Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2012., 13:45   #2721
eritrociti 5.14 ( o ) 10e12/L 4.34 - 5.72
(vK) hemoglobin 148 ( o ) g/L m 138 - 175
(vK) hematokrit 0.439 ( o ) 0.415 - 0.530
(vK) MCV 85.4 (o ) fL 83.0 - 97.0
(vK) MCH 28.8 ( o ) pg 27.4 - 33.9
(vK) MCHC 337 ( o ) g/L 320 - 345
(vK) distr. eritrocita 13.9 ( o) % 9.0 - 15.0
(vK) trombociti 210 (o ) 10e9/L 158 - 424
(vK) MPV 11.5 ( ) > fL 6.8 - 10.4
(vK) leukociti 5.7 ( o ) 10e9/L 3.4 - 9.7
(vK) neutrofili 52.9 ( o ) % 44.0 - 72.0
(vK) # 3.00 ( o ) 10e9/L 2.06 - 6.49
(vK) limfociti 34.6 ( o ) % 20.0 - 46.0
(vK) # 1.96 ( o ) 10e9/L 1.19 - 3.35
(vK) monociti 9.7 ( o ) % 2.0-12.0
(vK) # 0.55 ( o ) 10e9/L 0.12 - 0.84
(vK) eozinofili 2.6 ( o ) % 0.0-7.0
(vK) # 0.15 ( o ) 10e9/L 0.00 - 0.43
(vK) bazofili 0.2 (o ) % 0.0-1.0
(vK) # 0.01 (o ) 10e9/L 0.00 - 0.06
Referentni intervali prema: "Harmonizacija lab. Nalaza u području opće med. Biokemije" Povjerenstvo HKMB i Ref. centar
Ministarstva zdravstva RH, Zagreb, 2004. godine.
BIOKEMIJA
parametar NALAZ
vrijednost grafički prikaz jedinice referentni interval
(S) natrij 139 ( o ) mmol/L 137 - 146
(S) željezo 11 (o ) μmol/L 11 - 32


natrij mi je bio ispod skale zadnji put, zato sam ga mjerio.
zeljezo mi je od zadnji put jos uvijek na 11.. MPV preko... da li se ista moze zakljuciti iz toga? CRP mi je skoro 0 inace.. zeljezo mi je nisko ali da li sam zapravo anemican, ostale sve vrijednosti su ok sto se tice anemije? da li bi hashi mogao biti odgovoran za MPV?

pijem hormone stitnjace jos uvijek TSH sam spustio na 0.97, T4 i T3 su mi u nizem dijelu raspona jos uvijek...

jutarnji kortizol mi je opet bio 530. vec 4 puta u 2-3 mjeseca je na gornjoj granici. uz to svaki put poviseni i DHEA-S mozda bi trebao MRI ili barem UZV nadbubreznih i abdomena? s obzirom da cijelo vrijeme sumnjam na hormonalni problem a i s obzirom da su neke od promjena i padova energije koje sam dozivio gotovo sigurno uzrokovane nadbubreznom a ne stitnjacom(ili u kombinaciji sa stitnjacom) jer stitnjaca ne moze nista napraviti u 10 minuta. dok nadbubrezna moze uredno u 5-10 minuta doslovno srusiti te.
racija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 18:50   #2722
Quote:
racija kaže: Pogledaj post
.................................
Uredni nalazi.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 23:32   #2723
dr. hrvoje, mozete li i meni odgovoriti?
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 01:53   #2724
Quote:
moja milena kaže: Pogledaj post
Može li mi molim Vas tko pomoći objasniti ove reziltate testa. Planiram trudnoću pa sam između ostalog napravila i TORCH test gdje su sve IGM vrijednosti negativne. Neke Igg vrijednosti su malo povišene a moja ginica smatra da treba ponoviti test na CMV. Ne znam zašto jer znam da je bitno da je Igm negativan. Zašto onda ne treba ponoviti i na ostalo? HELP

Rezultati:

CMV Igg 1:21000
HSV Igg 1: 11000
Toxopl. Igg manje od 1
Rubela 32

Svi Igm negativni

btw, referentni interval za CMv i HSV je 1: 230, za rubelu manje od 10 a za toxo manje od 6.
Poštovana,

činjenica jest, kako ste već i informirani, da se kod primoinfekcije CMV virusom (dakle, "svježe" infekcije) nalaze obično prisutna IgM protutijela, a također ona mogu biti prisutna i kod reaktivacije infekcije i u nekim drugim okolnostima. Stoga je svakako, kako ste i zaključili, dobro da IgM nije pozitivan.

