Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2007., 09:16   #1
Čišćenje senzora, leće, itd...

Dakle, imam problem, nahvatalo mi se na senzoru raznog smeca i trebalo bi ga ocistiti.
Kupila sam prije onaj set za ciscenje u Hami - tekucina, rizin papir i pumpica s cetkicom.
I probala ja ispuhati ta sranja sa senzora - jer senzor je jako osjetljiv i totalna mi je panika da ga ne taknem.
Medjutim nije nista uspjelo. Sranja i dalje na fotkama.

Zna li netko kamo da ga vozim na ciscenje ili smijem njezno i sama probati ga pocistiti cetkicom koja se nalazi na puhaljci??

Fototeh sam zvala oni ga ociste za 430 kn - mozda netko zna dobrog majsotra za manje love??

Inace fotic se koristi u terenske svrhe i star je 2 i po godine.
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 09:29   #2
Evo samo prikaza kako je to izgledalo a sad je jos gore.
Ne da mi se da svaku fotku prvo moram cistiti u PS-u da bi ju mogla nekome pokazati.



I da objektivi su besprijekorno cisti a na senzoru sam i sama vidjela da ima sranja.
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 09:34   #3
eh, moj je otrpilike isto star ali nemam smeca uopce, bar se nadam ja sam sve sto mi se nahvatalo uspio ispuhati sa pumpicom (ručnom). Ja bi ti preporucio da odes na forume od www.dpreview.com site-a i da proguglaš za time da li je netko već čistio senzor sa haminim kompletom, mislim da buš tamo našla dosta savjeta od kojih neki moghu biti i kvalitetni

p.s. znatizelje radi, koje objektive sve imas
__________________
Nijedan život nije promašen! Uvijek možeš biti loš uzor.
StetoCina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 11:30   #4
veoma cest problem kot d70 je bas to smece na senzoru.. u sloveniji su iste cjene za ciscenje kao kod vas.. i kad sam sam probao sa tim kompletom nisam uradio bas nista.. sve je bilo jos isto.. tek onda, kad sam dao to uraditi strucno, su mi rjesili probleme..

preporucujem da nades nekog jeftinijeg i da ti to strucno obavi.. inace mozes da unistit senzor, ako si previse grub..
__________________
nina osenar, sve igre, sve vijesti
hadit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 02:41   #5
danijel u prizmi čisti za nešto iznad 100 kn.
cement is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 07:49   #6
THNX.
Jucer sam probala s cetkicom i napravila jos vece sranje, onda sam njezno prosla s rizinim papirom koji sam kupila za optiku i prilicno popravila stvar, al mislim da ce ipak morati u profi ruke.
Kazes Danijel u Prizmi. Pa onda bum vjerojatno tamo otisla. Ako je covjek kojeg preporucas vjerujem da ce biti OK.

Malo zazirem od obavljanja tako osjetljivih stvari sa strane jer ako nesto lose krene - sama sam si kriva i sama snosim troskove - za razliku od ovlastenih koji ce ti sigurno popraviti ako zaseru.

A mozda je to samo moja neka predrasuda.

Sto se objektiva tice imam njegov iz kita: 18-70, imam jedan stari makro 60mm i kupit cu si Nikon 70-300 u Fototehu za 1200 kn.

To je to. Ja sam terenac i ne mogu tegliti miljardu objektiva dok se penjem na vrh neke planine ili samo da hodam cijeli dan po ravnom pa umres.
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 06:37   #7
onda potrazi 18-200.. to je najbolje za terenska posla
__________________
nina osenar, sve igre, sve vijesti
hadit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 07:55   #8
Bojim se da mi je to nekako preveliki raspon zooma - takvi objetkivi i nisu bas naj naj.
Opcenito zoom nikad nece doseci razinu fiks-fokusa, ali jos ici na takav raspon...
Mislim, uglavnom teglim 18-70 i makro - a ovaj ce ici kad ne bude jako jakoih napora.

