Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2018., 14:09   #2701
Hrvatska priča i POVRS iz kuta gledanja novog šefa HKoV-a

Quote:
Što se tiče protuoklopnih raketnih sustava, kako je već i spomenuto, BOV Patria s 30 mm topom imat će integriran i protuoklopni vođeni raketni sustav što će znatno unaprijediti sposobnosti postrojbi HKoV-a za vođenje protuoklopne borbe. Protuoklopni prijenosni vođeni raketni sustavi kojima raspolažu postrojbe HKoV-a svojim taktičko-tehničkim značajkama zadovoljavaju zahtijevane sposobnosti, a Dugoročni plan razvoja OSRH svakako predviđa zamjenu postojećih protuoklopnih vođenih raketnih sustava u iduće tri do četiri godine.
Jel mi netko može objasniti tko je tu lud....?!?
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:08   #2702
Što u citiranom tekstu nije smisleno?
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:13   #2703
Ako sustavi koje imamo zadovoljavaju zahtjeve, zašto će se mijenjati u iduće tri do četiri godine?
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:16   #2704
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Ako sustavi koje imamo zadovoljavaju zahtjeve, zašto će se mijenjati u iduće tri do četiri godine?
Pa zato jer se ne proizvode.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:22   #2705
Imamo ih 25 godina ( Fagot, Metis), pa bi bio red napraviti kvalitativni i kvantitativni iskorak.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:28   #2706
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Imamo ih 25 godina ( Fagot, Metis), pa bi bio red napraviti kvalitativni i kvantitativni iskorak.
A dovoljno su dobri za nositi se s bilo čime u susjedstvu od oklopa. Na to je zapovijednik valjda mislio.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 16:51   #2707
Quote:
Loxhr kaže: Pogledaj post
A dovoljno su dobri za nositi se s bilo čime u susjedstvu od oklopa. Na to je zapovijednik valjda mislio.
Kolega protuoklopni raketni sustavi imaju svoj vijek trajanja,dakle godinu proizvodnje ne onu kad su kupljeni,a kupovalo se sve i svašta jer smo bili pod embargom.
Ako se ostvari plan u iduće tri četri godine to bi bilo sasvim ok.
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 18:08   #2708
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Što u citiranom tekstu nije smisleno?
Pa za vozila mehaniziranog pješaštva smo uzeli Spike na kupolama u količini od 8 pozicija bez da je HKoV odabrao POVRS koji će nasljediti METIS i FAGOT. I bez da je isti testiran kod nas. Odabirom Spike sustava na vozilima više manje je jasno što će ići kao prijenosni sustav... osim ako nisu skroz ludi... Da je bilo pameti prvo bi se odabrao novi POVRS na razini KHoV-a te kad se to obavi između ostalog se trebala tražila kupola za prevožnjake pješadije koja ima 30mm top i odabrani POVRS... ili je moja logika kriva?!?
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 18:18   #2709
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Pa za vozila mehaniziranog pješaštva smo uzeli Spike na kupolama u količini od 8 pozicija bez da je HKoV odabrao POVRS koji će nasljediti METIS i FAGOT. I bez da je isti testiran kod nas. Odabirom Spike sustava na vozilima više manje je jasno što će ići kao prijenosni sustav... osim ako nisu skroz ludi... Da je bilo pameti prvo bi se odabrao novi POVRS na razini KHoV-a te kad se to obavi između ostalog se trebala tražila kupola za prevožnjake pješadije koja ima 30mm top i odabrani POVRS... ili je moja logika kriva?!?
Testiran prije 2.5 godine.
__________________
There are no good guns, There are no bad guns. A gun in the hands of a bad man is a bad thing. Any gun in the hands of a good man is no threat to anyone, except bad people.
MadMax- is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 22:47   #2710
Češka je odabrala Izraelski NAMER.

Meni je jedino bitno zamjena M80 i to sa Izraelskim heavy APC-om NAMER sa borbenom kupolom koja je pri završetku testiranja i pod obvezatno aktivnim sustavom zaštite Trophy (heavy), sa 60 tona, pa ti pucaj po njemu ...

Nas je malo i ne možemo si dopustiti taj luksuz da nam ljudi stradavaju tek tako, po meni zaštita No.1. (pasivna - aktivna), pa ostalo sve redom ...
Navaho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 00:36   #2711
Quote:
S-lash kaže: Pogledaj post
ovo je pravo čudo kako ovdje neki zaključuju ideje o uvođenju naoružanja u HV.