Ginekologinja je ponavljanje testa vjerojatno zatražila zbog visokog titra ("količine") IgG protutijela, kako bi se u tzv. parnim serumima provjerilo raste li titar IgG protutijela ili je ta vrijednost stabilna.

Lijepi pozdrav.
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
molim pomoć za tumačenje nalaza... dakle, dijete staro 14.5 mj. krv je vadila da provjerimo je li anemična. nije imala nikakve viroze ni bolesti, zadnji put prije 4-5 mjeseci blagu virozu od par dana sa smrcanjem samo...

ovo je nalaz:
http://img19.imageshack.us/img19/4205/nalazg.jpg

brine me to što su joj povišeni eritrociti i smanjeni leukociti... sto to znaci?

mislite li da bi trebala uzimati zeljezo?
Poštovana,

iz ovog se nalaza vidi da je ukupan broj leukocita nešto smanjen, a unutar toga smanjen je broj neutrofila - vrste bijelih krvnih stanica koje imaju osobito važnu ulogu u borbi protiv bakterija.

Vrijednosti su nešto smanjene. Naime, smatra se da dovoljnu zaštitu pruža broj neutrofila iznad 1,0x10e9/L (ili iznad 1000/mm3).

Ovakav nalaz može biti prolazan (npr. u sklopu virusne infekcije), što znači da se očekuje da bi u tom slučaju vrijednosti trebale doći u normalu nakon nekog vremena, zbog čega će svakako nalaze trebati ponoviti.

No, osim ove postoje i druge mogućnosti zbog čega je svakako važno da se dijete pregleda i da se uzmu u obzir svi podaci te na osnovu toga zaključi što i kako dalje (u smislu daljnje obrade).

Što se pitanja o željezu tiče, je li dijete do sada uzimalo željezo (s obzirom da navodite da ste nalaze radili da biste provjerili je li slabokrvno), kakva mu je prehrana?

Lijepi pozdrav.
Quote:
racija kaže: Pogledaj post
zeljezo mi je od zadnji put jos uvijek na 11.. MPV preko... da li se ista moze zakljuciti iz toga? CRP mi je skoro 0 inace.. zeljezo mi je nisko ali da li sam zapravo anemican, ostale sve vrijednosti su ok sto se tice anemije? da li bi hashi mogao biti odgovoran za MPV?

pijem hormone stitnjace jos uvijek TSH sam spustio na 0.97, T4 i T3 su mi u nizem dijelu raspona jos uvijek...

jutarnji kortizol mi je opet bio 530. vec 4 puta u 2-3 mjeseca je na gornjoj granici. uz to svaki put poviseni i DHEA-S mozda bi trebao MRI ili barem UZV nadbubreznih i abdomena? s obzirom da cijelo vrijeme sumnjam na hormonalni problem a i s obzirom da su neke od promjena i padova energije koje sam dozivio gotovo sigurno uzrokovane nadbubreznom a ne stitnjacom(ili u kombinaciji sa stitnjacom) jer stitnjaca ne moze nista napraviti u 10 minuta. dok nadbubrezna moze uredno u 5-10 minuta doslovno srusiti te.
Poštovani,

što se pitanja u vezi anemije tiče, anemični sigurno niste jer biste imali sniženu vrijednost hemoglobina, a to nemate.

Druga je stvar procjena zaliha željeza u organizmu, za što mjerenje koncentracije željeza nije najbolji pokazatelj jer vrijednosti željeza variraju tijekom dana, a ovise o dosta čimbenika, tako da je određivanje feritina bolji pokazatelj popunjenosti zaliha željeza u organizmu.

