Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2005., 23:19   #1
Crkva zataškava pedofilsku aferu

Komentar Drage Pilsela iz Novog Lista...

Pedofilska afera koju Katolička crkva godinama pokušava zataškati, ona u kojoj su silovana mentalno retardirana djeca Caritasova doma u Brezovici (a sve upućuje i na to da je sličnih zločina bilo i drugdje gdje je, znajući što se događa, ravnateljica Caritasa zagrebačke nadbiskupije Jelena Brajša sklanjala zločince), samo govori o opakoj strukturi crkvene organizacije kojoj je na čelu kardinal Josip Bozanić. Riječ je o dobro podmazanoj mašineriji zla koja je odavno okrenula leđa Isusu Kristu. Kada su trebali ustati u obranu hrvatskih građana srpske nacionalnosti, Bozanić i njegovi »dečki s Kaptola«, su s predstavnicima HDZ-a dogovarali tzv. humano preseljenje Hrvata iz Bosne i Hercegovine koji su trebali poslužiti kao zamjena za hrvatske Srbe. Kada su trebali progovoriti o pljački imovine koju su stvarali naši radnici, ispod stola su i iza leđa drugih vjerskih zajednica krojili sporazume prema kojima im je trebalo biti vraćeno ono što im je Komunistička partija bila uzela, a što je postalo bogatstvo Crkve nakon stoljeća iskorištavanja siromašnih seljaka i radnika. Pedofilski skandal je konačno otkriven, ali oni još uvijek čuvaju leđa Jeleni Brajši, čak i kada je postalo jasno da je prije nekoliko tjedana na press konferenciji lagala.



Lažne riječi

A lagali su i pomoćni zagrebački biskupi koji su pohitali u pomoć svestranoj Jeleni, i to ne samo zato da bi odbili priznati skandal, već zato što, čuvajući leđa toj osornoj gospođi, čuvaju leđa sebi samima s obzirom na gomilu tajni kojih Brajša desetljećima čuva o raznim svinjarijama svećenika, ali i biskupa. Priča o Jeleni Brajši, koja prijeti novinarkama i novinarima i koja je kazala da neće odstupiti »dok je god zdrava mozga«, odnosno da su napadi na nju zbog zlostavljanja djece u Brezovici »čisto politička stvar« i da se preko nje napada Crkva i da to čine »komunjare« (aluzija na zastupnicu SDP-a Milanku Opačić), priča je o jednoj staroj pojavi u Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj. To je da će njeni čelni ili odgovorni ljudi iz čistog interesa radije surađivati sa zločincima i kriminalcima, nego s onima koji, iz vjernosti prema Isusovim riječima, od Crkve traže da bude odvjetnica siromašnih, obespravljenih, potlačenih, onih koji su na bilo koji način pretvoreni u žrtve nasilja. I nije to priča koja se razvija u najnovijoj povijesti, mada je jasno da se Crkva osilila zbog pažnje i privilegija koje su joj poklonili političari, derogiravši Ustav u kojem piše da je Katolička crkva ravnopravna institucija ostalim vjerskim zajednicama i nevladinim organizacijama. Bilo je toga stalno.


