Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2011., 09:16   #61
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Zato jer usluga nije izvršena

Oni su, u cijelosti, platili uslugu koja će tek biti izvršena. Nije važno da li je u cijelosti plaćen ili ne to je avans, a kad se izvrši usluga izdaje se račun.
Tnx.
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 17:51   #62
Molim pomoć.
Dio novca je isplaćeno prema predračunu ( 30 % ), ostatak treba prema računu( ispostavljen je račun za obračun avansa). Ako je iznos 100 tisuća kuna, ostalo je za platiti još 70 tisuća.
Da li se onda piše račun na iznos za platiti od 100 tisuća ( pa se još možda šalje storno za avans ili tako nešto), ili se piše račun na iznos 100 tisuća, navodi se avans i konačna suma za platiti 70 tisuća. Može li na računu biti prikazan avans ili on može biti prikazan samo na situaciji?
Hvala
žbukator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 21:01   #63
Storno računa za avans, na dan kad se izdaje račun na cijeli iznos.

Storno računa treba biti potpisan od kupca.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 21:22   #64
Storno računa za avans, na dan kad se izdaje račun na cijeli iznos.

Storno računa treba biti potpisan od kupca.
__________________
Korak po korak ...


Da li bi to značilo: pišem račun na cijeli iznos ( 100 tisuća ), a on će po tom računu platiti preostalu razliku( 70 tisuća )?. Nisam ekonom, pa možda glupo zvuče pitanja, ali hvala na odgovrima.
Ustvari to znači da napravim običan račun, a uz njega ide storno anavsa posebno? točno?
žbukator is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 21:37   #65
Tako je.

Po avansu je platio dio. Kad taj avans storniraš i napišeš račun, plaća ostatak i tako zatvara svoj dug prema tebi.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 01:26   #66
Tako je.

Po avansu je platio dio. Kad taj avans storniraš i napišeš račun, plaća ostatak i tako zatvara svoj dug prema tebi.
__________________
Korak po korak ...


A što da ne napraviš storno avansa,nego samo račun na ukupnu sumu, a on plati samo razliku? kako bi to išlo kroz knjige?
žbukator is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 11:12   #67
Imao bi obavezu plaćanja PDV-a po računu za avans (koji si platio kad je račun izdan) i po cjelokupnom računu.
Sa stornom računa za avanas umanjuješ obvezu za taj već plaćen PDV, te po računu zadužuješ razliku PDV-a.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 11:58   #68
Računi na štandu? da ili ne?

Budući da ne mogu sama naći gdje bi to u zakonu bilo...trebam pomoć.

Interesira me da li je osoba na štandu meni dužna izdati račun?

Čula sam da mi je dužna izdati samo ukoliko ga ja tražim a u suprotnom nema obvezu..

Ima ko da se kuzi u to ili po mogućnosti neki link na to?
__________________
We belong to nobody and nobody belongs to us
bourjois_girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 00:51   #69
Pogledaj zakon o pdv-u čl.15.st.8.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 21:38   #70
imam obrt e sada ono što me zanima je to da li ja moram navesti oib ako dajem usluge fizičkim osobama

znači ako vršim uslugu zavarivanju fizičkoj xy osobi što navesti pod kupac osim imena i prezimena???
mr. X is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 10:03   #71
ja ne navodim oib osim ako ne poslujem sa pravnim osobama/obrtima
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 12:46   #72
Quote:
mr. X kaže: Pogledaj post
imam obrt e sada ono što me zanima je to da li ja moram navesti oib ako dajem usluge fizičkim osobama

znači ako vršim uslugu zavarivanju fizičkoj xy osobi što navesti pod kupac osim imena i prezimena???
navedeš adresu osobe ili pak adresu objekta na kojem radiš... OIB možeš i nemoraš... kod mene prolazi i jedno i drugo kad se radi o "privatnoj" osobi... kako je već rečeno, OIB je obavezan kad je kupac obrt ili firma...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 15:40   #73
ok, hvala Vam na odgovorima
mr. X is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 14:34   #74
Evo jedno moguce smijesno pitanje.
Da li moze ''Ponuda'' biti (podrazumijevati kao) ''konacni racun''?
Tj. da li nakon obavljenih usluga i roba izdavatelj ponude ne mora izdati racun za iste te stvari jer se to podrazumijeva?