MPV je kratica koja se odnosi na volumen krvnih pločica (trombocita) i ta je vrijednost važna kod poremećaja vezanih uz trombocite, koji su kod Vas urednog broja, tako da manje odstupanje u veličini trombocita nema neko posebno značenje.

Što se vrijednosti kortizola ujutro tiče, vrijednosti koje su blizu gornje granice ili nešto iznad ujutro, a normalne u popodnevnim satima, mogu ukazivati na izloženost stresu.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 30.05.2012. at 01:59.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 08:55   #2725
Hvala puno na odgovoru, odlučila sam da ću uz CMV ponoviti i test na HSV jer mi se i on čini dosta povišen. Nadam se da se vrijednosti neće povećavati. Hvala
moja milena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 10:37   #2726
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

iz ovog se nalaza vidi da je ukupan broj leukocita nešto smanjen, a unutar toga smanjen je broj neutrofila - vrste bijelih krvnih stanica koje imaju osobito važnu ulogu u borbi protiv bakterija.

Vrijednosti su nešto smanjene. Naime, smatra se da dovoljnu zaštitu pruža broj neutrofila iznad 1,0x10e9/L (ili iznad 1000/mm3).

Ovakav nalaz može biti prolazan (npr. u sklopu virusne infekcije), što znači da se očekuje da bi u tom slučaju vrijednosti trebale doći u normalu nakon nekog vremena, zbog čega će svakako nalaze trebati ponoviti.

No, osim ove postoje i druge mogućnosti zbog čega je svakako važn' da se dijete pregleda i da se uzmu u obzir svi podaci te na osnovu toga zaključi što i kako dalje (u smislu daljnje obrade).

Što se pitanja o željezu tiče, je li dijete do sada uzimalo željezo (s obzirom da navodite da ste nalaze radili da biste provjerili je li slabokrvno), kakva mu je prehrana?
puno hvala na odgovoru! mozete li mi pojasniti sto bi to jos moglo znaciti... malo ste me uplasili.

kao sto sam napisala, dijete uopce nije bilo bolesno u svojih skoro 15 mjeseci, tj. dvaput je imala virozu i malo smrcala. zadnjih pet - sest mjeseci nije uopce bila ni malo bolesna.

dijete nije uzimalo zeljezo do sada, no imala je nizi hemoglobin prije nekog vremena (tad je DKS bila jako posemerena, nakon spomenute virozice) i pedijatrica na zamjeni nije smatrala da treba zeljezo uzimati pa ga nismo davali, no kad sam odnijela nalaz nasoj pedijatrici, ona je komentirala da bi dala zeljezo za takvu krvnu sliku pa smo isli jos jednom napraviti nalaz prije konacne odluke (i ovaj put napraviti i feritin). dijete je jos uvijek dosta dojeno, a jede sve po malo, koji put vise, koji put manje. rekla bih da joj je prehrana 50% majcino mlijeko, 50% hrana.

Zadnje uređivanje dreamer~dreams : 30.05.2012. at 11:25.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:52   #2727
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovani,

što se pitanja u vezi anemije tiče, anemični sigurno niste jer biste imali sniženu vrijednost hemoglobina, a to nemate.
to sam si i mislio, ali sam bez obzira kupio suplement zeljeza pa cu malo s tim kljukat do ne potrosim za svaki slucaj..

Quote:

Druga je stvar procjena zaliha željeza u organizmu, za što mjerenje koncentracije željeza nije najbolji pokazatelj jer vrijednosti željeza variraju tijekom dana, a ovise o dosta čimbenika, tako da je određivanje feritina bolji pokazatelj popunjenosti zaliha željeza u organizmu.

MPV je kratica koja se odnosi na volumen krvnih pločica (trombocita) i ta je vrijednost važna kod poremećaja vezanih uz trombocite, koji su kod Vas urednog broja, tako da manje odstupanje u veličini trombocita nema neko posebno značenje.

Što se vrijednosti kortizola ujutro tiče, vrijednosti koje su blizu gornje granice ili nešto iznad ujutro, a normalne u popodnevnim satima, mogu ukazivati na izloženost stresu.

