Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2008., 18:46   #21
na zalost u hrv bolnicama nedostaje stručnog osoblja
organizacija rada na nekim odjelima je loša i zastarjela
slabo financijsko stanje odjela
loša priprema rodilja prije poroda
loša povezanost između PZZ tj patronaže i ginekologa--SZZ ---bolnice--- PZZ patronaze i pedijatra nakon poroda
razlog, nedostatak novaca, intresa, edukacije....
__________________
.
lana10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 20:51   #22
Quote:
het kaže: Pogledaj post
pa sad iskreno receno..ja kad sam se izdojavala za kcer to je sve bilo moje..ili u prevodu..muz je nosio kuci i sterilizirao..kupili dovoljno da imamo stalno cisto i da nikad nije frka
ni na kraj pameti mi nije da se oslaanjam na nikoga da mi sterilizira ista..moje djete moja obaveza
Pa i ova moja je imala sve svoje, čak nekoliko izdajalica jer nije išlo najlakše na neke, ali nije bilo govora da nosi doma, ne bi to dopustili možda nisu imali sreće sa sestrom, nitko to nije radio. Ti si isto tamo rodila?
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 21:07   #23
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Pa i ova moja je imala sve svoje, čak nekoliko izdajalica jer nije išlo najlakše na neke, ali nije bilo govora da nosi doma, ne bi to dopustili možda nisu imali sreće sa sestrom, nitko to nije radio. Ti si isto tamo rodila?
ja sam rodila u irskoj
i stvarno neznam sta rec..ovdje ti manje vise ispijaju mozak i sve ce dopustit samo da ohrabre mame na dojenje..a i to da mozda nebi dale da se kuci nosi sterilizirat je malo bedasto..pa sta zene onda rade kad dodju kuci i izdojavaju..nose natrag u bolnicu da im tamo ciste?
ja znam masu zena koje su izdojavale cisto da bi tatica mogao nahranit malog pilica dok se ona pokusa naspavat..ista metoda sterilizacije kao kad steriliziras bocu
svaka im cast..ali vrijeme je da izadju iz pecine i pridruze se ostalom svijetu..
za hr patim jako..ali drago mi je da su djeca rodjena ovdje
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 23:29   #24
Quote:
het kaže: Pogledaj post
ja i to da mozda nebi dale da se kuci nosi sterilizirat je malo bedasto..pa sta zene onda rade kad dodju kuci i izdojavaju..nose natrag u bolnicu da im tamo ciste?
nije bedasto, stvar je u odgovornosti
dok je beba kod njih, bolnica odgovara za nju i naravno da neće dopustiti da su bebe u dodiru s koječim što nije njima pod kontrolom (primjerice, bočica za koju ne znaju je li i kako sterilizirana)
a kad odeš doma - sam si odgovoran za svoju bebu i radiš šta hoćeš
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 09:43   #25
tu di si ti lali mozda da...ali ode di san ja rodila nikoga nista nije bila briga a kamoli jesu li bocice sterilizirane...cinjenica je da se nisu zabrinili kad mi je mala izgubila 10%, nego su mi je onda doveli i rekli da ja ko mama moran znat koliko popije i da joj moran davat ako necu da mala ide na dohranu tj. drugim rijecima donili su je meni i ukoliko ona izgubi vise ja san kriva.znaci peru ruke.Cak mi je jedna sestra rekla da mi je mala lijena za jest.Mislin ono kakva je to izjava. sva srica sta san napravila scenu pa san dobila bocicu...i na kraju kaze meni muz i moja mama evo donili smo bonbonijere pa daj sestrama - moran rec da niti jedna nije dobila nista. Nakon svega ja da in jos dajen bonbonijere ni mrtva.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 21:40   #26
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
nije bedasto, stvar je u odgovornosti
dok je beba kod njih, bolnica odgovara za nju i naravno da neće dopustiti da su bebe u dodiru s koječim što nije njima pod kontrolom (primjerice, bočica za koju ne znaju je li i kako sterilizirana)
a kad odeš doma - sam si odgovoran za svoju bebu i radiš šta hoćeš
pa neznam onda kako silna irska ranorodjena djeca prezive ciji roditelji rade isto sta sam i ja radila..ja sam se cesto kuci izdojavala..spremala u frizider i onda ujutro odnjela ..zato postoji chart u kojem oni sve pisu..isto tako detalj 'parents independently caring for baby'..ima nacina..samo se to tamo ne pruza na dlanu kao nama ovdje ..nazalost
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 06:17   #27
Lali, pa sta onda nemaju izdajalicu u bolnici koja se sterilizira i sve(tako to tu imaju kod mene).
