Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Pogledaj rezultate ankete: Mrze li Hrvati drveće?
Da, Hrvati mrze drveće i svjedok sam tome. 64 55.17%
Ne, Hrvati ne mrze drveće, nije istina. 52 44.83%
Glasovatelji: 116. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2017., 13:08   #81
Umjesto fontana jeftinije i bolje rješenje bilo bi drveće.
Tulipanovac, crvena bukva pa čak i sekvoja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 14:24   #82
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
želiš reći da je moguće (ili izmjena tla ili pravilan odabir one vrste koja bi tamo živjela) ali je potrebno uložiti više truda u to?
ako je tako, onda samo nedostaje dobra volja



da, često su posađena, a na tom komadu zemlje nema jednog stabla..

a ovo ostalo što si napisao, moram priznati da ne razumijem točno point, iskreno..
ima mjesta u gradu gdje je drveće zasađeno na 'vjetrometini', i nije nezaštićeno od okolinih zgrada, od sunca i vjetra pa stoje tamo već desetljećima..

evo, priznajem, ne razumijem točno što želiš reći pa ću pitati otvoreno:
ti zapravo želiš kazati da je onaj ogroman komad zemlje ispred nsb-a (fontane) toliko specifičan, drugačiji i posebniji da tamo nikako nije moguće zasaditi drveće?
Pod tim "trudom" se misli koliko novca utrošiti na pojedino stablo (trošak održavanja, njege, popravljanja šteta...). Bitno je da stablo donosi više koristi, a to se sigurno neće dogoditi ako se ne izvrši pravilan odabir vrsta koje mogu rasti na tom mjestu. Znači tih vrsta ima, samo moramo uzeti u obzir kriterije za njihovu sadnju na tom konkretnom mjestu, koje sam naveo u prethodnom postu.

Ta stabla na vjetrometini, kako ti kažeš su uobičajeno soliterna (rastu na osami) i na to su se prilagodila, ali ona su tek pojedinačna. Moj odgovor gore se iznosio na tvoje pitanje, koliko je ta površina s fontanama ispred NSB-a, toliko specifičnija u odnose na ostale. Dakle, tamo se može posaditi drveće, ali samo manji broj vrsta je otporan na takve uvjete, i treba pravilno znati izabrati vrstu...
__________________
Two worlds, separated by a jagged chasm. Above, faceless spectators mocking the tragedy. Below, helpless victims losing everything.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 14:38   #83
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Umjesto fontana jeftinije i bolje rješenje bilo bi drveće. Tulipanovac, crvena bukva pa čak i sekvoja.
nemam ništa protiv fontane, naravno, jedna bi bila dovoljna, nije da ih treba 8463792 na jednoj livadi ali ok, nije to tema..
ali bilo bi dobro da ima drveća/hlada ondje..
voda sama po sebi služi za opuštanje, postizanje mira i relaksacije, bilo bi daleko ljepše da je smisleno osmišljen taj projekt i da je napravljeno na način da se uz fontanu može fino zavaliti, opustiti uz knjigu i provesti ondje koji sat..
ovako, dođeš preko dana, ljeto da ne spominjem, hororno stanje, brzo kidaš da ne pobereš sunčanicu..
zar ne bi bilo ljepše da ima drveća, hlada, knjižnica pored, mladi legnu na livadu, čitaju, fontana pored, voda 'žubori', povjetarac, zelenilo..



Quote:
Arum kaže: Pogledaj post
Dakle, tamo se može posaditi drveće, ali samo manji broj vrsta je otporan na takve uvjete, i treba pravilno znati izabrati vrstu...
to mi je jasno

samo treba malo truda, volje i želje i sve se može..
__________________
santa maria della salute..
TheProvense is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 14:40   #84
Lakne čovjeku da čelnici Copenhagena ili Vancouvera ne znaju hrvatski pa nema bojazni da će naići na osvrt aruma i shvatiti u kakvoj su zabludi kad forsiraju drveće po gradovima!?
U pičku, danas kad imaš skijališta po pustinjama a polupustinjski izrael je glavni svjetski izvoznik cvijeća naiđeš na tvrdnje da gradovi nisu pogodni za drveće!?

