Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2017., 20:09   #41
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
ali mizogine bedastoće su nekim čudom ostale postojane
Kao i sve mizogine kulture.
Naša ide u u kurac.

Zabavljaj se dok možeš, za 10 godina ćeš biti pokrivena
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 21:27   #42
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post

Kao i sve mizogine kulture.
Naša ide u u kurac.
Tvoj guru Prabhupad je teški mizoginist bio....

Prabhupada: "Općenito, odvajanje muža i žene je zbog ženskog ponašanja ; Razvod se pojavljuje zbog ženske slabosti . Najbolji način ponašanja za ženu je da se pokorava naredbama svoga muža ."

"Prema Vedama, žene su u istoj kategoriji kao djeca i zahtijevaju skrb."

Quote:
Prabhupada: Generally, separation between husband and wife is due to womanly behavior; divorce takes place due to womanly weakness. The best course for a woman is to abide by the orders of her husband.
(-Srila Prabhupada, Srimad-Bhagavatam, Book 4, Chapter 4, verse 3)

According to the Vedas, women are in the same category as children, and require protection.
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Zabavljaj se dok možeš, za 10 godina ćeš biti pokrivena
Prije će onaj tko pokuša silom pokriti Leteću, ostati bez jaja.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 21:59   #43
Ti se stalno na nešto ljutiš, a u biti ne znaš ni sam na što
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 23:47   #44
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Tvoj guru Prabhupad je teški mizoginist bio....

Prabhupada: "Općenito, odvajanje muža i žene je zbog ženskog ponašanja ; Razvod se pojavljuje zbog ženske slabosti . Najbolji način ponašanja za ženu je da se pokorava naredbama svoga muža ."

"Prema Vedama, žene su u istoj kategoriji kao djeca i zahtijevaju skrb."





Prije će onaj tko pokuša silom pokriti Leteću, ostati bez jaja.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2017., 23:49   #45
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Bilo je i doba matrijarhata zene su prvo pohebale muskarce zadovoljile pohotu i onda zapalili boginji prirode istog muskarca da da bolje usjeve.
Nema od toga urlanja Nepoznati nista,to su sve stvari koje se trebaju dogodit mozes ti urlati godinama isto ce biti.
Jednostavno mora se ispuniti patrijarhat kako je i matrijarhat ima svoju etapu.
Sto prije prihvatis realnost bolje tebi.
Da li je bilo matrijarhata ne znamo sa sigurnošću i što bi to točno značilo, a da je bio patrijarhat iz priloženog možemo utvrditi.
Iako neki misle da nije bilo ni jednog, ni drugog.
Ali ništa od tog ne mijenja konstataciju da je ono što u Bibliji piše o ženama vrlo ružno.
Jednako kao što mogu reći da su borbe gladijatora bile nešto gnjusno (iako je to takvim tada nije smatralo).

Quote:
Nikad nije bilo matrijahata; bilo je samo doba kad su žene imale veću važnost u društvu jer su muškarci ratovali pa dugotrajno izbivali.
više je to bilo povezano s važnošću poslova koje su obavljali žene i muškarci za opstanak zajednice
baš tamo gdje se više ratovalo uloga muškarca se smatrala važnijom i patrijarhat je bio izraženiji
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 00:12   #46
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Da li je bilo matrijarhata ne znamo sa sigurnošću i što bi to točno značilo, a da je bio patrijarhat iz priloženog možemo utvrditi.
Iako neki misle da nije bilo ni jednog, ni drugog.
Ali ništa od tog ne mijenja konstataciju da je ono što u Bibliji piše o ženama vrlo ružno.
Jednako kao što mogu reći da su borbe gladijatora bile nešto gnjusno (iako je to takvim tada nije smatralo).