Lijepi pozdrav.
kad imam los dan a cesto ih imam tek se osjecam mentalno koliko toliko pozitivno i normalno izmedju 21h i 23h... to direktno odgovara trenutku u danu kad je razina kortizola najmanja. stitnjacu sam doveo u normalu barem sto se tice lab. vrijednosti tako da sad ipak vise sumnjam na visak kortizola...

hvala!
racija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 23:08   #2728
ALT i AST problem :(

Evo dvije godine radim nalaze, i konstantno AST mi je nekako oko 80-85, a ALT 35-45.Radio sam skoro markere na tumore, testove za hepatitis, sve moguce nalaze, stolicu sam nosio, i sve je uredu ali AST i ALT su mi poviseni.Pa sad ne znam da li je to opasno ili, inace doktor koji me je prije 3 mjeseca primio na pregled preporucio mi je CT-e i biopsiju, ali sam to odbio, pa sad ne znam po ovim nalazima jesam li dobro ucinio sto sam odbio ili?
__________________
Ja kad zatvorim oci, nista ne vidim :)
piksi_gradina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 01:34   #2729
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
puno hvala na odgovoru! mozete li mi pojasniti sto bi to jos moglo znaciti... malo ste me uplasili.

kao sto sam napisala, dijete uopce nije bilo bolesno u svojih skoro 15 mjeseci, tj. dvaput je imala virozu i malo smrcala. zadnjih pet - sest mjeseci nije uopce bila ni malo bolesna.

dijete nije uzimalo zeljezo do sada, no imala je nizi hemoglobin prije nekog vremena (tad je DKS bila jako posemerena, nakon spomenute virozice) i pedijatrica na zamjeni nije smatrala da treba zeljezo uzimati pa ga nismo davali, no kad sam odnijela nalaz nasoj pedijatrici, ona je komentirala da bi dala zeljezo za takvu krvnu sliku pa smo isli jos jednom napraviti nalaz prije konacne odluke (i ovaj put napraviti i feritin). dijete je jos uvijek dosta dojeno, a jede sve po malo, koji put vise, koji put manje. rekla bih da joj je prehrana 50% majcino mlijeko, 50% hrana.
Poštovana,

zasad ne bih pomišljao na druge mogućnosti nego na prolazno stanje, što se lako provjeri kontrolom krvne slike za, recimo, 2 tjedna.

Ostale mogućnosti dolaze u obzir u slučaju daljnjeg pada broja neutrofila i pojave drugih tegoba.

Virusne infekcije znaju tako "uzdrmati" krvnu sliku, a znaju biti katkad i inaparetntne odnosno subkliničke, što znači da okolina ni ne registrira da je dijete bolesno jer su simptomi vrlo blagi ili ih uopće nema.

Što se uzimanja željeza tiče, da, situacija jest granična i s hemoglobinom i sa zalihama željeza koje bi, mislim, ipak trebale biti barem nešto veće pa bih možda razmotrio potrebu uzimanja preparata željeza, o čemu zadnju riječ ipak mora imati pedijatar koji vodi dijete.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 10:00   #2730
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

zasad ne bih pomišljao na druge mogućnosti nego na prolazno stanje, što se lako provjeri kontrolom krvne slike za, recimo, 2 tjedna.

Ostale mogućnosti dolaze u obzir u slučaju daljnjeg pada broja neutrofila i pojave drugih tegoba.

Virusne infekcije znaju tako "uzdrmati" krvnu sliku, a znaju biti katkad i inaparetntne odnosno subkliničke, što znači da okolina ni ne registrira da je dijete bolesno jer su simptomi vrlo blagi ili ih uopće nema.

Što se uzimanja željeza tiče, da, situacija jest granična i s hemoglobinom i sa zalihama željeza koje bi, mislim, ipak trebale biti barem nešto veće pa bih možda razmotrio potrebu uzimanja preparata željeza, o čemu zadnju riječ ipak mora imati pedijatar koji vodi dijete.