Ideja da Slovenija razmišlja/planira kako bi se pridružila iniciativi OCCAR preko koje bi nabavila preostala vozila 8x8 (Boxer), jer jih je od planiranih 135 nabavljeno samo 30 (AMV).

Iz toga sljedi da i Hrvatska kupuje Boxer a sve to če se platiti iz nepostoječih EU fondova. Pa jeste li normalni?
Nema tu nikakvih zakljucaka, posaljite van vise od NBKO desetine i nakon par godina ce vam se dividende poceti zbrajati, sto se Boxera tice tu imas pravo, pregovore jos niste poceli, a pitanje je sto ce iz njih proizaci. O potonjem malo vise obrazovanja( imas i na internetu)
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 00:40   #2712
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Pa za vozila mehaniziranog pješaštva smo uzeli Spike na kupolama u količini od 8 pozicija bez da je HKoV odabrao POVRS koji će nasljediti METIS i FAGOT. I bez da je isti testiran kod nas. Odabirom Spike sustava na vozilima više manje je jasno što će ići kao prijenosni sustav... osim ako nisu skroz ludi... Da je bilo pameti prvo bi se odabrao novi POVRS na razini KHoV-a te kad se to obavi između ostalog se trebala tražila kupola za prevožnjake pješadije koja ima 30mm top i odabrani POVRS... ili je moja logika kriva?!?
Spike je izabran prije 11god., ali nije bilo novaca za njegovu kupnju, i dobro je da nije tada kupljen, jer peta generacija koju nabavljamo predstavlja teh.vrh trenutno i srednjorocno.
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 06:58   #2713
Ma izabran je znaš kako, isto mogu reći i za Kongsbeegov MCRWS za koji je još Polančec potpisao ugovor o kupnji i integraciji prije 10 godina. I di je to sad?! Da odmah razjasnimo ja nemam ništa protiv izraelaca ili Spikea, to je odličan sustav i svejedno mi je hoćemo li imati njega Javelin, Dragu ili Peru, smeta me način na koji se odlučuje o strateškim stvarima konkretno odabiru POVRS i njegovoj implamentaciji na ono što već imamo...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 07:31   #2714
Quote:
Bahaticek kaže: Pogledaj post
Nema tu nikakvih zakljucaka, posaljite van vise od NBKO desetine i nakon par godina ce vam se dividende poceti zbrajati, sto se Boxera tice tu imas pravo, pregovore jos niste poceli, a pitanje je sto ce iz njih proizaci. O potonjem malo vise obrazovanja( imas i na internetu)
nemas pojma o cemu govoris.

1. jesmo. Ne brini ti za naše dividende.

2. bilo je zakljucaka (plus.nesto)

3. ja nisam tvrdio da cemo 100% uzeti Boxere, nego da je to plan, ima se i priopčenje MORSA, dok si ti napisao da se kupuje novi BOV, bez ikakvog oficielnog izvora. Možda ti se snilo, a ovdje odmah ko bik na jagode ljudi vjeruju svakoj gluposti. Još da EU fondovi plate. Moraš mislit. Što vam treba uopšte novi BOV? Možete postoječe opremiti sa 30mm, jer nisu svi opremljeni sa 12,7mm. 8 komada če bit opremljeno sada, a ostali mogu biti kasnije. Netreba vam novi BOV za to. Kod nas barem kapiram da žele u program boxera zbog 1.) političkog straha od Patrije, 2.) jer postoji program OCCAR u kojom je BOXER, (AMV nije) pa se može "bolje" proči kroz ta program, 3.) da se opet ne pravi tender, jer je prvi bio katastrofa zbog sapunice koja je išla uz njega.

Kod vas nema potrebe za novi BOV.


Čitaj malo šta ko piše.
__________________
Slovenija se štiti ugovorima s Italjom i Mađarskom,... Slovenija ne plaća ništa, kaže Šćuri.
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 12:57   #2715
Quote:
S-lash kaže: Pogledaj post
nemas pojma o cemu govoris.

1. jesmo. Ne brini ti za naše dividende.

