Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2009., 21:26   #641
Quote:
Zeleni ninja kaže: Pogledaj post
Što se tu ima spriječiti odnosno liječiti?
Bolje je čovjeka bez veze plašiti da nešto nije u redu?
Što se tiče nalaza, pogledaj malo bolje, sve piše.
Kažem ne vidim, jer mi je slika mutna za nalaze.
Da po meni je bolje čovjeka bez veze plašiti da nešto nije u redu ( postoje i suptilniji način kako mu to reći, ne odmah najgore i zašto svi odmah pomišljaju na najgori mogući ishod.
Pretpostavljam da ste po struci liječnik.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 21:37   #642
eric- ovi nalazi upućuju na vjerojatnu blagu leziju jetre, vjerojatno NASH, a bolovi mogu biti posljedica i povećane jetre, što ide u prilog NASH-u il može biti posljedica žučnog mjehura tj najvjerojatnije kamenaca u istom, kao što Ninja napomenu... sljedeći korak ti je odlazak gastroenterologu koji bi trebao uradit UZV abdomena i time razriješti dileme...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 21:42   #643
azaleja- ne slažem se da je bolje nepotrebno plašiti bolesnika, i to nikad ne radim, mnogo je razloga, a uostalom pravilnim pristupom treba pacijentu pojasnit njegovu situaciju i ako je on/ona svjestan stvari prepustit im odluku, jer svatko je odgovoran za sebe...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 22:14   #644
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
azaleja- ne slažem se da je bolje nepotrebno plašiti bolesnika, i to nikad ne radim, mnogo je razloga, a uostalom pravilnim pristupom treba pacijentu pojasnit njegovu situaciju i ako je on/ona svjestan stvari prepustit im odluku, jer svatko je odgovoran za sebe...
Evo ovako: ne treba ga baš splašiti bolesnika ili pacijenta, ali može se jednostavno reći.
Konkretno moj primjer: u 11 mjesecu pokupila sam neku ''čudnu'' virozu.
Doslovce svi parametri, odnosno krvni nalazi bili su ispod granice za normalu, doslovce jedna užasna anemičnost i kratkotrajan gubitak svijesti, ali i dosta spušteno, hemoglobin je bio 88, a željezo 2,9. I naravno kako uz kašalj ide i febrilitet, a pluća i grlo o.k. Zar me je moj liječnik trebao ostaviti ili poslati dalje na internu medicinu (hematologiju) koji mi je ujedno bio i velika podrška za razliku od ginekologice ( koja mi je saopćila na takav ružan način da sam se ja smrzla i otišla privatno.). Za nisko željezo -uzrok ginekološke prirode.
Uz sve riječi koje sam čula kada mi je doktor opće prakse rekao da se opustim i da će sve biti u redu i da samo traže uzrok anemičnosti, bilo mi je lakše jer sam vidjela da imam podršku.