Lijepi pozdrav.
hvala na odgovoru.

u međuvremenu sam bila s bebom kod pedijatra i doktorica je rekla da je to fiziološki nalaz za tu dob jer da djeca do ca. 7. godine imaju više limfocita nego neutrofilnih granulocita. za leukopeniju bi trebali leukociti biti ispod 4, kaže.

također smatra da ne treba uzimati željezo, nego da pojačamo u prehrani crveno meso, voće koje sadrži željezo i sl.

kks kaže da ponovimo za tri mjeseca, ne prije, čisto da provjerimo da li su se popravili MCV i MCHC.

to što su mrvicu povišeni eritrociti misli da je zbog hemokoncentracije jer je krv vadila malo iza podneva.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 20:21   #2731
Quote:
dreamer~dreams kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru.

u međuvremenu sam bila s bebom kod pedijatra i doktorica je rekla da je to fiziološki nalaz za tu dob jer da djeca do ca. 7. godine imaju više limfocita nego neutrofilnih granulocita. za leukopeniju bi trebali leukociti biti ispod 4, kaže.

također smatra da ne treba uzimati željezo, nego da pojačamo u prehrani crveno meso, voće koje sadrži željezo i sl.

kks kaže da ponovimo za tri mjeseca, ne prije, čisto da provjerimo da li su se popravili MCV i MCHC.

to što su mrvicu povišeni eritrociti misli da je zbog hemokoncentracije jer je krv vadila malo iza podneva.
Hvala Vam na povratnoj informaciji.

Što se broja leukocita i neutrofila i opservacije Vaše pedijatrice, rekao bih sljedeće.

Strogo uzevši, iz više različitih izvora, za dijete u dobi između jedne i dvije godine referentne vrijednosti leukocita počinju, uglavnom, sa 6,0x10e9/L, dakle, onako kako i jest napisano kao referentna vrijednost na nalazu koji ste priložili.

Prema tome, strogo uzevši, vidi se diskretno odstupanje od te referentne vrijednosti. Međutim, prema smjernicama dobre pedijatrijske prakse vrijednosti iznad 5,0x10e9/L imaju se smatrati urednim vrijednostima za dijete (u Vašeg djeteta 5,4x10e9/L). Tako da stoji ovo što je pedijatrica napomenula.

Što se broja neutrofila tiče, i ovdje se nalazi da kod djeteta starijeg od godinu dana referentne vrijednosti započinju s 1,5x10e9/L, ali se o neutropeniji, dakle, poremećaju govori kada broj padne ispod 1,0x10e9/L (u Vašeg djeteta 1,38x10e9/L).

Prema tome, iako vrijednosti nešto odstupaju od referentnih, još uvijek se nalaze u rasponu koji se može smatrati urednim, kako je Vaša pedijatrica i ustvrdila.

Što se pitanja željeza tiče, činjenica jest kako je vrijednost feritina pri donjoj granici, a MCV je također jedan od najranijih pokazatelja nedostatka željeza. S obzirom na granične vrijednosti, svakako je praćenje potrebno, a nadam se da će korekcije u prehrani polučiti uspjeh i bez preparata željeza.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 20:23   #2732
Quote:
piksi_gradina kaže: Pogledaj post
Evo dvije godine radim nalaze, i konstantno AST mi je nekako oko 80-85, a ALT 35-45.Radio sam skoro markere na tumore, testove za hepatitis, sve moguce nalaze, stolicu sam nosio, i sve je uredu ali AST i ALT su mi poviseni.Pa sad ne znam da li je to opasno ili, inace doktor koji me je prije 3 mjeseca primio na pregled preporucio mi je CT-e i biopsiju, ali sam to odbio, pa sad ne znam po ovim nalazima jesam li dobro ucinio sto sam odbio ili?
A da pročitate prvi post?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:09   #2733
Dijete - 2,5 godina
Prije 3 tjedna izbacilo crvenilo na licu (koje je skoro nestalo). Prosli tjedan povraćanje i proliv koje je prestalo u srijedu. Danas ponovo proljev i povraćanje.
Na svoju ruku radila vađenje krvi privatno. Nalazi:





Ako mi netko može protumačiti nalaz.

