Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2007., 11:15   #61
Quote:
The White Rabbit kaže: Pogledaj post
a meni nije, niti mi može biti, pa dakle, na žalost, nisi me razuvjerio u nekim mojim vjerovanjima, jer nisam doznala ništa novo iz ovog citiranja biblijskih dijelova.
Ja sam pitala tebe za mišljenje, a ne za citate, jer čitati i prepisivati citate znam i sama.
Jedno je čitati Bibliju, a drugo je je čitati ju Duhom Svetim. Jedno je čitati Bibliju sa predrasudama, a drugo je čitati Bibliju bez predrasuda. Jedno je čitati Bibliju, a drugo je proučavati Bibliju. Jendo je čitati Bibliju, a drugo je živjeti po Božjoj Riječi. Meni ne treba nikakav dokaz za nju, jer moj dokaz je moj život, koji mi je Bog promijenio do korijena. I nikada nisam niti trenutka požalio dok god sam slijedio Njegove puteve.

Što se tiče Kajina, ne znam što je taj znak, imam neka mišljenja, ali to je nebitno..
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 11:24   #62
Quote:
jurky kaže: Pogledaj post
Jedno je čitati Bibliju, a drugo je je čitati ju Duhom Svetim. Jedno je čitati Bibliju sa predrasudama, a drugo je čitati Bibliju bez predrasuda. Jedno je čitati Bibliju, a drugo je proučavati Bibliju. Jendo je čitati Bibliju, a drugo je živjeti po Božjoj Riječi. Meni ne treba nikakav dokaz za nju, jer moj dokaz je moj život, koji mi je Bog promijenio do korijena. I nikada nisam niti trenutka požalio dok god sam slijedio Njegove puteve.

Što se tiče Kajina, ne znam što je taj znak, imam neka mišljenja, ali to je nebitno..
ok poštujem.
ne možeš mi reći ta mišljenja o Kainu? Stvarno bi voljela da mi netko na to odgovori.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 11:41   #63
Odgovoricu ti ja, bar cu pokusati, bese onaj 'znak' na njemu? Ali stvarno ne mogu sada, prezauzet sam, i dajem odgovor na jos par tema, i ovdi sam ih dao, umoran brate.

Ali, probaj ti procitaj sto sam ostavio, premda ima dosta i nije bas jednostavno i povrsno, kako se cesto obicava po forumima.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 12:25   #64
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Znači vjernici imaju odgovore i tako su ih iskusili su ih..???
Kako su došli do tih odgovora; vjerom?
Kad vjera daje odgovore o životu onda imamo religiju i stado ustrašenih ovčica.
Ti opet ubacuješ vjeru i religiju.

Zar nisam napisao da je spoznaja i duhovnost pojam iznad toga, ali da uključuju i nju, i da je taj pojam višeznačan.


Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kako ti pojmiš duha, sa srcem, sa ušima ili jetrima..intuitivno, jer to ne činiš sa umom....?
Duh kroz sebe (dušu) što je napravljeno tako da čovjeku bude van dosega pa je i bezpredmetno onda pisat s čime pojmim duha, a "srce" je prozor u taj svijet, a um je samo kao alat/tlo kojem Duh kroz vezu daje mudrost, jasnoću itd.


Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Vjerovanje je uvijek faza dječja...ali treba imati odvažnosti i odrasti bez
prijanjanja za bajke.
Ovaj svijet materije i tijela je iluzija dok Duhovni nije, objašnjavat to je ko da Reavs u Matrixu nekome objasni sistem matrice. (bez da ima ikakve efekte koji se prenose).
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 13:48   #65
Quote:
Laume kaže: Pogledaj post
jako me zanima slijedeće. ako su Eva i Adam bili prvi ljudi, znači da su oni i njihovo potomstvo bili jedina ljudska bića na svijetu. s kime su onda njihovi sinovi stvarali svoju djecu? jedini odgovor je sa svojim sestrama, jer su one (osim njihove majke Eve) bile jedini ljudi ženskog spola na raspolaganju. to znači da su njihova djeca plodovi incestuozne veze između braće i sestara. a zar kršćanstvo ne osuđuje incest?
Danas će ti svaki teolog,pa i nešto inteligentniji seoski svećenik reći da je priča o Adamu i Evi simbolika. Dakle, njih dvoje simboliziraju prve ljude, ne znači da ih je doslovno bilo dvoje.
Burmanska mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 13:59   #66
Quote:
Burmanska mačka kaže: Pogledaj post
Danas će ti svaki teolog,pa i nešto inteligentniji seoski svećenik reći da je priča o Adamu i Evi simbolika. Dakle, njih dvoje simboliziraju prve ljude, ne znači da ih je doslovno bilo dvoje.
A da?, Ne znam onda od kuda Lukino rodoslovlje spominje Adama ?

