Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2009., 23:10   #661
Quote:
margoth kaže: Pogledaj post
hajde, kad ste već kod ove teme...
dakle željezo 7,4 (8.00-30.0), tibc 47,5 (49,0-75,0)
ostalo ok.
ženska osoba, 45, normalna prehrana, nikada do sada problema s anemijom, menstruacije uredne (i slabe) čitav život.
da li takav nalaz ukazuje na daljnje pretrage ili je dovoljan heferol 2 mjeseca i nakon toga kontrola?
opet ista stvar. opet zeljezo u serumu. trbaju mi drugi parametri, treba mi Hb, i treba mi pacijent, njegov izgled, njegovi simptomi.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2009., 23:13   #662
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
prvo on nema viška željeza, već sasma noramalan nalaz, a drugo nikad liječnik ne bi smio liječit nalaz već bolesnika, dakle jedna vrijednost izvan referentnih granica koja nije vezana uz bolesnikov kl status uglavnom se ne smatra vrijednom daljne obrade, naglašavam uglavnom jer se ne odnosi na sve pretrage. a naravno da je rasipanje novca slanje bolesnika na nepotrebne pretrage, ne vidim tu nejasnoća...
ma fala bogu da netko i ovo napise. prvo i osnovno je pacijent i klinika, a poslije dolaze nalazi. niakda nalaze interpretirati na slijepo-ovo na zalost rade mnogi lijecnici. i jos gore, umjesto da uzmu anamnezu i pregledaju covjeka, salju na skupe pretrage. a pacijenti nemaju pojma. savjet: oni koji ne pricaju i ne pregledaju pacijenta, vec salju samo na pretrage-trazite boljega lijecnika!
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 00:38   #663
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Evo da se javim vezano za heferol: ljudima zna biti mučno od toga i imati probavne tegobe.
Ja ga mogu podnijeti bez problema.
I kao što je netko savjetovao: kupinovo vino-i sve bobičasto voće i puno crvenog i zelenog povrća.
A treba spomenuti da je najveća iskoristivost željeza iz mesa, po količini je najbogatije crveno meso.
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 01:12   #664
Quote:
sarko kaže: Pogledaj post
E sada, ako će se te referentne vrijednosti doista korigirati, to će onda značiti da ću ja u tom slučaju imati povišen hemoglobin, eritrocite i leukocite.
Što znači tj. na što krvna slika ukazuje kada čovjek te 3 stvari ima povišene?

Ne znam koliko bi se referentne vrijednosti trebale promjeniti da opet ne budeš u granicama normale.
I zašto sad razbijaš glavu s time, umjesto fizičkih, sad ti je stvorila psihičke probleme.
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 16:20   #665
Poštovani, naime pred par godina mi je dijagnosticiran Thyreoditis Hashimoto i par godina sam pila Euthyrox..
Tada su se hormoni stabilizirali i doktor je rekao da više nije potrebna terapija, te je u nalazu naveo da napravim kontrolu za 3-4 godine.
To je sada, te sam ponovno prekontrolirala TSH i FT4..

Nalaz glasi: TSH/Tirotropin 7.80 normalno 0.4-4.0
FT4/Slobodni tiroksin 16.1 normalno 9-22.

Jasno mi je da je TSH prilično visok,te me zanima koja je daljnja moguća terapija?
Opet svako jutro prije jela Eutyrox ili nešto drugo?