Nela tu fali jako puno edukacije gdje si ti, dobre volje i humanizma. E da osnovni kucni odgoj i pristojnost nebi skodila nikome,hehe.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 10:17   #28
Mislim da se oni striktno drže protokola da bi zaštitili sebe, briga njih hoće li dijete dojiti,koliko će neki postupci boljeti, glavno da preživi i da ne bude tužbi i negativnih statistika. Vjerujem da bi mnoge sestre i drugačije, ali nemaju uvjeta, premalo ih je. A možda je i problem u stavu...stvarno sam čula previše takvih priča od bliskih rodilja da bi bila slučajnost..
To je tako kod nas na svakom odjelu, na zaraznom mi je brat ležao na prljavoj posteljini starog pacijenta, a nisu dali da donesemo svoje , ima super osoblja koje je za pohvalu, ali one loše nitko nikad ne kudi i sl.
A šta je je, čujem da nema uvjeta nikakvih, i u ST ih neće biti niti u novom rodilištu, koliko god kvadrata da bilo-čujem da je kapacitet novog jednak starom, a žene od svakud dolaze rađat tamo (do Dubrovnika i cijela Z.Hercegovina), znači valjda ćemo morat na hodnicima rađat i sl., druge nema.
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2008., 11:00   #29
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Mislim da se oni striktno drže protokola da bi zaštitili sebe, briga njih hoće li dijete dojiti,koliko će neki postupci boljeti, glavno da preživi i da ne bude tužbi i negativnih statistika. Vjerujem da bi mnoge sestre i drugačije, ali nemaju uvjeta, premalo ih je. A možda je i problem u stavu...stvarno sam čula previše takvih priča od bliskih rodilja da bi bila slučajnost..
To je tako kod nas na svakom odjelu, na zaraznom mi je brat ležao na prljavoj posteljini starog pacijenta, a nisu dali da donesemo svoje , ima super osoblja koje je za pohvalu, ali one loše nitko nikad ne kudi i sl.
A šta je je, čujem da nema uvjeta nikakvih, i u ST ih neće biti niti u novom rodilištu, koliko god kvadrata da bilo-čujem da je kapacitet novog jednak starom, a žene od svakud dolaze rađat tamo (do Dubrovnika i cijela Z.Hercegovina), znači valjda ćemo morat na hodnicima rađat i sl., druge nema.
steta..stvarno steta
jer kad bi vam pruzili iste standarde i odnose od vukovara do dubrovnika nebi ljudi presli pola hr samo da rode u 'boljoj' bolnici..i vjerujem ti da ima sasvim ok osoblja i da je njima kao manjini teze mjenjat ustajalost i ljenost drugih
no zivim u nadi da ce vam se to brzo promjenit jer radjanje nije bolest niti se treba prema tome odnosit tako
u jednom od najboljih trenutaka u vasem zivotu vi ste odvojeni sta od djeteta kojeg ste rodili..muza..i druge djece (ako ih imate) jako glupim pravilima koje ostatak svijeta smatra pecinskim ponasanjem
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 16:42   #30
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Mislim da se oni striktno drže protokola da bi zaštitili sebe, briga njih hoće li dijete dojiti,koliko će neki postupci boljeti, glavno da preživi i da ne bude tužbi i negativnih statistika. Vjerujem da bi mnoge sestre i drugačije, ali nemaju uvjeta, premalo ih je. A možda je i problem u stavu...stvarno sam čula previše takvih priča od bliskih rodilja da bi bila slučajnost..
To je tako kod nas na svakom odjelu, na zaraznom mi je brat ležao na prljavoj posteljini starog pacijenta, a nisu dali da donesemo svoje , ima super osoblja koje je za pohvalu, ali one loše nitko nikad ne kudi i sl.
A šta je je, čujem da nema uvjeta nikakvih, i u ST ih neće biti niti u novom rodilištu, koliko god kvadrata da bilo-čujem da je kapacitet novog jednak starom, a žene od svakud dolaze rađat tamo (do Dubrovnika i cijela Z.Hercegovina), znači valjda ćemo morat na hodnicima rađat i sl., druge nema.
Ne vjerujem baš da iz Dubrovnika idu rađati u Split! Rodilište u Dubrovniku nema baš loše uvjete a , što se tiče dojenja, nedavno je dobilo titulu "Rodilište prijatelj djeteta". Ako se djeca iz bilo kojih razloga ne mogu dojiti, majke im donose izdojeno mlijeko na neonatologiju. Inače se forsira samo dojenje.
pipice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 16:59   #31
seka mi je jučer rodila u 36 tjednu malu mrvicu od 2600 u sisačkom rodilištu. Kaže da je bebač stalno sa njom, jedino još ne vuče kako treba, ali je ona inzistirala da ga ne nadohranjuju, jer će radije, kaže, podajati svakih pola sata nego da se navikne na bočicu. Zasada je sve ok, nije rezana, nije pucala, rodila skoro u liftu, otrčala sama na stol u boksu a doktor je stigao odmah iza nje i samo stigao uhvatiti bebu.
petra593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 19:00   #32
e svašta..ako dijete prihvaća dojku, ne vidim razlog zašto ne dojiti?

