Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2009., 03:41   #781
Quote:
nana_22 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko prokomentirati nalaze , ginekolog mi je na godišnjem još dva tjedna.

TSH 2,8 (0,46-4,68 mIU/I)

estradiol(E2) 161 *
(napomena : zene: folikularna faza 98-592
ovulacijska faza 685-1404
lutealna faza 120-738
postmenopauza 20-141)

prolaktin 634 (64-395 mIU/I)

testosteron 2,7 (0,2-2,7nmol/l)

DHEA-S 12,0 (0,9-11 µmol/l)

FSH 3,8 *
(napomena: zene : folikularna faza 2,0 -11,6 IU/I
lutealna faza 1,4-9,6 IU/I
postmenopauza 21,5-131,0 IU/I)

LH 14,5 *
(napomena: zene: folikularna faza 2,6-12,1 IU/I
lutealna faza 0,8-15,5 lU/l
postmenopauza 13,1-86,5 lU/l)

Vidim i sama da mi je prolaktin jako povišen, objašnjenje što sam našla na netu i nije baš nešto pozitivno
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Ma nije ti jako povisen. Mozda je od stresa.
Slažem se. To nije značajno povišen prolaktin da bi bilo jako suspektno. A blago povišen bude često u stanjima kroničnog stresa.
Najbolje je ponoviti pretragu još koji puta kroz koji mjesec da se vidi je li ozbiljno.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 12:43   #782
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Slažem se. To nije značajno povišen prolaktin da bi bilo jako suspektno. A blago povišen bude često u stanjima kroničnog stresa.
Najbolje je ponoviti pretragu još koji puta kroz koji mjesec da se vidi je li ozbiljno.
Hvala na odgovoru.
nana_22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2009., 22:57   #783
Molim za komentar. Supruga bila na sistemackom prije 20-tak dana. Sve OK ali je u krvnoj slici zamijećena lagana anemija te joj je savjetovano da ponovi krvnu pretragu, ovaj puta s posebnim naglaskom na željezo. Danas stigli nalazi pa navodim ono što je izvan standardnih granica:
eritrociti 5,3 (h)
Hemoglobin 118 (L)
MCV 74 (L)
MCH 22 (L)
MCHC 303 (L)
Željezo 5,8 (L)
UIBC 70 (H)
i na kraju ono što nas najviše brine je pozitivan rezultat pretrage na hemoglobin u stolici.
Doktorica opće prakse dala uputnicu za Gastroenterologiju.
Mi bi od ponedjeljka trebali biti na godišnjem. Pitanje je za kada bi se uopće mogao dobiti termin za pregled. Je li to, po vašem mišljenju, nešto zbog čega bi trebalo sve planove otkazati ili otići na godišnji, pa onda u rujnu vidjeti što i kako dalje ovisno o daljnjim nalazima
kia pride is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 00:14   #784
Molim vas za pomoć, jer neznam šta mu je.

Ovako, jedna moja bliska osoba u zadnje vrijeme ima svakodnevne bolove u želudcu(muško, skoro 15 god., u rodbini mu nisu imali baš neke teške bolesti, a i inače nije boležljiv), gubi apetit, skoro pa da mu ne treba hrana, i brzo gubi kilažu, smršavio je 12 kg, znači to se događa zadnjih mjesec dana i više...
I stvarno neznam do čega je to, pa možda bi neko tu znao, eto,...
I samo da rečem, njegov otac također je imao nekakvo razdoblje naglog gubitka kilaže, pa možda nije nikakva bolest nego je do genetike, ali opet, ako sumnjate na nešto, svakako bi pomoglo..

Pliz?

Zadnje uređivanje Šlus : 31.07.2009. at 00:20.
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 02:03   #785
Quote:
ŠLUS kaže: Pogledaj post
Ovako, jedna moja bliska osoba u zadnje vrijeme ima svakodnevne bolove u želudcu(muško, skoro 15 god., u rodbini mu nisu imali baš neke teške bolesti, a i inače nije boležljiv), gubi apetit, skoro pa da mu ne treba hrana, i brzo gubi kilažu, smršavio je 12 kg, znači to se događa zadnjih mjesec dana i više...
I stvarno neznam do čega je to, pa možda bi neko tu znao, eto,...
I samo da rečem, njegov otac također je imao nekakvo razdoblje naglog gubitka kilaže, pa možda nije nikakva bolest nego je do genetike, ali opet, ako sumnjate na nešto, svakako bi pomoglo..

