Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2017., 16:26   #1
Uskrsnuće tijela

Ovo mi je najmanje jasno od sveg u kršćanstvu. Što to znači? Znači nakon uskrsnuća ljudi će dobiti ponovo svoja fizička tijela. Dal baš ovakva tijela kakva su imali u zemaljskom životu? Gdje su ti ljudi, odnosno preminuli do sad i u kakvom obliku? Hiberniraju? Znači li to da je kršćanstvo materijalistička religija kad je dogma da će i fizičko tijelo uskrsnuti? Zašto je onda crkva cijelo vrijeme sputavala tjelesnost kao nešto loše? Gdje će ljudi prebivati sa svojim materijalnim tijelima? Opet u nekom materijalnom svijetu? U kakvoj je to vezi s rajem i ostalim vjerovanjima?
Isus je fizički uskrsnuo. Dali to znači da je on sad negdje u fizičkom obliku ili ne?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 16:36   #2
I koji su izvori za vjerovanje? Dal je to rekao sam Isus ili su to dodali na nekom koncilu?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 17:01   #3
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Ovo mi je najmanje jasno od sveg u kršćanstvu.
Tu smo da ti odgovorimo.

Quote:
Što to znači? Znači nakon uskrsnuća ljudi će dobiti ponovo svoja fizička tijela.
Da. Baš tako. Materijalna, fizička tijela. To tvrdi katolicizam/katekizam/sve pape. Hitler i Eva Braun, Staljin, Tito... također dobivaju tjelesa ponovno.

Quote:
Dal baš ovakva tijela kakva su imali u zemaljskom životu?
Baš takva, ali vjerojatno bez bolesti, nedostataka, kako bi mogli uživati u raju vječito. Savršena poput Adamova.
Ne znam za oblik zametaka, koji sigurno dospijevaju u raj.....

Quote:
Gdje su ti ljudi, odnosno preminuli do sad i u kakvom obliku? Hiberniraju?
Oni su u stanju sna, usnuli.... čekaju Sudnji dan kad se Isus vrati i počne Apokalipsa.

Quote:
Znači li to da je kršćanstvo materijalistička religija kad je dogma da će i fizičko tijelo uskrsnuti?
Zapravo da. Religije u stvari projiciraju ovozemaljska zadovoljstva na nebesko kraljevstvo. Tamo je supermarket, gdje ne moraš plaćat.
Nisu niti monoteizmi vjrovnaje u samo jednoga Boga, jer pored Zeusa/Jehove/Allaha, ima i mnoštvo polubogova, anđela, džinova itd.

Quote:
Zašto je onda crkva cijelo vrijeme sputavala tjelesnost kao nešto loše?
Moraju nešto pričat, kako bi opravdali svoju egzistenciju.

Quote:
Gdje će ljudi prebivati sa svojim materijalnim tijelima?
U paklu ognjenom i u raju.

Quote:
Isus je fizički uskrsnuo. Dali to znači da je on sad negdje u fizičkom obliku ili ne?
Da. Kao i njegova Majka, vazda Djevica Marija. Katolička je dogma da je i ona fizički uzletjela iz groba u neba, samo se teolozi ne mogu još složit je li prije toga umrla, ili je još bila živa.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 17:05   #4
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
I koji su izvori za vjerovanje?
Novi zavjet i usmena predaja biskupa.

Quote:
Dal je to rekao sam Isus ili su to dodali na nekom koncilu?
Isus:

" Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu."
Po Mateju 10,28

"Tada u teškim mukama u paklu, podiže svoje oči te izdaleka ugleda Abrahama i u krilu mu Lazara pa zavapi: 'Oče Abrahame, smiluj mi se i pošalji Lazara da umoči vršak svoga prsta u vodu i rashladi mi jezik jer se strašno mučim u ovom plamenu."

__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 21:31   #5
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post

Ovo mi je najmanje jasno od sveg u kršćanstvu. Što to znači? Znači nakon uskrsnuća ljudi će dobiti ponovo svoja fizička tijela.
Da, upravo to.

Možda bi bilo jasnije osvrni se na Starozavjetno doba. I oni su vjerovali u isto.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 21:42   #6
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post

Isus je fizički uskrsnuo. Dali to znači da je on sad negdje u fizičkom obliku ili ne?
Da, uskrsnuo je doslovce fizički.

Da, uznesen na nebo u nefizičkom obliku.