Al thanx na savjetu
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 14:49   #9
Ima na you tube-u dosta filmicha o tome...

http://www.youtube.com/watch?v=h2yfZ...elated&search=
http://www.youtube.com/watch?v=UPrxX...elated&search=
http://www.youtube.com/watch?v=VCM2U...bloger%2Ehr%2F

......
__________________
I said I'd write a letter
But I never got the time
sora is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 19:41   #10
senzoriranje

Zlatno pravilo je ne petljati doma s čišćenjem senzora, osim ako ti je to u malom prstu i to radiš stvarno često pa ti se isplati kupiti eclypse tekućinu i swabove... s obzirom da je čišćenje po servisima prilično jeftino, stvarno nema potrebe patiti se doma... ponavljam, osim ako trebaš čišćenje cca jednom tjedno...
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 23:24   #11
Ova metoda sa discofilmom mi se čini ok, da li je netko probao i gdje ima za kupiti te tekućine.
Čitao sam da je tekućina prvotno zamišljena za čišćenje gramafonskih ploča
thunderstorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 23:35   #12
Quote:
thunderstorm kaže: Pogledaj post
Ova metoda sa discofilmom mi se čini ok, da li je netko probao i gdje ima za kupiti te tekućine.
Čitao sam da je tekućina prvotno zamišljena za čišćenje gramafonskih ploča
nakon nekih ukupno 30 odrađenih čišćenjas eclypsom i swabovima, mogu reći da nisam nikada imao problema, prvih par čišćenja je bilo malo komplicirano zbog straha da nešto ne oštetim prizma je imala solidan izbor kad sam zadnji put bio tamo, prije nekih 4mj
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:46   #13
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Bojim se da mi je to nekako preveliki raspon zooma - takvi objetkivi i nisu bas naj naj.
Opcenito zoom nikad nece doseci razinu fiks-fokusa, ali jos ici na takav raspon...
Mislim, uglavnom teglim 18-70 i makro - a ovaj ce ici kad ne bude jako jakoih napora.

Al thanx na savjetu
preporucam 55-200 AF-S [1600 kuna] umjesto Nikon 70-300G
Nikon 70-300 G je neupotrebljiv (tj mekan) iznad 200, i ima jako puno kromatske aberacije (purple fringing), te jako spor i bucan autofokus

uzmi 55-200 AF-S mnogo je laksi i ostriji i ima AF-S motor za brzo i tiho fokusiranje
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 17:59   #14
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
preporucam 55-200 AF-S [1600 kuna] umjesto Nikon 70-300G
Nikon 70-300 G je neupotrebljiv (tj mekan) iznad 200, i ima jako puno kromatske aberacije (purple fringing), te jako spor i bucan autofokus

uzmi 55-200 AF-S mnogo je laksi i ostriji i ima AF-S motor za brzo i tiho fokusiranje
tako je, ne želiš valjda da ti pobjegnu modeli jel ti je autofokus prebučan
__________________
Boris-Photo Web
It's hard enough to remember my opinions, without also remembering my reasons for them! Friedrich Nietzche
Silent Eyes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 13:48   #15
Quote:
Silent Eyes kaže: Pogledaj post
tako je, ne želiš valjda da ti pobjegnu modeli jel ti je autofokus prebučan
to je moguce ako je model ptica
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 07:35   #16
Model u najvecem dijelu nije ptica tako da tesko da bude mi model bjezal-biljke su moja prica.
Stvar je u tome sto imam 18-70 pa bi htjela nastaviti na to bez poduplavanja intervala - mislim nije jako preklapanje, ali...

Al hvala, uzet cu to u obzir
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 16:04   #17
Kolegice ja bih vam ipak preporučao 18-200 obzirom na probleme koje imate sa senzorom.Ako su vam biljke glavni motiv mislim da bi vam ovaj objektiv pasao a mogao bi vas i ugodno iznenaditi.
Hendrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 12:16   #18
Quote:
cement kaže: Pogledaj post
danijel u prizmi čisti za nešto iznad 100 kn.
Danijel u prizmi NE čisti senzor, možeš kupit osnovni komplet za čišćenje (330kn) pa ti pokaže kako se čisti.
Upravo sam zvao.
thunderstorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 12:19   #19
Is that so???!!!

Hm...

Dakle treba trosit nofce...
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2007., 21:59   #20
dakle jeftinije ti je da ti fototeh ocisti
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.