evo moje iskustvo..
rodila sam kad sam bila u 35. tjednu trudnoće. odmah nakon poroda (nekoliko sati kasnije) su mi gurnuli pumpu za izdajanje i tako sam već počela vježbati dojku..naravno da je izašao samo kolostrum, možda svega 5ml, ali i to sam odnijela na odjel gdje je beba ležala i dobila je tip par kapi - jer se upravo to prvo, nezrelo mlijeko zdravo za dijete.
pumpala sam svaka tri sata (i po noći) i dva dana je izlazio samo kolostrum. ja sam kod svakog obroka bila kod nje i uz pomoć babice sam je stavila na dojku. povukla je par puta (nismo je previše umarali, ca 15-tak minuta) i onda joj dali bočicu sa njihovom hranom i kolostrumom.
treći dan mi je počelo teći mlijeko i tako smo je prebacili samo na moje mlijeko..svaki obrok sam je stavljala na grudi, čisto da se ne odvikne sisanja. znali smo da nema dovoljno snage da se u potpunosti nahrani iz dojke.

treći dan sam izašla iz bolnice i naručila pumpu iz apoteke. preko dana sam izdajala u bolnici (bila sam čitavo vrijeme kod nje), a preko noći kod kuće i donosila to mlijeko u bolnicu. naravno da sam se pri tome držala higijenskih uputa koje su mi dali u bolnici (steriliziranje bočica itd.)

danas imam problem da je očito pomalo lijena da se nahrani samo iz dojke..umori se brzo..tako da joj nakon dojenja dodantno obično dajem bočicu sa mojim mlijekom...dakle,nismo uveli industrijsko mlijeko..
al dobro, i kad pije mlijeko iz bočice zna zaspati..mala ljenčina..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 19:29   #33
Zoro007, svaka čast. Istina je da se lako nauče na bočicu i zato se savjetuje hraniti na žličicu, ali najbitnije je da beba papa ono najbolje- majčino mlijeko. Nije lako stalno se izdajati ali, ako je to jedini način da beba dobije majčino mlijeko, onda je i najbolji.
pipice is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 21:38   #34
Quote:
zoro007 kaže: Pogledaj post
e svašta..ako dijete prihvaća dojku, ne vidim razlog zašto ne dojiti?

evo moje iskustvo..
rodila sam kad sam bila u 35. tjednu trudnoće. odmah nakon poroda (nekoliko sati kasnije) su mi gurnuli pumpu za izdajanje i tako sam već počela vježbati dojku..naravno da je izašao samo kolostrum, možda svega 5ml, ali i to sam odnijela na odjel gdje je beba ležala i dobila je tip par kapi - jer se upravo to prvo, nezrelo mlijeko zdravo za dijete.
pumpala sam svaka tri sata (i po noći) i dva dana je izlazio samo kolostrum. ja sam kod svakog obroka bila kod nje i uz pomoć babice sam je stavila na dojku. povukla je par puta (nismo je previše umarali, ca 15-tak minuta) i onda joj dali bočicu sa njihovom hranom i kolostrumom.
treći dan mi je počelo teći mlijeko i tako smo je prebacili samo na moje mlijeko..svaki obrok sam je stavljala na grudi, čisto da se ne odvikne sisanja. znali smo da nema dovoljno snage da se u potpunosti nahrani iz dojke.

treći dan sam izašla iz bolnice i naručila pumpu iz apoteke. preko dana sam izdajala u bolnici (bila sam čitavo vrijeme kod nje), a preko noći kod kuće i donosila to mlijeko u bolnicu. naravno da sam se pri tome držala higijenskih uputa koje su mi dali u bolnici (steriliziranje bočica itd.)

danas imam problem da je očito pomalo lijena da se nahrani samo iz dojke..umori se brzo..tako da joj nakon dojenja dodantno obično dajem bočicu sa mojim mlijekom...dakle,nismo uveli industrijsko mlijeko..
al dobro, i kad pije mlijeko iz bočice zna zaspati..mala ljenčina..