Unaprijed zahvalna. Pozdrav!
Irina026 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 16:48   #666
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
zeljezo je najgori parametar za mjerenje anemije uzrokovane manjkom zeljeza. ZELJEZO u serumu se ne treba mjeriti. no ovi tutlavi lijecnici pojma nemaju. da si anemicna, jesi, a uzroj je vjerojatno poremecena ravnoteza zeljeza. no, zato se rade druge pretrage da se nadje uzrok anemije. a to je u domeni lijecnika opce medicine, a ne ginekologa, hematologa itd. specijalistu se ide onda kada lij. opce mediicne ne zna dalje, kod kompleksnih stvari...
Bila je cijela krvna slika loša. Budem je bacila na net jednom prilikom.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 17:26   #667
Quote:
Zeleni ninja kaže: Pogledaj post
A treba spomenuti da je najveća iskoristivost željeza iz mesa, po količini je najbogatije crveno meso.
Znam, sve treba jesti umjereno ali i kupinovo vino.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 17:28   #668
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
zeljezo je najgori parametar za mjerenje anemije uzrokovane manjkom zeljeza. ZELJEZO u serumu se ne treba mjeriti. no ovi tutlavi lijecnici pojma nemaju. da si anemicna, jesi, a uzroj je vjerojatno poremecena ravnoteza zeljeza. no, zato se rade druge pretrage da se nadje uzrok anemije. a to je u domeni lijecnika opce medicine, a ne ginekologa, hematologa itd. specijalistu se ide onda kada lij. opce mediicne ne zna dalje, kod kompleksnih stvari...

Uzrok nije poremećena ravnoteža željeza, uzrok je sasvim druge prirode-ginekološke. A o čemu se radi, pišem na p.m.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 23:22   #669
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
CRP je vrlo nespecifican. ono sto mnogi lijecnici (na zalost) rade je da interpretiraju CRP s infekcijom. akos e porezes, povecati ce se CRP, ako imas hematom, biti ce povisen CRp itd. kod proljeva (koji su najcesce virusni) je i CRP povecan. nema nikakvoga razloga za brigu...
Jesi ti siguran da znaš nešto o medicini .
Doctus_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2009., 23:57   #670
C reaktivni protein je tzv protein akutne upale, zajedno sa još nekolicinom, dakle upala bilo koje etiologije u teoriji može povisiti CRP, a sad se vraćamo prvotnom stavu, liječnik koji barata medicinom i bolesnikovim stanjem može jasno razlučit je li taj CRP infektivne prirode ili ne... dakle back to basis.. da bi se potvrdila dijagnoza sideropenične anemije najbolje je imati hemogram, Fe, TIBC, feritin.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 00:01   #671
Irina- provjeri protutijela vezana uz štitnu žl., možda sad imaš eutireodni, il je ovo samo prijelaz u hipotireozu... vrijeme će pokazat... kako god ne brini se previše... al svakako ako nisi uradi ove nalaze i prati redovito stanje kod liječnika
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 00:02   #672
sarko aj molim te koje su ti vrijednosti izvan granica normale....
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 00:34   #673
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
sarko aj molim te koje su ti vrijednosti izvan granica normale....
slažem se sa tvojom izjavom a koja se u potpunosti poklapa sa mišljenjem moje doktorice imunolog i nefrolog koje tvrde da se ne liječe nalazi nego pacijenti,
Smeta me što se puno "zdravih" pacijenata upučuje od strane doktora opće prakse valjda iz straha ili nedovoljnog poznavanja tumačenja pojedinih nalaza na dodatne pretrage, te smo mi koji imamo zaista velike zdravstvene probleme- ( kronična limfatićna leukemija, SLE i glomerulonefritis) često osuđeni na duga ćekanja kako u labaratorijama tako i kod naših doktora.
Zato potpisujem sve što si napisao i smatram da si zaista u pravu.
Pozdrav
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 00:57   #674
upravo tako, neselektivno opterećivanje sekundarnih i tercijarnih zdr ustanova poslom koji bi trebala rješavat primarna zaštita opterećuje čitav zdravstveni sustav, i mislim da je riješenje u boljoj edukaciji liječnika primarne zaštite i motivaciji istih na rad, pa fino licencu za rad sa obnavljanjem i obaveznim CME za svaku godinu pa će ljudi znat... tko ne zna, doviđenja.... i tada će mnogi bolesnici koji trebaju specijalističku pomoć puno lakše doći do iste
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 19:48   #675
Evo ovako: hormoni štitnjače u redu ( t3,t4, tsh), antitijela povišena( tpo i tga), . Što bi ste vi kao doktori opće prakse napravili? Pitanje za ante dumbledore i zeleni ninja.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 20:06   #676
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Evo ovako: hormoni štitnjače u redu ( t3,t4, tsh), antitijela povišena( tpo i tga), . Što bi ste vi kao doktori opće prakse napravili? Pitanje za ante dumbledore i zeleni ninja.
napraviti ultrazvuk štitnjače kako bi se vidjelo da ne postoji neki čvor.
Ako se ultrazvukom ne potvrde promjene u smislu nekog čvora ili difuznog uvečanja, ostaje samo pratiti stanje hormona bez bilo kakve terapije.
Ako postoji čvor s obrzirim da anti TG može biti povišen u cirkulaciji kod malignih čvorova u tom smislu napraviti još dodatno punkciju.