Ima li veze s ljudima? Ne.
jer
Sin Božji potekao je s nebesa, a ljudi nisu. I zato on se mogao vratiti otkud je potekao, ali ljudi se mogu vratiti samo tamo otkud su potekli - na Zemlju.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 21:47   #7
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Da, uskrsnuo je doslovce fizički.

Da, uznesen na nebo u nefizičkom obliku.


Ima li veze s ljudima? Ne.
jer
Sin Božji potekao je s nebesa, a ljudi nisu. I zato on se mogao vratiti otkud je potekao, ali ljudi se mogu vratiti samo tamo otkud su potekli - na Zemlju.
Znači ljudi ne idu u raj nego se vraćaju na zemlju u fizičkim tijelima? Zar će nakon sudnjeg dana i dalje postojati zemlja? Znači da sad ne postoji raj jer su tijela zamrznuta i čekaju konačni sud? Čemu onda one fore sa svetim Petrom na vratima raja kod kojeg dolaze preminuli?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 21:57   #8
Tu kaže da bog sudi ljudima odmah nakon smrti. „Svaki čovjek već od časa smrti, u posebnom sudu koji mu život stavlja u odnos prema Kristu, prima u svojoj besmrtnoj duši vječnu nagradu ili kaznu: ili treba proći kroz čišćenje,ili će neposredno ući u nebesko blaženstvo, ili će se odmah zauvijek osuditi. Uvečer našega života, bit ćemo suđeni prema ljubavi.“

Nije li to kontradiktorno?
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 22:15   #9
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Znači ljudi ne idu u raj nego se vraćaju na zemlju u fizičkim tijelima?
Tvrdnje katolika su nevjerojatne. Oni kažu da će Isus, kad "uskoro" dođe (a uskoro će već 2000 godina), obnoviti cijeli svemir, sve te milijarde galaksija s milijardama sunaca i planeta.

Pitam se što se to svemir ima obnavljat.

Ako ima izvanzemaljaca u svemiru, i oni će biti oživljeni iz svojih grobova, ili u što god stavljaju svoje leševe, i svi opet u fizičkim tjelesima oživjeti i napučiti obnovljeni svemir..... tko u raj tko u pakao.

To je zato, jer je to napisao neki Pavao na grčkome.
Kao tat će doći Dan Gospodnji u koji će nebesa trijeskom uminuti, počela se, užarena, raspasti, a zemlja i djela na njoj razotkriti."
Katekizam

1042 Na kraju vremenâ, Kraljevstvo Božje doći će u svoj punini. Poslije općega suda, pravednici će, proslavljeni u tijelu i duši, kraljevati zauvijek s Kristom, i sam će svemir biti obnovljen.

1044 U tom novom svemiru, nebeskom Jeruzalemu, Bog će prebivati među ljudima. "I otrt će im svaku suzu s očiju te smrti više neće biti, ni tuge, ni jauka, ni boli više neće biti, jer - prijašnje uminu" (Otk 21,4).

To je sve tako, jer, eto, "prijašnje uminu".

Quote:
Zar će nakon sudnjeg dana i dalje postojati zemlja?
Cijeli svemir (multiverzum) će Isus odjednom obnoviti i postati Kralj s Ocem.
Bog to može, jer je svemogući, ne.

Quote:
Znači da sad ne postoji raj jer su tijela zamrznuta i čekaju konačni sud?
Tijela su u obliku prašine.... Da, čeakju Isusa da doleti na oblacima i opet oživi sve mrtvace svemira iz praha, da bi vječno uživali u blaženstvima, ako su prihvatili Krista Gospodina. Ako ne....

Quote:
Čemu onda one fore sa svetim Petrom na vratima raja kod kojeg dolaze preminuli?
Ma to su karikature i vicevi.
Katolicizam je nešto ozbiljno.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 22:24   #10
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post

Znači ljudi ne idu u raj nego se vraćaju na zemlju u fizičkim tijelima?
Čemu preokrečeš, pa lijepo ti je rečeno tijelo na oblak ne odlazi osim fantazijom.

Zašto ljudi bulje u oblake? Zato jer misle tamo im je dom.


Ako neki žele živjeti na oblaku, a tada... nek si odu gore ak moru
jer
što se mene tiče Zemlja je naš dom. Amen.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 22:32   #11
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Čemu preokrečeš, pa lijepo ti je rečeno tijelo na oblak ne odlazi osim fantazijom.

Zašto ljudi bulje u oblake? Zato jer misle tamo im je dom.

Ako neki žele živjeti na oblaku, a tada... nek si odu gore ak moru
jer što se mene tiče Zemlja je naš dom. Amen.
Kuda je onda materijalno fizičko tijelo Isusa odletilo, kad Ga je oblak oteo pogledima onih koji gledaše uvis gore?