Pliz?
Vjerojatno je gastritis. Ali može biti i nešto ozbiljnije pa bi bilo dobro obaviti gastroskopiju, plus vađenje krvi..., i započeti s liječenjem, jer će zbog gubitka težine i ostaloga samo doći do dodatnih komplikacija i time će problem postati stvarno ozbiljan.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 02:20   #786
Quote:
kia pride kaže: Pogledaj post
Molim za komentar. Supruga bila na sistemackom prije 20-tak dana. Sve OK ali je u krvnoj slici zamijećena lagana anemija te joj je savjetovano da ponovi krvnu pretragu, ovaj puta s posebnim naglaskom na željezo. Danas stigli nalazi pa navodim ono što je izvan standardnih granica:
eritrociti 5,3 (h)
Hemoglobin 118 (L)
MCV 74 (L)
MCH 22 (L)
MCHC 303 (L)
Željezo 5,8 (L)
UIBC 70 (H)
i na kraju ono što nas najviše brine je pozitivan rezultat pretrage na hemoglobin u stolici.
Doktorica opće prakse dala uputnicu za Gastroenterologiju.
Mi bi od ponedjeljka trebali biti na godišnjem. Pitanje je za kada bi se uopće mogao dobiti termin za pregled. Je li to, po vašem mišljenju, nešto zbog čega bi trebalo sve planove otkazati ili otići na godišnji, pa onda u rujnu vidjeti što i kako dalje ovisno o daljnjim nalazima
Iz navedenih podataka da se zaključiti da krvari negdje iz probavnog trakta, ali gdje, teško je reći, a time je teško i procijeniti o čemu se radi. A time i reći koliko je ozbiljno sa pouzdanom sigurnošću.
Pretpostavljam da je riječ samo o okultnom krvarenju, odnosno da se ne uočava golim okom?
Da li ima nekih drugih smetnji? Mučninu, bolove, nepodnošenje nekih vrsta hrane... Kakva je stolica inače?
Kako podnosi anemiju - ima li slabosti, malksalosti, umaranje...?
Prijašnje probavne tegobe? Koristi li neke lijekove? Druge bolesti?
Koje je dobi?

Ovo je sad paušalno - ali najvjerojatnije je čir na želucu ili dvanesniku. Možda hemoroidi... Sve ovisi o odgovorima na dodatna pitanja i ponajviše o obavljenim pretragama.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 09:41   #787
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
.....
Pretpostavljam da je riječ samo o okultnom krvarenju, odnosno da se ne uočava golim okom?
Nište se ne uočava golim okom
Da li ima nekih drugih smetnji? Mučninu, bolove, nepodnošenje nekih vrsta hrane... Kakva je stolica inače
Inače je niskotlakaš pa su i smetnje uglavnom vezane uz velike vrućine. Od ljekova se ne koristi ništa osim povremeno radi peludne alergije neki antihistaminik. Stolica inače normalna, dan kada je uziman uzorak bila mekana. Dob 40
kia pride is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 10:03   #788
Quote:
vigilanty kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je gastritis. Ali može biti i nešto ozbiljnije pa bi bilo dobro obaviti gastroskopiju, plus vađenje krvi..., i započeti s liječenjem, jer će zbog gubitka težine i ostaloga samo doći do dodatnih komplikacija i time će problem postati stvarno ozbiljan.
Hvala svakako.
Šlus is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 14:43   #789
Quote:
ŠLUS kaže: Pogledaj post
Ovako, jedna moja bliska osoba u zadnje vrijeme ima svakodnevne bolove u želudcu(muško, skoro 15 god., u rodbini mu nisu imali baš neke teške bolesti, a i inače nije boležljiv), gubi apetit, skoro pa da mu ne treba hrana, i brzo gubi kilažu, smršavio je 12 kg, znači to se događa zadnjih mjesec dana i više...
I stvarno neznam do čega je to, pa možda bi neko tu znao, eto,...
I samo da rečem, njegov otac također je imao nekakvo razdoblje naglog gubitka kilaže, pa možda nije nikakva bolest nego je do genetike, ali opet, ako sumnjate na nešto, svakako bi pomoglo..

