Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za uvođenje poreza na nekretnine
Da 76 17.92%
Ne 335 79.01%
Nije me briga 13 3.07%
Glasovatelji: 424. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2017., 09:56   #101
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem u to. Zašto bi itko držao praznu nekretninu kad je može iznajmljivati.
No svejedno, sve i da je prazna, nema se što plaćati porez na nju zbog toga.
Imam i ja jedan ormar u kući prazan, pa što. I jedno auto vrlo rijetko vozim.
Ima nas svakakvih, i svakakvih situacija, to je isto kao da pitaš zašto se svi ne odsele kod staraca ili negdi drugdi i iznajmljuju priko lita stan, nemoraš mi virovat, ali tako je.
jdoric is offline  
Old 09.08.2017., 09:57   #102
Quote:
jdoric kaže: Pogledaj post
Prenia sam ti prije sa jednog drugog foruma, samo u kaštelima ima 4000 stanova koji se ne koriste uopće i broj raste, u splitu je još veći, ljudi kupuju beton i drže ga praznim, di ja živim su 3 prazna stana u kojima nitko ne živi niti su u najmu, još ima 2 koji se iznajmljuju 3 miseca liti.
Bolje kupit beton nego stavit pare u banku ili nedaj Boze investirat u ovoj drzavi koja je vjerojatno u rangu Somalije sta se tice korupcije i svega. Probaj pokrenit samo neki poslic pa ces vidit koliko ces problema susret i koliko ces para ispod stola morat gurat da bi uopce moga radit.

Poslano sa mog HUAWEI SCL-L21 koristeći Tapatalk
__________________
Biti članom Hajduka pitanje je časti, stava i opredjeljenja! Učlani se!
frane mafia is offline  
Old 09.08.2017., 09:58   #103
Quote:
frane mafia kaže: Pogledaj post
Nije. Moje nekretnine su starije od ove drzave. Sad ih ova drzava zeli naplatiti, zasto? Je li ova drzava vlasnik moje nekretnine ili mojeg zemljista? Ovaj zakon je pljacka naroda u rangu recimo nacionalizacije u Jugi.

Poslano sa mog HUAWEI SCL-L21 koristeći Tapatalk
Tako mozes gledati stvari i u slucaju da zelis novu gradevinu napraviti..sto meni drzava ima ista naplatiti ako ja kucu zelin napraviti na svome privatnom zemljistu, onakvu kakvu ja zelin...sto mene grad ima kazniti ako ja odlucim odlagati otpad na svome zemljistu..itd..jebiga...mislis da je posteno prema ljudima koji su kuce napravili legalno sto sad gledaju da ljudi koji su ilegalno kuce napravili placaju te iste dozvole kusur...
__________________
Živi i pusti živiti ili Umri..
Behemoth is offline  
Old 09.08.2017., 09:58   #104
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
evo otkrivena još jedna zamka ovog poreza,

kod nekretnina koje su obnovljene za godinu izgradnje uzima se godina obnove, što znaci stavili ste novu fasadu prošle godine na kucu izgrađenu 1900g i vaša kuca, za ovu državu više nije stara 117 g. vec samo godinu.

http://www.braniteljski-portal.hr/ob...vas-to-kostati
Nije točno u potpunosti. Fasada nije nadogradnja. To se odnosti na nadogradnju u smislu da su nadogradnjom mijenjaju osnovni uvjeti na temelju čega je izdana građevinska dozvola.

Fasada, promjena krovišta i takve stvari ne spadaju u to.

Slažem da nikakvu nadogradnju nie trebalo staviti kao novu godinu, no samo da ispravim ovu netočnost.
ecobarbarus is offline  
Old 09.08.2017., 09:59   #105
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ti u biti želiš kazneni porez onima koji imaju. Na takve su i računali vlastodržci, na hrvatski jal.

Ovo nije objedinjavanje nameta, jer će plaćati i oni koji nisu plaćali komunalnu.

Zašto bih išta plaćao na svoju ušteđevinu?
Plaćaš li ti na svoju ušteđevinu ikakav porez?
pa ako imas nece biti problem platiti porez..uostalon nije posteno da isto placa baka koja zivi u derutnom stanu od 30 m2 ili ti i ja koji zivimo u stanu od 200 m2..primjera radi
ovo su sve zakuhali oni koji imaju po 10tke stanova da ne placaju porez
nekretnina nije ustedevina..
__________________
Živi i pusti živiti ili Umri..
Behemoth is offline  
Old 09.08.2017., 10:00   #106
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem u to. Zašto bi itko držao praznu nekretninu kad je može iznajmljivati.
No svejedno, sve i da je prazna, nema se što plaćati porez na nju zbog toga.
Imam i ja jedan ormar u kući prazan, pa što. I jedno auto vrlo rijetko vozim.
Pa tocno to - ako drzim npr 100 tisuca EUR-a u banci koje sam zaradio, cak i dobijes neku lovu od banke. Ako kupim stan za tih istih 100 tisuca EUR-a, jos i moram placati komunalnu, odvoz smeca i tako i ako nitko tamo ne zivi. Znaci drzavi se cak i vise isplati da ja imam prazan stan nego da drzim lovu u banci.