3:23 Kad je Isus nastupio, bilo mu je oko trideset godina. Bijaše - kako se smatralo - sin Josipov, Elijev,

3:24 Matatov, Levijev, Malkijev, Janajev, Josipov.

3:25 Matatijin, Amosov, Naumov, Heslijev, Nagajev,

3:26 Mahatov, Matatijin, Šimijev, Josehov, Jodin,

3:27 Johananov, Resin, Zerubabelov, Šealtielov, Nerijev,

3:28 Malkijev, Adijev, Kosamov, Elmadamov, Erov,

3:29 Jošuin, Eliezerov, Jorimov, Matatov, Levijev,

3:30 Šimunov, Judin, Josipov, Jonamov, Elijakimov,

3:31 Melejin, Menin, Matatin, Natanov, Davidov,

3:32 Jišajev, Obedov, Boazov, Salin, Nahšonov,

3:33 Aminadabov, Adminov, Arnijev, Hesronov, Peresov, Judin,

3:34 Jakovljev, Izakov, Abrahamov, Terahov, Nahorov,

3:35 Serugov, Reuov, Pelegov, Eberov, Šelahov,

3:36 Kenanov, Arpakšadov, Šemov, Noin, Lamekov,

3:37 Metušalahov, Henokov, Jeredov, Mahalalelov, Kenanov,

3:38 Enošev, Šetov, Adamov, Božji.
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 14:48   #67
ček, ti savim ozbiljno tvrdiš da su svinastali od ovo dvoje?
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 15:15   #68
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post

1 A kad se ljudi počeše množiti na zemlji i kćeri im se rodiše,

2 Vidješe sinovi Božji, da su bile lijepe kćeri čovječje, i uzimali ih sebi za žene, koliko ih htjedoše.

3 Tada reče Gospod: "Duh moj neće više dugo ostati u ljudima; jer nijesu više ništa drugo nego meso, a trajanje života njihova neka bude još samo sto i dvadeset godina."

4 Onda, kada su se sinovi Božji ženili kćerima čovječjim, pa i kasnije još, i ove im rađale djecu, živjeli su divovi na zemlji, gorostasi davnine, preslavni junaci.

Mitologija s pradavnim junacima koji su imali nadljudske osobine su uobičajena i postoje vjerojatno u svim kulturama, samo što je kršćanstvo većinu toga uništilo.

Najstarija sačuvana evropska mitologija vjerojatno finski ep Kalevala.

U njoj božica zraka rađa junaka Väjnämöinen u moru nakon devet godina trudnoće. Väjnämöinen može pjesmom pobjediti neprijatelja, promjeniti nečiji oblik i besmrtan je. Znači dobro se kvalificira kao sin božji u biblijskom kontestu.

Kalevala također sadrži mit o ustanku iz mrtvih. Majka mrtvog Lemminkäinen silazi u podzemlje u potrazi za sinom, koji je raskomadan. Ona potraži sve komade, spoji ih i izvrši rituale da sin oživi, što on i učini.

Vidimo da Biblija ni po čemu nije posebna, jedino što smo je iz nekog razloga proglasili božjom riječi, a ostale "svete knjige" su danas samo legende.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.

Zadnje uređivanje Sofiapolis : 23.11.2007. at 15:18. Reason: gramatičke greške
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 16:54   #69
naravno da tvrdim, nisam lud da mislim kako je čovjek nastao od banane. Pogledaj malo kako kreacionizam postaje jak u Americi, jer jednostavno, evolucija je toliko glupa, ali eto i jedina alternativa onome što se očituje kao istina- Bibliji.
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 16:56   #70
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Mitologija s pradavnim junacima koji su imali nadljudske osobine su uobičajena i postoje vjerojatno u svim kulturama, samo što je kršćanstvo većinu toga uništilo.

Najstarija sačuvana evropska mitologija vjerojatno finski ep Kalevala.

U njoj božica zraka rađa junaka Väjnämöinen u moru nakon devet godina trudnoće. Väjnämöinen može pjesmom pobjediti neprijatelja, promjeniti nečiji oblik i besmrtan je. Znači dobro se kvalificira kao sin božji u biblijskom kontestu.

