Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2007., 15:51   #1
Magnetska rezonanca - nuspojave?

Radila sam MR mozga i očnih živaca prije 5-6. Otada me povremeno propikava na raznim mjestima u glavi (inače ne patim od glavobolja), a ruka u koju su mi uštrcali kontrast me isto boli na dodir nekoliko centimetara iznad uboda.

Djevojka koja je radila pretragu dan ranije od tada ima lagane vrtoglavice, a ruka ju je boljela 3-4 dana.

je li to normalno?
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:36   #2
normalno je da ruka boli, a za glavu ne vjerujem da je od toga.
BlueMoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:57   #3
Quote:
BlueMoon kaže: Pogledaj post
normalno je da ruka boli, a za glavu ne vjerujem da je od toga.
Hm, ja sam se nadala da ipak je. kakva koincidencija - nikad nikakve glavobolje, propikavanje, ništa - i onda par sati nakon MR glavobolja, probadanje.

Isto kao i ovoj drugoj curi - vrtoglavica od tada, prije nikad ništa.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 19:00   #4
Quote:
gospa Noris kaže: Pogledaj post
Radila sam MR mozga i očnih živaca prije 5-6. Otada me povremeno propikava na raznim mjestima u glavi (inače ne patim od glavobolja), a ruka u koju su mi uštrcali kontrast me isto boli na dodir nekoliko centimetara iznad uboda.

Djevojka koja je radila pretragu dan ranije od tada ima lagane vrtoglavice, a ruka ju je boljela 3-4 dana.

je li to normalno?
Meni se nakon MR užasno vrtilo tako da sam jedva stajala i to je trajalo nekoliko sati.
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:40   #5
Ja sam bio par puta na MRI, doduse ne glave, ali apsolutno nikakvih posljedica nisam imao.
Jednom mi je glupa asistentica htjela dati kontrast koji sam odbio jer sam znao da mi ne treba i jer mrzim injekcije. Ova je skoro pala na dupe od iznenadjenja i odmah mi pozvala njegovo visocanstvo lijecnika, kojeg sam pitao zasto mi zelit dati kontrast, ovaj nije imao poima tko sam ni sto slikam, ali se brzo slozio da mi kontrast nije potreban. Opasnost kontrasta je izazivanje alergijske reakcije.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 11:57   #6
Ja sam radila MR hipofize, apsolutno nikakve nuspojave nisam imala.
Također sam dobila kontrast i bilo me uzasno strah tih alergijskih reakcija ali mi je dr. objasnio da postoji kontrast koji ih ne izaziva (bez joda je) i proslo je sve ok.
__________________
Ako podignes pogled neces vidjeti granice...
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 19:10   #7
Ja sam takodjer bila na MR hipofize s kontrastom, i jedino sto bi mogla izdvojiti a da je bilo nesto posebno je sto kad sad dobila kontrast da sam imala osjecaj da mi netko ubrizgava nesto ful hladno u mene.. i zapravo mi je godilo, jer je unutra bilo pretty hot..a glavobolja je mozda od samog naprezanja da ostanes miran i scooliran unutra, jer moze bit prilicno klaustrofobicno mozda je ipak neka alergija na kontrast?
__________________
私が学ばなければならなかった私のレッスンだった
私はあなたが燃やさなければならなかったあなたの要塞だった..
reckless_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 20:24   #8
da li je MR zracenje i koliko je stetno ga raditi cesto
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 21:08   #9
Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
da li je MR zracenje i koliko je stetno ga raditi cesto
Prema informaciji koju sam ja dobila (rekla mi dr opce prakse) MR nije opasan i nema navodno neko štetno djelovanje kao npr. CT.
lilac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 22:01   #10
MR radi na magnetno zracenje, koje nije ionizirajuce zracenje poput rendgenskog.

Magnetno zracenje koristi se za neke terpijske postupke, jer se smatra da mozda pospjesuje zacjeljivanje tkiva, no nema dokazanog velikog utjecaja na tkivo.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 21:10   #11
Magnetska rezonancija (MR/MRI)