A moje je da li cu imati prazan stan (ja sam ga kupio) ili prazan ormar ili auto koji uredno registriran i osiguran stoji vecinu vremena u garazi.

A ekipa bi sada koja nema stan a nema niti odvaznost da uzme kredit pa nesto ili odmah kupi ili sagradi samoodricanjem na rok od 20 godina - bila jalna i ono kao - ne koristis stan ajmo ti ga uzeti. Kao komunisti kaj su pokrali obje strane mojih djedova kada su dosli na vlast.

Uostalom, sto ako imas stan gdje zivis u Sesvetama ili Zapresicu i imas malu garsonjeru blizu centra u Zagrebu. Pa kada si u centru ili je vec kasno prespavas u garsonjeri. Ili obavljas nesto, pa do garsonjere pojest rucak, itd. Obje koristis
europe2seoul is offline  
Old 09.08.2017., 10:00   #107
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Prvo, nijedan porez nije 'pošten', ali tu smo gdje jesmo i porezi moraju postojati, tako da su sve te populističke priče o jadnim bakicama u stanovima od 100.000€ što se mene tiče glupost. Za dugoročni razvoj zemlje bi sigurno bilo bolje da se imovina oporezuje malo više, a rad puno manje. Mene osobno bi vjerojatno jači porez na imovinu kačio više nego rasterećenje rada, tako da nisu svi zagovaratelji ovog poreza 'ljubomorni jer nemaju nekretnine'.

Podržavam porez na nekretnine, ali samo ako se s druge strane kompenzira daljim rasterećenjem rada (recimo još jedna iteracija Marićeve porezne reforme), te ako se ne bi više od 50% prikupljenog iznosa moglo trošiti nenamjenski. Uz ovakav prijedlog, tu bi se zapravo radilo o novcu koji služi za uhljebljivanje na lokalnoj razini. Da je Hrvatska zemlja sa dugom tradicijom demokracije, gdje su ljudi svjesni da imaju političku moć na lokalnoj razini i istu koriste - onda ne bi bio problem.

Dakle, treba se napraviti analiza i vidjeti koliko bi otprilike bio efekt (udar) na građane, i za iznos veći od toga građane rasteretiti na strani rada. Naravno, neki bi prošli bolje, neki lošije - ali u pravilu mladi i produktivni članovi društva bi prošli bolje (imaju manje imovine/nekretnina, veća primanja, itd.).
A je li može ovako: da se sve oporezuje manje, pa tako i rad, a da javna uprava i komunalne potrebe budu racionalizirani. Pa neće biti rasipanja i pronevjere, samim tim možemo smanjiti i poreze, sve, odnosno, ne uvoditi poreze koji će biti u raskoraku sa likvidnošću stanovništva, poput poreza na nekretnine.

On je najproblematičniji zbog razloga što nismo stjecali nekretnine kao što su se stjecale na zapadu, ovdje se zidalo 30 godina, pa je mogao i konobar ili taksist ozidati kuću koja je 2000ih postala nekretnina milijunske vrijednosti, ali njegovi prihodi nisu toliki. Da je ide danas kupiti ne bi mogao.
Kexx is offline  
Old 09.08.2017., 10:01   #108
Vecina ljudi koji su za porez zive pod staklenim zvonom.
Bune se sto se nekretnine ne aktiviraju. Evo, za takve imam poruku: odite u slavonske gradice koji su ugodni za miran obiteljski zivot (skola, vrtici, supermarketi, infrastruktura ful rijesena, ulice ciste i uredne itd), npr N. Gradiska ili Pozega, kupite uredjene kuce od 130 m2 sa okucnicom od par stotina metara za max 30.000 eura. Ma i za 100.000 kn se da kupiti lijepa prizemnica od 70m2 sa velikim vrtom, uz glavne slavonske ceste.

Eto im prilika za ozivljavanje nekretnina. Djela, a ne rijeci.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 09.08.2017., 10:02   #109
Quote:
ajme33 kaže: Pogledaj post
Ne može .

Što ti je nejasno u citiranom?
Fasada ne spada u kategoriju nadogradnje, tako je meni rečeno, jer fasada ne mijenja ništa.