Kalevala također sadrži mit o ustanku iz mrtvih. Majka mrtvog Lemminkäinen silazi u podzemlje u potrazi za sinom, koji je raskomadan. Ona potraži sve komade, spoji ih i izvrši rituale da sin oživi, što on i učini.

Vidimo da Biblija ni po čemu nije posebna, jedino što smo je iz nekog razloga proglasili božjom riječi, a ostale "svete knjige" su danas samo legende.
Ajde molim te datiraj Kalevalu
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 17:34   #71
Quote:
jurky kaže: Pogledaj post
Ajde molim te datiraj Kalevalu
Kalevala je narodni folklor i prenosio se usmenom predajom sve dok narod nije naučio pisati. Događaji su izneseni u stihovima, jer se u tom obliku najbolje pamti i prenosi u pjesmi. Na isti način su i mnogi drugi narodi u Africi i Polineziji prenosili svoju narodnu baštinu.


Evo tebi informativne stranice pa si nađi sve što te zanima.

http://virtual.finland.fi/netcomm/ne...ntNWSAID=27016
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 17:44   #72
Quote:
jurky kaže: Pogledaj post
Ajde molim te datiraj Kalevalu
The archaic song tradition was a vital, living tradition throughout Finland until the1500s.

Following the Reformation, the Lutheran Church forbade the singing of the songs, declaring the entire tradition to be pagan. At the same time, new musical trends from the West found a foothold in Finland.

The old Kalevala metre song tradition began to disappear first from the western part of the country and then, later, from other areas as well. Some songs were recorded already in the 1600s, but most of the folk poetry collection work was not carried out until the 1800s.

In Archangel Karelia the old poetry tradition has survived until the present day.


Malo da ti pomognem, evo informativnog dijela. To je ono što je crkva (sve one, katolička, protestanska, pravoslavna) radila posvuda. Zabranila bi prenošenje i učenje narodne baštine koju bi proglasila poganskom, i umjesto toga proglasila nomadsku bliskoistočnu mitologiju božjom riječju.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 17:21   #73
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Mitologija s pradavnim junacima koji su imali nadljudske osobine su uobičajena i postoje vjerojatno u svim kulturama, samo što je kršćanstvo većinu toga uništilo...

...
Vidimo da Biblija ni po čemu nije posebna, jedino što smo je iz nekog razloga proglasili božjom riječi, a ostale "svete knjige" su danas samo legende.
Cek' malo, kako to "vidimo", tko to vidi? Ovo se ne uklapa u pricu koju sam gore iznio u vezi ove teme, malo opsirno za citanje, no izazov je shvatiti da Biblija itekako daje radikalnu sliku od svih mitova onoga vremena.

Primera radi, kada se opisuje stvaranje (Genesis 1), zasto se u textu ne spominje "sunce i mesec", nego (doslovno) "velika i mala svetiljka/lampa"?

Prosto pitanje, a takvih je na desetine i stotine, sto ipak pokazuje razliku izmedju Biblije i svih mitova.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 14:07   #74
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Primera radi, kada se opisuje stvaranje (Genesis 1), zasto se u textu ne spominje "sunce i mesec", nego (doslovno) "velika i mala svetiljka/lampa"?

Prosto pitanje, a takvih je na desetine i stotine, sto ipak pokazuje razliku izmedju Biblije i svih mitova.
Kako ovo što si naveo razlikuje Bibliju od svih mitova

Pa mitova u svakom slučaju ima nebrojeno, neki su živjeli svoj život do današnjih dana, drugi su se mjenjali, neki, oni mezopotamski i sumerski su ušli u Bibliju (ne misliš valjda da su stari Hebreji sami izmislili ili dobili od Boga ove knjigu postanka). Hebreji su ih samo prilagodili svom načinu razmišljanja.

Nego, kad si već ovaj dio spomenuo, primjetio si da su te velika i mala svjetiljka stvorene treći dan. Pa kako su se definirali prvi i drugi dan? To se još može lako filozofski objasniti. Teže je objasniti kako je zemlja proklijala, zelene šume i livade se proširile, bilje je rađalo sjeme, a sunca još nije bilo da sve to omogući.