više je to bilo povezano s važnošću poslova koje su obavljali žene i muškarci za opstanak zajednice
baš tamo gdje se više ratovalo uloga muškarca se smatrala važnijom i patrijarhat je bio izraženiji
Meni nije ružno niti lijepo jer nemam pojma na osnovu čega je taj čovjek tako stekao mišljenje o ženama ,sumnjam da je na osnovu citata iz stara zavjeta već iz nekih događanja tada.
Kad budem saznao više o tome možda nešto presudim a ovako nekako to je sve nedorečeno površno može se shvatiti kako god te volja jer je otvoreno imaginaciji mnogo.
Inače mnogo mi treba da ljude prosudim nisam površan.
Zato me ljudi ne vole mnogo.Vrlo sam usamljen.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 00:45   #47
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Meni nije ružno niti lijepo jer nemam pojma na osnovu čega je taj čovjek tako stekao mišljenje o ženama ,sumnjam da je na osnovu citata iz stara zavjeta već iz nekih događanja tada.
Kad budem saznao više o tome možda nešto presudim a ovako nekako to je sve nedorečeno površno može se shvatiti kako god te volja jer je otvoreno imaginaciji mnogo.
Inače mnogo mi treba da ljude prosudim nisam površan.
Zato me ljudi ne vole mnogo.Vrlo sam usamljen.
koji čovjek?
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 04:06   #48
Kod ovakvih tema se stalno vrtimo u krug.

Muž je glava, ali samo za one žene, koje traže većeg, jačeg, starijeg, odlučnijeg, sigurnijeg, zaštitničkog muškarca...

Žena koja pristane na manjeg, mlađeg, nesigurnijeg, siromašnijeg su ipak rijeđe.


Kažemo da je majčinska ljubav nešto najplemenitije, ali zašto tako kažemo, zato što dijete nema nikakve kvalitete (da me se krivo ne shvati, ono je potpuno ovisno o majci) i što je dijete u većoj potrebi, to ga majka više voli.

Što je sa ljubavlju žene prema muškarcu? Što mislite, tko će imati veće šanse za dobar provod sa curama, neki invalid ili neki razbijač?


Da ne bi sad ispalo da su žene nešto lošije, NE, ali naš položaj u svijetu je takav, da se muškarac mora neprestano dokazivati, da bi imao ženu, mora imati, žena je je samo kao pojava dovoljna, doduše, mora se ukrašavati, ali tada muškarca može, ali doslovno pretvoriti u seksualnog roba.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 07:41   #49
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Kod ovakvih tema se stalno vrtimo u krug.

Muž je glava, ali samo za one žene, koje traže većeg, jačeg, starijeg, odlučnijeg, sigurnijeg, zaštitničkog muškarca...

Žena koja pristane na manjeg, mlađeg, nesigurnijeg, siromašnijeg su ipak rijeđe.


Kažemo da je majčinska ljubav nešto najplemenitije, ali zašto tako kažemo, zato što dijete nema nikakve kvalitete (da me se krivo ne shvati, ono je potpuno ovisno o majci) i što je dijete u većoj potrebi, to ga majka više voli.

Što je sa ljubavlju žene prema muškarcu? Što mislite, tko će imati veće šanse za dobar provod sa curama, neki invalid ili neki razbijač?


Da ne bi sad ispalo da su žene nešto lošije, NE, ali naš položaj u svijetu je takav, da se muškarac mora neprestano dokazivati, da bi imao ženu, mora imati, žena je je samo kao pojava dovoljna, doduše, mora se ukrašavati, ali tada muškarca može, ali doslovno pretvoriti u seksualnog roba.
Čudan mi je taj mentalni sklop u kojem netko mora biti jači, a onda postaje glava. Onak, malo frankenštajnovski. Najvolim kad netko ima vlastitu glavu i guzicu te ih zna razlikovati. Robovi i gospodari me ne interesiraju i mislim da nisam usamljena u tom stavu.

To da neka prastara knjižurina ili bulažnjega nekog gurua reguliraju najintimnije međuljudske odnose smatram duboko nastranim. Okej, možemo sve skupa promatrati kao neke bajkice, alegorije, ali temeljna poruka ostaje ista - žena se treba podčiniti muškarcu, koji se pak treba podčiniti drugom muškarcu i poginuti za njega kad ovaj to zatraži, a sve u ime nekog imaginarnog bića koje se nalazi na vrhu hranidbenog lanca.

Jednom kad muškarci skuže da su oni ti koji najviše puše u cijeloj priči, moći ćemo zaboraviti na matrijarhat, patrijarhat i te gluposti te početi razgovarati kao ljudi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 08:55   #50
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Čudan mi je taj mentalni sklop u kojem netko mora biti jači, a onda postaje glava. Onak, malo frankenštajnovski. Najvolim kad netko ima vlastitu glavu i guzicu te ih zna razlikovati. Robovi i gospodari me ne interesiraju i mislim da nisam usamljena u tom stavu.
Nisi... ali, to što voliš ili ne voliš nije dovoljno da bi utjecalo na druge.