2. bilo je zakljucaka (plus.nesto)

3. ja nisam tvrdio da cemo 100% uzeti Boxere, nego da je to plan, ima se i priopčenje MORSA, dok si ti napisao da se kupuje novi BOV, bez ikakvog oficielnog izvora. Možda ti se snilo, a ovdje odmah ko bik na jagode ljudi vjeruju svakoj gluposti. Još da EU fondovi plate. Moraš mislit. Što vam treba uopšte novi BOV? Možete postoječe opremiti sa 30mm, jer nisu svi opremljeni sa 12,7mm. 8 komada če bit opremljeno sada, a ostali mogu biti kasnije. Netreba vam novi BOV za to. Kod nas barem kapiram da žele u program boxera zbog 1.) političkog straha od Patrije, 2.) jer postoji program OCCAR u kojom je BOXER, (AMV nije) pa se može "bolje" proči kroz ta program, 3.) da se opet ne pravi tender, jer je prvi bio katastrofa zbog sapunice koja je išla uz njega.

Kod vas nema potrebe za novi BOV.


Čitaj malo šta ko piše.

S-Lash, nacelno ne odgovaram na postove, posebno kada vidim da je netko trol ili blizu njega. Iako duboko ne vjerujem da si provenijencije za koju se predstavljas ima puno borbenih pjetlica koji vide novo prepucavanje na nacionalnoj osnovi SLO-HR.
Na toj relaciji to konstituira neutemeljeniju fikiciju neprijateljstva i najbesmisleniji igrokaz politikanstva ( na jednoj i drugoj strani) , jos manje imam ukusa za potpaljivanje tih fikcija od “trece” strane,stoga…

A. Slovenija i Hrvatska imaju odlicne vojno-vojne odnose, tako da “ton” “ tvojih”upisa na svu srecu nije realnost nasih odnosa.
B. Slovenija je od svih ex-Yu drzava mogla najbrze i najbezbolnije “ westernizirati” svoju opremu( jeftino), nazalost uskogrudnost, skrtost i nedostatak vizije politickih kasti su to pokopali.
C. Vezano uz kupnju, sa odlicnom industrijskom bazom, offset posljedice dvije do tri nabave u razdoblju 1997-2007 bi imale ogroman ucinak na citavo SLO gospodarstvo.
C. Angazman Slovenije van njenih granica nije proporcionalan broju, profesionalnosti i obucenosti ( namjerno ne opremljenosti ) njenih vojnika
D. Vezano uz ranije, ali i bitnije koketiranje sa Putinovom Rusijom , vrata za donacije slicne HR su zatvorena ( upiti za M-ATV, Humvee i sl-odbijeni)
E. Politicki utjecaj nije na zeljenoj razini, usko vezano uz opremanje, trampe (kupnja za ostvarenje pol.cilja) su propale i propasti ce( 1996/7 AH-1W+L2A4 za NATO, sutra Boxer za politicku naklonost DE i gradnju “ nadmoci” nad ?)

Usko na temu novog HR BOV-a, nemam previse postova pa nadji post kada sam prvi put spomenuo uvodjenje novog BOV-a za zamjenu AMV-a u HKoV-u , u vrlo izglednom slucaju da ti se nece dati-davno prije spomena SLO Boxera.

Sto se tice opremanja iz buducih obrambenih fondova EU, ponavljam imas vec dosta toga online, procitaj jer ce bas “tvoja” Slovenija imati medju prvima koristi od ranijih.

P.S. Kada citiras Scurija, imas pravo, Slovenija ne placa ili bolje receno placa minorno za uslugu AP, no perpetuiranje te cinjenice nece angazirati HR javni prostor na sprecavanju dolaska novog lovca
u EBA-u, i time provodno kmecanje , kukanje, zlovolju , jal i bijes srp…kasljuc...pardon “ slovenskih” “forumasa”….
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 14:05   #2716
Quote:
Bahaticek kaže: Pogledaj post
S-Lash, nacelno ne odgovaram na postove, posebno kada vidim da je netko trol ili blizu njega. Iako duboko ne vjerujem da si provenijencije za koju se predstavljas ima puno borbenih pjetlica koji vide novo prepucavanje na nacionalnoj osnovi SLO-HR.
Na toj relaciji to konstituira neutemeljeniju fikiciju neprijateljstva i najbesmisleniji igrokaz politikanstva ( na jednoj i drugoj strani) , jos manje imam ukusa za potpaljivanje tih fikcija od “trece” strane,stoga…