Isusovo uskrsnuće je jako bitno, jer vele katolici, da kako je on uskrsnuo, tako će i vjernici i svi ostali, jer inače je njihova vjera uzaludna ako se to nije dogodilo.

Zatim ih izvede do Betanije, podiže ruke pa ih blagoslovi. I dok ih blagoslivljaše, rasta se od njih i uznesen bi na nebo.
Evanđelje po Luki 24, 50
I Gospodin Isus, pošto im to reče, bude uzet na nebo i sjede zdesna Bogu.
Evanđelje po Marku 16, 19
Kada to reče, bi uzdignut njima naočigled i oblak ga ote njihovim očima. I dok su netremice gledali kako on odlazi na nebo, gle, dva čovjeka stadoše kraj njih u bijeloj odjeći i rekoše im: "Galilejci, što stojite i gledate u nebo? Ovaj Isus koji je od vas uznesen na nebo isto će tako doći kao što ste vidjeli da odlazi na nebo."
Dj 1, 7-11
bi uzdignut = grčki = epairo = /podići, uzdići, povući uvis/
gledali kako on odlazi na nebo = grčki = ouranos = nebesa, nebeski svod, prebivalište nebeskih tijela i Božjega prijestolja.

I začuše glas s neba silan: "Uziđite ovamo!" I uziđoše na oblaku u nebo na očigled svojih neprijatelja. U taj čas nasta velik potres: pade desetina grada, a u potresu poginu sedam tisuća ljudi. Preživjele spopade strah te proslaviše Boga nebeskoga.
Otkrivenje 11, 12
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2017., 22:45   #12
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Kuda je onda materijalno fizičko tijelo Isusa odletilo, kad Ga je oblak oteo pogledima onih koji gledaše uvis gore?
Vidiš ti to, ha, nezgodno do najnezgodnijeg.... Putnici u avionu čak preko uu preko oblaka, a kad ono avionu zakazo motor... tek u visinama pa najednom pri strmom padu... oblaci spasite nas, zemljo ne dočekaj nas...

Shvatili smo, Kristovo uznesenje nije imalo veze s nama.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 11:14   #13
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Tu kaže da bog sudi ljudima odmah nakon smrti. „Svaki čovjek već od časa smrti, u posebnom sudu koji mu život stavlja u odnos prema Kristu, prima u svojoj besmrtnoj duši vječnu nagradu ili kaznu: ili treba proći kroz čišćenje,ili će neposredno ući u nebesko blaženstvo, ili će se odmah zauvijek osuditi. Uvečer našega života, bit ćemo suđeni prema ljubavi.“

Nije li to kontradiktorno?
Problemi s tumačenjima kroz povijest i izvora informacija suprotnih orijentacija. Prilično spetljano, koliko vidim.

Duše obično nakon smrti idu na dugotrajno liječenje, nakon toga se detaljno analizira prošli život, i nakon toga ide detaljno planiranje sljedeće inkarnacije.
Nakon smrti nismo gotovi s fizičkim životom. Ovo je samo jedna od faza. Stalno se vraćamo da bismo proživjeli nova iskustva i naučili iz njih.
Naše duše će biti na sigurnom i u vrlo ugodnim uvjetima, u raju. Tu smo da maksimalno iskoristimo ovaj život za vlastiti razvoj. To mu je svrha. Pronaći i živjeti ljubav, u svakom iskustvu, u svakom susretu.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 12:11   #14
Ima li tu kakav teolog? Traži se teolog.
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 12:39   #15
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Ima li tu kakav teolog? Traži se teolog.
Ima ih tu mnogo, ali izbjegavaju ovakve teme ko vrag tamjan. Radije pričaju o nedefiniranim apstrakcijama, Božjoj ljubavi, puninama, simbolikama, apsolutima, pjesničkom izražavanju neshvatljivosti djela i riječi Božjih.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 12:45   #16
Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Znači nakon uskrsnuća ljudi će dobiti ponovo svoja fizička tijela. Dal baš ovakva tijela kakva su imali u zemaljskom životu?
Dobiće, mrtvi pravednici dobiće "preobražena", bez tragova npr. bolesti (živi koji dočekaju Isusov 2. dolazak također), a oni zli će biti uskrsnuti u istim tijelima kakva su im bila u trenutku smrti, bez "intervencije" na njima.
Dakle, svi će dobiti svoja tijela, jer kao bi se inače ljudi prepoznali tko je tko?




Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Gdje su ti ljudi, odnosno preminuli do sad i u kakvom obliku? Hiberniraju? Znači li to da je kršćanstvo materijalistička religija kad je dogma da će i fizičko tijelo uskrsnuti? Zašto je onda crkva cijelo vrijeme sputavala tjelesnost kao nešto loše? Gdje će ljudi prebivati sa svojim materijalnim tijelima? Opet u nekom materijalnom svijetu?
Spavaju.Smrt je eufemizam za san.Ljudi će, uglavnom, prebivati na obnovljenoj Zemlji, kakva je bila u vrijeme Adama i Eve, bez tragova grijeha i zla.Vjerovatno će postojati mogućnost obilaska i proučavanja svemira na nekom drugom nivou, nama trenutno nepoznatom.


Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Isus je fizički uskrsnuo. Dali to znači da je on sad negdje u fizičkom obliku ili ne?
Da, tamo gdje je Božje prijestolje i gdje se nalazi Nebeski Hram.




Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ima ih tu mnogo, ali izbjegavaju ovakve teme
Zašto bi izbjegavali? To su sasvim jednostavne i razumljive stvari.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 12:54   #17
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post

Dakle, svi će dobiti svoja tijela, jer kao bi se inače ljudi prepoznali tko je tko?
Jadni vjernici ako svoje bližnje ne mogu prepoznati bez njihovih tijela. Ja ljude koje volim i one koje dobro poznam ili samo poznam mogu prepoznati po njihovoj - duši. Po onome što misle, po onome što osjećaju, po onome što žele ..... ukratko po osobinama njihove duše. Dovoljne su mi dvije napisane rečenice da znam tko ih je napisao.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:05   #18
Nisam dobio odgovor na ova pitanja. Znači li to da je kršćanstvo materijalistička religija kad je dogma da će i fizičko tijelo uskrsnuti? Zašto je onda crkva cijelo vrijeme sputavala tjelesnost kao nešto loše?

I ovo. „Svaki čovjek već od časa smrti, u posebnom sudu koji mu život stavlja u odnos prema Kristu, prima u svojoj besmrtnoj duši vječnu nagradu ili kaznu: ili treba proći kroz čišćenje,ili će neposredno ući u nebesko blaženstvo, ili će se odmah zauvijek osuditi. Uvečer našega života, bit ćemo suđeni prema ljubavi.“
Harry Haller is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:15   #19
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ja ljude koje volim i one koje dobro poznam ili samo poznam mogu prepoznati po njihovoj - duši. Po onome što misle, po onome što osjećaju, po onome što žele ..... ukratko po osobinama njihove duše. Dovoljne su mi dvije napisane rečenice da znam tko ih je napisao.
Biblijski, duša i jeste čovjek kompletan, dakle duhovna komponenta+materijalno tijelo.





Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
Nisam dobio odgovor na ova pitanja. Znači li to da je kršćanstvo materijalistička religija kad je dogma da će i fizičko tijelo uskrsnuti? Zašto je onda crkva cijelo vrijeme sputavala tjelesnost kao nešto loše?
Kakva je to materijalistička religija?
Na koji način je to crkva sputavala tjelesnost, konkretno, pa ti mogu i dati konkretniji odgovor?
Misliš na gnosticizam, tj. kršćansku formu docetizam, gdje se negira materija, a uzdiže duh ili duša?




Quote:
Harry Haller kaže: Pogledaj post
I ovo. „Svaki čovjek već od časa smrti, u posebnom sudu koji mu život stavlja u odnos prema Kristu, prima u svojoj besmrtnoj duši vječnu nagradu ili kaznu: ili treba proći kroz čišćenje,ili će neposredno ući u nebesko blaženstvo, ili će se odmah zauvijek osuditi. Uvečer našega života, bit ćemo suđeni prema ljubavi.“
Ovo nije biblijsko učenje.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 13:29   #20
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post

Biblijski, duša i jeste čovjek kompletan, dakle duhovna komponenta+materijalno tijelo.
Naravno kada nisu u stanju razlikovati bližnje bez tijela.

Inače, zbrka je sa tim pojmovima pa sam koristila onaj pojam koji koriste vjernici, dakle duša. Mogla sam napisati i osoba, svijest, um, temeljno ja ......

Ali bojim se da bi to dovelo do još većeg nerazumjevanja.

Međutim, svatko je mogao shvatiti bit posta - normalnoj osobi nije potrebno tijelo da bi razlikovala svoje bližnje. Kako se kod nas kaže: pozna ih *u dušu*.
mravac8 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:39.