Moraš imati autoritet... ili manipulirati na sve moguće isprobane načine.

Quote:
To da neka prastara knjižurina ili bulažnjega nekog gurua reguliraju najintimnije međuljudske odnose smatram duboko nastranim.
To što ti zoveš reguliranjem netko drži osnovnim životnim vodičem, netko drugi inspiracijom u kojoj tekstu ne pristupa doslovno, trećima niti to... neki dijelovi govore prije svega o kulturi i pravnom sustavu tadašnjeg Izraela.
Zapravo, uvjeren sam da nitko tekst ne čita doslovno, niti najveći fundamentalisti... svatko bira na neki način.

I to vidim kao prednost za onu ulogu koju Biblija ima (ili neka druga sveta knjiga).

Doslovno čitam manuale za printere, automobile i slično...

Ono što danas držimo nečim najintimnijim, nije bilo toliko intimno u tadašnjoj kulturi... s razlogom. Pokušajmo se prebaciti mentalno u tadašnji svijet bez današnje 'nanny state', koju često ne primjećujemo, kao što riba ne primjećuje vodu u kojoj živi.

Uostalom, nemamo li danas dovoljno primjera zakonske regulacije da ti pamet stane, nastrane do bola, intepretacija je često samovoljna od strane Organa Vlasti... a pričamo o 'prastaroj knjižurini i bulažnjenjima nekog gurua' kao izuzetnom problemu.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 09:35   #51
Ovde ima zena koje bi potcinile totalno svojoj volji muskarce i kad takve vide isto kod nekih biblijskih junaka koje bi zene potcinili u obrnutom smjeru onda vriste.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 09:50   #52
Judita je neinteligentna osoba koja je bez ikakvog osobnog povoda osim da udobrovolji plemenu muškaraca postala ubojica i razdijelila sve što ima tim muškarcima.
Bile su potlačene jer su to htjele.

Jedna Ruta ili Rahela su recimo drugi tip.
Ili kraljica Saba koja Salomonu dolazi kao ravnopravna i partijaju u vrtovima danima.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 09:51   #53
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Doslovno čitam manuale za printere, automobile i slično...
Znači Isusovo uskrsnuće iz groba i čudesa s kojima je postao slavan čitaš alegorijski a ne doslovno da je tako bilo?
Sure...

Quote:
Pokušajmo se prebaciti mentalno u tadašnji svijet bez današnje 'nanny state', koju često ne primjećujemo, kao što riba ne primjećuje vodu u kojoj živi.
Čemu? To su davno prohujala vremena sa svojim praznovjericama i zadrtostima, gdje Bog preporučuje držanje robova, njihovo bičevanje, i sličan tretman žena. Bilo pa prošlo. Danas irelevantno i odvratno.

Quote:
... a pričamo o 'prastaroj knjižurini
Ne, ne pričamo o prastaroj Bibliji, nego o i radi ljudi koji DANAS tu knjižurinu drže Božjim orjentirom za sva vremena. Bibliji, koju ti, kao katolik, držiš svetom objavom Boga od korica do korica, i držiš je odličnim okvirom ponašanja za cijelo društvo, u raznim domenama, počevši od odgoja malenih, položaja žena, do politike....

Knjiga je takva kakva jest, više ili manje nazadna kao i ostale slične knjige iz tog doba. Svjedok prošlosti.

Ali imamo teologe i apologete, koji tu knjigu guraju da je i danas aktualna. Po čemu? Ako pripada onom dobu i onim načinima razmišljanja, ostavimo je tamo.
Ali ne. Knjiga prepuna ženoprezira stoji na svakom oltaru, i služi za konstruiranje katekizma. Je li zaslužila tako elitno mjesto?

Dakle ne pričamo zapravo o knjizi, nego o onima koji je danas propagiraju kao i dalje relevantnu. A to nije, nego je nazadna ako se danas potura.