Kardinal »iznenađen«

U Drugome svjetskome ratu, znajući da su ustaše pokrenuli sustav progona Srba, Židova, Roma i drugih, da su već rušene sinagoge, nadbiskup Stepinac se klanja Poglavniku i zahtijeva od svih lojalnost rasističkoj tvorevini NDH. Licemjerstvo blaženog Stepinca dolazi do izražaja i kada od ustaške vlasti traži da se progon Židova obavi na »human način«.
Sada bi se opet moglo dogoditi da se izbjegne pravda. Ne bi nas to trebalo čuditi. Crkveni predstavnici su se odmah posvetili lansiranju parola, umjesto da pokažu jasne geste kajanja. Bozanićev glasnogovornik je, kao i sam kardinal, »iznenađen«. Glavni šef Caritasa, pak, kaže da je iskreno zainteresiran da se u svim slučajevima mogućeg zlostavljanja djece otkrije istina, da se ispravi nepravda te da se žrtvama pruži, što je moguće prije, najadekvatnija stručna pomoć. Jelenu Brajšu se ne usuđuje dirati, iako je policijski zapisnik prepun detalja zlostavljanja koje su iznijela djeca Caritasovog doma, a zbog čega nitko već 6 godina ne odgovara. Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić kaže da je zgrožen onim što je vidio u spisu u kojem je bilo više nego dovoljno elemenata da se povedu odgovarajući postupci. »Ono što je u spisu je stravično, bio sam zapanjen što ništa nije činjeno«, rekao je Bajić.
Ako Bozaniću nisu nešto previše značili ubijeni Srbi, hoće li mu sada silovani mentalno retardirani dječak pokrenuti srce i dušu?
Palle is offline  
Old 19.06.2005., 23:32   #2
Pilsel ostro napada crkvu u ovom komentaru. Pocinjem vjerovati da je ovo sto znamo o slucaju "Brezovica" tek jedan mali dio ogromnog skandala koji ce potresti katolicku crkvu i da ce izaci na vidjelo jos puno groznijih stvari koje ne mozemo niti zamisliti. Zagrebacka nadbiskupija suti, nadajuci se valjda da ce se nekako izvuci iz ovoga, Brajsa je uzela odvjetnika, nitko nije nasao za shodno uputiti niti jednu ljudsku rijec vjernicima, no ako se sjetimo slucaja Cucek ne treba se cuditi...
Palle is offline  
Old 20.06.2005., 08:43   #3
Zastor se diže.. maske polako padaju
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Old 20.06.2005., 08:47   #4
ti dogadjaji nisu nista nova...
to se crkva grijesi stoljecima

sada se samo to otkriva

i nista me to ne cudi
dominikx10 is offline  
Old 20.06.2005., 10:02   #5
Inkvizicija, paljenje "vještica", nasilna pokrštavajna, lojalnost fašističkim režimima, tako je nekad bilo.

Sad to više ne ide, sad su se prilagodili.
U jednoj stvari su se značajno popravili. Nekad su im seljaci morali davati desetinu od svog uroda. Danas im radnici moraju davati puno manje od desetine, jedva sto kuna godišnje.

Zamisli ti te pravde. Čovjek teško radi da bi mu djeca imala što jesti, i država mu uzme iz plaće i da nekom debelom pedofilu parazitu da može kupiti bolji auto.



Ovako piše u Bibliji o velikoj bludnici (katoličkoj crkvi):

"iziđite iz nje moj narode da ne budete sudionici njenog bludničenja"
Hiarcs is offline  
Old 20.06.2005., 10:12   #6
Quote:
Hiarcs kaže:



Ovako piše u Bibliji o velikoj bludnici (katoličkoj crkvi):
(katoličkoj crkvi) to ne piše... to je protestantska izmišljotina novijeg vremena ....inače nisu imali nikaj protiv katoličke crkve od nicejskog koncila...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 20.06.2005., 10:35   #7
Quote:
Hiarcs kaže:
Zamisli ti te pravde. Čovjek teško radi da bi mu djeca imala što jesti, i država mu uzme iz plaće i da nekom debelom pedofilu parazitu da može kupiti bolji auto.
U svakom žitu ima kukolja. Od 12 Apostola jedan je bio izdajica. Zar ti stvarno misliš da "debeli pedofili" prevladavaju među crkvenim službenicima?

Quote:
Hiarcs kaže:
Ovako piše u Bibliji o velikoj bludnici (katoličkoj crkvi):

"iziđite iz nje moj narode da ne budete sudionici njenog bludničenja"
"Prestrašeni mukama njezinim, izadaleka će stajati i naricati: "Jao, jao, grade veliki, Babilone, grade silni! Kako li te u tren oka stiže osuda!" (Otk 18, 10)

Ta "velika bludnica" je Babilon. Kula Babilonska je oduvijek bila simbol ovog svijeta i "graditelja" toga svijeta.