Zanima me da li je magnetska rezonanca stetna da li ju je ok radit svakih 6 mjeseci mislim na glavu jer imam tegobe koje ne prestaju a msilim da je prosla bila ne bas ok obavljena i da li je to zracenje kada pitam dr. jedni kazu da je drugi da ne standardno,,,,,
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 23:18   #12
Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
Zanima me da li je magnetska rezonanca stetna da li ju je ok radit svakih 6 mjeseci mislim na glavu jer imam tegobe koje ne prestaju a msilim da je prosla bila ne bas ok obavljena i da li je to zracenje kada pitam dr. jedni kazu da je drugi da ne standardno,,,,,
Nacelno ne, magnet sigurno ne skodi. Jedino kontrastno sredstvo (ak se ne varam to je neki od spojeva gadolinija). Gadolinij je inace dosta otrovan, medjutim kontrastno sredstvo se relativno brzo izluci, mislim da svakih 6 mjeseci nema nikakvih problema.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 00:53   #13
Ne bih se složio da magnetska rezonancija nije štetna. Uopće, medicina vrlo rado zanemaruje štetne posljedice svojih dijagnostičkih metoda. Da pojasnim...
Magnetsku rezonanciju predstavljaju kao vrlo obećavajuću alternativu rendgenu i CT-u, naročito kod snimanja mozga ili kralježnice. NEMA RADIJACIJE. To je velika prednost nad CT-om. Ne i jedina. Recimo, otkriva multiplu sklerozu u 95-99% slučajeva. No, i tu postoji ona tamna strana. Mnogi osjete snažnu klaustrofobiju kada ih uvedu u ogroman cilindrični magnet, TEŽAK 500 TONA. (Jedan pacijent govori o “55 minuta pakla”) Tu ste izloženi snažnom magnetskom polju, čak 50.000 puta jačem nego onom prisutnom prirodno na zemlji. Iako se ovdje, ponavljam, ne radi o radijaciji, NITKO POUZDANO NE ZNA KAKVE SU DUGOROČNE POSLJEDICE BORAVKA U TOLIKO EKSTREMNIM UVJETIMA. Neki pokusi na životinjama pokazuju da ovakva atmosfera stimulira rast tumora. Miševi su imali problema s leukocitima, očima i ušima. Ukoliko imate pacemaker, bilo kakvu metalnu protezu, inplantat ili zaostali šrapnel, bolje je izbjegavati MR. Ovisnici o pacemakeru mogli bi se suočiti sa smrtnom opasnošću.
Ukratko, koristi MR vrlo oprezno i samo ako baš moraš. Pokušaj naći prave uzroke svojih problema, jer ti samo to može pomoći.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 02:21   #14
evo ga opet....apokaliptične slutnje su njegova strast...
osim ako ne nosiš neki teški metal možeš slobodno na MR...i pazi ti tvrdnji:atmosfera koja stimulira rast raka...de molim te daj članak koji je to objavio...a ako se radi o nekom "eminentnom znanstveniku koji je objavio knjigu..."poštedi nas...
oko nas je stvari koji su dokazani prokarcinogenici pa svejedno im se izlažemo jer se u životu prave izbori po principu veća korist nego štetnost...nemaš aspolutno korisne (s)tvari na svijetu
i ponavljam na kraju...MR safe...idi...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 08:36   #15
Prethodni postovi su sasvim realni iako kontradiktorni...međutim, svatko to gleda iz svog kuta i to je u redu. Osim toga, smatram da doc neće slati na MR iz vlastitog zadovoljstva. Ja sam uvijek za opciju da se postavi prava dijagnostika. Nedavno sam bila na MR-u sa kontrastom i evo živa sam. Ne truju li se više oni koji jedu svu onu silnu hranu obloženu folijama, vrećicama, limom? A što je s ovima u Sisku kraj rafinerije? Da ne meljem dalje.....
Tako ću uvijek prije otići na MR nego čekati da se nešto "samo" pokaže kada bude prekasno.
Nekima će možda biti i smiješna usporedba ali isto ću tako prije kupiti onu pišivu jabuku od kumica na Dolcu (ili gdje god već) nego one koje su "kao nacrtane".....
__________________
L'Amore e un' erba spontanea, non una pianta da giardino.....
Angels of God, my guardian dear, to whom God's love commits me here. Ever this day be at my side, to light and guard, tu rule and guide.
agnessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 10:43   #16
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
evo ga opet....apokaliptične slutnje su njegova strast...
osim ako ne nosiš neki teški metal možeš slobodno na MR...i pazi ti tvrdnji:atmosfera koja stimulira rast raka...de molim te daj članak koji je to objavio...a ako se radi o nekom "eminentnom znanstveniku koji je objavio knjigu..."poštedi nas...
oko nas je stvari koji su dokazani prokarcinogenici pa svejedno im se izlažemo jer se u životu prave izbori po principu veća korist nego štetnost...nemaš aspolutno korisne (s)tvari na svijetu
i ponavljam na kraju...MR safe...idi...
Smiri se lipi moj doture! Budi svjestan da skoro svi vole srati po liječnicima i po njihovom znanju.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 01:58   #17
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio da magnetska rezonancija nije štetna. Uopće, medicina vrlo rado zanemaruje štetne posljedice svojih dijagnostičkih metoda. Da pojasnim...
Magnetsku rezonanciju predstavljaju kao vrlo obećavajuću alternativu rendgenu i CT-u, naročito kod snimanja mozga ili kralježnice. NEMA RADIJACIJE. To je velika prednost nad CT-om. Ne i jedina. Recimo, otkriva multiplu sklerozu u 95-99% slučajeva. No, i tu postoji ona tamna strana. Mnogi osjete snažnu klaustrofobiju kada ih uvedu u ogroman cilindrični magnet, TEŽAK 500 TONA. (Jedan pacijent govori o “55 minuta pakla”) Tu ste izloženi snažnom magnetskom polju, čak 50.000 puta jačem nego onom prisutnom prirodno na zemlji. Iako se ovdje, ponavljam, ne radi o radijaciji, NITKO POUZDANO NE ZNA KAKVE SU DUGOROČNE POSLJEDICE BORAVKA U TOLIKO EKSTREMNIM UVJETIMA. Neki pokusi na životinjama pokazuju da ovakva atmosfera stimulira rast tumora. Miševi su imali problema s leukocitima, očima i ušima. Ukoliko imate pacemaker, bilo kakvu metalnu protezu, inplantat ili zaostali šrapnel, bolje je izbjegavati MR. Ovisnici o pacemakeru mogli bi se suočiti sa smrtnom opasnošću.
Ukratko, koristi MR vrlo oprezno i samo ako baš moraš. Pokušaj naći prave uzroke svojih problema, jer ti samo to može pomoći.
Arsene, klasutrofobija nije issue u ovome. Jezi ga, netko je ima netko nema, kaj to znaci da liftovi nisu zdravi? Nadalje, jaka magnetska polja prema dosadasnjim spoznajama ne stete. Nema niti jednog istrazivanja koje je pokazalo da bi vrijeme provedenu u NMR-u skodilo bilo kome, osim subjektivno psihi. Prema dosadasnjim spoznajama to je jedna od najmanje invazivnih metoda ako ne i naj-neinvazivnija. Kakvi za sto ran kristusevih ekstremni uvjeti?????? Lezati na stolu unutar magneta?
500 tona?? Ajme meni otkud ti to? Radi se o kriomagnetima tj supravodljivim vodicima tako da struja od recimo 100 - 200 ampera, moze normalno teci bez da spali namote. Magnet je tezak oko jedne tone i to skup sa stolom i to samo zato jer mora covjek u njega pa je veci zbog covjeka. Za istu jakost magnetskog polja u recimo kemiji, magnet je tezak parsto kila.
Jasno, ako imas pacemaker moras paziti ali onda nesmijes niti kroz kontrolu na aerodromu.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 09:49   #18
Koliko ja znam, MRI je bezopasna metoda, no svakako se nije pozeljno svako malo izlagati tako viskom magnetnom polju. Sluzi za oslikavanje mekih tkiva prema količini vode u njima (odnosno atoma vodika). U potpunosti je neinvazivna. Da bi se postiglo sto jace magnetsko polje unutar otvora u kojeg se mjesta pacijent taj otvor treba biti sto manji sto naravno, izaziva osjecaj klaustrofobije. MR ne moze zamijeniti CT (mislim da se MR-om ne mogu dobiti slike kostiju lubanje), te dvije metode se upotpunjuju. Osobe koje imaju srcanu premosnicu uopce ne smiju ici na oslikavanje MR-om.