Bravo! Kad sam ja htjela koristiti pumpicu,da mi brže dođe mlijeko jer mališa nije htio baš vući,onda su mi sestre u bolnici rekle da to nema smisla jer s pumpom mi mlijeko neće doći. Baš su tuke
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2008., 21:44   #35
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
Bravo! Kad sam ja htjela koristiti pumpicu,da mi brže dođe mlijeko jer mališa nije htio baš vući,onda su mi sestre u bolnici rekle da to nema smisla jer s pumpom mi mlijeko neće doći. Baš su tuke
stvarno steta jer sam ja prosla sta i zoro..izdojavala i toga bas i nije bilo puno..ali nisam odustala pa je s vremenom bilo sve manje njihove hrane i sve vise mog mlijeka..samo sta je mala uvijek to pila iz boce..meni bilo svejedno sve dok ga je pila
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 10:42   #36
ja svog nisam nažalost stavila na prsa, samo sam se izdajala jer je bio premalen i prerizičan za takvo nešto. Kada pročitam "mrvica od 2600" - meni je to bio div jer je on bio 1680, a i on je bio div za svoju starost od 30 tjedana.
nadicab is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 11:52   #37
nadicab mene je moju bilo straj uzet je a imala je zbog ciscenja 2360, svaka cast ne mogu zamislit koliko ti je bebica sicusna bila jer ova moja je meni bila ko mrvica...tata je tek sad nosa kad je uvatila 3200, panika ga je hvatala pa ga nisan silila zato sad njih dvoje uzivaju svi mi govore da smo je razmazili e pa neka i zasluzila je mazimo se, pazimo i ljubimo te se nasmijemo na svaki njezin osmijeh (iako znamo da je to od olaksanja jer se pokakala)..ja san rodila na carski, donili su je drugi dan samo da je vidim, treci dan san je provala na sisu ne znan zasto nije tila, izdajala san se ali nije tila pit, psihicki me je to ubijalo. Tesko je kad dijete izgubi 10% i nesmi vise, virujte mi provali bi sve samo da pocne jest pa cak i dali bocu na dudu, ne znam mozda je moja tvrdoglava ili lijena kako su u bolnici rekli ali ona je cijelo vrijeme spavala tako da kad bi joj davala na zlicicu sve se prolijevalo vanka. Sad mi je zaj sta sisu nije prihvatila jer po meni lijepse je, zdravije a i lakse kad sisu uzme nego se svako malo dizat pravit mliko i prokuhavat bocice, na pocetku dok smo je hranili svake 2 ure uopce nisan spavala jer hranjenje traje sat vremena, dok podrigne pola sata, pola sata da prokuham i odma napravi mliko jer vec triba papat...sad je hranjenje svaka 3-4 sata, jos uvijek traje po uru vrimena jer umori se pa se odmara na boci, malo zaspe pa se opet probudi i tako. Ali kad san vidila na zadnjem vaganju da ima 3200 niko sritniji od mene.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 14:56   #38
Quote:
nadicab kaže: Pogledaj post
ja svog nisam nažalost stavila na prsa, samo sam se izdajala jer je bio premalen i prerizičan za takvo nešto. Kada pročitam "mrvica od 2600" - meni je to bio div jer je on bio 1680, a i on je bio div za svoju starost od 30 tjedana.
to ti vjerujem..jer kad su nama rekli da je nasa mala 'jako velika' sa 31 tjedan i ravno 2kg..meni mrak pao na oci..u biti je bila jako duga 48cm..
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 16:41   #39
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
Bravo! Kad sam ja htjela koristiti pumpicu,da mi brže dođe mlijeko jer mališa nije htio baš vući,onda su mi sestre u bolnici rekle da to nema smisla jer s pumpom mi mlijeko neće doći. Baš su tuke
bas steta! bas su tuke! mozda im je bilo previse posla sa pumpanjem i upucivanjem pa su te skinule sa dnevnog reda..?
u sobi gdje je lezala moja kcer su lezale bebe koje su puno prije rodjene nego ona. recimo jedan mali koji mora da je rodjen negdje u 25.tjednu ili slicno..rodjen je sa 850g. gledajuci ga, ne bih rekla da je imao vise od 1200g. vidim da su ga hranili djelomicno sa sondom, djelomicno sa bocicom, ali ga je majka redovito stavljala na grudi..
a vidjela sam da su na slican nacin postupali i sa ostalim bebama..
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 01:33   #40
Quote:
pipice kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem baš da iz Dubrovnika idu rađati u Split! Rodilište u Dubrovniku nema baš loše uvjete a , što se tiče dojenja, nedavno je dobilo titulu "Rodilište prijatelj djeteta". Ako se djeca iz bilo kojih razloga ne mogu dojiti, majke im donose izdojeno mlijeko na neonatologiju. Inače se forsira samo dojenje.
U pravu si, površno sam napisala, to i ja čujem za DU.
Zapravo sam mislila na krajeve prema Hercegovini...puno je rodilja na ST rodilište i doktore, uglavnom ( a posebna priča je rađanje u Hrvatskoj radi porodiljne naknade)
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.