A Sveta Crkva Katolička je Zaručnica:

"Duh i Zaručnica govore: "Dođi!" I tko ovo čuje, neka rekne: "Dođi!" (Otk 22, 17)

"Dođi, Gospodine Isuse!" (Otk 22, 20)


EDIT: 500
__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Serenellian is offline  
Old 20.06.2005., 11:12   #8
Quote:
Palle kaže:
Pilsel ostro napada crkvu u ovom komentaru.
Drago Pilsel oštro napada Crkvu u *svakom* komentaru. Pratim toga uvaženog kolumnistu već dosta dugo i do dana današnjeg mi nije jasno zašto toliko mrzi Crkvu. Znam da je teolog po obrazovanju. Našao sam na Internetu i podatak da je on bivši katolički svećenik, ali izvor nije dovoljno pouzdan (neki tekst o prvoj gay paradi, 2002. godine). Ako tko zna pouzdano njegove biografske podatke, molio bih da ih napiše ovdje.
Quote:
Palle kaže:
Pocinjem vjerovati da je ovo sto znamo o slucaju "Brezovica" tek jedan mali dio ogromnog skandala koji ce potresti katolicku crkvu i da ce izaci na vidjelo jos puno groznijih stvari koje ne mozemo niti zamisliti.
Svatko normalan se uvijek veseli raskrinkavanju zla, odakle god dolazilo. Čak dapače, više volim da se raskrinka zlo uvučeno u Crkvu ili njene organizacije, nego neko obično svjetsko zlo.

"A nemajte udjela u jalovim djelima tame, nego ih dapače raskrinkavajte, jer što potajno čine, sramota je i govoriti." (Ef 5, 11-12)

Naravno, prvo treba DOKAZATI tko je za što kriv i tko je što zataškavao. Ti u svojoj *vjeri* trčiš pred rudo i prerano se veseliš. Svatko je nevin pred zakonom dok mu se ne dokaže krivnja. A jedino Bog zna što je PRAVA istina. Jadni su oni koji bilo što pokušavaju sakriti i zataškati:

"Sve je, naprotiv, golo i razgoljeno očima Onoga komu nam je dati račun." (Heb 4, 13)

"Ta poznajemo Onoga koji je rekao: Moja je odmazda, ja ću je vratiti; i još: Sudit će Gospodin svome puku. Strašno je upasti u ruke Boga živoga. (Heb 10, 30-31)
__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Serenellian is offline  
Old 20.06.2005., 14:01   #9
Quote:
Serenellian kaže:
U svakom žitu ima kukolja. Od 12 Apostola jedan je bio izdajica. Zar ti stvarno misliš da "debeli pedofili" prevladavaju među crkvenim službenicima?
Među crkvenim službenicima ima i cvijeća i kukolja, jednako kao i u svakoj drugoj grupi.


"Od dvoje što spavaju u istom krevetu jedan će biti spašen drugi neće".


Kad Gospod dođe, iz svake će kuće uzeti ono što valja i ostaviti ono što ne valja.
Među katolicima će neke uzeti a neke neće, među ateistima isto tako.
Je li neko katolik ili Jehovin svjedok ili ateist, posve je sporedno. Gospod nas ne dijeli po tom kriteriju.