Pliz?
http://www.mojezdravlje.net/Bolesti/...odenitisi.aspx
http://www.mojezdravlje.net/Bolesti/...cki-ulkus.aspx
Evo dva interesantna linka pa možete pročitati malo o bolestima probavnog sustava i želuca.
Prema mom osobnom iskustvu moguće je da ima bakteriju u želucu (Helicobacter pylori), a to se može ustanoviti uzimanjem uzorka tijekom gastroskopije.
Ta bakterija uzrokuje simptome slične ovima koje ste naveli, pa je najbolje da ga ipak odvedete liječniku na pretrage, iako se iskreno nadam kako mu nije ništa i kako je to samo jedan prolazni period, jer je jako mlad.
Bakterija se liječi antibioticima, pa se ne morate brinuti ni ako mu je pronađu.
mara28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2009., 20:28   #790
ak mi netko može reći za nalaze urina svoje mišljenje,doktorica mi je rekla da su nešto povišeni leukociti i proteini,a to može biti od dugotrajnog stajanja...

Leu - 25
Pro -0.25
Ubg -17

Sedimentacija

Leukociti - 2-4
Stamice pločastog epitela -3-7
Bakterije - 1
Kristali - 1
Soli - 3

doktorica mi je rekla da pijem što više tekućine i uvinog čaja, nemam pojma o ovome,pa ako mi netko može pojasniti...
300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 19:47   #791
Quote:
kia pride kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je riječ samo o okultnom krvarenju, odnosno da se ne uočava golim okom?
Nište se ne uočava golim okom
Da li ima nekih drugih smetnji? Mučninu, bolove, nepodnošenje nekih vrsta hrane... Kakva je stolica inače
Inače je niskotlakaš pa su i smetnje uglavnom vezane uz velike vrućine. Od ljekova se ne koristi ništa osim povremeno radi peludne alergije neki antihistaminik. Stolica inače normalna, dan kada je uziman uzorak bila mekana. Dob 40
Bez pretraga nema točne dijagnoze. Ne djeluje hitno, iako nema nikada garancije. Ako sama ne osjeća teže tegobe ili pogoršanje, može na godišnji. Ali po povratku redovno obaviti dodatne pretrage.
Samo treba paziti na visokim temp. i u naporu - nizak tlak i anemija su nezahvalna kombinacija. Treba paziti da se dovoljno jede, i slanoga, te piti dovoljno tekućine!
Dobro bi bilo da redovno jede crveno meso - najbolja je apsorpcija željeza.
Ako ima žgaravicu, izbjegavati kavu i kiselu hranu, posebno na prazan želudac. Probiotik (pitati u ljekarni - u kapsulama, ili jednostavno jesti Acidofil, Bioaktiv... - samo su ti 'jogurtići' kiseli, pa ne na nadražen želudac) će pomoći u kvaliteti stolice, te dovoljno vlakana (žitarice, posije, sirovo povrće...).
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 11:38   #792
povećan mi je bilirubin ukupni

Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Prije nekih mjesec dana mi je izbio herpes, prošao , odmah sam išla vadit krv i bio povišen ALT, jutros sam opet vadila krv (treba mi za dobit pilule od ginića) i povišen je i ALT i AST.
Zašto? Inače, dobro se osjećam, nemam nikakvu virozu, a prije menge koju sam dobila 2 tjedna ranije pila sam Dabroston. Da li to ima kakve veze?
Moj brat je prije neki dan vadio nalaze i svi su rezultati u normali izuzev nalaza bilirubina ukupnog, koji je 61, S-ALP koji je 40 S-Kalij 3,8 (to je malo odstupanje)
Može li mi netko reći što dalje treba raditi
Arim Andric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 23:28   #793
Quote:
Arim Andric kaže: Pogledaj post
Moj brat je prije neki dan vadio nalaze i svi su rezultati u normali izuzev nalaza bilirubina ukupnog, koji je 61, S-ALP koji je 40 S-Kalij 3,8 (to je malo odstupanje)
Može li mi netko reći što dalje treba raditi
Prvo, zašto je uopće vadio nalaze? Kakve zdravstvene probleme ima?
Zeleni ninja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2009., 13:51   #794
Vadila sam krv i mokraću (dijagnoza:cistitis) i dobila savršen nalaz
- leuociti 8.5 (ref. 3.4 - 9.7)
- leukociti - neki MPV - 10.8 (ref.6.8 - 10.4)
- leukociti - neki RDW su 14100 (ref.9000 - 15.000)
Nalaz urina - sve neg.
- u sedimentu leukociti 1-2

Pošto sam pretragu radila nakon što sam (po preporuci liječnika) već počela s terapijom antibiotikom i popila 2 antibiotik (u razmaku od 12h), je li moguće da je antibiotik već tako dobro obavio posao... i da ti neki malo viši leukociti zapravo znače da imunitet i antibiotici "rade svoje"... (malo sam sve to laički objasnila, jer ako nije cistitis, što onda drugo može izazvati iste tegobe??)
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2009., 18:06   #795
Povišen bilirubin u krvi

Danas sam napravio krvnu pretragu.
Sve je u redu, tj. nema nikakvih odstupanja osim stavke
-ukupni bilirubin, koja iznosi 32,7 (ref. interval je 3-20).