Po istoj logici bi onda mogao reći da promjena prozora čini nadogradnju, jer sa i sa novim prozorima mijenjaš energetsku karakteristiku nekretnine.

Kao i sa promjenom krova.
ecobarbarus is offline  
Old 09.08.2017., 10:02   #110
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Prvo, nijedan porez nije 'pošten', ali tu smo gdje jesmo i porezi moraju postojati, tako da su sve te populističke priče o jadnim bakicama u stanovima od 100.000€ što se mene tiče glupost. Za dugoročni razvoj zemlje bi sigurno bilo bolje da se imovina oporezuje malo više, a rad puno manje. Mene osobno bi vjerojatno jači porez na imovinu kačio više nego rasterećenje rada, tako da nisu svi zagovaratelji ovog poreza 'ljubomorni jer nemaju nekretnine'.

Podržavam porez na nekretnine, ali samo ako se s druge strane kompenzira daljim rasterećenjem rada (recimo još jedna iteracija Marićeve porezne reforme), te ako se ne bi više od 50% prikupljenog iznosa moglo trošiti nenamjenski. Uz ovakav prijedlog, tu bi se zapravo radilo o novcu koji služi za uhljebljivanje na lokalnoj razini. Da je Hrvatska zemlja sa dugom tradicijom demokracije, gdje su ljudi svjesni da imaju političku moć na lokalnoj razini i istu koriste - onda ne bi bio problem.

Dakle, treba se napraviti analiza i vidjeti koliko bi otprilike bio efekt (udar) na građane, i za iznos veći od toga građane rasteretiti na strani rada. Naravno, neki bi prošli bolje, neki lošije - ali u pravilu mladi i produktivni članovi društva bi prošli bolje (imaju manje imovine/nekretnina, veća primanja, itd.).
Upravo tako.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 09.08.2017., 10:02   #111
Iako u udruzi sigurno postoji iskrenost u većini članova glava odlučuje i upravlja. Smatram da će udruga lipa "zakazat" u presudnom trenutku i onda je game over.
jdoric is offline  
Old 09.08.2017., 10:03   #112
Quote:
Behemoth kaže: Pogledaj post
nekretnina nije ustedevina
Jest. I proizvod.

Oporezuju te, nakon oporezivanja ti je ostalo 100 000 EUR, to je ušteđevina, koju pretočiš u proizvod nekretninu. U taj proizvod je utkana već hrpa poreza.
On je istovremeno i investicija.
Netko drugi tih 100 000 EUR potroši na neki drugi proizvod, ali njega se ne oporezuje zbog vlasništva nad tim drugim proizvodom.
Ili stavi to u čarapu, ni njega se ne oporezuje.
Kexx is offline  
Old 09.08.2017., 10:03   #113
Quote:
Behemoth kaže: Pogledaj post
nekretnina nije ustedevina
Od kuda ti molim te to?

Za vrijeme Juge a i prije kao i sada - sigurnije ti je imati nekretninu nego lovu u banci (stara stednja, ljubljanska banka, inflacije, ratovi, promjene sistema i drzava, valute).

Uostalom tko si ti da meni branis da li cu ja kupiti Bukovca kao Sanader, nekretninu, investicijsko zlato pa mu brisati prasinu svaki dan, ili drzati u Fiat papirima sto zovemo novac.

Sada smo mi svi krivi sto tvoji roditelji nisu sagradili neku nekretninu ili sto ti nisi kupila sebi nesto i rjesila si stambeno pitanje.
europe2seoul is offline  
Old 09.08.2017., 10:04   #114
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
A je li može ovako: da se sve oporezuje manje, pa tako i rad, a da javna uprava i komunalne potrebe budu racionalizirani.
Dok je na vlasti HDZSDP - ne može!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 09.08.2017., 10:05   #115
Kaže ministar Marić da nije novi porez, a odmah nakon toga da porez ima za svrhu staviti "u funkciju" neiskorištene nekretnine"...

Kao da bi se te nekretnine mogle "staviti u funkciju" bez enormnog povećavanja davanja u odnosu na komunalnu naknadu.

Nitko neće prodat svoju nekretninu ako mu se davanja povećaju 2, 3 puta, ali je očito iz Marićevih riječi da se cilja na puno, puno više... te su priče da neće doći do većeg povećanja davanja, obične drske laži, posebno malo dugoročnije.



Uočio sam zanimljivost na HRT teletekstu gdje prenose Plenkovićeve riječi da se "naši partneri" slažu sa odgodom poreza...

Koji to "naši partneri"? Na koga se to misli?
Bender Unit is offline  
Old 09.08.2017., 10:05   #116
Quote:
Bender Unit kaže: Pogledaj post
Kaže ministar Marić da nije novi porez, a odmah nakon toga da porez ima za svrhu staviti "u funkciju" neiskorištene nekretnine"...