Iz nekog razloga sad mi je prošlo glavom kako su me u školi indoktrinirali o zlim mađaronima i odnarođenim hrvatima. Inače, ta ekipa je zagrebu poklonila vizuru kakvu danas ima, uključujući prije svega lenucijevu potkovu. Danas imamo narođene hrvate koji ne da će vizionarski skrojiti neke nove projekte već nisu u stanju niti održavati što su im "zlikovci" s početka priče ostavili u nasljeđe, ali hoće to s korupcijom i diletentima na odgovornim funkcijama
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 14:48   #85
Quote:
Goc-369 kaže: Pogledaj post
Lakne čovjeku da čelnici Copenhagena ili Vancouvera ne znaju hrvatski pa nema bojazni da će naići na osvrt aruma i shvatiti u kakvoj su zabludi kad forsiraju drveće po gradovima!?
U pičku, danas kad imaš skijališta po pustinjama a polupustinjski izrael je glavni svjetski izvoznik cvijeća naiđeš na tvrdnje da gradovi nisu pogodni za drveće!?
Posaditi cvijeće i šumsko drveće, je nebo i zemlja, usporedba je totalno promašena. U ti navedenim gradovima, se ne vrši nikakvo forsiranje sadnje drveća, već pravilan izbor vrsta rade stručnjaci koji su se zato i školovali, dok kod nas to nije slučaj...
__________________
Two worlds, separated by a jagged chasm. Above, faceless spectators mocking the tragedy. Below, helpless victims losing everything.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 16:33   #86
Quote:
Arum kaže: Pogledaj post
Život stablima u gradu, je sasvim drugačija priča, nego u šumi. Zbijeno tlo, nedovoljno kisika, mali prostor za rast korijena, često je prisutno oštećenje na infrastrukturi, životni vijek u prosjeku iznosi 6-10 godina, a najmanji je upravo na parkiralištima i zgradama.
Jeeezušek... kaj su one platane po Zrinjevcu i Novom Zagrebu tak mlade? Viš, sakaj se čovek nafči na forumu haer. Još bi ja i svojim očmi veroval da su zadnjih trijest let to ista drijeva da me nisi pravilno podučil.

Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
drveća ima pored ceste, onda je trava i onda slijedi nogostup, a to drvo, normalno, nema toliku krošnju da napravi hlad i na šetalištu..
i što imamo? evo, potez od dugava, savezne republike njemačke (iza mamutice, općinski sud, središće, bivši bejzbol) pa do bundek centra (da ne spominjem horornu golotinju kod msu-a) pa gore most, palače pravde, nema sve zajedno tri metra hladna na nogostupu..

toliko o preobilnom drveću u zagrebu..
Pretpostavljam da si iz Sloboštine; zapadna strana SRNj je stvarno faktastrofa, na Istoku ima platanored, doduše isprekidani, a i šetnica uz travnjanski stadion je fino nadsvođena krošnjama.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 18:18   #87
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Jeeezušek... kaj su one platane po Zrinjevcu i Novom Zagrebu tak mlade? Viš, sakaj se čovek nafči na forumu haer. Još bi ja i svojim očmi veroval da su zadnjih trijest let to ista drijeva da me nisi pravilno podučil.
Zato sam i napisao u prosjeku. Nije da je najstarije stablo u ZG staro max 10 god...