Stvar je da nam je jedan izvodjac radova dao samo ''ponudu'' (koju smo prihvatili) i poslje toga nije izdao ''konacni racun''.
Lik je kupovao sam materijal koji je trebao za obaviti posao te je trebao dati racun i za te materijale, zar ne?

Koliko sam skuzio iz prethodnih postova prvo se salje ponuda na osnovu koje ja mogu dati predujam (koji sam dao) a onda kad zavrsi posao treba dati racun za utrosen materijal i usluge.
Jesam dobro skuzio?

Da li on moze potrazivati novac na osnovu ''ponude'' iako nije izdao racun za sve radnje koje je napravio?

Hvala unaprijed na odgovoru.

Malo o slucaju (koji je na sudu vec dosta godina):
Lik je dao ponudu (nema datuma izdavanja ponde) i na njoj napisao 3 verzije avansno. (valjda zbog podijele radova na 3 dijela)
Dali smo predujam, ali nismo dobili ''racun za predujam'' te ga on nije niti mogao stornirati prilikom ispostave ''konacnog racuna''.

Lik je izdao ''racun'' za jedan dio iz ''ponude'', ali nije za ostale dijelove.
Uz predujam jos je kasnije uplacena odredjena suma love, ali ne i kompletna, jer je bio dogovor da kad se izvrsi sve da ostatak racuna se placa.
Taj jedan izdani ''racun'' je podmiren ili iz predujma ili iz uplacene sume kasnije.
Posto nije napisao da je iz predujma stoga mora biti od kasnije uplacene sume novca.

Nakon sto je zavrsio posao nije izdao ''konacni racun'', tj. nikakav papir na kojem pise da je ''racun''.
Jedine dokumente koje je izdao su taj jedan ''racun'' (placen) i ''ponuda''.
Sad on na osnovu te ''ponude'' trazi ostatak novca i kamate na isto. (preko sudske parnice)
Priznao je u sporu da racuna nema.
Da li mu to moze proci?

Koliko citam na netu ''ponuda'' nije osnova (vazeci dokument) za potrazivanje novaca.
Za potrazivanje (glavnice i kamata) vazi samo racun.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 15:08   #75
Quote:
Evo jedno moguce smijesno pitanje.
Da li moze ''Ponuda'' biti (podrazumijevati kao) ''konacni racun''?
Tj. da li nakon obavljenih usluga i roba izdavatelj ponude ne mora izdati racun za iste te stvari jer se to podrazumijeva?

koliko ja znam, ne...treba račun. ja inaće izdam ponudu br xxx, ljudi uplate, izdam račun na kojem piše da je uplaćeno po ponudi br xxx
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2012., 15:54   #76
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
koliko ja znam, ne...treba račun. ja inaće izdam ponudu br xxx, ljudi uplate, izdam račun na kojem piše da je uplaćeno po ponudi br xxx
Aha.
Inace je lik samo napisao rijec ''ponuda'' niti ''a'' o broju, tj. da je ''ponuda br. xxxx''.
Na ponudi je iskazan PDV na kojeg takodjer trazi kamate, a koliko sam upucen on PDV iz ''Ponude'' ne moze platiti niti uracunati u povrat PDVa, a niti ja kao investitor ne mogu dobiti povrat PDVa.
__________________
Pun mi je k.u.r.a.c vise praznih prica I malog macchiata i velikih Hrvata by Hladno pivo
mr_freez is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 21:59   #77
Pozdrav,

može li mi netko reći je li udruga dužna izdavati račun za stvari koje prodaje na štandu, na sajmovima i sličnim događanjima? Isto tako me zanima treba li izdati račun onima koji pohađaju njenje radionice i seminare? I konačno, kako treba izgledati taj račun budući da udruga nije u sustavu PDV-a? Mogu li kupiti neke obrasce za taj račun i koji to trebaju biti, jer pretpostavljam da R-1/2 mogu koristiti samo oni u sustavu PDV-a.