Povišena antitjela idu u prilog autoimunog oboljenja štitnjače a terapija se daje samo u slučaju povišenog TSH koji bi potvrdio dijagnozu HASHIMOTOV tireoiditis.
budabudimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 21:01   #677
Quote:
budabudimir kaže: Pogledaj post
napraviti ultrazvuk štitnjače kako bi se vidjelo da ne postoji neki čvor.
Ako se ultrazvukom ne potvrde promjene u smislu nekog čvora ili difuznog uvečanja, ostaje samo pratiti stanje hormona bez bilo kakve terapije.
Ako postoji čvor s obrzirim da anti TG može biti povišen u cirkulaciji kod malignih čvorova u tom smislu napraviti još dodatno punkciju.

Povišena antitjela idu u prilog autoimunog oboljenja štitnjače a terapija se daje samo u slučaju povišenog TSH koji bi potvrdio dijagnozu HASHIMOTOV tireoiditis.
Naime, ja sam pitala njih dvoje, uputnica je pripremljena za endokrinologiju da se vidi koje pretrage dalje.
Ostatak ti šaljem na p.m.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 21:48   #678
danas sam skuzila tj. saznala da je pipa iz koje sam popila prekjucer pola litre vode zapravo pipa koja vodi vodu iz bunara. voda je bila prozirna (ne sjecam se najbolje ali nije bila nesto mutnija od vode iz Cetine) i imala je normalan okus ali kako sam saznala mislim da nije nosena na analizu a ne vjerujem ni da je prociscavana. inace sam bojazljiva i proslo je dva dana i nije mi bilo nista no sada mi je malo muka pa to sve povezujem s tom vodom. ajde jedno strucno misljenje molim vas! (moram se rijesit fobija. )
drowsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2009., 23:30   #679
ja se slažem sa bbmirom da treba pratit stanje ako se radi čisto o autoimunoj bolesti bez egzacerbacija... redovito pratit hormonski status i povremeno protutijela....
što se tiče vode, jedino ako zbilja sumnjaš odnesi u neki lab na analizu, a što se tiče pretraga na sebi, ništa osim ako se ne pojave kakvi simptomi/analizom pokaže nešto značajno, tipa neke bakterije, metali...
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2009., 12:36   #680
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
ja se slažem sa bbmirom da treba pratit stanje ako se radi čisto o autoimunoj bolesti bez egzacerbacija... redovito pratit hormonski status i povremeno protutijela....
što se tiče vode, jedino ako zbilja sumnjaš odnesi u neki lab na analizu, a što se tiče pretraga na sebi, ništa osim ako se ne pojave kakvi simptomi/analizom pokaže nešto značajno, tipa neke bakterije, metali...
Hormoni su u redu, jedino mi antitijela ne valjaju, povišena su ( inače sam ''muka'' svom dr opće prakse, a i ostalima jer se kod nijedne bolesti kod mene ne pojavljuju tipični simptomi).
Uglavnom od vas svih i više mišljenja doktora dobila sam isti odgovor.
Usput hvala budabudimiru i anti dumbledore.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.