E, sada ono sto mene interesira je kako to da su tvoje slike peta25 dobivene MR-om bile lose? Nisi bila dovoljno mirna dok je trajao postupak?
I jos me zanima kakvo kontrastno sredstvo spominju ljudi? Naime, nisam cula da je u MR-u opce potrebno kontrastno sredstvo. Koliko dugo uopce traje snimanje MR-om?
sunnyah is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 14:52   #19
bila sam mirna barem na pocetku mozda na kraju nisam ali ond asu nesto ponavljali traja oko 45 min ma isla bih ponovo zato sto mi te smetnje u glavi ne prestaju a prva magnetska nije nista pokazala uredan nalaz mozga a i mislim da osoba koja je to radila nije strucna bas za to
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2007., 21:04   #20
Quote:
peta25 kaže: Pogledaj post
bila sam mirna barem na pocetku mozda na kraju nisam ali ond asu nesto ponavljali traja oko 45 min ma isla bih ponovo zato sto mi te smetnje u glavi ne prestaju a prva magnetska nije nista pokazala uredan nalaz mozga a i mislim da osoba koja je to radila nije strucna bas za to
a gdje si ti to radila magnetsku ako mislis da osoba nije strucna? negdje u nekoj privatnoj poliklinici? ili u bolnici? ja ssam isla dosada 5 puta na mr, i na svetom duhu, novoj bolnici, i salati, jer moram kontrolirati zbog bolesti, nema posljedica, najjaci je na salati navodno, i najprecizniji. idi provjeri sto se dogada, zdravlje je najvaznije.
cigancica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:15.