A. Slovenija i Hrvatska imaju odlicne vojno-vojne odnose, tako da “ton” “ tvojih”upisa na svu srecu nije realnost nasih odnosa.
B. Slovenija je od svih ex-Yu drzava mogla najbrze i najbezbolnije “ westernizirati” svoju opremu( jeftino), nazalost uskogrudnost, skrtost i nedostatak vizije politickih kasti su to pokopali.
C. Vezano uz kupnju, sa odlicnom industrijskom bazom, offset posljedice dvije do tri nabave u razdoblju 1997-2007 bi imale ogroman ucinak na citavo SLO gospodarstvo.
C. Angazman Slovenije van njenih granica nije proporcionalan broju, profesionalnosti i obucenosti ( namjerno ne opremljenosti ) njenih vojnika
D. Vezano uz ranije, ali i bitnije koketiranje sa Putinovom Rusijom , vrata za donacije slicne HR su zatvorena ( upiti za M-ATV, Humvee i sl-odbijeni)
E. Politicki utjecaj nije na zeljenoj razini, usko vezano uz opremanje, trampe (kupnja za ostvarenje pol.cilja) su propale i propasti ce( 1996/7 AH-1W+L2A4 za NATO, sutra Boxer za politicku naklonost DE i gradnju “ nadmoci” nad ?)

Usko na temu novog HR BOV-a, nemam previse postova pa nadji post kada sam prvi put spomenuo uvodjenje novog BOV-a za zamjenu AMV-a u HKoV-u , u vrlo izglednom slucaju da ti se nece dati-davno prije spomena SLO Boxera.

Sto se tice opremanja iz buducih obrambenih fondova EU, ponavljam imas vec dosta toga online, procitaj jer ce bas “tvoja” Slovenija imati medju prvima koristi od ranijih.

P.S. Kada citiras Scurija, imas pravo, Slovenija ne placa ili bolje receno placa minorno za uslugu AP, no perpetuiranje te cinjenice nece angazirati HR javni prostor na sprecavanju dolaska novog lovca
u EBA-u, i time provodno kmecanje , kukanje, zlovolju , jal i bijes srp…kasljuc...pardon “ slovenskih” “forumasa”….
Vidiš da ne čitaš dobro.

A. Meni stavljaš trolovanje, ja odgovarao #plus.nesto a ti odmah da sam tebi i počeo ovu "razpravu" Kažeš meni ton...sam počinješ priču o nekim dividendama u tonu: malo šaljete ljudi okolo i tako. Veoma prijateljski i dobronamjerno, jelda

pod B. i C. se slažem, mogli bismo puno bolje. Ali nema veze sa upisom prije ili samom temom.

Č. slanje vojnika u inozemstvo je stvar politike i u okviru mogučnosti (stanja vojske, budgeta,...) Po broju stanovništva, samog broja vojske, nismo na vrhu ali nismo ni na dnu. Ali ovo nema veze sa upisom prije ili temom.

D. Slovenija nije uputila upit za donaciju M-ATV, jer imamo Valuke. Rentali smo jih u Afganistanu (4 komada) gdje su bili i na procjeni dali su ta vozila za SV potrebna ali zbog Valuka, nismo ni tražili za donaciju. Humvee smo dobili direktno iz programa Vlada - Vladi, valjda kupili smo originalna vozila, a rezervne djelove dobivamo u sklopu "pomoči" u okviru Vlada - Vladi.
Kao donaciju smo dobili 7 Cougara koji če se koristiti za EOD jedinicu. PRvi je več bio moderniziran i remontovan i sada je na testiranju u jedinici, kako bi se odpravile sve mane i uvela poboljšanja ako su potrebna. Sve je to javno na internetu, nije nikakva tajna. Tako da opet nisi u pravu. Ali nema veze sa upisom prije ili samom temom.

E AH-1W je bio na procjeni tamo neke 1996 i nije se išlo do kraja, jer nije ni vojska znala šta i kako a i politika zbog EU --> Tiger i Nem/Fr utjecaj kod proširenja.
Leo 2 su nam odbili jer su željeli da kupimo Leo 1, a opet je to bilo u devetdesetim godinama, šta nema veze sa današnjim stanjem. Niko nam sada nije odbio ništa, jer mi nismo tražili. Stavljati neke "želje" iz devetdesetih nije baš ozbiljan argument. Ali nema veze sa upisom prije ili samom temom.

Opet u prijateljskom tonu piše "gradnja nadmoči nad?". Ne ide za gradnju nadmoči nego za ispunjavanje zaveza Natu - 2 srednje bataljunske grupe.

Da HR BOV si spomenuo prije upisa o slovenskom planu nabavke BOXERA, ali nisam se ja nate osvrnuo nego na plus.nesto. Zasto mislim da nece biti nista od novog BOV (drugi model) sam več rekao.