Quote:
i bulažnjenjima nekog gurua' kao izuzetnom problemu.
Ti kao katolik, svakako imaš takvo razmišljanje, i štitiš tu prastaru knjigu Bibliju, iz "vjerskih razloga". (zapravo strogu svećeničku doradu/interpretaciju u obliku katoličkog Katekizma)
Čemu se pretvarati da nije tako?
Knjiga najvrsnije mudrosti Isusa sina Sirahova
(The Book of the All-Virtuous Wisdom of Joshua ben Sira)

Knjiga Sirahova (Biblija)

Žene
Malena je svaka zloća prema zloći ženskoj: neka je snađe kob grešnička!
Ne daj se zavesti ljepotom ženskom i ne žudi za ženom.

Ako ne čini kao što joj pokažeš, otpusti je od sebe.
Kreposna je žena vijenac mužu svojemu, a sramotna mu je kao gnjilež u kostima.
Ženina je bludnost u njezinu drsku pogledu i poznaje se po njezinim trepavicama.

Kao žedan putnik, ona otvara usta i pije svaku vodu na koju naiđe i spušta se pred svakim kolcem i svakoj strijeli otvara tulac.

Žena prima svakog muža, premda je jedna djevojka od druge bolja.

Vrijedna je žena vijenac mužu svojemu; a koja ga sramoti, ona mu je kao trulež u kostima.
Propovjednik 12,4.

Otkrih da ima nešto gorče od smrti - žena, ona je zamka, srce joj je mreža, a ruke okovi; tko je Bogu drag, izmiče joj, a grešnik je njezin sužanj.

Propovjednik 7,26

Čuvajte se tih stranih, svadljivih, bijesnih, ljutih, preljubničkih, ogavnih žena. Pr.2,16-18, 5,3-5; 6,24-26; 7,5-27; 21,19; 22,14; 23,27-28; 25,24; 27,15; 30,20; 30,23
"Zlatan je kolut na rilu svinjskom: žena lijepa, a bez razuma." Pr.11:22
"Da joj je otac njezin pljunuo u lice", reče Jahve Mojsiju, "zar se ne bi morala stidjeti sedam dana?

U Hramu je odio za žene najviše udaljen od oltara.

Izlazak
21,7 " KAD ČOVJEK PRODA SVOJU KĆER ZA ROPKINJU, neka se ona ne oslobađa kao i muški robovi."

Kćer kao nagrada za ratni pohod

Tada reče Kaleb: "Tko pokori i zauzme Kirjat Sefer, dat ću mu svoju kćer Aksu za ženu." (13) Zauze ga Otniel, sin Kenaza, mlađeg brata Kalebova, i Kaleb mu dade svoju kćer Aksu za ženu. (14) Kad je prišla mužu, on je nagovori da u svoga oca ište polje.

Mirijam i lepra
Mirijam i Aaron (Mojsijeva sestra i brat) kritiziraju Mojsija, jer je oženio strankinju (crnkinju), a ne Židovku, pa je time prekršio Zakon. Ali Svemogući Bog za kaznu zarazi Mirijam s užasnom leprom. Uočite da je kažnjena samo Mirijam, a ne i Aron, iako su oboje kritizirali Mojsija. Bog naprosto ne voli žene, zar ne?

Tužaljke
".... tako Jeruzalem postade među njima strašilo. "
U originalu ne stoji "strašilo" nego "žena u menstruaciji" - biblijski prevoditelji (cenzura) na djelu....
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 10:05   #54
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Judita je neinteligentna osoba koja je bez ikakvog osobnog povoda osim da udobrovolji plemenu muškaraca postala ubojica i razdijelila sve što ima tim muškarcima.
Bile su potlačene jer su to htjele.
Biblija je knjiga mitova. Žene su tu potlačene jer se time slala određena poruka, proglašena Božjom voljom.

Quote:
Jedna Ruta ili Rahela su recimo drugi tip.
Sretne umiruće sino-rađajuće majke

"Kad je čula vijest da je otet Kovčeg Božji i da je umro njezin svekar i poginuo njezin muž, savila se i rodila jer su je najednom uhvatili trudovi. Kako je bila na samrti, rekoše joj žene koje stajahu oko nje: "Budi bez brige jer si rodila sina!"
1 Samuel 5

Umiruća majka kojoj je poginuo muž i svekar, mora biti presretna. Rodila je SINA pa može umrijeti u miru - obavila je svoj zadatak na zemlji i ispunila smisao sebe kao stroja za rađanje sinova. Da je slučajno rodila kćerku "onda bi imala razloga za brigu".