Božja providnost, ili stari Hebreji su si objasnili nastanak svijeta onako kako im se činilo logičnim, a ništa nisu znali o fotosintezi i ulozi sunca.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 14:12   #75
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
izazov je shvatiti da Biblija itekako daje radikalnu sliku od svih mitova onoga vremena.
Ovo je interesantno i preopširno pitanje za ovu temu. Ali kada uhvatim vremena, dat ću si truda i malo pretražiti druge mitove o postanku svijeta pa ih usporediti sa biblijskom. Do tada, biblijski je samo jedan mit među ostalima, pokušaj davnog čovjeka da objasni svijet oko sebe i nađe u njoj neku logiku.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 14:19   #76
Quote:
Sofiapolis kaže: Pogledaj post
Ovo je interesantno i preopširno pitanje za ovu temu. Ali kada uhvatim vremena, dat ću si truda i malo pretražiti druge mitove o postanku svijeta pa ih usporediti sa biblijskom. Do tada, biblijski je samo jedan mit među ostalima, pokušaj davnog čovjeka da objasni svijet oko sebe i nađe u njoj neku logiku.
Cuj, to za tebe moze da bude mit, zato sto tako posmatras stvari, ali ono sto nikako ne mozes dokazati jeste da je ona ista kao i bilo koji drugi mit. Pa izvini, ali za to ce ti trebati godine i godine istrazivanja i odbijanja mnogih cinjenica da bi to mogla pokazati. Mozes da druge mitove usporedjujes sa Biblijom, ja te upravo tu cekam. Cisto da znas, jer kada budes iznela slicnosti, ja cu te pozvati da mi kazes i koje su razlike, a tu su svi slabi koji pricaju o mitovima. Naravno da ima slicnosti, jer svi mitovi, na neki nacin, govore o postanku sveta, o bogovima, ili o Bogu, itd itd itd. Ali, samo je jedna verzija najbolja i prava, ja tipujem na biblijski izvestaj o stvaranju i jednostavnoj izjavi koja se nalazi u Postanju 1:1:

בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ׃

Ocekujem dobru i kvalitetnu diskusiju i razmenu misljenja (imajuci u vidu da cu u narednih par dana imati malo vise vrimena nego prije)
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 14:44   #77
@No Nick

dobro, mitologiju ćemo kad stignem.

A dotad, zar nemaš ništa za reći o fotosintezi prije sunca?
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 15:00   #78
O kakvoj fotosintezi pricas, ne razumem te?
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 15:05   #79
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
O kakvoj fotosintezi pricas, ne razumem te?
U početku stvori Bog nebo i zemlju. 2 Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom i Duh Božji lebdio je nad vodama. 3 I reče Bog: "Neka bude svjetlost!" I bi svjetlost. 4 I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame. 5 Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer, pa jutro - dan prvi. 6 I reče Bog: "Neka bude svod posred voda da dijeli vode od voda!" I bi tako. 7 Bog načini svod i vode pod svodom odijeli od voda nad svodom. 8 A svod prozva Bog nebo. Tako bude večer, pa jutro - dan drugi. 9 I reče Bog: "Vode pod nebom neka se skupe na jedno mjesto i neka se pokaže kopno!" I bi tako. 10 Kopno prozva Bog zemlja, a skupljene vode mora. I vidje Bog da je dobro. 11 I reče Bog: "Neka proklija zemlja zelenilom - travom sjemenitom, stablima plodonosnim, koja, svako prema svojoj vrsti, na zemlji donose plod što u sebi nosi svoje sjeme. I bi tako. 12 I nikne iz zemlje zelena trava što se sjemeni, svaka prema svojoj vrsti, i stabla koja rode plodovima što u sebi nose svoje sjeme, svako prema svojoj vrsti. I vidje Bog da je dobro. 13 Tako bude večer, pa jutro - dan treći. 14 I reče Bog: "Neka budu svjetlila na svodu nebeskom da luče dan od noći, da budu znaci blagdanima, danima i godinama, 15 i neka svijetle na svodu nebeskom i rasvjetljuju zemlju!" I bi tako. 16 I načini Bog dva velika svjetlila - veće da vlada danom, manje da vlada noću - i zvijezde.

Zeleno bilje vrši fotosintezu, to joj je osobina, ali ne rađa sjeme bez sunčevog svjetla
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 15:25   #80
Ja i dalje ne vidim sta je tu problem? Prvo, u pitanju je razlika od jednog dana, ako se ne varam, a drugo-ko kaze da Bog nije stvorio i sunce? samo je ono stavljeno u pogon cetvrtog dana.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.