Kao da bi se te nekretnine mogle "staviti u funkciju" bez enormnog povećavanja davanja u odnosu na komunalnu naknadu.

Nitko neće prodat svoju nekretninu ako mu se davanja povećaju 2, 3 puta, ali je očito iz Marićevih riječi da se cilja na puno, puno više... te su priče da neće doći do većeg povećanja davanja, obične drske laži, posebno malo dugoročnije.



Uočio sam zanimljivost na HRT teletekstu gdje prenose Plenkovićeve riječi da se "naši partneri" slažu sa odgodom poreza...

Koji to "naši partneri"? Na koga se to misli?
HNS
Kexx is offline  
Old 09.08.2017., 10:09   #117
Quote:
Behemoth kaže: Pogledaj post
ovo su sve zakuhali oni koji imaju po 10tke stanova da ne placaju porez
nekretnina nije ustedevina..
Naravno da jest ušteđevina.

A ako su problem samo oni sa desecima stanova, onda ne bi trebalo biti problem ne naplaćivati porez onima koji imaju samo jednu nekretninu koja im je jedini krov nad glavom...
Bender Unit is offline  
Old 09.08.2017., 10:09   #118
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Vecina ljudi koji su za porez zive pod staklenim zvonom.
Bune se sto se nekretnine ne aktiviraju. Evo, za takve imam poruku: odite u slavonske gradice koji su ugodni za miran obiteljski zivot (skola, vrtici, supermarketi, infrastruktura ful rijesena, ulice ciste i uredne itd), npr N. Gradiska ili Pozega, kupite uredjene kuce od 130 m2 sa okucnicom od par stotina metara za max 30.000 eura. Ma i za 100.000 kn se da kupiti lijepa prizemnica od 70m2 sa velikim vrtom, uz glavne slavonske ceste.

Eto im prilika za ozivljavanje nekretnina. Djela, a ne rijeci.
Evo pa neka odu - a svi bi se doseljavali u Zagreb i mozda jos par gradova u HR (Rijeka, Pula, Split). Pa ako cemo oko Zagreba - Krizevci imaju sada brzu cestu (100km/h+) koja se spaja na obilaznicu (130km/h+) (a samim time i Slavonsku aveniju (70-80km/h) a cijene nekretnina su vrlo povoljne, ducani postoje, infrastruktura postoji, prometa/guzve nema. Pa i Zapresic i Samobor su jos blize a isto imaju sve i prometno su dobro povezani, sa nesto vecim cijenama nekretnina. A ne vidim da ljudi stoje u redu da se tamo nasele. Nego bi u Zagreb, po mogucnosti tramvaj zona i da je djabe. Naravski love nemaju, nisu je u sposobnosti zaraditi, pa bi vrlo rado kupili za neku smjesnu sumu ovrsenu nekretninu od onih koji ne mogu placati te velike poreze.
europe2seoul is offline  
Old 09.08.2017., 10:10   #119
Quote:
Behemoth kaže: Pogledaj post
pa ako imas nece biti problem platiti porez..uostalon nije posteno da isto placa baka koja zivi u derutnom stanu od 30 m2 ili ti i ja koji zivimo u stanu od 200 m2..primjera radi
ovo su sve zakuhali oni koji imaju po 10tke stanova da ne placaju porez
nekretnina nije ustedevina..
Pa ne plaća baka u stanu od 30m2 isto komunalne naknade kao onaj što ima 200m2.
Informiraj se malo.

U čemu je problem ako netko ima više nekretnina?

Netko ima više eura, netko više nekretnina, netko više umjetnina, netko više zlata, ntko više dionica.

Dok nije ukradeno sve je u redu.
Kexx is offline  
Old 09.08.2017., 10:11   #120
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
On je najproblematičniji zbog razloga što nismo stjecali nekretnine kao što su se stjecale na zapadu, ovdje se zidalo 30 godina, pa je mogao i konobar ili taksist ozidati kuću koja je 2000ih postala nekretnina milijunske vrijednosti, ali njegovi prihodi nisu toliki. Da je ide danas kupiti ne bi mogao.
A vidis zapadnjacima (njemci & co) to uopce nije jasno. Zapravo njihovom konobaru nije niti doslo na pamet da bi tako mogao doci do kuce. Niti tim amerima sto se tu i tamo pojave na temi; oni su svi navikli na instant kupovine - kao kada kupujes carape u ducanu. Dodjes, platis, imas. A ne dodjes, kupis konac, pa doma sam tkas tkaninu od koje ce onda kad tada nastati carapa.
europe2seoul is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.