P.S. Za ostatak priče pošaljem ti p.m.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 22:53   #645
očekujem pm....
a sad upućeno svim ženama jer često čujem/viđam da anemiju liječe kod ginekologa, e sad anemiju liječite ili kod liječnika primarne zaštite/obiteljske medicine ili po potrebi kod hematologa, ginekolog može biti uključen u liječenje ali svakako ne bi smio biti taj koji će viditi cijelu stvar, iako naglašavam upravo je to slučaj...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 23:17   #646
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
očekujem pm....
a sad upućeno svim ženama jer često čujem/viđam da anemiju liječe kod ginekologa, e sad anemiju liječite ili kod liječnika primarne zaštite/obiteljske medicine ili po potrebi kod hematologa, ginekolog može biti uključen u liječenje ali svakako ne bi smio biti taj koji će viditi cijelu stvar, iako naglašavam upravo je to slučaj...
Ne liječim anemiju kod ginekologa ( to je bila jedna pretraga koja određena), liječim je i kod hematologa i kod liječnika opće prakse.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 00:06   #647
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Evo ovako: ne treba ga baš splašiti bolesnika ili pacijenta, ali može se jednostavno reći.
Konkretno moj primjer: u 11 mjesecu pokupila sam neku ''čudnu'' virozu.
Doslovce svi parametri, odnosno krvni nalazi bili su ispod granice za normalu, doslovce jedna užasna anemičnost i kratkotrajan gubitak svijesti, ali i dosta spušteno, hemoglobin je bio 88, a željezo 2,9. I naravno kako uz kašalj ide i febrilitet, a pluća i grlo o.k. Zar me je moj liječnik trebao ostaviti ili poslati dalje na internu medicinu (hematologiju) koji mi je ujedno bio i velika podrška za razliku od ginekologice ( koja mi je saopćila na takav ružan način da sam se ja smrzla i otišla privatno.). Za nisko željezo -uzrok ginekološke prirode.
Uz sve riječi koje sam čula kada mi je doktor opće prakse rekao da se opustim i da će sve biti u redu i da samo traže uzrok anemičnosti, bilo mi je lakše jer sam vidjela da imam podršku.
Ali ti si imala patološke nalaze. Podrška i savjet tu dobro dođe.
Ali čovjek gore nema niti jedan nalaz patološki. Čemu ga onda strašiti da nešto nije u redu?
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 16:23   #648
Quote:
Zeleni ninja kaže: Pogledaj post
Ali ti si imala patološke nalaze. Podrška i savjet tu dobro dođe.
Ali čovjek gore nema niti jedan nalaz patološki. Čemu ga onda strašiti da nešto nije u redu?
Jedino ako ima ''paranoičnu'' doktoricu koja ga za svaku sigurnost želi poslati dalje. Ne treba ga uopće uplašiti nego lijepo objasniti zašto to i to doktorica traži ( razgovarati, ne gledati u kompjuter).
Međutim, meni su se nalazi popravili i svi zadovoljni. Vidjeti ćemo kako će biti za 3 mjeseca.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 17:19   #649
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Jedino ako ima ''paranoičnu'' doktoricu koja ga za svaku sigurnost želi poslati dalje. Ne treba ga uopće uplašiti nego lijepo objasniti zašto to i to doktorica traži ( razgovarati, ne gledati u kompjuter).
Međutim, meni su se nalazi popravili i svi zadovoljni. Vidjeti ćemo kako će biti za 3 mjeseca.
Ne znam kako mu je i što imala objasniti i u što je sumnjala, pošto je po nalazima čovjek zdrav.
Možda doktorica nema dovoljno znanja te je nesigurna, ali onda je bolje da uzme knjigu nego da nepotrebno straši pacijente i šalje ih na nepotrebne pretrage. Nije li tako?
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 17:37   #650
potpisujem
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 20:40   #651
Quote:
Zeleni ninja kaže: Pogledaj post
Ne znam kako mu je i što imala objasniti i u što je sumnjala, pošto je po nalazima čovjek zdrav.
Možda doktorica nema dovoljno znanja te je nesigurna, ali onda je bolje da uzme knjigu nego da nepotrebno straši pacijente i šalje ih na nepotrebne pretrage. Nije li tako?
Ovo je, možda je neka nova mlada doktorica pa za svaku sigurnost šalje na daljnje pretrage ili neka specijalizantica i da bolje je da pogleda knjige.
Uglavnom, treba uzeti u obzir da je pušač i još više toga,a inače koliko ja kao laik znam realna krvna slika je takva da 2 tjedna treba paziti što jesti i bez lijekova. I naravno, ovisi o dobi uzimanja uzorka krvi.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2009., 23:46   #652
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Ovo je, možda je neka nova mlada doktorica pa za svaku sigurnost šalje na daljnje pretrage ili neka specijalizantica i da bolje je da pogleda knjige.
Uglavnom, treba uzeti u obzir da je pušač i još više toga,a inače koliko ja kao laik znam realna krvna slika je takva da 2 tjedna treba paziti što jesti i bez lijekova. I naravno, ovisi o dobi uzimanja uzorka krvi.
Ne shvaćam kakvu to sad igra ulogu.
Nemoj se ljutiti, ali nedostaje ti argumenata za dalje
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 00:41   #653
pa ne realna slika je ona koju dobiješ vađenjem krvi jer je to ta s kojom ti u trenutku živiš bila ona modicificana lijekovima ili ne, a normalno da jelo utječe na krvnu sliku, a jesti kroz dva tjedna moramo....
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 10:07   #654
hajde, kad ste već kod ove teme...
dakle željezo 7,4 (8.00-30.0), tibc 47,5 (49,0-75,0)
ostalo ok.
ženska osoba, 45, normalna prehrana, nikada do sada problema s anemijom, menstruacije uredne (i slabe) čitav život.
da li takav nalaz ukazuje na daljnje pretrage ili je dovoljan heferol 2 mjeseca i nakon toga kontrola?
margoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 10:21   #655
Quote:
Zeleni ninja kaže: Pogledaj post
Ne shvaćam kakvu to sad igra ulogu.
Nemoj se ljutiti, ali nedostaje ti argumenata za dalje
Ne ljutim se ja uopće, nisam mislila 2 tjedna bez prehrane,nego paziti što se jede ( čula sam i za takve priče) pročitala/čula i tako dalje da bude realna krvna slika bez lijekova. ( iz više izvora). Ili 3 dana. A za krvnu sliku sam ja čula isto već hrpu toga da bude realna, ali sada moram ići.
Mislim zbilja nisam doktor i laik sam što se tiče.
A uostalom sve ovisi o pojedincu.
Svatko ima pravo na svoje mišljenje, slagali se mi ili ne, i najbolje da završimo tu priču.
a gospođi margoth bi ogdogovorila: ovisi o doktoru, neki će te poslati na daljnje pretrage a neki na heferol i kontrola za 2 mjeseca.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 16:17   #656
Quote:
margoth kaže: Pogledaj post
hajde, kad ste već kod ove teme...
dakle željezo 7,4 (8.00-30.0), tibc 47,5 (49,0-75,0)
ostalo ok.
ženska osoba, 45, normalna prehrana, nikada do sada problema s anemijom, menstruacije uredne (i slabe) čitav život.
da li takav nalaz ukazuje na daljnje pretrage ili je dovoljan heferol 2 mjeseca i nakon toga kontrola?
Koliko sam shvatio, tu niti nema anemije. Vjerojatno su samo pale zalihe željeza u tijelu. Uputno ih je popuniti nekim od preparata željeza, pa za 3 mjeseca ponoviti pretragu.
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:47   #657
Thanx svima na odgovorima i komentarima.
Ova diskusija mi je ličila na moje unutarnje dvojbe :
1.smatram se zdravim a i tako se osjećam, ali s druge strane
2.možda je liječnica nešto vidjela u što se ja ne razumijem ili
3.stara krojačka izreka : 3x mjeri - jednom reži.

