Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2009., 17:05   #1
Arrow Kajkavski govori (i spominanje)

Meni nije lijep kajkavski stokavski, tj. stokavski od strane kajkavaca (npr. svuda naglase automatski prvi slog CEstarina, POnedjeljak, CEtvrtak ). Osim toga kajkavci nikako da se rijese svoga straznjeg poluzaokruzenog A (bliskog dubrovackom ). S druge strane, cakavcima se manje osjete odstupanja od standarda, pa makar i pogodili krivi slog, ne zvuci toliko off.
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 18:29   #2
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Meni nije lijep kajkavski stokavski, tj. stokavski od strane kajkavaca (npr. svuda naglase automatski prvi slog CEstarina, POnedjeljak, CEtvrtak ). Osim toga kajkavci nikako da se rijese svoga straznjeg poluzaokruzenog A (bliskog dubrovackom ). S druge strane, cakavcima se manje osjete odstupanja od standarda, pa makar i pogodili krivi slog, ne zvuci toliko off.
Na mojoj Novoj Vesi, izgovaralo se (a nadam se da se još uvijek izgovara) cestarina, ponedjeljak (ali zapravo češće pondelek), četvrtak.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 20:36   #3
Nisem ja kriv kaj su ih kajkavci navčili pisati - da bi im zauzvrat vzeli njihov književni jezik! Ja si vekšu pljačku v hrvatskoj povjesti nemrem zamisliti!

Kajkavci ga več neg Slovenci, pa pak nemaju svojega oficijelnoga kniževnoga jezika! To je katastrofa!

Kaj se Dalmatinci tiče, oni sami dopuštaju kaj ih štokavski vlaški prevzeme, i činjenica je da dalmatinski čakavski gadno izumire. Na žalost, jer je dosta rieči otočkih govori slično il isto kajkavskim, zbog starosti jezika; štokavske rieči imaju noveše glase, dok su kajkavski i čakavski ostali originalneši - slavenski jeziki.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:30   #4
Kajkavsko narječje i govori

Promotrite ovu kartu sa wikipedije. http://hr.wikipedia.org/wiki/Datotek...n_dialects.PNG
Čini mi se prilično nerealno. Nisam ima dojam da je kajkavsko narječje rašireno toliko južno.

Zanima me je li kajkavko narječje zaista toliko prošireno prema ovim južnim krajevima, Sisku i slično i jeli se tamo doista govori kajkavski ili je to neka greška? Još bi bilo bolje ako ima ljudi iz tih krajeva da to potvrdne ili ospore.
Dejan3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:45   #5
Normalno da niesi imel pojma kad se Kajkavski negira i potiskuje v vsim segmentima!

Naravno da kajkavski jezik ide tuliko juzno, i govori se v selima okoli i ispod Siska. V samom Sisku bash i ne, jer tam dominiraju nadoseljeni Vlahi s podrucja okolne bifshe Vojne Krajine.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:51   #6
Kajkavci do Gorskog Kotara.
aragon6151 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:53   #7
Imali nekoga iz tih gradova koji su obuhvaćeni na toj karti da to potvrdi ili ospori?
Dejan3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:54   #8
Ima li nekoga iz tih gradova koji su obuhvaćeni na toj karti da to potvrdi ili ospori?
Dejan3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 14:58   #9
Vse su to provjereni podatki.
Znas postoji dosta ljudi koji se bave kajkavskim jezikom.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:00   #10
Zanima me kako zvuči taj kajkavski i koliko je sličan onom poznatijem zagorskom i slično?
Dejan3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:03   #11
Aha. sam to.
Cuj kaj da ti velim, zvuci kajkavski

Slicen je turopoljskom i prigorskom oko Zagreba.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:21   #12
Quote:
Dejan3 kaže: Pogledaj post
Promotrite ovu kartu sa wikipedije. http://hr.wikipedia.org/wiki/Datotek...n_dialects.PNG
Čini mi se prilično nerealno. Nisam ima dojam da je kajkavsko narječje rašireno toliko južno.

Zanima me je li kajkavko narječje zaista toliko prošireno prema ovim južnim krajevima, Sisku i slično i jeli se tamo doista govori kajkavski ili je to neka greška? Još bi bilo bolje ako ima ljudi iz tih krajeva da to potvrdne ili ospore.
Hm,to oko Siska je teško podijeliti.

U samom Sisku i njegovoj bližoj okolici(prigradskim naseljima) prevladava štokavica.
Stari Siščani bili su kajkavci,ali industrijalizacijom i doseljavanjem od kraja 19. stoljeća pa jednim djelom 20. postaju štokavci.
U okolnim posavskim selima govori se kajkavskim,ali ''gore'' prema Petrinji govori se,kako volimo reći ''krđanski'',dakle štokavština

Da,mislim da je na Wikipediji nerealno prikazano,ali 'ko će bit' pametan tu?
Ni ja u Sisku nisam sigurna.
fokylady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:41   #13
Vec v prvim selima kraj Siska se govori kajkavski.

Petrinju su osnovali Turki, tak da je Petrinja nit nigdar ne bila kajkavska

a Sisak je zapraf Sisek.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:47   #14
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
Vec v prvim selima kraj Siska se govori kajkavski.

Petrinju su osnovali Turki, tak da je Petrinja nit nigdar ne bila kajkavska

a Sisak je zapraf Sisek.
Živiš u zabludi

Napisala sam prigradska naselja


Kako govoriti o dijalektu kada su naseljena pedesetih,šezdesetih?
Tamo se može svašta naći. Ja sam jezik naučila u školi jer da sam učila u prolazu ne bih ništa znala.
fokylady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 15:53   #15
a nije baš da ljudi ovdje pričaju hard core kajkavski ali ono, zna se omaknuti 'kaj si rekel!?' ali više iz zajebancije nego zbog toga kaj ljudi za stvarno tak pripovedaju, sem mene naravno!
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 16:00   #16
Quote:
fokylady kaže: Pogledaj post
Živiš u zabludi

Napisala sam prigradska naselja


Kako govoriti o dijalektu kada su naseljena pedesetih,šezdesetih?
Tamo se može svašta naći. Ja sam jezik naučila u školi jer da sam učila u prolazu ne bih ništa znala.
koji jezik, kajkavski il stokavski?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 16:10   #17
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
koji jezik, kajkavski il stokavski?
Štokavski

Jezik kojim pričam.
Kajkavski(turopoljsko-posavski,kako ga nazivaju) nikad nisam učila jer nisam bila u okolini gdje bih ga mogla usvojiti.
fokylady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 16:21   #18
Nakon što je prošla opasnost od turaka Banija, krajevi na desnoj, južnoj obali Kupe, je ponovo naseljena kajkavcima s lijeve strane Kupe i iz Turopolja.
Sada je to dosta miješani govor, meni zvuči kao kajkavski sa štokavskim naglascima. Dosta drugačija kajkavsko-štokavska mješavina u odnosu na zagrebački govor.
Petrinja je nekad bila kajkavska, ali se nakon 2. svjetskog rata taj govor počeo gubiti. A nakon 1995 se i doselilo dosta bosanaca štokavaca.
Donauschwabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 16:47   #19
Pa tak nekak.
Ipak, kajkavski je.

Sisek jos primamo pod Kajkavsku regiju, Petrinju ne.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 21:07   #20
Sisak je danas lički grad ustvari,nije li?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:00.