Ovdje je malo o problematici platana u gradu:

http://issuu.com/velaana/docs/strucn...vezi-platana-u

Znanstveni rad o ovoj temi:

http://beta.bib.irb.hr/632738
__________________
Two worlds, separated by a jagged chasm. Above, faceless spectators mocking the tragedy. Below, helpless victims losing everything.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 22:24   #88
Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
kakvo preobilno?
u novom zagrebu jedva hlada ima na mjestima gdje čovjek hoda, na šetnicama, nogostupima, kako hoćeš..
ako je u novom zagrebu tako, mogu misliti kako je drugdje..
da, mi imamo možda nešto više zelenila u smislu površina, livada ali drveća na šetnicama ne..

drveća ima pored ceste, onda je trava i onda slijedi nogostup, a to drvo, normalno, nema toliku krošnju da napravi hlad i na šetalištu..
i što imamo? evo, potez od dugava, savezne republike njemačke (iza mamutice, općinski sud, središće, bivši bejzbol) pa do bundek centra (da ne spominjem horornu golotinju kod msu-a) pa gore most, palače pravde, nema sve zajedno tri metra hladna na nogostupu..

toliko o preobilnom drveću u zagrebu..
Pa Novi Zagreb je novi i to dokazuje i sa drvećem.
Nego,probaj živjeti na Krešimirovom trgu,prizemlje do 4 .kata,pa vidi.
Jedino kada imaš svjetla je zima,jer nema lišća,apsurd.
Jedino kada je stanje dobro je srpanj,kada je 40 u hladu,pa to drveće ima smisla.
Inače 9-10 mjeseci mraka i vlage.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 20:39   #89
http://lokalni.vecernji.hr/zupanije/...a-stabala-6442
__________________
Two worlds, separated by a jagged chasm. Above, faceless spectators mocking the tragedy. Below, helpless victims losing everything.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2018., 21:00   #90
Samo pola sata u šumi smanjit će stres i regulirati krvni tlak
Quote:
Šumska kupka ili shinrin-yoku značajno povećava broj prirodnih stanica “ubojica” (NK stanice) u tjednu nakon posjeta šumi, dok pozitivni efekti traju i do mjesec dana nakon odlaska u šumu, pokazalo je istraživanje provedeno 2009. na Medicinskom fakultetu Nippon u Tokiju.

Prirodne NK stanice stvara tijelo, odnosno dio su imunološkog sustava organizma. NK stanice djeluju tako da prepoznaju stanice zaražene virusom i doslovno ih ubijaju. Ovakav značajan porast tih stanica u organizmu nakon šetnje šumom znanstvenici pripisuju esencijalnim uljima fitoncidima koja stvaraju biljke, osobito crnogorična i zimzelena stabla. Biljkama služi kao obrana od insekata, no u ljudi ono potiče bolji rad imuniteta. Šumska kupka u samo 30 minuta značajno smanjuje razinu kortizola, hormona stresa, regulira tlak, usporava rad srca, pojačava rad parasimpatičkog živčanog sustava koji je zadužen za kontroliranje odmora i probave organizma te umiruje simpatički sustav koji se aktivira u stresnim situacijama.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2018., 03:46   #91
Križevci prije nekoliko godina i sada... nažalost mnogo drveća više nema. A te krošnje su bile predivne!
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2018., 19:41   #92
Nastavno na temu:

Quote:
Radnici Zrinjevca prošlog petka su u ranim jutarnjim satima iščupali čuvena stabla magnolije na Trgu žrtava fašizma, gdje već više od mjesec dana traju radovi.
https://vijesti.rtl.hr/novosti/hrvat...rtava-fasizma/


Отправлено с моего iPhone используя Tapatalk Pro
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 19:03   #93
u parku mladenaca u Sigetu svaki drugi dan skinu jedno stablo
Tlakirana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2018., 10:57   #94
mogu reć za sebe da volim drveće, volim te listiće, razgranate grane, te stvarno preljepe krošnje i mlade pupove, volim to korijenje koje po zemlji ide, volim i životnjice koje po granama skaću. i bubice i gljivice volim, koje staro razgrađuju, sve je tu svojim nekim razlogom zato je prava šteta kad se ruši. A možda se ruši da se nas probudi?
__________________
Volim život i život voli mene :)
MrFlyTalent is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2018., 01:04   #95
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Upravo su oko moje zgrade posjekli nekoliko stabala, zdravih, koja nisu bila opasnost ničemu i nikome. Zašto? Zato što je osoba koja je zadužena za stabla u gradu ( inače, osoba koja nema veze s drvećem ), odlučila tako. Dakako, dodatna stabla su posječena, jer nadstojnica zgrade smatra da dotična stabla smetaju.