Hvala.
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 00:03   #78
Račun i praćenje broja i datuma

Da ne otvaram novi topic, pa ako mi netko može pomoći...

Zanima me da li izlazni računi moraju biti kronološki po datumu i broju?, barem oni unutar jednog obračunskog razdoblja.

recimo da je sada 15.09.
npr. 31.8. je izdan račun br. 1
1.9. račun br. 2
2.9. račun br. 3
15.9. pišemo račun s datumom 31.8. račun br. 4

Po meni bi trebalo biti kronološki i trebao bi se ostavljati brojčani prostor ukoliko se naknadno treba upisati neki račun s prošlim datumom, ali obavezno prije prijave PDV-a poreznoj.

Ukoliko nije poslana prijava PDV-a poreznoj do tada onda po Zakonu o PDV-u nije prekršaj, ali ako je prije 15.9. poslana prijava onda dolazi do krivog obračuna PDV-a i automatski se ulazi u kaznene odredbe i krivo prijavljivanje PDV-a.

Novi prijedlog zakona o fiskalizaciji, ali samo u poslovanju gotovinom, izričito napominje da računi moraju slijediti neprekinuti numerički redoslijed, nisam našao da se to izričito spominje i na platni promet transakcija putem računa banke.

Hvala
Sikizg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 17:17   #79
Quote:
Sikizg kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novi topic, pa ako mi netko može pomoći...

Zanima me da li izlazni računi moraju biti kronološki po datumu i broju?, barem oni unutar jednog obračunskog razdoblja.

recimo da je sada 15.09.
npr. 31.8. je izdan račun br. 1
1.9. račun br. 2
2.9. račun br. 3
15.9. pišemo račun s datumom 31.8. račun br. 4

Po meni bi trebalo biti kronološki i trebao bi se ostavljati brojčani prostor ukoliko se naknadno treba upisati neki račun s prošlim datumom, ali obavezno prije prijave PDV-a poreznoj.

Ukoliko nije poslana prijava PDV-a poreznoj do tada onda po Zakonu o PDV-u nije prekršaj, ali ako je prije 15.9. poslana prijava onda dolazi do krivog obračuna PDV-a i automatski se ulazi u kaznene odredbe i krivo prijavljivanje PDV-a.

Novi prijedlog zakona o fiskalizaciji, ali samo u poslovanju gotovinom, izričito napominje da računi moraju slijediti neprekinuti numerički redoslijed, nisam našao da se to izričito spominje i na platni promet transakcija putem računa banke.

Hvala
I mene ovo zanima. Baš sam neki dan fulao jedan račun tj. preskočio ga. Izdao sam predračun kojeg je druga firma uplatila, ali ja to nisam skužio i nisam ispostavio račun, ali sam nakon toga ispostavio nekoliko računa drugim firmama. Zanima me kako to riješiti? PDV plaćam tek na kraju ovog mjeseca, a onaj račun sam morao izdati 3. 9.
sanjarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 20:41   #80
Quote:
Sikizg kaže: Pogledaj post
Zanima me da li izlazni računi moraju biti kronološki po datumu i broju?, barem oni unutar jednog obračunskog razdoblja.
Moraju biti kronološki složeni i izdani u trenutku kada je određena usluga izvršena, odnosno kada je neka roba prodana. Dakle, ne možeš se sjetiti nakon 15 dana da si zaboravio račun i vratiti se 15 dana unazad.
Da se razumijemo, može se desiti, ali ne bi trebalo


Quote:
sanjarica kaže: Pogledaj post
I mene ovo zanima. Baš sam neki dan fulao jedan račun tj. preskočio ga. Izdao sam predračun kojeg je druga firma uplatila, ali ja to nisam skužio i nisam ispostavio račun, ali sam nakon toga ispostavio nekoliko računa drugim firmama. Zanima me kako to riješiti? PDV plaćam tek na kraju ovog mjeseca, a onaj račun sam morao izdati 3. 9.
Izdaj račun za predračun. Ti računi se vode odvojeno od redovnih računa, tako da bi to moglo biti rješenje koje bi ti moglo pomoći.
Na dan kad si primio avans izdaš račun za predračun, a po završetku posla izdaš redovan račun.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.