Quote:
A Sveta Crkva Katolička je Zaručnica:
Crkva jes zaručnica Kristova. Ali to nije Crkva na koju ti misliš.
Hiarcs is offline  
Old 20.06.2005., 14:28   #10
Quote:
Serenellian kaže:
U svakom žitu ima kukolja. Od 12 Apostola jedan je bio izdajica. Zar ti stvarno misliš da "debeli pedofili" prevladavaju među crkvenim službenicima?
ja mislim da prevladavaju, jer je ocito iz cijele situacije da se pola crkve/drzavnog aparata usredotocilo na zataskavanje istine.

u tom slucaju su i nadbiskupi i kardinal suodgovorni kao pocinitelji pedofilskih djela i dilanja droge kojeg je navodno bilo.

jest da ti je ovo bolno za usi, ali je to istina
Taroth is offline  
Old 20.06.2005., 19:21   #11
još će ispast da na 100 svećenika ima više loših i perverznih nego na 100 nasumično odabranih ljudi. Tu nešto smrdi....
vivekananda is offline  
Old 20.06.2005., 20:09   #12
mana zanima kako novincijat (i teološki fax) može jamčiti apostolat ?
dominikx10 is offline  
Old 20.06.2005., 23:37   #13
Nema uopće toliko puno svećenika pedofila, koliko to izgleda. Ali je problem što ima onih koji štite te pedofile.
 
Old 21.06.2005., 08:10   #14
Quote:
vivekananda kaže:
još će ispast da na 100 svećenika ima više loših i perverznih nego na 100 nasumično odabranih ljudi. Tu nešto smrdi....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 21.06.2005., 08:12   #15
Quote:
dominikx10 kaže:
mana zanima kako novincijat (i teološki fax) može jamčiti apostolat ?
to proizlazi iz povijesti kršćanstva i s tim se slažu sve kršćanske denominacije.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 21.06.2005., 08:24   #16
Quote:
Hiarcs kaže:
Kad Gospod dođe, iz svake će kuće uzeti ono što valja i ostaviti ono što ne valja.
Među katolicima će neke uzeti a neke neće, među ateistima isto tako.
Zar nije uvjet za vječni život bio vjerovanje u Boga?
komarac is offline  
Old 21.06.2005., 11:53   #17
Ne.

Vjera je nevažna.
Hiarcs is offline  
Old 21.06.2005., 12:10   #18
Quote:
Hiarcs kaže:
Vjera je nevažna.
Još jedna "mudrost" od tebe dragi moj. U rangu sa: "Biblija je sotonska knjiga".

"Jer ako ustima ispovijedaš da je Isus Gospodin, i srcem vjeruješ da ga je Bog uskrisio od mrtvih, bit ćeš spašen. Doista, srcem vjerovati opravdava, a ustima ispovijedati spasava. Jer veli Pismo: Tko god u nj vjeruje, neće se postidjeti.
Nema uistinu razlike između Židova i Grka jer jedan je Gospodin sviju, bogat prema svima koji ga prizivlju. Jer: Tko god prizove ime Gospodnje, bit će spašen." (Rim 10, 9-13)
__________________
"A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao - Isusa Krista." (Iv 17, 3)

Retired.
Serenellian is offline  
Old 21.06.2005., 12:42   #19
Quote:
Serenellian kaže:
Još jedna "mudrost" od tebe dragi moj. U rangu sa: "Biblija je sotonska knjiga".

A zakaj to nemreš reči svojim riječima već hip citiraš, još buš moral platiti Vatikanu koju pinku za korištenje prava citiranja?

Ili ništ me možeš sam reći jer si papagaj kojem je lakše prepisati nego shvatiti???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 21.06.2005., 16:04   #20
Quote:
Serenellian kaže:
Još jedna "mudrost" od tebe dragi moj. U rangu sa: "Biblija je sotonska knjiga"
Ja sam bio napisao zašto je Biblija sotonska knjiga. Nisi to komentirao.
Daj neki svoj protuargument, ako je dobar ja ću ga uvažiti i promijenit ću svoje mišljenje o Bibliji.


Izvoli odgovoriti:
tko zapovijeda da se poubijaju sva novorođena djeca zbog toga što su njihovi roditelji bili neposlušni?

Jel Bog ili đavo zapovijeda takve stvari?

Ti očito misliš da je Bog svemoguć pa da može čak i tako nešto zapovijediti. A ja ti kažem da Bog nije svemoguć. On NE MOŽE tako nešto zapovijediti.
Hiarcs is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:26.