoje svjetlo. To je već dovoljno da se zajednica usmjeri prema pravom smjeru i pronađe najbolja rješenja.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 20:55   #11
Quote:
LLSkylights kaže: Pogledaj post

Jedna od poruka koju sam nedavno čuo bila je: "Vi koji siti idete spavati odvojite minutu dvije da pošaljete svoje svjetlo ljudima u Somaliji." To je to.
Valjda nije upalilo jer dok na zapadu dan u Somaliji noć.

Moraju bit budni u isto vrijeme, da si prenesu 'svjetlost'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 11:46   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Papa Franjo govori o korupciji:http://narod.hr/kultura/papa-franjo-...tavanje-patnju

Ali on nije mislio na korupciju u političkom smislu koja je raširena u društvima.
On je mislio na jednu mnogo goru stvar: psihologija pojedinaca koji radi loše stvari a sam sebe je uvjerio da to nije nešto naročito loše, nego da je to samo lukavstvo.

U današnjem Angelusu Papa Franjo tumači Lukino evanđelje i prispodobu o nepoštenom upravitelju, razmatrajući dva načina života: svjetovni i evanđeoski život. Upravitelj je u Evanđelju optužen da loše vodi poslove, te prije no što će ga gospodar otpustiti, lukavo pokušava pridobiti za sebe sve dužnike, opraštajući im dio duga, kako bi si osigurao budućnost. Papa poručuje kako ne treba slijediti njegove postupke, već promisliti o njegovoj lukavosti i snalažljivosti, prenosi


Kako korupcija izgleda u praksi ??
Evo primjera iz firme gdje radim, a naš vlasnik je ovaj tip:
http://www.jutarnji.hr/biznis/financ...-kuna/4491455/
BIZNISMEN IZ OFFSHORE ZONE
Tko je misteriozni Trogiranin koji je od države kupio vilu u Voloskom za 20 milijuna kuna


Mi zaposlenici firme nemamo ništa protiv da bogati gazda kupuje još jednu vilu u domovini. Ali imamo jako puno protiv njega što mu se firma gdje je on vlasnik raspada. Firmu je dobio za bagatelu, a nakon 16 godina radnici imaju samo stare strojeve, pogon koji se ne grije , restoran koji više ne radi , plaća jad i bijeda. A posla ima jako puno ali ga nema tko napraviti jer mladi ne dolaze u firmu koja se raspada.

Pitanje glasi: što svećenik mora reći na ispovjedi našem gazdi (ako bi ovaj došao na ispovjed) , i što mora gazda napraviti da bi se iskupio ??
Nema to veze s zdravom pameti uopce da svecenik se bavi politikom ni ekonomijom .Prozivati ljude preko mikrfona je poziv na linc treba raditi na proceduri unutar zakona drzave Sto je ljudi s vama ?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.