I Rahela može biti presretna:

"Još bijaše malo puta do Efrate, a Rahela se nađe pri porođaju. Napali je teški trudovi. Kad su joj porođajni bolovi bili najteži, reče joj babica: "Ne boj se jer ti je i ovo sin!" Kad se rastavljala s dušom - jer umiraše Rahela - nadjenu sinu ime Ben Oni; ali ga otac prozva Benjamin. Tako umrije Rahela."
Knjiga Postanka 35,16

Umiruća sino-rađajuća majka, zadnjim izdisajem daje ime svom sinu, ali otac ga preimenuje... Zašto bi poštovao zadnju želju i riječi majke koja je upravo umrla na porodu. On odlučuje nazvati sina Benjamin. Biblija prelazi preko tog poniženja kao da tako treba biti, kao primjer kako vjernici trebaju postupati.

"Uđe on k njoj i Jahve joj dade te ona zatrudnje i rodi sina."
Knjiga o Ruti 4,13

Jer, zatrudnjet ćeš, evo, i rodit ćeš sina. I neka mu britva ne prijeđe po glavi, jer će od majčine utrobe dijete biti Bogu posvećeno
Knjiga o sucima 13,5

Elkana pozna Anu, ženu svoju, a Jahve je se opomenu. Ana zatrudnje i, kad bi vrijeme, rodi sina koga nazva imenom Samuel, "jer sam ga", reče, "izmolila od Jahve".
Prva knjiga o Samuelu 19,1

Dođe k njoj i leže s njom. Ona zatrudnje i rodi sina komu nadjenu ime Salomon. Jahve ga zamilova i objavi to po proroku Natanu. Ovaj ga nazva imenom Jedidja, po riječi Jahvinoj.
12,24

Nema slučaja u Bibliji da bi Bog "učinio da neka žena zatrudni" i da je rodila kćerku. Jahve nikad ne posreduje za kćeri. Blagoslivlja samo sinove. Pripisivanje utjecaja Jahvea na rođenje kćeri bilo bi kao da je Jahve sudjelovao u rođenju kakve ovce ili koze.

Nakon tih dana zatrudnje Elizabeta, njegova žena. Krila se pet mjeseci govoreći: "Evo, to mi je učinio Gospodin u dane kad mu se svidje skinuti s mene sramotu među ljudima."
Evanđelje po Luki 1, 24

Izak se obrati Jahvi za svoju ženu jer je bila nerotkinja. Jahve ga usliša te njegova žena Rebeka zače. No djeca se u njezinoj utrobi tako sudarala te ona uzviknu: "Ako je tako, zašto ću živjeti!" Ode, dakle, da se posavjetuje s Jahvom. I Jahve joj reče: "Dva su svijeta u utrobi tvojoj; dva će se naroda iz tvog krila odijeliti. Narod će nad narodom gospodovati, stariji će služiti mlađemu." Došlo vrijeme da rodi, kad gle - blizanci u njezinoj utrobi.
Knjiga Postanka 25, 21

Tada Rahela reče: "Jahve mi je dosudio pravo. Uslišao je moj glas i dao mi sina." Stoga mu nadjenu ime Dan.
30,6

Uto se Bog sjeti Rahele: Bog je usliša i otvori njezinu utrobu. Ona zače i rodi sina te reče: "Ukloni Bog moju sramotu!" Nadjene mu ime Josip, rekavši: "Neka mi Jahve pridoda drugog sina!"
One je noći on s njom ležao. Bog usliša Leu; ona zače te Jakovu rodi petog sina.
Leina sluškinja Zilpa rodi Jakovu i drugog sina, i Lea opet uskliknu: "Blago meni! Žene će me zvati blaženom!"
Evo: sinovi su Jahvin dar, plod utrobe njegova je nagrada.

Davidova majka ???????????