Hvala unaprid
tintilinii is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 16:33   #2734
Quote:
tintilinii kaže: Pogledaj post
Dijete - 2,5 godina
Prije 3 tjedna izbacilo crvenilo na licu (koje je skoro nestalo). Prosli tjedan povraćanje i proliv koje je prestalo u srijedu. Danas ponovo proljev i povraćanje.
Na svoju ruku radila vađenje krvi privatno. Nalazi:





Ako mi netko može protumačiti nalaz.

Hvala unaprid
Oznaka H (high=visok) uz neki parametar znači -povišena vrijednost, a L (low=nizak) snižena vrijednost.

Koliko vidim nalaz IgE je visok a to može upućivati na slijedeća stanja


http://www.poliklinika-stela.hr/Imun...lin_E_IgE.html

Povišeni limfociti također.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 14:24   #2735
Pozdrav!

imam 28 godina, i problema sa štitnjačom. mama je imala hiper, pa hipo no sad je hvala bogu sve u redu.
mene je na pretrage uputila sestra kod ginekologa koja je prmjetila da mi vrat malo čudno izgleda.
osjećala sam se i osjećam se depresivno, prilično bezizlazna mi se čini svaka situacija, debljam se, zaboravljiva sam i općenito se loše osjećam.
prije 2 mjesec dobil sam terapiju euthyrox 50 i za sada imam ove nalaze:

prije 2 mjeseca krvne pretrage-
TSH-7.57 REFERENTNA VRIJEDNOST 0.55-4.78, METODA CLIA
T4 UKUPNI-110.2 REF. V. 58.1-140.6 METODA CLIA
T3 UKUPNI 1.9 REF.V.0.9-2.8

rezultrat od prije 2 mjeseca-uzv štitnjace:
desni režanj veličine 2x1,7x4,3cm, debljina istmusa 0,7cm a lijevi režanj 1,4x1,5x3,2cm. ehostruktura je u cjelosti inhomogenija, najviše u lijevom režnju koji većim dijelom zauzima neoštro ograničena hipoehogena zona veličine 1,4x1x1,1cm.

jučer sam bila na punkciji štitnjače a nalazi na FT3, FT4, TSH, TGA, TPO su sljedeći (nalaz od jučer):
FT4-vrijednost 14,8 jedinica (pmol/L) usporednice 11.5-22.7
FT3-vrijednost 6.27 jedinica (pmol/L) usporednice 2.76-6.45
TSH-vrjednost 2.67 jedinica (mU/L) usporednice 0.44-4.00
TPO-vrijednost >600 jedinica (IU/mL) USPOREDNICE <34 NEG.
TGA-vrijednost 593 jedinica (IU/mL) usporednice <115 neg.

sumnjaju na Hashimota, dva puta su me piknuli na punkciji, nemam nikakve druge kronične bolesti, bar ne dijagnosticirane niti sam na druge upućena (nisam šećeraš itd)
molim Vas, može li mi itko pomoći oko nalaza, tpo i tga rastumačiti jer sam u panici i nemogu čekati tjedan dana na nalaze, nestrpljiva sam i nikako ne uspjevam naći objašnjenje toga.

Puno Vam hvala!!!
petra12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 00:25   #2736
Nalaz rađen (po drugi put, prvi je bilo sve u redu, ne mogu naci na temi) zbog glavobolja koje imam zadnjih godinu dana.
Sumnja se na epilepsiju (iako nisam ni sama sigurna, jer znam da epilepsija ima simptome koje ja nemam, no nisam doktor..)


..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 10:54   #2737
Radi se o djetetu od 10,5 mjeseci. 2 tjedna kašalj,nekad suhi nekad produktivni. Inhalirana fiziološkom 2-3 puta dnevno po 2-4 ml. Probali prospan,bisolex(ne istovremeno) ali ni jedno nije pomoglo. u ponedjeljak kod doktorice rečeno da su pluća čista,grlo i uši u redu.Jučer zbog produženog vikenda i straha jer se kašalj ne smiruje unatoč i kapima fenistil (doktorica prepisala) i prospanu,kašalj ne prestaje i dijete ima blagu povišenu temperaturu(37,6). Dijete inače normalno jede,normalno spava.Osim nervoze nikakav drugi simptom uz kašalj nema.