Jučer sam saznao da je 10 % stanovništva mog grada potpisalo da se posijeku sve breze u gradu. Breze koje rastu 40 godina i nikome nisu smetale do sada, ali odjednum su svi postali alergični na iste i odjednom ljudi masovno umiru od alergija istih.

Kakva su iskustva u Vašem gradu? Smatrate li da Hrvati vole ili ne vole drveće?

Ja osobno smatram da Hrvati mrze drveće. Shodno tome počinjem raditi na projektu, čiji će cilji biti totalna betonizacija mog grada. Projekt neće biti satiričan, nego ozbiljan projekt koji će ljudima dati ono što žele.
posjeć stabla stara 40 godina bez valjana razloga je bolesno. ali za svako stablo posječeno,ako je već većina tako odlučila, tražija bi sadnju pet (5) stabala. hrast,bukva,lipa,tisa,joha,kesten,grab, ...
svako stablo je lipo i korisno. šuma povoljno utiče na klimu nekog kraja i ta područja imaju vodu.
manji su vremenski/meteo ekstremi (vjetar,vrućine,suša,hladnoća) na područjima sa šumom nego bez šume.
u nekim gradovima ne samo krovovi,već i fasade se nastoje ozeleniti.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2018., 21:42   #96
Fuck concrete, plant the trees, moje je nekakvo novo moto.
Zanimaju me savjeti iskusnijih pa...da podijelim pricu...
Zivim u vecem hr gradu. U mojoj blizini je sumica, uglavnom borova sadenih planski nakon drugog rata.
Danas je to lijepa borova sumica s brdo drugog mediteranskog grmlja: pok9ja smokva, brdo lovora i sl...
No, suma polako stari, novih stabala bas i nema, a brifa lokalnih vlasti ne zasluzuje komentar. Znaju samo upaliti motorku.
Moja je ideja na par lokacija u sumici presaditi male hrastove kojih u izobilju ima u obliznjoj vecoj sumi u kojoj sam cesto.

Pitanja je par:
1. Ima li to sve smisla?
2. Kakvo korijenje imaju mali hrastovi (do pola metra), duboko ili razgranato, da znam kako ih iskopati?
3. Traze li osobitu njegu i kakvu?
4. Svaki savjet je dobrodosao

Lud sam za prirodom i mislim da ovo nije losa ideja...

Hvala

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2018., 22:41   #97
Bit ce kako hrvati zbilja mrze drvece...

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2018., 23:38   #98
https://www.doityourself.com/stry/re...nt-an-oak-tree

Nisam citao da ti budem iskren.
gmt-2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2018., 09:57   #99
Ja jesam.
Hvala, dobar clanak, nesto sam naucio o korijenskom sustavu.

No mene je vise zanimalo potaknuti raspravu o ovakvom vidu djelovanja.
Nasa komunalna poduzeca znaju samo sjeci, beton se siri, a stabala je sve manje - barem u urbanim prostorima.

Ovo moje je sumica unutar grada, lijepa je (iako puna smeća, naravski) ali joj fali malo novog zivota...

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2018., 14:39   #100
Quote:
el oso kaže: Pogledaj post
Bit ce kako hrvati zbilja mrze drvece...

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
Ne, ne mrze,ali prije svega ne reagiraju.
Ako nečiji rođo ili pripadnik političke stranke, poželi na mjestu gradskog parka sagraditi betonski silos bit će mu hitro omogučeno.
Već za gradnju Tuđmanovih dvora uzet je dio parka,što se nikome prije nije odobravalo...
budeš li bez odobrenja sadio mladice,može ti se dogoditi da budeš kažnjen.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.