Jutros sam prije vađenja krvi pojeo sendvič i popio kavu, ne znam zašto, ali me zanima može li to utjecati na rezultate?

Ovo mi je treće vađenje krvi ove godine i prije su nalazi bilirubina bili OK, u granicama. Ovo je prvi da mi je povišen i to ne znam jel puno to skoro 33?

Bilirubin u mokraći ne negativan.
Moby is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2009., 20:23   #796
Opadanje sedimentacije i antibiotici

[/B]Bok svima!
Zanima me slijedeće: za sedimentaciju svi kažu da opada vrlo sporo.
Je li moguće da uz pogođeni antibiotik(djelotvoran za upalu) sedimentacija kroz mjesec dana opadne s 18(maksimalna vrijednost 13) na 4?
Referentne vrijednosti su od 2-13mm/3.6ks

Zanima me s obzirom na to da je jetra regenerabilna je li moguće ALT koji ukazuje na oštećenja jetre kod.npr terapije antibiotikom također opadne u područje tzv.normalnih vrijednosti tako brzo?
Koliko se inače jetra brzo regenerira?

Djeluju li svi antibiotici i nakon što budu popijeni neko vrijeme?

Zadnje uređivanje tiru : 15.08.2009. at 20:29.
tiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 20:38   #797
Zanima me da li je sve u redu s mojim zdravljem ako mi je nalaz krvi:
povećene vrijednosti
lritrociti, 5.32
hemoglobin 162
MCHC 346
kolesterol 7.63
trigliceridi 2.24

Molim za vaše mišljenje uz zahvalnost
lucky07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 15:22   #798
Potreban prijevod

Mišljenje na osnovu magnetne rezonance koljena:

"Na seriji sagitalnih, transverzalnih i koronarnih MR presjeka desnog koljena vidi se kompletna ruptura prednjeg križnog ligamenta.
Fokalne zone impakcijeoba femoralna kondila u visini prednjih rogova meniska na dužini od cca 10mm. Pridružena lezija artikularne hrskavice.
Edema subhondralne kosti nema što upućuje na leziju starijeg datuma.
U ostalim segmentima artikularna hrskavica femoralno, tibijalno patelarno urednog morfološkog nalaza i intenziteta signala.
Primjerena je morfologija i uredan intenzitet signal oba meniska.
Vidljivi su uredni intenziteti signala i morfologija stražnjeg križnog ligamenta, oba kolateralna ligamenta, iliotibijalnog trakta, tetive m. kvadricepsa i ligamenta patele.
Signifikantnog intraartikularnog izljeva nema.
Ostale prikazane koštane, mekotkivne i neurovaskularne strukture urednih su intenziteta signala i primjerene su morfologije.
ZAKLJUČAK:
MR desnog koljena pokazuje stanje kompletne rupture prednjeg križnog ligamenta i fokalne impakcije oba femoralna kondila ventralno. Ostali nalaz je u fiziološkim granicama."



Molim nekoga da mi to prevede... odnosno kakva operacija je potrebna te kakva vrsta oporavka (koliko traje) adekvatna ozljedi i operaciji THANKS
4play is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 13:06   #799
krvna slika

prije nego odem kod lijecnika , mozete li mi reci dali mi je nizak hemoglobin? da li je sve u redu sa krvnom slikom?(inace, spava mi se cijeli dan i umoran sam stalno)

ovako mi izgleda krvna slika

eritrociti 4.36
hemoglobin 138
hematokrit 0.410

elemetni u tragovima:
zeljezo 20 (kao sasvim dobro)

pa mi nije jasno kako imam zeljeza dosta a hemoglobin mi je relativno nizak a on sadrzi zeljezo...
donsale87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2009., 14:13   #800
a napiši od koje do koje vrijednosti je "normalno"
__________________
Athletes Row, Everyone Else Just Plays Games
Balkanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:37.