Nalaz krvi:

Leukociti 5,6 (6,0-16,0)
Neutro.granulociti 10,7 (23-66)
Limfociti 73,9 (18-60)
Monociti 13,8 (5-13)
Neutro.granulociti 0,60 (2,5-7,20)

Molila bi ako netko može protumačiti nalaz.

Hvala unaprijed!
__________________
Nisu sale za umove male
vibica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 22:18   #2738
Quote:
petra12345 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

imam 28 godina, i problema sa štitnjačom. mama je imala hiper, pa hipo no sad je hvala bogu sve u redu.
mene je na pretrage uputila sestra kod ginekologa koja je prmjetila da mi vrat malo čudno izgleda.
osjećala sam se i osjećam se depresivno, prilično bezizlazna mi se čini svaka situacija, debljam se, zaboravljiva sam i općenito se loše osjećam.
prije 2 mjesec dobil sam terapiju euthyrox 50 i za sada imam ove nalaze:

prije 2 mjeseca krvne pretrage-
TSH-7.57 REFERENTNA VRIJEDNOST 0.55-4.78, METODA CLIA
T4 UKUPNI-110.2 REF. V. 58.1-140.6 METODA CLIA
T3 UKUPNI 1.9 REF.V.0.9-2.8

rezultrat od prije 2 mjeseca-uzv štitnjace:
desni režanj veličine 2x1,7x4,3cm, debljina istmusa 0,7cm a lijevi režanj 1,4x1,5x3,2cm. ehostruktura je u cjelosti inhomogenija, najviše u lijevom režnju koji većim dijelom zauzima neoštro ograničena hipoehogena zona veličine 1,4x1x1,1cm.

jučer sam bila na punkciji štitnjače a nalazi na FT3, FT4, TSH, TGA, TPO su sljedeći (nalaz od jučer):
FT4-vrijednost 14,8 jedinica (pmol/L) usporednice 11.5-22.7
FT3-vrijednost 6.27 jedinica (pmol/L) usporednice 2.76-6.45
TSH-vrjednost 2.67 jedinica (mU/L) usporednice 0.44-4.00
TPO-vrijednost >600 jedinica (IU/mL) USPOREDNICE <34 NEG.
TGA-vrijednost 593 jedinica (IU/mL) usporednice <115 neg.

sumnjaju na Hashimota, dva puta su me piknuli na punkciji, nemam nikakve druge kronične bolesti, bar ne dijagnosticirane niti sam na druge upućena (nisam šećeraš itd)
molim Vas, može li mi itko pomoći oko nalaza, tpo i tga rastumačiti jer sam u panici i nemogu čekati tjedan dana na nalaze, nestrpljiva sam i nikako ne uspjevam naći objašnjenje toga.

Puno Vam hvala!!!
Nalaz punkcije?
Nalazi povišenih antitijela na štitnjaču govore u prilog autoimunosnoj reakciji na štitnjaču.
Uredan TSH pod th.
Uputna je kontrola za 3mj ili pp ranije.
TH.-ista.

Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Nalaz rađen (po drugi put, prvi je bilo sve u redu, ne mogu naci na temi) zbog glavobolja koje imam zadnjih godinu dana.
Sumnja se na epilepsiju (iako nisam ni sama sigurna, jer znam da epilepsija ima simptome koje ja nemam, no nisam doktor..)
Pročitajte zaključak/komentar na tom nalazu,detaljnije kod nadležnog neurologa/onoga tko vas je uputio na EEG.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 16:49   #2739
nalaz punkcije još nemam, tek u utorak cu ga dobiti.

puno Vam hvala na odgovoru Hrvoje.

Pozdrav, Petra
petra12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 20:44   #2740
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post

Pročitajte zaključak/komentar na tom nalazu,detaljnije kod nadležnog neurologa/onoga tko vas je uputio na EEG.
Znam ja da detaljnije moram pitati neurologa.

Stavila sam samo zato jer tek slijedeci tjedan idem kod doca, pa mozda saznam nesto vise od strucnih izraza do tada.. Vec godinu dana me šetaju okolo, znam proceduru, no nadala sma se nekim detaljima dok cekam..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.