OCCAR nije EU fond nego je organizacija za nabavku i upravljanje oružanih sistema kroz cjeli životni ciklus, znači neka management organizacija a ne neki fond za nabavku. Znači nisi u pravu
Quote:
OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement / Organisation for Joint Armament Co-operation) is an international organisation whose core-business is the through life management of cooperative defence equipment programmes.
P.S: ovo sa Ščurijem je baš zbog hrvata, koji su godine i godine ovdje trubili da Slovenija mora da naplačuje air policing (a nemaju uopšte pojma o Slovenskom Air Policingom), a neki čak i javno lagali na HRT kao što je Štimac. Lagalo. Dokazljivo. A čovjek častnik. Sramota. Ali nema veze sa upisom prije ili samom temom.
__________________
Slovenija se štiti ugovorima s Italjom i Mađarskom,... Slovenija ne plaća ništa, kaže Šćuri.
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 17:08   #2717
Samo da napomenem, bez uvrede bilo kome, da se moje pisanje odnosilo iskljucivo na ono sto je bahaticek napisao i u odgovoru njemu agentRico koji je spomenuo boxera, a da ni najmanje nisam nista zakljucivao iz pisanja s-lasha.
Tako da ne znam sto pricas o meni. Bez uvrede, ali dozivljam te kao trola i nikakve zakljucke iz tvog pisanja nisam izvodio.
Vrati se 2 stranice unazad i pogledaj prvu objavu bahaticeka o novom BOV, i potom objavu agentRico o boxeru.
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2018., 18:02   #2718
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Samo da napomenem, bez uvrede bilo kome, da se moje pisanje odnosilo iskljucivo na ono sto je bahaticek napisao i u odgovoru njemu agentRico koji je spomenuo boxera, a da ni najmanje nisam nista zakljucivao iz pisanja s-lasha.
Tako da ne znam sto pricas o meni. Bez uvrede, ali dozivljam te kao trola i nikakve zakljucke iz tvog pisanja nisam izvodio.
Vrati se 2 stranice unazad i pogledaj prvu objavu bahaticeka o novom BOV, i potom objavu agentRico o boxeru.
I ja sam mozda krivo zbrojio 2 i 2, eto

Ako sam unio kaos na temu, isprike. :P
agentRico is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2018., 21:39   #2719
Kroz transfer tehnologije ĐĐSV je osposobljen za proizvodnju, montažu i ispitivanje vozila AMV 8x8. Temeljem iskazane kvalitete u realizaciji ugovorenih poslova, Patria nam je dodijelila OEM ("Original Equipment Manufacturer") certifikat, kao jedinom proizvođaču izvan Finske.
http://www.poslovni.hr/hrvatska/dire...provodi-340416

Zanimljivo je da finsko ime Patria, jedino je Hrvatska prihvatila. U Poljskoj i Sloveniji to su Rosomak i Svarun. Mi nemamo vlastito ime za taj BOV.
Da stvar bude zanimljivija rosomak je kuna.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosomak_tundrowy
Svarun je Svarog, slavenski bog vatre i neba
https://sl.wikipedia.org/wiki/Svarog
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 20:51   #2720
Quote:
plus.nesto kaže: Pogledaj post
Kroz transfer tehnologije ĐĐSV je osposobljen za proizvodnju, montažu i ispitivanje vozila AMV 8x8. Temeljem iskazane kvalitete u realizaciji ugovorenih poslova, Patria nam je dodijelila OEM ("Original Equipment Manufacturer") certifikat, kao jedinom proizvođaču izvan Finske.
http://www.poslovni.hr/hrvatska/dire...provodi-340416

Zanimljivo je da finsko ime Patria, jedino je Hrvatska prihvatila. U Poljskoj i Sloveniji to su Rosomak i Svarun. Mi nemamo vlastito ime za taj BOV.
Da stvar bude zanimljivija rosomak je kuna.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosomak_tundrowy
Svarun je Svarog, slavenski bog vatre i neba
https://sl.wikipedia.org/wiki/Svarog
Rosomak je gorska kuna iliti wolverine.
Pred dosta godina se pojavio prijedlog, čiji da se kod nas Patria zove Pauk, po Andriji Matijašu.

Iako bi logičnije Borna.
Borna kola
__________________
Media: Are the words “I have a cunning plan” marching with ill-deserved confidence in the direction of this press conference?
Sabahudin: They certainly are!
watrai is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.