Usput, liječnica mi nije mlada i neiskusna već stara i iskusna liječnica koja ima bezbroj pacijenata i slučajeva iza sebe. Tim više me je sve splašilo i zbunilo.
No u redu. Bio sam kod nje i njezino objašnjenje onoga što se njoj ne sviđa u mome nalazu je to što su se referentne vrijednosti koje stoje s desna promijenile i malo su manje od dosadašnjih.
Ta promjena će tek biti obznanjena i sheme na nalazima će se isto tako morati korigirati.


E sada, ako će se te referentne vrijednosti doista korigirati, to će onda značiti da ću ja u tom slučaju imati povišen hemoglobin, eritrocite i leukocite.
Što znači tj. na što krvna slika ukazuje kada čovjek te 3 stvari ima povišene?


P.S. Margot
Vidim da ti je željezo down.
Moja stara je prije cca. 15 godina isto imala katastrofalno nisko željezo. Laboranti su joj ga "tražili po podu".
Pila ti je nekakvo tekuće željezo i kaže da joj se ništa odvratnije u životu nije desilo od trena kada proguta taj gutljaj pa izdahne.
Nije joj pomoglo. Pila je i razne tablete ali uzaludno.
Pa je jela i nekakva jaja, medove te trošila razne prirodne preparate i čajeve, ali opet ništa.
Onda joj je neki stari doktor rekao da neka uzme u ljekarni kvalitetnog kupinovog vina i svaki dan prije ručka popije po 0,5-1 dcl.
Nakon cca 3 tjedna, željezo joj skočilo na 20 i do dan danas se tu negdje i zadržalo.
Probaj i ti. Nemre ti se niš lošega desiti. Al nemoj pretjerati jer je kupinovo vino jako i lupa u glavu samo tako.
sarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 22:59   #658
Quote:
ane_007 kaže: Pogledaj post
ej, molim vas pomozite...

evo muž mi je došao sa nalazima krvi i urina iz bolnice, što se tiče krvi sve je u redu jedino što mu je C-reaktivni proterin 35, ja ne znam šta to pokazuje, evo vrtim po internetu pa sam našla da je moguće da je neka bakterija
a moram još napomenuti da već 3 dana ima proljev i od jučer je stolica pomiješana malo sa krvlju, i što god da pojede odma mora na wc, užasno....
sad je napravio te pretrage i još mora odnijeti stolicu na kontrolu, koja će mu biti gotova tek za par dana
da li netko zna nešto o tome, da li se netko našao u sličnoj situaciji????

još sam ja trudna, i bojim se da mu nije neka bakterija pa da još ne prijeđe to na mene, da li je to moguće???
CRP je vrlo nespecifican. ono sto mnogi lijecnici (na zalost) rade je da interpretiraju CRP s infekcijom. akos e porezes, povecati ce se CRP, ako imas hematom, biti ce povisen CRp itd. kod proljeva (koji su najcesce virusni) je i CRP povecan. nema nikakvoga razloga za brigu...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 23:04   #659
Quote:
Zeleni ninja kaže: Pogledaj post
Koliko sam shvatio, tu niti nema anemije. Vjerojatno su samo pale zalihe željeza u tijelu. Uputno ih je popuniti nekim od preparata željeza, pa za 3 mjeseca ponoviti pretragu.
Evo da se javim vezano za heferol: ljudima zna biti mučno od toga i imati probavne tegobe.
Ja ga mogu podnijeti bez problema.
I kao što je netko savjetovao: kupinovo vino-i sve bobičasto voće i puno crvenog i zelenog povrća.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 23:08   #660
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Evo ovako: ne treba ga baš splašiti bolesnika ili pacijenta, ali može se jednostavno reći.
Konkretno moj primjer: u 11 mjesecu pokupila sam neku ''čudnu'' virozu.
Doslovce svi parametri, odnosno krvni nalazi bili su ispod granice za normalu, doslovce jedna užasna anemičnost i kratkotrajan gubitak svijesti, ali i dosta spušteno, hemoglobin je bio 88, a željezo 2,9. I naravno kako uz kašalj ide i febrilitet, a pluća i grlo o.k. Zar me je moj liječnik trebao ostaviti ili poslati dalje na internu medicinu (hematologiju) koji mi je ujedno bio i velika podrška za razliku od ginekologice ( koja mi je saopćila na takav ružan način da sam se ja smrzla i otišla privatno.). Za nisko željezo -uzrok ginekološke prirode.
Uz sve riječi koje sam čula kada mi je doktor opće prakse rekao da se opustim i da će sve biti u redu i da samo traže uzrok anemičnosti, bilo mi je lakše jer sam vidjela da imam podršku.

P.S. Za ostatak priče pošaljem ti p.m.
zeljezo je najgori parametar za mjerenje anemije uzrokovane manjkom zeljeza. ZELJEZO u serumu se ne treba mjeriti. no ovi tutlavi lijecnici pojma nemaju. da si anemicna, jesi, a uzroj je vjerojatno poremecena ravnoteza zeljeza. no, zato se rade druge pretrage da se nadje uzrok anemije. a to je u domeni lijecnika opce medicine, a ne ginekologa, hematologa itd. specijalistu se ide onda kada lij. opce mediicne ne zna dalje, kod kompleksnih stvari...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:13.