David je najslavniji lik mitova "staroga zavjeta". Taj kralj je Božji miljenik i pomazanik - Mesija tj. Krist. Njegov otac Jišaj je rođen u Betlehemu, kao i sam David, pa je moralo nekako ispasti da je i Isus rođen u Betlehemu, kako bi se ispunilo "proročanstvo" da će od Davida, iz grada/plemena Betlehema, poteći najveći izraelski Mesija, donositelj mira i prosperiteta izabranom narodu. Simbol Židova je šestokraka Davidova zvijezda - a priču o Davidu i Golijatu zna svako dijete. Što znamo o njegovoj majci koja je rodila i odgojila tu najslavniju osobu? Ama baš ništa. Kao da je David pao s neba, zajedno sa svoje sedmero braće.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 10:32   #55
Nepoznati, kao što se ti zgražavaš nad religijskim tekstovima, tako bi se neki učenjak prije 2.000 godina zgražavao nad feminizmom i liberalizmom
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 10:45   #56
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
I Rahela može biti presretna:
I može.
Rahelu je Jakov zaista volio, na stranu nakarade onog vremena o rađanju sinova i podmetanju sluškinja; bili su u zarukama sedam godina i u braku šest bez djece.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:37   #57
Davidova majka zvala se Nicevet bat Adel.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:38   #58
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
I može.
Rahelu je Jakov zaista volio, na stranu nakarade onog vremena o rađanju sinova i podmetanju sluškinja;
Baš je bila presretna kada je njezin otac nakon 7 godina čekanja, podmetnuo Jakobu njezinu stariju sestru pokrivenu na vjenčanju, koja je završila u Jakobovom bračnom krevetu...

Quote:
bili su u zarukama sedam godina i u braku šest bez djece.
Biti "jalova" za ženu je onda bilo najgore prokletstvo i sramota. To je očajnički riješila tako da je svoju sluškinju gurnula u krevet mužu, da joj rađa SINOVE. To je učinila i njezina sestra, pa je i njoj služkinja rodila dva sina. Na kraju milosrdni Bog otvara Raheli utrobu, i ona rađa, naravno, sina.
Sretna?
Pouka za vjeronauk?

Quote:
Rachel became jealous of Leah and gave Jacob her maidservant, Bilhah, to be a surrogate mother for her. Bilhah gave birth to two sons that Rachel named and raised (Dan and Naphtali). Leah responds by offering her handmaid Zilpah to Jacob, and names and raises the two sons (Gad and Asher) that Zilpah bears. According to some commentaries, Bilhah and Zilpah are actually half-sisters of Leah and Rachel.[6] After Leah conceived again, Rachel was finally blessed with a son, Joseph,[3] who would become Jacob's favorite child.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:47   #59
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Davidova majka zvala se Nicevet bat Adel.
To ne piše u Bibliji koju poznajemo.

Vjerojatno iz židovske tradicije netko izmislio... (i upisano u Talmud).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 11:48   #60
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Baš je bila presretna kada je njezin otac nakon 7 godina čekanja, podmetnuo Jakobu njezinu stariju sestru pokrivenu na vjenčanju, koja je završila u Jakobovom bračnom krevetu...


Biti "jalova" za ženu je onda bilo najgore prokletstvo i sramota. To je očajnički riješila tako da je svoju sluškinju gurnula u krevet mužu, da joj rađa djecu.
Sretna?
Pouka za vjeronauk?
Joj daj ne drami.
Isto tako je njezina sestra očajavala što nju ne voli, a rađala mu je djecu. Bez sluškinje.

Jahve je pogledao na nevolju moju, pa će me sada muž moj zavoljeti.” No to se nije desilo ni tada ni kad je rodila drugog sina. Lea je tog drugog sina nazvala Šimun, što znači “čuti”. Pritom je rekla: “Jahve je čuo da nisam voljena, pa mi je dao i ovoga” (1. Mojsijeva 29:30-33).

Jedno su regule onog vremena, a drugo sentiment koji je on cijelo vrijeme imao. Mogao ju je otpustiti i biti s podvaljenom Leom. Nije htio i služio je još sedam godina pohlepnom puncu samo zbog Rahele.

Zar ti nisam služio za Rahelu? Zašto si me prevario?” Što mu je Laban odgovorio? “Nije običaj udati mlađu prije starije. Proslavi do kraja ovaj tjedan s ovom ženom, a onda ćeš dobiti i drugu ženu za drugih sedam godina službe koju ćeš služiti kod mene” (1. Mojsijeva 29:25-27).


Isto bi bilo da se danas od neandretalaca očekuje pristojno ponašanje za stolom i da znaju koji je nožić za ribu.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:40.